50/2002. (V. 25.) FVM rendelet

az agrármarketing támogatás igénybevételeinek feltételeiről és a lebonyolításának rendjéről

A Magyar Köztársaság 2001. és 2002. évi költségvetéséről szóló 2000. évi CXXXIII. törvény 109. §-ának (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel az agrártámogatások igénybevételének általános feltételeiről szóló 215/2001. (XI. 17.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 7. számú mellékletének II/3. pontjára, valamint a 2002. évi agrártámogatásokról szóló 102/2001. (XII. 16.) FVM rendelet 183. §-ára - a pénzügyminiszterrel egyetértésben a következőket rendelem el:

1. §

E rendelet alkalmazásában a közösségi agrármarketing: az agrárium sajátosságait figyelembe vevő marketingtevékenység és marketing eszközhasználat, amelyet az ágazat több szereplője és/vagy az FVM AMC Kht. végez a termelők piacképességének javítása, fogyasztóorientáltságának erősítése érdekében.

2. §

(1) Az FVM AMC Kht. a közösségi agrármarketing tevékenysége keretében

a) saját szervezete által megvalósítja az alapítási célját,

b) az alapítási cél megvalósulása érdekében az éves tervében szereplő preferált célokat megvalósító jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság által benyújtott igénylés elfogadására javaslatot tesz.

(2) Az FVM AMC Kht. az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott tevékenysége keretében szervező és koordináló tevékenység folytatása mellett vállalkozási és megbízási szerződéseket köt, figyelemmel a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény és a közbeszerzésekről szőlő 1995. évi XL. törvény rendelkezéseire.

(3) Az FVM AMC Kht. az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott tevékenységét a 4. §-ban meghatározott eljárási rend szerint végzi.

3. §

(1) Az FVM AMC Kht. működéséhez és céljai megvalósításához szükséges forrást a földművelési és vidékfejlesztési miniszter az agrárgazdasági célok mindenkori éves költségvetési támogatásáról szóló rendelet "Piacrajutást elősegítő támogatások" fejezet, "Agrármarketing támogatás" címében a keretösszeg megjelölése mellet biztosítja.

(2) A keretösszeg működési költségre, 2. § (1) bekezdés a) és 2. § (1) bekezdés b) pontjára felhasználható arányát és az összegszerűségét az FVM AMC Kht. és a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) közötti mindenkori éves közhasznúsági szerződés határozza meg. Az FVM AMC Kht. működési költségeire fordítható összeg nem haladhatja meg a keretösszeg 30%-át.

(3) Az FVM AMC Kht. működési költségeihez és a 2. § (1) bekezdés a) pontjában foglalt tevékenységéhez szükséges forrást az R. 1. számú mellékletében foglalt igazolás alapján veheti igénybe a minisztérium és az FVM AMC Kht. közötti közhasznúsági szerződés szerinti ütemezésben.

4. §

(1) A 2. § (1) bekezdésének b) pontja szerinti támogatásban a csőd, felszámolási vagy végelszámolási eljárás hatálya alatt nem álló jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság (a továbbiakban együtt: igénylő) részesülhet, feltéve, ha az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvényben meghatározott köztartozással nem rendelkezik.

(2) Az igénylő az (1) bekezdésben foglaltak fennálltát, jogalanyiságát, a támogatni kívánt célt, a cél megvalósításának módját a támogatási igény előterjesztésével egyidejűleg igazolni köteles, továbbá nyilatkoznia kell arról, hogy a kérelemben megjelölt cél megvalósítására eddig milyen jogcímen és milyen összegű költségvetési támogatásban részesült.

5. §

A támogatást az FVM AMC Kht. 2002. évi közösségi agrármarketing keretprogramjában jóváhagyott alapítási célok megvalósítására lehet igényelni.

6. §

A minisztérium az éves agrármarketing keretprogram és az FVM AMC Kht. javaslata alapján szakmai szempontok figyelembevételével dönt a támogatás odaítéléséről. Az igénynek helyt adó döntés esetén az FVM AMC Kht. az igénylővel eseti támogatási szerződést köt. Az eseti támogatási szerződésben meg kell jelölni a támogatott programot, a támogatás keretösszegét, a támogatással való elszámolás módját.

7. §

(1) Az FVM AMC Kht. támogatás a folyósításához szükséges igazolást a program megvalósítását követően, a támogatási szerződésben foglat feltételek teljesítése esetén utólagosan adja ki, a támogatást az 10032000-01905630 számú APEH Piacrajutást elősegítő támogatások folyósítási számláról kell teljesíteni. A jogosulatlanul igénybevett támogatást ugyanerre a számlára kell visszafizetni.

(2) Amennyiben a támogatni kívánt cél megvalósításának a módja indokolja, az eseti támogatási szerződésben meghatározott keretösszeg maximum 30%-a erre irányuló igény esetén előlegként folyósítható. Az előleg folyósításának a feltétele, hogy az igénylő az előleg igény összegszerűségét és a felhasználás jogcímét igazolja.

8. §

(1) A támogatás rendeltetési célnak megfelelő felhasználását az FVM AMC Kht. bevonásával a minisztérium ellenőrzi és gondoskodik a jogosulatlanul igénybe vett támogatás visszafizetéséről.

(2) A támogatott köteles a cél megvalósításáról a megvalósítást követő 15 napon belül részletes írásos jelentést készíteni, melyet, illetve a jelentést alátámasztó dokumentumokat köteles az FVM AMC Kht. részére benyújtani.

9. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Budapest, 2002. május 21.

Dr. Vonza András s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter