14/2004. (II. 6.) FVM rendelet

az egyes tengeri puhatestű állatokat érintő egyes betegségek elleni védekezésről

Az állategészségügyről szóló 1995. évi XCI. törvény 45. §-ának 11. pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

Fogalommeghatározások

1. §

E rendelet alkalmazásában:

1. Tengeri puhatestű állatok: ezen állatrendszertani törzsbe tartozó, az egyedfejlődés bármely fokán álló tengeri állatok.

2. Gazdaság: bármely létesítmény, amelyben forgalomba hozatal céljából tengeri puhatestű állatokat nevelnek vagy tartanak.

3. Tisztító központ: olyan engedélyezett, természetes állapotában tiszta tengervízzel vagy megfelelő kezeléssel tisztított tengervízzel töltött tárolók együttese, amelyben az élő tengeri puhatestű állatokat annyi időre helyezik el, amennyi a mikrobiológiai szennyezettség eltávolításához szükséges, amely által emberi fogyasztásra alkalmassá válnak.

4. Megfigyelt rendkívüli elhullás: az állomány megközelítően 15%-át érintő, két ellenőrzés közötti rövid időszakban fellépő tömeges elhullás, amelyet 15 napon belül vizsgálatok megerősítenek. A keltetőkben a pusztulást akkor kell rendkívülinek tekinteni, ha a termelő nem kap lárvákat egy olyan időszakban, amely különböző tenyészállományok egymást követő ívását foglalta magában. Az ivadék-nevelőkben az elhullást akkor kell rendkívülinek tekinteni, ha rövid idő alatt több csőben jelentős mértékű elhullás jelentkezik.

5. Jóváhagyott laboratórium: az 1. számú mellékletben meghatározott olyan laboratórium, amely az e rendeletben előírt diagnosztikai vizsgálatokat a gazdaság elhelyezkedése szerint illetékes megyei állategészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomás (a továbbiakban: állomás) megrendelésére végzi.

Nyilvántartások vezetése

2. §

(1) Valamennyi tengeri puhatestű állatot tenyésztő gazdaságról az állomásnak naprakész nyilvántartást kell vezetnie.

(2) A tengeri puhatestű állatot tenyésztő gazdaságnak nyilvántartást kell vezetni

a) a gazdaságba bekerülő élő tengeri puhatestű állatokról, beleértve a szállításukra, számukra vagy súlyukra, méretükre és származásukra vonatkozó adatokat,

b) vízbe való visszahelyezés céljából a gazdaságot elhagyó tengeri puhatestű állatokról, beleértve a feladásukra, számukra vagy súlyukra, méretükre és rendeltetési helyükre vonatkozó adatokat,

c) a megfigyelt rendkívüli elhullásról.

(3) A (2) bekezdés szerinti nyilvántartást, amely az állomás által - annak kérésére - bármikor megtekinthető, rendszeresen frissíteni kell, és négy évig meg kell őrizni.

Ellenőrzési, mintavételi, vizsgálati program

3. §

(1) Valamennyi tengeri puhatestű állatot tenyésztő gazdaságban ellenőrzési és mintavételi programot kell alkalmazni az esetleges rendkívüli elhullás megfigyelése, valamint az állományok egészségi állapotának nyomon követése érdekében.

(2) Amennyiben a program alkalmazása során rendkívüli elhullást figyelnek meg, vagy az állomás számára olyan információk állnak rendelkezésre, amelyek alapján okkal feltételezhető betegségek jelenléte, a következő intézkedéseket kell megtenni:

a) listát kell készíteni azon helyszínekről, ahol a 2 számú mellékletben felsorolt betegségek jelen vannak, illetve ezen betegségek miatt rendkívüli elhullást figyeltek meg, vagy amelyekre vonatkozóan az állomás számára olyan információk állnak rendelkezésre, amely alapján okkal feltételezhető betegségek jelenléte,

b) figyelemmel kell kísérni a 2. számú mellékletben felsorolt betegségek alakulását és földrajzi terjedését.

4. §

(1) A 2. számú mellékletben felsorolt betegségek feltételezett jelenlétéről és a tengeri puhatestű állatoknak a gazdaságokban megfigyelt rendkívüli elhullási arányáról a lehető leghamarabb értesíteni kell az állomást.

(2) Az (1) bekezdésben említett esetben az állomásnak biztosítani kell, hogy.

a) mintákat vegyenek egy jóváhagyott laboratórium által végzendő vizsgálat céljából,

b) az a) pontban említett vizsgálat befejezéséig ne hagyják el a tengeri puhatestű állatok az érintett gazdaságot vízben történő átmosás, vagy vízbe való visszahelyezés céljából, kivéve, ha az állomás ezt engedélyezi.

(3) Amennyiben a (2) bekezdés a) pontjában említett vizsgálat nem mutatja ki a kórokozó jelenlétét, a (2) bekezdés b) pontjában említett korlátozásokat meg kell szüntetni.

(4) Amennyiben a (2) bekezdésben említett vizsgálat a megfigyelt rendkívüli elhullást előidéző vagy erre alkalmas kórokozó, vagy a 2. számú mellékletben felsorolt valamely betegség kórokozójának jelenlétét mutatja ki, az állomásnak járványügyi vizsgálatot kell végeznie a fertőzés lehet- séges módjának meghatározása és annak megállapítása érdekében, hogy elhagyták-e a tengeri puhatestű állatok a gazdaságot, átmosás vagy vízbe való visszahelyezés céljából, a rendkívüli elhullást okozó betegség jelentkezése előtt.

(5) Amennyiben a járványügyi vizsgálat azt mutatja ki, hogy a betegség többek között a tengeri puhatestű állatok szállítása révén került be egy vagy több gazdaságba, a (2) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni.

(6) Az állomás engedélyezheti a területén élő tengeri puhatestű állatok más olyan gazdaságba szállítását, amely ugyanazzal a betegséggel fertőzött.

(7) A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium azonnal tájékoztatja az Európai Bizottságot és a tagállamokat minden, valamely kórokozóra visszavezethető megfigyelt, rendkívüli elhullásról, annak okáról, a helyzet elemzése és leküzdése érdekében tett valamennyi intézkedésről.

5. §

A tengeri puhatestű állatokat érintő rendkívüli elhullás esetén az elhullás okának meghatározására az 1. számú mellékletben felsorolt, jóváhagyott laboratórium vizsgálatait kell igénybe venni.

6. §

A tengeri puhatestű állatok betegségeinek közösségi referencialaboratóriumát a 3. számú melléklet tartalmazza, amelynek feladatait a kéthéjú kagylókat érintő egyes betegségek elleni védekezés céljából közösségi minimumintézkedések bevezetéséről szóló, a Tanács 95/70/EK irányelvének (a továbbiakban: 95/70/EK irányelv) B melléklete határozza meg.

Az Európai Bizottság ellenőrzése

7. §

Az Európai Bizottság szakértői a 95/70/EK irányelv 8. cikke szerint - az állategészségügyi hatósággal együttműködve - helyszíni ellenőrzéseket végezhetnek. Az Európai Bizottság szakértőinek feladatuk teljesítéséhez minden szükséges segítséget meg kell adni.

Záró rendelkezések

8. §

(1) E rendelet a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba.

(2)[1] Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:

a)[2] a Tanács 95/70/EK irányelve (1995. december 22.) a kéthéjú kagylókat érintő egyes betegségek elleni védekezés céljából közösségi minimumintézkedések bevezetéséről, valamint annak módosításáról szóló a Bizottság 2006/775/EK határozata, a Tanács 2006/104/EK irányelve,

b) a Bizottság 2001/293/EK határozata (2001. március 30.) a kéthéjú kagylókat érintő egyes betegségek elleni védekezés céljából közösségi minimumintézkedések bevezetéséről szóló 95/70/EK tanácsi irányelvnek a kéthéjú kagylók betegségeit vizsgáló nemzeti referencialaboratóriumok listája tekintetében történő módosításáról,

c) a Bizottság 2003/83/EK határozata (2003. február 5.) a kéthéjú kagylókat érintő egyes betegségek elleni védekezés céljából közösségi minimumintézkedések bevezetéséről szóló 95/70/EK tanácsi irányelv módosításáról.

Dr. Németh Imre s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter

1. számú melléklet a 14/2004. (II. 6.) FVM rendelethez

A tengeri puhatestű állatok betegségeinek laboratóriumai

Bulgária:[3]

("Prof. Dr. Georgi Pavlov" Országos Állatgyógyászati Ellenőrzési Kutatóintézet, Halbetegségek és Puhatestűek Országos Referencialaboratóriuma

15 Pencho Slaveykov Blvd.

1606 Szófia);

Dánia:

Danish Institute for Fisheries Research

Department of Marine Ecology and Aquaculture

Fish Disease Laboratory

Stigbojlen 4.

DK-1870 Frederiksberg C

Egyesült Királyság, Anglia:

CEFAS Weymouth Laboratory

Barrack road

The Nothe

Weymouth, Dorset DT4 8UB

Egyesült Királyság, Skócia:

Fisheries Research Services Marine Laboratory

PO box 101 Victoria Road

Aberdeen AB11 9DB

Franciaország:

Laboratoire de Génétique et Pathologie

Ifremer, Ronce les bains

F-17390 La Tremblade

Görögország:

Centre of Thessaloniki Veterinary Institutions

Department of Pathology of Aquatic Organisms

80,26 th Octovriou str.

Gr-54627 Thessaloniki

Hollandia:

Fish Diseases Laboratory

ID-Lelystad, Institute for Animal Science and Health

Edelhertweg 15

PO-box 65

8200 AB Lelystad

Írország:

Fish Health Unit

Marine Institute

Abbotstown, Castleknock

Dublin 15.

Németország:

Bundesforschungsanstalt für Viruskrankheiten der Tiere Boddenblick 5a

D-17498 Insel Riems

Olaszország:

Area Ittiopatologia Laboratorio Patologia Molluschi Istituto Zooprofilattico Sperimentale delle Venezie Via della Roggia, 94

1-33030 Basaldella di Campoformido(UD)

Románia:[4]

Institutul de Diagnostic si Sánátate Animalá

Strada Dr. Staicovici nr. 63

sector 5

codul 050557, Bucuresti

Spanyolország:

Instituto de Investigaciones Marinas

CSIC

Eduardo Cabello, 6

E-36208 Vigo

2. számú melléklet a 14/2004. (II. 6.) FVM rendelethez[5]

A puhatestű állatok rendkívüli elhullását előidéző betegségek és e betegségek iránt fogékony állatfajok

BetegségFogékony fajok
Bonamia exitiosa fertőzésAusztrál iszapi osztriga (Ostrea angasi) és chilei lapos osztriga (Ostrea chilensis)
Perkinsus marinus fertőzésCsendes-óceáni osztriga (Crassostrea gigás) és (Crassostrea virginica)
Microcytos mackini fertőzésCsendes-óceáni osztriga (Crassostrea gigás), (Crassostrea virginica), (Ostrea conchaphila) és az európai lapos osztriga (Ostreaedulis)

3. számú melléklet a 14/2004. (II. 6.) FVM rendelethez

A tengeri puhatestű állatok betegségeinek közösségi referencia laboratóriuma

IFREMER Boite Postale 133 17390 La Tremblade Franciaország

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 22/2007. (IV. 14.) FVM rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.04.22.

[2] Megállapította az 58/2007. (VII. 9.) FVM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2007.07.09.

[3] Beiktatta az 58/2007. (VII. 9.) FVM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2007.07.09.

[4] Beiktatta az 58/2007. (VII. 9.) FVM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2007.07.09.

[5] Megállapította a 22/2007. (IV. 14.) FVM rendelet 2. §-a. Hatályos 2007.04.22.

Tartalomjegyzék