13/2002. (VII. 24.) IM rendelet
a gondnokoltak számítógépen vezetett országos névjegyzékéről és a névjegyzék adataiból történő felvilágosítás adásról, valamint annak költségtérítéséről
A cselekvőképességgel, gondnoksággal összefüggő, valamint egyes törvények módosításáról szóló 2001. évi XV. törvény (a továbbiakban: Tv.) 8. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
(1) A gondnokság alá helyezésről rendelkező jogerős határozatot hozó bíróság a gondnokoltra vonatkozó, a (2) bekezdésben meghatározott adatokat haladéktalanul bejegyzi a perben első fokon eljárt helyi bíróság által a gondnokoltakról vezetett számítógépes névjegyzékbe, illetve az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatalánál (a továbbiakban: OIT Hivatala) vezetett országos névjegyzékbe.
(2) A gondnokoltra vonatkozó, az OIT Hivatala által kezelt adatok azonosak a gondnokoltak bíróságon vezetett névjegyzékében szereplő - a jogerős bírósági határozatban foglalt adatokkal megegyező - alábbi adatokkal:
a)[1] a gondnokság alá helyezett természetes személyazonosító adatai,
b) a gondnokság alá helyezési perben jogerős határozatot hozó bíróság (helyi bíróság, másodfokú bíróság, a perújítási eljárásban, illetve a felülvizsgálati eljárásban eljáró bíróság) megnevezése és ügyszáma,
c) a gondnokság alá helyezést elrendelő határozat jogerőre emelkedésének napja,
d) annak feltüntetése, hogy cselekvőképességet korlátozó vagy kizáró gondnokság alá helyezés történt-e,
e) amennyiben a bíróság a cselekvőképességet korlátozó gondnokság alá helyezett cselekvőképességét csak egyes ügycsoportok tekintetében korlátozta, az ügycsoportok meghatározása,
f) a gondnokság alá helyezés kötelező felülvizsgálatának időpontja, ha a bíróság a felülvizsgálatról rendelkezett.
(3) Az (1) bekezdésben foglaltak irányadóak a (2) bekezdésben meghatározott adatokban a gondnokság alá helyezés felülvizsgálata vagy módosítása következtében bekövetkezett változás esetén is.
(4) Ha az országos névjegyzék egyes adataiban változás történik, a névjegyzékben fel kell tüntetni a korábban hatályos adat megszűnésének időpontját.
(5) Ha a bíróság a gondnokság alá helyezést jogerős határozatával megszünteti, a gondnokság alá helyezés megszűnésének időpontját, a gondnokolt halála esetén pedig a halál időpontját a bíróságnak a gondnokoltak bíróság által vezetett névjegyzékébe, illetve a gondnokoltak országos névjegyzékébe be kell jegyeznie. A (4) bekezdésben foglaltakat ebben az esetben valamennyi, a névjegyzékben szereplő adat vonatkozásában alkalmazni kell.
(6) Amennyiben a bíróság a perújítási vagy felülvizsgálati eljárásban a gondnokság alá helyezésre vonatkozó jogerős bírósági határozatot hatályon kívül helyezi, a gondnokolttal, gondnokság alá helyezéssel kapcsolatos adatokat a névjegyzékből - azt felismerhetetlenné téve - törölni kell.
2. §
(1) A gondnokoltak országos névjegyzékét vezető OIT Hivatalától a gondnokoltak névjegyzékének adatairól az kérhet felvilágosítást, aki az ehhez fűződő jogi érdekét igazolja [Pp. 311. § (4)-(5) bek.]. Ennek során meg kell jelölni azt a jogügyletet (pl. adásvételi szerződés), illetve egyéb okot (pl. tervezett házasságkötés, vagy közszolgálati jogviszony létesítése), mely a felvilágosítás kérését megalapozza. Amennyiben a jogi érdek okirattal igazolható, azt a kérelemhez mellékelni kell.
(2) Az OIT Hivatalától a felvilágosítás félfogadási időben személyesen, illetve postai úton kérhető.
(3) A kérelemben fel kell tüntetni a kérelmező nevét, lakóhelyét, a felvilágosításhoz fűződő jogi érdek-meghatározását, annak a személynek a kérelmező által ismert, az 1. § (2) bekezdése szerinti adatait, akinek a gondnokság alá helyezéséről felvilágosítást kér.
3. §
(1) Amennyiben a kérelem érdemben elbírálható, és a kérelmező az 5. § szerinti költségtérítést megfizette, az OIT Hivatala a hiánytalan kérelem érkezésétől számított öt munkanapon belül intézkedik a gondnokoltak országos névjegyzékéből történő felvilágosítás megadásáról vagy megtagadásáról.
(2) Ha a kérelem teljesíthető és a kérelemben megnevezett személy a gondnokoltak névjegyzékében szerepel, a felvilágosítás a gondnokoltnak (volt gondnokoltnak) a névjegyzékben szereplő azon fennálló, illetve megszűnt adataira terjed ki, melyek összefüggnek a kérelmező által igazolt jogi érdekkel.
(3) Az OIT Hivatala a felvilágosítást megtagadja, ha a kérelem hiányait a felhívása ellenére sem pótolják, illetve a kérelmező a felvilágosításhoz fűződő jogi érdekét nem igazolja hitelt érdemlően.
4. §
Az OIT Hivatala a gondnokoltakról vezetett országos névjegyzékben a Pp. 311. §-a (5) bekezdésének megfelelően az adatszolgáltatás tényét, időpontját, jogcímét, a felvilágosítást kérő nevét, lakóhelyét (székhelyét) rögzíti. Erről a gondnokság alá helyezett személyt, illetve gondnokát - kérelmére - ingyenesen tájékoztatni kell.
5. §
(1) A gondnokoltak országos névjegyzékéből az OIT Hivatala költségtérítés ellenében ad felvilágosítást.
(2) A költségtérítés összege kérelmenként, illetve - ha a kérelemben több személy vonatkozásában kérnek felvilágosítást - a kérelemben megjelölt személyenként 2000 Ft. A költségtérítést az OIT Hivatala 10032000-00281667-00000000 számú számlájára kell befizetni. A befizetést átutalási megbízással vagy készpénz-befizetési utalvánnyal - a kérelem előterjesztésével egyidejűleg - kell igazolni.
(3) A befizető egyértelmű azonosítása érdekében a készpénz-befizetési utalvány vagy az átutalási megbízás -közlemény" rovatában fel kell tüntetni a befizetés jogcímét (felvilágosítás gondnokság alá helyezésről).
(4) A felvilágosítás megadása félfogadási időben - a kérelmező erre irányuló kérelme esetében - szóban, egyébként pedig írásban, illetve postai úton történik.
6. §
A költségtérítés nem igényelhető vissza, ha a keresett személy nem szerepel az országos névjegyzékben, továbbá akkor sem, ha a kérelmező az adatokról történő tájékoztatást nem veszi át.
7. §
Ha a felvilágosítást bíróság, ügyészség, nemperes eljárást lefolytató közjegyző, önálló bírósági végrehajtó vagy közigazgatási szerv törvényben meghatározott feladatainak ellátásához kéri, a felvilágosítás megadása ingyenes.
8. §
(1) Ez a rendelet 2003. január 1-jén lép hatályba.
(2)[2]
Dr. Bárándy Péter s. k.,
igazságügy-miniszter
Lábjegyzetek:
[1] Módosította a 41/2009. (IX. 15.) IRM rendelet 30. §-a. Hatályos 2009.10.01.
[2] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 18. § 102. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.