96/2000. (XII. 29.) FVM rendelet

a kísérleti célú térségi termelési integráció kialakításának támogatásáról, a szarvasmarha ágazat fejlesztéséről, valamint az 1999. évi költségvetési törvényben jóváhagyott 16 milliárd forint összegű kezességvállalási keret felhasználásáról

A Magyar Köztársaság 1999. évi költségvetéséről szóló 1998. évi XC. törvény 36. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, figyelemmel a szarvasmarha ágazat fejlesztéséhez nyújtott hitelek állami kezességvállalásáról szóló 1142/1999. (XII. 30.) Korm. határozatra (a továbbiakban: kormányhatározat), a következőket rendelem el:

1. §

(1) A kormányhatározat alapján, az állam összesen 2,937 milliárd forint hitelösszegre 80%-os készfizető kezességet vállal e rendeletben, illetve az 1. és 2. számú mellékletben foglalt pályázati felhívásokban szereplő feltételek teljesítése esetén.

(2) A pályázatok Borsod-Abaúj-Zemplén, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megye területére vonatkozóan kerülnek meghirdetésre.

2. §

(1) A mellékletekben meghirdetett pályázatokon nyertes jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, egyéni vállalkozó (a továbbiakban: jogosult) minőségi tej előállítását biztosító termelési integráció kialakítása és működtetése, illetve húshasznosítású szarvasmarhatartásra irányuló termelési integráció kialakítása és működtetése érdekében felvett hitelei tőkeösszegének nyolcvan százalékára készfizető állami kezességvállalást vehet igénybe.

(2) Borsod-Abaúj-Zemplén megye területén kialakítandó tejtermelési integrációra maximum 1,17 milliárd forint kedvezményezett hitelösszeg, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye területén kialakítandó tejtermelési integrációra maximum 1,17 milliárd forint kedvezményezett hitelözszeg, a két megye együttes, húshasznosítású szarvasmarha termelési integrációjára maximum 597 millió forint kedvezményes hitelösszeg vehető fel.

(3) A tejtermelési integráció kialakításánál a két megyére külön pályázatok benyújtása szükséges. A hústermelési integráció kialakítására együttes, a két megyére vonatkozó pályázat benyújtása szükséges.

(4) A pályázatok benyújtási határideje a rendelet hatályba lépésének napjától számított 45 nap.

(5) A kezességvállalási díj megfizetésétől az állam eltekint.

3. §

(1) Az állami kezességvállalást az a lejárt köztartozással nem rendelkező jogosult igényelheti, aki olyan, legfeljebb 2005. december 31-én lejáró hitelt vesz fel, amellyel kapcsolatban vállalja, hogy

a) legalább egyéves tőketörlesztési moratórium után a futamidő még fennálló részében a tőketartozást arányos időközönként törleszti,

b) a hitelezd bankkal a hitel lejárata szerinti ütemezéséhez igazodó árbevétel engedményezési szerződést köt, és az árbevétel engedményezése érdekében az engedményezett árbevételt elkülönített számlán vezeti,

c) a hitelfelvételre nyilvános pályázatot hirdet meg, vagy rendelkezik legalább három hitelintézet érvényes ajánlatával.

(2) Nem jogosult pályázat benyújtására, aki az intervenciós üszőnevelő telepek kialakításának támogatásáról, a szarvasmarha ágazat fejlesztéséről, valamint az 1999. évi költségvetési törvényben jóváhagyott 16 milliárd forint összegű kezességvállalási keret felhasználásáról szóló 25/2000. (V. 26.) FVM rendeletben meghirdetett pályázatot elnyerte.

4. §

(1) A pályázatokat a mellékletekben foglalt feltételeknek megfelelően a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) Agrárrendtartási Hivatalához (a továbbiakban: ARH) kell benyújtani.

(2) A minisztérium a minisztérium szakértőiből álló, héttagú Szarvasmarha-ágazati Termelési Integráció Bíráló Bizottságot (a továbbiakban: Bíráló Bizottság) hoz létre. A Bíráló Bizottság döntés-előkészítő, javaslattevő jogkörrel rendelkezik, ügyrendjét maga állapítja meg, állásfoglalását szótöbbséggel alakítja ki. A Bíráló Bizottságot az ARH hívja össze.

(3) A benyújtott pályázatok elbírálásáról a minisztérium a Bíráló Bizottság javaslaté alapján dönt és a pályázatok benyújtásának határidejét követő 30 napon belül a döntés eredményéről értesíti a pályázót.

(4) A minisztérium az állami kezességvállalás összegéről igazolást állít ki, amelynek egy-egy példányát megküldi a jogosultnak, a hitelt nyújtó hitelintézetnek, a Pénzügyminisztériumnak és az illetékes adóhatóságnak.

5. §

(1) A jogosult köteles a felvett hitelek teljes összegének felhasználásáról 2001. december 31-ig részletes, számlákkal igazolt tájékoztatást adni. A tájékoztatást az ARH-hoz kell benyújtani. A pályázatban foglaltak megvalósulását az ARH a pályázó székhelye szerint illetékes Földművelésügyi Hivatal bevonásával ellenőrizheti.

(2) Amennyiben a rendeletben, illetve a kapcsolódó pályázati kiírásban foglalt teltételek nem teljesültek, az agrártámogatások igénybevételének általános feltételeiről szóló 273/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet 11. § (6)-(7) bekezdéseiben foglaltakat kell alkalmazni.

6. §

(1) Amennyiben az állami kezességvállalással érintett hitel, a hitelszerződésben meghatározott, időarányos törlesztése meghiúsul, a hitelintézet a 3. § b) pontban meghatározott biztosíték érvényesítését követben - a Pénzügyminisztérium egyidejű értesítése mellett - jogosult az állami kezességvállalásból eredő jogait határidős inkasszó útján az állami adóhatóságnál érvényesíteni a hitel lejáratot követő hatvanegyedik naptól.

(2) A beváltott kezesség a jogosult állammal szembeni kötelezettségévé válik, erről az érintettet az illetékes adóhatóság határozat formájában értesíti. A visszafizetési kötelezettséget az 10032000-01907010 számú APEH Agrárgazdasági kezességbeváltás folyósítási számlára kell teljesíteni.

7. §

(1) A 2. §-ban megjelölt kedvezményezett hitelek után, annak maximum 2005. december 31-i lejáratára - a hitelintézet kamatterhelését és annak kifizetését követően kamattámogatás vehető igénybe.

(2) A kamattámogatás mértéke a kamattámogatási igénylés benyújtásakor érvényes jegybanki alapkamat száz százaléka.

(3) A kamattámogatás a banki kamatterhelés gyakoriságától függően, de legkorábban a hitelszerződés hatálybalépését követő 30. naptól igényelhető, a jogosult székhelye/telephelye szerint illetékes állami adóhatóságnál az 10032000-01905616 számú APEH Agrárfinanszírozás támogatása folyósítási számláról. A kamattámogatást az adóhatóság által rendszeresített 0111-es számú "bevallás az államháztartással szemben egyes juttatások igényléséhez" nyomtatvány felhasználásával igényelhető. Az igénylő nyomtatványhoz csatolni kell a hitelintézetnek a kamat megfizetéséről szóló igazolását és a pályázat elnyeréséről szóló igazolás hitelesített másolatot.

(4) Amennyiben a jogosult nem tesz eleget a tőketörlesztési, illetve kamatfizetési kötelezettségének, vagy ellene felszámolási eljárás indul, a hitelintézet jogosult a Hitelszerződést lejárttá tenni.

8. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben az agrártámogatások igénybevételének általános feltételeiről szóló 273/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet rendelkezései, valamint az állam által vállalt kezesség előkészítésének és a kezesség beváltásának eljárási rendjéről szóló 151/1996. (X. 1.) Korm. rendelet rendelkezései az irányadók.

Dr. Torgyán József s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter

1. számú melléklet a 96/2000. (XII. 29.) FVM rendelethez

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Agrárrendtartási Hivatala pályázati felhívása kísérleti célú, Szabolcs-Szatmár-Bereg, illetve Borsod-Abaúj-Zemplén megyei tejtermelési integráció kialakításának támogatására

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Agrárrendtartási Hivatala pályázatot hirdet meg a szarvasmarha ágazat fejlesztéséhez nyújtott hitelek állami kezességvállalásáról szóló 1142/1999. (XII. 30.) Korm. határozatban foglaltak szerint.

1. A pályázat célja, hogy kísérleti jelleggel olyan mintaszerű tejtermelési integráció kerüljön kialakításra, amely a hatékony és jövedelmező minőségi tejtermelés feltételeinek megteremtése, a termelői és feldolgozói integrált együttműködés kialakításának elősegítése, valamint az ágazatfejlesztési célok elérésének érdekében jön létre.

2. A tejtermelési integráció kialakítására Szabolcs-Szatmár-Bereg, illetve Borsod-Abaúj-Zemplén megye területén kerülhet sor.

3. A pályázat igénybevételének feltételei:

a) A pályázaton az a jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, egyéni vállalkozó vehet részt, aki/amely

- lejárt köztartozással nem rendelkezik,

- integrátorként bejegyzésre került.

b) vállalja, hogy

- a tejtermelési integrációt az igényelt hitel futamideje alatt a pályázatban leírtak szerint működteti,

- a pályázatában leírt tejtermelési integráció keretéhen minimum évi 15 millió liter tej megtermelésére és feldolgozására kerül sor,

- megteremti az integrációjába tartozó termelők minőségi tejtermeléséhez szükséges műszaki beruházásokat, a fejési, tejhűtési és tejkezelési technológiák telepítését,

- forgóeszköz előfinanszírozással biztonságosabbá teszi a termelési környezetet,

- állomány-kihelyezéssel javítja az integráció termelői körének tehénállományi fajta- és korösszetételét,

- műszaki fejlesztéssel megteremti a tejbegyűjtéssel egyidejű, egyéni mintavételezés lehetőségét,

- a tejfeldolgozás műszaki fejlesztésével csökkenti a szezonális tejfeleslegek piaczavaró hatását.

c) Az integrációban részt vevők tagjai a Tej Terméktanácsnak és a tejtermelő tagok esetéhen rendelkeznek a termelésüknek megfeleli termelési kvótával.

4. A pályázatnak tartalmazni kell:

a) A pályázó nevét, címét, levelezési címét, adószámát, bankszámlaszámát, a felelős vezető nevét.

b) A program összköltségét, a visszaigényelhető általános forgalmi adó összegét, a finanszírozandó hiteligény nagyságát, a pályázatban vállalt feladatok szerinti bontáshon, illetve a program megvalósításának ütemezését.

c) Három hitelintézet érvényes hitelajánlatát, illetve a hitelintézetek) hiteles hitelígérvényét.

d) A pályázat célját, megnevezését, megvalósításának helyét, az integrációs program részletes leírását, beleértve az integrált tejtermelői kör gazdasági méret szerinti összetételét, a tervezett beruházások részletes bemutatását, az állománykihelyezés rendszerét, az előfinanszírozás elszámolási rendszerét stb., különös tekintettel a célt megjelölő és az utólagos ellenőrzést lehetővé tevő üzleti tervre.

Az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet hatálya alá tartozó előirányzatokból, illetve jogszabályok alapján igényelt, kapott egyéb támogatások (ideértve a területfejlesztési tanácsok rendelkezési jogkörében eldöntött támogatásokat is), valamint az államközi szerződés alapján külföldi segélyekből kapott támogatásuk összegét, valamint az Országgyűlés, a Kormány, a miniszter, illetve költségvetési szerv által alapított és támogatott alapítványtól, közalapítványtól, köztestülettől, közhasznú társaságtól a pályázatban szereplő programhoz, projekthez igényalt, illetve kapott hozzájárulás összegét és formáját, e szervezetenként felsorolva.

e) Az integrátori bejegyzés igazolását.

f) Az adóhatóság által kiállított, hatvan napnál nem régebbi igazolást, amely szerint a pályázó a pályázat benyújtásakor lejárt köztartozással nem rendelkezik.

g) A pályázó nyilatkozatát arról, hogy nem áll csőd-, felszámolási, végelszámolási eljárás, illetve végrehajtás alatt.

h) A pályázó nyilatkozatát arról, hogy a pályázatban szereplő feltételeket betartja, továbbá a pályázatban foglalt adatok, információk és dokumentumok teljeskörűségéről, valódiságáról és hitelességéről; valamint, hogy az adott tárgyban pályázatot korábban mikor és hol nyújtott be.

i) A pályázó nyilatkozatát arról, hogy a hitelt a hitelszerződésben meghatározott ütemezés szerint a. hitel futamidejének határidejéig visszafizeti, valamint annak tudomásulvételéről, hogy a támogatás kedvezményezettjének megnevezése, a támogatás tárgya, a támogatás összege, a támogatott program megvalósítási helye rendeletben szabályozott módon nyilvánosságra hozhatók, illetve arról, hogy az államháztartás alrendszereiből folyósított támogatásból eredő lejárt és ki nem egyenlített tartozása nincs.

j) Egy bérmentesített, a pályázó nevére megcímzett válaszlevél borítékot és kitöltött térdvevényt.

5. A pályázat benyújtásának helye és ideje

A pályázatot 8 példányban az ARH-hoz személyesen vagy postai úton kell benyújtani legkésőbb a rendelet hatálybalépésétől számított 45 naptári napon belül. (Cím: 1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 11.) A pályázat postai úton történő benyújtása esetén az ajánlott levél igazoló szelvényén a dátumbélyegző kelte igazolja a beadás időpontját. (A borítékon fel, kell tüntetni: "Pályázat a Szabolcs-Szatmár-Bereg, illetve Borsod-Abaúj-Zemplén megyei tejtermelési integráció kialakítására.")

6. A pályázatok elbírálásának alapvető szempontjai:

- A tejtermelési integráció leírásának szakmai megalapozottsága.

- A finanszírozandó hiteligényhez viszonyított vállalt feladatok aránya.

- A program rentabilitásának vizsgálata.

7. A pályázati feltételek teljesítésének ellenőrzése

A támogatási feltételek teljesítését a minisztérium az illetékes Megyei Földművelésügyi Hivatal bevonásával ellenőrzi.

2. számú melléklet a 96/2000. (XII. 29.) FVM rendelethez

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Agrárrendtartási Hivatala

pályázati felhívása kísérleti célú, térségi, húshasznosítású szarvasmarha-tartási termelési integráció kialakításának támogatására

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Agrárrendtartási Hivatala pályázatot hirdet meg a szarvasmarha ágazat fejlesztéséhez nyújtott hitelek állami kezességvállalásáról szóló 1142/1999. (XII. 30.) Korm. határozatban foglaltak szerint.

1. A pályázat célja, hogy kísérleti jelleggel olyan mintaszerű húshasznosítású szarvasmarha-tartási termelési integráció kerüljön kialakításra, amely a minőségi hízóalapanyag-, illetve vágómarha-előállítás feltételeinek megteremtése, valamint az ágazatfejlesztési célok elérésének érdekében jön létre.

2. A termelési integráció kialakítására Borsod-Abaúj-Zemplén megye és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye területén kerülhet sor.

3. A pályázat igénybevételének feltételei:

a) A pályázaton az a jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, egyéni vállalkozó vehet részt, aki/amely

- lejárt köztartozással nem rendelkezik,

- integrátorként bejegyzésre került.

b) Vállalja, hogy

- a termelési integrációt az igényelt hitel futamideje alatt a pályázatban leírtak szerint működteti,

- a pályázatban leírt termelési integráció minimum 1500 húshasznosítású anyatehenet és annak szaporulatát ,foglalja magába,

- megteremti az integrációjába tartozó termelők anyatehén tartásához szükséges legeltetési és istállózott tartáshoz kapcsolódó műszaki beruházásokat,

- forgóeszköz előfinanszírozással biztonságosabbá teszi a termelési környezetet,

- állomány-kihelyezéssel javítja a térség gyepterületeinek és szabad istállókapacitásainak kihasználását,

- programszerű hasznosítási irányváltással alternatív termelési lehetőséget teremt a minőségi követelményeknek megfelelni nem tudó tejtermelő gazdák számára,

- a kialakított integráció szakmailag kapcsolódik a 25/2000. (V. 26.) FVM rendeletben meghirdetett húshasznosítású intervenciós üszőnevelő télegek országos programjához.

c) Az integrációban részt vevők tagjai valamely húshasznosítású szarvasmarha fajta államilag elismert tenyésztő szervezetének.

4. A pályázatnak tartalmazni kell:

a) A pályázó nevét, címét, levelezési címét, adószámát, bankszámlaszámát, a felelős vezető nevét.

b) A program összköltségét, a visszaigényelhető általános forgalmi adó összegét, a finanszírozandó hiteligény nagyságát, a pályázatban vállalt feladatok szerinti bontásban, illetve a program megvalósításának ütemezését.

c) Három hitelintézet érvényes hitelajánlatát, illetve a hitelintézet(ek) hiteles hitelígérvényét.

d) A pályázat célját, megnevezését, megvalósításának helyét, az integrációs program részletes leírását, beleértve az integrált tejtermelői kör gazdasági méret szerinti összetételét, a tervezett beruházások részletes bemutatását, az állománykihelyezés rendszerét, az előfinanszírozás elszámolási rendszerét stb., különös tekintettel a célt megjelelő és az utólagos ellenőrzést lehetővé tevő üzleti tervre.

Az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet hatálya alá tartozó előirányzatokból, illetve jogszabályok alapján igényelt, kapott egyéb támogatások (ideértve a területfejlesztési tanácsok rendelkezési jogkörében eldöntött támogatásokat is), továbbá az államközi szerződés alapján külföldi segélyekből kapott támogatások összegét, valamint az Országgyűlés, a Kormány, a miniszter, illetve költségvetési szerv által alapított és támogatott alapítványtól, közalapítványtól, köztestülettől, közhasznú társaságtól a pályázatban szereplő programhoz, projekthez igényelt, illetve kapott hozzájárulás összegét és formáját, e szervezetenként felsorolva.

e) Az integrátori bejegyzés igazolását.

f) Az adóhatóság által kiállított, hatvan napnál nem régebbi igazolást, amely szerint a pályázó a pályázat benyújtásakor lejárt köztartozással nem rendelkezik.

g) A pályázó nyilatkozatát arról, hogy nem áll csőd-, felszámolási, végelszámolási eljárás, illetve végrehajtás alatt.

h) A pályázó nyilatkozatát arról, hogy a pályázatban szereplő feltételeket betartja, továbbá a pályázatban foglalt adatok, információk és dokumentumok teljeskörűségéről, valódiságáról és hitelességéről; valamint, hogy az adott tárgyban pályázatot korábban mikor és hol nyújtott be.

i) A pályázó nyilatkozatát arról, hogy a hitelt a hitelszerződésben meghatározott ütemezés szerint a hitel futamidejének határidejéig visszafizeti, valamint annak tudomásulvételéről, hogy a támogatás kedvezményezettjének megnevezése, a támogatás tárgya, a támogatás összege, a támogatott program megvalósítási helye e rendeletben szabályozott módon nyilvánosságra hozhatók, illetve arról, hogy az államháztartás alrendszereiből folyósított támogatásból eredő lejárt és ki nem egyenlített tartozása nincs.

j) Egy bérmentesített, a pályázó nevére megcímzett válaszlevél borítékot és kitöltött férfivevényt.

5. A pályázat benyújtásának helye és ideje

A pályázatot 8 példányban az ARH-hoz személyesen vagy postai úton kell benyújtani legkésőbb a rendelet hatálybalépésétől számított 45 naptári napon belül. (Cím: 1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 11.) A pályázat postai úton történő benyújtása esetén az ajánlott levél igazoló szelvényén a dátumbélyegző kelte igazolja a beadás időpontját.

6. A pályázatok elbírálásának alapvető szempontjai: - A húshasznosítású szarvasmarha tartási termelési

integráció leírásának szakmai megalapozottsága.

- A finanszírozandó hiteligényhez viszonyított vállalt feladatok aránya.

- A program rentabilitásának vizsgálata.

7. A pályázati feltételek teljesítésének ellenőrzése

A támogatási feltételek teljesítését a minisztérium az illetékes Megyei Földművelésügyi Hivatal bevonásával ellenőrzi.

Tartalomjegyzék