Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

27/2005. (V. 31.) BM rendelet

a közúti közlekedési igazgatással összefüggő egyes belügyminiszteri rendeletek módosításáról

A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. §-a (3) bekezdésének d) pontjában, valamint a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény 42. §-ának d) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a gazdasági és közlekedési miniszterrel, továbbá a 13. § tekintetében a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

A közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) a következő 38/B. §-sal egészül ki:

"38/B. § (1) A külön jogszabályban* meghatározott forgalomba helyezésre nem kötelezett lassú járművek közül a mezőgazdasági erőgépek az R. 52. §-a (2) bekezdésének f) pontja szerinti ideiglenes rendszámtáblával, ideiglenes forgalomban tartási engedéllyel és a rendszámtáblához tartozó indítási naplóval vehetnek részt a közúti forgalomban.[1]

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában mezőgazdasági erőgép:

a) a magajáró mezőgazdasági és erdészeti betakarító gépek (arató-cséplő gépek, szecskázó gépek, cukorrépa betakarító gépek, zöldségbetakarító gépek, szőlőkombájnok, fakombájnok és erdészeti kiközelítők),

b) a magajáró műtrágya- és szervestrágya szóró gépek,

c) a magajáró permetezőgépek,

d) a speciális magajáró eszközhordozó alvázak,

e) a mezőgazdasági tevékenységre alkalmazandó magajáró rakodógép, amely tervezési sebessége szerint 25 km/óránál gyorsabb sebességgel haladni nem képes, illetve amelynek megengedett legnagyobb sebességét a típusbizonyítvány, illetőleg a közlekedési hatóság 25 km/óra értékben határozta meg.

(3) A mezőgazdasági vontatmánnyal a közúti forgalomban hatósági engedély és jelzés, illetve ideiglenes forgalomban tartási engedély nélkül lehet részt venni.

(4) A (3) bekezdés alkalmazásában mezőgazdasági vontatmány az olyan pótkocsinak nem minősülő vontatott munkagép, amely - a működéséhez szükséges eszközök szállítását kivéve - teherszállításra nem alkalmas, és amelyet a közúti forgalomban mezőgazdasági vontatóval, lassú járművel vagy mezőgazdasági erőgéppel vontatnak."

2. §

(1) Az R. 52. §-ának (2) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:

[A közlekedési igazgatási hatóság]

"f) a 38/B. §-ban felsorolt járművek tulajdonosa (üzemben tartója) részére M betűjelű ideiglenes rendszámtáblát ad ki és használatát engedélyezi."

(2) Az R. 52. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblát az ügyfél kérelme alapján az illetékes közlekedési igazgatási hatóság a Hivataltól rendeli meg."

3. §

Az R. a következő 59/A. §-sal egészül ki:

"59/A. § (1) Az M betűjelű ideiglenes rendszámtábla kiadásának, használatának - közlekedési igazgatási hatóság által történő - engedélyezési feltételei:

a) a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal által kiadott külön jogszabályban* meghatározott regisztrációs igazolás (regisztrációs szám),[2]

b) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződés igazolása,

c) az ügyfél nyilatkozata a felvenni kívánt ideiglenes rendszámtáblák, valamint az ilyen rendszámtáblára kötelezettjárművek darabszámára, azok gyártmányára, típusára és egyedi azonosító adataira (alvázszám) vonatkozóan,

d) az ügyfél nyilatkozata az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblával közúton használni kívánt mezőgazdasági erőgép(ek) biztonságos és szabályos közlekedésre való alkalmasságáról.

(2) Az M betűjelű ideiglenes rendszámtábla jogosítottja köteles a közúti forgalomban részvételkor a mezőgazdasági erőgépen a rendszámtáblát jól látható módon elhelyezni, valamint az indítási napló rovatait tényszerűen kitölteni.

(3) Az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblával ellátott jármű vezetője a közúti közlekedés során köteles igazolni az ideiglenes forgalomban tartási engedéllyel és az indítási naplóval a rendszámtábla használatának jogszerűségét, valamint a külön jogszabályban meghatározottak szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás fennállását.

(4) Az M betűjelű ideiglenes rendszámtábla elvesztését, eltűnését, megrongálódását a tulajdonos (üzemben tartó) köteles haladéktalanul a közlekedési igazgatási hatóságnál bejelenteni."

4. §

Az R. 61. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A P, az E és az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblával ellátott járművel csak a Magyar Köztársaság területén lehet közlekedni."

5. §

Az R. 62. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"62. § A P, az M, a Z, és a CD betűjelű ideiglenes rendszámtábla csak olyan járműre szerelhető fel, amely a közúti közlekedésre alkalmas műszaki állapotban van. E feltételek betartásáért a jármű üzemben tartója felelős."

6. §

(1) Az R. 80. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ideiglenes forgalomban tartási engedélyt kell kiadni az E, a P és az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblához, valamint a forgalomba helyezett, illetve forgalomból kivont, de érvényes műszaki vizsgával nem rendelkező jármű esetén."

(2) Az R. 80. §-a a következő új (6) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a (6)-(8) bekezdés számozása (7)-(9) bekezdésre változik:

"(6) Az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblához a B típusú ideiglenes forgalomban tartási engedélyt kell kiadni. Az engedély a kiállításától számított három évig érvényes. A B típusú ideiglenes forgalomban tartási engedély 15. számú mellékletében meghatározott 3-9. pontjait nem kell kitölteni. A közlekedési igazgatási hatóság az indítási naplóba, annak hitelesítésével egyidejűleg bejegyzi az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblával használni kívánt járművek fajtáját, gyártmányát, típusát, egyedi azonosító jelét (alvázszámát)."

7. §

Az R. a következő 81. §-sal egészül ki:

"81. § (1) Az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblához kiadott B típusú ideiglenes forgalomban tartási engedély érvényességi ideje - új rendszámtábla kiadása nélkül -három évente cserével hosszabbítható a rendszámtábla használatára való jogosultság fennállásának igazolásával egyidejűleg.

(2) Az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblát csak az indítási naplóban bejegyzett járműre lehet felszerelni.

(3) Az üzemben tartó az ideiglenes forgalomban tartási engedély érvényességi idején belül köteles bejelenteni a közlekedési igazgatási hatóságnál az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblával üzemeltetett járműveket érintő változásokat.

(4) A közlekedési igazgatási hatóság a bejelentés alapján az indítási naplót kiegészíti a használni kívánt jármű 80. § (6) bekezdésében felsorolt adataival, illetve a kérelemnek megfelelően érvényteleníti a már bejegyzett adatokat."

8. §

Az R. 84. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki:

"(9) A rendőr a helyszínen elveszi az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblát, az indítási naplót, valamint az ideiglenes forgalomban tartási engedélyt, ha a jármű vezetője az ideiglenes rendszámtáblát az 59/A. § (1) bekezdésétől eltérően használta, nem előírásszerűen vezette az indítási naplót, illetve az ideiglenes rendszámtábla nem az arra jogosult járműre van felszerelve."

9. §

Az R. a következő 91/A. §-sal egészül ki:

"91/A. § (1) A közlekedési igazgatási hatóság a 84. § (9) bekezdése alapján elvett M betűjelű ideiglenes rendszámtáblát, indítási naplót és az ahhoz tartozó ideiglenes forgalomban tartási engedélyt hat hónapra visszavonja.

(2) Az ideiglenes rendszámtáblát, az ideiglenes forgalomban tartási engedélyt és az indítási naplót a visszavonás időtartamára a közlekedési igazgatási hatóságnál le kell adni. A visszavonás időtartamának lejártáig az újabb ideiglenes rendszámtábla kiadása iránti kérelmet el kell utasítani."

10. §

Az R. 10. számú melléklete a következő 5. ponttal egészül ki:

"5. Az M betűjelű ideiglenes rendszámtábla egy betű és hat szám karaktert tartalmaz, a 4. pontban leírtak szerint a következő eltérésekkel:

- a betű és számkarakterek színe zöld,

- az alapszín fehér.

Az M betűjelű ideiglenes rendszámtábla A-B és B-B típusban kerül előállításra."

11. §

Az R. 16. számú mellékletének V. rész A) pontja a következő 7. alponttal egészül ki:

"7. Az M betűjelű ideiglenes rendszámtábla használata és ideiglenes fogalomban tartási engedély iránti kérelem benyújtásához csatolni kell:

- az ügyfél nyilatkozatát a felvenni kívánt rendszámtáblák, valamint az ilyen rendszámtáblára kötelezett járművek darabszámára, gyártmányára, típusára és egyedi azonosíthatóságára vonatkozó adatokkal,

- az ügyfél nyilatkozatát az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblával közúton közlekedő járművek biztonságos közlekedésre való alkalmasságáról.

A kérelem benyújtásakor be kell mutatni:

- Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal által kiadott külön jogszabályban* meghatározott regisztrációs igazolást (regisztrációs szám),[3]

- a külön jogszabályban* meghatározott igazgatási szolgáltatási díj megfizetéséről szóló bizonylatot,[4]

- az ügyfél személyazonosító okmányát,

- a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás megkötésének igazolását."

12. §[5]

13. §[6]

14. §

Az e rendelet hatálybalépésekor érvényes P betűjelű ideiglenes rendszámtáblához kiadott ideiglenes forgalomban tartási engedély hat hónapos érvényességi ideje egy alkalommal, legfeljebb hat hónapos érvényességi idővel - díjmentesen - meghosszabbítható.

15. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg

a) az R. 38. §-át megelőző "A járművek forgalomba helyezése" cím helyébe "A járművek forgalomba helyezése és ideiglenes forgalomban tartása" cím, az R. 80. § (5) bekezdésében szereplő "hat hónapra" szövegrész helyébe a "tizenkét hónapra" szövegrész, az R. 88. § (1) bekezdésében a "84. § (1) bekezdésében" szövegrész helyébe a "84. § (1) és (9) bekezdéseiben" szövegrész, az R. 89. § (1) bekezdésének b) pontjában szereplő "84. § (1) bekezdés d) pontja" szövegrész helyébe a "84. § (1) bekezdés d) és h) pontja" szövegrész lép;

b)[7]

Dr. Lamperth Mónika s. k.,

belügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] * A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 25. § a) pontja; A közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 6. § (2) bekezdése, illetve a 17. § (1)-(2) bekezdése.

[2] * Az Európai Unió Közös Agrárpolitikája magyarországi végrehajtásában, illetve a nemzeti agrártámogatási rendszerben érintett ügyfelekkel összefüggő ügyfélregiszter létrehozásáról és az ezzel kapcsolatos nyilvántartásba vételről szóló 141/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet.

[3] * Az Európai Unió Közös Agrárpolitikája magyarországi végrehajtásában, illetve a nemzeti agrártámogatási rendszerben érintett ügyfelekkel összefüggő ügyfélregiszter létrehozásáról és az ezzel kapcsolatos nyilvántartásba vételről szóló 141/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet.

[4] * A közúti közlekedési igazgatási hatósági eljárások díjairól szóló 29/2004. (VI. 16.) BM rendelet.

[5] Hatályon kívül helyezte a 12/2007. (III. 13.) IRM rendelet 15. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2007.03.28.

[6] Hatályon kívül helyezte a 15/2007. (III. 13.) IRM rendelet 12. § (1) bekezdése d) pontja. Hatálytalan 2007.05.01.

[7] Hatályon kívül helyezte a 12/2007. (III. 13.) IRM rendelet 15. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2007.03.28.