27/2009. (X. 29.) ÖM rendelet

a tűzvédelmi szakvizsgára kötelezett foglalkozási ágakról, munkakörökről, a tűzvédelmi szakvizsgával összefüggő oktatásszervezésről és a tűzvédelmi szakvizsga részletes szabályairól

A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény 47. § (2) bekezdés 5. és 24. pontjában kapott felhatalmazás alapján, az önkormányzati miniszter feladat- és hatásköréről szóló 132/2008. (V. 14.) Korm. rendelet 1. § c) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

A tűzvédelmi szakvizsgára kötelezett foglalkozási ágak, munkakörök

1. § (1) Az 1. mellékletben meghatározott foglalkozási ágak, illetve munkakörök szerinti tevékenységet - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - csak érvényes tűzvédelmi szakvizsgával (a továbbiakban: szakvizsga) rendelkező személy végezhet.

(2) Szakvizsgával kell rendelkeznie annak a vezetőnek (munkáltatónak) is, aki az 1. melléklet 1-9. pontjaiban meghatározott tevékenységet végzők munkáját közvetlenül irányítja.

(3) Nem kötelezett szakvizsga megszerzésére az 1. melléklet 1-5. pontjában meghatározott tevékenységet végző, vagy azt irányító személy, ha legalább a szakvizsgabizottság tagjaira vonatkozó képesítéssel rendelkezik.

(4) Az 1. melléklet 10. pontja szerinti szakvizsga képesít az 1. melléklet 8. pontja szerinti, az 1. melléklet 11. pontja szerinti szakvizsga az 1. melléklet 9. pontja szerinti munkakör betöltésére is.

Tűzvédelmi oktatásszervezés

2. § (1) Szakvizsgával összefüggő oktatásszervező (a továbbiakban: oktatásszervező) az a felnőttképzési tevékenységet folytató jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet vagy egyéni vállalkozó lehet, amely a tűzvédelmi szakvizsgára történő felkészítést és a szakvizsgáztatást szervezi, a tűzvédelmi szakvizsgához szükséges oktatási segédanyaggal és oktatási tematikával rendelkezik és azt az oktatáshoz biztosítja. Az oktatási tematika és az oktatási segédanyag a szakvizsga típusához igazodó, törzsanyagon alapuló szakszerű és aktuális ismereteket tartalmazza.

(2) Az oktatásszervező a tűzvédelmi hatósághoz intézett, az oktatásszervezői tevékenység megkezdésére vonatkozó, a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló törvény szerinti bejelentéséhez mellékeli az oktatási tematikát.

A tűzvédelmi szakvizsgáztatásban való részvétel feltételei

3. § (1) Szakvizsgáztatásra az jogosult, aki

a) az 1. melléklet 1-5. pontjai szerinti foglalkozási ágakra (munkakörökre) előírt szakvizsgák esetében felsőfokú végzettséggel és legalább középfokú tűzvédelmi szakképesítéssel, továbbá tűzvédelmi szakterületen a szakképesítés megszerzésétől számított legalább ötéves szakmai gyakorlattal,

b) az 1. melléklet 6-11. pontjai szerinti foglalkozási ágakra (munkakörökre) előírt szakvizsgák esetében műszaki képzési területen szerzett mérnöki szakképzettséggel, végzettséggel és felsőfokú tűzvédelmi szakképesítéssel, továbbá tűzvédelmi szakterületen a szakképesítés megszerzésétől számított legalább ötéves szakmai gyakorlattal rendelkezik.

(2) Az 1. melléklet 10-11. pontjai szerinti foglalkozási ágak (munkakörök) vonatkozásában a szakvizsgáztatásra való jogosultság további feltétele az érvényes szakvizsga megléte.

(3) A szakvizsgabizottság háromtagú, elnökét és két tagját az oktatásszervező írásban kéri fel a szakvizsgáztatásra jogosultak közül.

(4) A szakvizsgabizottság elnöke nem lehet:

a) az oktatásszervező,

b) az oktatásszervezővel munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személy,

c) az oktatásszervező hozzátartozója.

(5) A szakvizsgabizottság tagja, elnöke nem működhet közre közeli hozzátartozójának, valamint az ugyanannál a munkáltatónál alkalmazásban álló szakvizsgázónak a szakvizsgáztatásában, valamint egyéb olyan esetekben, ahol az elfogulatlan szakvizsgáztatás tőle nem várható el.

(6) A kizárási okot a szakvizsgabizottság tagjának (elnökének), illetve a szakvizsgázónak a szakvizsga megkezdéséig kell bejelentenie az oktatásszervezőnek, aki a fenti összeférhetetlenségi okok esetén köteles új szakvizsga-bizottsági tag (elnök) felkéréséről gondoskodni.

(7) A szakvizsgabizottság elnöke a szakvizsga megkezdése előtt vizsgálja, hogy a szakvizsgabizottság megalakítása, illetve a szakvizsga megszervezése az oktatásszervező jogosultságainak megfelelően, e rendelet előírásai szerint történt-e. A szakvizsga folyamán a szakvizsgabizottság elnöke köteles gondoskodni az e rendeletben foglaltak betartásáról. A szakvizsgabizottság tagjai felelősek a szakvizsga megfelelő szakmai színvonalának biztosításáért.

Az oktatás és a szakvizsga lefolytatását megelőző adatszolgáltatás

4. § (1) Az oktatásszervező az oktatás és a szakvizsga megkezdése előtt írásban bejelenti a tűzvédelmi hatóságnak

a) oktatás esetén annak helyét, kezdő időpontját (év, hó, nap, óra, perc) és időtartamát,

b) szakvizsga esetén annak helyét és kezdő időpontját (év, hó, nap, óra, perc),

c) a szakvizsgabizottság tagjainak nevét,

d) a foglalkozási ág vagy munkakör megnevezését.

(2) Távoktatás esetén az (1) bekezdés b)-d) pont pontjában meghatározottakat, valamint a távoktatás tényét kell bejelenteni.

(3)[1] Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott adatokat úgy kell közölni a tűzvédelmi hatósággal, hogy az a bejelentést legalább az oktatás vagy a szakvizsga időpontja előtt tíz nappal korábban megkapja.

(4) Az e rendeletben előírt feltételek hiányában az oktatást megtartani, és a szakvizsgát lefolytatni nem lehet.

A tűzvédelmi szakvizsga feltételei

5. § (1) Szakvizsgára az a személy bocsátható, aki a felkészítő tanfolyamon részt vett, és

a) az 1. melléklet 7-9. pontjaiban meghatározott foglalkozási ág (munkakör) esetében legalább az Országos Képzési Jegyzékben szereplő műszaki szakképesítéssel vagy érettségivel rendelkezik,

b) az 1. melléklet 10-11. pontjaiban meghatározott foglalkozási ág (munkakör) esetében műszaki képzési területen szerzett mérnök szakképzettséggel rendelkezik,

c) valamint az 1. melléklet 7. pontjában meghatározott foglalkozási ág (munkakör) esetében az a) pontban foglaltakon túlmenően legalább 3 hónap tűzoltó-készülék karbantartó műhelyben eltöltött gyakorlati idővel rendelkezik.

(2) A szakvizsga elméleti és - az 1. melléklet 7. pontjában meghatározott foglalkozási ágak (munkakörök) esetében - gyakorlati részből áll.

(3) Az elméleti vizsga az 1. melléklet 1-3. pontjai esetében - az oktatásszervező választása szerint - írásbeli vagy szóbeli, az 1. melléklet 4-11. pontjai esetében írásbeli. Szóbeli vizsgának akkor van helye, ha a vizsgázó az írásban bármely okból akadályoztatva van, vagy a vizsga megszervezésével kapcsolatos egyes körülmények azt indokolttá teszik.

(4) A sikeres szakvizsga letételéről az oktatásszervező a 2. melléklet szerinti tűzvédelmi szakvizsga bizonyítványt (a továbbiakban: bizonyítvány) ad ki, ami a szakvizsga napjától számított 5 évig érvényes.

(5) Sikertelen szakvizsga esetén az oktatásszervező - a felkészítő tanfolyam újbóli elvégzésének kötelezettsége nélkül - biztosítja a szakvizsga megismétlését.

(6) A bizonyítvány érvényességének lejárta esetén ismételt szakvizsga tehető, a felkészítő tanfolyam újbóli elvégzésének kötelezettsége nélkül.

A tűzvédelmi szakvizsgával kapcsolatban felvett jegyzőkönyv, a munkáltató adatszolgáltatási kötelezettsége

6. § (1) Az oktatásszervező a szakvizsgáról a 3. melléklet szerinti jegyzőkönyvet vesz fel, amelyet 6 évig megőriz. Az oktatásszervező jogutód nélküli megszűnése esetén a jegyzőkönyveket a tűzvédelmi hatóságnak átadja, amely gondoskodik azok megőrzéséről.

(2)[2] Az oktatásszervező a szakvizsgáról készült jegyzőkönyv egy eredeti, aláírásokkal és az oktatásszervező bélyegzőjével ellátott példányát a szakvizsgát követő tíz napon belül megküldi a tűzvédelmi hatóságnak.

(3) A munkáltató a szakvizsgára kötelezett munkakörökről kimutatást vezet, amelyet az ellenőrző tűzvédelmi hatóságnak - a hatósági ellenőrzés során - köteles bemutatni.

A bizonyítvány érvénytelensége

7. § (1) A szakvizsgával rendelkező személy bizonyítványa érvénytelen, ha

a) a tűzvédelmi hatóság megállapította, hogy az oktatás vagy a szakvizsgáztatás az e rendeletben foglalt előírásokat súlyosan sérti (különösen ilyennek minősül, ha az oktatás részben vagy teljesen elmarad, a szakvizsga lefolytatása vagy a szakismeretek számonkérése nélkül történik meg a bizonyítvány kiállítása, az oktatásról, a szakvizsgáról a tűzvédelmi hatóság értesítése olyan tartalommal és módon történik meg, amely a tűzvédelmi hatósági ellenőrzés szakszerű lefolytatását nem biztosítja),

b) a tűzvédelmi hatóság megállapította, és az oktatásszervezőt arról értesítette, hogy a szakvizsgával rendelkező személy foglalkozása körében tűzvédelmi szabály megszegésével tüzet okoz, vagy munkája közvetlen tűzveszélyt jelent környezetére,

c) a tűzvédelmi hatóság megállapította, és az oktatásszervezőt arról értesítette, hogy a tűzoltó-technikai termék tervezését, kivitelezését, karbantartását a jogszabályban, tűzvédelmi műszaki követelményben, a tűzvédelmi hatósági engedélyben foglaltaktól eltérő módon, vagy annak működőképességét veszélyeztetve végzi.

(2)[3] Az érvénytelen bizonyítványt az oktatásszervező köteles visszavonni. Az oktatásszervező a bizonyítvány visszavonásáról a bizonyítvány számának megadásával nyolc napon belül írásban értesíti a tűzvédelmi hatóságot és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot (a továbbiakban: OKF). Az OKF az értesítés alapján a bizonyítvány számát honlapján közzéteszi.

(3) Ha az érvénytelen bizonyítvány visszavonásra kerül, akkor az ismételt szakvizsgára bocsáthatóság feltétele a felkészítő tanfolyam újbóli elvégzése.

Szakvizsgáztatásra jogosult személy, oktatásszervező eltiltása

8. § (1) A tűzvédelmi hatóság határozatával a szakvizsgáztatásra jogosult személyt, a 3. § (3)-(5) bekezdésben foglalt rendelkezések bármelyikének megsértése esetén legfeljebb 3 évre eltilthatja a szakvizsgáztatástól. Az eltiltás időtartamának megállapítása során a tűzvédelmi hatóság a jogsértések mértékét és számát figyelembe véve hozza meg döntését.

(2) A tűzvédelmi hatóság határozatával az oktatásszervezőt legfeljebb 3 évre eltilthatja az oktatásszervezéstől, ha az oktatást vagy a szakvizsgáztatást az e rendeletben foglalt előírásokat súlyosan sértve végzi, az érvénytelen bizonyítványt nem vonja vissza. Az eltiltás időtartamának megállapítása során a tűzvédelmi hatóság a jogsértések mértékét és számát figyelembe véve hozza meg döntését.

Hatályba léptető és záró rendelkezések

9. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.

(2) A tűzvédelmi szakvizsgára kötelezett foglalkozási ágakról, munkakörökről és a szakvizsga részletes szabályairól szóló 53/2005. (XI. 10.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) rendelkezései alapján regisztrált oktatásszervezők bejelentése jogfolytonosnak minősül, a szakvizsgáztatásra jogosultnak az R. alapján történt regisztrációja e rendelet hatálybalépésétől számított 60 napig érvényes.

(3) A szakvizsga törzsanyagát és a javasolt szakirodalom körét az OKF az e rendelet hatálybalépését követő 45 napon belül honlapján és Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Hivatalos Értesítőben közzéteszi. A közzétételig a korábbi törzsanyag használható.

(4) A szakvizsga törzsanyagának és a javasolt szakirodalom változásait a (2) bekezdésben meghatározott módon kell közzétenni.

(5)[4]

Varga Zoltán s. k.,

önkormányzati miniszter

1. melléklet a 27/2009. (X. 29.) ÖM rendelethez

A tűzvédelmi szakvizsgához kötött foglalkozási ágak és munkakörök

1. Hegesztők és az építőipari tevékenység során nyílt lánggal járó munkát végzők.

2. Az "A" és "B" tűzveszélyességi osztályba sorolt anyagoknak bármely időpontban 300 kg tömegmennyiséget meghaladó mennyiségű tárolását vagy 100 kg tömegmennyiséget meghaladó mennyiségű ipari és szolgáltatás körébe tartozó feldolgozását, technológiai felhasználását végzők.

3. Propán-bután gáz lefejtését, töltését, kiszolgálását végzők, továbbá azon propán-bután gáz üzemű targoncák kezelői, akik a targonca üzemanyag palackjának (tartályának) cseréjét is végzik.

4. Üzemanyagtöltő-állomások üzemviteli dolgozói.

5. Tűzoltó-vízforrások felülvizsgálatát végzők.

6. Pirotechnikai szakbolti eladó, raktárkezelő, terméküzemeltető, anyag- és termékgyártás-vezető, kivétel a csak I. kategóriájú (játékos) pirotechnikai termékek kereskedését folytatók.

7. Tűzoltó készülékek karbantartását végzők.

8. Beépített tűzjelző berendezések szerelését, telepítését, felülvizsgálatát, javítását és karbantartását végzők.

9. Beépített tűzoltó berendezések szerelését, telepítését, felülvizsgálatát, javítását és karbantartását végzők.

10. Beépített tűzjelző berendezéseket tervezők, valamint a kivitelezésért felelős, műszaki vezetők.

11. Beépített tűzoltó berendezéseket tervezők, valamint a kivitelezésért felelős, műszaki vezetők.

2. melléklet a 27/2009. (X. 29.) ÖM rendelethez

Tűzvédelmi szakvizsga bizonyítvány minta:
(Az oktatásszervező megnevezése, nyilvántartási száma)Bizonyítványszám: ......... /200 .........
TŰZVÉDELMI SZAKVIZSGA BIZONYÍTVÁNY
(név)
Születési helye, ideje: .........................................
Anyja neve: ......................................................
eredményes tűzvédelmi szakvizsgát
tett a 27/2009. ÖM rendelet alapján.
Ezzel jogosulttá vált a ............................................ (foglalkozási ág, munkakör száma és pontos megnevezése) végzésére.
A tűzvédelmi szakvizsga bizonyítvány a kiállításától számított 5 évig érvényes.
(dátum)
…………………………………
szakvizsgabizottság elnöke
nyilvántartási száma
…………………………………
szakvizsgabizottság tagja
nyilvántartási száma
…………………………………
szakvizsgabizottság tagja
nyilvántartási száma
(az oktatásszervező bélyegzőlenyomata és az oktatásszervező képviselőjének aláírása)
…………………………………
oktatásszervező képviselője

3. melléklet a 27/2009. (X. 29.) ÖM rendelethez

Jegyzőkönyv
Készült: (helység pontos megnevezése, utca, házszám), (a jegyzőkönyv készítésének ideje, év, hónap, nap)
Tárgy: (a szakvizsgáztatás helye, ideje, tárgya a foglalkozási ágak, munkakörök megjelölésével)
A jegyzőkönyvet készítette: (név, cím)
Szakvizsgabizottság
NévCímNyilvántartási szám vagy
végzettséget igazoló okirat jele,
száma
szakvizsgabizottság elnöke
szakvizsgabizottság tagja
szakvizsgabizottság tagja
Foglalkozási ág (munkakör) megnevezése:
Eredményes vizsgát tettek
Sor-
szám
NévAnyja neveSzületési hely, időTűzvédelmi szakvizsga
bizonyítványszáma
1.
2.
3.
Sikertelen vizsgázók
Sor-
szám
NévAnyja neveSzületési hely, idő
4.
5.

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 13/2010. (XII. 28.) BM rendelet 2. § (13) bekezdése. Hatályos 2011.01.01.

[2] Módosította a 13/2010. (XII. 28.) BM rendelet 2. § (13) bekezdése. Hatályos 2011.01.01.

[3] Módosította a 13/2010. (XII. 28.) BM rendelet 2. § (13) bekezdése. Hatályos 2011.01.01.

[4] Hatályon kívül helyezte e rendelet 9. § (5) bekezdése. Hatálytalan 2009.11.07.

Tartalomjegyzék