Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

12/2008. (V. 29.) HM rendelet

a Magyar Honvédség Öltözködési Szabályzatának kiadásáról szóló 9/2005. (III. 30.) HM rendelet módosításáról

A Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény 287. § (2) bekezdés k) pontjában, valamint a katonai és rendvédelmi felsőoktatási intézmények vezetőinek, oktatóinak és hallgatóinak jogállásáról szóló 1996. évi XLV. törvény 50. § (2) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény 51. §-ában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. §

A Magyar Honvédség Öltözködési Szabályzatának kiadásáról szóló 9/2005. (III. 30.) HM rendelet (a továbbiakban: R.) melléklet 9. pont első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A díszelgő öltözet az MH Támogató Dandár 32. Budapest Díszzászlóalj (a továbbiakban: díszzászlóalj) és a katonazenekarok állományának ruházata nemzeti és állami ünnepeken, kiemelkedő katonai és társadalmi rendezvényeken, temetéseken, valamint az elöljáró által meghatározott alkalmak esetén."

2. §

Az R. melléklet 14. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"14. A Tábori Lelkészi Szolgálat tagja az Öltözködési Szabályzat rendelkezéseit köteles betartani, illetve katonai rendezvényen az arra előírt (elrendelt) öltözeti változatban megjelenni. A tábori püspök az egyenruhán a püspöki keresztet, a vezető tábori rabbi és a rabbi az egyenruhához a kipát viselheti.

Ha a tábori lelkész a katonai rendezvényen egyházi feladatokat végez, katonai öltözetét - az egyházi előírásokra figyelemmel - további egyházi ruházattal is kiegészítheti."

3. §

Az R. melléklet 20. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"20. Katonai rendezvények alkalmával a díszzászlóalj és a katonazenekarok állománya díszelgő, illetve a rendezvény jellege szerint hadi- (gyakorló-) öltözetet visel."

4. §

Az R. melléklet 30. pont a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A külföldön szolgálatot teljesítő katona viselheti:]

"a) az adott kontingens, illetve szolgálati hely megkülönböztető jelzéseit [csapatkarjelzés, szolgálati karszalag vagy jelzés, csapatjelvény, csapat-, illetőleg fegyvernemi (haderőnemi) sál, sapka, továbbá végzettséget tanúsító jelvény, egyéb feliratok és jelvények stb.],"

5. §

(1) Az R. melléklet 45. C) pont i) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A 90 M és 2000 M általános, a 93 M ejtőernyős és a 93 M repülőszerelő hadi- (gyakorló-) öltözet hordmód változatai:]

"i) a harckocsizó és a hadihajós szakbeosztású állomány, valamint a tábori lelkész a nyári gyakorlósapka helyett hímzett harckocsizó, hadihajós, illetve tábori lelkészi jelvénnyel ellátott fekete barett sapkát visel, a HM Tábori Rabbinátus állománya a fekete barett sapka helyett a 2000 M nyári gyakorlóöltözet alapanyagából készített, hímzett magyar és héber felirattal ellátott kipát viselhet,"

(2) Az R. melléklet 45. C) pont v) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A 90 M és 2000 M általános, a 93 M ejtőernyős és a 93 M repülőszerelő hadi- (gyakorló-) öltözet hordmód változatai:]

"v) nyáron és átmeneti időszakban a 90 M és 2000 M általános, a 93 M ejtőernyős és a 93 M repülőszerelő hadi-(gyakorló-) öltözetet viselő állomány sorakozó, illetve katonai rendezvények alkalmával szakmai hovatartozást kifejező sálat hord az alábbiak szerint:

- "lövész" zöld színű szakmai sálat hord az MH Össz-haderőnemi Parancsnokságon (a továbbiakban: MH ÖHP) a szárazföldi haderőnemnél szakbeosztást betöltő és a neki alárendelt katonai szervezetek katonaállománya,

- világoskék színű szakmai sálat hord az MH ÖHP-n a légierő haderőnemnél szakbeosztást betöltő és a neki alárendelt katonai szervezetek - kivéve az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakéta Ezred - katonaállománya,

- kármin színű szakmai sálat hord a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség, a katonai igazságügyi szervek állománya, az MH ÖHP, valamint az MH Támogató Dandár (a továbbiakban: MH TD) parancsnokságon logisztikai és egészségügyi szakbeosztást betöltő, valamint az alárendeltségükben lévő logisztikai és egészségügyi szervezetek katonaállománya, továbbá az MH Radó György Honvéd Egészségügyi Központ és az egészségügyi intézetek szakállománya,

- búzavirágkék színű szakmai sálat hord az MH ÖHP és az MH TD parancsnokságon híradó szakbeosztást betöltő, valamint az alárendeltségükben lévő híradó szervezetek katonaállománya,

- skarlátpiros színű szakmai sálat hord az MH ÖHP, illetve az MH TD parancsnokságon, valamint az alárendeltségükben lévő katonai szervezeteknél az előzőekben fel nem sorolt szakbeosztást betöltő, illetve a fenti bekezdésekben meghatározott katonai szervezetekhez nem tartozó katona, továbbá az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakéta Ezred állománya,

- +25 °C feletti hőmérséklet esetén a szakmai sál viselése - a feladatot elrendelő állományilletékes parancsnok külön parancsa alapján - mellőzhető,"

(3) Az R. melléklet 45. C) pont y) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A 90 M és 2000 M általános, a 93 M ejtőernyős és a 93 M repülőszerelő hadi (gyakorló-) öltözet hordmód változatai:]

"y) a 2/A. változat nyáron, a 8. és a 13. változat átmeneti időszakban is viselhető."

(4) Az R. melléklet 45. D) pont első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A 2003 M repülőhajózó hadi- (gyakorló-) védőöltözetet a Honvédség repülőhajózó (repülőgép- és helikoptervezető, valamint fedélzeti) állománya viseli szakkiképzési feladatai végrehajtásakor, alaki szemlén, készenlét fokozásakor, valamint készültségi szolgálatban."

(5) Az R. melléklet 45. E) pontja a következő n) és o) alponttal egészül ki:

[A 2003 M sivatagi hadi- (gyakorló-) öltözet hordmód változatai:]

"n) a 21. változat átmeneti időszakban is viselhető, o) a tábori lelkész a sivatagi kalap helyett hímzett tábori lelkészi jelvénnyel ellátott fekete barett sapkát viselhet, a HM Tábori Rabbinátus állománya a fekete barett sapka helyett a 2000 M nyári gyakorlóöltözet alapanyagából készített, hímzett magyar és héber felirattal ellátott kipát viselhet."

(6) Az R. melléklet 45. F) pontja a következő j) alponttal egészül ki:

[A trópusi hadi- (gyakorló-) öltözet hordmód változatai:]

"j) a tábori lelkész a trópusi kalap helyett hímzett tábori lelkészi jelvénnyel ellátott fekete barett sapkát viselhet, a HM Tábori Rabbinátus állománya a fekete barett sapka helyett a 2000 M nyári gyakorlóöltözet alapanyagából készített, hímzett magyar és héber felirattal ellátott kipát viselhet."

6. §

(1) Az R. melléklet 46. B) pont bevezető szövegrésze helyébe a következő rendelkezés lép:

"A légierő köznapi öltözetét viseli a repülőhajózó, a repülésirányító, a repülőszerelő, a légvédelmi tüzér, a légvédelmi lokátoros és a meteorológus szakképzettséggel rendelkező, valamint ezen beosztást betöltő szakállomány, hadihajós köznapi öltözetet visel a hadihajós szakbeosztást betöltő állomány.

A légierő által viselt és a hadihajós köznapi öltözetet viselő tábornoki, főtiszti, tiszti, zászlósi és tiszthelyettesi állomány

öltözet változatai:"

(2) Az R. melléklet 46. B) pont c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A köznapi öltözet hordmód változatai:]

"c) a köznapi öltözet valamennyi változatához - megengedettként - a felderítő (ejtőernyős) szakállomány hímzett felderítő (ejtőernyős) jelvénnyel ellátott zöld, a harckocsizó szakállomány és a tábori lelkész hímzett harckocsizó, illetve tábori lelkészi jelvénnyel ellátott fekete, a tüzér, a légvédelmi tüzér, valamint a rendész szakállomány hímzett tüzér, légvédelmi tüzér, illetve rendész jelvénnyel ellátott skarlátpiros barett sapkát, a vezető tábori rabbi és a rabbi a fekete barett sapka helyett kipát viselhet,"

(3) Az R. melléklet 46. B) pontja a következő v) és w) alponttal egészül ki:

[A köznapi öltözet hordmód változatai:]

"v) a tábori lelkész a hosszú és rövid ujjú köznapi ing, valamint a hosszú és rövid ujjú ingblúz bal zsebére gom-boltan keresztet visel,

w) a hivatásos és a szerződéses tiszti, tiszthelyettesi egészségügyi (orvosi, ápolói) szakállomány gyógyító szaktevékenysége alkalmával, a rendelőintézeten belül, hímzett társasági rendfokozati jelzéssel és névkitűzővel ellátott egészségügyi munkaruházatot (ing, köpeny, nadrág) visel."

(4) Az R. melléklet 46. D) pont bevezető szövegrésze helyébe a következő rendelkezés lép:

"A légierő női köznapi öltözetét viseli a repülőhajózó, a repülésirányító, a repülőszerelő, a légvédelmi tüzér, a légvédelmi lokátoros és a meteorológus szakképzettséggel rendelkező, valamint ezen beosztást betöltő szakállomány, hadihajós női köznapi öltözetet visel a hadihajós szakbeosztást betöltő katonanői állomány.

A légierő által viselt és a hadihajós köznapi öltözetet viselő női tábornoki, főtiszti, tiszti, zászlósi és tiszthelyettesi állomány

öltözet változatai:"

(5) Az R. melléklet 46. D) pont c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A női köznapi öltözet hordmód változatai:]

"c) a köznapi öltözet valamennyi változatához - megengedettként - a felderítő (ejtőernyős) szakállomány hímzett felderítő (ejtőernyős) jelvénnyel ellátott zöld, a harckocsizó szakállomány és a tábori lelkésznő hímzett harckocsizó, illetve tábori lelkészi jelvénnyel ellátott fekete, a tüzér, a légvédelmi tüzér, illetve a rendész szakállomány hímzett tüzér, légvédelmi tüzér, illetve rendész jelvénnyel ellátott skarlátpiros barett sapkát viselhet,"

(6) Az R. melléklet 46. D) pontja a következő x) és y) alponttal egészül ki:

[A női köznapi öltözet hordmód változatai:]

"x) a tábori lelkésznő a hosszú és rövid ujjú női köznapi ing, valamint a hosszú és rövid ujjú női ingblúz bal zsebére gomboltan keresztet visel,

y) a hivatásos és a szerződéses tiszti, tiszthelyettesi egészségügyi (orvosi, ápolói) katonanői szakállomány gyógyító szaktevékenysége alkalmával, a rendelőintéze-tenbelül, hímzett társasági rendfokozati jelzéssel és névkitűzővel ellátott egészségügyi munkaruházatot (női ing, tunika, női köpeny, női nadrág, szoknya) visel."

7. §

(1) Az R. melléklet 47. B) pont bevezető szövegrésze helyébe a következő rendelkezés lép:

"A légierő ünnepi öltözetét viseli a repülőhajózó, a repülésirányító, a repülőszerelő, a légvédelmi tüzér, a légvédelmi lokátoros és a meteorológus szakképzettséggel rendelkező, valamint ezen beosztást betöltő szakállomány, hadihajós ünnepi öltözetet visel a hadihajós szakbeosztást betöltő állomány.

A légierő által viselt és a hadihajós ünnepi öltözetet viselő tábornoki, főtiszti, tiszti, zászlósi és tiszthelyettesi állomány

öltözet változatai:"

(2) Az R. melléklet 47. B) pontja a következő q) és r) alponttal egészül ki:

[Az ünnepi öltözet hordmód változatai:]

"q) a tábori lelkész a hosszú és rövid ujjú társasági fehér ing bal zsebére gomboltan keresztet visel,

r) a vezető tábori rabbi és a rabbi az ünnepi öltözet valamennyi változatához a köznapi Bocskai-sapka helyett kipát viselhet."

(3) Az R. melléklet 47. D) pont bevezető szövegrésze helyébe a következő rendelkezés lép:

"A légierő női ünnepi öltözetét viseli a repülőhajózó, a repülésirányító, a repülőszerelő, a légvédelmi tüzér, a légvédelmi lokátoros és a meteorológus szakképzettséggel rendelkező, valamint ezen beosztást betöltő szakállomány, hadihajós női ünnepi öltözetet visel a hadihajós szakbeosztást betöltő katonanői állomány.

A légierő által viselt és a hadihajós ünnepi öltözetet viselő női tábornoki, főtiszti, tiszti, zászlósi és tiszthelyettesi állomány

öltözet változatai:"

(4) Az R. melléklet 47. D) pontja a következő q) alponttal egészül ki:

[A női ünnepi öltözet hordmód változatai:]

"q) a tábori lelkésznő a hosszú és rövid ujjú társasági fehér női ing bal zsebére gomboltan keresztet visel."

8. §

(1) Az R. melléklet 48. C) pont bevezető szövegrésze helyébe a következő rendelkezés lép:

"A légierő társasági öltözetét viseli a repülőhajózó, a repülésirányító, a repülőszerelő, a légvédelmi tüzér, a légvédelmi lokátoros és a meteorológus szakképzettséggel rendelkező, valamint ezen beosztást betöltő szakállomány, hadihajós társasági öltözetet visel a hadihajós szakbeosztást betöltő állomány.

A légierő által viselt és a hadihajós társasági öltözetet viselő tábornoki, főtiszti, tiszti, zászlósi és tiszthelyettesi állomány

öltözet változatai:"

(2) Az R. melléklet 48. C) pontja a következő m) és n) alponttal egészül ki:

[A társasági öltözet hordmód változatai:]

"m) a tábori lelkész a hosszú és rövid ujjú társasági fehér ing bal zsebére gomboltan keresztet visel, továbbá az 1-3. és a 9-11. változat elrendelése esetén a társasági fehér ing és a társasági nyakkendő helyett papi inget hordhat,

n) a vezető tábori rabbi és a rabbi a társasági öltözet valamennyi változatához a társasági Bocskai-sapka helyett kipát viselhet."

(3) Az R. melléklet 48. F) pont bevezető szövegrésze helyébe a következő rendelkezés lép:

"A légierő női társasági öltözetét viseli a repülőhajózó, a repülésirányító, a repülőszerelő, a légvédelmi tüzér, a légvédelmi lokátoros és a meteorológus szakképzettséggel rendelkező, valamint ezen beosztást betöltő szakállomány, hadihajós női társasági öltözetet visel a hadihajós szakbeosztást betöltő katonanői állomány.

A légierő által viselt és a hadihajós társasági öltözetei viselő női tábornoki, főtiszti, tiszti, zászlósi és tiszthelyettesi állomány

öltözet változatai:"

(4) Az R. melléklet 48. F) pontja a következő o) alponttal egészül ki:

[A női társasági öltözet hordmód változatai:]

"o) a tábori lelkésznő a hosszú és rövid ujjú társasági fehér női ing bal zsebére gomboltan keresztet visel, továbbá a 13-15. és a 21-23. változat elrendelése esetén a társasági fehér ing és a társasági nyakkendő helyett papi inget hordhat."

9. §

(1) Az R. melléklet 49. C) pont bevezető szövegrésze helyébe a következő rendelkezés lép:

"A légierő estélyi öltözetét viseli a repülőhajózó, a repülésirányító, a repülőszerelő, a légvédelmi tüzér, a légvédelmi lokátoros és a meteorológus szakképzettséggel rendelkező, valamint ezen beosztást betöltő szakállomány, hadihajós estélyi öltözetet visel a hadihajós szakbeosztást betöltő állomány.

A légierő által viselt és a hadihajós estélyi öltözetet viselő tábornoki, főtiszti, tiszti, zászlósi és tiszthelyettesi állomány

öltözet változatai:"

(2) Az R. melléklet 49. C) pontja a következő g) és h) alponttal egészül ki:

[Az estélyi öltözet hordmód változatai:]

"g) a tábori lelkész a fehér szmokinging és a fekete csokornyakkendő helyett papi inget hordhat,

h) a vezető tábori rabbi és a rabbi az estélyi öltözet valamennyi változatához a társasági Bocskai-sapka helyett kipát viselhet."

(3) Az R. melléklet 49. F) pont bevezető szövegrésze helyébe a következő rendelkezés lép:

"A légierő női estélyi öltözetét viseli a repülőhajózó, a repülésirányító, a repülőszerelő, a légvédelmi tüzér, a légvédelmi lokátoros és a meteorológus szakképzettséggel rendelkező, valamint ezen beosztást betöltő szakállomány, hadihajós női estélyi öltözetet visel a hadihajós szakbeosztást betöltő katonanői állomány.

A légierő által viselt és a hadihajós estélyi öltözetet viselő női tábornoki, főtiszti, tiszti, zászlósi és tiszthelyettesi állomány öltözet változatai:"

(4) Az R. melléklet 49. F) pontja a következő h) alponttal egészül ki:

[A női estélyi öltözet hordmód változatai:]

"h) a tábori lelkésznő a fehér női szmokinging és a fekete csokornyakkendő helyett papi inget hordhat."

10. §

(1) Az R. melléklet 50. pontját megelőző alcím helyébe a következő alcím lép:

" Díszelgő öltözet

A díszzászlóalj díszelgő öltözete "

(2) Az R. melléklet 50. pont első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az öltözetet a Honvédség központi díszalegysége viseli a nemzeti és állami ünnepeken, az államfők, kormányfők, miniszterek fogadásakor és búcsúztatásakor, a Magyar Köztársaság lobogójának őrzésekor, a koszorúzási ünnepségeken, a kiemelkedő katonai és társadalmi rendezvényeken, továbbá a hősi halott, illetve a Magyar Honvédség halottja minősítés esetén történő kirendelés alkalmával."

(3) Az R. melléklet 50. B) pont c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A díszelgő öltözet hordmód változatai:]

"c) ha a díszelgési feladat hadi- (gyakorló-) öltözetben kerül végrehajtásra, akkor a díszalegység állománya a 45. A) pont szerint meghatározott általános hadi- (gyakorló-) öltözetet skarlátpiros színű szakmai sállal és fehér kesztyűvel kiegészítve viseli. +25 °C feletti hőmérséklet esetén a szakmai sál viselése - a feladatot elrendelő állományilletékes parancsnok külön parancsa alapján -mellőzhető,"

11. §

Az R. melléklet 51. pontja helyébe következő rendelkezés lép:

"51. Az öltözetet a katonazenekar állománya viseli a nemzeti és állami ünnepen, az államfők, kormányfők, miniszterek fogadásakor és búcsúztatásakor, a kiemelkedő katonai és társadalmi rendezvényen végrehajtott zenés feladatai végrehajtása során, valamint zenekari fesztiválon, külföldi szereplésen, hangversenyen, térzenén, katonai temetésen a hősi halott, illetve a Magyar Honvédség halottja minősítés esetén történő kirendelés alkalmával, továbbá a polgári lakosság körében rendezett zenés eseményen.

A) A zenekari díszelgő öltözetet viselő főtiszt, tiszt, zászlós, tiszthelyettes állomány

öltözet változatai:

Télen
1. változat
Zenész díszsapka
Díszköpeny
Társasági zubbony
Társasági fehér ing
Fekete társasági pantalló
Fekete deréköv
Fekete társasági nyakkendő
Nyakkendőcsíptető arany (ezüst)
Kézelőgomb arany (ezüst)
Fekete társasági félcipő
Fekete társasági zokni
Névkitűző
Fehér kesztyű
Arany (ezüst) mellzsinór
Arany (ezüst) karjelzés
Átmeneti és nyári időszakban
2. változat3. változat
Zenész díszsapkaZenész díszsapka
4/4-es ballonkabátTársasági zubbony
Társasági zubbonyTársasági fehér ing
Társasági fehér ingFekete társasági pantalló
Fekete társasági pantallóFekete deréköv
Fekete derékövFekete társasági nyakkendő
Fekete társasági
nyakkendő
Nyakkendőcsíptető (arany/ezüst)
Nyakkendőcsíptető arany (ezüst)Kézelőgomb
(arany/ezüst)
Kézelőgomb arany (ezüst)Fekete társasági félcipő
Fekete társasági félcipőFekete társasági zokni
Fekete társasági zokniNévkitűző
NévkitűzőFehér kesztyű
Fehér kesztyűArany (ezüst) mellzsinór
Arany (ezüst) mellzsinórArany (ezüst) karjelzés
Arany (ezüst) karjelzés

A zenekari díszelgő öltözet hordmód változatai:

a) az öltözet csak zárt rendben - fellépés alkalmával -viselhető,

b) átmeneti időszakban a díszköpeny viseléséről az állományilletékes parancsnok dönt,

c) a főtiszt, tiszt, zászlós karmester minden öltözeti típushoz a zenész díszsapka helyett társasági Bocskai-sapkát visel,

b) nyáron, valamint koncertteremben a 3. változat társasági zubbony nélkül - társasági fehér ing hímzett társasági rendfokozati jelzéssel, hivatásos állományt kifejező hímzett társasági jelvénnyel, névkitűzővel, nyakkendő-csíptetővel, kézelőgombbal, arany (ezüst) mellzsinórral -is viselhető,

e) a d) alpont szerint meghatározott öltözet helyett - megengedettként - a rövid ujjú társasági fehér ing hímzett társasági rendfokozati jelzéssel, hivatásos állományt kifejező hímzett társasági jelvénnyel, névkitűzővel, arany (ezüst) mellzsinórral, társasági nyakkendő nélkül viselhető,

f) a főtiszt, a tiszt, a zászlós a fekete derékövet aranyszínű, a tiszthelyettes ezüstszínű stilizált címerrel díszített csattal viseli,

g) a "légierő zenekarok" állománya a 48. C) pont 9-11. változatban meghatározott társasági öltözetet arany (ezüst) mellzsinórral és arany (ezüst) karjelzéssel kiegészítve viseli,

h) a zenekarok díszelgő öltözetéhez csak zárt félcipő viselhető,

i) ha a díszelgési feladat hadi- (gyakorló-) öltözetben kerül végrehajtásra, akkor a zenekar állománya a 45. A) pont szerint meghatározott általános hadi- (gyakorló-) öltözetet skarlátpiros színű (a "légierő zenekar" állománya világoskék színű) szakmai sállal és fehér kesztyűvel kiegészítve viseli.

B) A zenekari díszelgő öltözetet viselő női főtiszti, tiszti, zászlósi, tiszthelyettesi állomány

öltözet változatai:

Télen
4. változat
Fekete női kalap
Női zenészköpeny béléssel
Társasági kosztümkabát
Társasági fehér női ing
Fekete társasági szoknya
Fekete deréköv
Fekete társasági női nyakkendő
Fekete társasági cipő
Harisnya
Névkitűző
Fehér kesztyű
Arany (ezüst) mellzsinór
Arany (ezüst) karjelzés
Átmeneti és nyári időszakban
5. változat6. változat
Fekete női kalapFekete női kalap
Női zenészballonkabátTársasági kosztümkabát
Társasági kosztümkabátTársasági fehér női ing
Társasági fehér női ingFekete társasági szoknya
Fekete társasági szoknyaFekete deréköv
Fekete derékövFekete társasági női nyak-
kendő
Fekete társasági női nyak-Fekete társasági cipő
kendő
Fekete társasági cipőHarisnya
HarisnyaNévkitűző
NévkitűzőFehér kesztyű
Fehér kesztyűArany (ezüst) mellzsinór
Arany (ezüst) mellzsinórArany (ezüst) karjelzés
Arany (ezüst) karjelzés

A zenekari női díszelgő öltözet hordmód változatai:

a) az öltözet csak zárt rendben - fellépés alkalmával - viselhető,

b) a női zenészköpeny, illetve a női zenészballonkabát színe megegyezik a díszköpeny, illetve a 4/4-es ballonkabát színével,

c) átmeneti időszakban a női zenészköpeny viseléséről az állományilletékes parancsnok dönt,

d) nyáron, valamint koncertteremben a 6. változat társasági kosztümkabát nélkül - társasági fehér női ing hímzett társasági rendfokozati jelzéssel, hivatásos állományt kifejező hímzett társasági jelvénnyel, névkitűzővel, arany (ezüst) mellzsinórral - is viselhető,

e) a d) alpont szerint meghatározott öltözet helyett - megengedettként - a rövid ujjú társasági fehér női ing hímzett társasági rendfokozati jelzéssel, hivatásos állományt kifejező hímzett társasági jelvénnyel, névkitűzővel, arany (ezüst) mellzsinórral, társasági nyakkendő nélkül viselhető,

f) a főtiszt, a tiszt, a zászlós a fekete derékövet aranyszínű, a tiszthelyettes ezüstszínű stilizált címerrel díszített csattal viseli,

g) a "légierő zenekarok" katonanői állománya a 48. F) pont 21-23. változatban meghatározott társasági öltözetet arany (ezüst) mellzsinórral és arany (ezüst) karjelzéssel kiegészítve viseli,

h) télen és átmeneti időszakban temetésen, illetve szabadtéren végrehajtott katonai rendezvényen a fekete társasági szoknya helyett fekete női társasági pantalló viselhető,

i) a zenekarok díszelgő öltözetéhez csak zárt cipő viselhető,

j) ha a díszelgési feladat hadi- (gyakorló-) öltözetben kerül végrehajtásra, akkor a zenekar állománya a 45. A) pont szerint meghatározott általános hadi- (gyakorló-) öltözetet skarlátpiros színű (a "légierő zenekar" állománya világoskék színű) szakmai sállal és fehér kesztyűvel kiegészítve viseli."

12. §

Az R. melléklet 54. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"54. Szakfeladat végrehajtásakor a rendész, a forgalomszabályozó, a közúti komendáns, a diszpécser, az ellenőrző áteresztő ponton szolgálatot teljesítő ellenőri beosztású hivatásos és szerződéses katona a hadi- (gyakorló-) öltözetét - a.45. A) pontban meghatározott öltözeti és hordmód változatok betartásával - az évszaknak megfelelően, a következő megkülönböztető jelzésekkel és felszerelési cikkekkel kiegészítve viseli:

Az öltözet változatai:

Rendész beosztású állomány
Skarlátpiros barett sapka
Skarlátpiros szakmai sál
Skarlátpiros rendész karszalag
Rendészjelvény
Fehér jelsíp zsinórral
Fehér hevederöv
Fehér kesztyű (téli, nyári)
Fehér pisztolytáska (combtok)
Irattartó táska
Forgalomszabályozó, diszpécser és ellenőr
beosztású állomány
Rohamsisak jó láthatóságot biztosító sisakhuzattal
Skarlátpiros szakmai sál
Jó láthatóságot biztosító kantár (mellény)
Jó láthatóságot biztosító kézelő
Fehér jelsíp zsinórral
Fehér hevederöv
Fehér kesztyű
Fehér pisztolytáska (combtok)
Irattartó táska
Forgalomirányító bot (világító jelzőbot)
Motorkerékpáros beosztású forgalomszabályzó állomány
Bukósisak
Motorkerékpáros védőszemüveg
Motorkerékpáros kabát és nadrág
Motorkerékpáros kesztyű

A hordmód változatai:

a) az állomány a rohamsisakot sisakhuzattal (rossz látási viszonyok között jó láthatóságot biztosító sisakhuzattal) rendezvények, gyakorlatok alkalmával vagy külön parancsra viseli,

b) az állomány a rendészjelvényt a hadi- (gyakorló-) kabát, illetve zubbony bal zsebtakarójának közepére varrt gombra gombolva viseli,

c) a szakfeladatot ellátó állomány a fehér jelsíp zsinórját a hadi- (gyakorló-) öltözet jobb váll vállcsúcsába varrt gombon és a jobb kabát-, illetve zubbonyzseb külső gombjára gombolva viseli,

d) a végrehajtandó feladat függvényében a rendész szakállomány felszerelése - a feladatot elrendelő állományilletékes parancsnok külön parancsa alapján - kiegészíthető jó láthatóságot biztosító kantárral (mellénnyel), patentbilinccsel, bilincstartóval, gumibottal, gumibottartóval, zseblámpával, zseblámpatartóval, rádiótartótokkal és térképtáskával,

e) a forgalomszabályozó, a közúti komendáns, a diszpécser, az ellenőrző áteresztő ponton szolgálatot teljesítő ellenőri beosztású katona felszerelése külön parancsra kiegészíthető zseblámpával, zseblámpatartóval, rádiótartótokkal,

f) a rendész szakállomány nemzetközi gyakorlatok alkalmával a bal felkaron NATO karszalagot viselhet,

g) a jó láthatóságot biztosító sisakhuzatot a rohamsisakon, a jó láthatóságot biztosító kantárt (mellényt) és kézelőt a gyakorlókabáton, illetve a gyakorlózubbonyon kell viselni,

h) a motorkerékpáron utazók a motorkerékpáros öltözeti cikkek helyett az időjárásnak megfelelően őrruhát, esővédő öltözetet, valamint vízhatlan kesztyűhuzatot is viselhetnek,

i) a rendész járőr egységes hadi- (gyakorló-) öltözetet visel,

j) a katonai rendész +25 °C felett a skarlátpiros szakmai sál viselését - a feladatot elrendelő állományilletékes parancsnok külön parancsa alapján - mellőzheti."

13. §

Az R. melléklet 57. pont b) és c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A feliratok formája, tartalma és viselésük módja:]

"b) az államjelző 105 x 25 mm méretben készülő hímzett felirat, amely hímzett "HUNGARY" megnevezést tartalmaz. Az államjelző a hadi- (gyakorló-) öltözeteken, a gyakorlópulóveren és a sötétkék pulóveren a bal mellen vízszintesen, közvetlenül a zseb felett viselendő úgy, hogy az államjelző középvonala a zseb középvonalával egybeessen;

c) a hímzett név és államjelző a hadi- (gyakorló-) öltözeteken, valamint a gyakorlópulóveren barna színnel, zöld alapra, a sötétkék pulóveren barna színnel, sötétkék alapra, a sivatagi öltözeten barna színnel, barna alapra hímzett;"

14. §

Az R. melléklet 59. pontja a következő c) alponttal egészül ki:

"c) a tiszti, tiszthelyettesi állomány a különleges képesség megszerzését tanúsító hímzett, színes karfeliratot a köznapi és a társasági zubbony bal ujján, a csapatkarjelzés felett 1 cm-re, a vállcsúcs ívét követő felvarrással viseli.

A Honvédség hivatásos és szerződéses állománya a különleges képesség megszerzését tanúsító hímzett, gyakorló karfeliratot a gyakorlókabát és a gyakorlózubbony jobb ujján, a csapatkarjelzés felett 1 cm-re, a vállcsúcs ívét követő felvarrással viseli."

15. §

Az R. melléklet 76. pont c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"c) A korábban a légierőnél szolgálatot teljesített és a légierő öltözetével ellátott - e rendelet szerint nem a légierő öltözetét viselő - állomány a sötétkék köznapi és társasági öltözetét 2010. december 31-ig megtarthatja, illetve hordhatja, melyen a saját fegyvernemi jelvényét világoskék fegyvernemi színű parolin viseli."

16. §

Az R. melléklet 88. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"88. a) Aranyszínű kerek sapkajelvényt visel a díszzászlóaljnál a főtiszt, a tiszt, a zászlós a díszsapkán, a katonazenekarnál a zászlós a zenész díszsapkán, a zenész főtiszt, tiszt, zászlós katonanő a fekete női kalapon.

b) Ezüstszínű kerek sapkajelvényt visel a díszzászlóaljnál a tiszthelyettes és a szerződéses legénységi állomány a díszsapkán, a katonazenekarnál a tiszthelyettes a zenész díszsapkán, a zenész tiszthelyettes katonanő a fekete női kalapon."

17. §

Az R. melléklete a 93. pontot követően a következő 93/A. ponttal egészül ki:

"93/A. Barna színű, hímzett tábori lelkészi sapkajelvényt visel a tábori lelkész a fekete barett sapkán."

18. §

Az R. melléklet 105. pont c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"c) Aranyszínű mellzsinórt visel a HM Honvéd Vezérkarnál, ezüstszínű mellzsinórt visel az MH ÖHP-n, bronzszínű mellzsinórt visel a csapatnál szolgálatot teljesítő vezénylő zászlós a köznapi és a társasági zubbonyon."

19. §

Az R. melléklet 117. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"117. A Honvédség állománya barna színű gyakorló paroli rendfokozati jelzést visel zöld alapszínre hímzetten a gyakorlózubbony és a gyakorlókabát, valamint barna alapszínre hímzetten a sivatagi gyakorlózubbony gallérján."

20. §

Az R. melléklet 118. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"118. A Honvédség állománya barna színű gyakorló rendfokozati jelzést visel zöld alapszínre hímzetten a gyakorlósapkán, az esővédő zubbony mellrészén, a gyakorlópóló, a matróztrikó, a 2003 M repülőhajózó overall és dzseki ujján, továbbá barna alapszínre hímzetten a sivatagi kabát mellrészén, a polárpulóver és a sivatagi öltözethez viselt gyakorlópóló ujján az arra kialakított helyen."

21. §

Az R. melléklet 126. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"126. Barna színű gombot visel a Honvédség tényleges állománya - a repülőhajózó, repülőszerelő kivételével - a 90 M és a 93 M hadi- (gyakorló-) öltözeteken, valamint a 2000 M nyári gyakorlóöltözeten."

22. §

Az R. melléklet 132. pontjahelyébe a következő rendelkezés lép:

"132. a) A Magyar Köztársaság elnöke, a Kormány, a honvédelmi miniszter, továbbá a jogszabályban feljogosított más szerv által alapított és adományozott kitüntetést, szolgálati jelet, kitüntető címet, miniatűr jelvényt a Honvédség állománya az egyenruhán viseli.

b) Külföldi kitüntetést csak az hordhat, aki erre a honvédelmi minisztertől, illetve átruházott jogkörben a Honvédelmi Minisztérium Honvéd Vezérkar főnöktől engedélyt kapott.

c) Az adományozott kitüntetéseket szalagsávon kell viselni, azonban ezen elismerések eredeti formában - kivéve az 1948-1990 között alapítottakat - a g) alpontban meghatározottak szerint is viselhetőek.

d) Akitüntetések szalagsávon és eredeti formában együtt nem viselhetők.

e) Az elismerések viselésének sorrendjét a honvédelmi miniszter által alapítható és adományozható elismerésekről szóló jogszabály külön szabályozza.

f) A kitüntetések szalagsávon történő viselésének szabályai:

- A kitüntetési szalagsávokat a köznapi és a társasági zubbonyon - kivéve a h) alpontban meghatározott esetet -kell viselni.

- A szalagsávot közvetlenül a zubbony bal felső zsebtakarójának felső része felett - annak szélével párhuzamosan - úgy kell felerősíteni, hogy a szalagsáv és a zseb középvonala egybeessen. Több sor esetén a felső sor mindig 4 szalagsávból álljon. A négynél kevesebb szalagsávot az előbbiekben szabályozott módon alulra kell elhelyezni.

- A szalagsávot a viselési sorrendnek megfelelően belülről kifelé, több sorban, felülről lefelé haladva kell elhelyezni.

g) A kitüntetések eredeti formában történő viselésének szabályai:

- A kitüntetések eredeti formában csak nemzeti és állami ünnepeken, továbbá csapatünnep, illetve fegyvernemi nap alkalmával rendezett ünnepi rendezvényeken viselhetők.

- Egy kitüntetést a társasági zubbony bal oldalán, a felső zseb fölé úgy kell elhelyezni, hogy a kitüntetés ékítménye a zsebtakaró felső szélét érintse, középvonala pedig a zsebtakaró középvonalával egybeessen.

- Két kitüntetést a zseb középvonalától jobbra és balra a viselési sorrendnek megfelelően úgy kell feltűzni, hogy a magasabban sorolt kitüntetés kerüljön a zubbony kihajtá-sához közelebb, és az alacsonyabban sorolt kitüntetés szalagjából 2 cm látható legyen. Ha a kitüntetések hossza különböző, akkor a zsebtakaró felső szélét a hosszabb kitüntetés ékítményének alsó széle érintse, a szalagok felső szélét pedig egymással azonos magasságban kell elhelyezni.

- Több kitüntetés esetén a fenti szabályokat úgy kell alkalmazni, hogy az első kitüntetés szalagjából a zubbony kihajtása alól 2 cm látható legyen, a legszélső kitüntetés szalagja pedig a zseb bal oldali varrásával egybeessen.

- Egy sorban általában 6 kitüntetést szabad elhelyezni. Ebben az esetben a 2 cm távolságot - a kitüntetések számának megfelelően - arányosan csökkenteni kell. A kitüntetéseket két sorban úgy kell viselni, hogy az első sor egyezzen meg az egysoros viselési formával, a felső sorban elhelyezett kitüntetés ékítménye az alsó sorban feltűzött szalagok közepéig érjen.

- 12-nél több kitüntetés esetén egy sorban 6-nál több kitüntetés is elhelyezhető. Ebben az esetben a 2 cm távolságot - a kitüntetések számának megfelelően - arányosan csökkenteni kell. A kitüntetések számát a sorok között egyenlő arányban kell megosztani, páratlan számú kitüntetés esetén a felső sorban eggyel több kitüntetést kell elhelyezni.

h) A "Sebesülési Szolgálati Érdemjel" a hadi- (gyakorló-) zubbony bal oldalán, közvetlenül az államjelző felett, az f) alpontban meghatározott módon, szalagsávon viselendő.

i) A honvédelmi miniszter által alapított díjak bármelyikével elismert katona jogosult az arra utaló miniatűr jelvényt kitűzni. A miniatűr jelvény a köznapi és a társasági zubbony fazon részén, a baloldali kihajtó széleitől 1-1 cm-re feltűzve viselhető."

23. §

Az R. melléklete a 150. pontot követően a következő alcímmel és 150/A. ponttal egészül ki:

"Köznapi kosztümkabát

150/A. Az általános, a légierő által viselt és a hadihajós köznapi öltözetet viselő katonanő a köznapi kosztümkabátot, illetőleg a sötétkék köznapi kosztümkabátot (a hivatásos és szerződéses főtiszt, tiszt, zászlós arany, a tiszthelyettes ezüst színű) hímzett hivatásos állományt kifejező jelvénnyel, hímzett köznapi rendfokozati jelzéssel, névkitűzővel 2010. december 31-ig, a hallgatónő a köznapi kosztümkabátot hímzett köznapi rendfokozati jelzéssel, névkitűzővel 2014. december 31-ig viselheti."

24. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) Hatályát veszti az R. melléklet 119-120. pontja.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. melléklet 76. pont b) alpontjában az "MH 32. Budapest Őr- és Díszezred" szövegrész helyébe a "díszzászlóalj" szöveg, 77. pont d) -e) alpontjában, 103. pontjában az "az MH 32. Budapest Őr- és Díszezred díszzászlóalj" szövegrész helyébe az "a díszzászlóalj" szöveg, 96. pontjában az " az MH 32. Budapest Őr- és Díszezred díszzászlóalja" szövegrész helyébe az "a díszzászlóalj" szöveg, 99. pontjában, 101. pontjában, 105. pont b) alpontjában, 107-109. pontjában, 111. pontjában, 121. pont b) alpontjában, 123. pont b) alpontjában, 129-130. pontjában az "az MH 32. Budapest Őr- és Díszezred díszzászlóaljnál" szövegrész helyébe az "a díszzászlóaljnál" szöveg, 104. pont b) alpontjában az "Az MH 32. Budapest Őr- és Díszezred díszzászlóaljnál" szövegrész helyébe az "A díszzászlóaljnál" szöveg lép.

(4) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. melléklet 5-9. pontjában, 46. B) pont s) alpontjában, 46. D) pont z) alpontjában, 47. B) pont n) alpontjában, 47. D) pont m) alpontjában, 48. C) pont i) alpontjában, 48. F) pont k) alpontjában, 49. C) pont f) alpontjában, 49. F) pont f) alpontjában, 81. pontjában, 84-85. pontjában, 121-123. pontjában, 128. pontjában, 134. pontjában a "légierős" szövegrészek helyébe a "légierő által viselt" szöveg, 46. B) pont m) alpontjában, 46. D) pont l) alpontjában, 47. B) pont k) alpontjában, 47. D) pont j) alpontjában, 48. C) pont f) alpontjában, 48. F) pont f) alpontjában, 49. C) pont c) alpontjában, 49. F) pont D) alpontjában, 70. pont b) alpontjában a "légierős és" szövegrészek helyébe a "légierő által viselt és a" szöveg, 116. pontjában a "légierős és a hadihajós" szövegrész helyébe a "légierő által viselt és a hadihajós öltözetet viselő" szöveg, 144. pontjában a "légierős, illetőleg hadihajós" szövegrész helyébe a "légierő által viselt, illetve a hadihajós" szöveg, az "öltözetét" szövegrész helyébe az "öltözetet" szöveg lép.

(5) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. melléklet 45. F) pont "Nyári és átmeneti időszakban" rész "25. változat" elnevezésű oszlopában a "Sivatagi kalap" szövegrész helyébe a "Trópusi kalap" szöveg, az R. melléklet 50. A) és 50. B) pont "Télen" rész, "1. változat" elnevezésű oszlopában a "Posztó díszsapka" szövegrész helyébe a "Díszsapka" szöveg, az R. melléklet 61. pontjában, valamint az azt megelőző alcímben a "haderőnemi sál" szövegrészek helyébe a "szakmai sál" szöveg, az R. melléklet 50. B) pont c) alpontjában a "díszegység" szövegrész helyébe a "díszalegység" szöveg lép.

(6) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. melléklet 76. pont b) alpontjában szereplő "skarlátpiros" alcímet követő felsorolás a "katonai rendész" szöveggel egészül ki.

(7) Ez a rendelet a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

Dr. Szekeres Imre s. k.,

honvédelmi miniszter