18/2003. (II. 19.) Korm. rendelet

a biodízel magyarországi kísérleti forgalmazásának, felhasználásának feltételeiről és állami támogatásának szabályairól

A mezőgazdasági termelésszerkezet váltása, a vidékfejlesztési célok és a megújuló energiaforrások felhasználása növelésének elősegítése, a biodízel hazai gyártásának és felhasználásához szükséges tapasztalatok megszerzése érdekében a Magyar Köztársaság 2003. évi költségvetéséről szóló 2002. évi LXII. törvény 104. §-ának (1) bekezdése b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló 1997. évi CXIV. törvény 1. §-ának (1) bekezdésére, 3. §-ának (1) bekezdése d)-e) pontjára, 4. §-ának (1) bekezdésére és 5. §-ára, valamint a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 1997. évi CIII. törvény (a továbbiakban: Jöt.) 41. §-a (1) bekezdése j) pontjára - a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

E rendelet hatálya kiterjed:

a) belföldön a 6. §-ban meghatározott integráció keretében megtermelt és átvett olajos magvakból (repce, napraforgó) előállított, a Jöt. 36. §-a (1) bekezdésének l) pontjában meghatározott motorhajtóanyagra (a továbbiakban: biodízel);

b) a 6. §-ban meghatározott integrációban részt vevő természetes és jogi személyekre, és arra a két gazdasági társaságra, amelyek a biodízelt a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) 1999-2000. évi pályázati rendszereiben beruházási támogatást elnyert és a támogatási szerződést megkötött modellüzemében évente összesen maximum 12 ezer tonna, illetve 14 millió liter mennyiségben előállítják, és/vagy birtokukban tartják, forgalomba hozzák, illetve felhasználják.

2. §

(1) A biodízel felhasználásához e rendelet feltételei szerint állami támogatás igényelhető.

(2) Biodízel előállítása, forgalmazása, birtoklása, tárolása és felhasználása kizárólag a Jöt.-ben, valamint e rendeletben foglaltak szerint végezhető.

3. §

(1) A Jöt. 41. §-ának (1) bekezdésének j) pontjában meghatározott biodízel adóraktár a biodízel adóraktári engedély iránti kérelmet az adóraktár székhelye szerint illetékes vámhivatalhoz (a továbbiakban: vámhivatal) kell benyújtani, amelyhez - a Jöt. 18-21. §-aiban foglaltakon kívül - csatolni kell a 6. § szerinti termelői-felhasználói integrációt létrehozó szerződést, valamint az integráció bejegyzéséről szóló igazolást.

(2) A kérelemre a vámhivatal az adóraktári engedély feltételeinek teljesülése esetén engedélyezi a próbagyártást, amely közösen egyeztetett időpontban, a vámhivatal állandó hatósági felügyelete mellett kezdhető meg, illetve folytatható le.

(3) A próbagyártás akkor eredményes, ha az adóraktár névleges kapacitásának megfelelő 72 órás folyamatos üzemmódban előállított biodízelről kiállított tanúsítvány igazolja, hogy az megfelel a motorhajtóanyagok és egyes kőolajtermékek belföldi forgalmazásáról szóló 71/1995. (XII. 26.) IKM rendelet és a gépjármű-hajtóanyagok minőségi követelményeiről szóló 5/2000. (II. 16.) GM rendelet előírásainak, illetve az MSZ/T-2056 szabványnak.

(4) A próbagyártás alatt előállított terméket a vámhivatal és a minisztérium képviselőinek jelenlétében - a hulladékok kezelésére vonatkozó jogszabályokban foglalt előírások maradéktalan betartásával - meg kell semmisíteni. Megsemmisítésnek minősül az észterezési folyamatba történő visszavezetés is.

4. §

A biodízel adóraktári engedély kiadásának feltétele a 3. § (3) bekezdése szerinti tanúsítvány megléte.

5. §

Zártkörű forgalomba hozatalnak minősül a biodízelnek a 6. § szerinti bejegyzéssel rendelkező termelői-felhasználói integrációban részt vevő regisztrált mezőgazdasági termelő részére történő forgalomba hozatala, illetve az ebben a körben - a minisztérium által kiadott külön engedély alapján - főhivatású agrár kutatóhely által a mezőgazdasági termelő eszközeivel végzett kísérlet.

6. §

(1) A biodízel alapanyagának megtermeltetésére és zártkörű forgalomba hozatalára a biodízel adóraktári engedélyt kérelmezőnek termelői-felhasználói integrációt kell létrehozni, amely biztosítja

a) a biodízel adóraktár hévleges kapacitása kihasználásához szükséges olajnövény alapanyag vetésforgók figyelembevételével kialakított termeltetési rendszerben történő előállítását;

b) a biodízel adóraktár névleges kapacitása szerint előállított biodízel mennyiség e rendeletben foglalt szabályok szerinti forgalomba hozatalát és felhasználását.

(2) A termelői-felhasználói integrációban részt vevő mezőgazdasági termelők az integrátorral kötött szerződésben

a) kötelezően vállalják a biodízel hajtóanyag előállításához szükséges olajnövény termelését, valamint az e célra megtermelt olajos magnak a biodízel adóraktár részére történő átadását;

b) rögzítik, hogy a használatukban lévő szántó, erdő, halastó, szőlő, rét, gyümölcsös, legelő (a továbbiakban: földterület) alapján mely területre, mekkora mennyiségű biodízelre tartanak igényt, illetve részükre a 7. § (1) bekezdése szerint legfeljebb milyen mennyiségű biodízel adható ki (a továbbiakban: jogosultság).

(3) Az év közben a (2) bekezdés szerinti szerződésben bekövetkezett változásokat a termelő az integrátornak köteles bejelenteni és a szerződést a változásnak megfelelően kölcsönösen módosítani kell és a változást az adóraktárnak az adóraktári engedélyt kiadó vámhivatalnak be kell jelenteni.

(4) Az integrációt a biodízel adóraktárnak mint integrátornak az agrárgazdasági célok éves költségvetési támogatásáról szóló mindenkor hatályos FVM rendeletben foglaltak szerint kell létrehoznia és bejegyeztetnie; a bejegyzésről szóló igazoláson a minisztérium ellenjegyzésével igazolja, hogy az integráció az e rendeletben foglaltaknak megfelel.

7. §

(1) A termelői-felhasználói integrációban részt vevő mezőgazdasági termelők a biodízelt a megművelt földterületre legfeljebb a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedéki adó visszatérítés feltételeiről és szabályairól szóló 216/1997. (XII. 1.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: K. r.) hektáronként meghatározott mértékben vehetik igénybe.

(2) A mezőgazdasági termelő arra a földterületre, amelynek megműveléséhez a K. r.-ben meghatározott mértékben vett igénybe biodízelt, nem jogosult a gázolaj utáni, K. r. szerinti jövedéki adó visszatérítésre. Ha az igénybe vett biodízel kevesebb, mint az (1) bekezdés szerint igénybe vehető mennyiség, legfeljebb az igénybe vehető és a ténylegesen felhasznált mennyiség különbözetére igényelhető a felhasznált gázolaj után - a K. r. szerinti egyéb feltételek fennállása esetén - jövedéki adó visszatérítés.

(3) A 6. § (2) bekezdésének b) pontja szerinti jogosult számára a biodízel támogatásának igénybevételéhez szükséges, az e rendelet 1-3. számú mellékleteiben foglalt igazolást a mezőgazdasági termelő székhelye, az egyéni vállalkozónak nem minősülő természetes személy esetében a lakóhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatal - az általa a jövedéki adó visszatérítéséről vezetett nyilvántartásba való felvétel után - adja ki.

(4) Az (1) bekezdés szerinti mezőgazdasági termelő a biodízel adóraktár részéről forgalomba hozott biodízelt az (1) bekezdés szerinti tevékenységek, munkaműveletek elvégzéséhez történő felhasználásáig az üzemanyagok tárolására vonatkozó szabályok betartásával üzemanyagtárolóban vagy az erő- és munkagép (közúti jármű) üzemanyagtartályában jogszerűen tartja birtokában, melyet a biodízel adóraktár által kiadott 4. számú melléklet szerinti bizonylattal igazol.

8. §

(1) A biodízel adóraktár a termelői-felhasználói integrációban részt vevő mezőgazdasági termelővel kötött szerződés alapján megtermelt biodízel alapanyagot (olajos magot) köteles átvenni.

(2) A biodízel adóraktár a biodízelt a termelői-felhasználói integrációban részt vevő mezőgazdasági termelők részére az integrációs szerződésben foglaltak szerint köteles biztosítani.

(3) A termelői-felhasználói integrációban részt vevő mezőgazdasági termelők a biodízelt csak az adóraktártól vehetik át.

(4) A termelői-felhasználói integrációból bármilyen ok miatt kilépő mezőgazdasági termelő a kilépés időpontjáig felhasznált biodízel mennyiségre a 7. §-ban foglaltak szerint igénybe veheti a támogatást, a fel nem használt és készleten lévő biodízel mennyiségét a termelő az adóraktárnak köteles visszaadni, mely azt visszavenni köteles.

9. §

A biodízel felhasználásához vissza nem térítendő állami támogatás nyújtható, amelynek mértékét évente az agrárgazdasági célok költségvetési támogatásáról szóló mindenkor hatályos FVM rendeletben kell meghatározni. Az állami támogatás fedezetét a minisztérium agrárgazdasági folyó támogatások terhére és között kell biztosítani.

10. §

(1) Jogosulatlanul veszi igénybe a mezőgazdasági termelő az állami támogatást, amennyiben a

a) biodízel igénybevételéhez valótlan adatot szolgáltat, és/vagy az igénybevételhez kapcsolódó adatszolgáltatási kötelezettségét nem teljesíti;

b) biodízelt nem az e rendeletben foglaltak szerint használja fel.

(2) Biodízel jogosulatlan felhasználásának, forgalomba hozatalának minősül

a) amennyiben a biodízel adóraktár a biodízelt nem az e rendelet 5. §-a szerinti zárt körben hozza forgalomba;

b) a biodízelnek a termelői-felhasználói integrációban részt vevő mezőgazdasági termelők egymás közötti átadása átvétele.

(3) A biodízel, illetve a támogatás jogosulatlan igénybevétele esetén a Jöt. és az agrár- és vidékfejlesztési támogatások igénybevételének általános feltételeiről szóló 290/2002. (XII. 27.) Korm. rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

11. §

(1) A biodízel előállítására, forgalomba hozatalára, birtoklására, felhasználására és elszámolására vonatkozó szabályok megsértése esetén a Jöt. 73-82. §-ban foglaltakat kell alkalmazni azzal, hogy a Jöt. 74. § és 76. § szerinti kiszabható adóbírság és jövedéki bírság összegét a gázolajat terhelő, a bírság megállapításakor hatályos adómérték alapján kell kiszabni.

(2) Az állami támogatás jogosulatlan igénybevételéhez kapcsolódó jogkövetkezmények - a feltételek fennállása esetén - együttesen is alkalmazhatók.

12. §

(1) Ez a rendelet kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) Az állami támogatással összefüggő e rendeletben nem szabályozott kérdésekben az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

(3) A biodízel adóraktár a mezőgazdasági termelők adatait a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvény előírásai szerint köteles kezelni azzal, hogy a rendelkezésre álló adatokat egyedileg azonosítható módon csak az ellenőrzésére jogosult szervek részére adhatja ki.

(4) A K. r. 2. §-ának (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(9) A jogosultat jövedéki adóvisszatérítés évente legfeljebb a törvényben meghatározott mértékű gázolaj mennyisége után illeti meg, amelyet csökkenteni kell a külön rendelet szerint igénybe vett biodízel mennyiségével."

(5) A K. r. 5. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki: "(9) Amennyiben a mezőgazdasági termelő gázolaj mellett a tárgyévben biodízelt is felhasznált, akkor az e § (2)-(4) bekezdéseiben foglaltaktól eltérően - a gázolaj jövedéki adóvisszatérítési igénye a tárgyévet követő év január 15-étől esedékes."

(6) A K. r. 6. §-ának (1) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:

(Jogosulatlan igénylésnek minősül:)

"c) a biodízel 1. számú mellékletben meghatározott mértéket elérő igénybevétele esetén benyújtott jövedéki adóvisszatérítési igény, vagy - ha a biodízel igénybevétele nem érte el az 1. számú mellékletben meghatározott mértéket - a különbözetet meghaladó gázolaj mennyiségre benyújtott jövedéki adóvisszatérítési igény."

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 18/2003. (II. 19.) Korm. rendelethez

Nyilatkozat és igazolás biodízel támogatás igényléséhez

Mezőgazdasági termelő neve: ............................................................................................................
Lakcím: .........................................................................................................................................
Telephely (működési terület):.............................................................................................................
Adószám: ........................................................................................................................................
Adóazonosító jel: .............................................................................................................................
Integrációs szerződés száma: ............................................................................................................
A megművelt földterület(ek) a következő község(ek) külterületei: ..........................................................
A megművelt földterület(ek) helyrajzi száma(i): ...................................................................................
A megművelt földterület(ek) használati jogcíme: ..................................................................................
a) saját tulajdon*
b) haszonbérlet, egyéb*
Bérbeadó neve, adószáma, címe: ....................................................................................................
Bérbevétel időtartama: ..................................................................................................................
Alulírott mezőgazdasági termelő kijelentem, hogy a .................. művelési ágban,......... évben a következő munka­műveleteket végeztem el:
Munkaművelet megnevezéseMunkaművelet elvégzésének
hónapja
Megmunkált terület nagysága
(hektár, egy tizedessel)
Felhasznált biodízel mennyisége
(liter)**
Talaj-előkészítés: .............................................................................................................................
Vetés, ültetés, palántázás: .................................................................................................................
Növényápolás, növényvédelem: .........................................................................................................
Talajerőpótlás, tápanyagellátás: ..........................................................................................................
Betakarítás: .....................................................................................................................................
Betakarításhoz kapcsolódó közvetlen szállítás: .....................................................................................
Összesen:
Az igényelt összeg: ...........................................................................................................................
Az igényléshez mellékelt számlák száma, sorszáma, kibocsátásának kelte: ..............................................
Dátum: .................................................................................
……………………………………
mezőgazdasági termelő
A megmunkált földterület nagyságát és a munkaműveletek elvégzését igazolom.
Dátum: .................................................................................
…………………………………..
Földművelésügyi Hivatal
* A megfelelő szöveg aláhúzandó!
** Hektáronként maximum a 216/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet 1. számú mellékletében meghatározott mennyiségig.

2. számú melléklet a 18/2003. (II. 19.) Korm. rendelethez

Nyilatkozat és igazolás biodízel támogatás igényléséhez

Erdőgazdálkodó neve: ..............................................................................................................................................................
Lakcím: ..........................................................................................................................................................................................
Telephely (működési terület): ....................................................................................................................................................
Adószám: ......................................................................................................................................................................................
Adóazonosító jel: ........................................................................................................................................................................
Integrációs szerződés száma: .....................................................................................................................................................
A felújított erdőterület(ek) a következő község(ek) külterületei: ..........................................................................................
A felújított erdőterület(ek) üzemtervi jele(i): ............................................................................................................................
A felújított erdő terület (ek) használati jogcíme: .....................................................................................................................
a) saját tulajdon*
b) haszonbérlet, egyéb*
Bérbeadó neve, adószáma, címe: .......................................................................................................................................
Bérbevétel időtartama: ........................................................................................................................................................
Alulírott erdőgazdálkodó kijelentem, hogy az .................. erdő művelési ágban, ......... évben, ............... hektáron erdőfelújítási munkát végeztem el.
A felhasznált biodízel mennyisége: ............ liter (hektáronként maximum a 216/1997. (XII. 1.) Korm. Rendeletben meghatározott mennyiségig).
Az igényelt összeg: .....................................................................................................................................................................
Az igényléshez mellékelt számlák száma, sorszáma, kibocsátásának kelte: ........................................................................
Dátum: .................................................................................
………………………………..
erdőgazdálkodó
A felújított erdőterület nagyságát és a munka elvégzését igazolom.
Dátum: .................................................................................
………………………………..
erdészeti hatóság
* A megfelelő szöveg aláhúzandó!

3. számú melléklet a 18/2003. (II. 19.) Korm. rendelethez

Nyilatkozat és igazolás biodízel támogatás igényléséhez

Haltermelő neve: .........................................................................................................................................................................
Lakcím: .........................................................................................................................................................................................
Telephely (működési terület): ....................................................................................................................................................
Adószám: ......................................................................................................................................................................................
Adóazonosító jel: .......................................................................................................................................................................
Integrációs szerződés száma: .....................................................................................................................................................
A halastó helyrajzi száma(i): .....................................................................................................................................................
A halastó használati jogcíme: ....................................................................................................................................................
a) saját tulajdon*
b) haszonbérlet, egyéb*
Bérbeadó neve, adószáma, címe: ...................................................................................................................................
Bérbevétel időtartama: ....................................................................................................................................................
Alulírott haltermelő kijelentem, hogy......... évben,............ hektár nettó vízfelületű üzemelő tóterületen folytattam
halgazdálkodási tevékenységet.
A felhasznált biodízel mennyisége: ............ liter [hektáronként maximum a 216/1997. (XII. 1.) Korm. rendeletben meghatározott mennyiségig].
Bemutatott érvényes vízjogi engedély száma, kelte: ..............................................................................................................
Az igényelt összeg: .....................................................................................................................................................................
Az igényléshez mellékelt számlák száma, sorszáma, kibocsátásának kelte: ........................................................................
Dátum: .................................................................................
……………………………………
haltermelő
Igazolom, hogy a nevezett a fent megjelölt halastóra a feltüntetett időszakban haltermelő vízjogi üzemeltetési engedéllyel rendelkezett, és ott halgazdálkodási tevékenységet folytatott.
Dátum: .................................................................................
……………………………………
Vízügyi Igazgatóság
* A megfelelő szöveg aláhúzandó!

4. számú melléklet a 18/2003. (II. 19.) Korm. rendelethez

Igazolás a 18/2003. (II. 19.) Korm. rendelet alapján átadott biodízelről

I. Azonosítási adatok
1. Az átvevő neve:
2. Lakhelye/székhelye:
3. Telephelye:
4. Nyilvántartási (regisztrációs) száma:
5. Adószáma (adóazonosító jele):
II. Az átvett biodízel
1. Mennyisége: ................... liter
III. Az átadást igazoló biodízel adóraktár azonosító adatai
1. Megnevezése:
2. Székhelye:
3. Telephelye:
4. Engedély száma:
5. Adószáma:
Kelt ............................,200................ hó .............. napján.
………………………………….
igénylő
A fenti mennyiségű biodízel felhasználás céljára történő kiadását igazolom.
Kelt ............................,200................ hó .............. napján.
P. H.
…………………………….
biodízel üzem

Tartalomjegyzék