Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

22/2002. (IV. 10.) HM rendelet

az önkéntes tartalékos jogviszony szabályozásáról

A honvédelemről szóló - többször módosított - 1993. évi CX. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 10. §-ának g) pontja, valamint a sor- és tartalékos katonai szolgálat teljesítése rendjének változásában érintett törvények módosításáról szóló 2001. évi XLIV. törvény 45. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az önkéntes tartalékos jogviszony létesítésére, tartalmára és az eljárás rendjére vonatkozóan a következőket rendelem el:

A rendelet hatálya

1. §

A rendelet hatálya a Magyar Honvédségre, továbbá a honvédelmi miniszter közvetlen irányítása és felügyelete alá tartozó szervezetekre (a továbbiakban együtt: Honvédség), illetőleg a Honvédség szervezeteinél mozgósítási beosztásra tervezett hadkiegészítési állomány és a tényleges katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos állomány tagjaira terjed ki.

Önkéntes tartalékos jogviszony létesítése

2. §

(1) Önkéntes tartalékos jogviszony önként jelentkezés alapján, kérelemre, a tartalékos katona és a Honvédség között megkötött szerződéssel jön létre.

(2) Az önkéntes tartalékos jogviszony a tartalékos katonai szolgálat teljesítésének időszakára (a továbbiakban: tényleges katonai szolgálat) és a katonai szolgálat teljesítésével nem járó rendelkezésre állás időszakára (a továbbiakban: a rendelkezésre állási időszak) tagozódik.

3. §[1]

Az önkéntes tartalékos katonák által betölthető beosztásokat a HM Honvéd Vezérkar főnöke (a továbbiakban: HVKF) által jóváhagyott állománytáblák tartalmazzák.

4. §[2]

(1) Az önkéntes tartalékos állományt a Hvt. 47. §-ának (1) bekezdésében meghatározott tartalékos állományból, valamint a hivatásos (szerződéses) állományból leszerelt katonákból (katonanőkből), toborzás útján kell biztosítani.

(2) Az önkéntes tartalékos állomány toborzását a megyei (fővárosi) hadkiegészítő parancsnokságok (a továbbiakban: hadkiegészítő parancsnokság) és a katonai szervezetek végzik. A toborzás során a hadkiegészítő parancsnokságok és a katonai szervezetek együttműködnek.

Jelentkezés

5. §

(1) Az önkéntes tartalékos jogviszony létesítésére vonatkozó kérelmet a hadköteles írásban az állandó lakhelye szerinti hadkiegészítő parancsnokságnál vagy a Honvédség katonai szervezeteinél nyújthatja be.

(2) A hadkiegészítő parancsnokságon, illetve a katonai szervezetnél önkéntes tartalékos szolgálatra jelentkező hadkötelessel jelentkezési lapot kell kitöltetni.

(3) A katonai szervezetnél jelentkező hadköteles kérelmét és az általa kitöltött jelentkezési lapot meg kell küldeni az illetékes hadkiegészítő parancsnokság részére.

(4)[3] Az önkéntes tartatékos jogviszony létesítésére jelentkező adatait a hadköteles nyilvántartás alapján a hadkiegészítő parancsnokság ellenőrzi. Az ellenőrzést a jelentkező által kitöltött jelentkezési lapon rögzíteni kell. A rendkívüli állapot időszakára a honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény végrehajtásáról szóló, többször módosított 178/1993. (XII. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 103. §-ának (2) bekezdése szerint meghagyásra kijelölt tartalékosok esetében szerződés - a munkáltatóval történt előzetes egyeztetést követően - a meghagyás megszüntetése esetén köthető.

(5) A hadkiegészítő parancsnokságon jelentkező hadkötelest - személyi adatainak ellenőrzése után - a tervezett szolgálati hely szerint illetékes katonai szervezethez, az előzetesen egyeztetett időpontra útba kell indítani.

(6) A jelentkeztetéssel kapcsolatos eljárási rendet külön jogszabály tartalmazza.

Szerződés kötése

6. §

(1) Az önkéntes tartalékos jogviszony az állományilletékes vagy a megalakításért felelős katonai szervezet parancsnoka (a továbbiakban: állományilletékes parancsnok) és a tartalékos hadköteles között megkötött szerződés alapján határozott időre létesül. A szerződés időtartama megegyezik a Hjt. 41. §-ának (3) bekezdésében meghatározottakkal, mely a szerződés lejártakor meghosszabbítható,

(2)[4] Az önkéntes tartalékost a szerződés hatálybalépésével egyidejűleg mozgósítási beosztásba kell tervezni és a készenlét fenntartására és fokozására vonatkozó belső rendelkezések szerint kinevezését elő kell készíteni.

(3) Az önkéntes tartalékosok esetében - a mozgósítási beosztás betöltésére vonatkozó követelményeken túl - az iskolai végzettségi követelményeknél a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak szolgálati viszonyáról szóló 2001. évi XCV. törvény (a továbbiakban: Hjt.) szerződéses katonákra vonatkozó előírásait kell alkalmazni.

(4)[5] Az önkéntes tartalékosokkal szembeni egészségügyi, pszichikai és fizikai követelmények megegyeznek a szerződéses állományra vonatkozó, külön jogszabályban meghatározottakkal. A felvételi eljárás során a követelmények felmérése a szerződéses katonákra előírtak szerint történik. A fizikai követelmények nem teljesítése esetén a felmérés hat hónapon belül megismételhető.

(5) A tervezett szolgálati helyre - a katonai szervezettel egyeztetett időpontban - a hadkiegészítő parancsnokság tájékoztatása (felhívása) alapján megjelenő önkéntes tartalékossal is az állományilletékes parancsnok köt szerződést.

(6) Az önkéntes tartalékos jogviszony legfeljebb a hadkötelezettség felső korhatáráig tarthat.

(7) A szerződés négy eredeti példányban készül, melynek egy-egy példányát a szerződő felek, a lakóhely szerint illetékes hadkiegészítő parancsnokság és a pénzügyi és számviteli szolgálat kapják.

(8)[6] Szervezeti változások miatti mozgósítási beosztás megszüntetése, vagy egyéb - a katonai szervezet által kezdeményezett - okok miatti szerződésbontást követően megkötött új szerződés esetén, az önkéntes tartalékos szolgálati jogviszonyt folyamatosnak kell tekinteni.

Tényleges katonai szolgálatra igénybevétel

7. §

(1) Az önkéntes tartalékosok tényleges katonai szolgálatra történő (beosztás előtti felkészítésre, továbbképzésre) igénybevételét az alakulat éves kiképzési programja alapján az állományilletékes parancsnok tervezi meg.

(2) A tényleges katonai szolgálatra a katonai szervezetek igényének megfelelően, az állományilletékes parancsnok által küldött értesítés alapján az önkéntes tartalékos köteles bevonulni.

(3) Az önkéntes tartalékos katonai beosztásra való felkészítésével és kiképzésével kapcsolatos követelményeket a HVKF határozza meg.

(4) A önkéntes tartalékos katonai beosztásra történő felkészítésére és az éves kötelező továbbképzésére előírt időtartamot az állományilletékes katonai szervezetnél, lehetőség szerint egyhuzamban kell teljesíteni. A felkészültségtől függően, a beosztás előtti felkészítésre meghatározott idő 10 nappal csökkenthető.

(5) A tényleges katonai szolgálatra bevonuló önkéntes tartalékost a részére tervezett mozgósítási beosztásban kell foglalkoztatni.

(6) Az önkéntes tartalékosok rendfokozati előmenetelére a Hjt. 84. §-ának (2) bekezdésében meghatározott rendfokozati előmeneteli szabályokat kell figyelembe venni.

(7) A behívásról értesítést kapott önkéntes tartalékos tényleges katonai szolgálata adott éven belül egészségi, tanulmányi vagy családi, illetve fontos személyi érdek alapján kérelmére átütemezhető. A kérelmet írásban kell benyújtani az állományilletékes parancsnok részére, aki a behívás új időpontjáról értesíti a kérelmezőt.

(8)[7] Ha az önkéntes a bevonulási értesítésnek ismételten önhibájából nem tesz eleget, szerződését azonnali hatállyal fel kell mondani, és vele ismételt szerződés a későbbiekben sem köthető.

Személyi okmánnyal történő ellátás

8. §

(1) Az állományilletékes katonai szervezet parancsnoka az önkéntes tartalékos jogviszony létesítésére megkötött szerződés végrehajtása érdekében írásban értesíti a hadköteles lakóhelye szerint illetékes hadkiegészítő parancsnokságot.

(2)[8] A szerződés megkötésekor az önkéntes tartalékost a Vhr. 66. § (1) bekezdése szerinti igazolvánnyal kell ellátni. Az önkéntes tartalékosok és a hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítők igazolvánnyal való ellátását külön rendelet határozza meg.

(3)[9] Az igazolvány a Vhr. 66. § (2) bekezdése szerinti közokirat, amelyet az önkéntes tartalékos köteles megőrizni jogviszonya fennállásának teljes időszakában.

(4) A hadkiegészítő parancsnokság az állományilletékes katonai szervezet által megküldött szerződés alapján az önkéntes tartalékos Szolgálati adatlapját és személyi igazoló jegyét a szerződés hatálybalépéséig megküldi a katonai szervezet részére.

(5)[10]

(6) A tényleges katonai szolgálatból leszerelt önkéntes tartalékos Szolgálati adatlapját és személyi igazoló jegyét (a rendelkezésre állás időszakában) a katonai szervezet személyügyi szerve kezeli és tárolja.

(7) A tényleges katonai szolgálat leteltekor az önkéntes tartalékos részére a teljesített szolgálatról igazolást kell kiadni.

(8)[11] A katonai szervezet a szerződés megszűnésekor a tartalékostól az igazolványt bevonja és azt, valamint a Szolgálati adatlapot és a személyi igazoló jegyet a lakóhely szerint illetékes hadkiegészítő parancsnokság részére 10 munkanapon belül megküldi.

Illetmények és egyéb juttatások

9. §

(1) Az önkéntes tartalékos külön jogszabályban meghatározott módon illetményre, rendelkezésre állási díjra, egyes költségtérítésekre és támogatásokra jogosult.

(2) Az önkéntes tartalékost egy rend téli hadiruházattal kell ellátni, amelynek tárolását a katonai szervezet végzi. A hadiruházatot az összkészlet részeként, név szerint, a fenntartási készlettől elkülönítve kell tárolni és nyilvántartani.

(3) Az önkéntes tartalékost a tényleges katonai szolgálat idejére természetbeni élelmezés illeti meg.

(4) Az önkéntes tartalékost tényleges katonai szolgálata idején a rendfokozati állománykategóriájának és beosztásának megfelelően, a tényleges katonai szolgálatot teljesítő állományra meghatározott normák szerint kell ellátni egyéni fegyverzettel, műszaki felszereléssel és vegyivédelmi eszközökkel. Az egyéni felszerelést a tényleges katonai szolgálat idejére az önkéntes tartalékos részére át kell adni.

(5) A tiszti, tiszthelyettesi rendfokozatú önkéntes tartalékos elhelyezése nőtlenszállón, annak hiánya esetén laktanyai elhelyezés keretében, a sorkatonai szolgálatot teljesítőktől elkülönülten történik. A rendfokozat nélküli és tisztes önkéntes tartalékost laktanyai elhelyezés keretében a sorköteles állománytól elkülönítve kell elhelyezni.

(6) Az önkéntes tartalékos jogviszonyra kötött szerződés időtartama alatt a beosztás ellátásához és az előmenetelhez szükséges továbbképzéseket, valamint azok költségeit az elöljáró békeszervezet éves tervében kell megtervezni.

(7) A Honvédség szociális-jóléti ellátórendszere szolgáltatásai közül az önkéntes tartalékos a tényleges katonai szolgálata alatt egészségügyi ellátásra, csoportos életbiztosításra és a szerződés teljes időtartama alatt családsegítő szolgáltatásra, kulturális és sportlétesítmények szolgáltatásaira, valamint elő- és utószezonban a honvédségi üdülők önköltséges térítési formában történő igénybevételére, a szolgálatteljesítéssel összefüggő haláleset esetén kegyeleti ellátásra jogosult.

(8) A (7) bekezdésben foglalt szolgáltatások igénybevételének részletes szabályait külön jogszabály tartalmazza.

Nyilvántartás és adatszolgáltatás

10. §

A hadkiegészítő parancsnokságon az önkéntes tartalékost - a hadköteles nyilvántartás rendszerében, megkülönböztető jelzéssel - mozgósítási beosztásra lebiztosított állományúként kell nyilvántartani.

11. §

A katonai szervezet a szerződés fennállásának időszakában keletkezett adatváltozásokat a Szolgálati adatlapon vezeti. A Szolgálati adatlapon bekövetkezett változásokról, illetve az önkéntes tartalékos tényleges katonai szolgálata előtt, valamint a tényleges katonai szolgálatból való leszerelést követő 8 napon belül értesíti az illetékes hadkiegészítő parancsnokságot.

Záró rendelkezések

12. §

(1) E rendeletben szereplő okmányminták és szerződésminta kiadására 2002. június 30-ig a HVKF intézkedik.

(2)[12] Az új mintájú katonai igazolvánnyal történő ellátás külön rendeletben meghatározott kezdetéig a szerződés megkötésekor az önkéntes tartalékos részére a jelenleg alkalmazott katonai igazolványt kell kiadni.

(3)[13] A katonai szervezetek állománytáblájában a beosztáshoz rendszeresített rendfokozattól az önkéntes tartalékos viselt rendfokozata a szerződés megkötésekor - a rendfokozati állománykategórián belül - felfelé vagy lefelé két rendfokozattal eltérhet.

Hatálybalépés

13. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Dr. Szabó János s. k.,

honvédelmi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 26/2003. (VII. 29.) HM rendelet 1. §-a. Hatályos 2003.09.01.

[2] Megállapította a 26/2003. (VII. 29.) HM rendelet 1. §-a. Hatályos 2003.09.01.

[3] Módosította a 26/2003. (VII. 29.) HM rendelet 2. §-a. Hatályos 2003.09.01.

[4] Megállapította a 26/2003. (VII. 29.) HM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2003.09.01.

[5] Megállapította a 26/2003. (VII. 29.) HM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.09.01.

[6] Beiktatta a 26/2003. (VII. 29.) HM rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos 2003.09.01.

[7] Beiktatta a 26/2003. (VII. 29.) HM rendelet 4. §-a. Hatályos 2003.09.01.

[8] Megállapította a 26/2003. (VII. 29.) HM rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 2003.09.01.

[9] Megállapította a 26/2003. (VII. 29.) HM rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.09.01.

[10] Hatályon kívül helyezte a 26/2003. (VII. 29.) HM rendelet 8. §-a. Hatálytalan 2003.09.01.

[11] Megállapította a 26/2003. (VII. 29.) HM rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.09.01.

[12] Megállapította a 26/2003. (VII. 29.) HM rendelet 6. §-a. Hatályos 2003.09.01.

[13] Megállapította a 26/2003. (VII. 29.) HM rendelet 6. §-a. Hatályos 2003.09.01.

Tartalomjegyzék