73/2001. (X. 11.) FVM rendelet
az agrárgazdasági célok 2001. évi költségvetési támogatásáról szóló 15/2001. (III. 3.) FVM rendelet módosításáról
A Magyar Köztársaság 2001. és 2002. évi költségvetéséről szóló 2000. évi CXXXIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) 109. §-ának (4) és (5) bekezdése, valamint az agrárfejlesztésről szóló 1997. évi CXIV. törvény 10. §-a (2) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. §
Az agrárgazdasági célok 2001. évi költségvetési támogatásáról szóló 15/2001. (III. 3.) FVM rendelet (a továbbiakban: FVM rendelet) 4. § (1) bekezdés a)-b) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
[E jogcímen a 6. §-ban meghatározott mértékű vissza nem térítendő támogatást vehet igénybe - a Nyilv. r. szerinti adatszolgáltatási kötelezettségét és a földhasználati nyilvántartás részletes szabályairól szóló 184/1999. (XII. 13.) Korm. rendelet előírásait teljesítő - az a földhasználó (beleértve az agrároktatási és kutatási intézmények tangazdaságait is), aki betartja ezen rendelet 1. számú mellékletében szereplő szakmai követelményeket,]
"a) ha 1,00-300,00 hektár közötti külterületi szántóterületen gazdálkodik a köztermesztésben lévő szántóföldi növények termesztése,
b) birtokkategóriától függetlenül: rizs, szabadföldi zöldség (fűszerpaprikát is beleértve), termő gyümölcsös, termő szőlőterület és halastó, illetve biodízel gyártás céljára átvett olajos magból kinyert olaj után, továbbá gyepgazdálkodás folytatása esetén a 6. §-ban részletezettek szerint, valamint"
2. §
Az FVM rendelet 6. §-ának Megjegyzések: *-gal jelzett rendelkezésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"* A mák nem támogatható, a szója, a szárazborsó és a napraforgó esetében csak az 1,00-50,00 ha közötti birtokkategória gazdálkodói igényelhetik a támogatást."
3. §
Az FVM rendelet 18. §-a (1) bekezdésének b)-d) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
[Az állományfenntartási célú támogatás igénylésének feltétele a 17. § (1) bekezdésében meghatározott általános feltételek teljesítése, továbbá, hogy az igénylő]
"b) húshasznosítási célra beállított tehén esetében
ba) a teljes szarvasmarha-állománya ENAR jelöléséről és folyamatos nyilvántartásáról gondoskodjon,
bb) a teljes tehénállományára vonatkozóan igazolja a magyar tarka, illetve húshasznú apaállat szakszerű használatát,
bc) tehénállománya brucellózis-, leukózis- és gümő-kórmentességét igazolja,
bd) nyilatkozik arról, hogy a külön rendelet alapján meghirdetett minőségi tejtermelési támogatást nem igényel."
4. §
Az FVM rendelet 28. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"28. § (1) A 2.1.2. pont szerinti támogatás igénylése esetén az igénylőnek a kérelmet a 8/a számú melléklet, a 2.1.3. pont szerinti támogatás igénylése esetén pedig a 8. számú melléklet szerint kell összeállítania. A kérelemhez csatolni kell az R. 4. számú melléklete szerinti nyilatkozatot.
(2) A támogatási kérelmet az állattartó telephelye szerint illetékes megyei földművelésügyi hivatalnál, legkésőbb 2001. november 15-ig kell benyújtani.
(3) A megyei földművelésügyi hivatal a nyilvántartásba vett kérelmeket a nyilvántartásba vételt vagy a szükség szerinti helyszíni szemlét követően folyamatosan bírálja el.
(4) A támogatási kérelem benyújtását követően a támogatás odaítéléséről a megyei földművelésügyi hivatal dönt.
(5) A megyei földművelésügyi hivatal a támogatás igénybevételének jogosságáról, valamint összegéről az R. 1. számú melléklete szerinti igazolást a kérelmek elbírálását követő harminc napon belül akkor állítja ki, ha a termelő a tenyészállat-beállítás tényét igazolta. Kérelmenként egy időközi részigazolás és egy végelszámoláshoz kapcsolódó igazolás adható ki. A támogatás az igazolás, valamint az R. 3. és 5. számú melléklete szerinti nyilatkozatok alapján az adóhatóságtól igényelhető."
5. §
Az FVM rendelet 80. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"80. § A 2.13. pont szerinti támogatás esetén az igénybevétel jogosságát a minisztérium ellenőrzi. A jogosulatlanul igénybe vett támogatás visszafizetésének elrendelését a minisztérium kezdeményezi az adóhatóságnál."
6. §
Az FVM rendelet 125. § (2) bekezdés d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A támogatás az alábbi célokra vehető igénybe:)
"d) szakmai ismeretterjesztéssel kapcsolatos kiadványok készítése és terjesztése, valamint videofilm és más képi adathordozók (pl. CD, DVD) készítésének és terjesztésének támogatása."
7. §
Az FVM rendelet 129. §-ának (4) bekezdése az alábbi mondattal egészül ki:
"Videofilm és más képi adathordozók gyártója is nyújthat be pályázatot."
8. §
Az FVM rendelet a következő 388. §-sal egészül ki:
"388. § Abban az esetben, ha a vállalt árbevételt a gazdaszövetkezetek, illetve gazdák természeti katasztrófák miatt nem tudták teljesíteni, és a keletkezett károkat az illetékes megyei földművelésügyi hivatalnak bejelentették, és erről igazolással is rendelkeznek, a vállalt árbevétel elérésének határideje további egy évvel meghosszabbításra kerül."
9. §
Az FVM rendelet 26. számú mellékletének 5-6. pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"5. A támogatás benyújtásának helye és ideje:
A pályázatot a pályázóknak az Agrárintervenciós Központnak (cím: 1054 Budapest V., Alkotmány u. 29.) folyamatosan, a meghirdetett keret kimerüléséig, de legkésőbb tárgyév december 20-áig lehet benyújtani személyesen vagy postai úton. Postai úton történő benyújtás esetén a határidőt az ajánlott levél igazoló szelvényén lévő dátumbélyegző kelte igazolja.
6. A keret kimerüléséig, de legfeljebb tárgyév december 20-áig folyamatosan benyújtható pályázatnak - a pályázati lap szerint - tartalmaznia kell:
a) a pályázó nevét, címét, levelezési címét, a felelős vezető nevét, adószámát vagy adóazonosító jelét, bankszámlaszámát;
b) a selejtezés miatt a termelésből e rendelet hatálybalépése után, a tárgyév december 20-áig folyamatosan kivonásra került selejtezett tyúkállomány élő testtömegét kilogrammban, mely a támogatás alapja;
c) a BTT igazolást a tagsági viszonyról, az elkülönített - intervenciós - alapra történt előírásszerű befizetések vállalásáról;
d) a pályázó nyilatkozatát vagy hatvan napnál nem régebbi igazolást, amely szerint a pályázók a pályázat benyújtásakor lejárt adó-, vám-, egészség-, nyugdíjbiztosítási járulékhátralékkal nem rendelkeznek;
e) nyilatkozatot arról, hogy a pályázó nem áll felszámolási, végelszámolási eljárás, illetve végrehajtás alatt."
10. §
Az FVM rendelet 49. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.
11. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba azzal, hogy előírásait 2001. március 3-tól kell alkalmazni.
Dr. Vonza András s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Melléklet a 73/2001. (X. 11.) FVM rendelethez
Az ültetvénytelepítési támogatásban részesíthető fajok
a) Szőlőtelepítés: borszőlő, étkezési szőlő és alanyszőlő.
b) Gyümölcsös telepítés: alma*, körte*, cseresznye, meggy, kajszi, szilva, őszibarack, dió, gesztenye, mogyoró, mandula, eper, ribiszke, málna, szeder, málna-szeder, bodza, szamóca, köszméte, ribiszkeköszméte és ezek alanyai.
c) Egyéb fajok: spárga, levendula, komló.
* Megjegyzés:
Alma és körte telepítése esetében az Erwinia amylovóra (tűzelhalás) betegségre erősen fogékony fajták aránya az 50%-ot nem haladhatja meg.
A tűzelhalásra erősen fogékony fajták:
Alma: Cox narancs ranet, Gala, Gloster, Idared, Jonathan, James Grieve, Molies Delicious, Paulared, Red Rome, Roma Beauti, Téli arany parmen, Téli banánalma.
Körte: Clapp kedveltje, Drouard elnök, Esperen bergamottja, Guyott Gyula, Hardy vajkörte, Nemes Krasszán,.Pisztráng (Forelle), Piros Clapp, Serres Oliver, Társulati esperes, Téli esperes.