232/2004. (VIII. 6.) Korm. rendelet
a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény végrehajtásáról rendelkező 20/1997. (II. 13.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a Magyar Köztársaság 2004. évi költségvetéséről szóló 2003. évi CXVI. törvény 110. § c) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: a közoktatásról szóló törvény) 122. §-ának (1) bekezdésében foglaltak végrehajtására a következőket rendeli el:
1. §
A közoktatásról szóló törvény végrehajtásáról rendelkező 20/1997. (II. 13.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 13. §-át megelőző alcím helyébe a következő alcím és a 13-17/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"A nem állami, nem helyi önkormányzati intézményfenntartók normatív állami hozzájárulásának és támogatásának igénylése, folyósítása, elszámolása és ellenőrzése
13. § (1) A nem állami, nem helyi önkormányzati intézményfenntartó (a továbbiakban: fenntartó) a közoktatásról szóló törvény 118. §-ának (3) bekezdése alapján biztosított normatív állami hozzájárulások, továbbá a mindenkori költségvetési törvényben meghatározott normatív, kötött felhasználású támogatások (a továbbiakban: normatív hozzájárulás és támogatás) iránti igényét a székhelye szerint illetékes Igazgatóságnál jelentheti be.
(2) Normatív hozzájárulás és támogatás az után a gyermek, tanuló után vehető igénybe,
- akit beírattak az óvodába, iskolába, kollégiumba, és
- akiről kiállították a törzslapot, továbbá
- akinek jelenlétéről, távolmaradásáról külön jogszabályban meghatározott
nyilvántartást vezetnek, a költségvetési törvényben meghatározott feltételek figyelembevételével.
(3) A fenntartó, intézmény székhelyenkénti és telephelyenkénti, valamint összesített - az Igazgatóság által hivatalból megküldött - igénylési lapon nyújtja be a normatív állami hozzájárulás és támogatás iránti igényét.
(4) Az igénylési lapot az OM január 15-éig küldi meg az Igazgatóság részére, az Igazgatóság pedig január 31-éig, illetőleg szeptember 15-éig küldi meg a fenntartónak.
(5) A kitöltött igénylési lapot valamennyi fenntartó
- szeptember 30-áig - a tárgyév szeptember 15-ei tényleges létszám alapján -, illetve
- február 15-éig - a február 1-jei tényleges létszám alapján kitöltve küldi vissza az Igazgatóságnak. Az igénylési határidő elmulasztása jogvesztő.
(6) A nem havi rendszerességgel folyósított támogatásokat a februárban benyújtott igénylési lapon kell igényelni.
(7) Új fenntartó esetén az igénylési lapot az (5) bekezdésben meghatározott határidőt megelőző 30 napon belül a fenntartó székhelye szerint illetékes Igazgatóság - a fenntartó írásos kérelmére - küldi meg a kérelem benyújtásától számított tizenöt napon belül. E rendelkezések alkalmazásában új fenntartó az a fenntartó, amely első alkalommal nyújt be normatív hozzájárulás és támogatás iránti igényt. Az új fenntartó az igénylési laphoz köteles csatolni:
a) a közoktatási intézmény nyilvántartásba vételéről rendelkező határozat jogerősítő záradékkal ellátott hitelesített másolatát,
b) alapító okiratának hiteles másolatát,
c) a fenntartó bankszámlaszerződésének hiteles másolatát,
d) az inkasszó benyújtásához szükséges nyilatkozatot,
e) aláírási címpéldányt, továbbá
f) nevelési-oktatási intézmény esetén a működés megkezdéséhez szükséges engedély kiadásáról szóló határozat jogerősítő záradékkal ellátott hiteles másolatát.
(8) Ha a fenntartó új intézményt, új telephelyet létesít, akkor az igénylési laphoz köteles csatolni a (7) bekezdés a), b) és f) pontjában meghatározott dokumentumokat. Új intézmény, új telephely az az intézmény, az a telephely, amelyre vonatkozóan a fenntartó első alkalommal nyújt be normatív hozzájárulásra és támogatásra igénylést.
(9) A (7) és (8) bekezdésben felsorolt okmányok másolatát a közjegyző vagy - az eredeti okmányok alapján -az Igazgatóság hitelesíti.
(10) Az OM által kiadott intézményi azonosító számot (OM azonosító) az Igazgatóság a közoktatási információs rendszerben ellenőrzi.
14. § (1) Az Igazgatóság - az igénylési lap és a rendelkezésre álló okiratok alapján, az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvényben (a továbbiakban: Áe.) szabályozott eljárás keretében
a) a szeptemberi igénylés alapján a szeptember-január hónapokra,
b) a februári igénylés alapján február-augusztus hónapokra határozatban állapítja meg, hogy a fenntartó milyen feladat ellátásáért, milyen jogcímen, hány gyermek, tanuló után és milyen összegben veheti igénybe az éves költségvetésről szóló törvényben meghatározott normatív hozzájárulást és támogatást.
(2) Az Igazgatóság a határozatában a gyermekek, tanulók számát úgy állapítja meg, hogy az telephelyenként, intézményenként nem haladhatja meg a működési engedélyben szereplő létszámot. Az Igazgatóságnak a normatív hozzájárulás és támogatás megállapításával kapcsolatos eljárásában az oktatási miniszter a felettes szerve (Áe. 93. §) .
(3) Az Igazgatóság a szeptember 15-ei tényleges létszámadatokról november 5-éig, a február 1-jei tényleges létszámadatokról május 5-éig tájékoztatja az Oktatási Minisztériumot. Az adatszolgáltatást intézményfenntartó típusonként, egyházi intézmények esetében egyházanként is összesítve, fővárosi, megyei összesítésben, jogcím szerinti részletezéssel kell elkészíteni.
(4) Ha év közben a tényleges létszám fenntartói szinten - bármely okból, támogatási jogcímenként - 10%-ot meghaladó mértékben csökken, erről a hozzájárulást és támogatást folyósító illetékes Igazgatóságot nyolc napon belül értesíteni kell. Az Igazgatóság az értesítés alapján módosítja az érintett fenntartók pénzellátását, melyről határozatban értesíti a fenntartót. Ebben az esetben az elszámolás a hó végi létszámadatok éves átlaga alapján történik.
(5) A fenntartó nyolc napon belül változásjelentést küld az Igazgatóság részére abban az esetben is, ha az általa fenntartott intézmény feladataiban vagy más nyilvántartott adataiban változás következett be.
(6) A változásjelentéshez mellékelni kell az alapító okirat módosításának hiteles másolatát, illetőleg szükség szerint a működési engedély módosítása tárgyában hozott határozat jogerősítő záradékkal ellátott példányának hiteles másolatát.
(7) Ha a fenntartó székhelye év közben megváltozik, akkor a régi székhely szerint illetékes Igazgatóság folyósítja a normatív hozzájárulást és támogatást december 31-éig, és a fenntartó a régi székhely szerint illetékes Igazgatósághoz nyújtja be - a 16. § (1) bekezdésbe foglaltaknak megfelelően - az elszámolását. Az új székhely szerint illetékes Igazgatóság a következő költségvetési év január 1-jétől kezdi meg a normatív hozzájárulás és támogatás folyósítását a régi székhely szerint illetékes Igazgatóság a 14. § (1) bekezdés a) pontja szerint hozott határozata alapján.
(8) A (fő) jegyző az intézmény működési engedélyének kiadásáról, a működésben bekövetkezett változásokról, illetve az intézmény megszűnéséről hozott jogerős, illetve előzetesen végrehajthatóvá nyilvánított határozatát nyolc napon belül megküldi az illetékes Igazgatóság részére.
15. § (1) A normatív hozzájárulást és támogatást az Igazgatóság havi ütemezésben, a tárgyhó 10. napjáig folyósítja a fenntartónak. A nem havi rendszerességgel folyósított normatív hozzájárulást és támogatást a költségvetési törvényben meghatározott időpontban kell folyósítani.
(2) A fenntartót megillető normatív hozzájárulás és támogatás határozatban történő megállapításáig az Igazgatóság előleget folyósít
a) szeptember-október hónapokra az előző időszak utolsó érvényes létszámadata (február 1-jei létszám korrigálva az esetleges 10%-ot meghaladó változásokkal) és a tárgyévi költségvetési törvényben meghatározott normatívák,
b) január-április hónapokra az előző időszak utolsó érvényes létszámadata (szeptember 15-ei létszám korrigálva az esetleges 10%-ot meghaladó változásokkal) és az új költségvetési törvényben meghatározott normatívák alapján.
(3) A határozatban megállapított normatív hozzájárulás és támogatás és a folyósított előleg közötti korrekcióra tárgyév november, illetve május hónapokban kerül sor.
(4) Új fenntartó részére az igénylési határidő lejártát követő második hónaptól kezdődik a folyósítás. A finanszírozási körben már szereplő fenntartó új intézményének, új telephelyének finanszírozása a korrekció keretében kezdődik meg.
16. § (1) A fenntartó a költségvetési törvényben meghatározott normatív hozzájárulás és támogatás igénybevételének jogosságáról és felhasználásáról intézmény székhelyenkénti és telephelyenkénti, valamint összesített - az Igazgatóság által hivatalból megküldött - adatlapokon, a tárgyévet követő év január 31-éig köteles elszámolni. A 14. § (4) bekezdés kivételével az elszámolás az ellátott, oktatott létszám 1/12, 7/12, illetve 4/12 részének fenntartói szinten, jogcímenként figyelembe vett átlaga alapján történik. Amennyiben a fenntartó az elszámolási kötelezettségének nem tesz eleget, a finanszírozást az Igazgatóság felfüggeszti.
(2) Az elszámolás egyenlegét az Igazgatóság határozatban állapítja meg. Az elszámolásról hozott határozatban rögzített visszafizetési kötelezettségét a fenntartó a határozat jogerőre emelkedésétől számított nyolc napon belül köteles teljesíteni.
(3) Ha a fenntartó által jogtalanul igénybe vett támogatás meghaladja az 5%-ot, akkor a jogtalanul igénybe vett összeget az elszámolt időszak utolsó napján érvényes jegybanki alapkamat kétszeresével növelten köteles visszafizetni az Igazgatóságnak.
(4) Az Igazgatóság legfeljebb hat hónapra - az írásbeli kérelemben benyújtott indokok mérlegelésével - részletfizetést engedélyezhet.
(5) Ha a fenntartó visszafizetési vagy részletfizetési kötelezettségének határidőben nem tesz eleget, a napi jegybanki alapkamat kétszeres mértékének megfelelő késedelmi kamatot köteles fizetni addig a napig, amíg fizetési kötelezettségét nem teljesíti.
(6) Az Igazgatóság a normatív hozzájárulás és támogatás elszámolásának feldolgozása után a jóváhagyott költségvetési hozzájárulásokról és az előző évi ténylegesen igénybe vett normatív hozzájárulásról és támogatásról a tárgyévet követő év március 31-éig adatszolgáltatást nyújt az OM részére. Az adatszolgáltatást intézményfenntartó típusonként, egyházi intézmények esetében egyházanként is összesítve, fővárosi, megyei összesítésben, jogcím szerinti részletezéssel kell elkészíteni.
(7) A közoktatási feladatok ellátását év közben megszüntető fenntartónak a megszűnés napját követő 30 napon belül kell elszámolnia a fenntartó székhelye szerint illetékes Igazgatóság felé.
17. § (1) Az Igazgatóság a megküldött iratok alapján ellenőrzi, illetőleg a helyszínen ellenőrizheti a normatív hozzájárulás és támogatás igénylésének jogszerűségét, az igénylési lapon, a változásjelentésben, az elszámoláskor közölt adatok valódiságát, és a kötött támogatások felhasználásának jogszerűségét. Az Igazgatóság megkeresésére a normatív állami hozzájárulás és támogatás igénylésének megalapozottságát és az elszámoláskor közölt adatok valódiságát a fentiek alapján az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont (a továbbiakban: OKÉV) is ellenőrzi. Az eljárás során az OKÉV a 17/B. §-ban meghatározottak szerint jár el.
(2) Az ellenőrzés során megállapított visszafizetési kötelezettségről az Igazgatóság soron kívül intézkedhet a 16. § (3)-(5) bekezdéseiben meghatározottak szerint.
(3) Az Igazgatóság - az ellenőrzése alapján - kezdeményezheti, hogy a jegyző, főjegyző a közoktatásról szóló törvény 80. §-ának (3) bekezdésében meghatározottak alapján járjon el, és az eljárás befejezéséig a normatív hozzájárulás és támogatás folyósítását felfüggesztheti.
17/A. § (1) Az OM a közoktatási feladatot ellátó egyház számára az éves költségvetési törvényben meghatározott kiegészítő támogatást - a figyelembe vehető gyermek, tanuló létszám alapján - egyházanként, az Igazgatóság adatszolgáltatása alapján az Áe.-ben szabályozott eljárás keretében
a) a szeptemberi igénylés alapján szeptember-január hónapokra,
b) a februári igénylés alapján február-augusztus hónapokra
határozatban - feladatonkénti, megyénkénti bontásban -állapítja meg. Az OM a támogatást havi 1/12 összegű részletekbentárgyhó 10. napjáig folyósítja az egyház számára.
(2) A kiegészítő támogatásról az OM által hivatalból megküldött és a minisztérium hivatalos lapjában közzétett adatlapon kell a fenntartónak - az Igazgatósággal történt előzetes egyeztetés után - az OM részére elszámolni.
(3) E paragrafus rendelkezéseit az országos kisebbségi önkormányzatokat megillető kiegészítő támogatások esetében is alkalmazni kell."
2. §
Az R. a következő 17/B. §-sal egészül ki:
"17/B. § Az OKÉV hatósági ellenőrzés keretében vizsgálja a fenntartónál és a közoktatási intézményekben a nem állami, nem helyi önkormányzati intézményfenntartó által igényelt normatív hozzájárulás és támogatás igénylésének alapjául szolgáló - a közoktatási intézményben vezetett - nyilvántartások meglétét, vezetését, a tanügyigazgatási dokumentumokat és ennek alapján az igénylés és az elszámolás megalapozottságát. A vizsgálat eredményeképpen kezdeményezheti az Igazgatóságnál a normatív hozzájárulás és támogatás összegének felülvizsgálatát."
3. §
Az R. 18. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"18. § Ha a helyi önkormányzat a nemzeti és etnikai kisebbségekjogairól szóló 1993. évi LXXVII. törvény 47. § (4) bekezdése alapján az országos kisebbségi önkormányzatnak átadja az intézményét, akkor az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 52. § (1) és (2) bekezdéseit kell alkalmazni. Az országos kisebbségi önkormányzat által az illetékes Igazgatóság és az Oktatási Minisztérium részére megküldött, a 13. § (7) bekezdésben előírt dokumentumok, valamint az intézményt átadó helyi önkormányzat által megküldött norma-tívánkénti létszám adatokat tartalmazó kimutatás alapján a normatív hozzájárulás és támogatás tekintetében az illetékes Igazgatóság, a kiegészítő támogatás tekintetében az Oktatási Minisztérium előleget folyósít július 1-jétől az országos kisebbségi önkormányzat részére. Egyebekben a 13-17/B. §-okban foglalt rendelkezések irányadók."
4. §
Az R. 1. számú melléklete helyébe az e rendelet melléklete lép.
Vegyes rendelkezések
5. §
A pedagógus-továbbképzésről, a pedagógus-szakvizsgáról, valamint a továbbképzésben részt vevők juttatásairól és kedvezményeiről szóló 277/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet 18. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az e rendeletben megállapított eljárási díjat a Közoktatás-fejlesztési és Pedagógus-továbbképzési Kht. 10032000-00286253-00000017 számú számlájára kell befizetni."
6. §
(1) A normatív állami hozzájárulás és támogatás 2004. szeptember 15-i igénylésekor minden fenntartó köteles csatolni az inkasszó benyújtásához szükséges nyilatkozatot, továbbá az aláírási címpéldányt.
(2) Az R. e rendelettel megállapított 16. §-ának (1) és (2) bekezdésében meghatározott elszámolásra vonatkozó szabályokat 2004. évre vonatkozóan azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a 2004. évi elszámolásnál - a változásokkal korrigált -januártól augusztusig a finanszírozás alapjául szolgáló 2003. október 1-jei létszámot, szeptembertől decemberig a 2004. szeptember 15-i létszámot kell figyelembe venni.
7. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. A miniszterelnök helyett:
Kiss Péter s. k.,
a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter
Melléklet a 232/2004. (VIII. 6.) Korm. rendelethez
" 1. számú melléklet a 20/1997. (II. 13.) Korm. rendelethez
Jegyzék a Magyar Államkincstár Területi Igazgatóságainak bankszámlájáról
Bács-Kiskun megye
10025004-00284880-00000000
Baranya megye
10024003-00284873-00000000
Békés megye
10026005-00284897-00000000
Borsod-Abaúj-Zemplén megye
10027006-00284907-00000000
Csongrád megye
10028007-00284914-00000000
Fejér megye
10029008-00284921-00000000
Főváros (Pest megye)
10032000-00284983-00000000
Győr-Moson-Sopron megye
10033001-00284938-00000000
Hajdú-Bihar megye
10034002-00284945-00000000
Heves megye
10035003-00284952-00000000
Jász-Nagykun-Szolnok megye
10045002-00285018-00000000
Komárom-Esztergom megye
10036004-00284969-00000000
Nógrád megye
10037005-00284976-00000000
Pest megye
10032000-00284983-00000000
Somogy megye
10039007-00284990-00000000
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
10044001-00285001-00000000
Tolna megye
10046003-00285025-00000000
Vas megye
10047004-00285032-00000000
Veszprém megye
10048005-00285049-00000000
Zala megye
10049006-00285056-00000000"