66/2005. (VII. 25.) FVM rendelet
a tehéntej termékpálya szabályozásában alkalmazott kvótarendszerről szóló 69/2004. (IV. 29.) FVM rendelet módosításáról
Az agrárpiaci rendtartásról szóló 2003. évi XVI. törvény 32. § (1) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
A tehéntej termékpálya szabályozásában alkalmazott kvótarendszerről szóló 69/2004. (IV. 29.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. § (3) bekezdésének h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, továbbá a következő n) ponttal egészül ki:
[(3) E rendelet alkalmazásában]
"h) közvetlen értékesítés: tej visszterhes vagy ingyenes átruházása, szállítása a tejtermelőtől közvetlenül a fogyasztóhoz, illetve más tejtermékek tejtermelő általi szállítása, átruházása;
n) referencia zsírtartalom: az éves kvóta-teljesítés mértékének számításánál alkalmazandó konstans érték."
2. §
Az R. 2. §-ának (7) és (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(7) A felvásárló köteles az e rendelet 16. §-a alapján lefolytatott ellenőrzés során a (4) bekezdésben megjelölt, az ellenőrzést megelőző három hónapos időszakra vonatkozó valamennyi tanúsítványt bemutatni.
(8) Amennyiben a felvásárló nem rendelkezik a (4) be-kezdés szerinti tanúsítványokkal, úgy az MVH a felvásárló jóváhagyását visszavonja."
3. §
Az R. 5. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:
"(8) A kvótával nem rendelkező tejtermelő által a kvóta-év alatt termelt teljes tejmennyiséget minden esetben az (1) bekezdésben meghatározottnak megfelelő, a kvótán felül értékesített tej utáni fizetési kötelezettség terheli."
4. §
Az R. 6. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A fizetési kötelezettségből származó összeg - a felmerülő szükséges kifizetések levonása után - fennmaradó részének felhasználására a Bizottság január 31-ig tesz javaslatot. A fizetési kötelezettségből származó összeg fennmaradó részének felhasználásáról a miniszter a Bizottság javaslatának figyelembevételével rendeletben határoz."
5. §
(1) Az R. 8. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A kvóta hetven százalék alatti teljesítése esetén az ezen mérték alatti, nem teljesített kvóta a kvótatulajdonos tejtermelőtől - az országos kvótatartalék javára - a lezárt kvótaévet követő április 1-jével megvonásra kerül.
(2) A teljes kvóta legkésőbb a lezárt kvótaévet követő naptári év április 1-jével megvonásra kerül az országos kvóta javára attól a tejtermelőtől, aki az adott kvótaévben a 14. § szerinti bevallások és a kimutatások alapján egyáltalán nem termelt tejet, és így nem felel meg az 1. § (3) bekezdés c) pontjának, kivéve, ha annak ezen időpont előtt ismét megfelel.
(3) A tejtermelő mentesül a kvótateljesítés kötelezettsége alól, ha a nem teljesítés az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegéből finanszírozott intézkedések tekintetében felmerülő elháríthatatlan külső ok (vis maior) esetén alkalmazandó egyes szabályokról szóló 109/2004. (VI. 9.) FVM rendelet szerinti elháríthatatlan külső ok miatt következett be. A tejtermelő az elháríthatatlan külső okot, annak keletkezését - akadályoztatás esetén az akadály megszűnését követő - harminc napon belül, de legkésőbb a kvótaévet követő negyvenöt napon belül köteles bejelenteni az adatfeldolgozónak. Az elháríthatatlan ok elismeréséről szóló határozatot az MVH a bejelentésben benyújtott indokok vizsgálatát követően hozza meg, amely szükség esetén magában foglalhat helyszíni ellenőrzést is."
(2) Az R. 8. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A tizenháromezer-négyszáz kilogrammot meg nem haladó közvetlen értékesítési kvótával rendelkező tejtermelők esetében az (1) bekezdés nem alkalmazandó."
6. §
(1) Az R. 9. §-ának (1)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A tejtermelő kvótamennyiségét legfeljebb harminc százalékig a Rendelet szerint regisztrált, tejtermelő gazdaságban bizonyíthatóan tejtermeléssel foglalkozó tejtermelő részére ideiglenesen átengedheti. Az ideiglenes átengedés időtartama esetenként nem haladhatja meg az egy kvótaévet.
(2) Az ideiglenes átengedést a kvóta eredeti tulajdonosának az adott kvótaév december 31-éig a tejkvóta-szabályzatban szereplő formanyomtatványon be kell jelentenie az adatfeldolgozóhoz. Az ideiglenes átengedésről az MVH a bejelentéstől számított harminc napon belül hoz határozatot azzal, hogy ez a határidő az adott kvótaév kezdete és július 15-e között beadott kérelmek esetében a 4. § (4) bekezdése szerinti határozat (igazolás) kézbesítésétől számítandó. A jóváhagyott ideiglenes átengedés a kérelemben feltüntetett időponttól hatályos. A december 31-ét követően benyújtott kérelem az adott kvótaévre vonatkozóan elutasításra kerül. Az ideiglenesen átengedett kvóta tovább ideiglenesen nem engedhető át.
(3) A tejtermelő kvótamennyiségét vagy annak egy részét a Rendelet szerint regisztrált, az előző kvótaév nyilvántartása alapján tejtermeléssel foglalkozó tejtermelőnek átruházhatja.
(4) Az átruházásról szóló adásvételi szerződést a tejkvóta-szabályzatban szereplő formanyomtatvánnyal együtt legkésőbb december 3 1-ig lehet benyújtani. Az adásvételi szerződés létrejöttéhez az MVH jóváhagyása szükséges. A jóváhagyott átruházás az adott kvótaévet követő kvótaév kezdetétől hatályos. A december 31-e után benyújtott adásvételi szerződés az adott kvótaévet követő kvótaévre vonatkozóan jóváhagyásra nem alkalmas.
(5) A vevő a szerződéskötést követő tizenöt napon belül köteles az adásvételi szerződést az adatfeldolgozóhoz benyújtani. Az MVH a benyújtástól számított harminc napon belül hoz határozatot az adásvételi szerződés jóváhagyásáról azzal, hogy ez a határidő az adott kvótaév kezdete és július 15-e között beadott kérelmek esetében a 4. § (4) bekezdése szerinti határozat (igazolás) kézbesítésétől számítandó."
(2) Az R. 9. §-a a következő (7)-(8) bekezdéssel egészül ki:
"(7) A tejtermelő kvótamennyiségét vagy annak egy részét a Rendelet szerint regisztrált, a tárgyévet megelőző kvótaév adatai alapján az országos tejtermelés, illetve felvásárlás együttesen számított mennyiségének a többségét reprezentáló, tejtermelőket és felvásárlókat képviselő szervezetnek átruházhatja. Az átruházásról szóló adásvételi szerződésre a (4)-(5) bekezdés rendelkezései azzal az eltéréssel alkalmazandók, hogy a jóváhagyott átruházás a szerződés megkötésének időpontjától hatályos.
(8) A (7) bekezdés szerint megvásárolt kvóta vagy annak egy része az (l)-(5) bekezdések szerint ideiglenesen átengedhető, illetve átruházható azzal az eltéréssel, hogy erre az ideiglenes átengedésre, illetve átruházásra nem vonatkoznak a (2) és (4) bekezdésben a bejelentésre, illetve benyújtásra meghatározott határidők, továbbá az ideiglenes átengedés, illetve az átruházás a szerződés megkötésének időpontjától hatályos."
7. §
Az R. 11. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Az (1) bekezdés alapján szerzett kvóta két teljes kvótaévig ideiglesen nem engedhető át más tejtermelőnek, és ezen időszak alatt csak az (1) bekezdés szerinti átruházás tárgya lehet. Ezen előírás nem vonatkozik arra, aki a gazdasághoz és a kvótához öröklés útján jutott hozzá."
8. §
Az R. 12. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Ha több tejtermelő gazdasági társaságot, szövetkezetet vagy tej szövetkezetet alapít, illetve, ha egy tejtermelő gazdasági társaságba, szövetkezetbe vagy tej szövetkezett e lép be, kvótáját a gazdasági társaság, szövetkezet vagy tejszövetkezet részére vagyoni hozzájárulásként átadhatja. A vagyoni hozzájárulásként átadott kvóta nem lehet több, mint a tejtermelő tagok kvótájának összessége."
9. §
Az R. 13. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A tejtermelő beszállítási és közvetlen értékesítési kvótája közötti végleges átcsoportosításra irányuló kérelmet az adott kvótaév december 31-éig, míg az ideiglenes átcsoportosításra irányuló kérelmet az adott kvótaév február 28-áig nyújthatja be a tejkvóta-szabályzat szerinti for-manyomtatványon az adatfeldolgozóhoz. A határidőbon benyújtott kérelem az adott kvótaévre vonatkozik, míg az ezen időpontot követően az adott kvótaévre vonatkozóan benyújtott kérelem elutasításra kerül.
(2) Az MVH a tejkvóta-szabályzatban rögzített irányelvek alapján harminc napon belül határozatban dönt az átcsoportosításról azzal, hogy ez a határidő az adott kvótaévre július 15-e előtt beadott kérelmek esetében a 4. § (4) be-kezdése szerinti határozat (igazolás) kézbesítésétől számítandó."
10. §
(1) Az R. 14. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A felvásárló az (1) bekezdés szerinti havi és éves kimutatást a tejtermelővel történt elszámolásnak megfelelően köteles elkészíteni."
(2) Az R. 14. §-ának (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(9) Amennyiben a felvásárló az (1) bekezdésben meghatározott havi adatszolgáltatási kötelezettségét a határidőt követő negyvenöt napon belül, illetve kvótaévre vonatkozó összesített adatszolgáltatási kötelezettségét július 1-jéig nem teljesíti, úgy az MVH a felvásárlót harminc napos határidő kitűzésével teljesítésre szólítja fel, amelynek eredménytelen eltelte után a felvásárló jóváhagyását visszavonja."
11. §
Az R. 15. §-ának (1) bekezdése a következő mondattal egészül ki:
"A beszállított tej tényleges zsírtartalmának kilogrammban kifejezett összege képezi az egyes tejtermelő havi beszállításának tényleges zsírtartalmát, ennek megfelelően kell a nyilvántartást vezetni."
12. §
Az R. 17. §-a a következő (6)-(8) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A 8. § (1)-(2) bekezdésétől eltérően a 2004/2005. kvótaévre vonatkozóan a kvóta hetven százalék alatti teljesítése esetén az ezen mérték alatti, nem teljesített kvóta, illetve tejtermelés hiánya és így az 1. § (3) bekezdés c) pontjának való meg nem felelés miatt a teljes kvóta a tejtermelőtől - az országos kvótatartalék javára - nem kerül megvonásra.
(7) Az a tejtermelő, aki 2005. március 31-ig kvótamennyiségéről vagy annak egy részéről az országos kvótatatartalék javára lemondott, e lemondását 2005. augusztus 15-ig visszavonhatja, mely esetben vele szemben az alul-tejesítés, illetve a nemteljesítés jogkövetkezményei nem kerülnek alkalmazásra. Amennyiben a lemondás visszavonása 2005. augusztus 15-ig nem történik meg, úgy a lemondással érintett kvótamennyiség ellentételezés nélkül az országos kvótatartalékba kerül.
(8) A 2005. január 31-ig benyújtott végleges átcsoportosításra irányuló kérelmek esetében a beszállítási és a közvetlen értékesítési kvóta közötti átcsoportosítás a 2004/2005. kvótaévre vonatkozik. "
13. §
Az R. 3. §-ának (4) bekezdésében szereplő "adatkezelővel (a továbbiakban: adatkezelő) " kifejezés helyébe az "adatfeldolgozóval (a továbbiakban: adatfeldolgozó) ", a 7. § (1) és (2) bekezdéseiben szereplő "adatkezelőnek" kifejezés helyébe az "adatfeldolgozónak", a 10. § (2), a 11. § (2), a 12. § (4) és a 14. § (7) bekezdéseiben szereplő "adatkezelőhöz" kifejezés helyébe az "adatfeldolgozóhoz", a 16 § (1) bekezdésben szereplő "adatkezelő" kifejezés helyébe az "adatfeldolgozó" kifejezés lép.
14. §
Az R. melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.
15. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba, ezzel egyidejűleg az R. 17. §-ának (1) és (2) bekezdései hatályukat vesztik.
Gráf József s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Melléklet a 66/2005. (VII. 25.) FVM rendelethez
[Melléklet a 69/2004. (IV. 29.) FVM rendelethez]
A 2004/2005. évi kvótaévre vonatkozóan, 2004. április 1-jétől 2005. március 31-ig az országos referenciamennyiség (országos kvóta) 1 947 280 tonna, melyből a beszállítási kvóta: 1 782 841 919 kilogramm és a közvetlen értékesítési kvóta: 164 438 081 kilogramm.
Az országos referencia zsírtartalom: 3,85%