Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

4/2002. (II. 15.) GM rendelet

a háztartási fényforrások energiafelhasználásának ismérveiről való tájékoztatásról

A villamos energia termeléséről, szállításáról és szolgáltatásáról szóló 1994. évi XLVIII. törvény 56. §-a (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, valamint a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvényben meghatározott, a fogyasztók megfelelő tájékoztatásának érdekében a következőket rendelem el:

Általános rendelkezések

1. §

(1)[1] A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivételekkel - a háztartási fénycsövek (egyenes és nem szervesen egybeépített kompakt fénycsövek), valamint a háztartási, közvetlenül hálózati feszültségről táplált, villamos fényforrások (izzólámpák és szervesen egybeépített kompakt fénycsövek) (a továbbiakban együtt: fényforrás) forgalomba hozatalára terjed ki. E rendeletben foglaltakat kell alkalmazni a felsorolt fényforrásokra akkor is, ha azokat nem háztartási célra használják fel.

(2) Nem terjed ki e rendelet hatálya

a) a 6500 lumennél nagyobb fényáramú fényforrásokra,

b) a 4 wattnál kisebb teljesítmény felvételű fényforrásokra,

c)[2] a reflektorbúrás fényforrásokra,

d) az elsősorban más energiaforrásokkal (pl. szárazelemek) történő működtetetésre gyártott, illetőleg kereskedelmi forgalomba hozott fényforrásokra,

e) az elsősorban a nem látható fénytartományban történő működtetetésre gyártott, illetőleg kereskedelmi forgalomba hozott fényforrásokra,

f)[3] a valamely termék részeként forgalmazott, nem világítási célú fényforrásokra.

(3) A (2) bekezdésben felsorolt izzólámpák akkor láthatók el az e rendeletnek megfelelő címkével és adatlappal, ha az azokat a 2. § d) pontban foglaltaknak megfelelő mérési szabvány szerint vizsgáltak be.

2. §

E rendelet alkalmazásában

a) energiahatékonysági címke: olyan tájékoztató lap, amely tartalmazza a háztartási fényforrások azonosítására szolgáló adatokat, az energiafelhasználás hatékonyságára vonatkozó adatokat, valamint azok szemléletes értékelését,

b) adatlap: olyan tájékoztatás, amely tartalmazza a fényforrások azonosítására szolgáló adatokat, az energiafelhasználás hatékonyságára vonatkozó adatokat, valamint azok szabványos vizsgálati értékeit,

c) kiegészítő adat: a fényforrások teljesítményére, energia vagy egyéb erőforrás felhasználására vonatkozó adat, amely segít azok értékelésében (fényáram, teljesítményfelvétel, élettartam),

d) honosított harmonizált szabvány: az európai szabványügyi szervezetek által jóváhagyott és az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában közzétett európai szabvány, amelyet a vonatkozó magyar eljárási rendnek megfelelően közzétettek.

Műszaki dokumentáció

3. §

(1) A gyártó, meghatalmazott képviselője, illetve ezek hiányában az importáló (a továbbiakban együtt: gyártó) köteles műszaki dokumentációt összeállítani.

(2) A műszaki dokumentációnak tartalmaznia kell:

a) a gyártó nevét, védjegyét és címét;

b) a fényforrások általános leírását a fényforrások egyedi azonosításához szükséges mértékben;

c) a fényforrások fő jellemzőire vonatkozó információkat - beleértve a lényeges rajzokat -, amelyek érdemben befolyásolják az energiafogyasztást;

d) a 2. § d) pontjában hivatkozott honosított harmonizált szabványok vizsgálati eljárásainak megfelelően lefolytatott, vagy azzal egyenértékű mérővizsgálatok eredményeit tartalmazó (mérési) jegyzőkönyveket;

e) a használati utasítást, amennyiben van ilyen.

(3) A gyártó köteles a műszaki dokumentációt a gyártás megszűnte után 5 évig megőrizni.

Fogyasztók tájékoztatása

4. §

(1) A háztartási fényforrások energiafelhasználásának ismérveiről a fogyasztókat energiahatékonysági címkével és adatlappal kell tájékoztatni.

(2) Az energiahatékonysági címke tartalmát és kialakítását a rendelet 1. számú melléklete határozza meg.

(3) Az adatlapnak a címkére megadott információkat kell tartalmaznia. A termékhez mellékelt címke adatlapnak is tekinthető, ha termékismertetőt nem bocsátottak rendelkezésre.

(4) A fényforrásoknak a címkén és az adatlapon megjelölt energiahatékonysági besorolását a rendelet 3. számú mellékletében foglaltaknak megfelelően kell meghatározni.

5. §

(1) A háztartási fényforrások csak a 4. § (2) bekezdésében meghatározott energiahatékonysági címkével és a 4. § (3) bekezdésében meghatározott adatlappal ellátva hozható forgalomba.

(2) A címkét és az adatlapot a gyártónak kell térítésmentesen rendelkezésre bocsátani. Ha a gyártó nem látja el adatlappal a háztartási fényforrásokat, a forgalmazó köteles arról gondoskodni.

6. §

A forgalmazó köteles a 4. § (2) bekezdésében meghatározott energiahatékonysági címkét a fényforrások egyedi csomagolásának külsejére ráhelyezni, rányomtatni vagy odaerősíteni. A címke láthatóságát semmilyen más ráhelyezett, rányomtatott vagy odaerősített dolog nem akadályozhatja vagy csökkentheti.

7. §

Csomagküldés útján vagy távollévők között kötött szerződés útján történő forgalmazás esetén a háztartási fényforrások reklámjának és az értékesítéssel kapcsolatos más fogyasztói tájékoztatásnak [a távollévők között kötött szerződésekről szóló 17/1999. (II. 5.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdés b) pont] tartalmaznia kell a rendelet 2. számú mellékletében foglaltakat.

8. §

(1) Tilos a háztartási fényforrásokon olyan, az energiafelhasználásra vonatkozó címkét, jelzést, szimbólumot vagy feliratot elhelyezni, amely az e rendeletben foglaltaknak nem felel meg és alkalmas a fogyasztók megtévesztésére.

(2)[4] Környezetbarát, környezetkímélő megkülönböztető jelzést a külön jogszabályban meghatározott módon kell a háztartási fényforrásokon elhelyezni.

9. §

(1) A műszaki dokumentáció, az adatlap, valamint az energiahatékonysági címke adatainak egymással összhangban kell állni.

(2) A műszaki adatok valódiságáért a gyártó felelős.

10. §[5]

Az e rendeletben foglaltak teljesítését a fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzi, kivéve, ha a felhasználó a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény szerint nem minősül fogyasztónak.

Záró rendelkezések

11. §

(1) Ez a rendelet 2003. január 1-jén lép hatályba.

(2)[6] Ez a rendelet az energiával kapcsolatos termékek energia- és egyéb erőforrás-fogyasztásának címkézéssel és szabványos termékismertetővel történő jelöléséről szóló, 2010. május 19-i 2010/30/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

(3)[7] Ez a rendelet a 2010/30/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a lámpák és a lámpatestek energiafogyasztásának címkézése tekintetében történő kiegészítéséről szóló, 2012. július 12-i 874/2012/EU bizottsági rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapít meg.

Dr. Matolcsy György s. k.,

gazdasági miniszter

1. számú melléklet a 4/2002. (II. 15.) GM rendelethez

Címke

1. Címke-minta:

A címke az alábbi ábrák közül kerül kiválasztásra. A színes változat használandó, ha a címkét nem nyomtatják rá a csomagolásra, és egy külön címke kerül felhelyezésre. Ha a címke "fekete-fehér" változatát alkalmazzák, a nyomtatás és a háttér bármilyen színű lehet, amennyiben az a címke olvashatóságát nem befolyásolja.

2. A címkén az alábbi információknak kell szerepelniük:

I. A fényforrások energiahatékonysági osztály besorolása a 3. számú melléklet meghatározása szerint. A besorolást jelölő betű a megfelelő nyíl mellé kerül.

II. A fényforrások fényárama lumenben a rendelet 2. § d) pontban hivatkozott honosított harmonizált szabványok vizsgálati eljárásai szerint végzett mérés alapján.

III. A fényforrások teljesítményfelvétele (wattban mérve, egész számra kerekítve), a rendelet 2. § d) pontban hivatkozott honosított harmonizált szabványok vizsgálati eljárásai szerint végzett mérés alapján.

IV. A fényforrások átlagos élettartama órában (100 órára kerekítve), a rendelet 2. § d) pontban hivatkozott honosított harmonizált szabványok vizsgálati eljárásai szerint végzett mérés alapján. Elhagyható, ha a csomagoláson nem szerepel semmilyen egyéb adat a fényforrás élettartamáról.

3. Egyszerűsített címke:

Ha a 2. pontban meghatározott II., III. adatok, és amennyiben alkalmazható, a IV. adat a fényforrás csomagolásán máshol található, a címkéről az ilyen adat, valamint az azt tartalmazó rovat kihagyható. Ebben az esetben a címkét az alábbi ábrák közül kell kiválasztani:

4. A címkére vonatkozó nyomdai előírások:

A címkét a mellékelt ábra szerinti, legalább 5 mm körvonal vastagságú üres keretnek kell tartalmaznia. A címke és az üres körvonal mérete csökkenthető, ha a csomagolás egyetlen oldala sem megfelelő méretű ahhoz, hogy ráférjen a címke és az üres körvonal, illetve ha azok a csomagolás legnagyobb oldalának több mint 50%-át elfoglalnák. A címke mérete azonban, semmilyen esetben sem csökkenthető a szabványos hosszméret 40%-a alá. A címkét a fényforrásokra vagy a csomagoláshoz kell erősíteni, ha a csomagolás mérete nem teszi lehetővé a csökkentett méretű címke elhelyezését. A fényforrásokkénti címke elhagyható, ha a teljes méretű címkét a fényforrásokkal együtt (pl. a fényforrásokat tartó polcon elhelyezve) kiállítják.

Színes változat esetén felhasznált színek:

CMYB - kékeszöld, bíborvörös, sárga, fekete.

Például: 07X0: 0% kékeszöld, 70% bíborvörös, 100% sárga, 0% fekete.

Nyilak

A: X0X0

B: 70X0

C: 30X0

D: 00X0

E: 03X0

F: 07X0

G: 0XX0

Kontúrszín: X070

Minden szöveg fekete, a háttér fehér.

2. számú melléklet a 4/2002. (II. 15.) GM rendelethez

Csomagküldés és távollévők közötti szerződés útján történő forgalmazás

A csomagküldés útján vagy távollévők közötti szerződés útján történő forgalmazás esetén a háztartási fényforrások reklámjának és a fogyasztói tájékoztatónak az alábbi adatokat kell tartalmaznia, a megadott sorrendben:

1. A fényforrások energiahatékonysági osztály besorolása (1. számú melléklet, I. adat), az "A"-tól (hatékonyabb) "G"-ig (kevésbé hatékony) terjedő skálán. Táblázatban történő meghatározás esetén a besorolás egyéb eszközzel is kifejezhető, feltéve, hogy az megfelel az "A"-tól "G"-ig terjedő skálának.

2. A fényforrások fényárama (1. számú melléklet, II. adat).

3. Teljesítményfelvétel (1. számú melléklet, III. adat).

4. A fényforrások átlagos élettartama (1. számú melléklet, IV. adat). Ez az adat elhagyható, ha a katalógus nem tartalmaz a fényforrások élettartamára vonatkozó más adatot.

3. számú melléklet a 4/2002. (II. 15.) GM rendelethez[8]

Energiahatékonysági osztály besorolás

A fényforrások energiahatékonysági osztály besorolását az alábbiak szerint kell meghatározni:

A fényforrások az "A" osztályba kerülnek, ha

- Fénycső egybeépített előtét nélkül

(előtétet, illetve egyéb, hálózati áramellátásra kapcsolódáshoz szükséges működtető eszközt igénylő fényforrások)

- Egyéb fényforrások esetén

ahol Φ a fényforrások fényárama lumenben,

W a fényforrások teljesítmény felvétele wattban.

Ha a fényforrások nem az "A" osztályba kerülnek besorolásra a WR (wattban) számítása az alábbiak szerint történik:

Az energiahatékonysági mutató EI így

ahol: W a fényforrások teljesítmény felvétele wattban.

Az energiahatékonysági osztály besorolás így az alábbi táblázat szerint történik:

Energiahatékonysági osztályEnergiahatékonysági mutató
EI
BEI < 60%
C60% ≤ EI < 80%
D80% ≤ EI< 95%
E95% ≤ EI < 110%
F110% ≤ EI < 130%
GEI ≥ 130%

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 38/2004. (IV. 6.) GKM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2004.04.21.

[2] Megállapította a 38/2004. (IV. 6.) GKM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2004.04.21.

[3] Megállapította a 38/2004. (IV. 6.) GKM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2004.04.21.

[4] A környezetbarát, környezetkímélő megkülönböztető jelzés használatának feltételrendszeréről szóló 29/1997. (VIII. 29.) KTM rendelet.

[5] Módosította a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 8. §-a. Hatályos 2017.01.01.

[6] Megállapította a 7/2016. (II. 22.) NGM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2016.03.01.

[7] Beiktatta a 7/2016. (II. 22.) NGM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2016.03.01.

[8] Megállapította a 38/2004. (IV. 6.) GKM rendelet 2. §-a. Hatályos 2004.04.21.

Tartalomjegyzék