27/2004. (XII. 14.) FMM-ICSSZEM-PM együttes rendelet
a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM együttes rendelet módosításáról
A megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) módosításáról a következőket rendeljük el:
1. §
Az R. 14. §-a (4) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Továbbá, ha az (1) bekezdés b) pontjában megjelölt dolgozó számára kedvezőbb, az igény éves felülvizsgálatakor korábbi átlagkeresete helyett a munkáltatónál azonos munkakörű, szakképzettségű és gyakorlati idővel rendelkező dolgozók megelőző évben kimutatott átlagkeresetét kell figyelembe venni."
2. §
Az R. 18. §-ának (5)-(6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A megváltozott munkaképességű dolgozó részére a kiegészítést a Magyar Államkincstár Területi Igazgatóságai állapítják meg és folyósítják.
(6) Az igény érvényesítésére, éves felülvizsgálatára az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit, a jogalap nélkül felvett kiegészítés visszafizetésére, megtérítésére a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 41-43. §-ait kell megfelelően alkalmazni."
3. §
(1) Az R. 27/A. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A dotáció vetítési alapja
a) a kijelölt célszervezet esetén a foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók tárgyhavi átlagos statisztikai állományi létszáma,
b) az a) pontba nem tartozó gazdálkodó szervezet esetén a (2) bekezdésben meghatározott mértéken felül foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók tárgyhavi átlagos statisztikai állományi létszáma, és ötvenháromezer forint szorzata alapján - az (5)-(8) bekezdésben foglaltak figyelembevételével - számított összeg. Ha az a)-b) pontban meghatározott megváltozott munkaképességű dolgozók részére ténylegesen kifizetett bruttó havi munkabér egy főre jutó átlaga nem éri el az ötvenháromezer forintot, a dotáció alapjának számításakor ez utóbbi összeget kell figyelembe venni."
(2) Az R. 27/A. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A gazdálkodó szervezetet a 27/A-27/G. §-okban foglaltak alapján számított összegű dotációt igényelhet, feltéve, ha az nem haladja meg a tárgyévet megelőző második év december hónapra igényelt dotáció tizenkétszeresét (éves folyósítási korlát összege) . Ha a gazdálkodó szervezet
a) a tárgyévet megelőző évben igényelt első alkalommal dotációt, illetőleg kijelölt célszervezetként dotációt, a tárgyévben igényelhető dotáció összege nem haladhatja meg az első igénylés, illetőleg a célszervezeti kijelölést követő első igénylés összegének tizenkétszeresét,
b) a tárgyévben igényel első alkalommal dotációt, illetőleg célszervezetként dotációt, a dotáció éves összege nem haladhatja meg az első igénylés, illetőleg a célszervezeti kijelölést követő első igénylés összegének és a tárgyévben hátralévő hónapok számának szorzatát."
(3) Az R. 27/A. §-a (6) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(6) Az átlagos statisztikai állományi létszámban nem vehetők figyelembe]
"a) azok a dolgozók, akik foglalkoztatása a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: Mt.) 106. §-a szerinti kirendelés, valamint az Mt. 150. §-ának (1) bekezdése alapján más munkáltatónál történő átmeneti munkavégzés, továbbá az Mt. 193/C. §-ának a) pontjában meghatározott munkaerő-kölcsönzés keretében történik,"
(4) Az R. 27/A. §-a (7) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az átlagos statisztikai állományi létszám számításakor korrigáltan kell számba venni a rokkantsági nyugdíjban, a baleseti rokkantsági nyugdíjban, a rokkantsági járadékban, az átmeneti járadékban, a rendszeres szociálisjáradékban, valamint a bányászok egészségkárosodási járadé-kában részesülő dolgozók létszámát a következők szerint:)
"b) bedolgozó esetén - legfeljebb egyszeres szorzó alkalmazásával - a dolgozó havi munkabére és"
(5) Az R. 27/A. §-ának (12) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(12) Ha a dotáció 27/A-27/G. §-okban foglaltak alapján számított tárgyhavi összege meghaladja a (4) bekezdésben meghatározott éves folyósítási korlát összegének egytizenketted részét, az igényelhető dotáció
a) a tárgyév első negyedévében legfeljebb 20%-kal,
b) a tárgyév első hat hónapjában - az a) pont alapján igényelt összeg beszámításával együttesen - legfeljebb 10%-kal,
c) a tárgyév első kilenc hónapjában - a b) pont alapján igényelt összegek beszámításával - legfeljebb 5%-kal haladhatja meg az éves folyósítási korlát összegének időarányos részét azzal, hogy az a)-c) pontokban foglaltak figyelembevételével, valamint a negyedik negyedévben igényelt dotáció együttes összege az éves folyósítási korlát összegét nem lépheti túl."
4. §
Az R. 27/B. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A gazdálkodó szervezet által a tárgyhónapban igényelhető dotáció összege a 27/A. § (3) bekezdésében meghatározott vetítési alap és az (1) bekezdés szerinti dotációs mérték szorzata, a 27/A. § (4) és (12) bekezdésében, valamint a 27/G. §-ban foglalt korlátok figyelembevételével."
5. §
Az R. 27/C. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A szociális foglalkoztató által a tárgyhónapban igényelhető dotáció összege a 27/A. § (3) bekezdésében meghatározott vetítési alap és az (1) bekezdés szerinti dotációs mérték szorzata, a 27/A. § (4) és (12) bekezdésében, valamint a 27/G. §-ban foglalt korlátok figyelembevételével."
6. §
(1) Az R. 27/D. §-ának (15) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(15) A kijelölt célszervezet által a tárgyhónapban igényelhető dotáció összege a 27/A. § (3) bekezdésében meghatározott vetítési alap és a (9)-(13) bekezdés szerinti dotációs mérték szorzata, a 27/A. § (4) és (12) bekezdésében, valamint a 27/E. § (1) és (5) bekezdésében foglalt korlátok figyelembevételével."
(2) Az R. 27/D. §-ának (16) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:
"c) a b) pontban meghatározott központi telephely év közben történt megszűnése esetén központi telephelynek az tekinthető, ahol a megszűnés időpontjában a legtöbb a foglalkoztatottak átlagos statisztikai állományi létszáma."
7. §
(1) Az R. 27/E. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A tárgyévben összesen legfeljebb olyan összegű dotáció igényelhető, amely mellett a nettó árbevétel-arányos, adózás előtti eredmény a 6%-ot nem haladja meg. A számítások során a nettó árbevétel egyszeres összegét az (1)-(4) bekezdésben foglaltak szerint kell korrigálni."
(2) Az R. 27/E. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:
"(8) Ha a gazdálkodó szervezet az (1) és (5) bekezdésben meghatározott korlátokat túllépi, visszafizetési kötelezettségét a tárgyévre vonatkozó utolsó dotáció igénylés hónapjában önellenőrzéssel teljesítheti."
8. §
Az R. 3. számú melléklete helyébe az e rendelet melléklete lép.
9. §
(1) Ez a rendelet 2005. január 1-jén lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti
a) az R. 16. §-a, 27/A. §-a (5) bekezdésének második mondata, a 27/D. §-a (17) bekezdésének második mondata, 27/D. §-ának (18) bekezdése, 27/F. §-a,
b) a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM együttes rendelet módosításáról szóló 4/2003. (III. 24.) FMM-ESZCSM-PM együttes rendelet 8. §-ának (1) bekezdése, 8. §-a (3) bekezdésének b) pontja, a 8. §-a (6) bekezdésének felvezető rendelkezéséből "a következő új (12) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg" szövegrész, valamint a felvezető szöveggel egyidejűleg beiktatott (12) bekezdés,
c) a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM együttes rendelet módosításáról szóló 49/1996. (XII. 27.) NM-PM együttes rendelet 6. §-a,
d) a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM együttes rendelet módosításáról szóló 7/2004. (III. 26.) FMM-ESZCSM-PM együttes rendelet 2. §-ának utolsó mondatából a "valamint az R. 27/F. §-a alapján a hatálybalépést követően benyújtott kérelmekre vonatkozóan" szövegrész.
(3) Az e rendelet hatálybalépését megelőzően az R. 27/A. §-a (5) bekezdésének második mondata, valamint a 27/F. §-a alapján benyújtott kérelmeket a benyújtás időpontjában hatályos jogszabályok szerint kell elbírálni.
Csizmár Gábor s. k.,
foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter
Dr. Göncz Kinga s. k.,
ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter
Dr. Draskovics Tibor s. k.,
pénzügyminiszter
Melléklet a 27/2004. (XII. 14.) FMM-ICSSZEM-PM együttes rendelethez
[3. számú melléklet a 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM együttes rendelethez]
I. ADATLAP
gazdálkodó szervezetek részére a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatását segítő támogatás (dotáció) igényléséhez
(a szociális foglalkoztatók és a kijelölt célszervezetek kivételével)
A gazdálkodó szervezet - a szociális foglalkoztató és a kijelölt célszervezet kivételével - a foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók után járó dotáció igényléséhez a 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 27/A. § (10) bekezdésében előírt adatszolgáltatást az alábbiak szerint köteles teljesíteni:
Az azonosító adatokat pontosan kell kitölteni és az adatlapot aláírással kell hitelesíteni. A kitöltött adatlapot a területileg illetékes első fokú állami adóhatósághoz benyújtandó támogatás-igénylőlaphoz (11. számú bevallás az államháztartással szembeni egyes juttatások igénylésére) kell mellékelni.
Azonosító adatok
Az adózó neve:
Az adózó székhelye:
Az adózó adóazonosító száma:
1. számú táblázat
A dotáció kiszámítása, illetve az ehhez szükséges adatok
Sorszám | Megnevezés ........ év ...................... hónap | Rövidítés | |
1. | A foglalkoztatottak tárgyhavi átlagos statisztikai állományi létszáma (fő) | Lt | |
2. | A foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók tárgyhavi átlagos statisztikai állományi létszáma (fő) | Lm | |
3. | A megváltozott munkaképességű dolgozók tárgyhavi aránya a foglalkoztatottak teljes létszámához viszonyítva (Q=Lm/Lt) (%) | Q | |
4. | A dotáció kulcsa (%) | K | |
5. | A foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók ténylegesen kifizetett tárgyhavi bruttó munkabérének egy főre jutó átlaga (Ft/fő/hó) | B | |
6. | A számított dotáció (Dsz=(Lm-(Lt*0,05))*K*B/100) (ezer Ft) | Dsz | |
7. | A folyósítható dotáció korlátja (R. 27/A. § (4)) (ezer Ft) | ||
a) | vagy a tárgyévet megelőző második év december havi dotáció összege (ezer Ft) | Dk1 | |
b) | vagy, ha az előző időpontban nem volt igénylés, akkor az azt követő első igényléskor (........ év .......... hónap) kapott dotáció összege (ezer Ft) | Dk2 | |
8. | Az igényelt dotáció a 7. pontban foglalt korlát és a túllépési korlát - R. 27/A. § (12) - figyelembevételével (ezer Ft) | Di | |
9. | Túllépés a dotáció 7. pontban meghatározott korlátjához viszonyítva (Dt=Di-Dk) (ezer Ft) | Dt |
2. számú táblázat
A ténylegesen igénybe vett dotáció és túllépés összesített kimutatása
Sorszám | Megnevezés ...........év | Az igénybe vett dotáció, illetve túllépés (ezer Ft) |
1. | január | |
2. | február | |
3. | március | |
4. | 1-3 hónap összesen | |
5. | a dotáció 1-3 havi korlátja (3*Dk) | |
6. | az igényelt dotáció túllépése összesítve (Dt=4-5) maximum: 3*Dk*0,2 | |
7. | április | |
8. | május | |
9. | június | |
10. | 1-6 hónap összesen | |
11. | a dotáció 1-6 havi korlátja (6*Dk) | |
12. | az igényelt dotáció túllépése összesítve (Dt=10-1 1) maximum: 6*Dk*0,1 | |
13. | július | |
14. | augusztus | |
15. | szeptember | |
16. | 1-9 hónap összesen | |
17. | a dotáció 1-9 havi korlátja (9*Dk) | |
18. | az igényelt dotáció túllépése összesítve (Dt=16-17) maximum: 9*Dk*0,05 | |
19. | október | |
20. | november | |
21. | december | |
22. | a folyósítható dotáció éves korlátja (12*Dk) | |
23. | a ténylegesen kiutalt dotáció 1-12 hónapra összesen (max. 12*Dk) |
Tájékoztató jellegű adatok*:
Éves nettó árbevétel (ezer Ft) | |
Éves adózás előtti eredmény (ezer Ft) | |
* Ezeket az adatokat csak év végén és abban az esetben kell kitölteni, ha a megváltozott munkaképességűek aránya eléri vagy meghaladja a 40%-ot. 2............................................ P. H. …………………… aláírás |
Kitöltési útmutató az I. adatlaphoz
Útmutató az 1. számú táblázat kitöltéséhez:
A számított dotáció (Dsz) összegét az alábbi képlet segítségével kell kiszámítani:
Dsz=(Lm-(Lt*0,05))*K*B/100 |
ahol:
Dsz - egyenlő a tárgyhónapra számított dotáció összegével, amit a táblázat 6. sorába kell beírni, ezer forintban, a kerekítés általános szabályai szerint;
Lt - egyenlő az összes foglalkoztatott átlagos statisztikai állományi létszámával, amit az R. 27/A. § (5)-(8) bekezdései szerint kell meghatározni egy tizedesjegy pontossággal, a kerekítés általános szabályai szerint. Ezt a létszámadatot a táblázat 1. sorába kell beírni. 20 fő alatt dotáció nem igényelhető;
Lm - egyenlő az összes foglalkoztatott megváltozott munkaképességű személy korrigált átlagos statisztikai állományi létszámával [R. 27/A. § (5)-(8) bekezdései alapján, egy tizedesjegy pontossággal, a kerekítés általános szabályai szerint], ami a táblázat 2. sorába kerül. Ezt a létszámadatot a fenti képlet szerint csökkenteni kell a teljes létszám 5%-ával (a megváltozott munkaképességű személyek kötelező foglalkoztatási szintjével), mert csak az e fölötti foglalkoztattak után jár dotáció;
K - egyenlő a dotációs kulccsal. A dotációs kulcs (K) mértéke függ a megváltozott munkaképességű személyek - összes foglalkoztatottakhoz viszonyított - arányától (Q=Lm/Lt) . Amennyiben ez az arány 5% vagy ez alatti, dotáció nem igényelhető. Az arányszám (Q) a táblázat 3. sorába kerül.
A dotációs kulcs az alábbi táblázat szerint állapítható meg:
Q | K(%) |
5%-10% alatt | 45 |
10%-tól 40% alatt | 55 |
40%-tól 60% alatt | 100 |
60% és fölötte | 135 |
A kiszámított foglalkoztatási arány függvényében megállapított dotációs kulcsot kell a táblázat 4. sorába írni, illetve ezzel kell a dotáció kiszámítását elvégezni.
B - egyenlő a dotáció kiszámításánál figyelembe vehető bérrel, amely maximálisan 53 000 forint. Amennyiben a gazdálkodó szervezet által foglalkoztatott összes megváltozott munkaképességű dolgozó tényleges tárgyhavi bruttó munkabérének egy főre jutó átlaga nem éri el az 53 000 forintot, akkor ez utóbbi összeggel kell a dotációt kiszámítani. Ezt az adatot a táblázat 5. sorában kell feltüntetni.
A táblázat 7. sora tartalmazza a dotáció folyósításánál figyelembe veendő havi korlátot, amit a gazdálkodó szervezet az ismert tényadatok birtokában büntetőjogi felelőssége mellett köteles feltüntetni. A dotáció korlátja vagy a tárgyévet megelőző második év december havi dotáció (Dk1), vagy ha akkor nem volt igénylés (esetleg a szervezet még nem is létezett), akkor az azt követő időszakban első alkalommal igényelt és kapott dotáció összegét (Dk2) kell megadni az igénybevétel időpontjának megjelölésével együtt [R. 27/A. § (4) bekezdése szerint].
A táblázat 8. sorában kell megadni a tárgyhónapban ténylegesen igényelt dotáció összegét, ezer forintban, a kerekítés általános szabályai szerint.
Az igényelhető dotáció megegyezik a számított dotációval (a táblázat 6. sorában feltüntetett összeggel) abban az esetben, ha az alacsonyabb mint a 7. pontban megadott korlát. Amennyiben a számított dotáció meghaladja a 7. pontban megjelölt korlátot, akkor az igényelhető dotáció a következő túllépési szabályok szerint - R. 27/A. § (12)- határozható meg.
A megengedett túllépés negyedévenként van meghatározva: az első negyedévben a folyósítható dotáció időarányos részének 20%-a, az első hat hónapban a folyósítható dotáció időarányos részének 10%-a, és az első 9 hónapban a folyósítható dotáció időarányos részének 5%-a. A túllépést tehát fokozatosan vissza kell szorítani, hogy az év végén már nullára csökkenjen. Az hogy egy-egy negyedéven belül milyen ütemezésben lehet a túllépést igényelni, az a gazdálkodó szervezet felelőssége. Ha úgy dönt, hogy például januárban igénybe veszi az első negyedévi korlát teljes összegét [a folyósítható dotáció havi korlátja (Dk1 v. Dk2) háromszorosának 20%-át], megteheti, de akkor a következő hónapokban már nem lehet túllépése. A túllépés mértékét a táblázat 9. sorában kell feltüntetni.
Útmutató a 2. számú táblázathoz:
A túllépési korlát miatt a ténylegesen igénybe vett dotációt és a túllépés mértékét folyamatosan figyelemmel kell kísérni a 2. számú táblázat adatainak pontos kitöltésével. A 2. számú táblázatot a tárgyhavi és korábbi igénylések 1. számú táblázatában feltüntetett adatok, korlátok figyelembevételével kell kitölteni.
Figyelem! Amennyiben a gazdálkodó szervezet a tárgyévben igényel első alkalommal dotációt, a dotáció korlátjára az R. 27/A. § (4) bekezdésének b) pontja vonatkozik.
Tájékoztató jellegű adatok:
A tájékoztató jellegű adatokat csak év végén és abban az esetben kell kitölteni, ha a gazdálkodó szervezetnél a megváltozott munkaképességű dolgozók aránya - a foglalkoztatottak tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszámához viszonyítva - eléri vagy meghaladja a 40%-ot. Ebben az esetben ugyanis az igényelhető éves dotációra további korlátok (árbevételi korlát, nyereségkorlát) is vonatkoznak: az R. 27/G. §-ban és az R. 27/E. § (1) és (5) bekezdésben foglaltak szerint. Ez utóbbi esetben a dotáció tárgyévi utolsó igénylésénél az adatlapon tájékoztató jelleggel fel kell tüntetni - az előzetes adatok alapján - a korrigált nettó árbevételt [az árbevételt a 27/E. § (1)-(4) bekezdések szerint, de egyszeres szorzóval kell meghatározni] és az adózás előtti eredményt is.
Köszönjük pontos, megbízható adatszolgáltatását, ami nélkülözhetetlen a dotáció zökkenőmentes folyósításához.
II. ADATLAP
szociális foglalkoztatók részére a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatását segítő támogatás (dotáció) igényléséhez
A szociális foglalkoztató a megváltozott munkaképességű dolgozók után járó dotáció igényléséhez a 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 27/A. § (10) bekezdésében előírt adatszolgáltatást az alábbiak szerint köteles teljesíteni:
Az azonosító adatokat pontosan kell kitölteni, és az adatlapot aláírással kell hitelesíteni. A kitöltött adatlapot a területileg illetékes első fokú állami adóhatósághoz benyújtandó támogatás-igénylőlaphoz (11. számú bevallás az államháztartással szembeni egyes juttatások igénylésére) kell mellékelni.
Azonosító adatok
Az adózó neve:
Az adózó székhelye:
Az adózó adóazonosító száma:
1. számú táblázat
A dotáció kiszámítása, illetve az ehhez szükséges adatok
Sorszám | Megnevezés ..... év ...................... hónap | Rövidítés | |
1. | A foglalkoztatottak tárgyhavi átlagos statisztikai állományi létszáma (fő) | Lt | |
2. | A foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók tárgyhavi átlagos statisztikai állományi létszáma (fő) | Lm | |
3. | A megváltozott munkaképességű dolgozók tárgyhavi aránya a foglalkoztatottak teljes létszámához viszonyítva (%) (Q=Lm/Lt) | Q | |
4. | A dotáció kulcsa (%) | K | |
5. | A foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók ténylegesen kifizetett tárgyhavi bruttó munkabérének egy főre jutó átlaga (Ft/fő/hó) | B | |
6. | A számított dotáció (Dsz=(Lm-(Lt*0,05))*K*B/100) (ezer Ft) | Dsz | |
7. | A folyósítható dotáció korlátja (R. 27/A. § (4)) (ezer Ft) | ||
a) | vagy a tárgyévet megelőző második év december havi dotáció összege (ezer Ft) | Dk1 | |
b) | vagy, ha az előző időpontban nem volt igénylés, akkor az azt követő első igényléskor (........év..........hónap) kapott dotáció összege (ezer Ft) | Dk2 | |
8. | Az igényelt dotáció a 7. pontban foglalt korlát és a túllépési korlát - R. 27/A. § (12) - figyelembevételével (ezer Ft) | Di | |
9. | Túllépés a dotáció 7. pontban meghatározott korlátjához viszonyítva (Dt=Di-Dk) (ezer Ft) | Dt |
2. számú táblázat
A ténylegesen igénybe vett dotáció és túllépés összesített kimutatása
Sorszám | Megnevezés ......év | Az igénybe vett dotáció, illetve túllépés (ezer Ft) |
1. | Január | |
2. | Február | |
3. | Március | |
4. | 1-3 hónap összesen | |
5. | a dotáció 1-3 havi korlátja (3*Dk) | |
6. | az igényelt dotáció túllépése összesítve (Dt=4-5) maximum: 3*Dk*0,2 | |
7. | Április | |
8. | Május | |
9. | Június | |
10. | 1-6 hónap összesen | |
11. | a dotáció 1-6 havi korlátja (6*Dk) | |
12. | az igényelt dotáció túllépése összesítve (Dt=10-1 1) maximum: 6*Dk*0,1 | |
13. | július | |
14. | augusztus | |
15. | szeptember | |
16. | 1-9 hónap összesen | |
17. | a dotáció 1-9 havi korlátja (9*Dk) | |
18. | az igényelt dotáció túllépése összesítve (Dt=16-17) maximum: 9*Dk*0,05 | |
19. | október | |
20. | november | |
21. | december | |
22. | a folyósítható dotáció éves korlátja (12*Dk) | |
23. | a ténylegesen kiutalt dotáció 1-12 hónapra összesen (max.12*Dk) |
Tájékoztató jellegű adatok*:
Éves nettó árbevétel (ezer Ft) | |
Éves adózás előtti eredmény (ezer Ft) |
* Ezeket az adatokat csak év végén és abban az esetben kell kitölteni, ha a megváltozott munkaképességűek aránya eléri vagy meghaladja a 40%-ot.
2...............................................
P. H.
...............................................
aláírás
Kitöltési útmutató a II. adatlaphoz
Útmutató az 1. számú táblázat kitöltéséhez:
A számított dotáció (Dsz) összegét az alábbi képlet segítségével kell kiszámítani:
Dsz=(Lm-(Lt*0,05))*K*B/100 |
ahol:
Dsz - egyenlő a tárgyhónapra számított dotáció összegével, amit a táblázat 6. sorába kell beírni, ezer forintban, a kerekítés általános szabályai szerint;
Lt - egyenlő az összes foglalkoztatott átlagos statisztikai állományi létszámával, amit az R. 27/A. § (5)-(8) bekezdései szerint kell meghatározni egy tizedesjegy pontossággal, a kerekítés általános szabályai szerint. Ezt a létszámadatot a táblázat 1. sorába kell beírni. 20 fő alatt dotáció nem igényelhető;
Lm - egyenlő az összes foglalkoztatott megváltozott munkaképességű személy korrigált átlagos statisztikai állományi létszámával [R. 27/A. § (5)-(8) bekezdései alapján, egy tizedesjegy pontossággal, a kerekítés általános szabályai szerint], amit a táblázat 2. sorába kerül. Ezt a létszámadatot a fenti képlet szerint csökkenteni kell a teljes létszám 5%-ával (a megváltozott munkaképességű személyek kötelező foglalkoztatási szintjével), mert csak az e fölötti foglalkoztattak után jár dotáció;
K - egyenlő a dotációs kulccsal. A dotációs kulcs (K) mértéke függ a megváltozott munkaképességű személyek - összes foglalkoztatottakhoz viszonyított - arányától (Q=Lm/Lt) . Amennyiben ez az arány 5% vagy ez alatti, dotáció nem igényelhető. Az arányszám (Q) a táblázat 3. sorába kerül. A dotációs kulcs az alábbi táblázat szerint állapítható meg:
Q | K(%) |
5%-20% alatt | 50 |
20%-tól 40% alatt | 75 |
40%-tól 60% alatt | 100 |
60% és fölötte | 135 |
A kiszámított foglalkoztatási arány függvényében megállapított dotációs kulcsot kell a táblázat 4. sorába írni, illetve ezzel kell a dotáció kiszámítását elvégezni.
B - egyenlő a dotáció kiszámításánál figyelembe vehető bérrel, amely maximálisan 53 000 forint. Amennyiben
a gazdálkodó szervezet által foglalkoztatott összes megváltozott munkaképességű dolgozó tényleges tárgyhavi bruttó munkabérének egy főre jutó átlaga nem éri el az 53 000 forintot, akkor ez utóbbi összeggel kell a dotációt kiszámítani. Ezt az adatot a táblázat 5. sorában kell feltüntetni.
A táblázat 7. sora tartalmazza a dotáció folyósításánál figyelembe veendő havi korlátot, amit a gazdálkodó szervezet az ismert tényadatok birtokában büntetőjogi felelőssége mellett köteles feltüntetni. A dotáció korlátja vagy a tárgyévet megelőző második év december havi dotáció (Dk1), vagy ha akkor nem volt igénylés (esetleg a szervezet még nem is létezett), akkor az azt követő időszakban első alkalommal igényelt és kapott dotáció összegét (Dk2) kell megadni az igénybevétel időpontjának megjelölésével együtt [R. 27/A. § (4) bekezdése szerint].
A táblázat 8. sorában kell megadni a tárgyhónapban ténylegesen igényelt dotáció összegét, ezer forintban, a kerekítés általános szabályai szerint.
Az igényelhető dotáció megegyezik a számított dotációval (a táblázat 6. sorában feltüntetett összeggel) abban az esetben, ha az alacsonyabb mint a 7. pontban megadott korlát. Amennyiben a számított dotáció meghaladja a 7. pontban megjelölt korlátot, akkor az igényelhető dotáció a következő túllépési szabályok szerint - R. 27/A. § (12)- határozható meg.
A megengedett túllépés negyedévenként van meghatározva: az első negyedévben a folyósítható dotáció időarányos részének 20%-a, az első hat hónapban a folyósítható dotáció időarányos részének 10%-a, és az első 9 hónapban a folyósítható dotáció időarányos részének 5%-a. A túllépést tehát fokozatosan vissza kell szorítani, hogy az év végén már nullára csökkenjen. Az hogy egy-egy negyedéven belül milyen ütemezésben lehet a túllépést igényelni, az a gazdálkodó szervezet felelőssége. Ha úgy dönt, hogy például januárban igénybe veszi az első negyedévi korlát teljes összegét [a folyósítható dotáció havi korlátja (Dk1 v. Dk2) háromszorosának 20%-át], megteheti, de akkor a következő hónapokban már nem lehet túllépése. A túllépés mértékét a táblázat 9. sorában kell feltüntetni.
Útmutató a 2. számú táblázathoz:
A túllépési korlát miatt a ténylegesen igénybe vett dotációt és a túllépés mértékét folyamatosan figyelemmel kell kísérni a 2. számú táblázat adatainak pontos kitöltésével. A 2. számú táblázatot a tárgyhavi és korábbi igénylések 1. számú táblázatában feltüntetett adatok, korlátok figyelembevételével kell kitölteni.
Figyelem! Amennyiben a gazdálkodó szervezet a tárgyévben igényel első alkalommal dotációt, a dotáció korlátjára az R. 27/A. § (4) bekezdésének b) pontja vonatkozik.
Tájékoztató jellegű adatok:
A tájékoztató jellegű adatokat csak év végén és abban az esetben kell kitölteni, ha a szociális foglalkoztatónál a megváltozott munkaképességű dolgozók aránya - a foglalkoztatottak tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszámához viszonyítva - eléri vagy meghaladja a 40%-ot. Ebben az esetben ugyanis az igényelhető éves dotációra további korlátok (árbevételi korlát, nyereségkorlát) is vonatkoznak: az R. 27/G. §-ban és az R. 27/E. § (1) és (5) bekezdésben foglaltak szerint. Ez utóbbi esetben a dotáció tárgyévi utolsó igénylésénél az adatlapon tájékoztató jelleggel fel kell tüntetni - az előzetes adatok alapján - a korrigált nettó árbevételt [az árbevételt a 27/E. § (1)-(4) bekezdések szerint, de egyszeres szorzóval kell meghatározni] és az adózás előtti eredményt is.
Köszönjük pontos, megbízható adatszolgáltatását, ami nélkülözhetetlen a dotáció zökkenőmentes folyósításához.
III. ADATLAP
kijelölt célszervezetek részére a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatását segítő támogatás (dotáció) igényléséhez
A kijelölt célszervezet a dotáció igényléséhez a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 27/A. § (10) bekezdésében előírt adatszolgáltatást az alábbiak szerint köteles teljesíteni:
Az azonosító adatokat pontosan kell kitölteni, és az adatlapot aláírással kell hitelesíteni. A kitöltött adatlapot a területileg illetékes első fokú állami adóhatósághoz benyújtandó támogatás-igénylőlaphoz (11. számú bevallás az államháztartással szembeni egyes juttatások igényléséről) kell mellékelni.
Azonosító adatok
Az adózó neve:
Az adózó székhelye:
Az adózó adóazonosító száma:
A célszervezeti kijelölés időpontja:
1. számú táblázat
A foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók aránya
Megnevezés | Tárgyhónap | Tárgyhónapot megelőző hónap | Tárgyhónapot megelőző 2. hónap | A három hónap átlaga | |
1. | A foglalkoztatottak átlagos statisztikai állományi létszáma (Lt) (fő) | ||||
2. | A foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók átlagos statisztikai állományi létszáma (Lm) (fő) | ||||
3. | A megváltozott munkaképességű dolgozók aránya (Q=Lm/Lt) (%) |
2. számú táblázat
A számított dotáció meghatározása, illetve az ehhez szükséges adatok
Dotációs kulcs (K) | A foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók tárgyhavi átlagos statisztikai állományi létszáma (fő) (Lm) | Tárgyhavi dotáció (ezer Ft) (Dsz=(Lm*B*K)/100) |
I. kategória | ||
135% | ||
155% | ||
175% | ||
II. kategória | ||
150% | ||
170% | ||
190% | ||
III. kategória | ||
225% | ||
245% | ||
265% | ||
IV. kategória | ||
320% | ||
340% | ||
360% | ||
Összesen (Dsz): |
3. számú táblázat
Az igényelhető dotáció meghatározása, illetve az ehhez szükséges adatok
1. | A foglalkoztatott megváltozott munkaképességű személyek tárgyhavi bruttó munkabérének egy főre jutó átlaga (Ft/fő/hó) | B | |
2. | A számított dotáció (Dsz=I-IV((Lm* B* K)/100)) (ezer Ft) | Dsz | |
3. | A folyósítható dotáció korlátja az (R. 27/A. § (4)) (ezer Ft) | ||
a) | vagy a tárgyévet megelőző második év december havi dotáció összege (ezer Ft) | Dk1 | |
b) | vagy, ha akkor nem volt igénylés, akkor az azt követő első igényléskor (........ év .......... hónap) kapott dotáció havi összege (ezer Ft) | Dk2 | |
4. | Az igényelt dotáció a 3. pontban foglalt korlát és a túllépési korlát - az R. 27/A. § (12) - figyelembevételével (ezer Ft) | Di | |
5. | Túllépés a dotáció 3. pontban meghatározott korlátjához viszonyítva (Dt=Di-Dk) (ezer Ft) | Dt |
4. számú táblázat
A ténylegesen igénybe vett dotáció és túllépés összesített kimutatása
Sorszám | Megnevezés ........... év | Az igénybe vett dotáció, illetve túllépés (ezer Ft) |
1. | január | |
2. | február | |
3. | március | |
4. | 1-3 hónap összesen | |
5. | a dotáció 1-3 havi korlátja (3*Dk) | |
6. | az igényelt dotáció túllépése összesítve (Dt=4-5) maximum: 3*Dk*0,2 | |
7. | április | |
8. | május | |
9. | június | |
10. | 1-6 hónap összesen | |
11. | a dotáció 1-6 havi korlátja (6*Dk) | |
12. | az igényelt dotáció túllépése összesítve (Dt=10-11) maximum: 6*Dk*0,1 | |
13. | július | |
14. | augusztus | |
15. | szeptember | |
16. | 1-9 hónap összesen | |
17. | a dotáció 1-9 havi korlátja (9*Dk) | |
18. | az igényelt dotáció túllépése összesítve (Dt=16-17) maximum: 9*Dk*0,05 | |
19. | október | |
20. | november | |
21. | december | |
22. | a folyósítható dotáció éves korlátja (12*Dk) | |
23. | a ténylegesen kiutalt dotáció 1-12 hónapra összesen (max.12*Dk) |
Tájékoztató jellegű adatok:
Korrigált éves nettó árbevétel (ezer Ft) Éves adózás előtti eredmény (ezer Ft)
Az összes foglalkoztatott tárgyhavi bruttó munkabére összesen (ezer Ft) A megváltozott munkaképességű dolgozók tárgyhavi bruttó munkabére összesen (ezer Ft) Az összes foglalkoztatott bruttó munkabérének egy főre jutó átlaga (Ft/fő/hónap) A megváltozott munkaképességű dolgozók bruttó munkabérének egy főre jutó átlaga (Ft/fő/hónap) telephelyi dotációra jogosító bejelentett telephelyek száma: ebből intézeti telephelyek:
Kelt: ....................................
P. H.
....................................
aláírás
Kitöltési útmutató a III. adatlaphoz
Kijelölt célszervezet számára dotáció akkor jár, ha a foglalkoztatott megváltozott munkaképességű személyek aránya - a dolgozók átlagos statisztikai állományához viszonyítva - éves szinten és minden egymást követő három hónapban eléri legalább a 60%-ot, a dolgozók átlagos statisztikai állományi létszáma pedig eléri az 50 főt.
Az ezeket bizonyító adatok kerülnek az 1. számú táblázat megfelelő soraiba. A létszámadatokat a 27/A. § (5)-(8) bekezdései szerint, egy tizedesjegy-pontossággal, a kerekítés általános szabályainak alkalmazásával kell meghatározni.
A három hónap összesített adatai egyszerű számtani átlaggal határozhatók meg.
A 2. számú táblázat első oszlopa tartalmazza a kijelölt célszervezetekben foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók támogatásának lehetséges dotációs kulcsait (K) az R. 27/D. § (9) (10) bekezdése szerinti kategóriák, illetve ezen belül a (12) (13) bekezdés szerinti telephelyi dotációra jogosító kategóriák szerint. A második oszlopban ilyen bontás szerint kell feltüntetni a foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók tárgyhavi korrigált átlagos statisztikai állományi létszámát [a 27/A. § (5)-(8) bekezdései szerint, egy tizedesjegy-pontossággal, a kerekítés általános szabályai szerint], a harmadik oszlopban pedig az utánuk járó dotáció részösszegeit. A dotációt minden esetben ezer forintban, a kerekítés általános szabályai szerint kell megadni.
A dotáció részösszegeit (Dszr) az alábbi képlet segítségével kell kiszámítani:
A számítási képlet a következő:
Dszr=(Lm*B*K)/100 |
ahol
Lm - a foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók tárgyhavi korrigált átlagos statisztikai állományi létszáma,
B a dotáció kiszámításánál figyelembe vehető bér, maximum 53 000 Ft, de, ha a megváltozott munkaképességű dolgozók ténylegesen kifizetett tárgyhavi bruttó munkabérének egy főre jutó átlaga nem éri el az 53 000 forintot, ez utóbbi összeggel kell számolni,
K - a dotációs kulcsok kategóriánként.
Az összesen rovatba a megváltozott munkaképességűek tárgyhavi korrigált átlagos statisztikai állományi létszámának, illetve a képlet segítségével kiszámított dotációnak az összesített adatát
Dsz= I-IV((Lm*B*K)/100) |
kell beírni.
Az így kiszámított dotáció csak abban az esetben egyezhet meg a tárgyhónapra igényelt dotáció összegével, ha az nem haladja meg a folyósítható dotáció 3. számú táblázatban - a 3. sor a) vagy b) pontjában - megjelölt korlátját.
A 3. számú táblázat első sora tartalmazza a foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók részére ténylegesen kifizetett havi bruttó munkabér egy főre jutó átlagát.
A 3. számú táblázat 2. sora megegyezik a 2. számú tábla összesített sorával.
A 3. számú táblázat 3. sorának a) és b) pontjai tartalmazzák a dotáció folyósításánál figyelembe veendő havi korlátot, amit a célszervezet az ismert tényadatok birtokában büntetőjogi felelőssége mellett köteles feltüntetni. A dotáció korlátja vagy a tárgyévet megelőző második év decemberében kapott dotáció - pl. 2005-ben a 2003. évi december havi - (Dk1), vagy ha akkor nem volt igénylés (esetleg a szervezet még nem is létezett), akkor az azt követő időszakban első alkalommal igényelt és kapott dotáció összegét (Dk2) kell megadni az igénybevétel időpontjának megjelölésével együtt.
A 3. számú táblázat 4. sorában kell megadni a tárgyhónapban ténylegesen igényelt dotáció összegét.
Az igényelt dotáció megegyezik a számított dotációval (a táblázat 1. sorában feltüntetett összeggel) abban az esetben, ha az alacsonyabb, mint a 3. sor a) vagy b) pontjaiban megadott (vagy Dk1 vagy Dk2) korlát. Amennyiben a számított dotáció meghaladja az előző korlátot, akkor az igényelhető dotáció a következő túllépési szabályok szerint határozható meg.
A megengedett túllépés negyedévenként van meghatározva: az első negyedévben a folyósítható dotáció időarányos részének 20%-a, az első hat hónapban a folyósítható dotáció időarányos részének 10%-a, és az első 9 hónapban a folyósítható dotáció időarányos részének 5%-a. A túllépést tehát fokozatosan vissza kell szorítani, hogy az év végén már nullára csökkenjen. Az, hogy egy-egy negyedéven belül milyen ütemezésben lehet a túllépést igényelni, az a gazdálkodó szervezet felelőssége. Ha úgy dönt, hogy például januárban igénybe veszi az első negyedévi korlát teljes összegét [a folyósítható dotáció havi korlátja (Dk1 v. Dk2) háromszorosának 20%-át], megteheti, de akkor a következő hónapokban már nem lehet túllépése. A túllépés mértékét a 3. számú táblázat 5. sorában kell feltüntetni.
A túllépési korlát miatt az igénybe vett dotációt és a túllépést folyamatosan figyelemmel kell kísérni a 4. számú táblázat adatainak pontos kitöltésével.
Figyelem! Amennyiben a gazdálkodó szervezet a tárgyévben igényel első alkalommal dotációt, a dotáció korlátjára az R. 27/A. § (4) bekezdésének b) pontja vonatkozik.
A tájékoztató jellegű adatok első két sorában a korrigált nettó árbevétel összegét [az R. 27/E. § (1)-(4) bekezdései szerint], valamint az adózás előtti eredmény összegét kell megadni éves szinten, év végén - az előzetes adatok alapján - az utolsó igénylés alkalmával. A többi tájékoztató jellegű adatot havonként kell megadni (létszám, összes bruttó munkabér, a munkabér egy főre jutó átlaga, illetve telephelyi dotációra jogosító bejelentett telephelyek száma) .
Köszönjük pontos, megbízható adatszolgáltatását, ami nélkülözhetetlen a dotáció zökkenőmentes folyósításához.