14/2010. (XII. 14.) KIM rendelet
a külföldi magyar intézetekről
Az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 36. §-ának (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a Balassi Intézet létrehozásáról szóló 309/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 7. § (4) bekezdésének a) pontjában, valamint az 1. § (3) bekezdése tekintetében a Magyar Köztársaság nemzeti jelképeinek és a Magyar Köztársaságra utaló elnevezésnek a használatáról szóló 1995. évi LXXXIII. törvény 21. § (1) bekezdésének a) és b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a külügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. Általános rendelkezések
1. § (1) A külföldi magyar intézetek (a továbbiakban: Intézetek) a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) által fenntartott és működtetett intézmények, melyek alaptevékenységként a Balassi Intézetnek az R. 3. § (1) bekezdésében meghatározott feladatait látják el.
(2) Az Intézetek hivatalos elnevezését - cím, telefon- és faxszám, internetes elérhetőség megjelölésével - a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, a Balassi Intézet, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Külügyminisztérium honlapján nyilvánosságra kell hozni.
(3) Az Intézetek a Magyar Köztársaság címerét, az Intézetek székhelyét és elnevezését feltüntető bélyegzőt használnak.
2. Az Intézetek típusai
2. § (1) Az Intézetek típusai: nemzetpolitikai, kultúrdiplomáciai, tudományos és oktatási célokat szolgáló intézet, valamint a Collegium Hungaricum.
(2) A nemzetpolitikai, kultúrdiplomáciai, tudományos és oktatási célokat szolgáló intézet állami feladatként ellátandó alaptevékenysége a Magyar Köztársaság külpolitikai célkitűzéseivel és az egységes külképviseleti irányítás elvével összhangban a magyarság jó hírének eljuttatása a nemzetek közösségéhez, a tudatos, értékorientált országkép-építés, a magyar kulturális örökség nemzetközi megismertetése, valamint hazánk és a fogadó ország közötti kulturális, oktatási, diplomáciai kapcsolatok ápolása, fejlesztése és kapcsolattartás a fogadó ország magyar közösségeivel.
(3) A Collegium Hungaricum típusú intézet - az R. 3. § (1) bekezdésében meghatározottakon kívül - közvetlenül részt vesz közös tudományos kutatások szervezésében, az ösztöndíjasok fogadásában és elhelyezésében, segíti az ösztöndíjasok munkáját és szakmai kapcsolatainak kiépítését. A Collegium Hungaricum tudományos kutatásokat végez, és eredményeit rendszeresen közzéteszi.
3. Az Intézetek működése
3. § (1) Az Intézetek éves munkaterv és költségvetés alapján működnek. Az Intézetek éves költségvetését és az éves munkatervet a Balassi Intézet vezetője hagyja jóvá. Az Intézetek éves munkatervét az R. 2/A. § (1) bekezdése értelmében meghatározott Szakmai Tanácsadó Testület az R. 2/A. § (5) bekezdésében meghatározott eljárás keretében véleményezi.
(2) A Collegium Hungaricum munkaterve elkülönített tudományos munkatervet is tartalmaz.
4. Az Intézetek finanszírozása
4. § (1) Az Intézetek fenntartása állami feladat, fenntartásukhoz és működésükhöz szükséges kiadási és bevételi előirányzatot - a Balassi Intézet éves költségvetésének részeként - a Minisztérium költségvetési fejezete tartalmazza.
(2) Az Intézetek programjai finanszírozásához más, nem költségvetési támogatásokat is igénybe vehet, vállalkozási tevékenységet nem folytathatnak.
(3) Az Intézetek pénzügyi-gazdasági feladatai irányítását és felügyeletét a Balassi Intézet vezetője látja el.
5. Az Intézetek szervezete
5. § (1) Az Intézetek vezetője az igazgató, akit a Balassi Intézet vezetőjének javaslatára a miniszter - a köztisztviselők tartós külszolgálatáról szóló 104/2003. (VII. 18.) Korm. rendeletben foglaltak figyelembevételével - a tartós külszolgálatra kihelyezés időtartamára nevez ki. Az igazgató felett a kinevezési és felmentési jogkört - amennyiben a külföldi magyar intézet létrehozásáról nemzetközi szerződés rendelkezik, vagy viszonosság alapján jött létre a külügyminiszter egyetértésével - a közigazgatási és igazságügyi miniszter (a továbbiakban: miniszter), az egyéb munkáltatói jogokat a Balassi Intézet vezetője gyakorolja.
(2) Az igazgató külszolgálata idejére a kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény szerint osztályvezetői munkakör betöltésére szóló kinevezést kap.
(3) Az igazgató munkáját szükség esetén igazgatóhelyettes(ek) segíti(k).
(4) Amennyiben a fogadó ország lehetővé teszi, illetve nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján lehetőség van, a külügyminiszter a miniszter javaslatára a külföldi magyar intézet igazgatóját, illetve helyettesét diplomata útlevéllel látja el, és kirendelésük időtartamára a diplomáciai vagy konzuli képviselet személyzetének tagjává nevezi ki és nemzetközi jogi státusnak megfelelő rangot adományoz részükre.
(5) Az Intézetek vezetőinek kiválasztása során a miniszter figyelembe veszi a külügyminiszternek az adott állomáshelyre vonatkozó különös feltételeket tartalmazó tájékoztatását.
6. Záró rendelkezések
6. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) Hatályát veszti a külföldi kulturális intézetekről szóló 10/2007. (II. 28.) OKM rendelet.
Dr. Navracsics Tibor s. k.,
igazságügyi és közigazgatási miniszter