Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

95/2009. (IV. 24.) Korm. rendelet

a katasztrófák elleni védekezés irányításáról, szervezetéről és a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 1999. évi LXXIV. törvény végrehajtásáról szóló 179/1999. (XII. 10.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a katasztrófák elleni védekezés irányításáról, szervezetéről és a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 1999. évi LXXIV. törvény 51. § a)-b), valamint j)-k) pontjában, továbbá a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 17. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. §

A katasztrófák elleni védekezés irányításáról, szervezetéről és a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 1999. évi LXXIV. törvény végrehajtásáról szóló 179/1999. (XII. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § (1) A Kat. 9. §-ának megfelelően a Kormány katasztrófavédelemmel kapcsolatos döntései előkészítéséért, a döntések összehangolásáért a Kormányzati Koordinációs Bizottság (a továbbiakban: KKB) mint a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2006. évi LVII. törvény 25. § (1) bekezdése szerinti tárcaközi bizottság a felelős.

(2) Az Alkotmány 40/B. § (3) bekezdésének, valamint a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 46. §-ának megfelelően a KKB hatásköre nem terjed ki a Magyar Honvédségre, a polgári védelem és a polgári veszélyhelyzeti tervezés honvédelmi feladataira, a honvédelmi szempontból fontos kritikus infrastruktúrák védelmére, illetve az Alkotmányban és a Hvt.-ben meghatározott egyéb honvédelmi feladatra."

2. §

Az R. 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § (1) A KKB:

a) elnöke: a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter,

b) tagai: az agrárpolitikáért, az államháztartásért, a bányászati ügyekért, az egészségügyért, az elektronikus hírközlésért, az élelmiszerlánc-felügyeletért, az energiapolitikáért, a gazdaságpolitikáért, a határrendészetért, a honvédelemért, az idegenrendészetért és menekültügyért, az iparügyekért, a kereskedelemért, a kormányzati, közigazgatási informatikáért, a környezetvédelemért, a közlekedésért, a külpolitikáért, az oktatásért, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért, a rendészetért, valamint a vízgazdálkodásért felelős miniszter, vagy az általa megbízott állami vezető.

(2) A KKB ülésén állandó jelleggel, tanácskozási joggal részt vesz:

a) a KKB Titkársága vezetője,

b) a KKB Tudományos Tanács elnöke,

c) az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (a továbbiakban: OKF) főigazgatója.

(3) A KKB ülésén a KKB elnökének meghívása alapján tanácskozási joggal vesz(nek) részt:

a) a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal főigazgatója,

b) a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka,

c) a Honvéd Vezérkar főnöke,

d) a KKB Operatív Törzs vezetője,

e) a Nemzeti Hírközlési Hatóság Tanácsának elnöke,

f) a Nemzeti Közlekedési Hatóság elnöke,

g) az Országos Atomenergia Hivatal (a továbbiakban: OAH) főigazgatója,

h) az országos főállatorvos,

i) az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke,

j) az Országos Mentőszolgálat főigazgatója,

k) az országos rendőrfőkapitány,

l) az országos tisztifőorvos,

m) a vám- és pénzügyőrség országos parancsnoka,

n) a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság főigazgatója,

o) azon megyei, fővárosi védelmi bizottság elnöke, akit a KKB napirendjén szereplő kérdés érint, továbbá

p) a KKB elnöke által meghívott szakemberek.

(4) A (3) bekezdésben felsoroltak meghívására a napirend által érintett KKB-tag kezdeményezésére, és a KKB elnökének döntése alapján is sor kerülhet.

(5) A KKB elnökét akadályoztatása esetén - általános helyettesítési jogkörrel - a rendészetért felelős miniszter helyettesíti. A rendészetért felelős miniszter az általános helyettesítési jogkörében végzett tevékenységéről a KKB elnökét tájékoztatja.

(6) A KKB tagait akadályoztatásuk esetén a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény szerinti állami vezető, a tanácskozási joggal rendelkező személyeket szervezetszerű helyettesük képviseli, akiket a KKB ülésén a helyettesített személlyel azonos jogok illetnek meg."

3. §

(1) Az R. 3. § (1)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A KKB állandó jelleggel Titkárságot, Veszélyhelyzeti Központot, valamint katasztrófahelyzetben Operatív Törzset és védekezési munkabizottságot működtet.

(2) A KKB Titkársága és a KKB Operatív Törzse a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter által vezetett minisztérium bázisán, Veszélyhelyzeti Központja az OKF bázisán működik. A KKB Titkársága működéséhez szükséges személyi és tárgyi feltételeket a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter által vezetett minisztérium, a KKB Veszélyhelyzeti Központ működéséhez szükséges személyi és tárgyi feltételeket az OKF, míg a KKB Operatív Törzs működését együttesen biztosítják. A (8) bekezdésben meghatározott esetben a KKB Operatív Törzs az OKF-en is működhet.

(3) A KKB Titkársága és a KKB Operatív Törzs vezetőjét a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter, a KKB Veszélyhelyzeti Központ vezetőjét az OKF főigazgatója nevezi ki.

(4) A KKB Titkársága:

a) előkészíti a KKB üléseit, gondoskodik az érintettek tájékoztatásáról,

b) figyelemmel kíséri a jogszabályokban és a KKB éves feladattervében meghatározott feladatok végrehajtásának helyzetét, melyről havonta tájékoztatja a KKB elnökét és az üléseken a KKB-t,

c) összeállítja a KKB elnökének a Kormány részére szóló éves beszámolóját."

(2) Az R. 3. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A KKB Operatív Törzs a védekezési munkabizottság működésének megkezdéséig végzi a katasztrófa következményeinek elhárítására vonatkozó operatív döntések előkészítését, és javaslatot tesz a végrehajtásra az érintett miniszterek részére."

(3) Az R. 3. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:

"(8) A KKB Operatív Törzs a védekezési munkabizottság működésének megkezdését követően a KKB elnöke által meghatározott, a katasztrófákkal összefüggő lakosságvédelmi feladatok koordinálásával kapcsolatos feladatokat látja el."

4. §

Az R. 5. § (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Katasztrófahelyzetben a KKB döntés-előkészítő szerveként a szakmai feladatok ellátását védekezési munkabizottság koordinálja.

(2) Az a miniszter, akinek az adott katasztrófatípus kezelése az első helyi felelősségébe tartozik, védekezési munkabizottságot hoz létre és működtet - különösen -a következő esetekben:

a) az ár- és belvizek elleni védekezés irányítására, a vízügyi infrastruktúrát ért károk felszámolására a vízgazdálkodásért,

b) a rendkívüli időjárási helyzetben történő védekezés irányítására a közlekedésért,

c) a veszélyhelyzeti szintet elérő környezetkárosodás - felszíni, a felszín alatti vizek és a földtani közeg szennyeződése, légszennyezettség, veszélyes hulladékok - felszámolásának irányítására a környezetvédelemért,

d) a nukleárisbaleset-elhárításra a katasztrófák elleni védekezésért,

e) a földrengés következményeinek felszámolására a katasztrófák elleni védekezésért,

f) a Kat. 3. § w) pontja szerinti veszélyes ipari üzem működése során keletkezett katasztrófa következményei felszámolásának irányítására a katasztrófák elleni védekezésért,

g) a Kat. 3. § w) pontja hatálya alá nem tartozó ipari üzemekkel kapcsolatos - ipari létesítményekben, veszélyes anyag tárolása és szállítása közben bekövetkező - veszélyhelyzeti szintet elérő esemény (ipari katasztrófa) következményei felszámolásának irányítására az iparügyekért,

h) a Kat. 3. § w) pontja hatálya alá nem tartozó ipari üzemekkel kapcsolatos - szénhidrogén kitermelésben bekövetkező - veszélyhelyzeti szintet elérő esemény (ipari katasztrófa) következményei felszámolásának irányítására a bányászati ügyekért,

i) a tömeges méretű migráció kezelésére az idegenrendészetért és menekültügyért,

j) a humán járványok megelőzésének és felszámolásának irányítására az egészségügyért,

k) a veszélyhelyzeti szintű hőhullám időszakára az egészségügyért,

l) az állati eredetű járványok, valamint az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos események megelőzésének és felszámolásának irányítására az élelmiszerlánc-felügyeletért,

m) a veszélyhelyzeti szintet elérő légi, közúti, vasúti, vízi közlekedési balesetek, valamint a katasztrófák kezelése és a nemzetközi segítségnyújtás során szükséges szárazföldi, vízi és légi szállítási feladatok, kapacitások biztosítására és a közlekedési, hírközlési infrastruktúrát ért károk felszámolására a közlekedésért,

n) a kormányzati, közigazgatási informatikai rendszerek zavarai, leállása vagy összeomlása miatt bekövetkező események kezelésére, valamint következményei felszámolásának irányítására a kormányzati, közigazgatási informatikáért

való felelőssége körében."

5. §

(1) Az R. 6. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A védekezési munkabizottság vezetője az 5. § szerint védekezési munkabizottságot létrehozó és működtető miniszter által kijelölt vezető beosztású személy. Az 5. § (2) bekezdés d) pontja szerinti védekezési munkabizottságot az OAH főigazgatója, az 5. § (2) bekezdés e)-f) pontja szerinti védekezési munkabizottságot az OKF főigazgatója vezeti. A védekezési munkabizottság tagjai az érintett minisztériumok és más központi államigazgatási szervek vezetői által kijelölt szakemberek."

(2) Az R. 6. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A védekezési munkabizottság és a KKB Operatív Törzs nukleáris veszélyhelyzetben a KKB elnökének intézkedésére a KKB összehívása nélkül is működhet."

(3) Az R. 6. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A védekezésre való felkészülés érdekében a KKB Operatív Törzs és a védekezési munkabizottságok a KKB által meghatározottak szerint gyakorlatot, illetve a teljes katasztrófavédelmi irányítási rendszert érintően rendszergyakorlatot tartanak."

6. §

Az R. a 6. §-t követően a következő címmel és 6/A. §-sal egészül ki:

"A KKB működése. A KKB elnökének és tagjainak a KKB működésével kapcsolatos feladatai

6/A. § (1) A KKB - tagjai kétharmadának szavazatával - maga határozza meg ügyrendjét.

(2) A KKB szükség szerint, de évente legalább két alkalommal tart ülést.

(3) A KKB tevékenységét a KKB elnöke irányítja.

(4) A KKB elnöke:

a) vezeti a KKB üléseit,

b) felügyeli a rendelkezésére bocsátott költségvetési források felhasználását, irányítja a bizottsági szintű nemzetközi együttműködést,

c) figyelemmel kíséri

ca) a KKB határozatainak és az érintett szervek, szervezetek együttműködésének megvalósulását,

cb) a Magyar Köztársaság katasztrófa-veszélyeztetettségére, a katasztrófák hatásai elleni védekezésre vonatkozó nemzeti stratégia, valamint a megelőzés és a felkészülés éves nemzeti terve előkészítését, a kapcsolódó költségvetések tervezését,

cc) az országos katasztrófavédelmi információs rendszer létrehozásáról, a KKB Kommunikációs és Információs Központjának kiépítéséről és működtetéséről szóló javaslatok megvalósulását,

cd) a tudományos kutató, elemző és értékelő tevékenységet,

ce) a védekezés irányítása során a kialakult veszélyhelyzetről beérkező információk folyamatos elemzését és az ezek alapján tett intézkedéseket,

cf) a következmények felszámolása és a helyreállítás során jelentkező feladatok végrehajtását, a kárfelmérést, továbbá a kormányzati pénzeszközök, valamint a segélyek hatékony felhasználását,

cg) az Országos Sugárfigyelő Jelző és Ellenőrző Rendszer tevékenységét,

ch) a lakossági tájékoztatási feladatok végrehajtását, különös tekintettel a médiával való együttműködésre.

(5) A KKB tagjai:

a) irányítják szakterületükön a megelőzés védelmi feladatai ágazati végrehajtását, a védekezési tervek elkészítését,

b) a költségvetési tervezés rendszerében javaslatot tesznek az ágazati katasztrófavédelmi rendszer és szervek működéséhez szükséges pénzügyi feltételek biztosítására,

c) biztosítják a katasztrófavédelmi célú távközlési, informatikai, valamint ágazati mérő- és ellenőrző rendszerek összehangolt működtetését,

d) javaslatot tesznek az ágazat katasztrófavédelemben részt vevő szerveinek és a katasztrófavédelembe bevonható gazdálkodó, valamint az önkéntesen jelentkező civil szervezetek közül a tevékenységénél és szervezeténél fogva állandó együttműködésre alkalmas és a helyi részvételnél átfogóbb tevékenységre is képes szervezeteknek akijelölésére, a katasztrófavédelemmel kapcsolatos feladataik meghatározására,

e) folyamatosan figyelemmel kísérik a szakterületükön jelentkező katasztrófaveszélyt jelentő jelenségeket, folyamatokat, intézkednek a veszély elhárításáról, illetőleg megteszik a szükséges intézkedéseket a feladatok kimunkálására, végrehajtására, és ezekről tájékoztatják a KKB elnökét,

f) folyamatosan ellenőrzik ágazatuk katasztrófa elhárítással kapcsolatos feladatainak végrehajtását,

g) irányítják az ágazat katasztrófavédelmi tevékenységével kapcsolatos nemzetközi együttműködést,

h) kijelölik a védekezési munkabizottságok vezetőit,

i) intézkednek az adott minisztériumban létrehozott védekezési munkabizottságok működési okmányainak elkészítésére,

j) biztosítják a védekezési munkabizottságok működésének feltételeit, és meghatározzák működésük helyét."

7. §

Az R. 8. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A védekezésre való felkészülés és a megelőzés során a KKB:)

"c) értékeli az előző év súlyos balesetei, katasztrófái kezelésének, a nemzetközi együttműködésnek és a kölcsönös segítségnyújtásnak, valamint az előző évi felkészülés tapasztalatait, erről, illetve a következő év katasztrófavédelmi, felkészülési, megelőzési feladatairól, a központi államigazgatási szervek katasztrófavédelmi gyakorlatairól, a következő évek ezirányú tevékenységének fő irányairól évente előterjesztést készít a Kormány részére,"

8. §

Az R. 11. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A KKB-t a védekezésre való felkészülés időszakában az éves feladattervnek megfelelően a KKB elnöke hívja össze."

9. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő hónap első napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az R. 18. §-a és az azt megelőző cím, valamint a vizek kártételei elleni védekezés szabályairól szóló 232/1996. (XII. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 4. § (4) bekezdése.

(3) Ez a rendelet a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

10. §

(1) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 8. § (1) bekezdés a) pontjában, 13. § (2) bekezdés k) pontjában "az önkormányzati és területfejlesztési" szövegrész helyébe "a katasztrófák elleni védekezésért felelős" szöveg, 12. § (1) bekezdés felvezető szövegében "Az önkormányzati és területfejlesztési" szövegrész helyébe "A katasztrófák elleni védekezésért felelős" szöveg, 17. § (1) bekezdésében, 17. § (2) bekezdés f)-g) és j) pontjában az "az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium" szövegrész helyébe "a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter által vezetett minisztérium" szöveg, 17. § (2) bekezdés felvezető szövegében "Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium" szövegrész helyébe "A katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter által vezetett minisztérium" szöveg, 4. §-ában az "Országos Atomenergia Hivatal (a továbbiakban: OAH) vezetője" szövegrész helyébe az "OAH főigazgatója" szöveg, 6. § (2) bekezdésében az "Országos Atomenergia Hivatal" szövegrész helyébe az "OAH" szöveg, 11. § (3) bekezdés a) pontjában a "Koordinációs Titkárságon" szövegrész helyébe a "KKB Titkárságán" szöveg, 17. § (2) bekezdés i) pontjában a "KKB állandó Koordinációs Titkárságának" szövegrész helyébe a "KKB Titkárságának" szöveg, 8. § (2) bekezdés d) pontjában a "minisztériumok, országos hatáskörű szervek" szövegrész helyébe a "minisztériumok és más központi államigazgatási szervek" szöveg, 17. § (1) bekezdésében, 17. § (3) bekezdés felvezető szövegében "az országos hatáskörű szervek" szövegrész helyébe a "más központi államigazgatási szervek" szöveg, 17. § (3) bekezdés a) pontjában az "(országos hatáskörű szervek) és" szövegrész helyébe a " ,más központi államigazgatási szervek, valamint" szöveg, 14. § (1) bekezdés c) pontjában "a megyei" szövegrész helyébe "az illetékes" szöveg, 3. § (5) bekezdésében a "Veszély-helyzeti Központ" szövegrész helyébe a "KKB Veszélyhelyzeti Központ" szöveg, 3. § (6) bekezdésében "Az Operatív Törzs" szövegrész helyébe "A KKB Operatív Törzs" szöveg, 10. § (1) és (2) bekezdésében, 11. § (5) bekezdésében "az Operatív Törzs" szövegrész helyébe "a KKB Operatív Törzs" szöveg lép.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Korm. rendelet 4. §-át megelőző "A Kormányzati Koordinációs Bizottság vezetőjének illetékes helyettese" cím helyébe "A miniszter (kormánybiztos) feladatai" cím, 4. § (1) bekezdésében "a környezetvédelmi és vízügyi miniszter (a továbbiakban: árvízvédelmi biztos)" szövegrész helyébe "a kormánybiztos" szöveg, 4. § (3) bekezdés felvezető szövegében "a miniszter - akadályoztatása esetén az államtitkár - mint a KKB vezetője illetékes helyettesének" szövegrész helyébe "a kormánybiztos" szöveg lép.

Bajnai Gordon s. k.,

miniszterelnök