45/2001. (XII. 27.) BM rendelet
egyes belügyminiszteri rendeletek módosításáról
A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény 342. §-a (2) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, továbbá a külföldre utazásról szóló 1998. évi XII. törvény (a továbbiakban: Utv.) 41. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a külügyminiszterrel egyetértésben, valamint a szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény 5. §-a (1) bekezdésének b) pontjában, illetve a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. §-a (3) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a közlekedési és vízügyi miniszterrel egyetértésben a következőket rendelem el:
1. §
(1) A belügyminiszter irányítása alá tartozó szervek, valamint az önkormányzati tűzoltóság szolgálati viszonyban álló tagjai szolgálati viszonyának egyes kérdéseiről és a személyügyi igazgatás rendjéről szóló 9/1997. (II. 12.) BM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 47. §-ának (1) bekezdése a következő mondattal egészül ki:
"A tűzoltóság tisztesi állományába tartozókról az állományilletékes parancsnok, magasabb beosztásba történő kinevezés, besorolás előtt, szakmai alkalmatlanság felmerülése esetén, próbaidő lejártakor a véglegesítés előtt, illetve ha azt fontos okból maga kéri, de legalább 5 évenként - a nyugdíjkorhatár elérését megelőző 5 év kivételével - szolgálati jellemzést készít."
(2) A Rendelet 47. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki, egyben a jelenlegi (8)-(11) bekezdés számozása (9)-(12) bekezdésre változik:
"(8) A szolgálati jellemzésnek tartalmaznia kell:
a) az érintett személyi adatait,
b) a szolgálati jellemzés készítésének idejét és annak okát,
c) az állomány tagja által végzett munka színvonalát, szakmai munkaterületének ismeretét,
d) önállóságának, kezdeményezőkészségének tapasztalatait,
e) felelősségvállalásának megítélését,
f) szakmai ismeretei fejlődését,
g) magatartásának jellemző vonásait,
h) a szolgálatteljesítése során tapasztalt esetleges hibáit, azok bekövetkezésének okait,
i) alkalmasságára vonatkozóan levont következtetéseket, tevékenységének javítására szolgáló szakmai feladatokat."
2. §
Az Utv. végrehajtására kiadott 37/1998. (VIII. 18.) BM rendelet (a továbbiakban: Rend.) 1. §-a (1) bekezdésének felvezető szövege helyébe a következő szöveg lép:
"(1) A magyar állampolgárok, a Magyarországon élő hontalanok és bevándorlási engedéllyel rendelkező külföldiek, valamint a menekültként, menedékesként elismert személyek útlevéllel, illetőleg úti okmánnyal történő ellátása során:"
3. §
A Rend. 3. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A magyar menekültügyi hatóság által menedékesként elismert személyek egyszeri kiutazásra és visszatérítésre jogosító úti okmányának adattartalmát a 4. számú melléklet tartalmazza."
4. §
A közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) 42. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A járművet akkor lehet forgalomba helyezni és nyilvántartásba venni, ha
a) az új jármű forgalmazója részére a Központi Közlekedési Felügyelet a külön jogszabályban meghatározott eljárásban engedélyezte a megfelelőségi nyilatkozat alkalmazásával történő forgalomba helyezést és a forgalmazó a járműhöz a műszaki adatlapot, valamint a 69. §-ban meghatározott járműkísérő lapot kiállította;
b) egyéb új jármű esetében jármű kísérőlapot állítottak ki, és a közlekedési hatóság azt a külön jogszabályban meghatározott feltételek szerint a közúti forgalomban való részvételre műszakilag alkalmasnak minősítette;
c) használt jármű esetén a b) pontban meghatározott műszaki alkalmasságát megállapították;
d) külföldről származó használt, valamim a magánforgalomban behozott új jármű esetén a vámhatósági engedélyt az ügyfél kérelméhez csatolta."
5. §
Az R. 44. §-a (5) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"d) a jármű alvázszámának megváltoztatásával járó műszaki beavatkozást (alvázszámot hordozó szerkezeti elem, alváz vagy karosszéria cseréje) megelőzően, valamint használt motor beépítését követően,"
6. §
Az R. a 100. §-t követően a következő alcímmel és 100/A. §-sal egészül ki:
"A jármű azonosító jellel történő utólagos ellátása
100/A. § (1) A közlekedési hatóság látja el a járművet azonosító jellel, ha
a) az azonosító jel természetes elhasználódás (korrózió), vagy roncsolódás következtében ("B" minősítés), nem állapítható meg, az előzetes eredetiség vizsgálat megállapításának figyelembevételével, illetve a közlekedési hatóság a jármű műszaki megvizsgálása során ezt megállapítja;
b) a jármű azonosító jele gyártásra vagy javításra visszavezethető okokból hibás vagy hiányzik;
c) az előzetes eredetiség vizsgálat "b" minősítéssel zárul és a rendőrség az eljárást bűncselekmény hiányában szünteti meg, a megszüntető határozat alapján;
d) a jármű bűncselekményből származik a Hivatal határozata alapján.
(2) Az (1) bekezdés d) pontja alkalmazása tekintetében bűncselekményből származónak kell tekinteni azt a járművet is, amelynek esetében a bűncselekmény azért nem állapítható meg, mert a Btk. 277/A. §-ában meghatározott cselekményt a törvény hatálybalépése előtt követték el.
(3) Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott esetekben a járművet azonosító jellel (rekonstruált alvázszám) a járműgyártó - közlekedési hatóság által arra feljogosított - magyarországi képviselője is elláthatja.
(4) Az (1) bekezdés d) pontja esetében a Hivatal akkor engedélyezheti a jármű azonosító jellel történő ellátását, ha
a) a jármű utolsó tulajdonváltozása 1999. július 12-e előtt következett be;
b) a tulajdonos, akitől a járművet eltulajdonították, illetve a biztosító a jármű ismételt forgalomba helyezését kéri, vagy a jármű tulajdonjogáról lemondott, illetve a jármű tulajdonszerzése eredeti tulajdonszerzéssel következett be (Ptk. 120. §)."
7. §
Ez a rendelet 2002. január 1-jén lép hatályba.
8. §
E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti
a) az Utv. végrehajtására kiadott 37/1998. (VIII. 18.) BM rendelet 4. számú mellékletének címéből a "befogadottként" szövegrész, valamint 3. §-ának (2) bekezdése és 5. számú melléklete,
b) az egyes szakmai és vizsgáztatási követelmények kiadásáról szóló 38/1997. (VI. 2,7.) BM rendelet Melléklete Magánnyomozó szakképesítés szakmai és vizsgáztatási követelményei részének 111/2.1/c) alpontjában az "a devizagazdálkodás megsértése," szövegrész,
c) a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet 103. §-ának (3) bekezdése.
Dr. Pintér Sándor s. k.,
belügyminiszter