34/2003. (III. 27.) Korm. rendelet
a bírósági ügyintéző által a büntetőügyekben ellátható feladatokról
A Kormány a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: Be.) 604. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. §
(1) E rendelet hatálya az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény 6. §-ának (2) bekezdése szerinti bírósági ügyintézőkre terjed ki, akiket a bíróság elnöke a büntetőügyekben ítélkező bíróhoz (tanácshoz) osztott be.
(2) A bírósági ügyintéző a büntetőügyekben - az e rendeletben meghatározott kivételekkel - tárgyaláson kívül jár el.
2. §
(1) A bírósági ügyintéző e rendeletben meghatározott feladatkörében a tanács elnöke vagy egyesbíró (a továbbiakban együtt: bíró) utasításának megfelelően önállóan jár el.
(2) A bírósági ügyintéző e rendeletben meghatározott feladatkörében önálló aláírási joggal rendelkezik.
(3) A bíró az ügyet a bírósági ügyintéző feladatköréből bármikor magához vonhatja. A bíró a bírósági ügyintézőt feladatai ellátásáról beszámoltathatja, és kötelezheti, hogy a feladat teljesítését az irat bemutatásával igazolja.
(4) A bíró utasítását, az utasítás módosítását, továbbá az ügynek a bírósági ügyintézőtől a bíróhoz vonását - az e rendeletben meghatározott kivételekkel - az ügyiratra fel kell jegyezni, és a bírónak aláírásával kell ellátnia.
(5) A bíró a bírósági ügyintéző kérésére az utasítást pontosíthatja, vagy az üggyel kapcsolatban egyéb állásfoglalást ad.
3. §
(1) A bírósági ügyintéző a bíróság eljárása során jegyzőkönyvvezetői és gyorsírói feladatokat láthat el.
(2) A jegyzőkönyvvezetésre, illetőleg az eljárási cselekmény gyorsírással feljegyzésére adott bírói utasítást az ügyiraton nem kell feljegyezni.
(3) A nyomozási bíró utasítása alapján a bírósági ügyintéző, ha az ülésen jegyzőkönyvvezetőként vett részt, elkészítheti a különösen védett tanú kihallgatásáról felvett jegyzőkönyv kivonatát a Be. 213. §-ának (2) bekezdése szerint.
4. §
(1) A bírósági ügyintéző a Be. 70. §-ának (5) bekezdése alapján az ismeretlen helyen tartózkodó terhelt részére a hivatalos iratok hirdetményi úton történő kézbesítése iránt intézkedhet.
(2) A bírósági ügyintéző a Be. 70. §-a (1) bekezdésének a) pontja és (2) bekezdése alapján a hivatalos iratot az érintett személy részére személyesen is kézbesítheti, illetőleg az érintett személy a hivatalos iratot a bírósági ügyintézőtől a bíróságon is átveheti.
5. §[1]
A bírósági ügyintéző a Be. 70/B. §-a alapján az eljárás során keletkezett iratról másolatot készíthet és adhat ki.
6. §
(1) A bírósági ügyintéző állami és helyi önkormányzati szervet, hatóságot, köztestületet, gazdálkodó szervezetet, alapítványt, közalapítványt és társadalmi szervezetet kereshet meg tájékoztatás adása, adatok közlése, átadása, illetőleg iratok rendelkezésre bocsátása végett a Be. 71. §-ának (1) és (2) bekezdése alapján.
(2) A bírósági ügyintéző a bírósági ügyvitel szabályai szerint jogosult iratok megküldésére más bíróság, ügyész, nyomozó hatóság, illetve más hatóság számára. A bírósági ügyintéző megkeresheti a bíróságot, az ügyészt, a nyomozó hatóságot, illetve más hatóságot iratok megküldése, illetve a megküldött iratok visszaküldése iránt.
7. §
(1) A bírósági ügyintéző az ismeretlen helyen tartózkodó terhelt vagy tanú tartózkodási helyének felkutatása érdekében a Be. 73. §-a alapján a terhelt vagy a tanú lakóhelyének, illetőleg tartózkodási helyének a megállapítása iránt intézkedhet. A bírósági ügyintéző a körözés elrendelésére és az elfogatóparancs kibocsátására nem jogosult.
(2)[2] A bírósági ügyintéző a lakóhely, illetőleg a tartózkodási hely megállapítása iránt a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartását kezelő központi szervet keresi meg. A bírósági ügyintéző a terhelt, illetőleg a tanú tartózkodási helyének felderítése végett jogosult a rendőrség megkeresésére.
8. §
A bírósági ügyintéző a folyamatban lévő ügyet az egyesítés kérdésében határozathozatalra jogosult bíróságnak az egyesítés megfontolása érdekében megküldheti a Be. 265. §-ának (1) bekezdése alapján.
9. §
A bírósági ügyintéző a másodfokú bírósági eljárásban jogosult
a) a Be. 358. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján az iratokat visszaküldeni az első fokú bíróságnak, ha a fellebbezéseket visszavonták,
b) a vádlottnak és a védőnek kézbesíteni a más által bejelentett fellebbezést, valamint a másodfokú bíróság mellett működő ügyész indítványát a Be. 358. §-a (1) bekezdésének d) pontja alapján,
c) a vádlott vagy a védő fellebbezésének indokolását - ha azt a másodfokú bíróság előtt terjesztették elő - megküldeni a másodfokú bíróság mellett működő ügyésznek a Be. 358. §-a (1) bekezdésének e) pontja alapján.
9/A. §[3]
A bírósági ügyintéző harmadfokú bírósági eljárásban jogosult
a) a Be. 390. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján az iratokat visszaküldeni a másodfokú bíróságnak, ha a fellebbezéseket visszavonták,
b) a vádlottnak és a védőnek kézbesíteni a más által bejelentett fellebbezést, valamint a harmadfokú biróság mellett működő ügyész indítványát a Be. 390. §-a (1) bekezdésének d) pontja alapján,
c) a vádlott vagy a védő fellebbezésének indokolását - ha azt a harmadfokú bíróság előtt terjesztették elő - megküldeni a harmadfokú bíróság mellett működő ügyésznek a Be. 390. §-a (1) bekezdésének e) pontja alapján.
10. §[4]
A bírósági ügyintéző a perújítási eljárásban jogosult az alapügy iratainak beszerzése iránt intézkedni a Be. 412. §-ának (1) bekezdése alapján.
11. §[5]
A bírósági ügyintéző a felülvizsgálati eljárásban jogosult
a) a felülvizsgálati indítvány előterjesztőjének és a jogosultnak észrevételezésre megküldeni a felülvizsgálati indítványt, valamint az ügyész nyilatkozatát a Be. 422. §-a (4) bekezdése alapján,
b) a terhelt és védője részére észrevételezésre megküldeni a más által benyújtott felülvizsgálati indítványt és az arra tett ügyészi nyilatkozatot a Be. 422. §-ának (4) bekezdése alapján,
c) a magánvádas eljárásban vagy pótmagánvád alapján folytatott eljárásban hozott határozat ellen benyújtott felülvizsgálati indítványt a magánvádlónak, illetőleg a pótmagánvádlónak észrevételezésre megküldeni a Be. 422. §-ának (2) és (4) bekezdése alapján.
12. §
A bírósági ügyintéző a törvényesség érdekében bejelentett jogorvoslati eljárásban jogosult a terheltnek és a védőnek észrevételezésre megküldeni a törvényesség érdekében bejelentett jogorvoslati indítványt a Be. 434. §-ának (3) bekezdése szerint.
13. §
(1) A bírósági ügyintéző a Be. 528. §-ának (2) bekezdése és a Be. 532. §-ának (4) bekezdése alapján értesítheti az ügyészt, ha az ügyész a tárgyalásnak a vádlott távollétében való megtartását indítványozta, és a vádlott tartózkodási helye a tárgyalás megkezdése előtt ismertté vált, illetőleg a külföldön tartózkodó vádlott hazatért.
(2) A bírósági ügyintéző a Be. 529. §-ának (1) bekezdése és a Be. 532. §-ának (4) bekezdése alapján felhívhatja az ügyészt, hogy kíván-e indítványt tenni a tárgyalásnak a vádlott távollétében történő folytatására, ha a vádlott tartózkodási helye a vádemelést követően ismeretlenné vált, illetőleg a vádlott külföldre távozott, és távollétében tárgyalásnak helye lehet.
(3) A bírósági ügyintéző a Be. 532. §-ának (2) bekezdése alapján felhívhatja az ügyészt, hogy kívánja-e indítványozni a tárgyalásnak a vádlott távollétében történő folytatását, ha a bírósági eljárásban állapítják meg, hogy a külföldön tartózkodó vádlott kiadatásának nincs helye, vagy kiadatását megtagadták, és a bíróság a büntetőeljárás felajánlását nem tartja indokoltnak.
14. §
A bírósági ügyintéző a végleges hatályú foglalkozástól és járművezetéstől eltiltás, valamint a végleges hatályú kiutasítás alóli mentesítésre irányuló eljárásban a Be. 565. §-ának (2) és (4) bekezdése alapján az ügyész és az idegenrendészeti hatóság nyilatkozatának beszerzése iránt intézkedhet.
15. §
A bírósági ügyintéző a pártfogó felügyelet utólagos elrendelésére irányuló eljárásban a Be. 567. §-ának (2) bekezdése alapján az ügyész indítványának beszerzése iránt intézkedhet.
16. §
A bírósági ügyintéző a büntetett előélethez fűződő hátrányok alóli utólagos bírósági mentesítésre irányuló eljárásban a Be. 577. §-ának (3) bekezdése alapján az ügyész nyilatkozatának beszerzése iránt intézkedhet.
17. §
A bírósági ügyintéző jogosult a büntetés-végrehajtási bíró utasítása alapján az ismeretlen helyen tartózkodó elítélt tartózkodási helyének felkutatása iránt intézkedni a Be. 590. §-ának (3) bekezdése szerint. A bírósági ügyintéző a körözés elrendelésére és az elfogatóparancs kibocsátására nem jogosult.
18. §
A bírósági ügyintéző jogosult a szabadságvesztés végrehajtásának elhalasztására irányuló eljárásban a Büntetésvégrehajtás Országos Parancsnoksága egészségügyi szolgálata vezetőjének-az elítélt egészségügyi állapotának büntetés-végrehajtás keretei között való kezelhetőségére vonatkozó - nyilatkozatának beszerzése iránt intézkedni a Be. 591. §-ának (4) bekezdése szerint.
19. §
A bírósági ügyintéző a kegyelmi eljárásban jogosult
a) a terheltnek a kegyelmi döntéshez szükséges személyes adatainak beszerzése iránt intézkedni a Be. 597. §-ának (5) bekezdése alapján,
b)[6] a kegyelmi döntéshez szükséges adatokat tartalmazó iratokat, valamint a kegyelmi kérelmet az igazságügyi és rendészeti miniszterhez soron kívül felterjeszteni a Be. 598. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján.
20. §
A bírósági ügyintéző jogosult a büntetés, intézkedés, rendbírság vagy szabálysértés miatt alkalmazott jogkövetkezmény végrehajtása alapjául szolgáló, a büntetőügyekben hozott határozatok végrehajtása során a bíróságokra és egyéb szervekre háruló feladatokról szóló 9/2002. (IV. 9.) IM rendeletben meghatározott értesítőlapok kiállítására és aláírására. A bírósági ügyintéző az értesítőlapra bírói rendelvényt nem vezethet.
21. §
A bírósági ügyintéző jogosult a bűnügyi nyilvántartásról és a hatósági erkölcsi bizonyítványról szóló 1999. évi LXXXV. törvény alapján a bűnügyi nyilvántartást kezelő szervről, az adatközlés és az adatszolgáltatás rendjéről szóló 7/2000. (II. 16.) BM-IM együttes rendeletben meghatározott, a bűnügyi nyilvántartás részére történő bírósági adatközléshez szükséges adatlapok kiállítására és aláírására.
22. §
A bírósági ügyintéző a bíró utasításának megfelelően jogosult a nem ügydöntő határozatok és bírói intézkedések tervezetét elkészíteni.
23. §
A bírósági ügyintéző a külön jogszabályban meghatározott bűnjelkezelői, illetőleg büntető irodavezetői feladatokat is elláthat.
24. §
Ez a rendelet 2003. július 1-jén lép hatályba.
Dr. Medgyessy Péter s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 153/2006. (VII. 21.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2006.07.29.
[2] Módosította a 276/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 18. § (2) bekezdése q) pontja. Hatályos 2007.01.01.
[3] Beiktatta a 153/2006. (VII. 21.) Korm. rendelet 2. § -a. Hatályos 2006.07.29.
[4] Megállapította a 153/2006. (VII. 21.) Korm. rendelet 3. § -a. Hatályos 2006.07.29.
[5] Megállapította a 153/2006. (VII. 21.) Korm. rendelet 4. § -a. Hatályos 2006.07.29.
[6] Módosította a 331/2007. (XII. 13.) Korm. rendelet 1. § 45. pontja. Hatályos 2008.01.01.