26/2002. (V. 14.) EüM rendelet
a mentésről szóló 20/1998. (VI. 3.) NM rendelet módosításáról
Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (a továbbiakban: Eütv.) 247. §-a (2) bekezdésének f) és g) pontjában, valamint az egészségügyi szolgáltatás gyakorlásának általános feltételeiről, a működési engedélyről és az egyéni vállalkozás keretében végezhető egészségügyi szolgáltatásról szóló 69/2002. (IV. 12.) Korm. rendelet 29. §-ának (6) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem el:
1. §
A mentésről szóló 20/1998. (VI. 3.) NM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. § E rendelet hatálya kiterjed a Magyar Köztársaság területén mentést végző minden szervezetre, személyre és egészségügyi intézményre."
2. §
(1) Az R. 2. §-ának b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E rendelet alkalmazásában)
"b) mentési tevékenységet végző szervezet: az Országos Mentőszolgálat (a továbbiakban: OMSZ) szervezete és e jogszabály szerint mentési tevékenység végzésére jogosult más szervezet, ha megfelelnek az 1. számú melléklet szerinti személyi és tárgyi feltételeknek, és rendelkeznek az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (a továbbiakban: ÁNTSZ) által külön jogszabály szerint kiadott működési engedéllyel (a továbbiakban: működési engedély);"
(2) Az R. 2. §-ának d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, és egyúttal a § kiegészül az alábbi f) ponttal:
(E rendelet alkalmazásában)
"d) mentési készenlétet igénylő őrzött szállítás: amelynek során a beteg orvosi vagy mentőtiszti, illetve neonatológiai szállítás esetén neonatológiai orvosi, szakasszisztensi szakfelügyelete szükséges;
f) mozgóőrség: mentési készenlét a rendezvények, mentési tevékenységet igénylő egyéb események egészségügyi ellátásának biztosítására a 2. számú mellékletben meghatározott személyi, tárgyi és finanszírozási feltételeknek megfelelően."
3. §
(1) Az R. 3. §-ának (2) bekezdése kiegészül az alábbi f) és g) pontokkal és a jelenlegi f) pont jelölése h) pontra változik:
[(2) A mentés az alkalmazott mentőegység szerint lehet]
"f) gyermekmentő-rohamkocsival,
g) mentőorvosi kocsival,"
(2) Az R. 3. §-a az alábbi (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Neonatológiai ellátás során inkubátorban szállítást igényel minden koraszülött, újszülött vagy egészségügyi dolgozó által megállapított életveszélyben lévő 6 kg-ot és/vagy 60 cm-t meg nem haladó csecsemő."
4. §
(1) Az R. 4. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(2) Az OMSZ szolgálatvezetője a bejelentés alapján dönt]
"a) a mentés szükségességéről és ennek alapján - a rendelkezésre álló mentőkapacitás függvényében - a megfelelő szintű mentőegység(ek), illetve az adott típusú feladatra szakosodott ellátó szervezet riasztásáról,"
(2) Az R. 4. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Koraszülött mentés és szállítás esetén a riasztás és a szolgálatvezetés az OMSZ és a Magyar Koraszülött Mentő Közalapítvány által kötött együttműködési megállapodásnak megfelelően történik."
5. §
Az R. 5. §-a (3) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(3) Az Eütv. 94. § (4) bekezdés c) pontja szerinti]
"a) életmentő gyógyszer szállításának rendelésére, amennyiben a gyógyszerhez való hozzájutás más módon nem biztosítható, az egészségügyi intézmény osztályvezető főorvosa vagy az ügyeletvezető,"
(jogosult.)
6. §
Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"7. § (1) Az egészségügyi intézmény az életveszélyes állapotban lévő beteget haladéktalanul, illetve minden beteget, az egészségügyi szolgáltatást nyújtó egyes intézmények szakmai minimumfeltételeiről szóló 21/1998. (VI. 3.) NM rendelet szerinti fogadóhelyen a mentőegység megérkezésétől számított 15 percen belül átveszi a mentőegységtől vagy dönt a beteg továbbküldéséről.
(2) A sürgősségi betegellátó osztályra vagy fogadóhelyre kijelölt ügyeletes orvos (vezető) dönt a betegfelvétel és a sürgősségi betegellátás során keletkező vitás ügyekben. A kijelölt ügyeletes orvos (vezető) felelős az akut betegek felvételéért, ellátásuk intézményen belüli szervezéséért, illetve, ha az intézmény a beteg átvételére nem alkalmas, elvégzi a beteg továbbszállításához szükséges beavatkozásokat és intézkedik a beteg továbbszállításáról az ellátásra alkalmas és fogadóképes legközelebbi egészségügyi intézménybe.
(3) A mentőegység a beteget - az ügyeletes orvos (vezető) írásos utasításának megfelelően - a mentésirányítást végző személlyel történt egyeztetés után, illetve Budapesten a Központi Ágynyilvántartó adatai alapján, az ellátásra alkalmas és fogadóképes legközelebbi egészségügyi intézménybe szállítja.
(4) Az egészségügyi intézmény folyamatosan tájékoztatja a mentésirányítást a fogadóképességében felmerült akadályról, illetve ennek megszűntéről.
(5) A mentés során keletkezett veszélyes hulladékot a beteget fogadó egészségügyi intézmény térítésmentesen átveszi a mentőegységtől."
7. §
Az R. 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"10. § (1) Mentési tevékenység végzésére az OMSZ-on és a Kormány által alapított közalapítványon kívül annak a szervezetnek adható működési engedély, amely
a) az Egészségügyi Minisztérium (a továbbiakban: EüM) által nyilvánosan meghirdetett, az EüM, az OMSZ, valamint a mentésben részt vevő egyéb mentőszervezetek képviselőiből álló vegyes bizottság által elbírált pályázaton eredményesen részt vett, és meghatározott terület ellátására, ellátás kiegészítésére vagy meghatározott mentési feladat végzésére szerződést (a továbbiakban: szerződés) köt az EüM-mel, amelynek melléklete az OMSZ-szal kötött együttműködési megállapodás, kivéve az Eütv. 94. § (4) bekezdésében meghatározott mentés esetén, ha a mentést végző szervezet finanszírozása nem az állami költségvetésből történik, és
b) rendelkezik az 1. számú mellékletben foglalt személyi és tárgyi feltételekkel.
(2) A működési engedélyben részletesen rögzíteni kell, hogy a mentési tevékenységet végző szervezet a 3. §-ban foglalt mentési feladatok közül az alkalmazott mentőegység szerint mely feladatokat lát el, továbbá a működési engedély területi hatályát, illetve a mentést milyen szolgálati időben, valamint milyen személyzettel és mentőjárművekkel végzi.
(3) A működési engedély területi hatályán kívül folytatandó alkalmi mentő tevékenység (mozgóőrség, ügyelet stb.) végzése esetén a tevékenységet végző 15 nappal korábban köteles írásban értesíteni a tevékenység végzésének helye szerint illetékes megyei (fővárosi) ÁNTSZintézetét, illetve az OMSZ területi szervezetét megjelölve a tevékenységet végző, illetve mozgóőrséget ellátó egység mozgóőrség alatti elérhetőségét. Szabálytalan tevékenység végzése esetén az ellenőrzést végző ÁNTSZ intézet értesíti a működési engedélyt kiállító ÁNTSZ megyei (fővárosi) intézetét az engedély korlátozása érdekében, illetve ismételt súlyos szabálytalanság esetén a működési engedély visszavonását kezdeményezi.
(4) Az OMSZ az Eütv. 96. § (2) bekezdése szerinti koordináló tevékenysége körében együttműködési megállapodást köt azokkal a működési engedéllyel rendelkező mentési tevékenységet végző szervezetekkel, amelyek működésükhöz nem igényelnek az állami költségvetésből pénzügyi támogatást."
8. §
Az R. 11. §-ának (2)-(4) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) Az OMSZ-on kívül mentést végző szervezetek működési támogatásának pénzügyi forrását 2003. január 1-jétől az EüM fejezeti kezelésű előirányzatából biztosítja a pénzügyi fedezet céljának egyidejű megjelölésével. A biztosított keretösszeg más, mentésre feljogosított szervezeteken kívüli címzettek támogatására nem használható fel. A megkötött szerződésekben szereplő támogatás költségvetéstől függő változását az Egészségügyi Minisztérium évente az Egészségügyi Közlönyben meghirdeti.
(3) Az OMSZ-on kívüli mentőszervezetekkel való szerződéskötés feltételrendszerét az EüM és az OMSZ közösen dolgozza ki. A feltételrendszer valamennyi pályázó számára egységes, a hozzáférhetőség szempontjából nyilvános. E szervezetek számára új mentési tevékenység ellátására az EüM írhat ki pályázatot.
(4) Az OMSZ-on kívüli mentési tevékenységet végző szervezetek évente részletes pénzügyi és szakmai beszámolót, jelentést kötelesek küldeni az általuk elvégzett, az állami költségvetésből finanszírozott mentésre vonatkozóan - a szerződésben meghatározott módon - az EüM részére. Az EüM évente értékeli és felülvizsgálja a mentésben részt vevő szervezetek tevékenységét."
9. §
(1) Az R. mellékletének számozása 1. számú mellékletre változik, és e rendelet 1.számú melléklete szerint módosul és egészül ki.
(2) Az R. e rendelet 2.számú mellékletével egészül ki.
10. §
(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2) E rendelet 11. §-a 2002. szeptember 30-án lép hatályba.
(3) E rendelet hatálybalépése előtt, az R.-ben foglalt szabályok szerinti engedéllyel rendelkező mentőjármű az engedély érvényességéig üzemeltethető.
(4) Az OMSZ-on kívüli mentőszervezetek pénzügyi forrását 2002. december 31-ig az EüM az OMSZ intézményi költségvetésében biztosítja a pénzügyi fedezet egyidejű megjelölésével.
(5) Az R. e rendelet 7. §-ával megállapított 10. § (1) bekezdés a) pontja szerinti pályázati kiírást 2002. október 31-ig kell az Egészségügyi Közlönyben közzétenni. Amennyiben az R. szerint szerződéssel rendelkező mentési tevékenységet végző OMSZ-on kívüli szervezet változatlan feltételekkel kívánja folytatni a tevékenységét, nem kell új pályázatot benyújtania.
11. §
(1) Az egészségügyi szolgáltatást nyújtó egyes intézmények szakmai minimumfeltételeiről szóló 21/1998. (VI. 3.) NM rendelet (a továbbiakban: Rm.) 5/B. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"5/B. § (1) Akut beteg felvételére jogosított kórház, ha nem rendelkezik sürgősségi betegellátó osztállyal vagy általános célra használható sürgősségi fogadóhellyel, kórházi sürgősségi fogadóhelyet köteles kialakítani a jogszabályokban meghatározott sürgősségi betegellátási feladatok ellátásra.
(2) A kórházi sürgősségi betegellátó osztályt, illetve fogadó helyet könnyen megközelíthető helyen kell kialakítani. Az elhelyezkedéséről, az elérhető útvonaláról és az ügyeletes orvos (vezető) nevéről az intézet bejáratainál jól látható és egyértelmű módon tájékoztatást kell kifüggeszteni.
(3) A sürgősségi betegellátó osztályra vonatkozó szakmai minimumfeltételeket a 9/B. számú melléklet határozza meg. A sürgősségi fogadóhelyre vonatkozó szakmai minimumfeltételeket a 9/C. számú melléklet határozza meg."
(2) Az Rm. e rendelet 3. számú melléklete szerinti 9/C. számú melléklettel egészül ki.
Dr. Mikola István s. k.,
egészségügyi miniszter
1. számú melléklet a 26/2002. (V. 14.) EüM rendelethez
a) I/A. rész 5. pontja a következőre változik:
"5. Mentőorvosként esetkocsin az foglalkoztatható, aki legalább szakorvosjelöltként a törzsképzési idő sürgősségi blokkját teljesítette, vagy a 4.2. pont szerint meghatározott mentőtisztként az OMSZ-nál legalább 500 órát dolgozott. Rohamkocsira az osztható be, aki oxyológus vagy aneszteziológia és intenzív terápiás szakorvos, vagy legalább 5 éves mentőgyakorlattal rendelkező részfoglalkozású szakorvos, vagy aki oxyológus szakorvosjelöltként a 2 éves törzsképzési időt teljesítette és szakmai felettese (állomásvezető, illetve mentőszervezet vezető főorvos) meggyőződött arról, hogy az alapvetően szükséges diagnosztikai, eszközhasználati, reanimációs, gyógyszerelési, illetve szervezési készségek birtokában van."
b) I/A. rész a következő 8. és 9. pontokkal egészül ki:
"8. Gyermekmentő-rohamkocsin olyan orvos foglalkoztatható, aki legalább fél évig teljes munkaidőben gyermek-intenzív osztályon dolgozott, vagy gyermekgyógyász, vagy aneszteziológia- és intenzív terápiás, vagy oxyológus szakképesítéssel rendelkezik, és szakmai felettese meggyőződött arról, hogy a feladatkör betöltésére alkalmas. Orvosként alkalmazható továbbá az az orvos, aki a fenti szakvizsgára készül, gyermekgyógyászati, intenzív terápiás és oxyológiai gyakorlattal rendelkezik és gyermek-oxyológiai kiképzésben részesült.
9. Légi mentőjárművön olyan orvos, mentőtiszt, ápoló foglalkoztatható, aki megfelel az R. 1. számú melléklete személyi feltételek pontjaiban foglaltaknak és kiképzést kapott a légi mentőjárművek fedélzetén végrehajtott munkavégzésre is.
A követelmények elsajátításához 12 órás elméleti és 2 órás gyakorlati tanfolyam szükséges. A tanfolyamot a légi mentőszervezetek végzik.
A kiképzés tematikája: | |
A repülés élettani hatásai. Hang, vibráció, gyorsulás, légnyomás változásai, oxigén-tensió változásai, psychés terhelés, Jet-lag szindróma, kinetózis. | 2 óra |
Légimentés, betegszállítás, célja, indikációi, kontraindikációi. Mentőhelikopterrel, mentőrepülőgéppel végrehajtható egyéb feladatok. Betegátadással kapcsolatos egységes módszerek. | 2 óra |
A mentőhelikopterek felszerelése. Mentéstechnikai eszközök alkalmazása a fedélzeten. | 2 óra |
Tűzbiztonsági ismeretek. Munkavédelmi előírások. | 2 óra |
Általános repülési ismeretek, repülési szabályok. | 3 óra |
Vészhelyzetek fajtái, követendő eljárások, kényszerleszállás. | 1 óra |
Gyakorlati foglalkozás. | 2 óra |
Mentőpilótaként az foglalkoztatható, aki az 1. számú Légügyi előírás szerint meghatározott mentőpilótai képesítéssel rendelkezik."
c) II. Tárgyi feltételek B) pont Mentőjárművek első mondata a következőre változik:
"Közúti mentőjármű az ÁNTSZ engedély kiadásakor a gyártás évétől számítva 6 évesnél idősebb nem lehet, és legfeljebb a gyártás évétől számított 10 évig üzemeltethető."
d) II/B. rész 1. pontjában a mentőkocsi betegterének minimális méreteiből
"szélesség: 1200 mm"
szövegrész helyébe
"szélesség: 1300 mm,"
szövegrész lép.
II/B. rész "1.2. Egészségügyi alapfelszerelés:"
szövegrész helyébe
"1.2. Egészségügyi minimum felszerelés:"
szövegrész lép.
II/B. rész 1.2. pont nyolcadik francia bekezdés
"- Vérnyomásmérő (phonendoscoppal);"
szövegrész helyébe
"- Vérnyomásmérő és phonendoscop;"
szövegrész lép.
II/B. rész 1,2. pont tizenkettedik francia bekezdés
"adsorbens és hashajtó (carbo activatus, magnesium vagy nátrium sulfuricum),"
szövegrész helyébe
"adsorbens és hashajtó (carbo activatus)"
szövegrész lép.
d) II/B. rész 2. pont esetkocsi betegterének minimális méretéből
"szélesség: 1300 mm,
magasság: 1600 mm,"
szövegrész helyébe
"szélesség: 1500 mm,
magasság: 1800 mm."
szövegrész lép.
II/B. rész 2.1. pont ötödik francia bekezdés
"EKG (scop)"
szövegrész helyébe
"EKG (graph - lehet a defibrillátor részegysége is)"
szövegrész lép.
e) II/B. rész 3. pont a következőre változik:
"3. Rohamkocsi: oxyológus szakorvossal, vagy az I/A. 5.pontban rohamkocsira beosztható orvossal kivonuló, többletfelszereléssel ellátott esetkocsi.
A betegtérben a hordágyat úgy kell elhelyezni, hogy a beteg mindkét oldalról és a fejrész felől is hozzáférhető legyen (ergonómiai tér: minimum 450 mm)"
II/B. 3.1. pont harmadik francia bekezdés "EKG (graph - lehet a defibrillátor részegysége is)" sor törlésre kerül.
II/B. 3.1. pont ötödik francia bekezdés "Infusios pumpa (perfusor)" sor törlésre kerül.
f) A II/B. rész 6. és 7. pontja helyébe a következő 6. és 7. pontok kerülnek, egyúttal kiegészül az alábbi 8. ponttal:
"6. Gyermekmentő-rohamkocsi: gyermekintenzíves gyakorlattal rendelkező orvossal kivonuló, többletfelszereléssel ellátott, gyermekellátásra szakosodott mentőkocsi.
6.1. Gyermekmentő-rohamkocsi többletfelszerelése:
- csecsemők, gyermekek és felnőttek lélegeztetésére alkalmas transport respirátor, kis- és nagyméretű steril légzőkörrel,
- pulzus, vérnyomás, saturáció, légzésszám, kilégzésvégi szén-dioxid folyamatos monitorozására alkalmas monitor gyermekekre illeszthető érzékelőkkel több méretben (defibrillátor részegysége is lehet),
- EKG-defibrillátor gyermeklapáttal, külső és belső gyermek pacemakerrel,
- párásító és gyógyszerporlasztó,
- gyermek gerincágy, gyermek vákuummatrac,
- gyermek biztonsági autóülés
- infúziós és volumetrikus pumpa (vagy csepp-számláló),
- speciális, steril égési kötszer (water jel),
- mellkasdraináló szett több méretben,
- intraosseális tű,
- kézi leszívó,
- egyszerhasználatos eszközök minden méretben,
- laryngoscop lapoc, maszkok, pipák minden méretben,
- fülbe helyezhető hőmérő,
- melegítő takaró.
6.2.Gyermekmentő-rohamkocsi többletgyógyszerei: szakmai vezető főorvos meghatározása alapján.
7. Mentőhelikopter és mentőrepülőgép: a legalább esetkocsi szintű földi mentőjárművekre meghatározott, a szakkíséret igényének megfelelő egészségügyi személyzettel (neonatológiai szállítás esetén neonatológiai szakszemélyzettel) és felszereléssel (kivéve nitrogénoxidul és oxigén 50-50 százalékos keverékét tartalmazó palack és inhalátor), a légiközlekedéssel kapcsolatos jogszabályoknak megfelelő szervezeti háttérrel, pilótával (pilótákkal) és műszaki személyzettel, valamint a légiközlekedésről szóló hatályos jogszabályi rendelkezésekben előírt, a légijármű használatára és a légiközlekedésben való részvételre vonatkozó feltételekkel rendelkező légijármű.
8. Mentőorvosi kocsi: legalább esetkocsi szintű egészségügyi felszereléssel (kivéve hordágy, nitrogénoxidul és oxigén 50-50 százalékos keverékét tartalmazó palack és inhalátor) és rohamkocsira beosztható orvossal, valamint mentőgépkocsi-vezetővel kivonuló, megkülönböztetett jelzéssel ellátott személygépkocsi. Speciális feladatokat ellátó mentőorvosi kocsi orvosa a feladatnak megfelelő szakorvosi képesítésen kívül oxyológiai gyakorlattal is rendelkezzék."
2. számú melléklet a 26/2002. (V. 14.) EüM rendelethez
[2. számú melléklet a 20/1998. (VI. 3.) NM rendelethez]
Rendezvények egészségügyi biztosításának formái, szintjei és módja
1. Gyalogőrség, ügyelet
Mentőgépjármű nélkül a rendezvény részvevőinek egészségügyi biztosítását végző személy(ek). A feladatot elláthatja mentőszakápoló, mentőtiszt, (mentő)orvos vagy oxyológus szakorvos. Épületben vagy kis területre korlátozott szabadtéren szervezett rendezvény, 500-1000 fő részvétele esetén biztosítható gyalogőrséggel. A rendezvény helyszínén biztosítani kell betegvizsgálatra alkalmas (állandó vagy ideiglenes) helyiséget fektetési lehetőséggel. Gondoskodni kell vezetékes vagy vezeték nélküli hírközlő eszközről. A gyalogőrséget, ügyeletet adó személy rendelkezzék szakelsősegély biztosításához szükséges felszereléssel, amelynek összetételét az OMSZ szakmai útmutatóban határozza meg.
2. Mozgóőrség
(1) Mozgóőrség: mentési készenlét biztosítása mentőgépjárművel, meghatározott helyen, meghatározott ideig.
Mentési készenlét: a várható oxyológiai ellátás helyszínén orvosi vagy mentőtiszti szintű ellátás biztosítása.
(2) A mozgóőrséget mentésre jogosító működési engedéllyel rendelkező szervezet (intézmény, mentőszervezet) végezhet. A mentésben nem vehet részt olyan szervezet vagy személy aki, vagy amely a mentésre nem rendelkezik működési engedéllyel.
A mozgóőrségen a mentőgépjármű felszerelését a várható oxyológiai ellátásnak megfelelő szinten a jogszabály szerint kell biztosítani. Ha több mentőegység mozgóőrségi készenlétét igénylő rendezvény biztosítását nem az OMSZ látja el, a mentésre jogosult szervezet köteles 3 nappal a rendezvény megkezdése előtt a területileg illetékes megyei Mentőszervezetet írásban tájékoztatni. Működési engedély területi hatályán kívül folytatott mozgóőrségi tevékenység esetén a rendelet 10. § (3) bekezdése érvényes.
(3) A rendezvény egészségügyi biztosítása lehet:
a) mentőkocsival (a helyszínen orvos vagy mentőtiszt biztosítása szükséges),
b) esetkocsival,
c) rohamkocsival,
d) mentőhelikopterrel
végzett mozgóőrségi feladat, az 1. számú mellékletben meghatározott személyi és tárgyi feltételeknek megfelelően,
e) oxyológiai ambulancia, telepített fektető: járóbetegek és mentőellátásban részesített személyek pihenő- és megfigyelőhelye. Felszereltsége az oxyológiai ellátás biztosításához szükséges eszközöket és műszereket foglalja magában. Biztosítani kell az előírás szerinti higiénés feltételeket a betegek és az ellátó személyzet számára. Az esemény jellegének és méretének megfelelő fogyóeszközzel (gyógyszer, kötszer, textília stb.) kell rendelkeznie. Halott(ak) ideiglenes elhelyezésére elkülönített helyiség szükséges. Vezetője oxyológus szakorvos vagy gyakorlott mentőorvos, személyi állománya mentőtisztekből, mentőápolókból, kisegítő személyzetből tevődik össze, URH- és/vagy telefonkapcsolat szükséges a mozgóőrség vezető orvosával, a területileg illetékes mentőállomással, a megyei szolgálatvezetéssel.
3. Rendezvények egészségügyi biztosításának szintjei:
(1) Kisebb létszámú rendezvények abban az esetben igényelnek egészségügyi biztosítást, ha azt kifejezetten betegek vagy időskorúak számára szervezik, vagy külön jogszabály a sportesemény jellegére tekintettel a mozgóőrség szervezését kötelezően előírja. Egyéb esetekben a rendezvény szervezőjének gondoskodnia kell vezetékes vagy vezeték nélküli hírközlő eszköz biztosításáról a rendezvény helyszínén, amellyel sürgős ellátás igénye esetén értesíthető a mentőszolgálat.
(2) 1 000-5 000 fő részvétele esetén szükséges minimum egy esetkocsi.
(3) 5 001-10 000 fő részvétele esetén szükséges minimum egy esetkocsi és egy mentőkocsi.
(4) 10 001-50 000 fő részvétele esetén szükséges minimum egy rohamkocsi, egy esetkocsi és egy mentőkocsi.
Minden további 10 000 fő részvétele esetén szükséges minimum még egy esetkocsi.
(5) 100 000 főt meghaladó rendezvény esetén szükséges további rohamkocsi (50 000 fő részvevőre kell számítani egy rohamkocsit). Szükséges továbbá legalább 10 ágyas fektető, ambulanciával. 100 000 főt befogadó rendezvény esetén készíteni kell mentési tervet, amelyet 15 nappal a rendezvény előtt egyeztetni kell a biztosításba bevonásra kerülő szakmai szervezetekkel.
(6) Szabadtéri technikai sportrendezvény esetén - a veszélyforrásra figyelemmel - ajánlott egy mentőhelikopter is, különös tekintettel a nagy területen zajló, mentőkocsival nehezen bejárható, illetve az ellátó gyógyintézettől távoli rendezvényekre.
(7) Több mentőegység igénye esetén ki kell jelölni egy, az ellátásért felelős vezetőt, aki a szakmai felügyelet mellett szoros kapcsolatot tart a helyszín biztosításában részt vevő társszervek kijelölt vezetőivel is.
4. Díjazás
Az egészségügyi biztosítás költségeit a rendező szervnek kell megtérítenie a mindenkor érvényes díjszabás alapján.
5.Rendezvényen ellátott beteg elszállítása
Gyalogőrség, ügyelet, mozgóőrség által ellátott betegnek szükség esetén - az egészségi állapotának megfelelő ellátásra alkalmas - a legközelebbi egészségügyi intézménybe való szállítása, illetve a szállítás megrendelése az OMSZ-on keresztül történik. Olyan rendezvényen, amelyen 10 000 feletti résztvevő várható, a mozgóőrséget ellátó szervezetnek saját betegszállító-kapacitást kell biztosítania. Ha a biztosítási tervben szereplő egészségügyi biztosítás elégtelennek bizonyul, és ezzel az OMSZ-ot terhelő igazolt többletköltség merül fel, ezt az egészségügyi biztosítást végző szervezet köteles megtéríteni.
3. számú melléklet a 26/2002. (V. 14.) EüM rendelethez
[9/C. számú melléklet a 21/1998. (VI. 3.) NM rendelethez]
A sürgősségi beteg-fogadóhelyre vonatkozó szakmai minimumfeltételek
A sürgősségi beteg-fogadóhelyen a személyi feltételeket a fekvőbeteg-ellátó intézmény működési engedélyében meghatározott személyi feltételek szerint kell biztosítani.
Tárgyi feltételek | |
1. Általános helyiségek | |
- fedett mentőbeálló | 1 |
2. Gép-műszerpark | |
- hordozható EKG 6 csatornás, képernyővel, vizsgálóként | 1 |
- defibrillátor (hordozható) | 1 |
- vércukormérő refraktometriás | 1 |
- laringoscop, felnőtt, gyerek sorozat | 1 |
- kézi lélegeztető (felnőtt, gyermek, csecsemő) ambuballon vizsgálóként | 1 |
- légút biztosítás eszközei | 1 |
- endotracheális tubussorozat | 1 |
- leszívó | 1 |
- oxigénpalack vagy központi O2 | 1 |
- gyomormosó készlet | 1 |
- telefon | 1 |