Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

24/2003. (VII. 1.) IM rendelet

a szabadságvesztés és az előzetes letartóztatás végrehajtásának szabályairól szóló 6/1996. (VII. 12.) IM rendelet módosításáról

A büntetések és az intézkedések végrehajtásáról szóló 1979. évi 11. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Bv. tvr.) 127. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a módosított 6/1996. (VII. 12.) IM rendeletet (a továbbiakban: R.) - a legfőbb ügyésszel és az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a következők szerint módosítom:

1. §

Az R. 15. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A megőrzésre befogadott elítéltet a megőrzés okának megszűnését követően az intézetek közötti legközelebbi heti rendszeres szállítással a végrehajtásra kijelölt intézetbe kell szállítani."

2. §[1]

3. §

Az R. 29. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki, és az eredeti (3) bekezdés számozása (5) bekezdésre változik:

"(3) Ha a bíróság a szabadságvesztés végrehajtásának biztosítására irányuló intézkedést rendelt el [a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: Be.) 596. § (3)-(6) bek.], akkor az intézet a befogadásról tíz napon belül az intézkedés előírásainak megtartását ellenőrző rendőrkapitányságot is értesíti, amennyiben az nem azonos az (1) bekezdés a) pontja szerinti rendőrkapitánysággal.

(4) Ha a bíróság a büntetőeljárás során óvadék elfogadásáról határozott, az intézet a befogadásról tíz napon belül az óvadék elfogadása tárgyában jogerős határozatot hozó bíróságot is értesíti, amennyiben az nem azonos az (1) bekezdés c) pontja szerinti bírósággal."

4. §

Az R. 34. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki, és az eredeti (3) és (4) bekezdés számozása (4) és (5) bekezdésre változik:

"(3) Az elítéltet a házirendben tájékoztatni kell a pártfogó felügyelői szolgálat önkéntes igénybevételének lehetőségéről."

5. §

Az R. az 54. § után a következő alcímmel és 54/A. §-sal egészül ki:

"A szakorvosi vizsgálatra jelentkező szabadlábon lévő elítéltre vonatkozó rendelkezések

54/A. § (1) A kegyelmi eljárás során az igazságügyminiszter által elrendelt szakorvosi vizsgálatra [Be. 598. § (2) bek.] jelentkező, szabadlábon lévő elítélt a Büntetésvégrehajtás Központi Kórház értesítése alapján léphet be az intézetbe. Az intézetbe történő belépéskor az elítéltnek a személyazonosságát igazolnia kell, egyébként az intézetbe történő belépésre az 54. § (2) bekezdésének rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell.

(2) A szabadlábon lévő elítélt az intézet területén felügyelet mellett mozoghat.

(3) A szabadlábon lévő elítélt kilépésére az 54. § (4) bekezdésének rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell."

6. §

(1) Az R. 55. §-a (2) bekezdésének g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(...hivatalos vagy szolgálati ügyben eljáró személyek a következők:)

"g) a védő, valamint a fogva lévő sértett, a magánvádló és az egyéb érdekelt képviselője, továbbá a fogva lévő pótmagánvádló, illetve tanú érdekében eljáró ügyvéd [Be. 44. §, 56. § és 80. §];"

(2) Az R. 55. §-ának (4) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"Ha a bíróság a Be. 135. §-ának (4) bekezdése alapján a védőt az eljárásból kizárta, az adott büntetőeljárásban nem engedélyezhető a kizárt védő intézetbe történő belépése."

7. §

Az R. a 60. § után a következő alcímmel és 60/A. §-sal egészül ki:

"Az elítélt képviselőjének belépésére, ellenőrzésére vonatkozó rendelkezések

60/A. § Az elítélt képviselőjének - ide nem értve az 55. § (2) bekezdésének g) pontjában foglaltakat - intézetbe belépésére, ellenőrzésére, tartózkodására az 54. § rendelkezéseit a következő eltérésekkel kell alkalmazni:

a) a képviselő az elítéltet a parancsnokkal előre egyeztetett időpontban látogathatja meg,

b) a képviselőnek az intézetbe történő belépéskor a személyazonossága mellett az ügyben való eljárási jogosultságát okirattal (hatóság határozata, meghatalmazás) kell igazolnia."

8. §

Az R. 68 §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szabadságvesztés céljának elérése érdekében az elítéltek nevelése - önbecsülésük és felelősségérzetük fenntartása, fejlesztése, a társadalmi hasznosság tudatának kialakítása, szabadulásuk után a társadalom életébe való beilleszkedés elősegítése - a bv. szervezet és - külön jogszabályban meghatározott esetben - a pártfogó felügyelői szolgálat feladata."

9. §

Az R. 76. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha más bűncselekmény miatt folytatott büntetőeljárás során az ügyész a Be. 222. §-ának (2) bekezdése alapján a vádemelést elhalasztotta, illetve a bíróság a Be. 266. §-ának (6) bekezdése alapján az eljárást felfüggesztette, az intézet az elítélt írásbeli kérelmére biztosítja a vállalt - külön jogszabályban meghatározott - kábítószer-függőséget gyógyító kezelést, kábítószer-használatot kezelő más ellátáson vagy megelőző-felvilágosító szolgáltatáson való részvételt."

10. §

(1) Az R. 149. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A fiatalkorú elítéltek részére polgári jellegű formaruha is rendszeresíthető."

(2) Az R. 149. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) Az intézet térítésmentesen gondoskodik arról, hogy a szabadulás napjára az elítélt letétben lévő ruházatából és lábbelijéből az évszaknak megfelelő egyvállas öltözet tisztított, viselésre alkalmas állapotban legyen."

11. §[2]

12. §

Az R. 170. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az átmeneti csoportba helyezésről az intézet székhelye szerint illetékes pártfogó felügyelői hivatal pártfogó felügyelőjét értesíteni kell."

13. §

Az R. 179. §-ának (1) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"Ennek során az intézet megkeresheti az elítélt által megjelölt tartózkodási hely szerint illetékes pártfogó felügyelői hivatalt környezettanulmány készítése céljából."

14. §

Az R. 182. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"182. § (1) Az intézet a szabadságvesztés végrehajtásának félbeszakítására

a) a bíróságnak a Be. 399. § (1) bekezdése, illetve 421. §-a alapján hozott határozata,

b) az igazságügy-miniszternek a Be. 598. § (2) bekezdése alapján hozott döntése szerint intézkedik.

(2) A félbeszakítás az (1) bekezdés a) pontja szerinti esetekben a perújítási eljárás befejezéséig, a felülvizsgálati indítvány elbírálásáig, illetve a határozatban megjelölt ideig, az (1) bekezdés b) pontja szerinti esetben az igazságügyminiszter által megjelölt időpontig, illetve a köztársasági elnök döntéséig tart."

15. §

Az R. 188. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Büntetőügyben a bíróság vagy az ügyész idézése alapján az intézet az elítéltet a tárgyalásra, meghallgatásra az idézésben, értesítésben, illetőleg az előállításra vonatkozó megkeresésben megjelölt helyre és időre előállítja."

16. §

Az R. 194. §-a és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"A szabadságvesztés végrehajtási fokozatának a megváltoztatására vonatkozó előterjesztés 194. § Az intézet a szabadságvesztés végrehajtási fokozatának a megváltoztatására vonatkozó előterjesztésben tájékoztatja a bv. bírót a végrehajtott és a végrehajtásra váró szabadságvesztés(ek)ről, valamint arról, ha az elítélt ellen új büntetőeljárás van folyamatban."

17. §

Az R. 196. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: "196. § (1) A szabadságvesztés végrehajtása során az elítéltet támogatni kell, hogy felkészülhessen a szabadulás utáni életre. Ennek érdekében a szabadulás várható időpontja előtti hat hónaptól a pártfogó felügyelő az intézetben a szabadulok részére - külön jogszabályban meghatározott kérdésekben - tájékoztatást, felvilágosítást nyújt, egyéni- kérésre személyesen hallgatja meg és segíti az elítéltet.

(2) Ha az elítélt munkaképtelen, lakhatása nem megoldott, nincs családja, vagy a rendelkezésre álló adatok szerint az nem fogadja vissza, a várható szabadulás előtt az intézet a pártfogó felügyelőt keresi meg a szociális gondozásba vétel, a szociális intézményben való elhelyezés, illetve más szociális ellátás, gondoskodás kezdeményezésére."

18. §

Az R. 198. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az intézet a feltételes szabadságra bocsátás esedékessége előtt három hónappal, illetve, ha ennél kevesebb idő áll rendelkezésre, haladéktalanul előterjesztést tesz a bv. bírónak."

19. §

Az R. 200. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A pártfogó felügyelet elrendelésére-vonatkozó előterjesztésben az intézet javaslatot tehet a magatartási szabályok előírására.

(4) Ha az intézet vagy a pártfogó felügyelő a pártfogó felügyelet elrendelésére tesz előterjesztést, illetőleg a magatartási szabályok előírására tesz javaslatot, erről tájékoztatják egymást."

20. §

Az R. 203. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"203. § (1) A szabadítás napján a végrehajtandó mellékbüntetésről kiállított II jelzésű mellékbüntetési értesítőlapot meg kell küldeni:

a) közügyektől eltiltás és foglalkozástól eltiltás esetén az elítélt lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerinti rendőrkapitányságnak,

b) kitiltás esetén az elítélt lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerinti rendőrkapitányságnak, továbbá a kitiltással érintett helység szerint illetékes rendőrkapitányságnak,

c) járművezetéstől eltiltás esetén az elítélt lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes körzetközponti feladatokat ellátó települési önkormányzat jegyzőjének

[9/2002. (IV. 9.) IM rendelet 99. § (1) bek.]. Az értesítésen fel kell tüntetni a szabadulás napját és jogcímét, a mellékbüntetésbe beszámítható vagy nem beszámítható időket.

(2) Ha a fogvatartott a szabadságvesztést követően előzetes letartóztatás, pénzbüntetést vagy közérdekű munkát helyettesítő szabadságvesztés végrehajtása miatt marad fogva, az intézet a szabadságvesztés letöltése után haladéktalanul megküldi az (1) bekezdésben meghatározott illetékes hatóságnak az értesítést és a végrehajtandó mellékbüntetésről szóló II jelzésű mellékbüntetési értesítőlapot.

(3) Ha a szabadságvesztésből szabadult elítéltnél a kegyelem a mellékbüntetésre is kiterjed, az értesítésen ezt is fel kell tüntetni.

(4) Ha az elítélt összbüntetésből szabadul, az intézet a végrehajtásra kerülő mellékbüntetést tartalmazó II jelzésű mellékbüntetési értesítőlapot megküldi az (1) bekezdésében megjelölt hatóságoknak.

(5) Ha összbüntetésbe foglalásnak nincs helye, vagy arra más okból nem került sor, a szabadításkor valamennyi mellékbüntetésről kiállított értesítőlapot ki kell tölteni, és meg kell küldeni az (1) bekezdésben felsorolt hatóságoknak.

(6) Ha a mellékbüntetés hatálya alatt álló elítélt feltételes szabadságát megszüntetik, illetve a kegyelemből felfüggesztett szabadságvesztés végrehajtását elrendelik, erről a befogadó intézet értesíti az illetékes rendőrkapitányságot, illetve jegyzőt. Az értesítésen fel kell tüntetni az elítélt személyi adatait, a mellékbüntetés nemét, tartamát, azon szabadságvesztés adatait, amelyből az elítélt feltételes szabadságra bocsátással vagy kegyelemmel szabadult, az új befogadás alapjául szolgáló bírósági határozat adatait. Az értesítést annak a hatóságnak kell megküldeni, amelynek az (1) bekezdés alapján az értesítőlapot továbbították."

21. §

Az R. 218. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: "218. § A szabadulás előtt az intézet - a pártfogó felügyelővel együttműködve - fokozott figyelmet fordít a fiatalkorú lakáskörülményeinek a rendezésére, az elhelyezkedés elősegítésére, a tanulmányok folytatására, az esetleges szociális ellátások és gondoskodás igénybevételére vonatkozó tájékoztatás megadására."

22. §

Az R. 220. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Ha a fiatalkorú a várható szabadulásakor a tizennyolcadik életévét, még nem tölti be, az intézet a pártfogó felügyelettel kapcsolatos intézkedés érdekében értesíti a fiatalkorú lakóhelye szerint illetékes pártfogó felügyelői hivatalt.

(2) Ha a fiatalkorú nem a korábbi lakóhelyén kíván tartózkodni, az intézet azt a pártfogó felügyelői hivatalt is értesíti, amelynek illetékességi területén a fiatalkorú a szabadulása után letelepedni szándékozik."

23. §

Az R. 222. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az intézet a befogadáskor a külföldi elítéltnél lévő úti okmányt átveszi, és

a) megküldi az elsőfokú bíróság székhelye szerint illetékes idegenrendészeti hatóságnak, ha a külföldi elítéltet kiutasítás mellékbüntetésre is ítélték,

b) letétbe helyezi, ha a bíróság nem alkalmazott kiutasítás mellékbüntetést."

24. §

Az R. 244. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A külföldi előzetesen letartóztatott államának konzuli képviselőjével való kapcsolattartására a (2) bekezdésben foglaltakat megfelelően alkalmazni kell."

25. §

(1) Az R. 2. számú melléklete 1. pontjának harmadik gondolatjeles bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

(Étkezési felszerelés:)

"- pohár (nem lehet üveg vagy porcelán);"

(2) Az R. 2. számú melléklete 1. pontja a következő gondolatjeles bekezdéssel egészül ki:

(Étkezési felszerelés:)

"- evőcsésze (csajka), kivéve éttermi étkeztetéskor."

(3) Az R. 5. számú melléklete 2. pontjának helyébe a következő szöveg lép:

(2. A takarodótól az ébresztőig:) "- takaró és takaróhuzat;

- párna és párnahuzat;

- matrac és matrachuzat;

- lepedő."

Záró rendelkezések

26. §

(1) Ez a rendelet 2003. július 1-jén lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti

a) a szabadságvesztés és az előzetes letartóztatás végrehajtásának szabályairól szóló 6/1996. (VII. 12.) IM rendelet módosításáról szóló 18/2002. (XI. 30.) IM rendelet 47. §-a és 66. §-ának (5) bekezdése,

b) a szabadságvesztés kezdő és utolsó napjának megállapításáról szóló 17/1997. (V. 9.) IM rendelet (a továbbiakban: MR.) 7/B. §-ának (5) bekezdése,

c) az R. 84. §-ának (4) bekezdése, 156. §-ának (2) bekezdése, 158. §-ának (3) bekezdése, 168. §-a (5) bekezdésének utolsó mondata, 200. §-ának (2) bekezdése, 2. számú melléklete 2. pontjának hetedik gondolatjeles bekezdése, valamint 5. számú melléklete 1. pontjának harmadik gondolatjeles bekezdése.

Módosuló rendelkezések

27. §

E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 206/A. §-ának (1) bekezdésében a "hozzátartozó temetésén" szövegrész helyébe a "hozzátartozó temetésén való részvétel" szövegrész, az R. 238. §-ának (1) bekezdésében a "Be. 302. §-ának (5) bekezdése" szövegrész helyébe a "Be. 454. §-ának (5) bekezdése" szövegrész, az R. 255. §-ának (1) bekezdésében a "(Be. 74. §)" szövegrész helyébe a "[Be. 107. § (1) bek.]" szövegrész, az R. 259. §-ának (2) bekezdésében a "rendőrkapitányságon" szövegrész helyébe az "okmányirodán" szövegrész lép.

28. §

(1) Az MR. 2. §-ának (1) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"A házi őrizet az előzetes fogvatartást megszakítja."

(2) Az MR. a következő 2/A. §-sal egészül ki:

"2/A. § (1) A bv. intézet a házi őrizetben töltött idő tartamát a 2. § (2) bekezdésében meghatározott számítási mód szerint kiszámítja. A házi őrizetben töltött idő tartamát a bv. intézet a bíróságnak a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: Btk.) 99. §-ának (3) bekezdése alapján hozott rendelkezése szerint átszámítja. Az eredményhez, amennyiben töredéknap marad fenn, a Btk. 99. §-ának (4) bekezdése alapján egy napot hozzá kell adni. Az így kapott tartam a házi őrizet miatt a szabadságvesztésbe beszámítandó tartam (a továbbiakban: házi őrizet miatt beszámítandó tartam).

(2) A házi őrizetben töltött időtartamot és a házi őrizet miatt beszámítandó tartamot napokban kell megállapítani.

(3) Ha több házi őrizetet kell a szabadságvesztésbe beszámítani, az egyes házi őrizetben töltött időtartamokat ki kell számítani, és össze kell adni, ennek eredményéből kell a házi őrizet miatt beszámítandó tartamot az (1) bekezdésben foglaltak szerint meghatározni, majd a szabadságvesztés tartamából levonni.

(4) Ha a szabadságvesztésbe előzetes fogvatartásban töltött időt és házi őrizetet is be kell számítani, akkor az előzetes fogvatartásban töltött időt [2. § (2) és (3) bekezdés] és a házi őrizet miatt beszámítandó tartamot [2/A. § (1) és (3) bekezdés] össze kell adni, majd az eredményt kell a szabadságvesztés tartamából levonni. E számításnál egy hónapot harminc nappal kell figyelembe venni.

(5) Összbüntetésbe foglalás esetén a házi őrizet miatt beszámítandó tartamot alapítéletenként külön-külön kell meghatározni."

(3) Az MR. 6. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A szabadságvesztés kitöltetlen tartamának a megállapításánál a szabadságvesztés tartamából le kell vonni az előzetes fogvatartásban töltött időt, illetve a házi őrizet miatt beszámítandó tartamot. Ha a kivonás nem végezhető el, egy hónapot harminc napra felbontva kell a számítási elvégezni."

(4) Az MR. 7/C. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha az életfogytig tartó szabadságvesztésből a büntetés-végrehajtási bíró az elítéltet nem bocsátja feltételes szabadságra [Bv. tvr. 8. § (3) bekezdés], a felülvizsgálati határidő lejáratát a feltételes szabadságra bocsátás esedékességének korábbi időpontjától kell számítani."

(5) Az MR. 1. §-a (1) bekezdésének "a büntetőeljárásról szóló 1973. évi I. törvény XVIII. fejezetében" szövegrésze helyébe "a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény XXVIII. fejezetében" szövegrész, az MR. 7. §-a (1) bekezdésének "a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: Btk.)" szövegrésze helyébe "a Btk." szövegrész lép.

Dr. Bárándy Péter s. k.,

igazságügy-miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 10/2005. (VI. 16.) IM rendelet 13. § (3) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 2005.07.01.

[2] Hatályon kívül helyezte a 12/2006. (III. 23.) IM rendelet 34. § (2) bekezdése f) pontja. Hatálytalan 2006.03.28.

Tartalomjegyzék