Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

101/2004. (IV. 27.) Korm. rendelet

a polgári felhasználású robbanóanyagok forgalmazásáról és felügyeletéről szóló 191/2002. (IX. 4.) Korm. rendelet módosításáról

A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény 50. §-ának (12) bekezdése, valamint a Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény 100. §-a (1) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

A polgári felhasználású robbanóanyagok forgalmazásáról és felügyeletéről szóló 191/2002. (IX. 4.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-ának 5-7. pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"5. szállítás: robbanóanyagoknak az Európai Közösség területén történő bármilyen mozgatása, kivéve a telephelyen belül történő mozgatást;

6. megszerzés: robbanóanyagok átvétele, vásárlása;

7. polgári robbantási tevékenység: a polgári felhasználású robbanóanyag gyártása, megszerzése, tárolása, felhasználása, megsemmisítése;"

2. §

Az R. 2. §-ának 9. pontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a következő 10-12. pontokkal egészül ki:

"9. robbanóanyag-szektorban működő vállalkozás: a polgári robbantási tevékenység végzésére, robbanóanyag forgalmazására, átadására vonatkozó hatósági engedéllyel rendelkező természetes személy vagy gazdálkodó szervezet;

10.tanúsító szervezet: a gazdasági és közlekedési miniszter (a továbbiakban: miniszter) által külön jogszabály előírásai szerint a robbanóanyag vizsgálatára és tanúsítására kijelölt, az Európai Bizottságnak és a tagállamoknak a 93/15/EGK tanácsi irányelv 6. cikke szerint bejelentett szervezet;

11.EK megfelelőségi nyilatkozat: a gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője írásbeli nyilatkozata, hogy a robbanóanyag megfelel a jogszabályban előírt biztonsági előírásoknak;

12.felelős személy: a robbanóanyag gyártási, forgalmazási, tárolási, felhasználási, illetve megsemmisítési munkák irányítását végző, külön jogszabályban meghatározott szakképzettséggel és gyakorlattal rendelkező személy;"

3. §

Az R. 3. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) E rendelet eltérő rendelkezése hiányában polgári robbantási tevékenység, valamint a robbanóanyag forgalmazása bányafelügyeleti engedély birtokában végezhető.

(2) A bányafelügyelet az engedélyt akkor adja ki, ha a kérelmező a tevékenységhez a jogszabályokban előírt követelményeket biztosította. Ha a polgári robbantási tevékenység védett természeti területen történik vagy arra közvetlen kihatással van, az engedélyezési eljárásban a természetvédelmi hatóság szakhatósági hozzájárulását is meg kell szerezni. Az egyes követelmények - különösen e rendelet 10. §-ában írtak - maradéktalan teljesüléséhez szükséges feltételeket az engedélyben kell meghatározni."

4. §

Az R. 4. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg az eredeti (3)-(5) bekezdés számozása (4)-(6) bekezdésre változik:

"(3) A robbanóanyagok forgalmazására, megszerzésére, felhasználására, tárolására vonatkozó engedélyezési eljárásban - utalva a 4. § (2) bekezdésében meghatározottakra - a kérelmező tevékenysége szerint területileg illetékes megyei (budapesti) rendőr-főkapitányság szakhatóságként vesz részt. A nem bányászati célú felhasználásra vonatkozó szakhatósági eljárás lefolytatásához mellékelni kell a teljes robbantási tervdokumentáció egy példányát."

5. §

Az R. 4. §-ának új (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A robbanóanyag szállítását a rendőrség engedélyezi (23. §).

Az engedélyt nemzetközi átadás esetén az Országos Rendőr-főkapitányság (a továbbiakban: ORFK), belföldi átadás esetén a kérelmező tevékenysége (telephelye) szerint területileg illetékes megyei (budapesti) rendőr-főkapitányság adja ki. A szállítás biztonsága tekintetében a robbanóanyagok szállítására vonatkozó szabályokat külön jogszabály* tartalmazza."[1]

6. §

Az R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § A robbanóanyag gyártására vonatkozó engedélyezési eljárásban az ORFK szakhatóságként vesz részt."

7. §

Az R. 6. §-a (1) bekezdésének felvezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Robbanóanyag gyártási, forgalmazási, tárolási, felhasználási, illetve megsemmisítési munkát, valamint e munkák irányítását nem végezheti az a természetes személy,"

8. §

Az R. 6. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Robbanóanyag gyártási, forgalmazási, tárolási, felhasználási, illetve megsemmisítési munkát, valamint e munkák irányítását olyan személyek végezhetik, akik rendelkeznek a székhely (telephely) szerint illetékes megyei (budapesti) rendőr-főkapitányság (1) bekezdés b) -e) pontjában foglalt követelmények meglétének vizsgálata alapján kiadott hozzájárulásával."

9. §

Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. § A rendőrség a 6. § (1) bekezdés b) -e) alpontban meghatározott követelmények fennállását a 2. § 9. pontban meghatározottak írásbeli kérelmére igazolja."

10. §[2]

11. §

Az R. 9. §-ának (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az életet, testi épséget, egészséget, a környezet élővilágát, illetve a vagyonbiztonságot veszélyeztető polgári robbantási tevékenység, illetve robbanóanyag forgalmazás megkezdését, folytatását a bányafelügyelet megtilthatja, illetve a rendőrség a 6. § (2) bekezdés szerinti hozzájárulását visszavonhatja, továbbá korlátozhatja, megtilthatja a polgári robbantási tevékenység végzését, a robbanóanyag forgalmazás megkezdését, folytatását.

(4) Az életet, testi épséget, egészséget, a környezet élővilágát, illetve a vagyonbiztonságot veszélyeztető robbanóanyag átadásának megkezdésével, folytatásával kapcsolatban a rendőrség intézkedhet, a tevékenységet korlátozhatja vagy megtilthatja."

12. §

Az R. 10. §-ának felvezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. § A polgári robbantási tevékenység, a robbanóanyag forgalmazása, átadása nem veszélyeztetheti"

13. §

Az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § A polgári robbantási tevékenység során talált robbanóanyagot haladéktalanul be kell jelenteni a bányafelügyeletnek, egyéb tevékenység során talált robbanóanyagot a rendőrségnek."

14. §

Az R. 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. § A polgári robbantási tevékenységre, robbanóanyag forgalmazásra vonatkozó engedély birtokosa (engedélyes) az engedély elvesztését a bányafelügyeletnek, a robbanóanyag elvesztését a bányafelügyeletnek és a rendőrségnek köteles haladéktalanul bejelenteni."

15. §

Az R. 13. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetben a bányafelügyelet kezdeményezésére a rendőrség intézkedik a robbanóanyag hatósági tárolásáról, vagy amennyiben lehetséges, a helyszínen történő zárolásáról."

16. §

Az R. 14. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"14. § (1) A rendőrség a talált, valamint a tárolt robbanóanyag megsemmisítéséről haladéktalanul gondoskodik, ha a robbanóanyag állapota megköveteli, illetve a jogosult annak elszállításáról, értékesítéséről vagy megsemmisítéséről a rendőrségi tárolás, zárolás megkezdését követő egy éven belül nem gondoskodott. A robbanóanyag megsemmisítésekor a hatályos környezetvédelmi rendelkezések érvényesítését biztosítani szükséges.

(2) A robbanóanyag tulajdonosa a rendőrség által tárolt vagy zárolt robbanóanyagot arra jogosultnak elidegenítheti vagy megsemmisítését kezdeményezheti."

17. §

Az R. 17. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"17. § (1) A robbanóanyag akkor hozható forgalomba, illetve forgalmazható, ha az e rendelet által megállapított követelményeknek megfelel, és megfelelőségét a 19. § szerinti megfelelőség-értékelési eljárásban tanúsítják, továbbá megfelelőségi jelöléssel ellátták.

(2) Ha a robbanóanyagra több olyan jogszabály is vonatkozik, amely szintén előírja a megfelelőségi jelölés feltüntetését, a megfelelőségi jelölés egyben azt is jelenti, hogy az adott robbanóanyag megfelel mindezen jogszabályok előírásainak.

(3) A Magyar Köztársaság területén csak olyan robbanóanyag gyártható, forgalmazható, használható fel, vagy tárolható, amely a plasztikus robbanóanyagok megjelöléséről, azok felderítése céljából Montreálban, 1991. március 1. napján létrehozott Egyezmény kihirdetéséről szóló 2003. évi LXVI. törvény szerint megjelölésre került."

18. §

Az R. 18. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A robbanóanyagoknak meg kell felelni az 1. számú mellékletben meghatározott rájuk vonatkozó alapvető biztonsági követelményeknek."

19. §

Az R. a következő alcímmel és 19/A. §-al egészül ki:

"Tanúsító szervezetek bejelentése

19/A. (1) A miniszter - külön eljárás szerint - bejelenti az Európai Bizottságnak (a továbbiakban: Bizottság) és a többi tagállamnak a vizsgálat és tanúsítás lefolytatására általa kijelölt szervezeteket, e szervezetek feladatainak rögzítésével, valamint a Bizottság által előzőleg adott azonosító számaikkal együtt.

(2) A miniszter visszavonja a bejelentést, ha a szervezet már nem felel meg a külön jogszabályban foglalt követelményeknek. A bejelentés visszavonásáról a Bizottságot és a többi tagállamot haladéktalanul értesíteni kell."

20. §

Az R. 20. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A robbanóanyagokat forgalomba hozatal előtt a 4. számú melléklet szerinti megfelelőségi jelöléssel kell ellátni."

21. §

Az R. 20. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Tilos a robbanóanyagokon olyan megjelölést vagy feliratot elhelyezni, amelyet harmadik személyek a CE megjelölés jelentésével vagy írásképével összetéveszthetnek. Bármely másfajta megjelölés elhelyezhető robbanóanyagokon, amennyiben az nem rontja a CE megjelölés láthatóságát és olvashatóságát."

22. §

Az R. 21. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"21. § (1) Amennyiben a CE megfelelőségi jelöléssel ellátott robbanóanyag a rendeltetésszerű használat során veszélyezteti a személyek, állatok vagy anyagi javak biztonságát, a külön jogszabályban meghatározott piacfelügyeleti hatóság a robbanóanyagot a piacról kivonja, annak forgalomba hozatalát, üzembe helyezését, használatát megtiltja. Erről haladéktalanul tájékoztatja a Bizottságot, megjelölve az intézkedés okát és különösen azt, hogy a nem megfelelőség oka:

a) az 1. számú mellékletben meghatározott alapvető biztonsági és egészségvédelmi követelményeknek való nem megfelelés;

b) a honosított harmonizált szabványok nem megfelelő alkalmazása;

c) a honosított harmonizált szabványok hiányosságai.

(2) Amennyiben egy nem megfelelő robbanóanyag CE jelöléssel van ellátva, a piacfelügyeleti hatóság megteszi a külön jogszabályban meghatározott intézkedéseket a jelölés elhelyezője ellen, és erről tájékoztatja a Bizottságot valamint a többi tagállam piacfelügyeleti hatóságát."

23. §

Az R. a következő alcímmel és 21/A. §-sal egészül ki:

"Szabványok és műszaki előírások állandó bizottsága

21/A. § Ha a piacfelügyeleti hatóság úgy ítéli meg, hogy a honosított harmonizált szabványok nem felelnek meg teljes mértékben az e rendelet 1. számú mellékletében meghatározott követelményeknek, köteles az ügyet megindokolva a 98/34/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 5. cikke szerint létrehozott állandó bizottság elé terjeszteni."

24. §

Az R. 22. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"22. § (1) A létesítményt olyan biztonsági rendszerrel kell ellátni, amely megakadályozza a létesítmény területére történő illetéktelen behatolást. Ennek érdekében a létesítményt megerősített kerítéssel kell körülvenni, indokolt esetben azt jelzőrendszerrel kell felszerelni. A létesítmény területén jelző- és riasztórendszer kialakításáról és annak folyamatos karbantartásáról a létesítmény vezetője köteles gondoskodni az 5. §-ban meghatározott szakhatóság által előírtak szerint.

(2) A biztonsági rendszernek az illetéktelen behatolást, illetve jelenlétet, a behatolás helyét, a rongálást vagy működőképtelenséget megbízhatóan kell jeleznie."

25. §

Az R. 23. §-a következő (2)-(4) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg az eredeti (2)-(6) bekezdés számozása (5)-(9) bekezdésre módosul:

"(2) A belföldi átadási engedélyhez csatolni kell a kérelmező arra vonatkozó igazolását, hogy jogosult polgári robbantási tevékenység végzésére, vagy polgári robbanóanyag forgalmazására.

(3) A belföldi átadási engedély iránti kérelemben nem kell megjelölni az (1) bekezdés h) pontjában foglaltakat.

(4) A nemzetközi átadási engedély a kiállítását követő három hónapig érvényes, míg a belföldi átadási engedély a kiállítástól számított egy évig terjedő érvényességi idővel állítható ki."

26. §

Az R. 23. §-ának (2)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a robbanóanyag átadására vonatkozó követelményeket az engedély kérelmezője teljesíti, az átadási engedélyt ki kell adni.

(3) A robbanóanyag nemzetközi átadásához a szállítmány címzettjének vagy az átadási engedély kérelmezőjének kell beszereznie a fogadó állam hatóságának engedélyét, belföldi átadás esetén a robbanóanyag átadójának kell beszerezni az illetékes megyei (budapesti) rendőr-főkapitányság engedélyét.

(4) A robbanóanyag több állam területén történő átszállításához az átadásért felelősnek kell beszereznie az érintett államok hatóságainak átadási engedélyét."

27. §

(1) Ez a rendelet a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba. Egyidejüleg hatályát veszti az R. 19. §-ának (3) bekezdése.

(2) Az R.-ben a " kijelölt szervezet" kifejezés helyébe a "tanúsító szervezet", a "megfelelőségi nyilatkozat" kifejezés helyébe az "EK megfelelőségi nyilatkozat", a "megfelelőségi tanúsítvány" kifejezés helyébe az "EK megfelelőségi tanúsítvány", a "gyártó vagy meghatalmazott képviselő" kifejezés helyébe a "gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője" az "átadás" kifejezés helyébe a "szállítás" kifejezés lép.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] * Az 1979. évi 19. törvényerejű rendelettel kihirdetett ADR Megállapodás és az 1986. évi 2. törvény erejű rendelettel kihirdetett RID Szabályzat.

[2] Hatályon kívül helyezte a 227/2005. (X. 13.) Korm. rendelet 31. § (1) bekezdése e) pontja. Hatálytalan 2005.11.01.