34/2001. (XII. 22.) BM rendelet
a katonai alakulatok és szállítmányok államhatáron történő átlépéséről, a határterületnek minősülő repülőterekről, kikötőkről és vasútállomásokról, a menet közbeni ellenőrzésre kijelölt vasútvonalakról és vízi utakról, a nemzetközi forgalom számára ideiglenesen megnyitott repülőtéren közlekedő légi járművek határforgalmi ellenőrzéséről
A határőrizetről és a Határőrségről szóló 1997. évi XXXII. törvény (a továbbiakban: Hőr. tv.) 83. §-a (3) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a honvédelmi miniszterrel, a külügyminiszterrel, a közlekedési és vízügyi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel, a d)-f) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a közlekedési és vízügyi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben a következőket rendelem el:
A határátkelőhely rendje
1. §
(1) A határátkelőhely rendje a határrend része, mely a határforgalomra, a határátkelőhelyen történő tartózkodásra vonatkozó előírások, korlátozások vagy tilalmak révén biztosítja
a) a személyek, járművek és szállítmányok ellenőrzés melletti határátléptetését;
b) a határforgalom és a közlekedés biztonságát;
c) a nemzetközi szerződésekben foglalt feladatok végrehajtását;
d) a határforgalmi ellenőrzésben részt vevő szervekkel a folyamatos együttműködést.
(2) A határátkelőhely rendje tartalmazza:
a) a személyek, járművek ellenőrzésének és áthaladásának rendjét;
b) az ellenőrzésre kijelölt helyeket;
c) az át nem léptethető személyek és járművek vissza-irányításának rendjét;
d) a személyek és járművek mozgására, tartózkodására kijelölt helyeket;
e) a veszélyes szállítmányok ellenőrzésére szolgáló helyeket;
f) a szállítmányok fertőtlenítésére, illetve megsemmisítésére kijelölt helyeket;
g) a baleset-elhárítási szabályokat;
h) a korlátozott nyitva tartású határátkelőhelyek nyitvatartási idejét.
2. §
(1) A határátkelőhelyre az államhatár átlépése céljából, valamint a külön jogszabályban meghatározott belépési jogosultsággal, illetve engedéllyel rendelkezők léphetnek be.
(2) A határforgalom ellenőrzése során a járművek és a szállítmányok átvizsgálásakor az üzemeltető vagy a fuvarozó, távollétükben a jármű vezetője a határőr felhívására köteles a jármű utas-, motor-, csomag- és rakterét kinyitni, az ott található tárgyakat ki- és berakodni, csomagot felnyitni. A vámzárral és egyéb vámbiztosító eszközzel ellátott raktér esetén az átvizsgálás csak az érintett vámszervekkel együttesen hajtható végre.
(3) A határátkelőhelyet a személy-, áru- és járműellenőrzést követően lehet elhagyni.
(4) A szomszéd állam területén szolgálatot teljesítő magyar határforgalom-ellenőrző szervek, valamint a szomszéd állam Magyarországon szolgálatot teljesítő határforgalom-ellenőrző szervei állománya tagjainak a szolgálati helyre történő utazásával kapcsolatos határátlépésére vonatkozó szabályokat nemzetközi szerződések állapítják meg.
A katonai alakulatok és szállítmányok államhatáron történő átléptetésének rendje
3. §
(1) Külföldi vagy magyar katonai alakulat és szállítmány-nemzetközi szerződés vagy jogszabály eltérő rendelkezése hiányában-a külföldi vagy magyar fegyveres szerv által kiadott arcképes igazolvánnyal, egyéni vagy csoportos menetparanccsal lépheti át az államhatárt.
(2) A katonai alakulat polgári állományú tagjának érvényes úti okmánnyal kell rendelkeznie.
(3) Ha nemzetközi szerződés vagy jogszabály a katonai szállítmány honi biztosítására rendőri kísérést határoz meg, a katonai alakulat beléptetése csak a kísérő rendőri erők megérkezését követően hajtható végre.
(4) A zavartalan határátléptetés biztosítása érdekében a Határőrség határterületen vagy a határátkelőhely területén fokozott ellenőrzést vagy más biztonsági intézkedést rendelhet el.
A nemzetközi forgalom számára ideiglenesen megnyitott repülőtéren a nemzetközi forgalomban közlekedő légi járművek határforgalom-ellenőrzésének szabályai
4. §
(1) A nemzetközi határforgalom számára ideiglenesen megnyitott repülőtéren a nemzetközi forgalomban közlekedő légi jármű elhagyása, a légi járműbe való beszállás, valamint áru ki- és berakodása az illetékes határőr- és vámszerv ellenőrzése mellett történhet.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott repülőtérről légi jármű csak a határforgalmi és vámellenőrzést követően, a szükséges hatósági engedély birtokában indítható.
Repülőterek határterülete
5. §
A határforgalom számára megnyitott repülőtéren-ha az nem határterületen van-a határterület a személy-, áru-és járműellenőrzésre kijelölt, az utasok tartózkodására kijelölt tranzit, továbbá az induló, illetve az érkező légi jármű ajtaja és az útlevél- és vámellenőrzés vonala közötti terület.
Kikötők (kikötőhelyek) határterülete
6. §
A határforgalom számára megnyitott kikötőben (kikötőhelyen)-ha a kikötő (kikötőhely) nem határterületen van-határterület a kikötőben tartózkodó, nemzetközi forgalomban közlekedő hajó, továbbá a személy-, áru-és járműellenőrzésre, az átlépésre jelentkező utasok tartózkodására kijelölt, valamint a hajó és az útlevél- és vámellenőrzés vonala közötti terület.
Vasútállomások és pályaudvarok határterülete
7. §
A határforgalom számára megnyitott vasútállomáson és pályaudvaron-ha az nem határterületen van-határterület a nemzetközi forgalomban közlekedő vonatszerelvény, a személy-, áru- és járműellenőrzésre kijelölt terület, továbbá az indulási, érkezési és tároló vágány a hozzá tartozó peronnal.
Menet közbeni ellenőrzés
8. §
(1) A nemzetközi forgalomban közlekedő vasúti és vízi járműveken menet közbeni ellenőrzés az 1. számú mellékletben felsorolt vasútvonalakon és vízi utakon végezhető.
(2) Nemzetközi szerződés alapján a szomszéd állam területén lévő vasútvonalon a menet közbeni ellenőrzést a nemzetközi szerződés rendelkezései szerint kell végrehajtani.
(3) Nem menetrend szerint közlekedő autóbuszon, vasúti és vízi járművön történő menet közbeni ellenőrzés kérelemre engedélyezhető. A kérelemnek tartalmaznia kell:
a)[1] a kérelmező természetes személy nevét, lakcímét, állampolgárságát, úti okmányának számát, jogi személy, továbbá jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén annak megnevezését, székhelyét, a bírósági bejegyzés vagy nyilvántartásba vétel számát, a képviselő nevét és lakcímét;
b) a jármű útvonalát, a határátlépés tervezett helyét, idejét;
c) a jármű típusát, forgalmi rendszámát, színét, vízi jármű esetén lajstromozását és nevét;
d) a járművezető nevét, születési helyét, idejét, lakcímét, állampolgárságát, úti okmányának számát;
e) az utasok számát, állampolgárságát;
f) szándéknyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy a menet közbeni ellenőrzéssel járó többletköltségek megfizetését a kérelmező vállalja;
g) az értesítési címet (postai cím, telefon/telefax szám).
(4) A kérelmet a menet közbeni ellenőrzés tervezett időpontja előtt legalább 8 munkanappal a területileg illetékes határőr igazgatósághoz kell benyújtani. A határőr igazgatóság a benyújtott kérelemről-a kérelem másolati példányának megküldésével-haladéktalanul értesíti a Vám- és Pénzügyőrség illetékes területi vámszervét.
(5) A nem menetrend szerint közlekedő járművön a menet közbeni ellenőrzést a Határőrség a Vám- és Pénzügyőrséggel együtt engedélyezi.
(6) A menet közbeni ellenőrzés akkor engedélyezhető, ha
a) az nem veszélyezteti a Határőrség és a Vám- és Pénzügyőrség jogszabályban meghatározott feladatainak ellátását;
b) előzetesen megállapodásban rögzítik a menet közbeni ellenőrzés rendjét, valamint a kérelmező kötelezettségvállalását arra vonatkozóan, hogy a menet közbeni ellenőrzéssel járó többletköltségeket a menet közbeni ellenőrzést követő 8 napon belül a Határőrség és a Vám- és Pénzügyőrség részére, a megállapodásban rögzített számlára átutalja.
(7) A menet közbeni ellenőrzés időtartama alatt a jármű határterületnek minősül.
Határterület a vonatok és hajók menet közbeni ellenőrzése során
9. §
Menet közbeni ellenőrzés során határterületnek minősül:
a) a nemzetközi forgalomban közlekedő vonatszerelvény meghatározott vasútállomástól az államhatárig, illetve az államhatártól a meghatározott vasútállomásig függetlenül attól, hogy jármű a menetrend szerinti vonalszakaszon vagy elkerülő vonalszakaszon közlekedik;
b) a nemzetközi forgalomban közlekedő hajó.
10. §
(1) A nem határterületen levő, de határterülettel rendelkező repülőtereket, kikötőket (kikötőhelyeket), vasútállomásokat és pályaudvarokat a 2. számú melléklet tartalmazza.
(2) A 2. számú mellékletben nem említett repülőtéren és kikötőben (kikötő helyen) megnyitott ideiglenes határátkelőhelyen a határterület meghatározására a 6. §, illetve a 7. § rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.
Hatásköri szabályok
11. §
(1) A kényszerleszállást végrehajtó-nemzetközi forgalomban közlekedő vagy külföldi-légi jármű továbbhaladásához a Határőrség, valamint a Vám- és Pénzügyőrség együttes engedélyét az a hatóság adja ki, amelyik a kényszerleszállásról először szerzett tudomást.
(2) Határterületen kívül történő kényszerleszállás esetén az engedély kiadására a Határőrség, valamint a Vám-és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága intézkedik.
(3) A nemzetközi forgalomban közlekedő vízi jármű kényszerkikötése esetén az (1)-(2) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni.
12. §
(1) Nemzetközi szerződés alapján a határátkelőhelyen kívüli munkavégzés céljából történő határátlépés engedélyezése iránti kérelmet a területileg illetékes határőr igazgatóságnál kell benyújtani, melynek egy példányát, a hozzájárulás megkérése céljából meg kell küldeni a Vám- és Pénzügyőrség illetékes területi szervének.
(2) A kérelemnek-nemzetközi szerződés eltérő rendelkezésének hiányában-tartalmaznia kell a határátlépés tervezett helyét, idejét, a munkavégzés helyét, célját, időtartamát, a munkát végző személyek nevét, lakcímét, úti okmányának számát, a visszalépés tervezett helyét, várható időpontját.
(3) A szomszéd állam illetékes határrendészeti szerveinek hozzájárulását a határőr igazgatóság szerzi be.
(4) A határátlépésre csak akkor kerülhet sor, ha a Vám-és Pénzügyőrség területi szerve, valamint a szomszéd állam illetékes határrendészeti szerve ahhoz hozzájárult.
13. §
A nemzetközi forgalomban közlekedő hajóknak nem a nemzetközi forgalom számára nyitva álló határátkelőhelyek kikötőiben való-útlevél- és vámellenőrzésen kívüli-ellenőrzésére az eseti vagy időszakos engedélyt a területileg illetékes határőr igazgatóság-a Vám- és Pénzügyőrség területi szervével, valamint a vízirendészeti feladatokat ellátó rendőr szervvel egyetértésben-adja meg.
14. §
(1)[2] A Hőr. tv. 12. §-ának b) és c) pontjában meghatározott esetekben a bejelentést írásban a területileg illetékes határrendészeti kirendeltségen kell megtenni. A bejelentést a területileg illetékes határőr igazgatóságon kell megtenni, amennyiben az adott lőtér vagy mezőgazdasági terület közigazgatásilag nem tartozik egyik határrendészeti kirendeltség illetékességébe sem, vagy több határrendészeti kirendeltség is illetékes lenne.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott bejelentési kötelezettség teljesítésének, illetve a Hőr. tv. 42. §-ának (1) bekezdésében meghatározott szakhatósági hozzájárulás beszerzésének elmulasztása esetén a bejelentéshez, illetve szakhatósági hozzájáruláshoz kötött tevékenységet a területileg illetékes határőr igazgatóság tilthatja meg.
Záró rendelkezés
15. §
Ez a rendelet 2002. január 1-jén lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a Hőr. tv. végrehajtásáról szóló 66/1997. (XII. 10.) BM rendelet 1-11. §-a, 17. §-a, 19-23. §-a, 75-76. §-a és 1. számú, valamint 6. számú melléklete.
Dr. Pintér Sándor s. k.,
belügyminiszter
1. számú melléklet a 34/2001. (XII. 22.) BM rendelethez
Menet közbeni ellenőrzésre kijelölt vasútvonalak és vízi utak
1. Menet közbeni ellenőrzésre kijelölt vasútvonalak[3]
1. Budapest-Debrecen-Záhony
2. Budapest-Gyékényes-Koprivnica (Kapronca)
3. Budapest-Győr-Hegyeshalom-Bruck an der Leitha
4. Győr-Rajka-Rusovce (Oroszvár)-Bratislava (Pozsony)
5. Hatvan-Somoskőújfalu-Filakovo (Fülek)-Zvolen (Zólyom)
6. Budapest-Kelebia-Subotica (Szabadka)
7. Budapest-Komárom-Komárno-Nové Zámky (Ér-sekújvár)-Bratislava (Pozsony)
8. Budapest-Lőkösháza-Curtici (Kürtös)
9. Budapest-Miskolc-Hidasnémeti-Cana (Csány)-Kosice (Kassa)
10. Budapest-Murakeresztúr-Kotoriba (Kotor)
11. Budapest-Szob-Sturovó (Párkány)-Nové Zámky (Érsekújvár)
12. Fertőszentmiklós-Pamhagen (Pomogy)
13. Sopron-Loipersbach (Lépesfalva)-Schattendorf (Somfalva)
14. Sopron-Baumgarten-Schattendorf (Somfalva)
15. Sopron-Deutschkreutz (Sopronkeresztúr)
16. Budapest-Püspökladány-Biharkeresztes
17. Szeged-Röszke-Horgos (Horgos)
18. Székesfehérvár-Komárom-Komárno-Bratislava (Pozsony)
19. Szentgotthárd-Jennersdorf (Janafalva)
20. Zalalövő-Hodos-Murska Sobota (Muraszombat)
2. Menet közbeni ellenőrzésre kijelölt vízi utak
1. Komárom-Budapest Nemzetközi Hajóállomás
2. Esztergom-Budapest Nemzetközi Hajóállomás
3. Mohács -Budapest Nemzetközi Hajóállomás
2. számú melléklet a 34/2001. (XII. 22.) BM rendelethez[4]
A határterülettel rendelkező repülőterek, kikötők (kikötőhelyek), vasútállomások és pályaudvarok
1. Nemzetközi forgalom számára megnyitott repülőtér
Budapest-Ferihegy Repülőtér
Debrecen Repülőtér
2. Nemzetközi forgalom számára ideiglenesen megnyitott repülőterek
Békéscsaba
Budaörs
Fertőszentmiklós
Pécs-Pogány
Pér
Sármellék
Siófok-Balatonkiliti
Szeged
3. Nemzetközi forgalom számára megnyitott kikötők (kikötőhelyek)
Budapest Nemzetközi Hajóállomás
Esztergom kikötő
Győr-Gönyü kikötő
Komáromi kikötő
Mohácsi kikötő
Baja RO-RO kikötő
Szegedi kikötő
4. A nemzetközi forgalom számára megnyitott vasútállomások és pályaudvarok
Budapest Déli pályaudvar
Budapest Ferencvárosi pályaudvar
Budapest Józsefvárosi pályaudvar
Budapest Keleti pályaudvar
Budapest Nyugati pályaudvar
Budapest Soroksár terminál pályaudvar
Debrecen vasútállomás
Hatvan vasútállomás
Magyarbóly vasútállomás
Miskolc Tiszai pályaudvar
Püspökladány vasútállomás
Szeged vasútállomás
Székesfehérvár vasútállomás
Zalalövő vasútállomás
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította az 50/2005. (X. 31.) BM rendelet 6. § -a. Hatályos 2005.11.01.
[2] Megállapította az 50/2005. (X. 31.) BM rendelet 7. § -a. Hatályos 2005.11.01.
[3] Megállapította a 30/2004. (VI. 19.) BM rendelet 1. § -a. Hatályos 2004.06.22.
[4] Megállapította a 30/2004. (VI. 19.) BM rendelet 2. § -a. Hatályos 2004.06.22.