Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

261/2002. (XII. 18.) Korm. rendelet

a nevelőszülői, a hivatásos nevelőszülői és a helyettes szülői jogviszony egyes kérdéseiről

A Kormány a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Gyvt.) 162. §-a (1) bekezdésének h) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. §

A rendelet hatálya kiterjed

a) a nevelőszülői hálózatot működtető területi gyermekvédelmi szakszolgálatra, gyermekotthonra, nem állami szervre, valamint a helyettes szülői hálózatot vagy az önálló helyettes szülői ellátást működtető gyermekjóléti szolgálatra, települési önkormányzatra, továbbá a helyettes szülői hálózatot működtető nem állami szervre (a továbbiakban együtt: működtető),

b)[1] az otthont nyújtó ellátást biztosító nevelőszülőre, hivatásos nevelőszülőre, speciális hivatásos nevelőszülőre és különleges hivatásos nevelőszülőre, valamint az átmeneti gondozás keretében ideiglenes jelleggel ellátást biztosító helyettes szülőre.

A nevelőszülőre, a hivatásos nevelőszülőre, a speciális hivatásos nevelőszülőre és a különleges hivatásos nevelőszülőre vonatkozó közös szabályok[2]

2. §[3]

E rendelet 2-14. §-ának alkalmazása során nevelőszülő alatt a hivatásos nevelőszülőt, a speciális hivatásos nevelőszülőt és a különleges hivatásos nevelőszülőt is érteni kell.

3. §

Határozott idejű nevelőszülői jogviszony esetén a jogviszony időtartamát naptárilag vagy más alkalmas módon kell meghatározni.

4. §[4]

(1) A Gyvt. 54. §-a (1) bekezdésének a) és c) pontjaiban meghatározott, a nevelőszülő és a nevelt gyermek közötti korkülönbségre, valamint a felkészítő tanfolyamra vonatkozó rendelkezésektől a gyermek érdekében kivételesen akkor indokolt eltérni, ha a gyermek hozzátartozói között van olyan személy, aki a gyermek nevelését vállalná, hozzá a gyermek kötődik, de a hozzátartozó a saját családja és a gyermek anyagi veszélyeztetése nélkül csak nevelőszülőként tudja vállalni a gyermek nevelését.

(2)[5] A speciális hivatásos nevelőszülő által nevelt gyermekek közül - saját gyermekét is beszámítva - legfeljebb kettő lehet speciális ellátást igénylő gyermek.

(3)[6] A különleges hivatásos nevelőszülő által nevelt gyermekek közül - saját gyermekét is beszámítva - legfeljebb kettő lehet különleges ellátást igénylő gyermek.

(4)[7] Indokolt esetben, így különösen testvérek együttes elhelyezésénél, a nevelőszülő kérelmére vagy beleegyezésével a (2) és (3) bekezdésben meghatározott gyermeklétszámtól - a gyermek érdekében - el lehet térni.

5. §[8]

(1) A működtető a nevelőszülő szakmai alkalmasságát, ideértve a pszichológiai alkalmasságot is, háromévente felülvizsgálja.

(2) A gyámi, gondozói tanácsadó, a nevelőszülői tanácsadó, a hivatásos gyám és a megyei, fővárosi gyermekvédelmi szakértői bizottság vezetője a működtetőnél rendkívüli felülvizsgálatot kezdeményez, ha ezt

a) a működési engedélyben szereplő feltételek megváltozása,

b) a nevelőszülő élethelyzetének megváltozása,

c) a nevelőszülő egészségi állapotának, ideértve a személyiségállapotát is, romlása szükségessé teszi.

6. §

(1) A működtető a külön jogszabályban meghatározottak szerint biztosítja a nevelőszülő felkészítését, képzését, valamint folyamatosan segíti a nevelőszülőt szakmai tevékenységének ellátásában, különös tekintettel a helyettesítésre és a nevelőszülői tanácsadásra. A működtető továbbá szervezi a nevelőszülő továbbképzését, ellátja szakmai ellenőrzését.

(2) A nevelőszülő a továbbképzésen köteles részt venni. A továbbképzéssel összefüggésben felmerülő költségek a működtetőt terhelik.

7. §

(1) A működtető tájékoztatja a nevelőszülőt a nevelőszülőnél elhelyezett gyermekkel kapcsolatban rendelkezésére álló adatokról, így különösen a gyermek egészségi állapotára, korábbi betegségeire, az egyéb orvosi beavatkozásokra vonatkozó adatokról.

(2) A nevelőszülő haladéktalanul tájékoztatja a működtetőt

a) a gyermek és a fiatal felnőtt iskolai tanulmányainak megkezdéséről, befejezéséről, illetve megszakításáról;

b) arról, ha a gyermek és a fiatal felnőtt munkaviszonyt létesít, továbbá a fiatal felnőtt hozzájárulása esetén a fiatal felnőtt keresetéről;

c) a gyermekkel és a fiatal felnőttel kapcsolatos rendkívüli eseményről, így különösen az egészségi állapotában bekövetkezett jelentős változásról, iskolai, munkahelyi fegyelmi ügyéről, a nevelőszülőtől történő 24 órát meghaladó engedély nélküli eltávozásáról, szabálysértési, büntetőjogi felelősségre vonás alapját képező cselekményéről;

d) a saját életkörülményeiben bekövetkezett lényeges változásról, valamint olyan tényről, mely lényeges változást eredményezhet az általa nevelt gyermek életében, így különösen a nevelőszülő családi állapotának megváltozásáról, a családstruktúrában történt változásról, munkanélkülivé válásáról, anyagi helyzetében bekövetkezett rendkívül kedvezőtlen változásról, lakóhely megváltoztatásának szándékáról, 30 napnál hosszabb időre történő külföldre utazás szándékáról, egészségi állapotában beálló olyan romlásról, melynek következtében a későbbiekben feltételezhetően hosszabb ideig nem lesz képes ellátni a gyermeket.

8. §

(1) Amennyiben a gyermeket soron kívül el kell helyezni a nevelőszülőtől, a működtető tájékoztatja a nevelőszülőt, hogy erre a Gyvt. 66/E. §-ának (7) bekezdésében felsorolt mely ok alapján kerül sor.

(2)[9] Az (1) bekezdésben meghatározott soron kívüli elhelyezés esetén a járási (fővárosi kerületi) gyámhivatal (a továbbiakban: gyámhivatal) új gondozási helyet kijelölő határozatának meghozataláig a nevelőszülő a gyermekkel nem érintkezhet.

9. §

(1) A nevelőszülői jogviszony fennállását nem érinti, ha a gyermek, illetve a fiatal felnőtt átmenetileg a nevelőszülő háztartásán kívül tartózkodik, így különösen ha a gyermek kollégiumi, diákotthoni elhelyezésben részesül, katonai szolgálatot teljesít, vagy üdülés, illetve gyógyintézeti kezelés céljából tartózkodik a háztartáson kívül.

(2) A napközbeni ellátás keretében történő étkezésért, valamint a kollégiumban, illetve diákotthonban biztosított ellátásért a személyi térítési díjat a nevelőszülő fizeti meg.

10. §

A működtető a nevelőszülővel, hivatásos nevelőszülővel kötött megállapodást, illetve a foglalkoztatási jogviszonyt felmondhatja, ha

a)[10] a nevelőszülő előzetes bejelentés vagy a gyámhivatal engedélye nélkül 30 napnál hosszabb időre külföldre távozott;

b) a nevelőszülő a működtető engedélye nélkül más működtetővel is megállapodást kötött;

c) a nevelőszülő a működtető felé történő tájékoztatási kötelezettségének nem tesz eleget;

d) körülményei, illetőleg magatartása a szakmai szabályok szerinti feladatellátást tartósan akadályozza vagy ellehetetleníti.

11. §

(1) A nevelőszülőnek akkor is jár a nevelési díj és az ellátmány, ha a gyermek, illetve a fiatal felnőtt munkaviszonyt létesít és önálló keresettel rendelkezik.

(2) A működtető a tárgyhónapra esedékes nevelési díjat és ellátmányt a tárgyhónap 15. napjáig folyósítja a nevelőszülőnek.

12. §

(1) A működtető és a nevelőszülő megállapodhatnak a nevelőszülő nem rendszeres, igazolt költségeinek a megtérítésében, különösen akkor, ha a gyermek egészséges fejlődéséhez nagy összegű gyógyászati segédeszköz beszerzése szükséges, illetve a gyermek személyiségfejlődését jelentősen elősegítő kezelésen, foglalkozáson való részvétel és az ehhez szükséges eszközök beszerzése válik indokolttá.

(2) A működtető megtéríti a gyámi feladatot ellátó nevelőszülőnek a gyermek vagyonának kezelésével kapcsolatban felmerült, a gondozás-nevelés körén kívül eső indokolt költségeit.

(3) A Gyvt. 56. §-ának (2) bekezdésében foglalt magasabb összegű nevelési díjat a működtető a változást követő hónap első napjától folyósítja.

13. §

(1) A működtető folyamatosan figyelemmel kíséri a nevelési díj és az ellátmány felhasználását, szükség esetén segítséget nyújt a gazdálkodáshoz.

(2) Ha feltehető, hogy a nevelőszülő a nevelési díjat és az ellátmányt nem a gyermek, fiatal felnőtt ellátására használja fel, a működtető-amennyiben súlyosabb intézkedés megtétele nem indokolt - az erről való tudomásszerzést követő hónap első napjától tételes elszámolást ír elő. Amennyiben a nevelőszülő a tételes elszámolásnak nem tesz eleget, a működtető az illetékes gyámhivatalnál intézkedést kezdeményez.

14. §

(1) Ha a felek eltérően nem rendelkeznek, a nevelőszülői díjat a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig kell kifizetni.

(2) Ha a gyermek a Gyvt. 66/E. § (6)-(8) bekezdéseiben felsorolt intézkedések miatt került ki a nevelőszülő háztartásából, a gondozás megszűnésének időpontjától a nevelőszülőt díjazás nem illeti meg.

A hivatásos nevelőszülőre, a speciális hivatásos nevelőszülőre és a különleges hivatásos nevelőszülőre vonatkozó külön szabályok[11]

15. §

(1)[12] E rendelet 15-17. §-ának alkalmazása során hivatásos nevelőszülő alatt a speciális hivatásos nevelőszülőt és a különleges hivatásos nevelőszülőt is érteni kell.

(2) A hivatásos nevelőszülőnek járó tizenharmadik havi díjat a tárgyévet követő január hónapban kell kifizetni. A tizenharmadik havi díj - a működtető döntése alapján - a tárgyév december hónapjában is kifizethető.

(3) Ha a hivatásos nevelőszülői jogviszony a (2) bekezdésben meghatározott időpont előtt szűnik meg, a tizenharmadik havi díjat a jogviszony megszűnésekor kell kifizetni. Ebben az esetben a tizenharmadik havi díj mértéke a kifizetés időpontjában esedékes hivatásos nevelőszülői díjnak megfelelő összeg.

16. §

(1) A hivatásos nevelőszülő jubileumi jutalomra jogosító idejébe beleszámít

a)[13] a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény hatálya alá tartozó munkáltatónál munkaviszonyban eltöltött idő;

b) a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény hatálya alá tartozó munkáltatónál munkaviszonyban, közalkalmazotti jogviszonyban eltöltött idő;

c)[14] a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény hatálya alá tartozó szervnél munkaviszonyban, közszolgálati jogviszonyban eltöltött idő,

d) a szolgálati jogviszony időtartama;

e) a bíróságnál és ügyészségnél szolgálati viszonyban, munkaviszonyban eltöltött idő.

(2) A jubileumi jutalmat az esedékesség napján, de legkésőbb az azt követő hónap 10. napjáig kell kifizetni.

17. §[15]

A hivatásos nevelőszülői jogviszony megszűnésekor (megszüntetésekor) a működtető a hivatásos nevelőszülő részére kiadja a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolást, amely az ott meghatározottakon kívül tartalmazza[16]

a) a tizenharmadik havi díjnak a hivatásos nevelőszülői jogviszony megszűnése (megszüntetése) évében történő kifizetését, illetve ennek elmaradását,

b) a jubileumi jutalom kifizetését és ennek időpontját,

c) a hivatásos nevelőszülői jogviszony megszűnésének (megszüntetésének) módját.

A helyettes szülői jogviszony

18. §

(1) A gyermek átmeneti gondozását ellátó helyettes szülőt a kiskorú törvényes képviselőjének kérelmére a működtető jelöli ki. A működtető a helyettes szülővel kötött megállapodásról értesíti a gyermekjóléti szolgálatot.

(2) A kijelölés során a működtető figyelembe veszi a törvényes képviselőnek a helyettes szülő személyére vonatkozó kérelmét, a helyettes szülőnél nevelkedő gyermekek számát [Gyvt. 49. § (3) bek.], valamint a helyettesítő védelem során a gyermeket megillető jogokat [Gyvt. 7. § (3) bek.].

(3) A kijelölés során törekedni kell arra, hogy a gyermek átmeneti gondozása - lehetőség szerint - óvoda-, illetve iskolaváltoztatás nélkül történjen.

19. §

(1)[17] A helyettes szülő alkalmasságának felülvizsgálatára az 5. §-ban foglalt rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a rendkívüli felülvizsgálatot a gyermekjóléti szolgálat, valamint a helyettes szülői tanácsadó kezdeményezi a működtetőnél.

(2) A működtető szakmai tanáccsal segíti a helyettes szülő tevékenységét és szervezi továbbképzését.

20. §

A gyermeknek az átmeneti gondozás során felmerülő veszélyeztetettsége esetén a működtető - a gyermekjóléti szolgálat szakmai véleménye és a gyermek törvényes képviselőjének hozzájárulása alapján - az új helyettes szülő kijelölésével egyidejűleg felmondja a helyettes szülővel kötött megállapodást.

21. §

(1) A helyettes szülőt arra az időtartamra illeti meg a nevelési díj és az ellátmány, amely alatt - a működtetővel kötött megállapodás alapján - a gyermek ideiglenes jellegű, teljes körű ellátását saját háztartásában biztosítja.

(2) Ha a gyermek a 20. §-ban meghatározott intézkedés alapján került ki a helyettes szülő háztartásából, a gondozás megszűnésének időpontjától a helyettes szülőt tevékenységéért helyettes szülői díj nem illeti meg.

22. §

A helyettes szülő jogviszonyára és díjazására a 7-13. §-ban foglaltakat is megfelelően alkalmazni kell.

23. §

Ez a rendelet 2003. január 1-jén lép hatályba.

A miniszterelnök helyett:

Dr. Kiss Elemér s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 360/2010. (XII. 30.) Korm. rendelet 44. § -a. Hatályos 2011.01.01.

[2] Megállapította a 360/2010. (XII. 30.) Korm. rendelet 45. § -a. Hatályos 2011.01.01.

[3] Megállapította a 360/2010. (XII. 30.) Korm. rendelet 46. § -a. Hatályos 2011.01.01.

[4] Szerkezetét módosította a 360/2010. (XII. 30.) Korm. rendelet 47. § -a. Hatályos 2011.01.01.

[5] Beiktatta a 360/2010. (XII. 30.) Korm. rendelet 47. § -a. Hatályos 2011.01.01.

[6] Beiktatta a 360/2010. (XII. 30.) Korm. rendelet 47. § -a. Hatályos 2011.01.01.

[7] Beiktatta a 360/2010. (XII. 30.) Korm. rendelet 47. § -a. Hatályos 2011.01.01.

[8] Megállapította a 360/2010. (XII. 30.) Korm. rendelet 48. § -a. Hatályos 2011.01.01.

[9] Módosította a 174/2012. (VII. 26.) Korm. rendelet 31. § a) pontja. Hatályos 2013.01.01.

[10] Módosította a 174/2012. (VII. 26.) Korm. rendelet 31. § b) pontja. Hatályos 2013.01.01.

[11] Megállapította a 360/2010. (XII. 30.) Korm. rendelet 49. § -a. Hatályos 2011.01.01.

[12] Megállapította a 360/2010. (XII. 30.) Korm. rendelet 50. § -a. Hatályos 2011.01.01.

[13] Módosította a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 9. § a) pontja. Hatályos 2012.07.01.

[14] Módosította a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 9. § b) pontja. Hatályos 2012.07.01.

[15] Megállapította a 173/2009. (VIII. 29.) Korm. rendelet 54. § - a. Hatályos 2009.09.01.

[16] A felvezető szöveget módosította a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 9. § c) pontja. Hatályos 2012.07.01.

[17] Módosította a 173/2009. (VIII. 29.) Korm. rendelet 65. § (4) bekezdése b) pontja. Hatályos 2009.09.01.

Tartalomjegyzék