292/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet
a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézetről
A Kormány az Alkotmány 35. §-a (2) bekezdésében megállapított eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alkotmány 40. §-a (3) bekezdésében foglalt feladatkörében eljárva, valamint a szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény 57. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. §[1]
(1) A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet (a továbbiakban: Intézet) központi hivatal. Az Intézetnek a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény szerinti irányítását a szakképzésért és felnőttképzésért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) látja el.
(2) Az Intézet önállóan működő és gazdálkodó, az előirányzatok felett teljes jogkörrel rendelkező központi költségvetési szerv.
(3) Az Intézet székhelye Budapest.
2. §
A miniszter irányítási jogkörében
a) gyakorolja az Intézet feletti alapító jogokat,
b) jóváhagyja az Intézet szervezeti és működési szabályzatát, valamint az éves munkatervét és költségvetési tervét,
c)[2] ellátja a 292/2009. (XII. 19.) Korm. rendelet által felügyeleti szervi hatáskörbe utalt feladatokat, irányítja és ellenőrzi az Intézet éves költségvetési előirányzatának tervezését, pénzellátását, az előirányzat módosítását, átcsoportosítását, a felhasználásról való beszámolást, valamint a gazdálkodás szabályozottságát, illetve gondoskodik e feladatok végrehajtásáról,
d) az Intézet feladataival összefüggésben követelményeket határoz meg a számítógépes központi adatgyűjtések adattartalma, valamint az információ- és prognózisszolgáltatás vonatkozásában.
3. §[3]
(1) Az Intézet vezetője a főigazgató, akit munkájában főigazgató-helyettesek segítenek. A főigazgatót határozatlan időtartamra a miniszter nevezi ki és menti fel. A főigazgató-helyettest határozatlan időtartamra, a főigazgató javaslatára a miniszter nevezi ki és menti fel. A munkáltatói jogokat a főigazgató felett a miniszter, a főigazgató-helyettes felett - a kinevezés és felmentés kivételével - a főigazgató gyakorolja.
(2) A főigazgató helyettes államtitkári, a főigazgató-helyettes minisztériumi főosztályvezetői illetményre jogosult.
(3) Az Intézet alkalmazásában álló kormánytisztviselők felett a munkáltatói jogokat a főigazgató gyakorolja. A munkáltatói jogokat a főigazgató - a kinevezés, a felmentés, valamint a vezetői megbízás és annak visszavonása kivételével - az Intézet vezető beosztású munkatársára ruházhatja át.
4. §
(1) A Kormány állami szakképzési és felnőttképzési intézetként az Intézetet jelöli ki.
(2) A szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvényben, a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. törvényben, valamint a szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló 2003. évi LXXXVI. törvényben az állami szakképzési és felnőttképzési intézet számára meghatározott feladatokat az Intézet látja el.
5. §
(1) Az Intézet - a külön jogszabályban meghatározott feladatain túl
a) a miniszter szakképzéssel és felnőttképzéssel összefüggő ágazati feladatai keretében
1. ellátja a szakképzési és felnőttképzési tevékenység szakmai és módszertani fejlesztését;
2. gondoskodik a hátrányos és fogyatékkal élők képzésének tanügyi és képzési dokumentumairól;
3. szakképzéssel és felnőttképzéssel összefüggő regionális és országos kutatásokat végez, kezdeményez, szervez és koordinál;
4. végzi a szakmastruktúra folyamatos fejlesztését, kidolgozza az Országos Képzési Jegyzék tervezetét, javaslatot tesz módosítására, illetve korszerűsítésére;
5. kidolgozza az európai követelményekhez illeszkedő szakképesítések egyenértékűségének feltételrendszerét, valamint a hazai és nemzetközi képesítések összehangolását;
6. fejleszti az Európai Unió tagországainak szakképzési és felnőttképzési intézményeivel történő együttműködést;
7. gyűjti és elemzi a külön jogszabályban meghatározott felnőttképzési statisztikai adatokat;
8. szakmai képzést és fejlesztését segítő kiadói tevékenységet végez, pedagógiai folyóiratokat és egyéb kiadványokat ad ki, és terjeszt;
9. ellátja a szakképzéssel és felnőttképzéssel kapcsolatos fejlesztési, elemzési és értékelési feladatokat;
10. közreműködik a hátrányos helyzet leküzdését segítő, továbbá rehabilitációs képzési programok kidolgozásában;
11. ellátja a világversenyek szervezésével kapcsolatos feladatokat;
12. szervezi az oktatási intézményvezetők szakmai továbbképzését;
13. működteti a Magyar Nemzeti Observatory irodát;
b) a miniszter hatáskörébe tartozó szakképesítésekkel összefüggő feladatok keretében
1. kidolgozza és gondozza a szakmai és vizsgáztatási követelményeket, valamint a szakképesítések és a szakmai tantárgyak központi programjait (tanterveit), tankönyveit és tanulmányi segédleteit;
2. kidolgozza a szakképesítésekhez tartozó szakmai vizsgatételeket, vizsgaközpontot működtet;
3. ellátja az országos szakmai tanulmányi versenyekkel kapcsolatos feladatokat;
4. szervezi a pedagógusok, andragógusok továbbképzését;
5. ellátja a Szakképzési Tankönyv és Taneszköz Tanács titkársági feladatait;
6. szervezi a szakmai tankönyvek kidolgozását és kiadását;
7.[4] közreműködik a humánerőforrás fejlesztést érintő stratégiai tervezésben;
8. elősegíti az Európai Unió által meghatározott szociális ágazatot érintő stratégiák, irányvonalak megvalósulását;
9.[5]
10.[6]
11.[7]
12. kidolgozza és fejleszti az általa folytatott képzések minőségirányítási rendszerét.
(2) Az Intézet az (1) bekezdés a) pontjának 4. és 5. pontjában meghatározott feladatát - külön jogszabályban meghatározottak alapján - a szakképesítésért felelős miniszterekkel együttműködve látja el.
6. §
(1) Ez a rendelet 2007. január 1-jén lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésének időpontjától az Intézet a Nemzeti Szakképzési Intézet, a Nemzeti Felnőttképzési Intézet, valamint a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet Képzési Központja által ellátott feladatok tekintetében a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet általános jogutódja.
(3) E rendelet hatálybalépésének időpontjától az Intézet a szakképzési hozzájárulás kezelésével és - a (4) bekezdésben meghatározott kivétellel - a Munkaerőpiaci Alap képzési alaprészéből (a továbbiakban: képzési alaprész) nyújtott támogatásokkal összefüggő feladatok ellátása tekintetében az Oktatási Minisztérium Alapkezelő Igazgatóságának (a továbbiakban: OM Alapkezelő) jogutódja. Az OM Alapkezelő 2007. január 15-éig köteles átadni az Intézet számára az e feladatokkal összefüggő dokumentumokat.
(4) E rendelet hatálybalépését megelőzően az Intézet számára a képzési alaprészből nyújtott támogatásokra vonatkozóan megkötött, lezárásra még nem került támogatási szerződések alapján az OM Alapkezelőt, mint támogatót megillető jogok és kötelezettségek e rendelet hatálybalépésének időpontjától a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot illetik meg, illetve terhelik. Az OM Alapkezelő 2007. január 15-éig köteles átadni a Szociális és Munkaügyi Minisztérium számára ezen szerződésekhez kapcsolódó valamennyi dokumentumot.
(5)[8] A szociális ágazat továbbképzési, alap- és szakvizsga rendszerének működtetésével, fejlesztésével kapcsolatos feladatok tekintetében 2011. január 1-jétől a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet jogutódja.
Gyurcsány Ferenc s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 225/2011. (X. 24.) Korm. rendelet 1. § - a. Hatályos 2011.11.01.
[2] Módosította a 292/2009. (XII. 19.) Korm. rendelet 244. § c) pontja. Hatályos 2010.01.01.
[3] Megállapította a 225/2011. (X. 24.) Korm. rendelet 2. § - a. Hatályos 2011.11.01.
[4] Módosította a 355/2010. (XII. 30.) Korm. rendelet 3. § (3) bekezdése a) pontja. Hatályos 2011.01.01.
[5] Hatályon kívül helyezte a 355/2010. (XII. 30.) Korm. rendelet 3. § (3) bekezdése b) pontja. Hatálytalan 2011.01.01.
[6] Hatályon kívül helyezte a 355/2010. (XII. 30.) Korm. rendelet 3. § (3) bekezdése b) pontja. Hatálytalan 2011.01.01.
[7] Hatályon kívül helyezte a 355/2010. (XII. 30.) Korm. rendelet 3. § (3) bekezdése b) pontja. Hatálytalan 2011.01.01.
[8] Beiktatta a 355/2010. (XII. 30.) Korm. rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2011.01.01.