102/2004. (VIII. 6.) GKM rendelet
a gazdasági és közlekedési ágazat katasztrófavédelmi feladatairól szóló 33/2003. (V. 20.) GKM rendelet módosításáról
A katasztrófák elleni védekezés irányításáról, szervezetéről és a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 1999. évi LXXIV. törvény 53. §-ának c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
A gazdasági és közlekedési ágazat katasztrófavédelmi feladatairól szóló 33/2003. (V. 20.) GKM rendelet (a továbbiakban: R.) 5. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
>(1) A védekezési munkabizottságban - a kijelölt minisztériumi szakfőosztályokon kívül - állandó tagként a következő ágazati szervek vesznek részt:]
"b) az Ipari Védekezési Munkabizottságban a Magyar Műszaki Biztonsági Hivatal, a Magyar Bányászati Hivatal és a Magyar Energia Hivatal,"
2. §
Az R. 7. §-ának d)-f) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
[7. § A katasztrófavédelemmel kapcsolatos - az 5. § (2) bekezdésének a)-e) pontjaiban meghatározott - feladatokat]
"d) légiközlekedési és légiközlekedéssel összefüggő tevékenységet végző társaságok és személyek tekintetében a Polgári Légiközlekedési Hatóság,
e)[1]
f) az energetikai társaságok tekintetében a Magyar Energia Hivatal,"
3. §
Az R. a következő 8/A. §-sal és az azt megelőző alcímmel egészül ki:
"A katasztrófahelyzetek kapcsán a közlekedési és egyéb létesítményekben keletkezett károk megállapítása, valamint a kárigények felmérésével kapcsolatos eljárás rendje
8/A. § (1) A katasztrófahelyzetek kapcsán keletkezett károk felmérésére a káresemény szerint illetékes minisztériumi szakfőosztály írásban felhívja a közlekedési és egyéb létesítmény üzemeltetőjét (a továbbiakban: üzemeltető) előzetes kárbecslés készítésére. Az üzemeltetőnek a felhívás alapján készített előzetes kárbecslést a szakfőosztályhoz kell megküldenie.
(2) A katasztrófahelyzettel kapcsolatos védekezés befejezése után az üzemeltető helyreállítási költségkalkulációt készít, amelynek létesítményenként vagy technológiai egységenként tartalmaznia kell a káresemény bekövetkezését közvetlenül megelőző műszaki állapot leírását is.
(3) Az üzemeltetőnek az előzetes kárbecslést és a helyreállítási költségkalkulációt a mindenkor érvényes ágazati, alágazati technológiai, illetve árképzési előírások, valamint az aktualizált és hozzájuk kapcsolódó egységár-gyűjtemények alapján kell összeállítani.
(4) Az előzetes kárbecslésnek, illetve a helyreállítási költségkalkulációnak tartalmaznia kell:
a) a készítő nevét és aláírását,
b) a készítő végzettségét és a készítésre való jogosultságát,
c) az alkalmazott technológiai és árképzési szabályzatra való hivatkozást.
(5) A benyújtott előzetes kárbecslést, illetve a helyreállítási költségkalkulációt a szakfőosztály szakmai és tartalmi szempontból ellenőrzi, majd alágazatonkénti összesítés után átadják a 3. §-ban meghatározott minisztériumi szervezeti egységnek, amely elvégzi a tárcaösszesítést és a Védekezési Munkabizottság vezetője a közigazgatási államtitkár útján megküldi a Kormányzati Koordinációs Bizottságnak.
(6) Az előzetes kárbecslések elbírálása, értékelése, illetve a kárigények teljesítése és ellenőrzése külön jogszabályban* meghatározott módon történik."[2]
4. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Dr. Csillag István s. k.,
gazdasági és közlekedési miniszter
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 29. § g) pontja. Hatálytalan 2006.01.01.
[2] * A katasztrófák elleni védekezés irányításáról, szervezetéről és a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 1999. évi LXXIV. törvény végrehajtásáról szóló 179/1999. (XII. 10.) Korm. rendelet 8. §-ának (3) és (4) bekezdése.