57/2003. (XII. 27.) BM rendelet
a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet módosításáról
A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) módosítására - a gazdasági és közlekedési miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. §
Az R. 10. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A vezetői engedély eltűnése, megsemmisülése, megrongálódása esetén, valamint a képzés és vizsgáztatás tekintetében a jártassági feltételhez kötött kategória megszerzéséhez a vezetői engedély kiállításáig a közlekedési igazgatási hatóság kérelemre ideiglenes vezetői engedélyt állít ki. Az engedély kiállításához az adatoknak - amennyiben azok a nyilvántartásból nem állapíthatóak meg -, valamint a külön jogszabályban meghatározott esetekben az egészségi alkalmasság, illetve a pályaalkalmasság igazolása szükséges."
2. §[1]
Az R. 42. §-ának (1) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:
(A járművet akkor lehet forgalomba helyezni és nyilvántartásba venni, ha)
"e) a külön jogszabályban* meghatározott Ml és NI alkategóriába tartozó járművek esetén az adóhatóság által kiállított, a regisztrációs adó megfizetéséről szóló igazolást az ügyfél bemutatta."
3. §
(1)[2] Az R. 45. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A rendszámtáblának a gyártótól történő megrendelése és a közlekedési igazgatási hatóság rendszámtáblával történő ellátása a Hivatal, a külön jogszabályban* meghatározott igazgatási szolgáltatási díj ellenében az ügyfélnek történő kiadása a közlekedési igazgatási hatóság hatáskörébe tartozik."
(2) Az R. 45. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A rendszámtábla állandó és ideiglenes lehet. Az állandó rendszámtábla a betűjelből és számjegyből álló kombinációkon kívül az MSZ 140/1990 magyar szabvány szerint a nemzeti színeket és H jelzést, vagy a 17. számú melléklet szerint az európai zászlót jelképező kék mezőben 12 sárga csillagot és H jelzést, az ideiglenes rendszámtábla a betűjelből és számjegyből álló kombinációkon kívül a nemzeti színeket és H jelzést tartalmazza."
(3) Az R. 45. §-a a következő új (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A sorozatban előállított rendszámtábla három betűjelet és három számjegyet tartalmaz."
4. §
Az R. 52. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az importált, közúton behozott, közúti közlekedésben részt vevő járműhöz az E betűjelű rendszámtáblát és ideiglenes forgalomban tartási engedélyt a határvámhivatal, szállítóeszközön behozott járműre az E betűjelű rendszámtáblát és ideiglenes forgalomban tartási engedélyt a közlekedési igazgatási hatóság adja ki."
5. §[3]
Az R. 56. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az 50. § (2) bekezdés f) pontjában megjelölt sárga színű sorozatban előállított rendszámtáblát kell kiadni a külön jogszabály alapján* közúti közlekedési szolgáltatást végző járművekre a területi közlekedési hatóság engedélye alapján. Az új forgalmi rendszám kiadásakor a 47. § (7) bekezdésében írtak szerint kell eljárni."
6. §
Az R. 60. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A P betűjelű rendszámtáblával ellátott jármű használata az ideiglenes forgalmi engedély jogosítottján vagy a vele munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló személyen kívül másnak nem engedhető át."
7. §
Az R. 61. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A P és az E betűjelű rendszámtáblával ellátott járművel a személy- és teherszállítás, valamint a vontatás tilos. A korlátozás alól a P betűjelű rendszámtábla esetén az engedélyező közlekedési igazgatási hatóság, az 52. § (3) bekezdésének hatálya alá tartozó járművek tekintetében a Vám- és Pénzügyőrség, illetve a közlekedési igazgatási hatóság az E betűjelű rendszámtábla kiadása során indokolt esetben felmentést adhat."
8. §
Az R. 64. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"64. § (1) A Magyar Honvédség, a Rendőrség, a Határőrség, a hivatásos katasztrófavédelmi szerv, a Vám- és Pénzügyőrség és a büntetés-végrehajtási szervezet járműveire a különleges, továbbá a sorozatban előállított rendszámtáblát az országos parancsnoksága útján, a Hivataltól rendeli meg.
(2) A Miniszterelnöki Hivatal, a minisztériumok és országos hatáskörű szervek szolgálati járműveikre a sorozatban előállított rendszámtábláikat a Hivataltól rendelik meg.
(3) Az (1) -(2) bekezdésben meghatározott szervek a közlekedési igazgatási hatóság engedélyével a különleges rendszámtábláikat a jármű forgalomból történő kivonását, illetve átrendszámozását követően újra felhasználhatják."
9. §
(1) Az R. 65. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A megrongálódott, elhasználódott - de még azonosítható - rendszámtábla ismételt legyártása a közlekedési igazgatási hatóság engedélyével történik. Az igazgatási szolgáltatási díj ügyfél általi megfizetése után a hatóság gondoskodik a gyártótól való megrendelésről. A megrongálódott rendszámtáblát a 47. § (7) bekezdése szerint be kell vonni."
(2) Az R. 65. §-a új (3) bekezdéssel egészül ki, az eredeti (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:
"(3) Az (1) -(2) bekezdés szerint újragyártott rendszámtábla megérkezéséig a közlekedési igazgatási hatóság kérelemre 30 napos érvényességgel E betűjelű rendszámtáblát adhat ki. Az újragyártott rendszámtábla átadásakor az ideiglenes rendszámot az ügyféltől be kell vonni."
10. §
Az R. 79. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"79. § Ideiglenes forgalmi engedélyt kell kiadni
a) a Z és a CD betűjelű rendszámtáblához legfeljebb harminc napos érvényességgel,
b) a P betűjelű rendszámtáblához hat hónapos érvényességgel."
11. §
Az R. 80. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"80. § (1) Ideiglenes forgalomban tartási engedélyt kell kiadni az önjáró munkagépre, az importált, illetve olyan járműre, amely forgalmi engedéllyel, rendszámtáblával nincs ellátva, továbbá az elveszett rendszámtábla pótlása során kiadott E betűjelű rendszámtáblához. Az E betűjelű rendszámtábla érvényességi ideje az ideiglenes forgalomban tartási engedély érvényességi idejéhez igazodik.
(2) Az ideiglenes forgalomban tartási engedélyt az importált, közúton behozott, közúti közlekedésben részt vevő járműre az E betűjelű rendszámtábla kiadásával egyidejűleg a határvámhivatal adja ki harminc napos érvényességi idővel, melyet a közlekedési igazgatási hatóság egy alkalommal öt hónappal meghosszabbíthat.
(3) Az ideiglenes forgalomban tartási engedélyt az önjáró munkagépre, illetve arra a járműre, amely forgalmi engedéllyel, rendszámtáblával nincs ellátva, továbbá az elveszett rendszámtábla pótlása során kiadott E betűjelű rendszámtáblához a közlekedési igazgatási hatóság adja ki a következő érvényességi időre:
a) az önjáró munkagépre az E betűjelű rendszámtábla kiadásával egyidejűleg legfeljebb hat hónapra,
b) olyan járműre, amely forgalmi engedéllyel, illetve rendszámtáblával nincs ellátva, az E betűjelű rendszámtábla kiadásával egyidejűleg legfeljebb hat hónapra,
c) az importált, szállítóeszközön behozott járműre a közlekedési hatóság előzetes műszaki megvizsgálásáról szóló igazolása alapján legfeljebb hat hónapra,
d) a rendszámtábla utángyártása esetén legfeljebb harminc napra.
(4) Az ideiglenes forgalomban tartási engedély a Magyar Köztársaság területén érvényes. Az ideiglenes forgalomban tartási engedéllyel - kivéve a 61. § (1)-(2) bekezdés és 65. § (3) bekezdés rendelkezéseit - a személy- és teherszállítás, valamint a vontatás tilos. Az ideiglenes forgalomban tartási engedéllyel ellátott jármű biztonságos közlekedésre alkalmas műszaki állapotáért a jármű üzembentartója felelős.
(5) A forgalomba helyezett, de érvényes műszaki vizsgával nem rendelkező jármű esetén a közlekedési igazgatási hatóság kérelemre ideiglenes forgalomban tartási engedélyt ad ki, melynek érvényességi ideje 3 nap. Ez kivételesen indokolt esetben egy alkalommal meghosszabbítható. A meghosszabbítás a 30 napot nem haladhatja meg.
(6) Ideiglenes rendszám kiadása nélkül három napig érvényes ideiglenes forgalomban tartási engedély adható ki az ügyfél kérelmére, ha a forgalmi engedély helyszíni elvételére a 84. § (1) bekezdés a), b), c), e) vagy l) pontjában meghatározott okok miatt került sor, és a jármű műszaki megvizsgálásához vagy a környezetvédelmi felülvizsgálathoz az engedély szükséges."
12. §
Az R. a 84. §-t követően a következő 84/A. §-sal egészül ki:
"84/A. § (1) A rendőr a hatósági engedélyt, jelzést a helyszínen elveszi, ha
a) a jelzés nem felel meg a 45-52. §-okban meghatározott szabályoknak,
b) érvénytelen külföldi hatósági engedéllyel és jelzéssel vettek részt a közúti forgalomban,
c) azért érvénytelen a hatósági engedély és jelzés, mert a járművet a forgalomból korábban végleg kivonták.
(2) A rendőrhatóság az elvett hatósági engedélyt és jelzést - a 84. § (6)-(7) bekezdéseiben meghatározottakra figyelemmel - megküldi a közlekedési igazgatási hatóságnak. A közlekedési igazgatási hatóság a hatósági engedélyt, jelzést határozattal bevonja.
(3) A közlekedési igazgatási hatóság az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott külföldi hatósági engedélyt és jelzést a határozat egy példányával a Hivatalnak megküldi. A Hivatal viszonosság esetén megküldi azt a kiadó külföldi hatóságnak."
13. §
Az R. 96. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A gépjármű tulajdonjogában bekövetkezett változás bejelentését a változástól számított 15 napon belül, a régi tulajdonos a tulajdonjog-változásáról készült okirat benyújtásával (megküldésével) teljesíti."
14. §
Az R. az e rendelet mellékletében meghatározott 17. számú melléklettel egészül ki.
15. §
(1) Ez a rendelet - a (2) és (3) bekezdésben foglaltak kivételével - 2004. január 1-jén lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti az R. 81. §-a és az R. 96. §-ának (4) bekezdése, az R. 3. számú melléklet II. fejezetének 1. pontjában a "vagy pályaalkalmassági vizsgálattal igazolja, hogy alkalmas az e kategóriába tartozó gépjármű vezetésére" szövegrész.
(2) E rendelet 2. §-a 2004. február 1-jén lép hatályba.
(3) E rendelet 3. §-ának (2) és (3) bekezdése és 14. §-a a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg az R. 46. §-a hatályát veszti.
Pál Tibor s.k.,
belügyminisztériumi politikai államtitkár
Melléklet az 57/2003. (XII. 27.) BM rendelethez
[17. melléklet a 35/2000. (XI. 30.) BM rendelethez]
Közúti járművek fényvisszaverő rendszámtábláinak műszaki leírása
I.
A RENDSZÁMTÁBLA TÍPUSAI, MÉRETEI ÉS ANYAGA
1. A rendszámtábla típusai: "A", "B", "C" és "D"
Rendszámtábla méretei:
Rendszámtábla típusok | Hosszúság mm | Szélesség mm | Keretvastagság mm | Betű-magasság mm | Domborítási magasság mm |
„A" típus | 520 | 110 | 4,5 | 77 | 1,8 |
,,B" típus | 240 | 130 | 4 | 49 | 1,8 |
„C" típus | 280 | 200 | 4,5 | 77 | 1,8 |
,,D" típus | 520 | 110 | 4,5 | 77 | 0 |
Tűréshatárok | ± 2,5 | ± 2,5 | ± 1 | ± 1 | ± 0,4 |
2. A rendszámtábla anyaga az "A", "B"és "C" típusú rendszámtábla esetén fényvisszaverő fóliával bevont alumínium lemez, a"D" típusú rendszámtábla esetén öntapadó fényvisszaverő fólia. A fényvisszaverő fólia az MSZ 9620/8 szerint meghatározott anyag.
"A" típusú rendszámtábla rajzai
"B" típusú rendszámtábla rajzai
"C" típusú rendszámtábla rajzai
"D" típusú rendszámtábla rajzai
II.
A RENDSZÁMTÁBLA KERETÉNEK ÉS KARAKTEREINEK KIALAKÍTÁSA
1. Az "A", "B" és "C" típusú rendszámtábla széle a betű- és számjegycsoportokkal azonos színű és kivitelű, domborított kerettel merevített. A "D" típusú öntapadó fólia rendszámtábla a betű- és számjegycsoportokkal azonos színű és kivitelű, nyomtatott kerettel rendelkezik.
2. Az "A", "B" és "C" típusú rendszámtáblán lévő betűk, számjegyek és a kötőjel domborított és színezett kivitelűek. A "D" típusú öntapadó fólia rendszámtáblán lévő betűk, számjegyek és a kötőjel nyomtatott kivitelűek. A domborított perem szélének, illetve a rendszámon lévő domborított betűk, számjegyek és a kötőjel szélének a rendszámtábla síkjával bezárt szöge 90°-tol eltérhet.
Rendszámtábla keretének és karaktereinek kialakítása
III.
A TAGÁLLAM-JELZÉS KIALAKÍTÁSA, MÉRETEI ÉS ELHELYEZÉSE
A tagállam-jelzést a rendszámtábla bal szélén, külön mezőben, nyomtatott fényvisszaverő grafikával kell feltüntetni. Ez a nyomtatott grafikai elem képezze a fényvisszaverő fólia alkotórészét (implantált vagy beépített grafika). A tagállam-jelzés ne legyen eltávolítható a rendszámtábláról sem mechanikai, sem vegyi eljárásokkal a fólia fényvisszaverő szerkezetének látható és helyre nem állítható roncsolódása nélkül.
"A" és"B" típusú rendszámtábla tagállam-jelzésének méretei
"C" és"D" típusú rendszámtábla tagállam-jelzésének méretei
IV.
A RENDSZÁMTÁBLA BETŰI ÉS SZÁMJEGYEI
1. Az "A", "B", "C" és "D" típusú rendszámtáblán lévő betűk és számjegyek függőleges középvonala essen egybe az elhelyezésükre szolgáló mezők függőleges középvonalával. A rendszámtáblán alkalmazott érvényesítő címkék esztétikus elhelyezése érdekében a szélső pozícióban lévő betűk és számjegyek, valamint a tagállam-jelzés közötti, illetve a domborított keret, valamint a szélső pozícióban lévő betűk és számjegyek közötti méretek legfeljebb ±10 mm-rel változtathatók.
Az egyes rendszámtábla típusoknál alkalmazott betűk és számjegyek méretei:
Rendszámtábla típusok | Betűk és számok magassága mm | Betűk szélessége mm | Számok szélessége mm |
„A" típus | 77 | 55 | 44 |
„B" típus | 49 | 35 | 28 |
„C" típus | 77 | 55 | 44 |
„D" típus | 77 | 55 | 44 |
2. "A", "B", "C" és "D" típusú rendszámtáblák karakterkészlete
V.
SZÍN- ÉS FÉNYTECHNIKAI KÖVETELMÉNYEK
1. A rendszámtábla alapjának színe fehér, a betű- és számcsoportok, valamint a keret és a kötőjel fekete, az Európai Közösség tagállam-jelzése pedig kék alapon sárga.
2. A fehér, a kék és a sárga színű felület fényvisszaverő, a fekete szín közönséges felületszín. A fehér, a kék és a sárga színre az MSZ 20186/2 fényvisszaverő bevonatokra vonatkozó, a fekete színre pedig a szabvány közönséges felületszínekre vonatkozó előírásai érvényesek.
3. A rendszámtábla felületi színének fénysűrűségi tényezője legalább:
- a fehér 0,35
- a kék 0,01
- a sárga 0,27
a feketéé pedig legfeljebb 0,03. A rendszámtábla felülete nem lehet tükröző.
Színtartományok a rendszámtábla nappali színeire vonatkozóan:
Rendszámtábla színei | Színkoordináták jele | Színtartomány sarokpontjai és azok színkoordinátái | Fénysűrűségi tényező | |||
1. | 2 | 3. | 4. | |||
Fehér | X | 0,355 | 0,305 | 0,285 | 0,335 | >0,35 |
Y | 0,355 | 0,305 | 0,325 | 0,375 | ||
Kék | X | 0,078 | 0,150 | 0,210 | 0,137 | >0,01 |
Y | 0,171 | 0,220 | 0,160 | 0,038 | ||
Sárga | X | 0,545 | 0,487 | 0,427 | 0,465 | >0,27 |
Y | 0,454 | 0,423 | 0,483 | 0,534 |
Színtartományok a rendszámtábla éjszakai fehér alapszínére vonatkozóan:
Rendszámtábla alapszíne | Színkoordináták jele | Színtartomány sarokpontjai és azok színkoordinátái | Fénysűrűségi tényező | |||
1. | 2. | 3. | 4. | |||
Fehér | X | 0,450 | 0,548 | 0,417 | 0,372 | >0,35 |
Y | 0,513 | 0,404 | 0,359 | 0,405 |
Fényvisszaverő bevonat színei | Megfigyelési szög | Fénysűrűségi együttható cd. lx-1. m-2 | legfeljebb | ||
5° | 30° | 45° | |||
megvilágítási szög esetén, legalább | |||||
Fehér | 0°12' | 70 | 30 | 6 | 250 |
0°20' | 50 | 25 | 3 | ||
l°30' | 5 | 2 | 1 | ||
Kék | 0°12' | 3 | 1,5 | - | 20 |
0°20' | - | - | - | ||
l°30' | - | - | - | ||
Sárga | 0°12' | 50 | 20 | 4 | 175 |
0°20' | 35 | 15 | 2 | ||
l°30' | 3 | 1 | - |
A rendszámtábla fényvisszaverő felületét esőnek kitéve a fénysűrűségi együttható a táblázatban megadott értékek 90%-nál nem lehet kisebb.
VI.
A FÉNYVISSZAVERŐ FÓLIA BIZTONSÁGI MEGJELÖLÉSE
A rendszámtábla gyártásánál alkalmazott fényvisszaverő fólia optikai biztonsági jelöléssel rendelkezik. A jelölés egyértelmű és könnyen beazonosítható információval szolgál a rendszámtábla származásáról.
Az optikai biztonsági jelölés a fényvisszaverő fólia alkotórészét képezi, annak nem a felületére nyomtatott elem, és nem lehet eltávolítani a rendszámtábláról sem mechanikai, sem vegyi eljárásokkal a fólia fényvisszaverő szerkezetének látható és helyre nem állítható roncsolódása nélkül.
A jelölés nem befolyásolhatja a rendszámtábla megjelenését, szín- és fénytechnikai tulajdonságait, valamint annak olvashatóságát sem nappali sem éjszakai látási viszonyok mellett.
VII.
A RENDSZÁMTÁBLA HÁTLAPJÁNAK MEGJELÖLÉSE
A gyártó köteles az ellenőrzött minőséget minden rendszámtábla hátlapjába olyan beütött (stancolt) jelzéssel tanúsítani, amely tartalmazza:
a) a rendszámtábla forgalmazójának a nevét,
b) a rendszámtábla gyártójának nevét és címét,
c) a rendszámtábla gyártására és alapanyagára vonatkozó egyéb adatokat.
A biztonsági gyártóműi jelzés ne legyen eltávolítható a rendszámtábla megsértése nélkül.
Lábjegyzetek:
[1] * Lásd: 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról.
[2] * Lásd: a közúti járművek forgalomba helyezésével és forgalomban tartásával, valamint környezetvédelmi felülvizsgálatával és ellenőrzésével kapcsolatos egyes díjakról szóló 11/1998. (IV. 17.) KHVM-BM együttes rendelet.
[3] Lásd: a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet.