Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

15/2002. (II. 27.) KöViM rendelet

a vasútvállalatok működésének engedélyezéséről

A vasútról szóló 1993. évi XCV. törvény (a továbbiakban: Vtv.) 17. §-a (4) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

(1) A rendelet hatálya a vállalkozó vasútra [Vtv. 2. § (4) bekezdés b) pont], a vasúti társaságra [Vtv. 2. § (5) bekezdés], továbbá a Magyar Köztársaság területén az országos közforgalmú vasúti pályát személyszállítás vagy árutovábbítás teljesítése céljából igénybe vevő helyi közforgalmú vasutakra, saját használatú vasútra, illetve külföldi székhelyű vasútra (a továbbiakban együtt: vasútvállalat) terjed ki.

(2) A rendelet alkalmazásában külföldi székhelyű vasútnak tekintendő az olyan nemzetközi vasúti csoportosulás is, amelyet az Európai Unió valamely tagállamában bejegyzett vasútvállalat alapított.

(3) Nemzetközi vasúti csoportosulásnak tekintendő az Európai Unió legalább két különböző tagállamában létesített vasútvállalatoknak a tagállamok közötti nemzetközi vasúti személyszállítás vagy árutovábbítás érdekében alkotott társulása.

2. §

(1) A vállalkozó vasút, illetve a vasúti társaság csak abban az esetben kezdheti meg és folytathatja működését, ha érvényes működési engedélye van. Egyéb vasútvállalat (belföldi székhelyű helyi közforgalmú vasút, saját használatú vasút, illetve külföldi székhelyű vasút) működéséhez működési engedély abban az esetben szükséges, ha tevékenysége során az országos közforgalmú vasúti pályát személyszállítás vagy árutovábbítás teljesítése céljából igénybe veszi; olyan vasút, amelynek működési engedélye nincs, az országos közforgalmú vasúti pályát még esetileg sem veheti igénybe.

(2) A működési engedély az országos közforgalmú vasúti pálya igénybevételének az előfeltétele, de csak a Vtv. 2. §-ának a (6) bekezdésében foglaltak figyelembevételével jogosítja fel az engedélyest az országos közforgalmú vasúti pálya használatára.

3. §

(1) A működési engedélyt a vasútvállalat kérelmére a Központi Közlekedési Felügyelet (a továbbiakban: KKF) adja ki.

(2) A KKF olyan külföldi székhelyű vasút részére adhat ki működési engedélyt, amely jogosult a Magyar Köztársaság területén a vasúti pálya igénybevételére [Vtv. 2. § (6) bekezdés b) pont].

(3) A KKF által kiadott működési engedéllyel egy tekintet alá esik, és a Vtv. 2. § (6) bekezdése figyelembevételével az országos közforgalmú vasúti pálya igénybevételére jogosít az a működési engedély, amelyet az Európai Unió valamely tagállamának az illetékes hatósága ad ki az adott államban alapított vasútvállalat részére.

4. §

(1) Működési engedély vasúti személyszállítási, árutovábbítási, vontatási szolgáltatás nyújtására olyan vasútvállalatnak adható, amely megfelel a (2) bekezdésben meghatározott követelményeknek.

(2) A működési engedély kiadásának a feltétele, hogy a vasútvállalat megfeleljen

a) az üzleti jó hírnévvel,

b) a pénzügyi teljesítőképességgel,

c) a szakmai alkalmassággal

kapcsolatos követelményeknek.

(3) A közforgalmú vasúti személyszállítást végző vasútvállalatnál a működési engedély kiadásának feltétele az e tevékenységre vonatkozó koncessziós jogosultság is.

(4)[1] A kérelmező vasútvállalatnak az engedélyezési eljárásért, illetve a 11. § (1) bekezdésben meghatározott ellenőrzési tevékenység lefolytatásáért - külön jogszabályban* meghatározott - hatósági eljárási díjat kell fizetnie.

5. §

(1)[2] Az üzleti jó hírnévvel kapcsolatos követelménynek az a vasútvállalat felel meg, amely ellen sem csőd-, sem felszámolási eljárás nincs folyamatban, továbbá amelynek vezetőjénél** , vezető tisztségviselőjénél*** , illetve az egyéni vállalkozónál nem áll fenn személyes megbízhatóságot kizáró - a (2) bekezdésben meghatározott - valamely ok.

(2) A vezető, a vezető tisztségviselő, illetve az egyéni vállalkozó személyes megbízhatóságát kizárja, ha

a) a 9. § (1) bekezdésében említett kérelemhez nem csatol érvényes hatósági erkölcsi bizonyítványt,

b) vezető, illetve vezető tisztségviselő volt olyan gazdálkodó szervezetnél, amelynek a fizetésképtelenségét a bíróság jogerősen megállapította,

c) vezető, illetve vezető tisztségviselő volt olyan gazdálkodó szervezetnél, amelyet a cégbíróság a cégjegyzékből hivatalból törölt,

d) szociális, munkajogi, illetve vámjogi kötelezettségeinek a teljesítésében jelentkező súlyos vagy ismétlődő mulasztás miatt jogerősen elmarasztalták.

(3) A (2) bekezdés b)-c) pontjában meghatározott kizáró okokat öt évig, a d) pontjában foglaltakat két évig kell figyelembe venni.

(4) A személyes megbízhatóság követelményének nem felel meg az a vezető, vezető tisztségviselő, illetve az az egyéni vállalkozó sem, akire nézve a (2) bekezdésben meghatározott kizáró okok valamelyike a kérelem benyújtását követően következik be.

6. §

A pénzügyi teljesítőképességgel kapcsolatos követelménynek az a vasútvállalat felel meg,

a) amely rendelkezik a vasútüzem rendes működéséhez szükséges pénzügyi eszközökkel, és teljesíteni tudja a meglévő, valamint a működési engedély kiadását követő 12 hónapban várható pénzügyi kötelezettségeit,

b) amelynek nincs 6 hónapnál régebbi adó-, vám-, járulékfizetési, illetve egyéb köztartozása,

c) amely képes - felelősségbiztosítás vagy azzal egyenértékű intézkedés (vagyoni biztosíték, illetőleg megfelelő garancia) útján - teljes egészében megtéríteni az utasok, a fuvaroztatók és harmadik személyek részére azokat a károkat, amelyekért felelős.

7. §

A szakmai alkalmassággal kapcsolatos követelménynek a vasútvállalat akkor felel meg, ha

a) rendelkezik a vasútüzem működéséhez és a biztonságos vasúti szolgáltatások nyújtásához szükséges személyi és tárgyi feltételekkel,

b) a biztonságos üzemirányításhoz és felügyelethez megfelelő irányító szerve van, és

c) személyzetének - különösen a műszaki irányító személyzetnek, a vasúti járművezetőknek, valamint a biztonságért felelős más személyeknek - a vasúti szolgáltatás biztonságos végzéséhez megfelelő képzettsége és gyakorlata van.

8. §

(1) A működési engedély kiadása iránti kérelemben fel kell tüntetni

a) a kérelmező nevét és székhelyét,

b) azta tevékenységet (személyszállítás, árutovábbítás, vontatás), amelyre a működési engedély kiadását kérik,

c) a vasúti járműállomány összetételét.

(2) A vasútvállalatnak az (1) bekezdésben említett kérelméhez csatolnia kell magyar nyelven

a) a vasútvállalat vezetőjének, vezető tisztségviselőjének, illetve az egyéni vállalkozónak az érvényes hatósági erkölcsi bizonyítványát,

b) a vasúti járműállomány üzemeltetésére és fenntartására, a vasúti közlekedés biztonságára vonatkozó belső szabályzatát,

c) nyilatkozatot a vasúti járművezetők, valamint a biztonságért felelős más személyek szakmai képzettségéről és gyakorlatáról, valamint a továbbképzés rendszeréről,

d) a kérelem benyújtását megelőző üzleti évről a számviteli törvény előírásai szerint elkészített - a könyvvizsgálói záradékot vagy a záradék megadásának elutasítását tartalmazó - éves beszámolóját,

e) a vasútvállalatnak a kérelem benyújtásának évére vonatkozó üzleti tervét,

f) nyilatkozatot arról, hogy a vasútvállalatnak 6 hónapnál régebbi adó-, vám-, járulékfizetési, illetve egyéb köztartozása nincs,

g) független könyvvizsgáló nyilatkozatát arról, hogy a vasútvállalat megfelel a pénzügyi teljesítőképességgel kapcsolatos követelményeknek,

h) a vasútvállalat felelősségbiztosítására vagy az azzal egyenértékű intézkedésre (vagyoni biztosítékra, illetőleg megfelelő garanciára) vonatkozó okiratokat.

(3) A (2) bekezdés f) pontjában említett könyvvizsgálói nyilatkozatot a vasútvállalat

a) rendelkezésére álló pénzügyi eszközök (ideértve a banki követeléseket, valamint a lehetséges számlahiteleket és kölcsönöket is),

b) biztonsági céllal rendelkezésre álló eszközei és vagyontárgyai,

c) saját tőkéje,

d) járművei, ingatlanai, berendezései, felszerelései és azok értéke,

e) adósságai,

f) vagyonának a terhei

figyelembevételével kell megtenni.

(4) Könyvvizsgálói nyilatkozat csak a Magyar Könyvvizsgálói Kamara tagjától vagy a Kamara nyilvántartásába bejegyzett könyvvizsgálói társaságtól fogadható el. Nem fogadható el az a könyvvizsgálói nyilatkozat, amelyet a vasútvállalat által foglalkoztatott személy vagy közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pont] tett a vasútvállalatnál történő foglalkoztatás időtartama alatt, valamint annak megszűnésétől számított három éven belül.

9. §

(1) Amennyiben a vasútvállalat megfelel a 4-7. §-okban foglalt feltételeknek, a KKF a működési engedélyt - a kérelemben megjelölt szolgáltatásokra, határozattal - határozatlan időre kiadja.

(2) Ha a vasútvállalat a kérelmében megjelölt szolgáltatások közül csak egyes szolgáltatások tekintetében felel meg a jogszabályi feltételeknek, a KKF a működési engedélyt e szolgáltatásokra korlátozottan adja ki.

(3) Amennyiben a vasútvállalat nem felel meg a jogszabályi feltételeknek, a KKF az engedély kiadása iránti kérelmet - indokolt határozattal - elutasítja.

10. §

(1) A vasútvállalat köteles a KKF-nek haladéktalanul, írásban bejelenteni minden olyan változást, amely érinti a működési engedély kiadásának feltételeit. A bejelentéshez csatolni kell az abban foglaltakat igazoló okiratokat, nyilatkozatokat.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt bejelentés alapján a KKF a működési engedélyt visszavonhatja.

11. §

(1) A KKF indokolt esetben, de legalább 5 évenként ellenőrzi, hogy a működési engedély kiadásának alapjául szolgáló feltételek továbbra is fennállnak-e.

(2) A KKF esetenkénti ellenőrzési tevékenysége kiterjed az Európai Unió más tagállamában kiadott engedély alapján működő olyan vasútvállalatokra is, amelyek a Magyar Köztársaság területén az országos közforgalmú vasúti pályát igénybe veszik.

(3) Ha az ellenőrzés során a KKF megállapítja, hogy

a) a vasútvállalatnál már nem állnak fenn a működési engedély kiadásának alapjául szolgáló feltételek, vagy

b) a vasútvállalat a működési engedélyben foglaltaktól eltérően végzi tevékenységét,

6 hónapot meg nem haladó határidő kitűzésével kötelezi a vasútvállalatot a hiányosságok megszüntetésére, illetve az engedélyben foglaltaknak megfelelő működésre.

(4) Ha a vasútvállalat a (3) bekezdésben említett kötelezettségének határidőre nem tesz eleget, a KKF a működési engedélyt visszavonja.

(5) A vasút működésének biztonságát veszélyeztető hiányosság esetén a működési engedély érvényességét a hiányosság megállapításakor azonnal fel kell függeszteni. Ha a működési engedélyt nem a KKF adta ki, érvényességének felfüggesztéséről haladéktalanul értesítenie kell a kiadó hatóságot.

(6) Ha a KKF a (2) bekezdésben említett ellenőrzése során állapítja meg, hogy a vasútvállalatnál már nem állnak fenn a működési engedély kiadásának alapjául szolgáló feltételek, illetve, hogy a vasútvállalat a működési engedélyben foglaltaktól eltérően végzi tevékenységét, erről - a (3)-(5) bekezdésben foglalt intézkedések helyett - haladéktalanul értesíti a működési engedélyt kiadó hatóságot.

12. §

A 9. §-ban, a 10. § (2) bekezdésében, valamint a 11. § (3)-(6) bekezdéseiben említett intézkedésekről a határozatok jogerőre emelkedése után a KKF haladéktalanul tájékoztatja az Európai Unió Bizottságát.

13. §

(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - 2002. július 1-jén lép hatályba.

(2) A 3. §-ának (3) bekezdése, a 11. §-ának (2) és (6) bekezdése, továbbá a 12. §-a a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba.

(3) A Magyar Köztársaság területén a rendelet hatálybalépésekor az országos közforgalmú vasúti pálya igénybevételével már működő belföldi székhelyű vasútvállalatok a rendelet hatálybalépésétől számított 90 napon belül kötelesek a KKF-hez a működési engedély iránti kérelmet benyújtani; a KKF határozatának jogerőre emelkedéséig tevékenységüket működési engedély nélkül is folytathatják.

14. §

Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16. napján aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a Megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban a vasútról szóló 1993. évi XCV. törvényben foglaltakkal együtt az Európai Közösségek következő jogszabályaival összeegyeztethető szabályozást tartalmaz:

a) a Tanács 95/18/EK irányelve a vasútvállalatok engedélyezéséről, valamint

b) a Parlament és a Tanács 2001/13/EK irányelve a Tanács vasútvállalatok engedélyezéséről szóló, 95/18/EK irányelvének a módosításáról.

Dr. Fónagy János s. k.,

közlekedési és vízügyi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] * A vasúti hatósági eljárások díjairól szóló 38/1998. (XII. 23.) KHVM rendelet.

[2] ** A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 188. § (1) bekezdés. *** A gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXIV. törvény 21. § (1) bekezdés.