Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

16/2001. (III. 9.) PM rendelet

az országkockázat tőkekövetelményéről

A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Hpt.) 235. §-a (2) bekezdésének o) pontjában kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem el:

1. §

E rendelet hatálya a Hpt. 5. §-ának (1) bekezdésében meghatározott hitelintézetekre terjed ki.

2. §

E rendelet alkalmazásában

a) országkockázat: az egy országgal kapcsolatban a hitelintézetnél felmerülő, a 3. § alapján számított kockázatok összege, ideértve az adott országban bejegyzett gazdálkodó szervezet külföldön létesített fióktelepével szemben vállalt kockázat összegét is,

b) országlimit: a hitelintézet által az e rendeletben foglaltaknak megfelelően kialakított, az adott országgal szemben vállalható kockázat mértéke,

c)[1] tőkealap: a Hpt. 5. számú mellékletének 15. pontja szerint számított szavatoló tőke.

3. §

(1) Országkockázatként kell figyelembe venni a Hpt. 2. számú melléklete III. fejezetének 10.1. pontjában meghatározott kockázatvállalást.

(2) Amennyiben a kockázatvállalásra külföldi állam, jegybank, illetve hitelintézet vállal garanciát, és a kockázatvállalási döntés nem az egyenes adós hitelképessége, hanem a garantőr hitelképessége alapján történt, akkor a hitelintézetnek a kockázatvállalást a garantőr országgal szembeni országkockázatként kell figyelembe vennie, illetve a garantőr hitelintézet bejegyzési helye szerinti országkockázatként kell figyelembe venni.

(3) Amennyiben a kockázatvállalást a hitelintézetnél elhelyezett külföldi állam, jegybank, illetve hitelintézet által kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír biztosítja és a kockázatvállalási döntés nem az egyenes adós hitelképessége, hanem az óvadékként elhelyezett értékpapír alapján történt, akkor a hitelintézetnek a kockázatvállalást az értékpapírt kibocsátó külföldi állam, jegybank, illetve a hitelintézet bejegyzési helye szerinti országkockázatként kell figyelembe vennie.

(4) Nem kell figyelembe venni az országkockázat mértékének számításakor az alábbiakat:

a) a kockázatvállalásnak a Magyar Export-Import Bank Részvénytársaság által a központi költségvetés készfizető kezességvállalása mellett nyújtott garanciaügyleteivel fedezett részét;

b) a kockázatvállalásnak kezesség- és garanciavállalással foglalkozó jogi személy által fedezett részét, ha azt a központi költségvetés készfizető kezességvállalása mellett nyújtja, annak mértékéig;

c) a központi költségvetés készfizető kezességével biztosított kockázatvállalást;

d) az óvadékként lekötött összeg vagy óvadékul adott betétokirat által fedezett kockázatvállalás, ha belföldi hitelintézet állította ki, kivéve, ha az óvadék letevőjével szemben felszámolási eljárás van folyamatban;

e) magyar állampapír, illetve az MNB által kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapír által fedezett kockázatvállalást, kivéve, ha az óvadék letevőjével szemben felszámolási eljárás van folyamatban;

f) a Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaság nem-piacképes kockázatú biztosításával fedezett exporthitel-szerződéseknél a biztosított összeg önrészesedéssel csökkentett mértékéig abban az esetben, ha az export árbevételt a hitelintézetre engedményezték és a biztosítási szerződésből eredő kárfizetés jogosultja a hitelintézet, és

g)[2] a Hpt. 5. számú melléklete 14. pontjának a) alpontjában felsoroltakat.

(5) Az országkockázat mértékének megállapításakor áz (1) bekezdésben említett országkockázatokat a kintlevőségek, befektetések, mérlegen kívüli tételek és a fedezetek minősítésének és értékelésének szempontjairól szóló 14/2001. (III. 9.) PM rendelet alapján megképzett kockázati céltartalékkal, illetőleg elszámolt értékvesztéssel csökkentett nettó értéken kell számításba veitni.

(6) Az országkockázat mértékének megállapításakor a Hpt. 79. §-ának (4) bekezdésében foglalt előírásokat is figyelembe kell venni.

(7) Az országkockázat mértékének számításakor a (6) bekezdésben foglaltakon kívül további ötven százalékos súly alkalmazható, amennyiben a kockázatvállalás az adott ország pénznemében áll fenn.

(8) Az országkockázat számításánál a hitelintézet a számítást az általa jegyzett árfolyamon, vagy a Magyar Nemzeti Bank által jegyzett hivatalos árfolyamon végzi.

4. §

(1) A hitelintézetnek az egyes országok tekintetében országlimitet kell megállapítania, amennyiben az adott országgal szemben kockázatvállalás lehetősége merül fel.

(2) A hitelintézetnek országkockázat kezelési szabályzatot kell készíteni, ha más országgal szemben kockázatot vállal. A szabályzatnak tartalmaznia kell:

a) az országlimitet az egyes országok tekintetében,

b) az országlimitek megállapításához figyelembe vett tényezőket és információforrásokat,

c) az országlimitek elfogadásáért felelős személyt vagy szervezeti egységet,

d) a meghatározott országlimitek ellenőrzéséért felelős személyt vagy szervezeti egységet,

e) az országlimitek felülvizsgálatának rendszerét, gyakoriságát.

(3) Az országlimiteket legalább negyedévente felül kell vizsgálni.

(4) A hitelintézet a belső szabályzatban meghatározott limitrendszerét úgy köteles kialakítani és működtetni, hogy az biztosítsa az e rendeletben meghatározott tőkekövetelménynek való megfelelés ellenőrizhetőségét.

5. §

(1) A hitelintézetnek az országkockázat fedezetére e rendeletben meghatározott tőkekövetelménynek folyamatosan meg kell felelnie. Az országkockázati tőkekövetelményeknek való megfelelést a hitelintézet a helyszínen kívüli ellenőrzéshez szükséges adatszolgáltatás keretében jogszabály vagy a Felügyelet által meghatározott formában, tartalommal és gyakorisággal jelenti.

(2) A tőkekövetelmény meghatározásához a mellékletben szereplő országbesorolási listát kell felhasználni. A lista módosítása során a Pénzügymisztérium figyelembe veszi az MNB javaslatát.

(3) Az adott kockázatvállalásra a 2-4. kategóriába sorolt ország esetén egy kategóriával kedvezőbb országbesorolást kell alkalmazni, ha a hitelintézet a kockázatot a Hpt. 1. számú mellékletében szereplő nemzetközi pénzügyi intézménnyel együttesen vállalja, feltéve, hogy a kockázatvállalási szerződés biztosítja, hogy a hitelintézet a nemzetközi pénzügyi intézménnyel minden körülmény esetén azonos elbánásban részesül, és ez dokumentumokkal igazolható.

(4) Az országkockázat tőkekövetelményének megállapításához a hitelintézetnek a következő határértékeket kell figyelembe vennie:

a) 2. kategóriába tartozó ország esetében: a hitelintézet tőkealapjának 75%-a,

b) 3. kategóriába tartozó ország esetében: a hitelintézet tőkealapjának 50%-a,

c) 4. kategóriába tartozó ország esetében: a hitelintézet tőkealapjának 20%-a.

6. §

(1) Az országkockázat fedezetére a hitelintézetnek a (2)-(3) bekezdés szerint meghatározott szavatoló tőkével kell rendelkeznie.

(2) Az országkockázatnak az 5. § (4) bekezdésben meghatározott határérték és a hitelintézet tőkealapja közé eső részére vonatkozó tőkekövetelmény

a) 2. kategóriába tartozó ország esetében: 20%,

b) 3. kategóriába tartozó ország esetében: 25%,

c) 4. kategóriába tartozó ország esetében: 30%.

(3) A 2-4. kategóriába tartozó országok esetén az országkockázatnak a hitelintézet tőkealapját meghaladó részére vonatkozó tőkekövetelmény mértéke száz százalék.

Átmeneti és záró rendelkezések

7. §

Ez a rendelet 2001. április 1-jén lép hatályba. E rendelet kihirdetésével egyidejűleg hatályát veszti az országkockázat kezeléséről szóló 25/1998. (X. 9.) PM rendelet és az azt módosító 2/1999. (I. 29.) PM rendelet, 13/1999. (VI. 3.) PM rendelet, 22/1999. (X. 8) PM rendelet, 4/2000. (I. 28.) PM rendelet, a 16/2000. (IV. 21.) PM rendelet, a 36/2000. (X. 13.) PM rendelet, a 40/2000. (XI. 24.) PM rendelet.

8. §

(1) A hitelintézet a 2000. december 31-én meglévő, 2001. január 1-jén egyéb bevételként elszámolt országkockázati céltartalékot átmenetileg - 2001. december 30-ig - az országkockázat fedezéséhez rendelkezésre álló tőkeként figyelembe veheti, feltéve, hogy a hitelintézetnek a figyelembe vett összeg nagyságának megfelelő, a szavatoló tőke számításánál figyelmen kívül hagyott, a számított adóval csökkentett nyeresége keletkezett, és az egyéb bevételként való elszámolás végrehajtását a hitelintézet megfelelő módon dokumentálja. Ha a nyereség kisebb, mint a tőkekövetelmény, a tőkekövetelménynek a nyereséget meghaladó összegét a Hpt. 5. számú melléklete II. részében foglaltak szerint a szavatoló tőke számítás során le kell vonni.

(2) Amennyiben a hitelintézetnek az (1) bekezdés szerinti eredménye veszteség, a hitelintézet e rendelet szerint köteles az országkockázati tőkekövetelménynek megfelelni, és a Hpt. 5. számú melléklete II. részének megfelelően azt a szavatoló tőke számítás során levonni.

Varga Mihály s. k.,

pénzügyminiszter

Melléklet a 16/2001. (III. 9.) PM rendelethez[3]

Országok és más önálló pénzügyi igazgatású területek besorolási listája

1. kategóriába tartozó országok:

Amerikai Egyesült Államok

Andorra

Aruba

Ausztrália

Ausztria

Bahama-szigetek

Bahrein

Barbados

Belgium

Bermuda

Botswana

Bulgária

Chile

Ciprus

Csatorna-szigetek (Alderney, Jersey, Guernsey, Sark, Herm)

Csehország

Dánia

Dél-afrikai Köztársaság

Dél-Korea

Egyesült Arab Emírségek

Egyesült Királyság

Észtország

Finnország

Franciaország

Görögország

Hollandia

Hongkong

Horvátország

India

Írország

Izland

Izrael

Japán

Kajmán-szigetek

Kanada

Katar

Kazahsztán

Kína

Kuvait

Lengyelország

Lettország

Liechtenstein

Litvánia

Luxemburg

Macau

Malajzia

Málta

Man-sziget

Mauritius

Mexikó

Monaco

Montserrat

Namíbia

Németország

Norvégia

Olaszország

Omán

Oroszország

Portugália

Románia

San Marino

Spanyolország

Svájc

Svédország

Szaúd-Arábia

Szingapúr

Szlovákia

Szlovénia

Tajvan

Thaiföld

Trinidad és Tobago

Tunézia

Új-Zéland

2. kategóriába tartozó országok:

Azerbajdzsán

Brazília

Cook-szigetek

Costa Rica

Egyiptom

El Salvador

Guatemala

Irán

Jordánia

Lesotho

Macedónia

Marokkó

Montenegró

Nigéria

Örményország

Panama

Peru

Szerbia

Törökország

Ukrajna

Vietnam

3. kategóriába tartozó országok:

Argentína

Benin

Bosznia-Hercegovina

Burkina Faso

Dominikai Köztársaság

Fidzsi-szigetek

Fülöp-szigetek

Ghána

Grúzia

Indonézia

Irán

Jamaica

Kamerun

Kenya

Kolumbia

Libanon

Madagaszkár

Malawi

Mali

Mongólia

Mozambik

Pakisztán

Pápua Új-Guinea

Seychelle-szigetek

Sri Lanka

Suriname

Türkmenisztán

Uganda

Venezuela

Zöld-foki Köztársaság

4. kategóriába tartozó országok:

A fel nem sorolt országok.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 20/2003. (VIII. 8.) PM rendelet 1. § -a. Hatályos 2003.09.07.

[2] Megállapította a 20/2003. (VIII. 8.) PM rendelet 2. § -a. Hatályos 2003.09.07.

[3] Megállapította a 11/2007. (VI. 6.) PM rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.06.14.

Tartalomjegyzék