49/2011. (VI. 6.) VM rendelet
az egyes állatbetegségek és zoonózisok felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló nemzeti programok 2011. évi finanszírozásának szabályairól
A mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény 81. § (3) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján - az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 94. § a) és b) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva - a következőket rendelem el:
1. § E rendelet alkalmazásában
1. állattartó: az a természetes személy vagy gazdálkodó szervezet, amely a tartott állatokért, vagy egy adott létesítmény üzemeltetéséért akár állandó, akár ideiglenes jelleggel felelős;
2. végrehajtási időszak: a 2011. január 1-je és 2011. december 31-e közötti időszak;
3. tárgynegyedév: az adott naptári év negyedéve.
1. A pénzügyi hozzájárulás igénybevételének általános szabályai
2. § A tagállamok által 2011-re és az azt követő évekre benyújtott, egyes állatbetegségek és zoonózisok felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló éves és többéves programok, valamint az azokhoz nyújtott közösségi pénzügyi hozzájárulás jóváhagyásáról szóló, 2010. november 23-i 2010/712/EU bizottsági határozatnak (a továbbiakban: Határozat) megfelelően, az állat-egészségügyi kiadásokról szóló, 2009. május 25-i 2009/470/EK tanácsi határozat szerint, az alábbi célterületeken vehető igénybe pénzügyi hozzájárulás:
a) az endemikus vagy nagy fertőzési kockázatot jelentő területeken a kéknyelv betegség,
b) a Gallus gallus tenyész-, tojó- és brojlercsirke-állományokban, valamint a pulykaállományokban (Meleagris gallopavo) előforduló szalmonellózis (zoonózist okozó szalmonella),
c) klasszikus sertéspestis,
d) a baromfiban és a vadon élő madarakban előforduló madárinfluenza,
e) a fertőző szivacsos agyvelőbántalmak (TSE), szarvasmarhák szivacsos agyvelőbántalma (BSE) és súrlókór,
f) a veszettség
felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló éves és többéves nemzeti programok.
3. § A 2. § szerinti programok végrehajtásának alapjául szolgáló rendelkezéseket a Határozat 4., 5., 6., 8., 9. és 10. cikkei, valamint
a) a kéknyelv betegség elleni védekezés szabályairól szóló FVM rendelet,
b) a szalmonellózis elleni védekezés egyes szabályairól szóló FVM rendelet,
c) a klasszikus sertéspestis elleni védekezésről szóló FVM rendelet,
d) a madárinfluenza elleni védekezés részletes szabályairól szóló FVM rendelet,
e) a fertőző szivacsos agyvelőbántalmak megelőzéséről, az ellenük való védekezésről, illetve leküzdésükről szóló FVM rendelet,
f) a veszettség elleni védekezés részletes szabályairól szóló FVM rendelet
állapítják meg.
4. § A pénzügyi hozzájárulás forrása a Magyar Köztársaság 2011. évi költségvetéséről szóló 2010. évi CLXIX. törvény 1. melléklet Vidékfejlesztési Minisztérium fejezet, 20. Fejezeti kezelésű előirányzatok cím, 4. Uniós programok kiegészítő támogatása alcím, 9. az egyes állatbetegségek ellenőrzése és felszámolása támogatása jogcímcsoporton előirányzott 1680 millió forint, valamint az Európai Mezőgazdasági Garancia Alap terhére, a Határozat szerint, a 2. § szerinti célterületek finanszírozására meghatározott pénzösszeg.
5. § (1) A jogosultság mértékét alátámasztó számlákon és egyéb bizonylatokon szereplő összegekhez abban az esetben nyújtható pénzügyi hozzájárulás, amennyiben a számlák és bizonylatok teljesítési dátuma a végrehajtási időszakra esik, de nem az adott tárgyidőszakot követően keletkezett. A pénzügyi hozzájárulás folyósítására a 13. § (2) bekezdése esetén csak pénzügyileg teljesített számla esetében kerülhet sor.
(2) A pénzügyi hozzájárulás alapja a pénzügyileg teljesített számlán és egyéb bizonylaton szereplő költségek általános forgalmi adót és egyéb adót nem tartalmazó összege.
6. § (1) A pénzügyi hozzájárulás iránti kérelmet (a továbbiakban: kérelem) a 2. §-ban meghatározott célterületekre a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (a továbbiakban: MgSzH) és - a 13. § (2) bekezdésében meghatározott célterület esetében - a Magyar Juhtenyésztők és Kecsketenyésztők Szövetsége negyedévente egy alkalommal, postai úton vagy személyesen, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) által rendszeresített és a honlapján közzétett, a 2. melléklet szerinti adattartalmú formanyomtatványon, a tárgynegyedévet követő hónap utolsó napjáig, első alkalommal 2011. június 30-ig nyújthatja be az MVH-hoz.
(2) A 10. § (3) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott célterületek esetében a kérelmet a megyei kormányhivatalok havonta egy alkalommal a tárgyhónapot követő hónap utolsó napjáig, január-február-március-április-május hónapra vonatkozóan 2011. július 15-ig nyújthatják be az (1) bekezdésben foglaltak szerint.
(3) Az MVH a kérelmeket azok beérkezési sorrendje szerint bírálja el. Hiányosan vagy hibásan benyújtott kérelmek esetén az elbírálás sorrendjét a maradéktalan hiánypótlás vagy javítás beérkezése határozza meg.
(4) Ha az adott célterületre egy napon beérkezett támogatási igény meghaladja a még rendelkezésre álló keretet, az MVH egységes visszaosztást végez. Az MVH az adott napon beérkezett összes jogos igény és a felosztható keret arányosításával kapott együttható alkalmazásával állapítja meg a folyósítható hozzájárulás összegét. Az adott célterületre meghatározott keret kimerülését követően beérkezett kérelmeket az MVH érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.
(5) Az MVH a tárgyhónapot követő hónap utolsó napjáig tájékoztatja az agrárpolitikáért felelős minisztert és az MgSzH-t az adott hónapban jóváhagyott támogatási kérelmek összegéről, és a keret kihasználtságáról.
(6) Az adott célterületre meghatározott keret megemelése esetén a keret kimerülése miatt korábban meghozott elutasítást, vagy visszaosztást tartalmazó döntéseket a keretösszeget módosító miniszteri rendelet hatálybalépését követő 10 munkanapon belül az MVH hivatalból felülvizsgálja.
7. § (1) A kérelem jóváhagyását követően, a szükséges forrás rendelkezésre állása esetén a jóváhagyott összeg a kérelmezőnek 30 napon belül az ügyfél-nyilvántartási rendszerbe bejelentett bankszámlájára kerül átutalásra.
(2) Az euróban meghatározott pénzügyi hozzájárulást az MVH forintban fizeti ki. Az euró-forint átváltás az Európai Központi Bank által közzétett, a rendelet hatálybalépésének napján érvényes árfolyamon történik.
8. § Ha a költségtérítés igénylésére vonatkozó feltételek teljesítésének helyszíni ellenőrzése során az állattartónál az MgSzH a költségtérítés kifizetését követően megállapítja, hogy az állattartó a feltételeket nem teljesíti, akkor a végrehajtási időszakban az adott célterületre kifizetett teljes összeg jogosulatlanul igénybe vett kifizetésnek minősül.
2. A pénzügyi hozzájárulás igénybevételének részletes szabályai
9. § (1)[1] A kéknyelv betegség tekintetében a pénzügyi hozzájárulás a Határozat 4. cikkével elfogadott nemzeti program szerinti virológiai, szerológiai és entomológiai megfigyeléshez szükséges laboratóriumi vizsgálatok, valamint a csapdák és az oltóanyag beszerzésének, valamint beadásának költségeire vehető igénybe. A keretösszeg a végrehajtási időszakra legfeljebb 100 000 EUR.
(2) A pénzügyi hozzájárulás igénybevételére az MgSzH jogosult.
(3) A pénzügyi hozzájárulás mértéke az igazolt költségek 100%-a, de maximális összege átlagosan nem haladhatja meg:
a) ELISA próbára vizsgálatonként az 5 EUR,
b) PCR vizsgálatra vizsgálatonként a 20 EUR,
c) monovalens oltóanyag beszerzése esetén adagonként a 0,60 EUR,
d) bivalens oltóanyag beszerzése esetén adagonként a 0,90 EUR,
e) szarvasmarhák vakcinájának beadására beoltott állatonként, függetlenül a felhasznált oltóanyagadagok számától és típusától a 3 EUR, valamint
f) a juh- és kecskefélék vakcinájának beadására beoltott állatonként, függetlenül a felhasznált oltóanyagadagok számától és típusától az 1,50 EUR
összeget.
(4) A mintavételre fordítható pénzügyi hozzájárulás mértéke háziállatonként 0,50 EUR.
(5) A pénzügyi hozzájárulás kifizetését igénylő kérelemhez csatolni kell a tárgyidőszakban a kapcsolódó költségeket igazoló bizonylatokról készült, a 3. melléklet szerinti adattartalmú összesítő kimutatást.
10. § (1) A szalmonellózis tekintetében a pénzügyi hozzájárulás a Határozat 5. cikkével elfogadott nemzeti program szerinti hatósági mintavétel keretében elvégzett bakteriológiai vizsgálatok, antimikrobiális gátló hatásra irányuló vizsgálatok és a szerotipizálás költségeire, a felszámolásra került állatok értékéért a tulajdonosok részére fizetendő kárenyhítésre, az oltóanyagok beszerzésére, valamint a fertőtlenítés hatékonyságának igazolására végzett hatósági laboratóriumi vizsgálatok költségeire vehető igénybe. A keretösszeg a végrehajtási időszakra legfeljebb 4 000 000 EUR.
(2) A pénzügyi hozzájárulás igénybevételére a hatósági laboratóriumi vizsgálatok - bakteriológiai, antimikrobiális gátló hatásra irányuló vizsgálatok, szerotipizálás és a fertőtlenítés hatékonyságának igazolására végzett hatósági laboratóriumi vizsgálatok - és a hatósági mintavétel költségei tekintetében az MgSzH jogosult, 150 000 EUR keretösszegig.
(3) A pénzügyi hozzájárulás igénybevételére a megyei kormányhivatalok jogosultak 3 850 000 EUR keretösszegig
a) az állattartónak a megyei kormányhivatal által, a fertőzött tojó- vagy tenyészállomány felszámolása érdekében elrendelt
aa) diagnosztikai célú leölés,
ab) elkülönített vagy zárt vágás,
ac) állatleölés (leöletés), vagy
ad) tojásártalmatlanítás
következtében keletkezett kára enyhítéséhez, illetve
b) az állattartónak a tenyész- és tojóállományokban, a hatóság által jóváhagyott járványügyi intézkedési terve szerinti immunizáláshoz szükséges oltóanyagok beszerzési költségeinek, állományonként, szerotípusonként maximálisan kétszeri, azaz összesen négy vakcina költsége megtérítéséhez.
(4) A megyei kormányhivatalok a (3) bekezdés a) és b) pontja szerinti pénzügyi hozzájárulást csak olyan állattartónak történt kifizetést követően igényelhetik, aki az MgSzH által rendszeresített és a honlapján közzétett, az 1. melléklet szerinti adattartalmú kérelmet benyújtja a telephely szerint illetékes megyei kormányhivatalhoz, és
a) eleget tett
aa) a tartási helyek, a tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszeréről szóló miniszteri rendeletben meghatározott bejelentési kötelezettségének, és
ab) a szalmonellózis elleni védekezés egyes szabályairól szóló miniszteri rendeletben foglalt kötelezettségeinek,
b) nyilatkozik arra vonatkozóan, hogy
ba) valamennyi állat-egészségügyi nyilvántartásba vételi, nyilvántartás vezetési és adatszolgáltatási kötelezettségének eleget tett,
bb) a (3) bekezdés b) pontjában meghatározott esetben a beszerzett oltóanyagot az állategészségügyi hatóság által jóváhagyott járványügyi intézkedési tervben leírtak szerint használja fel,
bc) nem áll csőd-, felszámolási végrehajtási, vagy végelszámolási eljárás alatt, vagy természetes személy esetében nem áll gazdálkodási tevékenységével összefüggő végrehajtási eljárás alatt, és
bd) nincs köztartozása, továbbá
c) csatolja az adott naptári hónapra vonatkozóan egy alkalommal, a tárgyhónapot követő hónap 15. napjáig, január-február-március-április-május hónapra vonatkozóan 2011. június 30-ig az oltóanyag beszerzésének költségeit igazoló bizonylatoknak (számlák, kifizetést igazoló bizonylatok) a számla kiállítója vagy közjegyző által hitelesített másolati példányait, és az oltóanyag felhasználását igazoló bizonylatok másolati példányait.
(5) A megyei kormányhivatal a (4) és (6) bekezdésben leírtaknak való megfelelés esetén dönt a költségtérítés összegéről, amelyet az adott célterületre meghatározott keret figyelembevételével kifizet az állattartónak.
(6) A pénzügyi hozzájárulás mértéke az igazolt költségek 100%-a, de maximális összege átlagosan nem haladhatja meg
a) bakteriológiai vizsgálat esetén (tenyésztés/izolálás) vizsgálatonként a 14 EUR,
b) Salmonella spp. megfelelő izolátumainak szerotipizálása esetén vizsgálatonként a 40 EUR,
c) szalmonellával fertőzött állomány eltávolítását követően a tyúkólak fertőtlenítési hatékonyságának ellenőrzésére végzett bakteriológiai vizsgálatra vizsgálatonként a 10 EUR,
d) szalmonellózis miatt vizsgált állományokból származó madarak szöveteiben az antimikrobiális szerek vagy a baktériumok növekedését gátló hatások kimutatására végzett vizsgálatra vizsgálatonként a 10 EUR,
e) felszámolt Gallus gallus tenyész-állományokért nyújtott kárenyhítésre madaranként a 8 EUR,
f) felszámolt Gallus gallus tojó-állományokért nyújtott kárenyhítésre madaranként a 4,40 EUR,
g) felszámolt Meleagris gallopavo tenyészpulyka-állományokért nyújtott kárenyhítésre madaranként a 24 EUR,
h) Gallus gallus tenyészbaromfi keltető tojásai esetén ártalmatlanított keltető tojásonként a 0,40 EUR,
i) Gallus gallus étkezési tojásai esetén ártalmatlanított étkezési tojásonként a 0,08 EUR,
j) Meleagris gallopavo tenyészpulykák keltető tojásai: ártalmatlanított keltető tojásonként a 0,80 EUR,
k) oltóanyag beszerzésére adagonként a 0,1 EUR
összeget.
(7) A mintavételre fordítható pénzügyi hozzájárulás mértéke hatósági mintavételenként 0,50 EUR.
(8) A pénzügyi hozzájárulás kifizetése iránti kérelemhez csatolni kell a tárgyidőszakban a kapcsolódó költségeket igazoló bizonylatokról készült, a 3. melléklet szerinti adattartalmú összesítő kimutatást.
11. § (1)[2] A klasszikus sertéspestis tekintetében a pénzügyi hozzájárulás a Határozat 6. cikkével elfogadott nemzeti program szerinti, a házisertések és vaddisznók virológiai, szövettani és szerológiai vizsgálatainak költségeire vehető igénybe. A keretösszeg a végrehajtási időszakra legfeljebb 1 065 000 EUR.
(2) A pénzügyi hozzájárulás igénybevételére az MgSzH jogosult.
(3) A pénzügyi hozzájárulás mértéke az igazolt költségek 100%-a, de maximális összege átlagosan nem haladhatja meg az ELISA próbára vizsgálatonként az 5 EUR összeget. Mintavételenként házisertés esetében állatonként 0,50 EUR összeg, vaddisznó esetében állatonként 5 EUR összeg vehető igénybe.
(4) A pénzügyi hozzájárulás kifizetését igénylő kérelemhez csatolni kell a tárgyidőszakban a kapcsolódó költségeket igazoló bizonylatokról készült, a 3. melléklet szerinti adattartalmú összesítő kimutatást.
12. § (1) A madárinfluenza tekintetében a pénzügyi hozzájárulás a Határozat 8. cikkével elfogadott nemzeti program szerinti felmérési programok laboratóriumi vizsgálatainak költségeire, valamint a vadon élő madarakból történő mintavétel költségeire vehető igénybe. A keretösszeg a végrehajtási időszakra legfeljebb 600 000 EUR.
(2) A pénzügyi hozzájárulás igénybevételére az MgSzH jogosult.
(3) A pénzügyi hozzájárulás mértéke vadon élő madarak mintavételezésére állatonként 5 EUR, tenyésztett baromfi mintavételezésére állatonként 0,50 EUR, továbbá az igazolt költségek 100%-a, de maximális összege átlagosan nem haladhatja meg
a) ELISA próbára vizsgálatonként a 4 EUR,
b) agargél-immundiffúziós próbára vizsgálatonként a 2,40 EUR,
c) H5/H7 altípusokra HAG-próbára vizsgálatonként a 24 EUR,
d) vírusizolációs próbára vizsgálatonként a 80 EUR, valamint
e) a PCR vizsgálatra vizsgálatonként a 40 EUR
összeget.
(4) A pénzügyi hozzájárulás kifizetését igénylő kérelemhez csatolni kell a tárgyidőszakban a kapcsolódó költségeket igazoló bizonylatokról készült, a 3. melléklet szerinti adattartalmú összesítő kimutatást.
13. § (1) A TSE, BSE és súrlókór tekintetében a pénzügyi hozzájárulás a Határozat 9. cikkével elfogadott nemzeti programok szerinti gyorstesztek, a megerősítő- és elsődleges molekuláris vizsgálatok költségeire, valamint a genotípus vizsgálatok költségére vehető igénybe. A keretösszeg a végrehajtási időszakra legfeljebb 1 430 000 EUR.
(2) A genotípus vizsgálatok esetében a pénzügyi hozzájárulás igénybevételére a Magyar Juhtenyésztők és Kecsketenyésztők Szövetsége jogosult, 100 000 EUR keretösszegig.
(3) A gyorstesztek, a megerősítő- és elsődleges molekuláris vizsgálatok esetében a pénzügyi hozzájárulás igénybevételére az MgSzH jogosult, 1 330 000 EUR keretösszegig.
(4) A pénzügyi hozzájárulás mértéke az igazolt költségek 100%-a, de maximális összege átlagosan nem haladhatja meg
a) az egyes fertőző szivacsos agyvelőbántalmak megelőzésére, az ellenük való védekezésre és a felszámolásukra vonatkozó szabályok megállapításáról szóló, 2001. május 22-i 999/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (a továbbiakban: 999/2001/EK rendelet) III. mellékletében említett szarvasmarhaféléken végzett gyorsteszt vizsgálatokra vizsgálatonként a 8 EUR,
b) a 999/2001/EK rendelet III. és VII. mellékletében említett juh- és kecskeféléken végzett gyorsteszt vizsgálatokra vizsgálatonként a 25 EUR,
c) a 999/200 1/EK rendelet X. mellékletének C. fejezet 3.2. bekezdés c) pont i. alpontjában említett megerősítő- és elsődleges molekuláris vizsgálatokra vizsgálatonként a 175 EUR, valamint
d) a genotípus-vizsgálatonként a 20 EUR összeget.
(5) A mintavételre fordítható pénzügyi hozzájárulás mértéke a gyorstesztek, a megerősítő- és elsődleges molekuláris vizsgálatok, valamint a genotípus vizsgálatok esetében háziállatonként 0,5 EUR.
(6) A pénzügyi hozzájárulás kifizetését igénylő kérelemhez csatolni kell a tárgyidőszakban a kapcsolódó költségeket igazoló bizonylatokról készült, a 3. melléklet szerinti adattartalmú összesítő kimutatást.
14. § (1) A veszettség tekintetében a pénzügyi hozzájárulás a Határozat 10. cikkével elfogadott nemzeti program szerinti laboratóriumi vizsgálatok, valamint az oltóanyag beszerzési és kihelyezési költségeire vehető igénybe. A keretösszeg a végrehajtási időszakra legfeljebb 1 933 333 EUR.
(2) A pénzügyi hozzájárulás igénybevételére az MgSzH jogosult.
(3) A pénzügyi hozzájárulás mértéke az igazolt költségek 100%-a, de maximális összege átlagosan nem haladhatja meg
a) szerológiai vizsgálatonként a 16 EUR,
b) tetraciklin csontban való kimutatására szolgáló tesztre vizsgálatonként a 16 EUR, valamint
c) a fluoreszkáló ellenanyagpróba (FAT) vizsgálatonként a 24 EUR,
d) orális vakcina és csalétek beszerzése esetében adagonként a 0,80 EUR,
e) orális vakcina és csalétek kihelyezése esetében adagonként a 0,47 EUR
összeget.
(4) Mintavételenként vadon élő állatokra vonatkozóan állatonként 5 EUR összeg vehető igénybe.
(5) A pénzügyi hozzájárulás kifizetését igénylő kérelemhez csatolni kell a tárgyidőszakban a kapcsolódó költségeket igazoló bizonylatokról készült, a 3. melléklet szerinti adattartalmú összesítő kimutatást.
3. Záró rendelkezések
15. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
(2) A 18. § 2011. augusztus 31-én lép hatályba.
16. § Ez a rendelet a tagállamok által 2011-re és az azt követő évekre benyújtott, egyes állatbetegségek és zoonózisok felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló éves és többéves programok, valamint az azokhoz nyújtott közösségi pénzügyi hozzájárulás jóváhagyásáról szóló, 2010. november 23-i 2010/712/EU bizottsági határozat 4-6. és 8-10. cikkének a végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapít meg.
17. § (1) Az egyes állatbetegségek és zoonózisok felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló nemzeti programok 2010. évi finanszírozásának szabályairól szóló 45/2010. (IV. 23.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 6. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A pénzügyi hozzájárulás iránti kérelmet a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (a továbbiakban: MgSzH), a megyei kormányhivatalok és a Magyar Juhtenyésztők és Kecsketenyésztők Szövetsége negyedévente egy alkalommal, a 2. §-ban meghatározott célterületenként külön-külön, postai úton vagy személyesen, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) által rendszeresített és a honlapján közzétett, a 2. melléklet szerinti adattartalommal rendelkező formanyomtatványon, a tárgynegyedévet követő hónap utolsó napjáig, első alkalommal 2010. június 20-ig, a 10. § (2) bekezdésének c) pontja szerinti jogcím esetén 2010. szeptember 10. és 20. között, illetve 2010. november 22. és november 30. között, valamint 2011. június 30-ig az MVH-hoz nyújthatja be. A benyújtott kérelemben csak azon számlák és egyéb bizonylatok fogadhatóak el igénylési alapként, amelyek teljesítésének dátuma nem az adott tárgyidőszakot követően keletkezett. A benyújtási határidő elmulasztása jogvesztő."
(2) Az R. 10. § (3) bekezdés c) pont cb) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[Az MgSzH a (2) bekezdés b) és c) pontban szereplő pénzügyi hozzájárulást csak olyan állattartónak történt kifizetést követően igényelheti, aki a naptári negyedévre vonatkozóan egy alkalommal, a tárgynegyedévet követő hónap 15. napjáig]
"cb) a (2) bekezdés c) pontja esetében az első és második negyedévre vonatkozóan együttesen 2010. augusztus 20. és 30. között a tárgyidőszakban, illetve a harmadik negyedévre és október hónapra vonatkozóan együttesen november 15-ig, november és december hónapra vonatkozóan együttesen 2011. június 15-ig a tárgyidőszakban az oltóanyag beszerzésének költségeit igazoló bizonylatok (számlák, kifizetést igazoló bizonylatok) és az oltóanyag felhasználását igazoló bizonylatok másolati példányai mellett"
(3) Az R. 14. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A veszettség tekintetében a pénzügyi hozzájárulás a Határozat 10. cikkével elfogadott nemzeti program szerinti laboratóriumi vizsgálatok, valamint az oltóanyag beszerzési és kihelyezési költségeire vehető igénybe. A keretösszeg a végrehajtási időszakra legfeljebb 906 670 EUR. A Határozat módosítása következtében lecsökkentett forráskeretet meghaladóan igénybevett pénzügyi hozzájárulást a támogatásra jogosult köteles visszafizetni a veszettség felszámolására irányuló program finanszírozásával kapcsolatban 2010-ben Magyarország esetében felmerült kiadásokhoz való uniós pénzügyi hozzájárulásról szóló bizottsági határozat megjelenése után."
(4) Az R.
a) 9. § (1) bekezdésében a "160 000 EUR" szövegrész helyébe a "98 000 EUR",
b) 10. § (1) bekezdésében az "3 206 000 EUR" szövegrész helyébe a "3 304 000 EUR",
c) 10. § (2) bekezdésének a) pontjában a "120 000 EUR keretösszegig" szövegrész helyébe "84 000 EUR keretösszegig",
d) 10. § (2) bekezdésének b) pontjában a "240 000 EUR keretösszegig" szövegrész helyébe "325 000 EUR keretösszegig",
e) 10. § (2) bekezdés c) pontjában a "2 846 000 EUR keretösszegig" szövegrész helyébe a "2 895 000 EUR keretösszegig",
f) 13. § (2) bekezdésében a "100 000 EUR" szövegrész helyébe "64 000 EUR",
g) 10. § (2) bekezdésének felvezető szövegében az "az MgSzH" szövegrész helyébe az "a megyei kormányhivatal",
h) 10. § (2) bekezdés b) és c) pontjában, (3) bekezdésének záró szövegében az "az MgSzH" szövegrész helyébe az "a megyei kormányhivatal",
i) 10. § (3) bekezdésének felvezető szövegében, valamint (4) bekezdésében az "Az MgSzH" szövegrész helyébe az "A megyei kormányhivatal",
j) 10. § (3) bekezdésének záró szövegében az "MgSzH-hoz" szövegrész helyébe a "megyei kormányhivatalhoz",
k) 10. § (6) bekezdésében az "Az MgSzH-nak" szövegrész helyébe az "A megyei kormányhivatalnak
szöveg lép.
18. § Hatályát veszti az egyes állatbetegségek és zoonózisok felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló nemzeti programok 2010. évi finanszírozásának szabályairól szóló 45/2010. (IV. 23.) FVM rendelet.
Dr. Fazekas Sándor s. k.,
vidékfejlesztési miniszter
1. melléklet a 49/2011. (VI. 6.) VM rendelethez
KÉRELEM
Az egyes állatbetegségek és zoonózisok felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló nemzeti programok 2011. évi finanszírozásának szabályairól szóló 49/2011. (VI. 6.) VM rendelet alapján a baromfi állományokban előforduló szalmonellózis ellen való védekezésre irányuló nemzeti programokhoz kapcsolódó költségtérítés igénybevételére vonatkozó kérelem adattartalma és a csatolandó mellékletek
1. Az ügyfél azonosító adatai
1.1. Az ügyfél-nyilvántartási száma
2. Az állatállomány adatai
2.1. Tenyészetkód
2.2. Faj megjelölése (házityúk vagy pulyka)
2.3. Hasznosítási irány megjelölése (tenyész-, tojó vagy hízóállomány)
2.4. Immunizálás esetén a felhasznált vakcina adatai (megnevezése, mennyisége, gyártási száma)
2.5. Az állomány felszámolása vagy elkülönített vágása esetén
2.5.1. Levágatott vagy leölt egyedszám (db), megsemmisített tojás (db)
2.5.2. A levágást végző vágóhíd tenyészetkódja vagy a leölést végző adatai, tojások ártalmatlanítását végző üzem adatai
2.5.3. A megsemmisítést, felszámolást vagy az elkülönített vágást megelőző forgalmi korlátozást elrendelő határozat száma
3. Nyilatkozat
a) arról, hogy az állattartó eleget tesz a tartási helyek, a tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszeréről szóló miniszteri rendeletben meghatározott bejelentési kötelezettségének,
b) arról, hogy az állattartó eleget tesz a szalmonellózis elleni védekezés egyes szabályairól szóló miniszteri rendeletben foglalt kötelezettségeinek,
c) arról, hogy az állattartó valamennyi állat-egészségügyi nyilvántartásba vételi, nyilvántartás-vezetési és adatszolgáltatási kötelezettségének eleget tett,
d) arról, hogy az állattartó a kérelem benyújtásakor nem áll csőd-, felszámolási vagy végelszámolási eljárás alatt, vagy természetes személy esetében nem áll gazdálkodási tevékenységével összefüggő végrehajtási eljárás alatt, valamint
e) arról, hogy az állattartónak kérelem benyújtásakor nincs köztartozása.
4. Keltezés, igénylő (cégszerű) aláírása
5. Csatolandó mellékletek:
5.1. A vágóhíd telephelye szerint illetékes megyei kormányhivatal igazolása az állomány felszámolása vagy elkülönített vágása esetén arról, hogy a 2. pont szerinti szalmonellózissal fertőzött állományból hány db állatot és mikor vágtak le. (BIR szállítólevél kódja), illetve a tojások ártalmatlanítását végző üzem telephelye szerinti illetékes megyei kormányhivatal igazolása, hogy a 2. pont szerinti szalmonellózissal fertőzött állományból hány db tojást ártalmatlanítottak.
5.2. Megyei kormányhivatal megnevezése, az ügyirat iktatószáma, keltezés, igazgató főállatorvos aláírása.
2. melléklet a 49/2011. (VI. 6.) VM rendelethez
KIFIZETÉSI KÉRELEM adattartalma
az egyes állatbetegségek és zoonózisok felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló nemzeti programok 2011. évi finanszírozásának szabályairól szóló 49/2011. (VI. 6.) VM rendelet alapján igényelhető pénzügyi hozzájáruláshoz
1. Az ügyfél azonosító adatai
1.1. Az ügyfél regisztrációs száma
2. Az igényelt pénzügyi hozzájárulás megjelölése az alábbi táblázat szerint:
A | B | C | |
Programok | Célterületek | Igényelt pénzügyi hozzájárulás összege (Ft) | |
1. | a kéknyelv betegség | 1.1.1. laboratóriumi szerológiai vizsgálatok elvégzésének költségei | |
1.1.2. laboratóriumi virológiai vizsgálatok elvégzésének költségei | |||
1.1.3. laboratóriumi entomológiai vizsgálatok elvégzésének költségei | |||
1.2. vektorfajok befogására alkalmas rovarcsapdák beszerzésének költségei | |||
1.3. oltóanyag beszerzésének költségei | |||
1.4. szarvasmarhák vakcinázásának költségei | |||
1.5. juh- és kecskefélék vakcinázásának költségei | |||
1.6. laboratóriumi vizsgálatok (szerológiai és virológiai) elvégzésének költségei | |||
1.7. háziállatok esetén a mintavétel költségei | |||
2. | a Gallus gallus tenyészállományokban előforduló szalmonellózis | 2.1. az állattartó állategészségügyi programja szerinti immunizáláshoz szükséges oltóanyagok beszerzésének költségei | |
2.2.1. az állattartónál a fertőzött állomány felszámolása miatt keletkezett állatok utáni kár enyhítésére | |||
2.2.2. az állattartónál a fertőzött állomány felszámolása miatt keletkezett keltető tojások utáni kár enyhítésére | |||
2.3. a fertőtlenítés hatékonyságának hatósági ellenőrzésének laboratóriumi költségei | |||
2.4. a járványügyi nyomozások keretében vett hatósági mintákban történő maradványanyag kimutatás költségei | |||
2.5. hatósági laboratóriumi vizsgálatok (bakteriológiai és szerotipizálási) elvégzésének költségei | |||
2.6. mintavétel költségei |
A | B | C | |
Programok | Célterületek | Igényelt pénzügyi hozzájárulás összege (Ft) | |
3. | a Gallus gallus tojóállományokban előforduló szalmonellózis | 3.1. az állattartó állategészségügyi programja szerinti immunizáláshoz szükséges oltóanyagok beszerzésének költségei | |
3.2.1. az állattartónál a fertőzött | |||
állomány felszámolása miatt keletkezett | |||
állatok utáni kár enyhítésére | |||
3.2.2. az állattartónál a fertőzött | |||
állomány felszámolása miatt keletkezett | |||
étkezési tojások utáni kár enyhítésére | |||
3.3. a fertőtlenítés hatékonyságának | |||
hatósági ellenőrzésének laboratóriumi | |||
költségei | |||
3.4. a járványügyi nyomozások | |||
keretében vett hatósági mintákban | |||
történő maradványanyag kimutatás | |||
költségei | |||
3.5. hatósági laboratóriumi vizsgálatok | |||
(bakteriológiai és szerotipizálási) | |||
elvégzésének költségei | |||
3.6. mintavétel költségei | |||
4. | a Gallus gallus brojlercsirke állományokban előforduló szalmonellózis | 4.1. a fertőtlenítés hatékonyságának hatósági ellenőrzésének laboratóriumi költségei | |
4.2. a járványügyi nyomozások | |||
keretében vett hatósági mintákban | |||
történő maradványanyag kimutatás | |||
költségei | |||
4.3. hatósági laboratóriumi vizsgálatok | |||
(bakteriológiai és szerotipizálási) | |||
elvégzésének költségei | |||
4.4. mintavétel költségei | |||
5. | a Meleagris gallopavo tenyészállományokban előforduló szalmonellózis | 5.1. az állattartó állategészségügyi programja szerinti immunizáláshoz szükséges oltóanyagok beszerzésének költségei | |
5.2.1. az állattartónál a fertőzött | |||
állomány felszámolása miatt keletkezett | |||
állatok utáni kár enyhítésére | |||
5.2.2. az állattartónál a fertőzött | |||
állomány felszámolása miatt keletkezett | |||
keltetőtojások utáni kár enyhítésére | |||
5.3. a fertőtlenítés hatékonyságának | |||
hatósági ellenőrzésének laboratóriumi | |||
költségei | |||
5.4. a járványügyi nyomozások | |||
keretében vett hatósági mintákban | |||
történő maradványanyag kimutatás | |||
költségei | |||
5.5. hatósági laboratóriumi vizsgálatok | |||
(bakteriológiai és szerotipizálási) | |||
elvégzésének költségei | |||
5.6. mintavétel költségei |
A | B | C | |
Programok | Célterületek | Igényelt pénzügyi hozzájárulás összege (Ft) | |
6. | a Meleagris gallopavo hízópulyka állományokban előforduló szalmonellózis | 6.1. a fertőtlenítés hatékonyságának hatósági ellenőrzésének laboratóriumi költségei | |
6.2. a járványügyi nyomozások | |||
keretében vett hatósági mintákban | |||
történő maradványanyag kimutatás | |||
költségei | |||
6.3. hatósági laboratóriumi vizsgálatok | |||
(bakteriológiai és szerotipizálási) | |||
elvégzésének költségei | |||
6.4. mintavétel költségei | |||
7. | a klasszikus sertéspestis | 7.1. házi sertésekből származó minták laboratóriumi vizsgálatok (szerológiai és virológiai) elvégzésének költségei | |
7.2. vaddisznókból származó minták | |||
laboratóriumi vizsgálatok (szerológiai és | |||
virológiai) elvégzésének költségei | |||
7.3.1. mintavétel költségei házisertések | |||
esetén | |||
7.3.2. mintavétel költségei vaddisznók | |||
esetén | |||
8. | a baromfiban és a vadon élő madarakban előforduló madárinfluenza | 8.1. laboratóriumi vizsgálatok elvégzésének költségei | |
8.2.1. mintavétel költségei tenyésztett | |||
baromfi esetén | |||
8.2.2. mintavétel költségei vadon élő | |||
madarak esetén | |||
9. | fertőző szivacsos agyvelőbántalmak (TSE): szarvasmarhák szivacsos | 9.1. gyorstesztek költségei szarvasmarhák esetén | |
agyvelőbántalma (BSE) és surlókór | 9.2. gyorstesztek költségei juhok és kecskék esetén | ||
9.3. megerősítő és elsődleges | |||
molekuláris vizsgálatok költségei | |||
9.4. genotípus vizsgálatok költségei | |||
9.5. mintavétel költségei | |||
10. | a veszettség | 10.1. oltóanyag beszerzési és kihelyezési költségei | |
10.2. szerológia próbák költségei | |||
10.3. tetraciklin csontban való | |||
kimutatására szolgáló tesztek költségei | |||
10.4. fluoreszkáló ellenanyagpróba (FAT) | |||
vizsgálatok költségei | |||
10.5. mintavétel költségei | |||
Összesen: |
3. A Magyar Juhtenyésztők és Kecsketenyésztők Szövetsége esetében nyilatkozat arról, hogy az igénylő a kérelem benyújtásakor nem áll csőd-, felszámolási vagy végelszámolási eljárás alatt.
4. Ügyfél nyilatkozata arról, hogy tudomásul veszi, hogy amennyiben az intézkedésekkel kapcsolatban lejárt tartozása áll fenn, úgy a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv hatósági átutalási megbízását a fizetési számláját vezető pénzforgalmi szolgáltató a végrehajtható okirat csatolása nélkül köteles teljesíteni. Tudomásul veszi továbbá, hogy e nyilatkozat hiányában a kérelmet az MVH érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.
5. Keltezés, igénylő (cégszerű) aláírása
6. Csatolandó melléklet: a tárgyidőszakban a kapcsolódó költségeket igazoló bizonylatokról készült összesítő kimutatás.
3. melléklet a 49/2011. (VI. 6.) VM rendelethez
Összesítő kimutatás adatai a kapcsolódó költségeket igazoló bizonylatokról Tárgyidőszak: .... év .... negyedév/hónap* | ||
Számla/egyéb bizonylat száma | Számla/egyéb bizonylat teljesítési ideje | A számla nettó költsége |
* A megfelelő rész aláhúzandó. Keltezés, igénylő (cégszerű) aláírása |
Lábjegyzetek:
[1] Módosította az 53/2012. (VI. 19.) VM rendelet 17. § a) pontja. Hatályos 2012.06.22.
[2] Módosította az 53/2012. (VI. 19.) VM rendelet 17. § b) pontja. Hatályos 2012.06.22.