Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

34/2008. (XII. 31.) KvVM rendelet

a felszíni vizek megfigyelésének és állapotértékelésének egyes szabályairól szóló 31/2004. (XII. 30.) KvVM rendelet módosításáról

A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 110. § (8) bekezdés m) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a környezetvédelmi és vízügyi miniszter feladat- és hatásköréről szóló 165/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva - a 6. § (3) bekezdése tekintetében az egészségügyi miniszter feladat- és hatásköréről szóló 161/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában meghatározott feladatkörében eljáró egészségügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

A felszíni vizek megfigyelésének és állapotértékelésének egyes szabályairól szóló 31/2004. (XII. 30.) KvVM rendelet (a továbbiakban: R.) 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § (1) A felszíni vizek kategóriáin (tó, folyó) belül a felszíni víztesteket elkülönítve, az 5. számú melléklet szerint meghatározott típusokba kell besorolni.

(2) A felszíni víztest típusok 1. számú melléklet szerinti vízminőségi elemeire az ott meghatározottak alapján ökológiai referencia feltételeket kell megállapítani."

2. §

Az R. 7. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg az R. 7. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Az ökológiai állapot monitorozása során a biológiai, a biológiai minőségi elemeket támogató fizikai-kémiai és a hidromorfológiai minőségi elemek állapotát kell vizsgálni. A biológiai minőségi elemek megválasztásakor meg kell határozni azt a taxonómiai szintet, amely a minőségi elemek osztályozásában a megfelelő pontosság és megbízhatóság eléréséhez szükséges.

(5) Az (1)-(4) bekezdésben meghatározott követelmények teljesülnek a 7. számú melléklet szerinti szabványok alkalmazásával."

3. §

Az R. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg az R. a következő 8/A-8/C. §-sal egészül ki:

"8. § A felszíni víztestek megfigyelése érdekében feltáró, operatív, illetve vizsgálati monitorozó programokat kell kialakítani.

8/A. § (1) A feltáró monitorozó program célja a víztestek állapotának jellemzése, a hatásvizsgálat kiegészítése, információk gyűjtése az egyéb monitorozó programok tervezéséhez, a természeti viszonyokból és emberi tevékenységből származó hosszú távú változások értékelése. Feltáró monitorozást a 4. számú mellékletben meghatározott paraméterekre és az előírt mérési gyakorisággal kell folytatni.

(2) A feltáró monitoring rendszer megfigyelési pontjait úgy kell megválasztani, hogy az ország felszíni vízkészletét alkotó víztestek, víztest-csoportok állapotának vizsgálatához összességében elegendő mennyiségű megfigyelési adat álljon rendelkezésre.

(3) A tervezési alegység vízgyűjtő területén, illetőleg a részvízgyűjtőn - a 6. számú mellékletében felsorolt - megfigyelési helyek kijelölése a következőkön alapul:

a) a vízhozam a vízgyűjtő terület egészén belül jelentősnek tekinthető, ideértve a nagy folyókon kijelölt mintavételi helyeket, amikor a vízgyűjtő nagyobb, mint 2500 km2,

b) a fellelhető víz mennyisége számottevő a vízgyűjtő kerületen belül, ideértve a nagy tavakat és tározókat,

c) jelentős víztestek az ország határát keresztezik,

d) a helyeket a vízpolitika terén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról szóló 2000/60/EK irányelv szerint jelölték ki,

e) szükségessé válik annak a szennyezőanyag-terhelésnek a becslése, amelynél fennáll a veszély, hogy az országhatáron túlterjedve tengeri környezetbe jut, és

f) ivóvízkitermelési pontoknak minősülnek.

(4) A feltárási megfigyelést minden megfigyelési ponton egész évben folyamatosan kell végezni a vízgyűjtőgazdálkodási terv által lefedett időtartamon belül. A megfigyelésre kiválasztandó minőségi elemeket

a) az összes biológiai minőségi elemre nézve jellemző paraméterekre,

b) az összes hidrológiai-morfológiai minőségi elemre nézve jellemző paraméterekre,

c) az összes általános fizikai-kémiai minőségi elemre nézve jellemző paraméterekre,

d) az elsőbbségi listán szereplő, a vízgyűjtőbe vagy a részvízgyűjtőbe bevezetett szennyezőanyagokra és

e) az egyéb vízgyűjtőbe vagy részvízgyűjtőbe jelentős mennyiségben bevezetett szennyezőanyagokra

kell meghatározni.

(5) Amennyiben a feltáró megfigyelés eredménye alapján megállapítható, hogy a vizsgált víztest elérte a jó állapotot, és a vízgyűjtő-gazdálkodási terv készítése során végzett, a víztestet érő terhelések vizsgálata szerint nem feltételezhető a későbbiekben a terhelések és azok hatásainak változása, úgy a feltáró megfigyelést a továbbiakban elegendő minden harmadik vízgyűjtő-gazdálkodási terv időszakában elvégezni.

8/B. § (1) Az operatív monitorozó program célja a víztestek állapotára vonatkozó előzetes kockázatbecslés igazolása, az állapot javítására tett intézkedések hatásainak nyomon követése, továbbá a külön jogszabály szerinti védett területen lévő felszíni víztest állapotának ellenőrzése akkor, ha az előzetes állapotértékelés alapján megállapítható a környezeti célkitűzés teljesíthetőségének bizonytalan volta.

(2) Az operatív monitorozást olyan gyakorisággal kell végezni, hogy elegendő adatot nyújtson a megbízható értékeléshez a 4. számú mellékletben meghatározottak alapján. Az operatív monitorozó program a vízgyűjtő-gazdálkodási terv végrehajtásának időszaka alatt módosítható, illetőleg a megfigyelések gyakorisága csökkenthető azon víztestek esetében, ahol megállapítható, hogy a terhelések hatása nem jelentős, vagy nem kockáztatja a célkitűzések elérését, vagy az adott terhelést időközben megszüntették.

(3) Az operatív monitoring rendszer megfigyelési pontjainak helyét és mennyiségét úgy kell megválasztani, hogy

a) minden olyan víztest megfigyelhető legyen, melybe elsőbbségi anyagot vezetnek be,

b) egy jelentős pontforrásból, jelentős mennyiségű vízszennyező anyag okozta terhelés hatásának értékeléséhez elegendő megfigyelési pont álljon rendelkezésre,

c) a diffúz szennyezőforrásokból eredő jelentős terhelések mértéke és hatása értékelhető legyen a víztestek egy kiválasztott csoportjára vonatkozóan,

d) a jelentős hidro-morfológiai terhelések mértéke és hatása értékelhető legyen.

(4) Az élőhelyek és fajok védőterületeit alkotó víztesteket akkor kell bevonni az operatív monitoring programba, ha fennáll a veszélye annak, hogy nem teljesülnek a környezeti célkitűzések.

(5) A (3) bekezdés a) pontja esetén a megfigyelési pont kijelölésénél figyelembe kell venni a környezetminőségi határértékeket megállapító jogszabály vonatkozó előírásait.

(6) A (3) bekezdés b) pontja esetén ahol egy vízleslet több pontforrásból származó terhelés ér, ott a megfigyelési pontokat úgy kell megválasztani, hogy a különböző terhelések mértékét és hatását összességében lehessen értékelni.

(7) A (3) bekezdés c) pontja esetén a megfigyelt víztesteket úgy kell kiválasztani, hogy azok reprezentálják a vizsgált vízgyűjtőn lévő többi víztest esetén is a jó állapot elérésének viszonylagos bizonytalanságát.

(8) A (3) bekezdés d) pontja esetén a megfigyelt víztesteket úgy kell kiválasztani, hogy azok reprezentálják a vizsgált vízgyűjtőn lévő többi víztest hidro-morfológiai mutatóit.

(9) Az operatív monitoring rendszerben megfigyelésre kiválasztandó minőségi elemeket úgy kell meghatározni, hogy azok a víztestet, illetőleg a víztestcsoportot érő terhelések szempontjából indikatívak legyenek. A terhelések hatásainak értékeléséhez meg kell figyelni:

a) azokat a biológiai minőségi elemeket, amelyek a legérzékenyebben reagálnak az adott víztest kockázatot okozó szennyezőanyag terhelésére,

b) minden, a víztestbe vezetett elsőbbségi anyag, illetőleg az egyéb jelentős mennyiségben bevezetett szennyezőanyag imisszió értékét,

c) azokat a hidrológiai, morfológiai, fizikai-kémiai minőségi elemeket, melyek leginkább érzékenyek az adott víztestet érő, ökológiai állapotot befolyásoló terhelésre, beavatkozásra.

(10) A mesterséges és erősen módosított víztestek állapotának megfigyelésére operatív monitorozó programot kell működtetni. A vizsgálandó vízminőségi elemeket az érintett erősen módosított vagy mesterséges víztestre legjobban hasonlító természetes folyó, illetve tótípus minőségi elemeinek figyelembevételével kell meghatározni.

(11) Az erősen módosított és mesterséges felszíni víztestekre alkalmazva a kiváló ökológiai állapot referencia értékeket, az 1. számú mellékletben felsorolt minőségi elemekre meghatározott referencia értékeket a maximális ökológiai potenciál referencia értékeiként kell értelmezni, melyet a legjobban hasonlító természetes tó vagy folyótípus minőségi elemeinek figyelembevételével kell meghatározni. A maximális ökológiai potenciál referencia értékeit minden 6. évben (vízgyűjtő-gazdálkodási tervben) felül kell vizsgálni.

8/C. § (1) A vizsgálati monitorozó program célja a határérték-túllépések, illetve az állapotváltozások ismeretlen okainak, a rendkívüli szennyezések mértékének és hatásainak vizsgálata, továbbá információgyűjtés ott, ahol operatív monitorozás még nem működik, valamint információgyűjtés a szükséges intézkedési tervek készítéséhez. A vizsgálati monitorozás gyakoriságát úgy kell megválasztani, hogy az megbízható és pontos adatokat nyújtson.

(2) A vizsgálati monitoring létesítése és működtetése akkor szükséges, ha

a) a feltáró megfigyelések alapján valószínűsíthető, hogy a környezeti célkitűzések nem teljesülnek, és a bizonytalan helyzetű víztest operatív monitorozási programját még nem alakították ki, vagy

b) a rendkívüli, illetőleg az új terhelésként megjelenő szennyezések mértékét és hatását kell megállapítani.

(3) A megfigyelések gyakoriságát egyedileg kell a programhoz kidolgozni úgy, hogy az eredmények elegendő és megbízhatóan pontos adatsort adjanak az állapotváltozások okainak felderítéséhez, illetőleg a szükséges intézkedések megtervezéséhez."

4. §

Az R. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"9. § (1) A felszíni víztestek ökológiai állapotát vagy potenciálját, illetve kémiai állapotát a 2. számú mellékletnek megfelelően kell értékelni és minősíteni. A minősítést követő osztályba sorolást a vízgyűjtő-gazdálkodási tervben színkódos térképi ábrázolással kell bemutatni.

(2) A megfigyelési rendszerek eredményeit az ökológiai állapot osztályozása céljából ökológiai minőségi arány formájában fejezzük ki. Ezek az arányok a biológiai paramétereknek az adott víztestben megfigyelt és a víztestre a referencia feltételek fennállása esetén alkalmazható értékei közötti viszonyt jelenítik meg. A minőségi arányt egy, a nulla és egy közé eső, számértékkel kell jellemezni. A kiváló ökológiai állapotot az egyhez közeli, a rossz ökológiai állapotot a nullához közeli számértékkel kell kifejezni.

(3) A felszíni víztestek minősítéséhez az ökológiai minőségi arány ismeretében egy ötfokozatú skálát kell használni, a kiválótól a rossz ökológiai állapotig a 3. számú mellékletben meghatározottak szerint. A megfigyelőrendszerrel végzett minősítési eljárás során az osztályok közötti határértékek megállapításához az Európai Bizottság által meghatározott interkalibrációs eljárás minősítési határértékeit kell alkalmazni."

5. §

(1) Az R. 11. § (2) bekezdésében az " "Az európai közösségi intézkedések kereteinek meghatározásáról a víz politika területén" című" szövegrész helyébe az "a vízpolitika terén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról szóló" szöveg, az "és 8. cikkében, valamint II. és V. számú mellékletében" szövegrész helyébe " "7. és 8. cikkében, valamint II., V. és X. számú mellékletében" szöveg lép.

(2) Az R. 1. számú melléklet címében az "ökológiai állapot" szövegrész helyébe az "ökológiai állapot és potenciál" szöveg lép.

(3) Az R. 4. számú melléklete helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép, és az R. az e rendelet 3-4. számú melléklete szerinti 6-7. számú melléklettel egészül ki.

(4) Az R. az e rendelet 2. számú melléklete szerinti 5. számú melléklettel egészül ki.

Záró rendelkezések

6. §

(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

(2) Az 5. § (4) bekezdése és a 2. számú melléklet 2009. április 1-jén lép hatályba.

(3) Az ivóvízkivételre használt vagy ivóvízbázisnak kijelölt felszíni víz, valamint a halak életfeltételeinek biztosítására kijelölt felszíni vizek szennyezettségi határértékeiről és azok ellenőrzéséről szóló 6/2002. (XI. 5.) KvVM rendelet (a továbbiakban: R2.) 2. § a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában]

"a) ivóvízkivételre használt vagy ivóvízbázisnak kijelölt felszíni víztest (a továbbiakban: felszíni ivóvízbázis): minden olyan felszíni víztest, amelyből közvetlen vízkivétellel olyan vizet nyernek, illetőleg terveznek nyerni, amely átlagosan napi 10 m3-nél több, emberi fogyasztásra szánt víz kitermelésére, vagy több mint 50 személy ellátására szolgál;"

(4) Az R2. 7. § (4) bekezdésében az "az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóságnak" szövegrész helyébe az "a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóságnak" szöveg, továbbá 13. § (4) bekezdésében az "az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóságnak" szövegrész helyébe az "a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumnak" szöveg lép.

(5) Az R2. 20. § (2) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:

[Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:]

"e) az Európai Parlament és a Tanács 2000/60/EK irányelve (2000. október 23.) a vízpolitika terén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról, 2., 7. cikk."

(6) Ez a rendelet a vízpolitika terén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról szóló, 2000. október 23-i, 2000/60/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 2., 4., 5., 7. és 8. cikkének, valamint II., V. és X. számú mellékletének való megfelelést szolgálja.

(7) Ez a rendelet 2009. április 2-án hatályát veszti.

Szabó Imre s. k.,

környezetvédelmi és vízügyi miniszter

1. számú melléklet a 34/2008. (XII. 31.) KvVM rendelethez

[4. számú melléklet a 31/2004. (XII. 30.) KvVM rendelethez]

A Víz Keretirányelv monitoring felszíni vizes alrendszerei, vizsgált paraméterek listája, mérési gyakoriság

I. Feltáró monitoring (surveillance) programok:

Állóvizekre vonatkozó program kódja: HUSWPS_1LW

Vízfolyásokra vonatkozó program kódja: HUSWPSW_1RW

Az egyes alprogramok keretében vizsgált mintavételi helyek száma, illetve vizsgálandó paraméterek és gyakoriságok az alábbiak:

1. Állóvizek (HUSWPS1LW alprogram)

Vizsgálandó minőségi elemek:

Minőségi elemGyakoriság (éven belül)6 éves cikluson belül
Fitoplankton6Évente
Makrofita1Évente
Fitobenton2Évente
Makrozoobenton1Évente
Halak16 év alatt 1*
Hidrológia365Évente
Morfológia16 év alatt 1x
Ökológiát támogató kémia
"alapkémia"12Évente
Elsőbbségi anyagok
(2000/60/EK X. melléklet)126 év alatt 1x
Egyéb veszélyes anyagok126 év alatt 1*

Kivételek: A referencia helyeken a fitoplankton 9x, a fitobenton 2x, a makrofita 2x, a makrozoobenton 3x vizsgálandó évente. Az egyéb veszélyes anyagokból és az elsőbbségi anyagokból csak a természetes eredetű fémek (Hg, Cd, Pb, Cu, Zn, Cr, As és Ni) vizsgálatára kell, hogy sor kerüljön. A referencia helyek 6 évente 1x lesznek monitorozva.

2. Vízfolyások (HUSWPSW1RW alprogram)

Vizsgálandó minőségi elemek:

Minőségi elemGyakoriság (éven belül)6 éves cikluson belül
Fitoplankton4Évente
Makrofita1Évente
Fitobenton2Évente
Makrozoobenton2Évente
Halak16 év alatt 1*
Hidrológia365Évente
Morfológia16 év alatt 1*
Folyto nos ság16 év alatt 1*
Ökológiát támogató kémia
"alapkémia"12Évente
Minőségi elemGyakoriság (éven belül)6 éves cikluson belül
Elsőbbségi anyagok
(2000/60/EK X. melléklet)126 év alatt 1x
Egyéb veszélyes anyagok126 év alatt 1x

Kivételek:

- A fitoplankton és makrofita vizsgálatok csak a releváns folyó típusok esetén szükségesek. A fitoplankton szempontjából releváns típusok sorszáma: 14., 19., 20., 23., 24., 25. (egész évben) 6., 7., 10., 13. (kisvízi időszakban) A makrofita szempontjából releváns típusok sorszáma: 9., 10., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20., 21., 22., 23., 24.

- A folyók esetén az interkalibrációs helyeken (16 db) a makrozoobenton 3x vizsgálandó évente.

- A referencia helyeken a fitoplankton 9x, a fitobenton 2x, a makrofita 2x, a makrozoobenton 3x vizsgálandó évente. Az egyéb veszélyes anyagokból és az elsőbbségi anyagokból csak a természetes eredetű fémek (Hg, Cd, Pb, Cu, Zn, Cr, As és Ni) vizsgálatára kell, hogy sor kerüljön. A referencia helyek 6 évente 1x lesznek monitorozva.

II. Operatív monitoring programok:

Az operatív monitoring alprogramok kialakítása a kockázat típusok esetén: Állóvizekre vonatkozó alprogram kódjai:

HUSWPO_1LWNO

HUSWPO_1LWHM

ízfolyásokra vonatkozó alprogram kódjai:

HUSWPO_1RWPS

HUSWPO_1RWNO

HUSWPO_1RWHM

HUSWPO_2RWHM

HUSWPO_3RWHM

HUSWPO_4RWHM

Az egyes alprogramok keretében vizsgált mintavételi helyek száma, illetve vizsgálandó paraméterek és gyakoriságok az alábbiak:

1. Tápanyagtartalom miatt bizonytalan helyzetű állóvizek

(HUSWPO_1LWNO alprogram)

Vizsgálandó minőségi elemek:

Minőségi elemGyakoriság (éven belül)6 éves cikluson belül
Fitoplankton4évente
Fitobenton1évente
Makrofita1évente
Makrozoobenton1évente
Halak16 évente 1x
Hidrológia365évente
Morfológia16 évente 1x
Alapkémia4évente

2. Hidro-morfológiai beavatkozások miatt bizonytalan helyzetű állóvizek

(HUSWPO_1LWHM alprogram)

Vizsgálandó minőségi elemek:

Minőségi elemGyakoriság (éven belül)6 éves cikluson belül
Fitoplankton4évente
Makrofita1évente
Hidrológia365évente
Alapkémia4évente

3. Veszélyes anyag miatt bizonytalan helyzetű vízfolyások

(HUSWPO_1RWPS alprogram)

Vizsgálandó minőségi elemek:

Minőségi elemGyakoriság (éven belül)6 éves cikluson belül
Makrozoobenton2évente
Halak16 évente 1*
Hidrológia365évente
2000/60/EK X. mellékletben szereplő elsőbbségi anyagok közül azok ese­tén, amelyek a környezetminőségi ha­tárértéket meghaladják12évente
Egyéb veszélyes anyagok közül, ame­lyek a környezetminőségi határértéket meghaladják12évente
Alapkémia4évente

4. Tápanyag és szervesanyag miatt bizonytalan helyzetű vízfolyások

(HUSWPO_1RWNO alprogram)

Vizsgálandó minőségi elemek:

Minőségi elemGyakoriság (éven belül)6 éves cikluson belül
Fitoplankton4évente
Fitobenton1évente
Makrofita1évente
Makrozoobenton1évente
Hidrológia365évente
Alapkémia4évente

5. Hidro-morfológiai ok miatt bizonytalan helyzetű vízfolyások (A hidro-morfológiai kockázat oka a hosszanti átjárhatóság akadályozottsága)

(HUSWPO_1RWHM alprogram)

Vizsgálandó minőségi elemek:

Minőségi elemGyakoriság (éven belül)6 éves cikluson belül
Halak13 évente 1x
Hidrológia365éven te
Minőségi elemGyakoriság (éven belül)6 éves cikluson belül
Morfológia16 évente 1x
Folytonosság16 évente 1x
Alapkémia4évente

6. Hidro-morfológiai ok miatt bizonytalan helyzetű vízfolyások (A hidro-morfológiai kockázat oka völgyzárógátas átfolyó tározó, duzzasztás, vízkivétel, vízmegosztás hatásai)

(HUSWPO_2RWHM alprogram)

Vizsgálandó minőségi elemek:

Minőségi elemGyakoriság (éven belül)6 éves cikluson belül
Fitoplankton4évente
Fitobenton1évente
Hidrológia365évente
Morfológia16 évente 1x
Folytonosság16 évente 1x
Alapkémia4évente

7. Hidro-morfológiai ok miatt bizonytalan helyzetű vízfolyások (A hidro-morfológiai kockázat oka a keresztszelvény menti elváltozások, szabályozással kapcsolatos elváltozások hatásai)

(HUSWPO_3RWHM alprogram)

Minőségi elemGyakoriság (éven belül)6 éves cikluson belül
Makrozoobenton1évente
Ha lak16 évente 1x
Hidrológia365évente
Morfológia16 évente 1x
Folytonosság16 évente 1x
Alapkémia4évente

8. Hidro-morfológiai ok miatt bizonytalan helyzetű vízfolyások (A hidro-morfológiai kockázat oka kotrás, burkolat hatásai)

(HUSWPO_4RWHM alprogram)

Minőségi elemGyakoriság (éven belül)6 éves cikluson belül
Makrofita1évente
Makrozoobenton1évente
Hidrológia365évente
Morfológia16 évente 1x
Folytonosság16 évente 1x
Alapkémia4évente

A táblázatokban szereplő, fizikai, kémiai minőségi elemek csoportjához tartozó paraméterek:

Az alábbi paraméterek vizsgálatát az EU jelentésben szereplő módszertan szerint kell elvégezni: Alapvető fizikai, kémiai paraméterek:

Átlátszóság (csak állóvizeknél)

Hőmérséklet

Oldott oxigén

Kémiai oxigénigény

Biokémiai oxigénigény

Fajlagos elektromos vezetőképesség

pH

Lúgosság

Orto-foszfát ion

Összes foszfor

Ammónium ion

Nitrát ion

Szerves nitrogén

Összes nitrogén a-klorofill

Elsőbbségi anyagok: a 2000/60/EK irányelv X. melléklete szerinti listában szereplő anyagok

Egyéb veszélyes anyagok:

DDT

Aldrin

Dieldrin

Endrin

Isodrin

Széntetraklorid

Tetraklór-etilén

Triklór-etilén

Réz

Króm

Cink

Arzén Cianid

2. számú melléklet a 34/2008. (XII. 31.) KvVM rendelethez

[5. számú melléklet a 31/2004. (XII. 30.) KvVM rendelethez]

Felszíni vizek tipológiája

I. Vízfolyások tipológiája

Típus száma"Felszíni víz-tájak"A vízgyűjtő méreteHazai elnevezés
al-ökorégióhidrogeokémiai jellegMederanyag
1hegyvidékszilikátosDurvakicsipatak
2meszesDurvakicsipatak
3közepeskis folyó
Típus száma"Felszíni víz-tájak"A vízgyűjtő méreteHazai elnevezés
al-ökorégióhidrogeokémiai jellegMederanyag
4dombvidékmeszesDurvakicsipatak
5közepeskis folyó
6nagyközepes folyó
7nagyon nagynagy folyó
8közepes-finomkicsicsermely
9közepeskis folyó
10nagyközepes folyó
11síkvidékmeszesDurvakicsi
12közepeskis folyó
13nagyközepes folyó
14nagyon nagynagy folyó
15közepes-finomkicsicsermely
16kicsi és kis esésűér
17közepes és kis esésű
18közepeskis folyó
19nagyközepes folyó
20nagyon nagynagy folyó
21szerves-kicsi
22közepes
23Duna, Gönyű felett
24Duna, Gönyű és Baja között
25Duna, Baja alatt

II. Állóvizek tipológiája

Természetes állóvizek típusbesorolása

Típusállóvíz (73 db)
1Szerves — kis területű — sekély — benőtt vízfelületű — időszakos(1 db) Péteri-tó
2Szerves — kis területű — sekély — benőtt vízfelületű — állandó(3 db) Egyeki-Holt-Tisza, Tiszacsegei Holt-Tisza, Kolon-tó
3Szerves — kis területű — sekély — nyílt vízfelületű — állandó(1 db) Belső-Béda holtág
4Szikes — kis területű — sekély — benőtt vízfelületű — időszakos(7 db) Bába-szék, Észak-Böddi, Kis-rét, Sárszentágotai-sóstó, Nagyvadas-tó, Kisteleki Müller-szék, Lódri-tó
5Szikes — kis területű — sekély — nyílt vízfelületű — időszakos(7 db) Böddi-szék, Csikóspusztai-tó, Szabadszállási Büdös-szék, Zabszék, Pusztaszeri Büdösszék, Kelemenszék, Kardoskúti Fehér-tó
6Szikes — kis területű — sekély — benőtt vízfelületű — állandó(1 db) Velencei-tó nádas-lápi terület
7Szikes — kis területű — sekély — nyílt vízfelületű — állandó(6 db) Szelidi-tó, Harangzugi Holt-Körös, Madarász-tó, Ősze-szék, Nagy-Széksóstó, Kanyari Holt-Tisza
8Szikes — közepes területű — sekély — nyílt vízfelületű — állandó(1 db) Velencei-tó nyílt vizes terület
Típusállóvíz (73 db)
9Szikes - nagy területű - sekély - nyílt vízfelületű - állandó(1 db) Fertő-tó
10Meszes - kis területű - sekély - benőtt vízfelületű - időszakos(1 db) Énekes-ér
11Meszes - kis területű - sekély - nyílt vízfelületű - időszakos(1 db) Nádas-tó
12Meszes - kis területű - sekély - benőtt vízfelületű - állandó(8 db) Kadia Ó-Duna, Kelebiai-tavak, Kengyel-tó, Lipóti-morotvató, Montaj-tó, Pélyi-tó, Felső-Morotva, Szarvas-tó
13Meszes - kis területű - sekély - nyílt vízfelületű - állandó(25 db) Riha-tó, Keleti-holtág, Nagybaracskai Holt-Duna, Vadkerti-tó (Nagy-Büdös-tó), Vidre-éri tavak, Tiszakécskei Holt-Tisza, Faddi Holt-Duna, Tolnai Déli Holt-Duna, Tolnai Északi Holt-Duna, Szamossályi-Holt-Szamos, Tunyogmatolcsi-Holt-Szamos, Cibakházi Holt-Tisza, Fegyverneki Holt-Tisza, Gyova-Mámai Holt-Tisza, Halásztelek-Túrtő-Harcsás Holt-Körös, Szajoli Holt-Tisza, Kiskunhalasi Sós-tó, Félhalmi-holtágrendszer, Szarvas-Békésszentandrási holtágrendszer, Peresi holtágrendszer, Serházzugi Holt-Tisza, Tiszaugi Holt-Tisza, Nagyfai-holtág, Cserőközi Holt-Tisza, Bogyiszlói Holt-Duna
14Meszes - kis területű - közepes mélységű - nyílt vízfelületű - állandó(5 db) Atkai Holt-Tisza, Tiszadobi Holt-Tisza, Alcsi Holt-Tisza, Gyálai Holt-Tisza, Tiszaluci Holt-Tisza
15Meszes - közepes területű - sekély - nyílt vízfelületű - állandó(4 db) Tisza-tó: Tiszavalki-medence, Tisza-tó: Poroszlói-medence, Tisza-tó: Sarudi-medence, Csaj-tó
16Meszes - nagy területű - közepes mélységű - nyílt vízfelületű - állandó(1 db) Balaton

Természetes állóvizek tipizálási szempontjai*

SzempontKategóriaÉrtéktartomány73 db
Felület kiterjedésekis területű<10 km266
közepes területű10-100 km25
nagy területű>100 km22
Átlagmélységsekély (nem rétegződő)<3 m67
közepes mélységű (rétegződő átmeneti)3-7 m6
mély (rétegződő)>7 m0
Tszf. magasságsíkvidéki<200 mBf73
Hidrogeokémiai jellegszerves-5
szikes-23
meszes-45
Nyílt vízfelület ará­nyanyílt vízfelületűnyílt vízfelület52
benőtt vízfelületűnyílt vízfelület21
Vízborításidőszakos-17
állandó-56

* A tótipológia szempontjából időszakosnak tekinthetők az évente legalább egyszer kiszáradó asztatikus, illetve a hazai felmérési adatok alapján az ötévente legalább egyszer kiszáradó szemisztatikus állóvizek.

3. számú melléklet a 34/2008. (XII. 31.) KvVM rendelethez

[6. számú melléklet a 31/2004. (XII. 30.) KvVM rendelethez]

Feltáró monitoring helyek listája

EU CD azonosítóOKIR KTJ
szám
Mintavételi hely VOR azonosítójaVíztest VOR azonosítójaEOVX*EOVY*Vízfolyás/állóvíz neveTelepülés
1HU12Rw2733101178450AIJ463HURwAEP273265340595457Által-ér alsóDunaalmás
2HU25Lw5601101846951AIJ469HULwAIH047116009738514Atkai Holt-TiszaSzeged
1HU17Lwll71101845943AIJ470HULwAIH048155076657859Bába-székAkasztó
2HU41Lwl871101178586AIJ476HULwAIH049156388514010Balaton (Keszthelyi medence)Keszthely
3HU41Lwl872101178553AIJ475HULwAIH049178511570676Balaton (Siófoki medence)Alsóörs
4HU41Lwl873101178564AIJ477HULwAIH049168248553035Balaton (Szemesi medence)Balatonakaii
5HU41Lwl874101178575AIJ474HULwAIH049157604525242Balaton (Szigligeti medence)Balatongyörök
6HU22Rw2971101846515AIJ478HURwAEP297318819756189Bán-patakBánhorváti
7HU21Rw3071101846272AIJ480HURwAEP307311911931948Batár-patakUszka
8HU24Rw2721101846803AIJ505HURwAIH272277811719544Bene patak(Csatorna p.)Gyöngyös
9HU26Rw3222101847224AIJ481HURwAEP322215841861347BerettyóKismarja
10HU26Rw3223101179480AIJ484HURwAEP322218349858561BerettyóPocsaj
11HU26Rw3224101847235AIJ482HURwAEP322198113822256BerettyóDarvas
12HU15Rw3251101845714AIJ485HURwAEP325298257640105Bernecei-patakBernecebaráti
13HU21Rw3341101179228AIK001HURwAEP334337276845155Bodrog (határnál)Sátoraljaújhely
14HU22Rw3361101179310AIJ488HURwAEP336324223776314Bódva alsóSajószentpéter
15HU22Rw3362101846526AIJ489HURwAEP336319972778530Bódva alsóBoldva
16HU22Rw3351101179309AIJ490HURwAEP335359643782719Bódva felsőHídvégardó
17HU21Rw3371101846283AIJ491HURwAEP337275523893269Bodvaj -patakTerem
18HU16Rw3591101845840AIJ498HURwAEP359259605650122Bükkös-patakSzentendre
19HU12Rw3711101178427AIJ503HURwAEP371264998572490Concó-patakÁcs
20HU12Rw3761101179712AIY145HURwAEP376257500562340Cuhai BakonyérBőnyrétalap
21HU26Lwl231101846995AIJ506HULwAIH056243225771688Cserőközi Holt-TiszaTiszaderzs
22HU12Rw4361101845507AIJ516HURwAEP436268305639921Dömösi-Malom-patakDömös
23HU3Rw4381101180198AIJ518HURwAEP43868596525555Dráva alsóBarcs
24HU3Rw4382101179044AIJ517HURwAEP43849107584111Dráva alsóDrávaszabolcs
25HU3Rw4391101179033AIJ519HURwAEP439101966487405Dráva felsőOrtilos **
26HU14Rw4441101178221AIJ521HURwAEP44494270640700Duna (Baja, DVCS torkolat)Baja
27HU16Rw4445101178209AIY139HURwAEP444227246647293Duna (Bp alatt, sodor)Bp 22. ker
28HU16Rw4441101178195AIJ524HURwAEP444249640652137Duna (Budapest felett, sodor)Bp 3-4. ker.
29HU14Rw4442101178232AIJ527HURwAEP44563400631150Duna (déli országhatár)Hercegszántó
30HU17Rw4451101178210AIJ522HURwAEP444162974641138Duna (Dunaföldvár)Solt
31HU16Rw4442101845862AIJ526HURwAEP444259782655720Duna (Göd)Göd
EU CD azonosítóOKIR KTJ
szám
Mintavételi hely VOR azonosítójaVíztest VOR azonosítójaEOVX*EOVY*Vízfolyás/állóvíz neveTelepülés
32HU12Rw4461101180545AIJ523HURwAEP446267891580519Duna (Komárom, sodor)Komárom
33HUllRw4432101178162AIJ529HURwAEP443297188515854Duna (országhatár)Rajka
34HUllRw4433101178151AIJ530HURwAEP443273142545431Duna (Szigetköznél)Vámosszabadi
35HU16Rw4443101178184AIJ525HURwAEP444274397635980Duna (Szob, sodor)Szob
36HU17Rw4411101179790AIJ520HURwAEP441106152645818Duna-völgyi-főcsatornaSűkösd
37HU26Rw4621101179505AIJ541HURwAEP462221252863723Ér-főcsatornaPocsaj
38HU26Rw4711101179550AIJ547HURwAEP471145256825061Fehér-KörösGyulavári
39HU26Rw4751101179561AIJ548HURwAEP475152713832197Fekete-KörösSarkad
40HU3Rw4781101179077AIJ549HURwAEP47853031574896Fekete-vízCun
41HU21Rw0551101179088AIJ791HURwAEQ055313371931546Felső-Tisza (Tiszabecs)Tiszabecs
42HU21Rw0541101846238AIJ551HURwAEQ054308128908829Felső-Tisza (Tivadar)Tivadar
43HU17Rw4902101178542AIJ554HURwAEP49066661638164Ferenc-tápcsatornaHercegszántó
44HUllLw3221101178298AIJ555HULwAIH070266696473351Fertő-tóFertőrákos
45HU22Rw5261101846537AIJ563HURwAEP526351255818003Gönci-patakGönc
46HU24Rw5381101846836AIJ568HURwAEP538272174715748Gyöngyös patak középsőGyöngyös észak
47HUllRw5391101178379AIJ569HURwAEP539231767460223Gyöngyös-patak (Rába vízgyűjtő)Kőszeg
48HU24Rw5401101846847AIJ572HURwAEP540279919716589Gyöngyös-patak felsőGyöngyössolymos
49HU24Rw5402101894697AIY289HURwAEP540282784718084Gyöngyös-patak felsőGyöngyössolymos
50HU26Lw8931101847162AIJ574HULwAIH077175959765509Halásztelki Holt-KörösMezőtúr
51HU26Lw8932101847176AIJ580HULwAIH078178987769599Harcsási Holt-KörösMezőtúr
52HU26Rw5671101180523AIJ582HURwAEP567172840760571Hármas-KörösBékésszentandrás
53HU26Rw5672101179619AIJ581HURwAEP567158037738521Hármas-KörösMagyartés
54HU24Rw7252101845459AIY142HURwAEP725287209703592Hasznosi tározó (Kövicses patak)Pásztó
55HU22Rw5791101179343AIJ587HURwAEP579308905792490Hernád (Gesztely)Gesztely
56HU22Rw5801101179332AIJ589HURwAEP580353589813793Hernád felsőZsujta
57HU26Rw5942101179538AIJ592HURwAEP594225704799719Hortobágy-BerettyóPüspökladány
58HU26Rw5961101847280AIJ595HURwAEP596234299803599Hortobágy-főcsatornaNádudvar
59HUllRw6111101178276AIY144HURwAEP611251792486685Ikva patakFertőszentmiklós
60HU15Rw6142101178472AIJ607HURwAEP614322150692250Ipoly (Ipolytarnóc)Ipolytarnóc
61HU15Rw6143101178494AIJ608HURwAEP614282550628713Ipoly (Letkés)Letkés
62HU22Rw6211101846593AIJ611HURwAEP621349582765470Jósva-patakSzinpetri
63HU13Rw6312101178874AIJ618HURwAEP631149015603710Kapós (Pincehely)Pincehely
64HU3Rw6451101847501AIJ623HURwAEP645144752451151Kebele-patakRédics
65HU17Lwl441101845965AIJ626HULwAIH086161082659952Kelemen-székFülöp szállás
66HU26Rw6502101179479AIJ627HURwAEP650257094824720Keleti-főcsatornaBalmazújváros
67HU15Rw6531101845758AIJ630HURwAEP655296980638535Kemence-patakKemence
68HU12Rw6571101178461AIJ631HURwAEP657267493623312Kenyérmezei-patakDorog
69HU3Rw6591101847523AIJ632HURwAEP659163974445681KercaKercaszomor
70HU3Rw6611101847534AIJ633HURwAEP661166914442880KerkaHódos **
EU CD azonosítóOKIR KTJ
szám
Mintavételi hely VOR azonosítójaVíztest VOR azonosítójaEOVX*EOVY*Vízfolyás/állóvíz neveTelepülés
71HU3Rw6612101847545AIJ634HURwAEP661163013449384KerkaMagyarföld
72HU26Rw6681101179594AIJ636HURwAEP668169747804837Kettős-KörösMezőberény
73HU17Rw6691101178531AIJ637HURwAEP66969972650280Kígyós-főcsatorna (Bácsszentgyörgy)Bácsszentgyörgy
74HU17Rw6692101846168AIJ638HURwAEP66976163661079Kígyós-főcsatorna (Katymár)Katymár
75HU17Lwl501101845976AIJ651HULwAIH092161462672598Kolon-tóIzsák
76HU24Rw3171101847729AIJ652HURwAIH317316959691876Komravölgyi tározó (Komra-patak)Litke
77HU13Rw7031101845596AIJ655HURwAEP703139921566248KoppánySomogyacsa
78HUllRw3321101845068AIJ662HURwAEP332207201538767Köves-patak(Bitva)Magyarpolány
79HU24Rw7251101846892AIJ663HURwAEP725286910704488Kövicses-patakPásztó
80HU21Rw7291101179206AIJ664HURwAEP729274276902688KrasznaMérk
81HU26Lwl531101847006AIJ665HULwAIU432235704792163Kunkápolnási-mocsárKunmadaras
82HUllRw7391101178265AIJ668HURwAEP739290860504816Lajta-főágHegyeshalom
83HUllRw7481101178368AIJ670HURwAEP748183246438880LapincsSzentgotthárd
84HU23Rw7491101846663AIJ672HURwAEP751290286741823Laskó-patak felsőEgerbakta
85HU3Rw7551101847578AIJ675HURwAEP755133110454850LendvaPince **
86HU26Rw7591101847349AIJ676HURwAEP759230772855758Létai-érMonostorpályi
87HU24Rwl372101844924AIY140HURwAEQ137295206709836Maconkai tározó (Zagyva patak)Bátonyt erénye
88HUllRw7771101178416AIJ682HURwAEP777242887526796Marcal (Mórichida)Mórichida
89HU27Rw7831101847394AIY147HURwAEP783100381740178MarosSzeged
90HU27Rw7841101179620AIJ684HURwAEP78492045777909Maros (határ)Nagylak
91HUllRw8101101178254AIJ688HURwAEP810266574553406Mosoni-Duna alsóVének
92HUllRw8121101178243AIJ690HURwAEP812273922532700Mosoni-Duna középső (Mecsér)Mecsér
93HU3Rw8161101179011AIJ692HURwAEP816122235469025MuraLetenye
94HU14Rw8201100356767AIJ693HURwAIL656158351617056Nádor-csatorna (Sárvíz)Cece
95HU26Rw8211101847350AIJ695HURwAEP821250196873036Nagy-ér felsőNyírábrány
96HU21Lwl661101846216AIJ699HULwAIH109281930845816Nagyvadas-tóÚj fehértó
97HU24Rw8731101846906AIJ661HURwAEP873285695720975Parádtarna felső vízgyűjtőParádsasvár
98HUllRw8881101178391AIJ709HURwAEP888210600452585Pinka (Felsőcsatár)Felsőcsatár
99HU25Lwl741101846940AIJ713HULwAIH118134382725296Pusztaszeri BüdösszékPusztaszer
100HUllRw8981101845378AIJ714HURwAEP898242290526000Rába (Árpás)Árpás
101HUllRw9022101178357AIJ716HURwAEP902260169542827Rába (Győr)Győr
102HUllRw9001101178324AIJ717HURwAEP903182594438424Rába (Szentgothárd)Szentgotthárd
103HUllRw9041101845390AIJ718HURwAEP904263911524771RábcaLébénymiklós
104HU17Rw9631101178520AIJ719HURwAIQ014187690644761Ráckeve-Soroksári Dunaág (dél)Tass
105HUllRw9061101845404AIJ721HURwAEP906261895459517Rák-patakGörbehalom
106HUllRw9193101845426AIJ727HURwAEP919227098486999Repce (Nagygeresd)Tompaládony
107HUllRw9191101178313AIJ728HURwAEP919236054471399Répce (Répcevis)Répcevis
108HU21Rw9281101894701AIJ730HURwAEP928341206844244Ronyva (országhatár)Sátoraljaújhely
109HU22Rw9313101179251AIJ735HURwAEP931327405745909Sajó (Sajópüspöki)Sajópüspöki
EU CD azonosítóOKIR KTJ
szám
Mintavételi hely VOR azonosítójaVíztest VOR azonosítójaEOVX*EOVY*Vízfolyás/állóvíz neveTelepülés
110HU26Rw9531101179583AIJ740HURwAEP953189561848262Sebes-Körös (határ)Körös szakái
111HU26Rw9541101180501AIJ741HURwAEP954180763804922Sebes-Körös (Körösladány)Körösladány
112HU14Rw9591101178830AIJ743HURwAEP959115036624807Sió alsó (Palánk)Szekszárd
113HU17Lwl781101845998AIJ746HULwAIH122168894659126Szabadszállási Büdös-székSzabadszállás
114HU26Lw2651101847084AIJ747HULwAIH123204825746003Szajoli Holt-TiszaSzajol
115HU21Rw9711101179192AIJ748HURwAEP971283872922864SzamosCsenger
116HU22Rw9761101179354AIJ750HURwAEP976354512813250Szartos-patakTornyosnémeti
117HU16Rw4444101845873AIJ758HURwAEP444252862652894Szentendrei-DunaSzentendre
118HU3Rw6461101847512AIJ759HURwAEP646157316449177Szentgyörgyvölgyi-patakSzentgyörgyvölg)
119HUllRw0051101844913AIJ761HURwAEQ005225044460942Szerdahelyi-patakKőszegdoroszló
120HU22Rw0141101180305AIJ765HURwAEQ014309083769604Szinva-patakMiskolc
121HU24Rv0281101845552AIY143HURwAEQ028283059692439Szuha patakEcseg
122HU41Rw0322101847626AIJ775HURwAEQ032166559526392Tapolca-patak (Hegymagas)Hegymagas
123HU22Rw0471101846412AIJ780HURwAEQ047341997769468Telekes-patakAlsótelekes
124HU41Rw0531101180017AIJ781HURwAEQ053154678552796Tetves-patakVisz
125HU21Rw0572101846249AIJ782HURwAEQ057338045876517TiszaZemplénagárd
126HU21Rw0574101846250AIJ783HURwAEQ057337997876595Tisza (Tuzsér)Tuzsér
127HU21Rw0571101180202AIJ790HURwAEQ057324711890097Tisza (Aranyosapáti)Aranyosapáti
128HU21Rw0581101179103AIJ784HURwAEQ058317807836064Tisza (Balsa)Balsa
129HU27Rw0561101179170AIJ785HURwAEQ05693990731637Tisza (déli országhatár)Tiszasziget
130HU23Rw0591101179136AIJ786HURwAIW389238450760501Tisza (Kisköre)Tiszabura
131HU25Rw0561101179169AIJ787HURwAEQ056101759739083Tisza (Szeged)Szeged
132HU25Rw0601101179158AIJ792HURwAEQ060169665726260Tisza (Tiszaug)Tiszaug
133HU26Rw0591101179114AIJ793HURwAEQ059286954801839Tisza (Tiszújváros)Tiszaújváros
134HU21Rw0573101179099AIJ794HURwAEQ057345825881294Tisza (Záhony)Záhony
135HU26Rw0681101847202AIJ804HURwAEQ068254755839873Tocó (Debrecen-Józsa)Debrecen
136HU16Rw0761101845792AIJ812HURwAEQ077278780648129Török-patakSzokolya
137HU21Rw0821101179181AIY146HURwAEQ083299714932596TúrKishódos
138HU26Lw8933101847187AIJ814HULwAIH077176555767872Túrtői Holt-KörösMezőtúr
139HU14Lw9591101178955AIJ829HULwAIQ960206382615777Velencei-tó (Agárd móló)Gárdony
140HU14Lw9592101178966AIJ830HULwAIQ959206144612875Velencei-tó (Német tisztás)Pákozd
141HU26Rwll81101847213AIJ837HURwAEQ118233842864052Villongó-érLétavértes
142HU17Lwl911101846010AIJ842HULwAIH142164858659470ZabszékSzabadszállás
143HU24Rwl371101179424AIY141HURwAEQ137293167707101ZagyvaBátonyterenye
144HU24Rwl401101179446AIJ845HURwAEQ140216962729050Zagyva (Új szász)Újszász
145HU42Rwl451101178818AIJ847HURwAEQ147152263513136Zala (torkolatnál)Keszthely

* A megadott koordináták tájékoztató jellegűek

** Határvíz vizsgálatokban országhatáron kívül lévő mintavételi helyek

4. számú melléklet a 34/2008. (XII. 31.) KvVM rendelethez

[7. számú melléklet a 31/2004. (XII. 30.) KvVM rendelethez]

A minőségi elemek megfigyelésénél referenciaként alkalmazható szabványosított módszerek

Makroszkopikus gerinctelenek mintázása
MSZENISO 5667-3:2003Vízminőség - Mintavétel - 3. Rész: Útmutató a minták tartósításához és kezeléséhez
MSZEN 27828:1998Vízminőség - Biológiai mintavétel - Útmutató a vízi fenéklakó makroszkopikus gerinctelenek kézi hálós
mintavételéhez
MSZEN 28265:1998Vízminőség - A biológiai mintavétel módszerei - Útmutató a kavicsos aljzatú sekély édesvizekben élő
fenéklakó makroszkopikus gerinctelenek gyűjtésére alkalmas mennyiségi mintavevők szerkezetéhez és
használatához
MSZENISO 9391:2000Vízminőség - Mélyvízi makroszkopikus gerinctelenek mintavétele - Útmutató a telepítéshez, a minőségi
és a mennyiségi mintavevők használatához
MSZENISO 8689-1:2000Folyók biológiai osztályozása I. Rész: Iránymutatás a fenéklakó, makroszkopikus gerinctelenek áramló
vizekben történő számbavételéből származó biológiai minőségi adatok értelmezéséhez
MSZ EN ISO 8689-2:2000Folyók biológiai osztályozása II Rész: Iránymutatás a fenéklakó, makroszkopikus gerinctelenek áramló
vizekben történő számbavételéből származó biológiai minőségi adatok bemutatásához
Makrofitonok mintázása
MSZEN 14184:2004:Vízminőség. Útmutató a folyóvizek vízi makrofitáinak felméréséhez
Halak mintázása
MSZEN 14011:2003:Vízminőség. Halak mintavétele elektromos halászati módszerrel
MSZ EN 14757:2006:Vízminőség. Halak mintavétele több nyílásméretű eresztőhálóval
MSZ EN 14962:2006:Vízminőség. Útmutató a halak mintavételi módszereinek alkalmazási területéhez és kiválasztásához
Diatomák mintázása, minta feldolgozása és az adatok értékelése
MSZEN 13946:2003:Vízminőség. Útmutató folyók bentikus kovamoszatainak általános mintavételéhez és minta-előkészítéséhez.
MSZ EN 14407:2004:Vízminőség. Útmutató szabvány folyóvizekből vett minták bentikus kovamoszatjainak azonosításához,
számlálásához és értékeléséhez
A hidrológiai-morfológiai jellemzők értékelése
MSZEN 14614: 2005:Vízminőség. Útmutató szabvány folyóvizek hidro-morfológiai jellemzőinek értékeléséhez

Tartalomjegyzék