Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

75/2007. (VIII. 17.) GKM rendelet

a földgáz biztonsági készlet felhasználására vonatkozó egyes szabályokról

A földgáz biztonsági készletezéséről szóló 2006. évi XXVI. törvény (a továbbiakban: Fbkt.) 13. §-ának a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a gazdasági és közlekedési miniszter feladat- és hatásköréről szóló 163/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának g) pontjában foglalt feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. §

E rendelet szabályait kell alkalmazni a földgáz, illetve a földgáz-helyettesítő tüzelési célra felhasználható kőolajtermékek biztonsági készletének (a továbbiakban: biztonsági készlet) felhasználásával kapcsolatos eljárásra.

2. §

E rendelet alkalmazásában irányadó fogalmakat az Fbkt. 2. §-a és a földgázellátásról szóló 2003. évi XLII. törvény 3. §-a, valamint a végrehajtására kiadott jogszabályok rendelkezései tartalmazzák.

3. §

(1) Amennyiben bármely rendszerhasználó tudomást szerez saját földgáz forrása várható tartós kieséséről, köteles azt haladéktalanul, de legfeljebb 24 órán belül az eseményjellegének, a kiesés várható időtartamának és a csökkenés mértékének megjelölésével bejelenteni a rendszerirányítónak.

(2) A rendszerirányító köteles megvizsgálni a rendszeregyensúly fenntartása érdekében szükséges - külön jogszabályban meghatározott - fogyasztást korlátozó intézkedések elrendelésének szükségességét és - külön jogszabályban meghatározott feltételek teljesülése esetén - elrendelni azokat a Magyar Energia Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) elnökének egyidejű tájékoztatása mellett. A rendszerirányító köteles a Hivatal elnökét az egyensúly megbomlásának várható súlyosságáról, a rendszeregyensúly fenntartása érdekében várható, illetve már megtett intézkedéseiről tájékoztatni.

4. §

(1) A Hivatal elnöke, amennyiben a rendszerirányító tájékoztatása alapján az Fbkt. 5. §-ának (1) bekezdésében meghatározott krízishelyzet bekövetkezése valószínűsíthető, összehívja a Földgázellátási Krízis Bizottságot (a továbbiakban: Bizottság).

(2) A Bizottság állandó tagjai:

a) a gazdasági és közlekedési miniszter (a továbbiakban: miniszter),

b) a Hivatal,

c) a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (a továbbiakban: Szövetség),

d) a rendszerirányító és

e) a Kormányzati Koordinációs Bizottság Titkársága képviselői.

(3) A Hivatal elnöke szükség esetén más érintett hatóság vagy gazdálkodó szervezet képviselőjét is meghívhatja a Bizottságba.

(4) A Bizottság ügyrendjét a Hivatal elnöke határozza meg. A Bizottság elnökét a Hivatal elnöke jelöli ki.

(5) A Bizottság tanácsadó, döntés-előkészítő testület. A Bizottság feladata

a) a krízishelyzet értékelése és

b) az (1) bekezdésben leírtak fennállása esetén teendő intézkedésekre vonatkozó javaslat kialakítása.

(6) A Bizottság a krízishelyzet megállapítására és a biztonsági készlet felhasználásának kezdeményezésére szóló javaslatát a Hivatal elnöke részére teszi meg.

(7) Amennyiben a krízishelyzet elhúzódása vagy egyéb ok miatt szükséges a biztonsági készlet felhasználásáról szóló rendelet módosítása vagy új rendelet megalkotása, a Hivatal elnöke ismét összehívja a Bizottságot az új javaslat elkészítése érdekében.

5. §

(1) A Bizottság a helyzetértékelés alapján a földgáz, illetve tüzelési célra felhasználható kőolajtermék biztonsági készlet felhasználása kezdeményezésének esetére kidolgozott javaslatában részletezi:

a) a felhasználás okát és célját,

b) a krízishelyzetet okozó körülményeket és a várható következményeket,

c) a szükséges intézkedéseket, azon belül a földgáz biztonsági készlet felhasználásra javasolt maximális mennyiségét (m3/óra, m3/nap), figyelembe véve a krízishelyzet feltételezett időtartama - kezdő és várható megszűnési időpont megjelölésével - alatt igénybe vehető hazai termelői, import átvételi és tárolói földgáz lehetőségeket,

d) a felhasználásra javasolt biztonsági készletet tároló földgáztároló megnevezését,

e) a felhasználásra javasolt kőolajterméket tároló telep megnevezését,

f) a felhasználásra javasolt kőolajtermék mennyiséget, minőséget (ktonna/nap tárolótelepenként, szabványkövetelmények),

g) a földgáz, illetve a kőolajtermék biztonsági készlet felhasználóját, a felhasználásra javasolt készlet tervezett mennyiségét az Fbkt. 8. §-ának (2) bekezdése szerinti értékesítésre, illetve felhasználásra kijelölt tagonként,

h) az értékesítés javasolt árát, az áralkalmazás feltételeit, a tagok és a Szövetség közötti elszámolás és a fizetés módját, határidejét,

i) a visszapótlás rendjét és a kötelezetteket.

(2) A tüzelési célra felhasználható kőolajtermékre és földgázra megkötött adásvételi szerződéseket a Szövetség megküldi a Hivatal részére is. A Szövetség az általa készített és közzétett mintaszerződés felhasználásával - átlátható, megkülönböztetés-mentes feltételekkel - köt szerződést a felekkel.

6. §

(1) A biztonsági készletből történő értékesítésre vonatkozó, a miniszternek készített árjavaslatát a Bizottság - az Fbkt. 5. §-ának (3) bekezdésben foglaltakkal összhangban - a földgáznak, illetve a tüzelési célra felhasználható kőolajterméknek az árjavaslat elkészítésekor ismert tényleges ára alapján készíti elő. A Szövetség, valamint a Bizottság 4. § (3) bekezdés szerint meghívott tagjai kötelesek a szükséges ár- és pénzügyi információkat, illetve a javaslat előkészítéséhez szükséges egyéb információkat a Bizottság rendelkezésére bocsátani.

(2) A Szövetség készlet-visszapótlással kapcsolatos kötelezettsége úgy valósul meg, hogy a felhasználásra kijelölt tag és a Szövetség olyan kereskedelmi szerződést köt, amely szerint a kijelölt tag az általa átvett mennyiséggel megegyező készletmennyiséget köteles visszapótolni a biztonsági készletet tároló földalatti gáztárolóba legkésőbb a visszapótlás határidejéig. A visszapótolt biztonsági készletért a Szövetség a miniszter által megállapított árat fizeti. A szerződésben a felhasználásra kijelölt tag - a visszapótlás nem szerződésszerű teljesítése esetére - a Szövetség nevére kiállított bankgaranciát köteles nyújtani, melynek összege biztonsággal fedezetet nyújt a készlet miniszter által megállapított árának és a más forrásból történő Szövetség általi megvásárlásának ára közötti különbözetre.

(3) A Szövetség által kötött adásvételi szerződésekben a teljesítés helye mindenkor a biztonsági készletet tároló földalatti gáztároló kiadási pontja, így a rendszerhasználat mennyiségarányos tarifáit (szállítási forgalmi díj, betárolási és kitárolási díj), valamint szagosítási díjat a tag fizeti.

(4) A szállító nem köteles befogadni a miniszter által engedélyezett mennyiség feletti nominálást.

(5) A felhasznált stratégiai földgáz pénzügyi elszámolása a tagok és a Szövetség között a szállítói jegyzőkönyv alapján történik, a Szövetség és a tagok közötti értékesítési szerződés és teljesítés figyelembevételével.

(6) A tag köteles nyilvántartásában a biztonsági készletből értékesített földgáz árát, mennyiségét, és az erre eső rendszerhasználati díjakat elkülönítve feltüntetni és elszámolni.

7. §

A biztonsági készlet visszapótlásának várható költségeinél alacsonyabb áron értékesített kőolajtermék nem használható fel más jogszabályban előírt tartalékok helyettesítésére, kivéve a krízishelyzet megoldása céljából felhasznált saját tulajdonú készlet visszapótlását.

8. §

A rendeletben foglaltak teljesítését a Hivatal ellenőrzi, és az előírások megszegőivel szemben a külön jogszabályokban előírt szankciókat alkalmazza.

9. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2)[1]

(3)[2]

Dr. Kóka János s. k.,

gazdasági és közlekedési miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 10. § 1. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[2] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 10. § 1. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.