186/2005. (IX. 13.) Korm. rendelet

az "Ipari Park" címről és az ipari parkok fejlesztését szolgáló rendszer működéséről

A Kormány az ipari parkok létesítésének és működésének elősegítése érdekében a következőket rendeli el:

Értelmező rendelkezések

1. §

E rendelet alkalmazásában

a) ipari park: legalább 20 hektár alapterületű, infrastruktúrával ellátott, termelő és szolgáltató tevékenységnek helyet adó, "Ipari Park" címmel rendelkező terület;

b) integrátor ipari park: olyan ipari park, amely alapfunkciója mellett az ipari parkban és az annak térségében működő vállalkozások számára rendszeres és magas színvonalú üzleti szolgáltatást nyújt;

c) kistérségi gazdaságfejlesztő ipari park: olyan ipari park, amely alapfunkciója mellett kistérségi gazdaságfejlesztési tevékenységet folytat a területileg illetékes Fejlesztési Tanácsokkal kötött megállapodás alapján;

d) minősített ipari park cím: az "Integrátor Ipari Park" címet és a "Kistérségi Gazdaságfejlesztő Ipari Park" címet tartalmazó gyűjtőfogalom;

e) közreműködő szervezet: a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium megbízásából tevékenykedő szervezet, amely az "Ipari Park" cím és a minősített ipari park címek kezelésével kapcsolatos feladatokat végzi.

Az "Ipari Park" cím elnyerésének és viselésének szabályai

2. §

(1) Az "Ipari Park", valamint a minősített ipari park címek elnyerésére irányuló pályázatokat a gazdasági és közlekedési miniszter (a továbbiakban: miniszter) évenként egy alkalommal írja ki, legkésőbb április 30-ig. A pályázati felhívásokat a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) a hivatalos lapjában és honlapján teszi közzé.

(2) A pályázatok értékelése alapján a 12. §-ban meghatározott Bíráló Bizottság javaslatának figyelembevételével a miniszter dönt az "Ipari Park" cím odaítéléséről. A címet elnyert és a cím viselésére jogosult szervezetek listáját a Minisztérium hivatalos lapjában és honlapján teszi közzé.

(3) A pályázati rendszer szervezési feladatait a Minisztérium látja el a közreműködő szervezet bevonásával.

(4) A pályázatok benyújtásakor pályázati díjat kell fizetni, melynek mértéke 50 000 forint.

3. §

(1) Az "Ipari Park" cím elnyerésére pályázhat az ipari parkot megvalósítani, fejleszteni és üzemeltetni szándékozó jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaság, közhasznú társaság, kistérségi társulás vagy helyi önkormányzat (a továbbiakban: Pályázó), amely a (2) és (3) bekezdésben meghatározott feltételeknek eleget tesz, és nem esik a (4) bekezdésben meghatározott kizáró okok alá.

(2) Az "Ipari Park" cím elnyerésének az ingatlanra vonatkozó feltételei:

a) az ipari park céljára kialakított terület (telek) nagysága legalább 20 hektár, amely törzsterületből és fejlesztési területből áll;

b) a törzsterület: legalább 10 hektár nagyságú, az érvényes Településrendezési Terv szerinti iparterület, amelyet a mezőgazdasági művelési ágból kivontak, továbbá a használat szerint lehet:

ba) betelepített, ez esetben a betelepült vállalkozások (tulajdonosok és bérlők) nyilatkozattal csatlakoznak az ipari park megvalósításához, vagy

bb) betelepíthető, ez esetben a Pályázó a terület tulajdonjogával vagy tartós (legalább 25 éves) használati, hasznosítási jogával igazoltan rendelkezik, és a Pályázó 30 napnál nem régebbi tulajdoni lappal igazolja annak perés igénymentességét;

c) a fejlesztési terület: szükséges, ha a törzsterület nem éri el a 20 hektárt, vagy tartalékterületként lehetséges a megvalósítás során jelentkező további fejlesztési igények kielégítéséhez. Ez olyan terület lehet,

ca) amelyet az érvényes Településrendezési Terv vagy az önkormányzati testület határozata iparterületté nyilvánított,

cb) amely a Földhivatalnak a mezőgazdasági művelési ágból való kivonásra vonatkozó elvi engedélyével rendelkezik,

cc) amelynél a Pályázó harminc napnál nem régebbi tulajdoni lapon feltüntetett tulajdonosok nyilatkozatával igazolja a terület ipari parki hasznosításának lehetőségét;

d) amennyiben az ipari park valamely területét korábban iparterületként hasznosították, a Pályázó rendelkezik a terület környezeti állapotának tényfeltárását tartalmazó dokumentációval;

e) amennyiben a d) pontban megjelölt dokumentáció szerint a terület környezetvédelmi szempontból szennyezett, akkor a Pályázó rendelkezik az elsőfokú környezetvédelmi hatóság által jóváhagyott kármentesítési programmal.

(3) Az "Ipari Park" cím elnyerésének egyéb feltételei:

a) a Pályázó rendelkezik a tervezett ipari parkra vonatkozó megvalósíthatósági tanulmánnyal;

b)[1] a pályázat beadásakor már legalább 5 vállalkozás az ipari park területén működik, és a vállalkozások által teljes időben foglalkoztatottak együttes létszáma legalább 100 fő;

c) a Pályázó vállalja, hogy fejlesztő munkája eredményeként a pályázat elnyerésétől számított 5. év végére a betelepült vállalkozások száma legalább 10, illetve a meglévő és a létesítendő munkahelyeken a teljes munkaidőben foglalkoztatottak száma együttesen legalább 500 fő lesz;

d) a Pályázó rendelkezik a helyi önkormányzat ipari park létrehozását támogató nyilatkozatával;

e) a Pályázó rendelkezik az illetékes regionális fejlesztési tanács, a megyei területfejlesztési tanács, valamint a kistérségi fejlesztési tanács, vagy a területfejlesztési feladatokat is ellátó többcélú kistérségi társulás ipari park létrehozását támogató nyilatkozatával.

(4)[2] Nem pályázhat az "Ipari Park" cím elnyerésére az a szervezet, amely

a) az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 178. § 32. pontja szerint - a pályázata benyújtásának időpontjában - nem minősül köztartozásmentes adózónak;

b) saját tőkéjét elvesztette vagy saját tőkével nem rendelkezik (kivéve helyi önkormányzat és kistérségi társulás);

c) az államháztartás alrendszereiből juttatott támogatásra vonatkozó szerződésben vállalt valamely kötelezettségét - a pályázat benyújtását megelőző két naptári éven belül - nem teljesítette.

(5)[3] A (4) bekezdés a) pontja szerinti kizáró feltétel fennállásának hiányát a kérelmező

a) 30 napnál nem régebben kiállított közokirattal igazolja, vagy

b) szerepel a köztartozásmentes adózói adatbázisban.

(6)[4] Az "Ipari Park" cím pályázat részletes szakmai követelményrendszerét, valamint a pályázat értékelési szempontjait a pályázati kiírás határozza meg.

4. §

(1) A Minisztérium és az "Ipari Park" címet elnyert Pályázó az "Ipari Park" cím használati jogosultságának feltételeiről határozatlan időtartamú megállapodást köt. A megállapodás a pályázat adataira épül, tartalmazza a terület pontos meghatározását, a betelepítési programot és a tervezett szolgáltatások vállalását.

(2) Az "Ipari Park" cím viselője minden év február 28-ig a Minisztérium, vagy a közreműködő szervezet által kiküldött adatlap kitöltésével beszámol éves tevékenységéről.

Az "Ipari Park" címhez kötött támogatások

5. §

(1) Az "Ipari Park" cím elnyerése a jogszabályokban és más pályázati rendszerekben megfogalmazott támogatások és preferenciák elnyeréséhez, illetve igénybevételéhez előírt "Ipari Park" cím megszerzését jelenti, annak elnyerése nem jelent közvetlen pénzügyi támogatást.

(2) Az "Ipari Park" címhez kötött támogatások, illetve kedvezmények a vonatkozó jogszabályok eltérő rendelkezéseinek hiányában az "Ipari Park" cím elnyerése közzétételének napjától igényelhetők, illetve pályázhatók.

Az "Ipari Park" cím megszűnése

6. §

(1) Az "Ipari Park" cím viselése megszűnik a cím viselőjének a miniszterhez tett egyoldalú jognyilatkozatával.

(2) A miniszter megvonja az "Ipari Park" címet a következő esetekben:

a) a 4. § (2) bekezdésben foglalt beszámolási kötelezettség elmulasztása esetén;

b) a 8. § (2) bekezdésben meghatározott esetben;

c) ha az "Ipari Park" címet viselő szervezet az e címhez kötött pályázaton elnyert támogatást nem a támogatási szerződésben meghatározott célra használja fel.

(3) A miniszter a (2) bekezdés c) pontja esetében a Magyar Államkincstár által rendelkezésre bocsátott monitoring adatokat veszi figyelembe.

(4) Az "Ipari Park" cím megszűnése egyben a 9-11. § alapján megszerzett minősített ipari parki cím megszűnését is jelenti.

(5) Az "Ipari Park" cím, illetve a minősített ipari parki cím megszűnését a Minisztérium a hivatalos lapjában, valamint a honlapján közzéteszi, és törli az érintett szervezeteket az "Ipari Park" cím, illetve a minősített ipari parki cím viselésére jogosult szervezetek jegyzékéből.

(6) Az "Ipari Park" cím megszűnésének következménye a megállapodás felmondása, valamint az ezzel járó jogosultságok és kötelezettségek megszűnése, illetve a címhez kötött további támogatások és preferenciák lehetőségének elvesztése.

(7) Amennyiben a terület "Ipari Park" címe megszűnik, a betelepült vállalkozás a megszűnésig megszerzett támogatásait és preferenciáit nem veszíti el, de nem szerezhet olyan újabb támogatást és preferenciát, amelynek feltétele, hogy a vállalkozásnak helyet adó terület "Ipari Park" címmel rendelkezzen.

(8) Az a szervezet, amelynek "Ipari Park" címe megszűnt, arra legkorábban a megszűnés után egy évvel pályázhat újra.

A megállapodás módosítása

7. §

(1) Az "Ipari Park" cím viselője köteles a 4. § (1) bekezdése szerinti megállapodás módosítását kezdeményezni a következő esetekben:

a) az ipari park 4. § (1) bekezdése szerint megállapodásban meghatározott területét a 3. § (2) bekezdése szerinti érvényességi kritériumok betartásával növelni, illetve a 3. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott feltételek szerint 20 hektárig csökkenteni kívánja;

b) az "Ipari Park" címet viselő szervezet az adott területre vonatkozó "Ipari Park" címét más szervezet számára kívánja átadni.

(2) Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott esetben a megállapodás módosítását a cím átadásáról a címet átadó és átvevő szervezet közös jognyilatkozatával kell kezdeményezni. A Bíráló Bizottság javaslatát mérlegelve a miniszter dönt, figyelembe véve az átvevő szervezet tekintetében a 3. § (4) bekezdés kizáró feltételeit.

Ellenőrzés és értékelés

8. §

(1) Az "Ipari Park" cím elnyerésének évétől számított 6. évben a Minisztérium a közreműködő szervezet bevonásával szakmai értékelést végez a megállapodásban vállalt kötelezettségek teljesítéséről.

(2) Amennyiben az értékelés azt állapítja meg, hogy a cím viselője nem teljesítette a megállapodásban vállalt kötelezettségeit, a miniszter a Bíráló Bizottság javaslatát figyelembe véve - a kötelezettségek nem teljesítésének mértékétől függően - a következőket rendelheti el:

a) a cím viselőjének írásbeli figyelmeztetését követően az értékelés egy év múlva történő megismétlését, vagy

b) a megállapodás módosítását, melynek keretében az elkövetkező 5 évre új fejlesztési és betelepítési program készül, vagy

c) az "Ipari Park" cím megvonását.

Minősített ipari park címek

9. §

(1) A miniszter az "Ipari Park" címet elnyert azon szervezetek részére, amelyek kiemelkedő gazdaságszervezői és innovációs tevékenységet végeznek, külön pályázatot ír ki az "Integrátor Ipari Park" cím és a "Kistérségi Gazdaságfejlesztői Ipari Park" cím (a továbbiakban: minősített ipari park címek) elnyerésére.

(2) Egy szervezet egyidejűleg több minősített ipari park címmel is rendelkezhet.

(3) A miniszter a minősített ipari park címet elnyert szervezet számára tanúsító oklevelet ad át.

10. §

(1) Az ipari park pályázati úton "Integrátor Ipari Park" címet nyerhet el, amennyiben teljesíti a következő feltételeket:

a) a Pályázó legalább 3 éve rendelkezik "Ipari Park" címmel, és a 4. § (2) bekezdésében meghatározott beszámolási kötelezettségeit teljesítette;

b) a Pályázó az ipari parkban főállású, felsőfokú végzettséggel rendelkező szakembert alkalmaz, akinek feladata

ba) az ipari parkban és az annak térségében működő vállalkozások számára rendszeres üzleti szolgáltatás nyújtása vagy szervezése,

bb) a parkon belül és azon kívül működő szervezetek közötti együttműködés és a vállalati hálózatok kialakulásának segítése,

bc) az ipari park és a térségben működő más ipari parkok együttműködésének szervezése;

c) a betelepült vállalkozások között, vagy a betelepült vállalkozások és az ipari park térségében működő vállalkozások között rendszeres termelési, szolgáltatási, oktatási vagy fejlesztési együttműködés folyik, amit a Pályázó az együttműködő vállalkozások nyilatkozatával igazol;

d) az ipari park rendszeresen együttműködik legalább két másik, környezetében működő ipari parkkal, amit a Pályázó az együttműködő ipari parkok nyilatkozatával igazol.

(2) Az "Integrátor Ipari Park" cím viselője a 4. § (2) bekezdésében meghatározott éves beszámoló mellékletében számol be a minősített ipari park címmel kapcsolatos tevékenységéről.

11. §

(1) Az ipari park pályázati úton "Kistérségi Gazdaságfejlesztő Ipari Park" címet nyerhet el, amennyiben teljesíti a következő feltételeket:

a) a Pályázó legalább 3 éve rendelkezik "Ipari Park" címmel, és a 4. § (2) bekezdésében meghatározott beszámolási kötelezettségét teljesítette;

b) a Pályázó az ipari parkban főállású, felsőfokú végzettséggel rendelkező szakembert alkalmaz, akinek feladata, hogy

ba) részt vegyen a kistérség fejlesztési programjának tervezésében,

bb) segítse az ipari parkban és az annak térségében működő vállalkozásokat a kistérség gazdaság- és vállalkozásfejlesztési programjaihoz történő illeszkedésben;

c) az ipari park területén olyan inkubátorház működik, amely egyidejűleg legalább három, 5 évnél nem régebben

alapított kisvállalkozás számára biztosít a piaci árnál kedvezőbb elhelyezést;

d) az ipari parkot működtető szervezet rendelkezik a területileg illetékes Kistérségi Fejlesztési Tanács, vagy a területfejlesztési feladatokat is ellátó többcélú Kistérségi Társulás, továbbá a Megyei Területfejlesztési Tanács, valamint a Regionális Fejlesztési Tanács indokolással alátámasztott támogató javaslatával.

(2) A "Kistérségi Gazdaságfejlesztő Ipari Park" cím viselője a 4. § (2) bekezdésében meghatározott éves beszámoló mellékletében számol be a minősített ipari park címmel kapcsolatos tevékenységéről.

Az "Ipari Park" címre és a minősített ipari park címekre benyújtott pályázatok elbírálása

12. §

(1) A döntések megalapozására javaslattevő joggal Bíráló Bizottság működik. A Bíráló Bizottság elnöke a Minisztérium képviselője.

(2) A Bizottság elnökét és tagjait a (3) bekezdésben felsorolt szervezetek vezetőinek javaslatai alapján a miniszter kéri fel és hívja vissza. A felkérés határozatlan időtartamra szól.

(3)[5] A Bíráló Bizottság a következő szervek egy-egy képviselőjéből áll:

a) minisztériumok és központi hivatalok:

aa) Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium,

ab) Gazdasági és Közlekedési Minisztérium,

ac) Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium,

ad) Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium,

ae) Pénzügyminisztérium,

af) Szociális és Munkaügyi Minisztérium,

ag)[6] Nemzeti Innovációs Hivatal,

ah) Nemzeti Fejlesztési Ügynökség;

b) országos fejlesztési programokat koordináló szervezetek:

ba) Magyar Befektetési és Kereskedelem-fejlesztési Kht. (ITDH),

bb) Regionális Fejlesztési Holding Zrt.;

c) egyéb szervezetek:

ca) Magyar Innovációs Szövetség,

cb) Magyar Kereskedelmi és Iparkamara,

cc) Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége,

cd) Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége.

(4) A Bíráló Bizottság titkársági feladatait a Minisztérium, miniszter által kijelölt szervezeti egysége látja el.

(5)[7] A Bíráló Bizottság az elnök előterjesztése alapján értékeli az "Ipari Park" és a minősített ipari park cím elnyerése érdekében benyújtott pályázatokat, a 4. § (1) bekezdése szerinti megállapodások 7. § (1) bekezdésének b) pontja szerinti módosítását, és a 8. § (1) bekezdése alapján lefolytatott eljárás eredményét.

(6) A Bíráló Bizottság tagjai összeférhetetlenség esetén - ennek tényét bejelentve - tartózkodnak a szavazástól.

(7)[8] A Bíráló Bizottság maga határozza meg működési rendjét.

Az Ipari Parkok Fejlesztési Tanácsa

13. §

(1) A miniszter az ipari parkok fejlesztésének szakmai tanácsadó fórumaként létrehozza az Ipari Parkok Fejlesztési Tanácsát (a továbbiakban: Tanács) .

(2) A Tanács

a) rendszeresen értékeli az ipari parkok fejlődését és annak figyelembevételével javaslatokat dolgoz ki a fejlődést elősegítő intézkedések megtételére;

b) munkabizottságai révén az ipari parkokra vonatkozó fejlesztéspolitikai koncepciókat dolgoz ki.

(3)[9] A Tanács elnöke a miniszter által kijelölt szakállamtitkár. A titkársági feladatokat a Minisztérium miniszter által kijelölt szervezeti egysége végzi.

(4) A Tanács legfeljebb 25 főből állhat, tagjait az elnök kéri fel. A Tanács üléseire alkalmanként a tárgyalt témában érdekelt további szakemberek is meghívhatók. A Tanács tagjai:

a) az ipari parkok fejlesztésével kapcsolatos minisztériumok, országos hatáskörű szervek és hivatalok képviselői;

b) szakmai szervezetek képviselői;

c) régiónként egy, az ipari parkok megvalósításában részt vevő szakember.

(5) A munkabizottságokat a Tanács tagjaiból és felkért szakértőkből kell kialakítani.

(6)[10] A Tanács maga határozza meg működési rendjét.

Átmeneti és záró rendelkezések

14. §

(1)[11] E rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésekor "Ipari Park", illetve "Integrátor Ipari Park" címmel rendelkező szervezet címe megmarad, és a továbbiakban e rendelet hatálya alá tartozik.

(3) A rendeletet a hatálybalépését követően kiírt pályázatokra kell alkalmazni.

(4)[12]

Kiss Péter s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 2/2007. (I. 18.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2007.01.26.

[2] Megállapította a 163/2009. (VIII. 6.) Korm. rendelet 20. § (1) bekezdése. Hatályos 2009.08.07.

[3] Beiktatta a 163/2009. (VIII. 6.) Korm. rendelet 20. § (2) bekezdése. Hatályos 2009.08.07.

[4] Számozását módosította a 163/2009. (VIII. 6.) Korm. rendelet 20. § (2) bekezdése. Hatályos 2009.08.07.

[5] Megállapította a 2/2007. (I. 18.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2007.01.26.

[6] Módosította a 303/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet 10. § (6) bekezdése. Hatályos 2011.01.01.

[7] Megállapította a 2/2007. (I. 18.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2007.01.26.

[8] Megállapította a 2/2007. (I. 18.) Korm. rendelet 2. § (3) bekezdése. Hatályos 2007.01.26.

[9] Módosította a 2/2007. (I. 18.) Korm. rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2007.01.26.

[10] Megállapította a 2/2007. (I. 18.) Korm. rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2007.01.26.

[11] Módosította a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 480. pontja. Hatályos 2008.05.16.

[12] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 480. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

Tartalomjegyzék