Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

18/2003. (II. 19.) Korm. rendelet

a biodízel magyarországi kísérleti forgalmazásának, felhasználásának feltételeiről és állami támogatásának szabályairól

A mezőgazdasági termelésszerkezet váltása, a vidékfejlesztési célok és a megújuló energiaforrások felhasználása növelésének elősegítése, a biodízel hazai gyártásának és felhasználásához szükséges tapasztalatok megszerzése érdekében a Magyar Köztársaság 2003. évi költségvetéséről szóló 2002. évi LXII. törvény 104. §-ának (1) bekezdése b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló 1997. évi CXIV. törvény 1. §-ának (1) bekezdésére, 3. §-ának (1) bekezdése d)-e) pontjára, 4. §-ának (1) bekezdésére és 5. §-ára, valamint a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 1997. évi CIII. törvény (a továbbiakban: Jöt.) 41. §-a (1) bekezdése j) pontjára - a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

E rendelet hatálya kiterjed:

a) belföldön a 6. §-ban meghatározott integráció keretében megtermelt és átvett olajos magvakból (repce, napraforgó) előállított, a Jöt. 36. §-a (1) bekezdésének l) pontjában meghatározott motorhajtóanyagra (a továbbiakban: biodízel);

b) a 6. §-ban meghatározott integrációban részt vevő természetes és jogi személyekre, és arra a két gazdasági társaságra, amelyek a biodízelt a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) 1999-2000. évi pályázati rendszereiben beruházási támogatást elnyert és a támogatási szerződést megkötött modellüzemében évente összesen maximum 12 ezer tonna, illetve 14 millió liter mennyiségben előállítják, és/vagy birtokukban tartják, forgalomba hozzák, illetve felhasználják.

2. §

(1) A biodízel felhasználásához e rendelet feltételei szerint állami támogatás igényelhető.

(2) Biodízel előállítása, forgalmazása, birtoklása, tárolása és felhasználása kizárólag a Jöt.-ben, valamint e rendeletben foglaltak szerint végezhető.

3. §

(1) A Jöt. 41. §-ának (1) bekezdésének j) pontjában meghatározott biodízel adóraktár a biodízel adóraktári engedély iránti kérelmet az adóraktár székhelye szerint illetékes vámhivatalhoz (a továbbiakban: vámhivatal) kell benyújtani, amelyhez - a Jöt. 18-21. §-aiban foglaltakon kívül - csatolni kell a 6. § szerinti termelői-felhasználói integrációt létrehozó szerződést, valamint az integráció bejegyzéséről szóló igazolást.

(2) A kérelemre a vámhivatal az adóraktári engedély feltételeinek teljesülése esetén engedélyezi a próbagyártást, amely közösen egyeztetett időpontban, a vámhivatal állandó hatósági felügyelete mellett kezdhető meg, illetve folytatható le.

(3) A próbagyártás akkor eredményes, ha az adóraktár névleges kapacitásának megfelelő 72 órás folyamatos üzemmódban előállított biodízelről kiállított tanúsítvány igazolja, hogy az megfelel a motorhajtóanyagok és egyes kőolajtermékek belföldi forgalmazásáról szóló 71/1995. (XII. 26.) IKM rendelet és a gépjármű-hajtóanyagok minőségi követelményeiről szóló 5/2000. (II. 16.) GM rendelet előírásainak, illetve az MSZ/T-2056 szabványnak.

(4) A próbagyártás alatt előállított terméket a vámhivatal és a minisztérium képviselőinek jelenlétében - a hulladékok kezelésére vonatkozó jogszabályokban foglalt előírások maradéktalan betartásával - meg kell semmisíteni. Megsemmisítésnek minősül az észterezési folyamatba történő visszavezetés is.

4. §

A biodízel adóraktári engedély kiadásának feltétele a 3. § (3) bekezdése szerinti tanúsítvány megléte.

5. §

Zártkörű forgalomba hozatalnak minősül a biodízelnek a 6. § szerinti bejegyzéssel rendelkező termelői-felhasználói integrációban részt vevő regisztrált mezőgazdasági termelő részére történő forgalomba hozatala, illetve az ebben a körben - a minisztérium által kiadott külön engedély alapján - főhivatású agrár kutatóhely által a mezőgazdasági termelő eszközeivel végzett kísérlet.

6. §

(1) A biodízel alapanyagának megtermeltetésére és zártkörű forgalomba hozatalára a biodízel adóraktári engedélyt kérelmezőnek termelői-felhasználói integrációt kell létrehozni, amely biztosítja

a) a biodízel adóraktár hévleges kapacitása kihasználásához szükséges olajnövény alapanyag vetésforgók figyelembevételével kialakított termeltetési rendszerben történő előállítását;

b) a biodízel adóraktár névleges kapacitása szerint előállított biodízel mennyiség e rendeletben foglalt szabályok szerinti forgalomba hozatalát és felhasználását.

(2) A termelői-felhasználói integrációban részt vevő mezőgazdasági termelők az integrátorral kötött szerződésben

a) kötelezően vállalják a biodízel hajtóanyag előállításához szükséges olajnövény termelését, valamint az e célra megtermelt olajos magnak a biodízel adóraktár részére történő átadását;

b) rögzítik, hogy a használatukban lévő szántó, erdő, halastó, szőlő, rét, gyümölcsös, legelő (a továbbiakban: földterület) alapján mely területre, mekkora mennyiségű biodízelre tartanak igényt, illetve részükre a 7. § (1) bekezdése szerint legfeljebb milyen mennyiségű biodízel adható ki (a továbbiakban: jogosultság).

(3) Az év közben a (2) bekezdés szerinti szerződésben bekövetkezett változásokat a termelő az integrátornak köteles bejelenteni és a szerződést a változásnak megfelelően kölcsönösen módosítani kell és a változást az adóraktárnak az adóraktári engedélyt kiadó vámhivatalnak be kell jelenteni.

(4) Az integrációt a biodízel adóraktárnak mint integrátornak az agrárgazdasági célok éves költségvetési támogatásáról szóló mindenkor hatályos FVM rendeletben foglaltak szerint kell létrehoznia és bejegyeztetnie; a bejegyzésről szóló igazoláson a minisztérium ellenjegyzésével igazolja, hogy az integráció az e rendeletben foglaltaknak megfelel.

7. §

(1) A termelői-felhasználói integrációban részt vevő mezőgazdasági termelők a biodízelt a megművelt földterületre legfeljebb a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedéki adó visszatérítés feltételeiről és szabályairól szóló 216/1997. (XII. 1.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: K. r.) hektáronként meghatározott mértékben vehetik igénybe.

(2) A mezőgazdasági termelő arra a földterületre, amelynek megműveléséhez a K. r.-ben meghatározott mértékben vett igénybe biodízelt, nem jogosult a gázolaj utáni, K. r. szerinti jövedéki adó visszatérítésre. Ha az igénybe vett biodízel kevesebb, mint az (1) bekezdés szerint igénybe vehető mennyiség, legfeljebb az igénybe vehető és a ténylegesen felhasznált mennyiség különbözetére igényelhető a felhasznált gázolaj után - a K. r. szerinti egyéb feltételek fennállása esetén - jövedéki adó visszatérítés.

(3) A 6. § (2) bekezdésének b) pontja szerinti jogosult számára a biodízel támogatásának igénybevételéhez szükséges, az e rendelet 1-3. számú mellékleteiben foglalt igazolást a mezőgazdasági termelő székhelye, az egyéni vállalkozónak nem minősülő természetes személy esetében a lakóhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatal - az általa a jövedéki adó visszatérítéséről vezetett nyilvántartásba való felvétel után - adja ki.

(4) Az (1) bekezdés szerinti mezőgazdasági termelő a biodízel adóraktár részéről forgalomba hozott biodízelt az (1) bekezdés szerinti tevékenységek, munkaműveletek elvégzéséhez történő felhasználásáig az üzemanyagok tárolására vonatkozó szabályok betartásával üzemanyagtárolóban vagy az erő- és munkagép (közúti jármű) üzemanyagtartályában jogszerűen tartja birtokában, melyet a biodízel adóraktár által kiadott 4. számú melléklet szerinti bizonylattal igazol.

8. §

(1) A biodízel adóraktár a termelői-felhasználói integrációban részt vevő mezőgazdasági termelővel kötött szerződés alapján megtermelt biodízel alapanyagot (olajos magot) köteles átvenni.

(2) A biodízel adóraktár a biodízelt a termelői-felhasználói integrációban részt vevő mezőgazdasági termelők részére az integrációs szerződésben foglaltak szerint köteles biztosítani.

(3) A termelői-felhasználói integrációban részt vevő mezőgazdasági termelők a biodízelt csak az adóraktártól vehetik át.

(4) A termelői-felhasználói integrációból bármilyen ok miatt kilépő mezőgazdasági termelő a kilépés időpontjáig felhasznált biodízel mennyiségre a 7. §-ban foglaltak szerint igénybe veheti a támogatást, a fel nem használt és készleten lévő biodízel mennyiségét a termelő az adóraktárnak köteles visszaadni, mely azt visszavenni köteles.

9. §

A biodízel felhasználásához vissza nem térítendő állami támogatás nyújtható, amelynek mértékét évente az agrárgazdasági célok költségvetési támogatásáról szóló mindenkor hatályos FVM rendeletben kell meghatározni. Az állami támogatás fedezetét a minisztérium agrárgazdasági folyó támogatások terhére és között kell biztosítani.

10. §

(1) Jogosulatlanul veszi igénybe a mezőgazdasági termelő az állami támogatást, amennyiben a

a) biodízel igénybevételéhez valótlan adatot szolgáltat, és/vagy az igénybevételhez kapcsolódó adatszolgáltatási kötelezettségét nem teljesíti;

b) biodízelt nem az e rendeletben foglaltak szerint használja fel.

(2) Biodízel jogosulatlan felhasználásának, forgalomba hozatalának minősül

a) amennyiben a biodízel adóraktár a biodízelt nem az e rendelet 5. §-a szerinti zárt körben hozza forgalomba;

b) a biodízelnek a termelői-felhasználói integrációban részt vevő mezőgazdasági termelők egymás közötti átadása átvétele.

(3) A biodízel, illetve a támogatás jogosulatlan igénybevétele esetén a Jöt. és az agrár- és vidékfejlesztési támogatások igénybevételének általános feltételeiről szóló 290/2002. (XII. 27.) Korm. rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

11. §

(1) A biodízel előállítására, forgalomba hozatalára, birtoklására, felhasználására és elszámolására vonatkozó szabályok megsértése esetén a Jöt. 73-82. §-ban foglaltakat kell alkalmazni azzal, hogy a Jöt. 74. § és 76. § szerinti kiszabható adóbírság és jövedéki bírság összegét a gázolajat terhelő, a bírság megállapításakor hatályos adómérték alapján kell kiszabni.

(2) Az állami támogatás jogosulatlan igénybevételéhez kapcsolódó jogkövetkezmények - a feltételek fennállása esetén - együttesen is alkalmazhatók.

12. §

(1) Ez a rendelet kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) Az állami támogatással összefüggő e rendeletben nem szabályozott kérdésekben az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

(3) A biodízel adóraktár a mezőgazdasági termelők adatait a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvény előírásai szerint köteles kezelni azzal, hogy a rendelkezésre álló adatokat egyedileg azonosítható módon csak az ellenőrzésére jogosult szervek részére adhatja ki.

(4) A K. r. 2. §-ának (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(9) A jogosultat jövedéki adóvisszatérítés évente legfeljebb a törvényben meghatározott mértékű gázolaj mennyisége után illeti meg, amelyet csökkenteni kell a külön rendelet szerint igénybe vett biodízel mennyiségével."

(5) A K. r. 5. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki: "(9) Amennyiben a mezőgazdasági termelő gázolaj mellett a tárgyévben biodízelt is felhasznált, akkor az e § (2)-(4) bekezdéseiben foglaltaktól eltérően - a gázolaj jövedéki adóvisszatérítési igénye a tárgyévet követő év január 15-étől esedékes."

(6) A K. r. 6. §-ának (1) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:

(Jogosulatlan igénylésnek minősül:)

"c) a biodízel 1. számú mellékletben meghatározott mértéket elérő igénybevétele esetén benyújtott jövedéki adóvisszatérítési igény, vagy - ha a biodízel igénybevétele nem érte el az 1. számú mellékletben meghatározott mértéket - a különbözetet meghaladó gázolaj mennyiségre benyújtott jövedéki adóvisszatérítési igény."

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 18/2003. (II. 19.) Korm. rendelethez

Nyilatkozat és igazolás biodízel támogatás igényléséhez

Mezőgazdasági termelő neve: ............................................................................................................
Lakcím: .........................................................................................................................................
Telephely (működési terület):.............................................................................................................
Adószám: ........................................................................................................................................
Adóazonosító jel: .............................................................................................................................
Integrációs szerződés száma: ............................................................................................................
A megművelt földterület(ek) a következő község(ek) külterületei: ..........................................................
A megművelt földterület(ek) helyrajzi száma(i): ...................................................................................
A megművelt földterület(ek) használati jogcíme: ..................................................................................
a) saját tulajdon*
b) haszonbérlet, egyéb*
Bérbeadó neve, adószáma, címe: ....................................................................................................
Bérbevétel időtartama: ..................................................................................................................
Alulírott mezőgazdasági termelő kijelentem, hogy a .................. művelési ágban,......... évben a következő munka­műveleteket végeztem el:
Munkaművelet megnevezéseMunkaművelet elvégzésének
hónapja
Megmunkált terület nagysága
(hektár, egy tizedessel)
Felhasznált biodízel mennyisége
(liter)**
Talaj-előkészítés: .............................................................................................................................
Vetés, ültetés, palántázás: .................................................................................................................
Növényápolás, növényvédelem: .........................................................................................................
Talajerőpótlás, tápanyagellátás: ..........................................................................................................
Betakarítás: .....................................................................................................................................
Betakarításhoz kapcsolódó közvetlen szállítás: .....................................................................................
Összesen:
Az igényelt összeg: ...........................................................................................................................
Az igényléshez mellékelt számlák száma, sorszáma, kibocsátásának kelte: ..............................................
Dátum: .................................................................................
……………………………………
mezőgazdasági termelő
A megmunkált földterület nagyságát és a munkaműveletek elvégzését igazolom.
Dátum: .................................................................................
…………………………………..
Földművelésügyi Hivatal
* A megfelelő szöveg aláhúzandó!
** Hektáronként maximum a 216/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet 1. számú mellékletében meghatározott mennyiségig.

2. számú melléklet a 18/2003. (II. 19.) Korm. rendelethez

Nyilatkozat és igazolás biodízel támogatás igényléséhez

Erdőgazdálkodó neve: ..............................................................................................................................................................
Lakcím: ..........................................................................................................................................................................................
Telephely (működési terület): ....................................................................................................................................................
Adószám: ......................................................................................................................................................................................
Adóazonosító jel: ........................................................................................................................................................................
Integrációs szerződés száma: .....................................................................................................................................................
A felújított erdőterület(ek) a következő község(ek) külterületei: ..........................................................................................
A felújított erdőterület(ek) üzemtervi jele(i): ............................................................................................................................
A felújított erdő terület (ek) használati jogcíme: .....................................................................................................................
a) saját tulajdon*
b) haszonbérlet, egyéb*
Bérbeadó neve, adószáma, címe: .......................................................................................................................................
Bérbevétel időtartama: ........................................................................................................................................................
Alulírott erdőgazdálkodó kijelentem, hogy az .................. erdő művelési ágban, ......... évben, ............... hektáron erdőfelújítási munkát végeztem el.
A felhasznált biodízel mennyisége: ............ liter (hektáronként maximum a 216/1997. (XII. 1.) Korm. Rendeletben meghatározott mennyiségig).
Az igényelt összeg: .....................................................................................................................................................................
Az igényléshez mellékelt számlák száma, sorszáma, kibocsátásának kelte: ........................................................................
Dátum: .................................................................................
………………………………..
erdőgazdálkodó
A felújított erdőterület nagyságát és a munka elvégzését igazolom.
Dátum: .................................................................................
………………………………..
erdészeti hatóság
* A megfelelő szöveg aláhúzandó!

3. számú melléklet a 18/2003. (II. 19.) Korm. rendelethez

Nyilatkozat és igazolás biodízel támogatás igényléséhez

Haltermelő neve: .........................................................................................................................................................................
Lakcím: .........................................................................................................................................................................................
Telephely (működési terület): ....................................................................................................................................................
Adószám: ......................................................................................................................................................................................
Adóazonosító jel: .......................................................................................................................................................................
Integrációs szerződés száma: .....................................................................................................................................................
A halastó helyrajzi száma(i): .....................................................................................................................................................
A halastó használati jogcíme: ....................................................................................................................................................
a) saját tulajdon*
b) haszonbérlet, egyéb*
Bérbeadó neve, adószáma, címe: ...................................................................................................................................
Bérbevétel időtartama: ....................................................................................................................................................
Alulírott haltermelő kijelentem, hogy......... évben,............ hektár nettó vízfelületű üzemelő tóterületen folytattam
halgazdálkodási tevékenységet.
A felhasznált biodízel mennyisége: ............ liter [hektáronként maximum a 216/1997. (XII. 1.) Korm. rendeletben meghatározott mennyiségig].
Bemutatott érvényes vízjogi engedély száma, kelte: ..............................................................................................................
Az igényelt összeg: .....................................................................................................................................................................
Az igényléshez mellékelt számlák száma, sorszáma, kibocsátásának kelte: ........................................................................
Dátum: .................................................................................
……………………………………
haltermelő
Igazolom, hogy a nevezett a fent megjelölt halastóra a feltüntetett időszakban haltermelő vízjogi üzemeltetési engedéllyel rendelkezett, és ott halgazdálkodási tevékenységet folytatott.
Dátum: .................................................................................
……………………………………
Vízügyi Igazgatóság
* A megfelelő szöveg aláhúzandó!

4. számú melléklet a 18/2003. (II. 19.) Korm. rendelethez

Igazolás a 18/2003. (II. 19.) Korm. rendelet alapján átadott biodízelről

I. Azonosítási adatok
1. Az átvevő neve:
2. Lakhelye/székhelye:
3. Telephelye:
4. Nyilvántartási (regisztrációs) száma:
5. Adószáma (adóazonosító jele):
II. Az átvett biodízel
1. Mennyisége: ................... liter
III. Az átadást igazoló biodízel adóraktár azonosító adatai
1. Megnevezése:
2. Székhelye:
3. Telephelye:
4. Engedély száma:
5. Adószáma:
Kelt ............................,200................ hó .............. napján.
………………………………….
igénylő
A fenti mennyiségű biodízel felhasználás céljára történő kiadását igazolom.
Kelt ............................,200................ hó .............. napján.
P. H.
…………………………….
biodízel üzem

Tartalomjegyzék