Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

8/2001. (IV. 28.) HM rendelet

a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség ideiglenes külföldi kiküldetést teljesítő tagjai devizaellátmányáról

A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény 49. § (4) bekezdésében és 342. § (2) bekezdésének e) pontjában, a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény 85. § (3) bekezdésének b) pontjában, valamint a katonai és rendvédelmi felsőoktatási intézmények vezetőinek, oktatóinak és hallgatóinak jogállásáról szóló 1996. évi XLV. törvény 25. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a tartósan külföldön foglalkoztatott köztisztviselők, ügykezelők és fizikai alkalmazottak közszolgálati jogviszonyára vonatkozó szabályokról szóló 22/1997. (II. 13.) Korm. rendeletben foglaltakra is figyelemmel a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség ideiglenes külföldi kiküldetést teljesítő tagjai ellátásáról a következőket rendelem el:

Általános rendelkezések

1. §

(1) A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglaltak figyelembevételével - a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban együtt: HM), a HM hivatalaira, háttérintézményeire, a katonai nemzetbiztonsági szolgálatokra, a katonai felsőoktatási intézményre, a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteire, illetőleg ezen szervezetek (a továbbiakban: kiküldő) állományába tartozó hivatásos és szerződéses katonákra, közalkalmazottakra, valamint a katonai tanintézetek ösztöndíjas hallgatóira (a továbbiakban együtt: kiküldött) terjed ki.

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya azokra a nemzetközi szervezetekhez (ENSZ, EBESZ, NATO, NYEU stb.) vezényelt kiküldöttekre, akiknek a külföldi ellátmányát (napidíját) a nemzetközi szerv folyósítja. A kiküldetés időtartamára azonban a hazai illetmény őket is megilleti.

2. §

A rendelet alkalmazásában ideiglenes a külföldi kiküldetés, ha annak tervezett időtartama nem haladja meg a három hónapot.

A kiküldetés elrendelése

3. §

(1) Ideiglenes külföldi kiküldetés elrendelésére jogosult:

a) a honvédelmi miniszter,

b) a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára,

c) a Magyar Honvédség parancsnoka, vezérkari főnök,

d) a katonai nemzetbiztonsági szolgálat főigazgatója,

e) a katonai főügyész

az alárendeltségébe tartozók tekintetében.

(2) A kiküldetést minden esetben írásban kell elrendelni. Az elrendelés alapján a melléklet szerinti "Kiutazási Engedély"-t az elrendelő vagy az általa kijelölt személy írja alá.

A juttatások rendszere

4. §

A kiküldött - a külföldi tartózkodására tekintettel - az e rendeletben meghatározottak szerint jogosult:

a) külföldi napidíjra,

b) szállásköltségei megtérítésére,

c) utazási költségtérítésre, és

d) a kiküldő által jóváhagyott egyéb költségei megtérítésére.

Külföldi napidíj

5. §

(1) A kiküldöttet arra a napra, amelyen a külföldön töltött idő tartama "határátlépéstől-határátlépésig" eléri a nyolc órát, a teljes napidíj, arra a napra, amelyen a külföldön töltött idő tartama eléri a négy órát, de kevesebb mint nyolc óra, a napidíj ötven százaléka illeti meg. Ha a külföldi tartózkodás négy óránál rövidebb, a kiküldöttnek napidíj nem jár. Az országhatár átlépését légi és vízi út esetén az indulás szerinti időpontot egy órával megelőzően, az érkezést pedig egy órával követően kell alapul venni.

(2) A kiküldötteket a külföldi napidíj szempontjából az alábbi négy kategóriába kell besorolni:

a) A 4. kategóriába tartoznak a hivatásos és szerződéses tisztesek, tiszthelyettesek és zászlósok, a katonai tanintézetek ösztöndíjas hallgatói, valamint az "A"-"D" fizetési osztályba sorolt közalkalmazottak.

b) A 3. kategóriába tartoznak az I-IV. beosztási kategóriákba sorolt tisztek, az ilyen beosztást betöltő közalkalmazottak, továbbá az "E"-"H" fizetési osztályokba sorolt, de nem vezető beosztású közalkalmazottak.

c) A 2. kategóriába tartoznak az V-VII. beosztási kategóriába sorolt tisztek, az ilyen beosztást betöltő közalkalmazottak, továbbá - a d) pontban szereplő kivételekkel - az "I"-"J" fizetési osztályba sorolt vagy magasabb vezető, illetőleg vezető beosztású közalkalmazottak.

d) Az 1. kategóriába tartoznak a VIII. és IX. beosztási kategóriába sorolt tábornokok és tisztek, az ilyen beosztást betöltő közalkalmazottak.

(3) A külföldi napidíj országonkénti összegét a külügyminiszter idevonatkozó rendelete (a továbbiakban: KüM. R.) állapítja meg. Ahol a külföldi napidíj EUR-ban van meghatározva, ott e helyett a rögzített árfolyamon átszámított helyi valutában kell azt folyósítani.

(4) Térítésmentesen biztosított élelmezés miatt a megállapított napidíjat reggeli esetén 10%-kal, ebéd és vacsora esetében 20-20%-kal csökkenteni kell.

(5) Ha a kiküldött ugyanazon a napon több országban járt, részére azon országra megállapított napidíjat kell alapul venni, amelyben hosszabb ideig tartózkodott.

6. §

(1)[1] A napidíj összegének a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló, valamint a társadalombiztosításról szóló jogszabályok alapján személyi jövedelemadó, illetőleg egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék, valamint magánnyugdíjpénztári tagdíj-köteles része után a kiküldöttnek a személyi jövedelemadót, valamint az egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékot, illetőleg a tagdíjat meg kell fizetni.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakra tekintettel a külföldi napidíj KüM. R. szerinti alapösszegét kiküldöttenként bruttósítani kell a következők szerint:

a) A kiküldött adóköteles jövedelméhez igazodó legmagasabb személyi jövedelemadó-kulcs és a járulékfizetésre kötelezetteknél a nyugdíj- és az egészségbiztosítási járulék (magánnyugdíjpénztári tagdíj) alapulvételével meg kell állapítani a bruttósítási együtthatót. A bruttósítási együttható = 1- [(adókulcs% + járulék%) : 100] x adóköteles hányad.

b) A bruttósított külföldi napidíj alapösszege a KüM. R. szerinti alapösszeg és a bruttósítási együttható hányadosa.

(3) A kiküldött bruttó külföldi napidíját a bruttósított alapösszeg figyelembevételével kell megállapítani.

(4) A kiküldött.részére kifizetésre kerülő (nettó) külföldi napidíj összegét a bruttósítás nélküli (nettó) alapösszeg alapján kell megállapítani és folyósítani.

(5) A (3) bekezdés szerinti bruttó és a (4) bekezdés szerinti nettó külföldi napidíj különbözetének forintra átszámított összegét személyi jövedelemadó-előlegként, valamint nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékként (magánnyugdíjpénztári tagdíjként) kell befizetni és a kiküldöttnél elszámolni. A külföldi napidíj különbözetet a jogosultság időpontját megelőző hónap 15. napján érvényes MNB deviza eladási árfolyamon kell forintra átszámítani.

Szállásköltség-térítés

7. §

(1) Ha a kiküldött feladatát a külföldre érkezés napján befejezni nem tudja, illetőleg azon a napon hazautazni nem tud, a számlával igazolt szállásköltség megtérítésére jogosult.

(2) A szállást, illetőleg a szálloda kategóriáját a kiküldő által meghatározott szempontok alapján kell megválasztani.

(3) A napi szállásköltség felső határát, ezen túlmenően - gépjárművel történő utazás esetén - az utazás időtartamát a kiutazás előtt meg kell határozni, ennél magasabb összegű költség csak kivételesen, előre nem látható körülmények bekövetkezése esetén, utólagosan a kiküldő engedélyével számolható el.

Utazási és szállítási költségtérítés

8. §

(1) A kiküldött a külföldi utazás során a 9-12. §-ok szerinti közlekedési eszközök igénybevételére jogosult.

(2) Az utazás során igénybe vehető közlekedési eszközt, valamint annak komfort fokozatát (kocsiosztályt) a "Kiutazási Engedély"-ben kell rögzíteni.

9. §

(1) A Magyarországgal szomszédos országokba, valamint Csehországba történő utazások során vonat, autóbusz, szolgálati gépjármű, illetőleg - a 12. §-ban foglaltak figyelembevételével - magángépjármű vehető igénybe. Ukrajnába, illetőleg Romániába történő utazás esetén a kiküldő repülőgép igénybevételét engedélyezheti.

(2) Az (1) bekezdésben fel nem sorolt kiküldetések alkalmával repülőgép vehető igénybe. A kiküldő azonban dönthet úgy, hogy ezekben az esetekben is más közlekedési eszközzel történjen az utazás, amennyiben ezzel - ésszerű határok között - költségmegtakarítás érhető el.

10. §

(1) Vonaton történő utazáskor az igénybe vehető kocsiosztály (komfort, I, II. osztály) meghatározásakor a belföldi kiküldetésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. A kiküldő engedélyével hálókocsi jegy is elszámolható.

(2) Repülőgéppel történő utazás során Komfort ("C" business) osztály igénybevételére jogosultak:

a) a HM kabinet titkára, HM közigazgatási államtitkár titkárság vezetője,

b) a IX. beosztási kategóriába sorolt tábornokok és tisztek, illetőleg az ezzel azonos szintű beosztást betöltő közalkalmazottak.

(3) A HM miniszter, az államtitkárok, a helyettes államtitkárok és ez utóbbiakkal azonos besorolású vezetők utazását külön rendelkezés szabályozza.

(4) A (2) bekezdésbe nem tartozó kiküldöttek részére a , turistaosztályra érvényes repülőjegy árát kell megtéríteni.

(5) A kiküldő sürgősség esetén, biztonsági okokból, vagy csoportos kiküldetés esetén - az (1)-(3) bekezdésben foglaltaktól eltérően - az egyébként alacsonyabb komfortfokozatra jogosult kiküldött részére is engedélyezheti a magasabb osztály igénybevételét.

11. §

(1) Az ideiglenes kiküldetés állomáshelyére vasúton és hajón történő kiutazás és hazautazás alkalmával a kiküldő szervezet a legszükségesebb ingóságok szállításának számlával igazolt költségeit 30 kg súlyhatárig téríti meg.

(2) Repülőgépen történő kiutazás és hazautazás alkalmával a repülőtársaság által biztosított súlyhatáron felül 15 kg túlsúly a kiküldő terhére elszámolható.

12. §

(1) A kiküldött a "Kiutazási Engedély" alapján szolgálati, illetőleg saját gépjárművet is igénybe vehet. Saját gépjármű igénybevétele azonban csak a külföldön is érvényes teljes körű CASCO biztosítással rendelkezők részére engedélyezhető. A CASCO biztosítás díja a kiküldöttet terheli.

(2) Szolgálati gépjárművel történő utazás esetén az utazással összefüggésben ténylegesen felmerült szolgálati jellegű és számlával igazolt költségeket (üzemanyag, javítás, parkolás, gépjárműmosás, autópályadíjak) a kiküldő szervezet megtéríti.

(3) Saját gépjárművel történő utazás esetén az érvényben levő rendelkezések szerint megállapított üzemanyag-felhasználás ellenértéke, továbbá járműhasználat címen a Magyar Honvédségben érvényes mindenkori költségátalány, valamint az esetleg felmerülő parkolás, autópályadíj, gépjárműmosás fizethető. Az üzemanyag-felhasználás megállapításához a kiutazás előtt meg kell határozni a szolgálati utazás tervezett hosszát.

(4) Saját gépjármű igénybevétele esetén a szolgálati utazásnak az országhatáron belül megtett távolsága utáni üzemanyag-felhasználás ellenértékét forintban, az útvonal további részére külföldi fizetőeszközben kell fizetni. Az üzemanyag-felhasználás ellenértéke kiszámításánál az érintett országok számlával igazolt üzemanyagárait kell figyelembe venni.

Egyéb költségek

13. §

A 7-12. §-okban nem szabályozott, előzetesen nem meghatározható egyéb költségek (szolgálati telefon, helyi utazások költsége stb.) a kiküldetést elrendelő utólagos engedélyével számolhatók el.

Biztosítás

14. §

Az ideiglenes külföldi kiküldetést teljesítők javára a kiküldetéssel kapcsolatos betegség-, baleset- és poggyászbiztosítást - a baleset- és vagyonbiztosítás rendjéről szóló HM utasításban foglaltak szerint - a kiküldő szerv köti meg.[2]

Egyéb eljárási szabályok

15. §

(1) A kiküldöttet megillető pénzbeli járandóságokat a kirendelő, illetőleg az általuk parancsban kijelölt vezető a "Kiutazási Engedély"-ben határozza meg. Az útielszámoláshoz a szükséges bizonylatokat csatolni kell. A devizafelhasználást - a napidíj kivételével - számlával kell igazolni.

(2) A kiküldött részére, a külföldi kiküldetéssel kapcsolatosan elszámolható összegek megelőlegezésére - legfeljebb az utazás megkezdése előtt hét nappal - utazási előleget kell folyósítani.

(3) Az utazás elmaradása esetén a (2) bekezdés alapján felvett összeget legkésőbb 3 munkanapon belül vissza kell fizetni.

(4) A kiküldöttnek az általa felvett utazási előleg összegével a kiküldetésből történő hazatéréstől számított nyolc munkanapon belül kell elszámolni.

(5) Ha az (1) bekezdés szerint jogosan felhasználható összeget a (2) bekezdés alapján felvett összeg meghaladja; a különbözetet a hazatéréstől számított nyolc napon belül - a felvett valutában - vissza kell fizetni a kiküldő szerv részére.

16. §

(1) A külföldi kiküldetéssel kapcsolatos szervezési és egyéb ügyviteli feladatokat a Honvédelmi Minisztérium, valamint hivatalai és háttérintézményei és a katonai felsőoktatási intézmény esetében a HM Kétoldalú Nemzetközi Együttműködési Főosztály, a Magyar Honvédség esetében az MH Protokoll és Nemzetközi Rendezvényszervező Igazgatóság látja el.

(2) Az (1) bekezdés alá tartozók, valamint az MK Katonai Biztonsági Hivatal pénzügyi ellátását egységesen a HM 1. sz. Területi Pénzügyi és Számviteli Igazgatóság végzi.

(3) Az MK Katonai Felderítő Hivatal az (1)-(2) bekezdésekben, az MK Katonai Biztonsági Hivatal pedig az (1) bekezdésben szereplő feladatokat saját hatáskörében látja el.

Záró rendelkezések

17. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit azonban 2001. január hó 1-jétől kell alkalmazni azzal, hogy a hatálybalépés előtti időszakra a korábbi szabályok szerint járó külföldi napidíjat csökkenteni nem lehet.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség ideiglenes külföldi kiküldetést teljesítő kiküldöttei devizaellátmányáról szóló 12/1997. (HK 8.) HM utasítás, valamint az ezt módosító 28/1998. (HK 9.), 65/1998. (HK 20.), 4/1999. (HK 4.) HM utasítások hatályukat vesztik.

Dr. Szabó János s. k.,

honvédelmi miniszter

Melléklet a 8/2001. (IV. 28.) HM rendelethez

KIUTAZÁSI ENGEDÉLY

(a kiutazás kezdőnapja előtt legalább 14 nappal kell megküldeni a pénzügyi ellátást végzőhöz)

I. A kiutazást elrendelő (parancs/szám): .........................................................................……

II. A kiutazás helye: ................................................................................................................

III. A kiutazás célja: .............................................…...............................................................

IV. A kiutazás kezdete, vége: ..................................................................................................

V. A kiutazó(k):

Neve, rendfokozataBeosztás v.
beo., ill. kat.
Adóazonosító jelÚtlevélszám

A kiutazó csoport vezetője:

1. ......................…........................... ............................ .......................... .............................

A kiutazó csoport tagjai

2. .......................…...…................... ............................ .......................... .............................

3. ..................................................... ............................ .......................... .............................

4. ..................................................... ............................ .......................... ..............................

5. ..................................................... ............................ .......................... ..............................

6. ..................................................... ............................ .......................... ..............................

A kijelölt ügyintéző neve és telefonszáma: ...........................................................................

VI. A kiutazó csoport részére felszámítható napidíj:

1. Állami vezetők napidíja: ............................................................................................

2. Napidíj (napidíj kategóriánként): ...............................................................................

VII. Szállásköltség fő/nap: ....................................................................................................

VIII. Szállítási költségek: ......................................................................................................

1. Az igénybe vehető szállítási eszköz megnevezése: ...................……...............................

2. Menetrendszerűen közlekedő szállítási eszközök esetén kocsiosztály, illetve kategória megjelölése.............................................................................................................................

3. Szolgálati gépjármű engedélyezése esetén üzemanyag- és egyéb költségelőleg összege az adott pénznemben: ............................................................................................................

4. Saját gépjármű engedélyezése esetén:

- Külföldön is érvényes teljeskörű CASCO biztosítási kötvény száma: ........................

- Gépjármű típusa, forgalmi rendszáma: ......…..............................................................

- Engedélyezett km belföldön: ........................................................................................

- Engedélyezett km külföldön: .............……...................................................................

- Üzemanyag- és egyéb költségelőleg összege az adott pénznemben: .......…................

IX. A kiutazó csoport részére utólagos elszámolásra kiadható egyéb költségelőlegek:

Megnevezése (célja) Összege és a valuta neme

......................................... .................................................

......................................... .................................................

......................................... .................................................

......................................... .................................................

......................................... .................................................

Megjegyzés: ......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

Dátum: ...............................................; ......... év ....................... hó ............ nap

......................................................

aláírás

Lábjegyzetek:

[1] Jelenleg a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló - többször módosított - 1995. évi CXVII. törvény, illetőleg a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény.

[2] Jelenleg a baleset- és vagyonbiztosítás rendjéről szóló 79/1999. (HK1/2000.) HM utasítás.

Tartalomjegyzék