Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

27/2007. (XII. 20.) PM rendelet

összevont alapú szavatoló tőke és összevont alapon számított tőkekövetelmény számításáról

A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Hpt.) 235. §-a (2) bekezdésének m) és r) pontjában, a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény (a továbbiakban: Tpt.) 451. §-a (2) bekezdésének o) pontjában, valamint a biztosítókról és a biztosítási tevékenységről szóló 2003. évi LX. törvény 235. §-ának r) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a pénzügyminiszter feladat- és hatásköréről szóló 169/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának g) pontjában foglalt feladatkörömben az alábbiakat rendelem el:

1. §

E rendelet hatálya a Hpt. 90. §-ának (2) bekezdésében meghatározott vállalkozásokra terjed ki.

Az összevont alapú szavatoló tőke

2. §

Az összevont alapon számított szavatoló tőke a Hpt. 5. számú mellékletében és a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bsztv.) 2. számú mellékletében felsorolt alapvető, járulékos és kiegészítő tőkéből áll, az összevonás (konszolidáció) miatt keletkező eltérésekkel.

3. §

Az összevont alapú alapvető és járulékos tőke a Hpt. 5. számú mellékletében és a Bsztv. 2. számú mellékletében rögzített szavatoló tőke elemeken túlmenően a következőket tartalmazza:

a) olyan vállalkozás tőkekonszolidációs különbözeteit, amely a Hpt. 94. §-ának (1)-(4) bekezdése alá tartozik,

b) olyan vállalkozás saját tőkéjében bekövetkező változásokat, amely a Hpt. 94. §-ának (1)-(4) bekezdése alá tartozik,

c) adósságkonszolidálás különbözetéből adódó összevonás (konszolidáció) miatti változásokat, olyan vállalkozás esetében, amelyre a Hpt. 94. §-ának (1)-(3) bekezdése alapján a teljes körű bevonás konszolidációs módszerét vagy a közös vezetésű vállalkozásokra vonatkozó konszolidációs módszert kell alkalmazni,

d) közbenső eredményt olyan vállalkozás esetében, amelyre a Hpt. 94. §-ának (1)-(3) bekezdése alapján a teljes körű bevonás konszolidációs módszerét vagy a közös vezetésű vállalkozásokra vonatkozó konszolidációs módszert kell alkalmazni,

e) olyan vállalkozás esetében a külső tagok (más tulajdonosok) részesedését, amelyre a Hpt. 94. §-ának (1) bekezdése szerint a teljes körű bevonás konszolidációs módszerét kell alkalmazni.

4. §

(1) Az összevont alapú alapvető tőke pozitív összetevői a Hpt. 5. számú mellékletében és a Bsztv. 2. számú mellékletében az alapvető tőke pozitív összetevői között felsorolt elemek, továbbá azok vonatkozásában:

a) saját tőke növekedése [3. § b) pont],

b) adósságkonszolidálás különbözete miatti pozitív konszolidációs különbözet [3. § c) pont],

c) közbenső eredmény különbözete miatti pozitív konszolidációs különbözet [3. § d) pont],

d) külső tagok (más tulajdonosok) részesedése [3. § e) pont].

(2) Az (1) bekezdés szerinti különbözetek csak az osztalék-elsőbbségi, a nyereséges évben az elmúlt év(ek) elmaradt hozamfizetésre is feljogosító, jegyzett és befizetett részvényeknek nem minősülő részvények arányában kerülnek beszámításra.

5. §

(1) Az összevont alapú alapvető tőke negatív összetevői a Hpt. 5. számú mellékletében és a Bsztv. 2. számú mellékletében az alapvető tőke negatív összetevői között felsorolt elemek, továbbá azok vonatkozásában:

a) saját tőke csökkenése [3. § b) pont],

b) adósságkonszolidálás különbözete miatti negatív konszolidációs különbözet [3. § c) pont],

c) közbenső eredmény különbözete miatti negatív konszolidációs különbözet [3. § d) pont].

(2) Az (1) bekezdés szerinti különbözetek csak az osztalék-elsőbbségi, a nyereséges évben az elmúlt év(ek) elmaradt hozamfizetésre is feljogosító, jegyzett és befizetett részvényeknek nem minősülő részvények arányában kerülnek beszámításra.

6. §

(1) Az összevont alapú járulékos tőke pozitív összetevői a Hpt. 5. számú mellékletében és a Bsztv. 2. számú mellékletében a járulékos tőke pozitív összetevői között felsorolt elemek, továbbá azok vonatkozásában:

a) passzív tőkekonszolidációs különbözet [3. § a) pont],

b) saját tőke növekedése [3. § b) pont],

c) adósságkonszolidálás különbözete miatti pozitív konszolidációs különbözet [3. § c) pont],

d) közbenső eredmény különbözete miatti pozitív konszolidációs különbözet [3. § d) pont],

e) külső tagok (más tulajdonosok) részesedése [3. § e) pont].

(2) Az (1) bekezdés b)-e) pont szerinti különbözetek csak az osztalék-elsőbbségi, a nyereséges évben az elmúlt év(ek) elmaradt hozamfizetésre is feljogosító, jegyzett és befizetett részvények arányában kerülnek beszámításra.

7. §

(1) Az összevont alapú járulékos tőke negatív összetevői a Hpt. 5. számú mellékletében és a Bsztv. 2. számú mellékletében a járulékos tőke negatív összetevői között felsorolt elemek, továbbá azok vonatkozásában:

a) aktív tőkekonszolidációs különbözet [3. § a) pont],

b) saját tőke csökkenése [3. § b) pont],

c) adósságkonszolidálás különbözete miatti negatív konszolidációs különbözet [3. § c) pont],

d) közbenső eredmény különbözete miatti negatív konszolidációs különbözet [3. § d) pont].

(2) Az (1) bekezdés b)-d) pont szerinti különbözetek csak az osztalék-elsőbbségi, a nyereséges évben az elmúlt év(ek) elmaradt hozamfizetésre is feljogosító, jegyzett és befizetett részvények arányában kerülnek beszámításra.

8. §

Az összevont alapú járulékos tőkének az összevont alapú szavatoló tőkébe történő beszámíthatóságánál az alábbi korlátozásokat kell érvényesíteni:

a) a figyelembe vehető összevont alapú járulékos tőke összege nem haladhatja meg az összevont alapú alapvető tőke 100%-át,

b) azösszevont alapú járulékos tőkeként figyelembe vehető, összevont alapú alárendelt kölcsöntőke, valamint a Hpt. 5. számú melléklete 8. pontjának a) alpontja szerinti osztalékelsőbbségi, a nyereséges évben az elmúlt év(ek) elmaradt hozamkifizetésére is feljogosító, jegyzett és befizetett részvények összevont alapon számított összege nem haladhatja meg az összevont alapú alapvető tőke 50%-át.

9. §

(1) A 8. § szerinti korlátozások figyelembevételével meghatározott összevont alapú szavatoló tőke alapvető és járulékos tőkerészeinek összegéből le kell vonni:

a) a más pénzügyi intézményben, befektetési vállalkozásban lévő részesedések könyv szerinti értékét - ha a felsoroltaknál a Hpt. 90. § (2) bekezdés szerinti vállalkozások befolyásoló részesedéssel rendelkeznek, de nem minősül a Hpt. 94. § (1)-(3) bekezdés szerinti vállalkozásnak -, valamint az előzőekben felsorolt vállalkozások részére nyújtott alárendelt kölcsöntőke könyv szerinti értékét,

b) a biztosítóban lévő részesedések könyv szerinti értékét - ha a Hpt. 90. § (2) bekezdés szerinti vállalkozások befolyásoló részesedéssel rendelkeznek -, valamint a biztosító részére nyújtott alárendelt kölcsöntőke könyv szerinti értékét,

c) a befolyásoló részesedésnek nem minősülő, más pénzügyi intézményben, befektetési vállalkozásban, valamint biztosítóban lévő részesedések könyv szerinti értékének, valamint az előzőekben felsorolt vállalkozások részére nyújtott alárendelt kölcsöntőke könyv szerinti értékének együttes összegéből a 2-8. §-ok figyelembevételével számított szavatoló tőke 10%-át meghaladó részt,

d) a hitelezési kockázatát belső minősítésen alapuló módszerrel számító hitelintézetnek az elszámolt értékvesztés és a képzett céltartalék összegének a várható veszteség értékével csökkentett értékét, ha ez a különbség negatív, valamint a részesedések kockázattal súlyozott kitettség értékének - külön jogszabály szerinti - az egyszerű súlyozási módszerrel vagy PD/LGD módszerrel történő meghatározása esetén, a részvénykitettségek várható veszteségének összegét.

(2) Az összevont alapon számított szavatoló tőkéből le kell vonni a Hpt. 91. § (3) bekezdése alapján az összevonás (konszolidáció) alól felügyeleti engedély alapján mentesülő vállalkozásokban meglévő részesedések könyv szerinti értéke és a rájuk vonatkozó minimális szavatoló tőkeszükséglet közül a nagyobb összeget le kell vonni. Részesedési viszony megléte esetén a levonást tőkearányosan (részese-désarányosan) kell végrehajtani.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott levonások során érvényesíteni kell a 8. §-ban foglalt korlátozásokat.

10. §

A 9. §-ban foglalt levonásokat követően fennmaradó összevont alapú szavatoló tőke alapvető és járulékos tőkerészei képezik a Hpt. 93. §-ának (1) bekezdésében meghatározott, a szavatoló tőke nagyságához kötött korlátozások alapját.

11. §

(1) A 9. §-ban foglalt levonásokat követően fennmaradó összevont alapú szavatoló tőke alapvető és járulékos tőkerészeiből le kell vonni a Hpt. 79. §-a és 83. §-a szerinti limittúllépések összegét.

(2) A levonások során érvényesíteni kell a 8. §-ban foglalt korlátozásokat.

12. §

(1) A kereskedési könyvben nyilvántartott, összevont alapon számított pozíciók és kockázatvállalások, valamint a teljes tevékenységre, összevont alapon számított devizaárfolyam- és árukockázat tőkekövetelményének fedezetére az alapvető és járulékos tőke mellett kiegészítő tőke is felhasználható.

(2) A kiegészítő tőke összetevői és a rá vonatkozó korlátozások megegyeznek a Hpt. 5. számú mellékletében és a Bsztv. 2. számú mellékletében rögzítettekkel.

(3) Alapvető és járulékos tőkerészként a 11. §-ban foglalt levonások és az összevont alapon számított szavatoló tőke fennmaradó összege vehető figyelembe.

Az összevont alapon számított tőkekövetelmény

13. §

(1) Az összevont alapon számított tőkekövetelmény a Hpt. 76. § (1)-(2) bekezdés szerinti, összevontan számított tőkekövetelmények összege.

(2) Az összevont alapon számított tőkekövetelmény meghatározása során a Hpt. 90. §-ának (2) bekezdése szerinti vállalkozások összevont (konszolidált) mérlegében szereplő eszköztételek után a hitelezési kockázat kezeléséről és tőkekövetelményéről szóló 196/2007. (VII. 30.) Korm. rendeletben (a továbbbiakban: Hkr.) előírtak szerint ki kell számítani a kockázattal súlyozott kitettség értékeket.

(3) Az összevont alapon számított tőkekövetelmény meghatározása során:

a) a Hpt. 94. §-ának (1)-(3) bekezdése szerinti vállalkozások esetében a vállalkozások egymással szemben fennálló mérlegen kívüli tételeinek a kockázati súlya 0%,

b) a kockázattal súlyozott mérlegen kívüli kockázatvállalásokat a Hpt. 94. §-ának (1) bekezdése szerinti vállalkozásoknál teljes mértékben, a Hpt. 94. §-ának (2)-(3) bekezdése szerinti vállalkozásoknál tőkearányos (részesedésarányos) mértékben kell figyelembe venni.

Záró rendelkezések

14. §

(1) Ez a rendelet 2008. január 1-jén lép hatályba.

(2)[1]

(3)[2]

(4) A (2)-(3) bekezdés és a 15. § 2008. január 2-án hatályát veszti.

15. §[3]

16. §

Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusnak való megfelelést szolgálja: az Európai Parlament és a Tanács 2006/48/EK irányelve (2006. június 14.) a hitelintézetek tevékenységének megkezdéséről és folytatásáról (átdolgozott szöveg) [65. cikk].

Dr. Veres János s. k.,

pénzügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte ezen rendelet 14. § (4) bekezdése. Hatálytalan 2008.01.02.

[2] Hatályon kívül helyezte ezen rendelet 14. § (4) bekezdése. Hatálytalan 2008.01.02.

[3] Hatályon kívül helyezte ezen rendelet 14. § (4) bekezdése. Hatálytalan 2008.01.02.

Tartalomjegyzék