Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

8/2004. (II. 17.) ESZCSM-FVM együttes rendelet

a növényekben, a növényi termékekben és a felületükön megengedhető növényvédőszer-maradék mértékéről szóló 5/2002. (II. 22.) EüM-FVM együttes rendelet módosításáról

Az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvény 27. §-ának (11) bekezdésében, valamint a növényvédelemről szóló 2000. évi XXXV. törvény 65. §-ának (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeljük el:

1. §

(1) A növényekben, a növényi termékekben és a felületükön megengedhető növényvédőszer-maradék mértékéről szóló 5/2002. (II. 22.) EüM-FVM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § (1) A rendelet hatálya az 1. számú mellékletben meghatározott, élelmiszerként forgalomba hozatalra kerülő, külön jogszabályban meghatározott vámtarifaszámmal jelölt növényekre, növényi termékekre terjed ki. A megengedettnél több szermaradékot tartalmazó növény, illetve növényi termék élelmiszerként nem hozható forgalomba."

(2) Az R. 1. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A növényeken és növényi termékeken, valamint az azokban megengedett növényvédőszer- és növényi termék tartósítószer-maradék megengedhető mértékét az 1. számú melléklet tartalmazza."

(3)[1] Az R. 1. §-a a következő (5)-(9) bekezdésekkel egészül ki:

"(5) E rendelet előírásait a szárított termékekre is alkalmazni kell, figyelembe véve a koncentrálódási faktorokat.

(6) A rendelet hatálya nem terjed ki a feldolgozott élelmiszerekre és takarmányokra. A gyümölcsökre és zöldségekre vonatkozó egyéb minőségi előírásokat külön jogszabály tartalmazza.

(7) Az e rendelet szerinti növényvédőszer-maradék határértékek (a továbbiakban: MRL) az export előtt kezelt termékekre nem vonatkoznak, ha kielégítően lehet bizonyítani, hogy

a) a célország az adott károsító behozatalának megakadályozására egyedi kezelést ír elő, vagy

b) a célországba történő szállítás, illetve tárolás alatti védelem biztosítására szükséges a károsító elleni védekezés.

(8) Több növényből, növényi termékből készült élelmiszer növényvédőszer-maradék határértékét az egyedi komponensek tömeg szerint súlyozott MRL átlaga adja. Az egyes komponensek határértékei nem haladhatják meg az 1. számú mellékletben megadottakat.

(9) E rendelet alkalmazásában

a) növényvédőszer-maradék: a növényben, növényi termékben, illetve a környezet különböző elemeiben kimutatható, növényvédő szer alkalmazására visszavezethető hatóanyag fajlagos mennyisége, amely külön jelölés esetén a bomlás, illetve a reakciótermékek együttes mennyiségét is magában foglalja;

b) forgalomba hozatal: az (1) bekezdésben meghatározott termék betakarítás utáni, térítés ellenében vagy térítésmentesen történő bármely átruházása;

e) ideiglenes határérték: a közösségi határérték hiányában a növényvédőszer-engedélyező hatóság által a Fodor József Országos Közegészségügyi Központ Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézete (a továbbiakban: OKK OÉTI) szakvéleményének figyelembevételével megállapított határérték."

2. §

(1)[2]

(2)[3]

(3)[4] Az R. 2. §-a a következő (10)-(18) bekezdésekkel egészül ki:

"(10) Növényvédőszer-maradék tartalomra hivatkozva nem lehet megtiltani vagy akadályozni növényi termék forgalomba hozatalát, amennyiben a maradék mértéke nem haladja meg az 1. számú mellékletben feltüntetett értékeket.

(11) Amennyiben új információk alapján megállapítást nyer, hogy a mellékletben megadott határérték veszélyezteti az ember vagy állat egészségét, az engedélyező hatóság ideiglenesen csökkentheti a határértéket, amit a növényvédőszer-engedélyező hatóság határozatban rendel el. A határozat európai közösségi eljárásban kerülhet felülvizsgálatra.

(14) Növényi termék fertőtlenítésére (gombabetegség, rovarkártevő ellen) használt hatóanyag esetén a megengedett határértéknél magasabb szermaradékkal a termék szállítására, tárolására csak akkor kerülhet sor, ha biztosítható, hogy a felhasználás időpontjára a terméknövényvédőszer-maradéka a megengedett határértéket nem haladja meg.

(15) Harmadik országba történő export esetében a célország növényvédőszer-maradék előírásait kell figyelembe venni.

a) az 1. számú mellékletben nincs határérték, vagy

b) a határérték alacsonyabb, mint a származási országban megállapított, vagy

c) a határérték miatt a tétel forgalomba hozatalát korlátozták,

úgy erről a származási tagállamot és a Bizottságot a termék beérkezését követő, illetve az intézkedés meghozatalától számított 20 napon belül a Központi Szolgálat írásban tájékoztatja. Ezt követően - az európai közösségi eljárások figyelembevételével - késedelem nélkül egyeztetni kell a származási tagállammal. Az egyeztetés eredményéről a tagállamot és a Bizottságot három hónapon belül a Központi Szolgálat tájékoztatja.

(18) Az élelmezés-egészségügyi várakozási időn belül történt kényszer-betakarítás esetén a termelő köteles azt a területileg illetékes növény- és talajvédelmi szolgálatnak

bejelenteni, és a termék növényvédőszer-maradék tartalmát ellenőriztetni. Az ilyen termék csak más termékektől elkülönítetten tárolható, felhasználása, forgalomba hozatala további intézkedésig tilos. Amennyiben az ellenőrzés a megengedettnél magasabb növényvédőszer-maradékot állapít meg, akkor az (5) bekezdés szerint kell eljárni."

3. §[5]

4. §[6]

5. §

Ez a rendelet a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba.

Dr. Kökény Mihály s. k.,

egészségügyi, szociális és családügyi miniszter

Dr. Németh Imre s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési

miniszter

Melléklet a 8/2004. (II. 17.) ESZCSM-FVM együttes rendelethez[7]

Lábjegyzetek:

[1] A 42/2004. (IV. 26.) ESZCSM-FVM együttes rendelet 4. § (2) bekezdése szerint nem lép hatályba az 1. § (3) bekezdés c) és d) pontot beiktató rendelkezése.

[2] A 42/2004. (IV. 26.) ESZCSM-FVM együttes rendelet 4. § (2) bekezdése szerint nem lép hatályba.

[3] A 42/2004. (IV. 26.) ESZCSM-FVM együttes rendelet 4. § (2) bekezdése szerint nem lép hatályba.

[4] A 42/2004. (IV. 26.) ESZCSM-FVM együttes rendelet 4. § (2) bekezdése szerint nem lép hatályba az 2. § (3) bekezdés (12)-(13) és (16)-(17) bekezdéseket beiktató rendelkezése.

[5] A 42/2004. (IV. 26.) ESZCSM-FVM együttes rendelet 4. § (2) bekezdése szerint nem lép hatályba.

[6] Hatályon kívül helyezte a 21/2006. (V. 15.) EüM-FVM együttes rendelet 3. § (2) bekezdése b) pontja. Hatálytalan 2006.05.30.

[7] Hatályon kívül helyezte a 21/2006. (V. 15.) EüM-FVM együttes rendelet 3. § (2) bekezdése b) pontja. Hatálytalan 2006.05.30.

Tartalomjegyzék