26/2004. (IX. 27.) HM rendelet

a személyi állomány pihentetésével és a szociális gondoskodással kapcsolatos feladatokról szóló 31/2002. (V. 3.) HM rendelet módosításáról

A Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény (a továbbiakban: Hjt.) 287. § (2) bekezdésének g) pontjában, valamint a honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 10. § g) pontjában kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvényben foglaltakra - a személyi állomány pihentetésével és a szociális gondoskodással kapcsolatos feladatokról szóló 31/2002. (V. 3.) HM rendeletet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítom:

1. §

Az R. 1. §-a az alábbi (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) E rendeletben meghatározott nyugdíjas otthoni ellátás a nyugállomány tagját, továbbá a hivatásos és a nyugállomány tagjának özvegyét - amennyiben az öregségi nyugdíjkorhatárt elérte - illeti meg."

2. §

Az R. 15. §-a helyébe az alábbi 15-15/B. §-ok lépnek:

"15. § (1) A Honvédelmi Minisztérium (a továbbiakban: HM) a Hjt. 232. § (2) bekezdésében foglaltak megvalósítása érdekében szakosított ellátás részeként nyugdíjas otthoni elhelyezést biztosít.

(2) Nyugdíjas otthonban elsősorban azok elhelyezését kell biztosítani, akiknek a szociális helyzete vagy az egészségi állapota ezt indokolja, ugyanakkor rendszeres gyógyintézeti ellátást nem igényelnek.

(3) Nyugdíjas otthonban elhelyezésre jogosult a Hjt. 207. § (1) bekezdése, továbbá 208. § (1) bekezdése alapján rokkantsági nyugdíjban részesülő is, ha önmaga ellátásáról nem, vagy csak folyamatos segítséggel képes gondoskodni, de állandó orvosi felügyeletet nem igényel.

(4) Ha a (2) és (3) bekezdésben meghatározott személy pszichiátriai vagy szenvedélybetegségben szenved, a tárca kezelésében lévő nyugdíjas otthonban nem helyezhető el.

(5) Azokon a településeken, ahol a HM kezelésében nyugdíjas otthon nem működik, a tárca férőhelyet vásárol.

15/A. § (1) A HM kezelésében lévő nyugdíjas otthon(ok) fenntartót megillető jogosítványait a HM humánpolitikai főosztályvezető gyakorolja, és az ebből fakadó feladatokat is ő látja el.

(2) A tárca kezelésében lévő nyugdíjas otthon(ok) vezetőjét pályázat útján kell kiválasztani. A pályázat feltételeit - jogszabályban előírt szakmai követelmények érvényesítésével - a HM humánpolitikai helyettes államtitkár határozza meg. A pályázatot a HM hivatalos lapja teszi közzé.

15/B. § (1) Az ellátás igénybevételét a jogosult kérelmezi a területileg illetékes hadkiegészítő parancsnoknál. A parancsnok a kérelmet a nyilvántartásba vételt követően soron kívül a központi személyügyi szerv útján az e rendelet 1. számú mellékletében meghatározott szakértőkből álló bizottság elnökéhez továbbítja.

(2) A beérkezett kérelmek elbírálását a 2. számú mellékletben meghatározott szempontok alapján a bizottság a beérkezés sorrendjében végzi.

(3) A HM kezelésében lévő nyugdíjas otthonban az ellátást igénybevevő az intézményi elhelyezéskor a lakóegység igénybevételéért egyszeri hozzájárulást, az intézményi ellátásért személyi térítési díjat fizet. Az egyszeri hozzájárulás összege a bentlakásos és átmeneti elhelyezést nyújtó intézményi ellátás jogcímen egy ellátott után járó tárgyévi normatív állami támogatás háromszorosát nem haladja meg.

(4) A HM rendelkezésű lakását a bérbeadó honvédelmi szerv rendelkezésére bocsátó bérlő mentesül az egyszeri hozzájárulás megfizetése alól.

(5) A kérelmező szociális, vagyoni helyzetétől függően a bizottság javaslatára, az egyszeri hozzájárulás egészének vagy egy részének átvállalásáról a HM humánpolitikai főosztályvezető dönt. A 15. § (5) bekezdése szerint vásárolt férőhely (lakóegység) egyszeri hozzájárulásának legfeljebb 70%-a - amely nem haladhatja meg a bentlakásos és átmeneti elhelyezést nyújtó intézményi ellátás jogcímen egy ellátott után járó tárgyévi normatív állami támogatás háromszorosát - vállalható át.

(6) A havi ellátás személyi térítési díját a tárca kezelésében lévő nyugdíjas otthonban az önköltség alapján az intézmény vezetője állapítja meg, de az nem haladhatja meg a beköltöző nyugdíjának 80%-át.

(7) A HM kezelésében lévő nyugdíjas otthonban az ellátás részletes szabályait az intézmény vezetője és az ellátást igénybevevő, illetve törvényes képviselője közötti szerződésben kell meghatározni, és abban úgy kell megállapodni, hogy az érintettek az ellátásról - méltányos feltételek mellett - bármikor lemondhassanak."

3. §

Ez a rendelet kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, egyidejűleg az R. a jelen rendelet 1. számú melléklete szerinti új 1. számú melléklettel és a 2. számú melléklete szerinti új 2. számú melléklettel egészül ki, az R. eredeti mellékletének számozása 3. számú mellékletre változik.

Juhász Ferenc s. k.,

honvédelmi miniszter

1. számú melléklet a 26/2004. (IX. 27.) HM rendelethez

[1. számú melléklet a 31/2002. (V. 3.) HM rendelethez]

A szakértői bizottság összetétele

1. A bizottság elnöke:

- a HM humánpolitikai főosztályvezető által delegált személy.

2. Tagjai:

- a HM HVK személyügyi csoportfőnök,

- a HM HVK egészségügyi csoportfőnök,

- a HM infrastrukturális főosztályvezető,

- a HM közgazdasági és vagyonfelügyeleti főosztályvezető,

- a HM jogi képviseleti főosztályvezető,

- a HM Központi Pénzügyi és Számviteli Hivatal főigazgató,

- a HM Idősügyi Tanács

által delegált 1-1 személy.

A bizottság szükség szerint, de évente legalább négy alkalommal ülésezik. Ügyrendjét maga határozza meg, és a honvédelmi miniszter hagyja jóvá.

2. számú melléklet a 26/2004. (IX. 27.) HM rendelethez

[2. számú melléklet a 31/2002. (V. 3.) HM rendelethez]

A kérelmek elbírálásának szempontjai

Az elbírálás alapja a kitöltött jelentkezési lap. A jelentkezési lap mellékletét képezi:

- a jogosult jövedelmi és vagyoni viszonyait hitelesen bizonyító igazolások;

- a jogosult egészségügyi állapotát bizonyító igazolások;

- az illetékes megyei (fővárosi) hadkiegészítő parancsnokság környezettanulmánya.

A környezettanulmánynak tartalmaznia kell az elbíráláshoz szükséges, a jogosultra vonatkozó 1-6. pontban felsorolt adatokat:

1. Jövedelmi és vagyoni helyzet, anyagi rászorultság (nyugdíj mértéke, egyéb jövedelmek, ingó és ingatlan vagyon, különös tekintettel lakástulajdon) mértéke.

2. Jelenlegi szociális körülményei [lakáskörülmények (bérlet, albérlet, haszonélvezet stb.), szociális környezet (egyedülálló, családtagok távolsága, rokoni-baráti környezet), a település jellege (falu, város), önkormányzati ellátás, bűnügyi fertőzöttség stb.].

3. Egészségi állapot (saját, illetve házastárs önmaga ellátására képes, segítséggel képes, képtelen, mozgássérült, mozgáskorlátozott).

4. Életkor.

5. Jogosultság (katona, özvegy).

6. Katonai érdemek (szolgálatban eltöltött idő, kapott kitüntetések, rendfokozat).

A környezettanulmány kiterjedhet további olyan tényekre is, amelyek a jogosult nyugdíjas otthonban történő elhelyezése szempontjából jelentőséggel bírnak (pl. hősi halott özvegye).

Tartalomjegyzék