Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

5/2001. (VII. 10.) ISM rendelet

a hadköteleseknek a rendkívüli állapot idején polgári munkakörükben való meghagyásának követelményeiről

A honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény (a továbbiakban: Htv.) végrehajtására kiadott 178/1993. (XII. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 106. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - figyelemmel az ifjúsági és sportminiszter feladat- és hatásköréről szóló 113/1999. (VII. 16.) Korm. rendelet 12. § e) - pontjára a következőket rendelem el:

1. §

(1) A rendelet hatálya az Ifjúsági és Sportminisztériumra (a továbbiakban: minisztérium) és az 1. számú mellékletben meghatározott, valamint az ifjúsági és sportminiszter (a továbbiakban: miniszter) által kijelölés alapján bevont szervekre terjed ki. A kijelölésnek minden évben január 15-éig meg kell történnie.

(2) A minisztérium a II. kategóriába, az 1. számú mellékletben meghatározott szervek a Vhr. 8. számú melléklete szerinti csoportosításnak megfelelően III. kategóriába tartoznak.

2. §

(1) A hadköteleseknek a rendkívüli állapot idején polgári munkakörükben való meghagyásának (a továbbiakban: meghagyás) alapját a szervek tevékenységének (működésének) rendkívüli állapotban való feltétlen szükségessége, illetve kiemelten a kijelölő által a rendkívüli állapotra vonatkozó külön tervekben, intézkedésekben meghatározott feladatok képezik.

(2) A meghagyási létszám kialakításánál figyelembe kell venni a szervezet polgári védelmi, őrzésvédelmi feladatait is.

3. §

(1) A meghagyással érintett alkalmazottak névjegyzékét (a továbbiakban: névjegyzék) beosztáshoz kötötten, névre szólóan - beosztási helyeket tartalmazó jegyzék és névjegyzék összeállításával és benyújtásával - kell előkészíteni.

(2) A beosztási helyeket tartalmazó jegyzéket az egyes szervek szervezeti és működési szabályzatában meghatározottak szerint kell összeállítani.

(3) A névjegyzéket a szerv vezetője az alábbiak szerint állítja össze:

a) felméri és meghatározza azokat a munkaköröket, beosztásokat, amelyek nélkül a szerv a rendkívüli állapot idején feladatát ellátni nem tudja;

b) megvizsgálja, hogy a meghatározott munkaköröket, beosztásokat hadköteles tölti-e be. Amennyiben ezeket tartalékos hadköteles tölti be, úgy a hadkötelesek lakóhelye szerint - a 2. számú melléklet szerinti mintának megfelelően - megyei (fővárosi) bontásban névjegyzéket készít két példányban és megküldi a meghagyásra javasolt hadköteles lakóhelye szerint illetékes hadkiegészítő parancsnokságnak, és erről tájékoztatja a Magyar Honvédség Hadkiegészítő és Kiképző Parancsnokságot.

(4) A hadkiegészítő parancsnokság a meghagyás végrehajtását a névjegyzék egyik jóváhagyott példányának megküldésével igazolja vissza.

(5) A szervek a beosztási helyeket tartalmazó jegyzéket és a - hadkiegészítő parancsnokságok által visszaigazolt - névjegyzéket a rendkívüli állapotban szükséges működésüket alátámasztó okmányokhoz, illetve a részükre meghatározott feladatokat tartalmazó tervekhez, intézkedésekhez csatolják.

(6) A szervek - a névjegyzéknek a hadkiegészítő parancsnokságok által történt visszaigazolása után - tájékoztatják a minisztérium védelmi ügyekben illetékes szervezeti egységét az állományukba tartozó hadkötelesek teljes, ezen belül a meghagyásra felterjesztett és ténylegesen meghagyott létszámáról.

(7) A minisztérium személyi állományát érintő meghagyási feladatokat a minisztérium személyzeti ügyekben illetékes szervezeti egysége látja el.

4. §

(1) A szervek rendkívüli állapotban várható munkaerőszükségletét elsősorban a nem hadköteles férfi, továbbá a női munkavállalókból kell tervezni és biztosítani.

(2) A meghagyás csak a rendkívüli állapot feladatainak ellátásához feltétlenül szükséges hadköteles állományra terjedhet ki. Elsősorban azoknak a tartalékosoknak a meghagyása kezdeményezhető, akik nagy vezetési vagy szakmai tapasztalatot, szakképesítést, illetve fizikai adottságot igénylő - rendkívüli állapot idején is feltétlenül szükséges - beosztásban (munkakörben) dolgoznak, és pótlásuk más személyekkel nem vagy csak hosszú idejű átképzéssel oldható meg.

(3) Nem tartozik a meghagyással érintettek közé az a hadköteles, aki

a) katonai szolgálatra alkalmatlan;

b) a polgári szolgálat letöltésére engedélyt kapott, illetve annak a Htv.-ben meghatározott időtartamát letöltötte;

c) a Htv. 122. §-a (1) bekezdésének c) pontja szerint a III. korcsoportba tartozik.

5. §

(1) A meghagyás a fegyveres erők védelmi képességét nem sértheti, ezért az csak ideiglenes jellegű lehet. Alapvető célja a rendkívüli állapot idején a nemzetgazdaság működőképességéhez szükséges átmeneti, illetve a lehetőségek szerinti tartós személyi feltételek biztosítása.

(2) A rendkívüli időszaki tevékenységben bekövetkező változás, illetve egyéb olyan ok miatt, ami az érintett szerv működését jelentősen megváltoztatja, a meghagyás módosítható, illetve megszüntethető.

(3) A kijelölt szerveknél bekövetkezett - a rendkívüli állapotra vonatkozó feladatokra jelentős kihatással járó - változásokról, illetve okokról a szerv vezetője haladéktalanul tájékoztatni köteles a minisztériumot.

6. §

(1) A meghagyás az általános honvédelmi kötelezettség alapján fennálló katonai szolgálatra vonatkozó állampolgári kötelezettséget nem érinti. A meghagyásra tervezett hadkötelesek békeidőszakban katonai szolgálatra behívhatók.

(2) A meghagyás tényét a hadkötelessel közölni kell.

7. §

(1) A meghagyási feladatokba bevont szervek jegyzékét - a rendkívüli állapot időszakában való működésük szükségessége alapján - a minisztérium közigazgatási államtitkára állítja össze, és küldi meg a Honvéd Vezérkar főnökének.

(2) A jegyzék pontosítása a Vhr. 106. §-ának előírásai szerint - évente egy alkalommal, legkésőbb a tárgyév január 15. Napjáig - történik. A pontosítás során bekövetkező szükségszerű változásról - a meghagyásba történő bevonásról vagy az abból való törlésről - a minisztérium közvetlenül értesíti az érintett szerveket.

(3) A rendelet hatálybalépésének időpontjában a meghagyásba bevont szervek körét az 1. számú melléklet tartalmazza.

(4) Az 1. számú mellékletben nem említett, a miniszter által kijelölés alapján bevont szerv, a meghagyásba történt bevonását követően - a jogszabályokban foglaltak szerint - készíti el a meghagyásra szükségesnek tartott hadkötelesei névjegyzékét, és küldi meg az illetékes hadkiegészítő parancsnokságok részére.

(5) Az 1. számú mellékletben nem említett, a miniszter által kijelölés alapján bevont szerv a meghagyásba történő bevonását a minisztérium személyzeti ügyekben illetékes szervezeti egységénél kezdeményezheti. A bevonás végrehajtása a Vhr. 106. §-ában meghatározott éves pontosítás során történik.

8. §

(1) A meghagyási feladatokba bevont szervek a névjegyzéküket évente egy alkalommal pontosítják, és azt február 28-ig közvetlenül a tartalékosok lakóhelye szerint illetékes hadkiegészítő parancsnokságnak küldik meg.

(2) A meghagyási létszám változása esetén a minisztériumot a 3. § (6) bekezdése szerint kell tájékoztatni.

9. §

(1) A meghagyással összefüggő személyi és tárgyi feltételek biztosításáért, a meghagyás végrehajtásáért és mindenkori állapotáért a szerv vezetője felelős.

(2) A szerv vezetője, illetve megbízottja évente egyszer ellenőrzi a meghagyással összefüggő tevékenységet és megteszi a szükséges intézkedéseket.

(3) A szerv megszűnése esetén a vezető a felügyeletet ellátó szerv által kiadott meghagyási alapokmányokat visszaküldi, a többi okmányt (beosztási és névjegyzék, levelezés) a vonatkozó szabályozás szerint megsemmisíti.

(4) A szerv vezetője köteles kérni a tartalékos hadköteles meghagyásának megszüntetését, ha a hadköteles

a) munkaviszonya megszűnt;

b) meghagyásra nem tart igényt;

c) elérte a hadköteles kor felső határát;

d) szabadságvesztés büntetését tölti;

e) meghagyása egyéb ok miatt indokolatlanná vált.

10. §

(1) A meghagyással összefüggő munka ellenőrzésére a minisztérium belső ellenőrzéséért felelős szervezeti egysége jogosult. Az ellenőrzésre jogosult személyek megbízólevéllel rendelkeznek, amelyet a minisztérium közigazgatási államtitkára állít ki.

(2) Az ellenőrzésre jogosult betekinthet a szerv meghagyással összefüggő okmányaiba, továbbá a személyi és a katonai adatokat tartalmazó nyilvántartásokba.

(3) Az ellenőrzés során a Vhr. 108. §-ának (2) bekezdésében előírtak teljesítését kell vizsgálni.

(4) Az ellenőrzés megállapításait a szervnél e célra rendszeresített, nyilvántartási számmal ellátott ellenőrzési naplóba kell bejegyezni, és a hiányosságok megszüntetésére határidőt kell előírni.

(5) A szerv vezetői kötelesek az ellenőrző személyeket munkájukban segíteni.

11. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Dr. Deutsch Tamás s. k.,

ifjúsági és sportminiszter

1. számú melléklet az 5/2001. (VII. 10.) ISM rendelethez

III. kategóriába tartoznak

1. Csanádi Árpád Központi Sportiskola (1146 Budapest, Istvánmezei út 1-3.)

2. Testnevelési és Sportmúzeum (1143 Budapest, Dózsa György út 3.)

3.[1]

4. Sportfolió Kht. (1065 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 57.)

5. Zánkai Gyermek és Ifjúsági Üdülő Központ Kht. (8250 Zánka)

6. Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Kiemelt Sportlétesítmények Intézménye (1091 Budapest, Üllői út 129.)

2. számú melléklet az 5/2001. (VII. 10.) ISM rendelethez

a ........................ Megyei (Fővárosi Hadkiegészítő) Parancsnokságtól meghagyásra kért tartalékos hadköteles dolgozókról

A szervezet pontos címe, telefonszáma: ......................................................................................

Az ügyintéző neve, telefonszáma: ...............................................................................................

Fsz.NévSzületési
év, hó, nap
Anyja neveBeosztása
(munkaköre)
LakcímeA hadkiegészítő
parancsnokság meg-
hagyásra vonatkozó
megjegyzése
1.      
2.      
3.      

..............................................................

a szerv vezetőjének neve

(aláírása)

Lábjegyzetek:

[1] A korábbi szövegsort hatályon kívül helyezte a 8/2006. (XII. 27.) SZMM rendelet 10. § d) pontja. Hatálytalan 2007.01.01.

Tartalomjegyzék