335/2013. (IX. 20.) Korm. rendelet

a szociális foglalkoztatás engedélyezéséről és a szociális foglalkoztatási támogatásról szóló 112/2006. (V. 12.) Korm. rendelet, továbbá a megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató munkáltatók akkreditációjáról, valamint a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásához nyújtható költségvetési támogatásokról szóló 327/2012. (XI. 16.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132. § (1) bekezdés m) pontjában, a 2. alcím, valamint az 1. és a 2. melléklet tekintetében a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 28. § (1) bekezdés d) és e) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A szociális foglalkoztatás engedélyezéséről és a szociális foglalkoztatási támogatásról szóló 112/2006. (V. 12.) Korm. rendelet módosítása

1. § A szociális foglalkoztatás engedélyezéséről és a szociális foglalkoztatási támogatásról szóló 112/2006. (V. 12.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Szfr.) 8. § (5) bekezdés a) pont aa) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A szociális foglalkoztatási támogatás nem igényelhető és nem használható fel

annak az ellátottnak a foglalkoztatására,)

"aa) akinek a foglalkoztatása révén a foglalkoztató a megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató munkáltatók akkreditációjáról, valamint a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásához nyújtható költségvetési támogatásokról szóló 327/2012. (XI. 16.) Korm. rendelet alapján támogatásban részesül vagy"

2. § (1) Az Szfr. 16/C. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A fenntartó évente, a tárgyévet követő év február 28-áig, a támogatási szerződés évközi megszűnése esetén a megszűnéstől számított 30 napon belül elszámolást nyújt be a Hivatalhoz a tárgyévben igénybe vett szociális foglalkoztatási támogatásról. Az elszámolást a Hivatal elektronikus pályázatkezelő rendszere útján kell elkészíteni, majd a kinyomtatott és aláírt elszámolást kell a Hivatalhoz benyújtani.

(2) Az elszámolást a Hivatal megvizsgálja, és a fenntartót szükség esetén - egy alkalommal, legfeljebb 8 napos határidővel - hiánypótlásra hívja fel."

(2) Az Szfr. 16/C. § (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(4) Az elszámolások elfogadásáról a Hivatal a beérkezésüket követő 30 napon belül dönt. A döntésről 5 napon belül értesíteni kell a fenntartót, valamint elektronikus úton - az elszámolás másolatának egyidejű megküldésével -a folyósító és az ellenőrző igazgatóságot. A Hivatal az elszámolást elutasítja, ha abból a foglalkoztatás, illetve a feladatmutató teljesítése nem állapítható meg.

(5) Az elszámolás szabályszerűségét a szociális intézmény, illetve a fenntartó, valamint a külső foglalkoztató székhelye, illetve telephelye szerint illetékes igazgatóság (a továbbiakban: ellenőrző igazgatóság) a szociális intézmény székhelyén, telephelyén, illetve szükség szerint a fenntartó és a foglalkoztató székhelyén, telephelyén ellenőrzi. Az ellenőrzést a támogatási szerződés évközi megszűnése esetén a Hivatal által a (4) bekezdés alapján az ellenőrző igazgatósághoz megküldött elszámolás beérkezésétől számított 60 napon belül kell lefolytatni. Az ellenőrzés kiterjed az elszámolás alapját képező tényleges feladatmutatók megállapításának szabályszerűségére, továbbá a felhasználás jogszerűségének vizsgálatára."

3. § Az Szfr. 17. §-a a következő (5a) bekezdéssel egészül ki:

"(5a) A szociális foglalkoztatás 2014. évi finanszírozására általános pályázatot nem kell kiírni, a 2013. december 31-én hatályos finanszírozási szerződések hatálya 2014. december 31-éig meghosszabbodik."

4. § Hatályát veszti az Szfr.

a) 16/C. § (3) bekezdése,

b) 17. § (2) bekezdése.

2. A megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató munkáltatók akkreditációjáról, valamint a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásához nyújtható költségvetési támogatásokról szóló 327/2012. (XI. 16.) Korm. rendelet módosítása

5. § (1) A megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató munkáltatók akkreditációjáról, valamint a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásához nyújtható költségvetési támogatásokról szóló 327/2012. (XI. 16.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Mmtr.) 1. § 6. pont 6.2. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában

megváltozott munkaképességű munkavállaló: az a munkavállaló, aki)

"6.2. az Mmtv. 3. § (2) bekezdés b) pontja szerinti megváltozott munkaképességű személy vagy"

(2) Az Mmtr. 1. §-a a következő 13. és 14. ponttal egészül ki:

(E rendelet alkalmazásában)

"13. munkahelyteremtés: megváltozott munkaképességű munkavállalók rehabilitációs foglalkoztatása céljából új munkahely létrehozása vagy meglévő munkahely átalakítása;

14. újonnan alkalmazott megváltozott munkaképességű munkavállaló: az a megváltozott munkaképességű munkavállaló, aki a munkáltatóval vagy annak jogelődjével az alkalmazás kezdetét megelőző 1 éven belül nem állt munkaviszonyban, illetve egyéb foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban."

6. § (1) Az Mmtr. 5. § (3) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A kérelemhez csatolni kell)

"c) az akkreditálni kívánt telephely

ca) használatának jogcímét tanúsító okirat másolatát,

cb) működéséhez szükséges engedélyek másolatát;"

(2) Az Mmtr. 5. § (3) bekezdés g) pontja a következő gg) alponttal egészül ki:

(A kérelemhez csatolni kell

a munkáltató képviselőjének nyilatkozatát arról, hogy)

"gg) a munkáltató üzemi megállapodás vagy kollektív szerződés hatálya alá tartozik-e;"

(3) Az Mmtr. 5. § (3) bekezdés l) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A kérelemhez csatolni kell)

"l) ha a munkáltató valamely vállalkozás részére a munka természetéből eredően szokásosan telephelyen kívül végzendő termelő vagy - üzembe helyezési, szavatossági, szervizelési és jótállási tevékenységnek nem tekinthető - szolgáltató tevékenységet folytat (a továbbiakban: más vállalkozás érdekkörében végzett tevékenység),

la) a termelő vagy szolgáltató tevékenység tárgyában megkötött szerződés másolatát,

lb) a munkáltató nyilatkozatát arról, hogy hány fő megváltozott munkaképességű munkavállalót kíván más vállalkozás érdekkörében végzett tevékenység keretében foglalkoztatni,

lc) a vállalkozás nyilatkozatát arról, hogy a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatási körülményeinek ellenőrzéséhez hozzájárul,

ld) a munkáltató és a vállalkozás együttes nyilatkozatát arról, hogy a munkavégzés helye tekintetében a 3. §-ban foglalt feltételek teljesülnek;"

(4) Az Mmtr. 5. § (3) bekezdése a következő n) és o) ponttal egészül ki:

(A kérelemhez csatolni kell)

"n) a ténylegesen végzett vagy végezni kívánt tevékenységhez előírt hatósági engedélyek, igazolások másolatát;

o) ha a munkáltatónál üzemi tanács vagy üzemi megbízott működik, a legutóbbi választás időpontjáról szóló tájékoztatást."

7. § Az Mmtr. 8. § (1) bekezdése a következő i) ponttal egészül ki:

(Vissza kell vonni a rehabilitációs akkreditációs tanúsítványt, ha a munkáltató)

"i) a 2. és a 3. § szerinti, az akkreditációs tanúsítvány kiadásához kapcsolódó valamely feltételt nem teljesíti, amennyiben a hiánypótlásra vagy a jogsértő állapot vagy magatartás megszüntetésére felhívó végzésben biztosított határidő eredménytelenül telt el."

8. § Az Mmtr. 12. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Rehabilitációs akkreditációs tanúsítvány akkor adható, ha a munkáltató rehabilitációs tanácsadót legalább napi 4 órában - legfeljebb 20 fő megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatása esetén legalább napi 2 órában - munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban foglalkoztat."

9. § Az Mmtr. 13. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A rehabilitációs foglalkoztatás keretében a munkáltató köteles

a) legfeljebb 20 fő megváltozott munkaképességű munkavállaló esetén legalább napi 2 órában legalább 1 fő,

b) 21-100 fő megváltozott munkaképességű munkavállaló esetén legalább napi 4 órában legalább 1 fő,

c) 101-250 fő megváltozott munkaképességű munkavállaló esetén teljes munkaidőben legalább 1 fő,

d) 251-1000 fő megváltozott munkaképességű munkavállaló esetén teljes munkaidőben legalább 2 fő,

e) 1000 fő feletti megváltozott munkaképességű munkavállaló esetén teljes munkaidőben legalább 3 fő

rehabilitációs mentort munkaviszonyban foglalkoztatni."

10. § (1) Az Mmtr. 15. § (1) bekezdés c) pontja a következő cf) alponttal egészül ki:

(Az akkreditált munkáltató köteles

8 munkanapon belül bejelenteni)

"cf) ha más vállalkozás érdekkörében végzett tevékenységet kíván folytatni,"

(2) Az Mmtr. 15. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A más vállalkozás érdekkörében végzett tevékenység bejelentésével egyidejűleg mellékelni kell az 5. § (3) bekezdés l) pontjában meghatározott dokumentumokat."

11. § (1) Az Mmtr. 16. § (4) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A Hivatal az ellenőrzés során negatív értékelőpontot állapít meg a következő esetekben és mértékben:)

"f) ha a csődeljárással kapcsolatos bejelentési kötelezettségének határidőben nem tett eleget, 2 pont mértékben,"

(2) Az Mmtr. 16. § (4) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:

(A Hivatal az ellenőrzés során negatív értékelőpontot állapít meg a következő esetekben és mértékben:)

"h) a 2. és a 3. § szerinti, az akkreditációs tanúsítvány kiadásához kapcsolódó feltétel megsértése esetén 1-4 pontig terjedő mértékben."

12. § Az Mmtr. 17. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"17. § (1) Az e rendelet szerinti támogatás kizárólag

a) a megváltozott munkaképességű munkavállalók rehabilitációs foglalkoztatásához (egyéni támogatás) vagy

b) munkahely rehabilitációs célú átalakításához (munkahely-teremtési támogatás) nyújtható.

(2) Az e rendelet szerinti támogatás kizárólag akkreditált munkáltató részére nyújtható. Ha a munkáltató által foglalkoztatottak létszáma a 25 főt meghaladja, a támogatás további feltétele, hogy a munkáltató az Mmtv. 22. §-a szerinti megváltozott munkaképességű személyeket az Mmtv. 23. § (1) bekezdésében meghatározott kötelező foglalkoztatási szint felett foglalkoztasson.

(3) Egy munkavállaló után egyszerre csak egy munkáltató részesülhet az e rendelet szerinti támogatásban.

(4) E rendelet alkalmazása során az általános csoportmentességi rendelet 42. cikk (3) bekezdés d) pontja szerinti védett munkahely alatt az 1. § 12. pontjában meghatározott védett munkahelyet kell érteni."

13. § Az Mmtr. a 20. §-át megelőzően a következő III/A. fejezet-megjelöléssel, ezt követően a következő

14/A. alcím-megjelöléssel egészül ki:

"III/A. FEJEZET

AZ EGYÉNI TÁMOGATÁS SZABÁLYAI

14/A. Az egyéni támogatás általános szabályai"

14. § Az Mmtr. 20. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"20. § (1) Az egyéni támogatással a megváltozott munkaképességű munkavállaló munkaviszonyban történő, a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel legfeljebb napi 8 órás foglalkoztatása támogatható.

(2) A megváltozott munkaképességű munkavállaló munkaidő-keretben történő foglalkoztatása akkor támogatható, ha

a) a munkaidő-keretben történő foglalkoztatás

aa) a munkavállaló egészségi állapotát nem veszélyezteti és

ab) a munkavállaló rehabilitációs szükségleteivel összhangban áll, és

b) a munkavállaló munkaköre tekintetében a munkaidő-keret alkalmazásáról a 32. § szerinti éves támogatási szerződésben megállapodtak."

15. § Az Mmtr. a 15. alcímét megelőzően a következő 20/A-20/D. §-sal egészül ki:

"20/A. § Az egyéni támogatás keretében a következő költségek támogathatóak:

a) a megváltozott munkaképességű munkavállaló után fizetendő bérköltség (a továbbiakban: bérköltség),

b) a megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatásának a megváltozott munkaképességből fakadó többletköltségei (a továbbiakban: többletköltség).

20/B. § (1) Az egy munkavállaló után elszámolható bérköltséghez, valamint többletköltséghez nyújtható egyéni támogatást együttesen kell megállapítani.

(2) Az egyéni támogatás éves keretösszegét valamennyi munkáltatóra egységesen, a tranzit és a tartós foglalkoztatásra külön-külön kell meghatározni.

(3) Az egyéni támogatás éves keretösszegének a meghatározására a 31. § szerint kerül sor.

(4) A (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően a tranzit foglalkoztatásban részt vevő munkavállaló esetében - a 21. § (6) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott feltételt teljesítő nonprofit munkáltató által foglalkoztatott munkavállaló kivételével - az egyéni támogatás éves keretösszege az egyéni támogatás - a 33. § szerinti egyéni foglalkoztatási megállapodás megkötésekor érvényes - éves keretösszegének

a) 100%-a a támogatás időtartamának első évében,

b) 90%-a a támogatás időtartamának második évében,

c) 80%-a a támogatás időtartamának második évét követően.

(5) A (4) bekezdés alkalmazása során az egyéni támogatás 2014. január 1-jét megelőző időtartamát figyelmen kívül kell hagyni.

20/C. § Adott munkavállaló esetében az egyéni támogatás időtartamát és a támogatás időtartamának kezdetét a rehabilitációs szakigazgatási szerv állapítja meg a munkavállaló komplex minősítésben meghatározott rehabilitációs szükségletei alapján.

20/D. § (1) Az egyéni támogatás feltétele az e rendelet szerinti egyéni foglalkoztatási megállapodás megkötése.

(2) Az egyéni foglalkoztatási megállapodás feltétele az e rendelet szerinti éves támogatási szerződés megkötése.

(3) Éves támogatási szerződés azzal a munkáltatóval köthető, aki az e rendelet szerinti keretszerződéssel rendelkezik.

(4) Keretszerződés a rehabilitációs foglalkoztatásra kiírt pályázaton nyertes munkáltatóval köthető, illetve a pályázaton nyertes munkáltatónak hosszabbítható meg a hatályos keretszerződése."

16. § Az Mmtr. 22. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A támogatással érintett megváltozott munkaképességű munkavállaló foglalkoztatásának költségei bérköltség helyett többletköltségként is elszámolhatóak, ha a munkáltató őt - a rehabilitációs tervvel összhangban -a 12. § szerinti rehabilitációs tanácsadóként, a 13. § szerinti rehabilitációs mentorként vagy a 14. § szerinti segítő személyként foglalkoztatja."

17. § Nem lép hatályba az Mmtr. 23. § (4) bekezdése.

18. § Az Mmtr. 32. § (2) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:

(Az éves támogatási szerződésnek tartalmaznia kell)

"f) azokat a munkaköröket, amelyekre a munkáltató munkaidő-keretet kíván megállapítani."

19. § Az Mmtr. 33. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

"(2a) A munkáltató jogosult a (2) bekezdés e) és f) pontja szerinti adatok tekintetében az egyéni foglalkoztatási megállapodást egyoldalúan módosítani a megállapodásban meghatározott elektronikus felületen keresztül."

20. § Az Mmtr. 35. § (3) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(3) Ha a munkavállaló tekintetében megállapított támogatási időszak lejárta előtt - a rehabilitációs szakigazgatási szerv egyetértése nélkül - a munkaviszonyt megszüntetik, a megürült álláshelyet betöltő munkavállaló esetében a 20/B. § (4) bekezdésének az alkalmazása során - az előző munkavállaló kihelyezéséig, de legfeljebb az előző munkavállaló esetében megállapított támogatási időszak végéig - úgy kell eljárni, mint ha az új munkavállaló az előző munkavállaló támogatási időtartamát folytatná; ezt követően a munkavállalóra az általános szabályokat kell alkalmazni."

21. § Az Mmtr. 37. § (2) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(2) A teljes havi keretösszeg felhasználásának feltétele - a rehabilitációs foglalkoztatásban részt vevő munkavállalók által ledolgozott összes munkaórát figyelembe véve - a havi átlagban legalább napi 5 órás időtartamú foglalkoztatás. A havi átlagban napi 5 órát el nem érő foglalkoztatás esetén csak a havi keretösszeg időarányos része használható fel."

22. § Az Mmtr. 38. § (1) bekezdés d) pontja a következő szöveggel lép hatályba:

(Munkaidő-keretben történő foglalkoztatás esetén)

"d) a munkaidő-keret teljes időtartamát alapul véve - a munkaidő-keretben foglalkoztatott, rehabilitációs foglalkoztatásban részt vevő munkavállalók által ledolgozott összes munkaórára tekintettel - az átlagos napi 5 órát el nem érő foglalkoztatás esetén csak az egyéni támogatás éves keretösszege - a munkaidő-keret időtartamára számított hányadának - időarányos része használható fel,"

23. § (1) Az Mmtr. 39. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az éves támogatási szerződés megkötését követő első alkalommal a 37. § (1) bekezdése szerinti havi keretösszeget - munkaidő-keretben történő foglalkoztatás esetén a 38. § szerinti, munkaidő-keretre megállapított havi keretösszeget - előlegként, ezt követően a havi keretösszegnek az előző hónapra benyújtott munkáltatói elszámolásra tekintettel módosított összegét kell folyósítani. Az előleg összegének levonására az utolsó havi, kifizetésre jóváhagyott támogatás összegéből kerül sor. Amennyiben az utolsó havi támogatás elszámolás nem éri el a 37. § (1) bekezdése szerinti havi keretösszeget - munkaidő-keretben történő foglalkoztatás esetén a 38. § szerinti, munkaidő-keretre megállapított havi keretösszeget -, az el nem számolt előleget a munkáltató a Hivatal részére az utolsó elszámolt hónapot követő harmadik hónap 1-jéig visszafizeti."

(2) Az Mmtr. 39. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A folyósítás feltétele, hogy a munkáltató a foglalkoztatással kapcsolatos költségeivel a jogosultsági hónapot követő hónap 20-áig elszámol."

24. § Az Mmtr. a 42. §-át követően a következő III/B. fejezettel egészül ki:

"III/B. FEJEZET

A MUNKAHELY-TEREMTÉSI TÁMOGATÁS SZABÁLYAI

28/A. A munkahely-teremtési támogatás általános szabályai

42/A. § (1) A munkahely-teremtési támogatás keretében az általános csoportmentességi rendelet 42. cikk (3) bekezdés a), valamint c) és d) pontjában meghatározott költségek támogathatóak, az általános csoportmentességi rendelet 42. cikkében meghatározott feltételekkel.

(2) A támogatási intenzitás - ideértve az egyéb költségvetési forrásból kapott támogatásokat - nem haladhatja meg az elszámolható költségek 100%-át.

(3) A munkahely-teremtési támogatás a munkahely-teremtési támogatásról szóló hatósági szerződés (a továbbiakban: munkahely-teremtési szerződés) alapján nyújtható.

(4) Munkahely-teremtési szerződés a munkahely-teremtési pályázaton nyertes munkáltatóval köthető.

(5) A munkahely-teremtési támogatás mértékéről a miniszter dönt azzal, hogy annak összege legfeljebb

a) az új vagy átalakított munkahelyen újonnan alkalmazandó megváltozott munkaképességű munkavállalók - a munkahely-teremtési szerződésben meghatározott - létszámának és

b) az egyéni támogatás - a szerződéskötés évében érvényes - éves keretösszege kétszeresének a szorzata.

(6) Adott évben a munkahely-teremtési pályázatokon elnyerhető munkahely-teremtési támogatások összege nem haladhatja meg

a) az adott évet megelőző évben egyéni támogatásra kiírt pályázatok keretében befogadott valamennyi foglalkoztatási kapacitás legfeljebb 2%-ának és

b) az egyéni támogatás - a szerződéskötés évében érvényes - éves keretösszege legfeljebb kétszeresének a szorzatát.

42/B. § (1) A munkahely-teremtési támogatás feltétele, hogy a munkáltató

a) akkreditált munkáltató,

b) a munkahelyteremtést a munkahely-teremtési támogatásra kiírt pályázatban meghatározott határidőn belül, de legkésőbb a támogatásról szóló döntéstől számított 12 hónapon belül befejezi,

c) a támogatással érintett ingatlan használatára a munkahelyteremtés befejezését 90 nappal követő időponttól számítva legalább 2 év időtartamra (a továbbiakban: rendelkezésre állás időtartama) érvényes jogcímmel rendelkezik,

d) a rendelkezésre állás időtartama alatt

da) az új vagy átalakított munkahelyet fenntartja, és

db) az új vagy átalakított munkahelyen a munkahely-teremtési szerződésben meghatározott létszámban újonnan alkalmazott megváltozott munkaképességű munkavállalót foglalkoztat, a rehabilitációs szakigazgatási szervvel kötött megállapodásnak megfelelően (a továbbiakban: foglalkoztatási kötelezettség).

(2) Ha a munkáltató a rendelkezésre állás időtartama alatt az új vagy átalakított munkahelyen nem tud a munkahely-teremtési szerződésben meghatározott létszámban újonnan alkalmazott megváltozott munkaképességű munkavállalót foglalkoztatni, a foglalkoztatási kötelezettségét akkor is teljesíti, ha a munkahely-teremtési szerződésben meghatározott határidőt figyelembe véve az új vagy átalakított munkahelyen újonnan alkalmazott megváltozott munkaképességű munkavállalók létszámának és foglalkoztatásuk időtartamának a szorzata eléri a munkahely-teremtési szerződésben meghatározott létszám és a rendelkezésre állás időtartamának a szorzatát.

(3) A (2) bekezdés alkalmazásának feltétele, hogy a rehabilitációs szakigazgatási szerv a munkáltató részére a munkahelyteremtés befejezését követő 90 napon belül nem tudja kiközvetíteni a munkahely-teremtési szerződésben meghatározott létszámú megváltozott munkaképességű személyt.

(4) Ha a munkáltató az új vagy átalakított munkahelyen foglalkoztatott munkavállaló tekintetében rendelkezik egyéni foglalkoztatási megállapodással, az (1) bekezdés d) pont db) alpontja szerinti megállapodás alatt az egyéni foglalkoztatási megállapodást kell érteni, ellenkező esetben az (1) bekezdés d) pont db) alpontja szerinti megállapodásra az egyéni foglalkoztatási megállapodás 33. §-ban meghatározott szabályait kell alkalmazni, a következő eltérésekkel:

a) az egyéni támogatással érintett munkavállaló alatt az új vagy átalakított munkahelyen foglalkoztatott munkavállalót kell érteni,

b) az egyéni támogatás kezdetére és időtartamára, valamint mértékének megállapítására vonatkozó rendelkezéseket nem kell alkalmazni,

c) a megállapodást a rehabilitációs szakigazgatási szerv azonnali hatállyal felmondhatja, ha az új vagy átalakított munkahelyen foglalkoztatott munkavállaló tekintetében a 21. § (3) bekezdésében megállapított valamely kizáró feltétel teljesül.

(5) Nem nyújtható munkahely-teremtési támogatás,

a) ha a munkáltatót a munkahely-teremtési pályázat benyújtását megelőző hat hónapon belül a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 82. §-a alapján munkavédelmi bírság megfizetésére kötelezték, feltéve, ha a vizsgált időszakban jogerőre emelkedett határozatok alapján kiszabott bírságok együttes összege elérte a kérelem benyújtását megelőző hónap létszáma szerint

aa) legfeljebb kétszáz munkavállalót foglalkoztató munkáltató esetén a kötelező legkisebb munkabér ötszörösét,

ab) kétszáz főt meghaladó munkavállalót foglalkoztató munkáltató esetén a kötelező legkisebb munkabér tízszeresét,

b) ha a munkáltató a munkahelyteremtéshez szükséges jogerős hatósági engedélyekkel nem rendelkezik,

c) ha a munkáltató a támogatási döntés tartalmát érdemben befolyásoló valótlan, hamis vagy megtévesztő adatot szolgáltatott vagy ilyen nyilatkozatot tett,

d) ha a munkáltató jogerős végzéssel elrendelt felszámolási, csőd-, végelszámolási vagy egyéb - a megszüntetésére irányuló, jogszabályban meghatározott - eljárás alatt áll,

e) ha a munkáltatónak az állami adó- és vámhatóságnál esedékessé vált és meg nem fizetett köztartozása van,

f) ha a munkáltató a közpénzekből nyújtott támogatások átláthatóságáról szóló 2007. évi CLXXXI. törvény 6. §-a alapján nem részesíthető költségvetési támogatásban,

g) ha a munkáltató a munkahely-teremtési szerződés megkötésének feltételeként meghatározott nyilatkozatokat nem teszi meg, dokumentumokat nem nyújtja be, vagy a megtett nyilatkozatát visszavonja,

h) ha a munkáltató nem felel meg az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 50. § (1) bekezdése szerinti követelményeknek,

i) ha a munkáltató megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatásához a munkahely-teremtési pályázat benyújtása előtt költségvetési támogatásban részesült és ennek felhasználásáról - jogszabályi vagy szerződéses kötelezettségét megszegve - még nem számolt el,

j) ha a munkáltató a munkahely-teremtési pályázat kiírását megelőző hat hónapban a munkahelyteremtés helye szerint illetékes rehabilitációs szakigazgatási szerv illetékességi területén csoportos létszámcsökkentést hajtott végre,

k) ha a munkáltató a munkahely-teremtési pályázat kiírását megelőzően a pályázatban meghatározott munkahelyteremtési tevékenységet már megkezdte.

28/B. A munkahely-teremtési pályázat szabályai

42/C. § (1) A pályázaton kizárólag egyéni támogatásban részesülő munkáltató vehet részt.

(2) A pályázati felhívást legalább a benyújtási határidőt 30 nappal megelőzően közzé kell tenni a miniszter által vezetett minisztérium, valamint a Hivatal honlapján.

(3) A pályázati felhívásnak tartalmaznia kell:

a) a pályázat célját,

b) a pályázaton történő részvétel feltételeit,

c) a pályázat keretében nyújtható támogatás forrását, mértékét,

d) a megkövetelt biztosíték mértékét, formáját,

e) az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló kormányrendeletben meghatározott dokumentumokat,

f) a munkahelyteremtés megvalósulásának határidejét és feltételrendszerét,

g) a támogatott tevékenység megvalósításának időtartamát,

h) a munkahely-teremtési szerződés megkötésének feltételeit és határidejét,

i) a szerződésszegés eseteit és azok jogkövetkezményeit,

j) a pályázat benyújtásának helyét és határidejét, a pályázat elbírálásának főbb szempontjait és határidejét, a döntéshozatal módját,

k) a munkahely-teremtési támogatás keretében elszámolható költségek körét.

42/D. § (1) A pályázatot a pályázati felhívásban meghatározott módon kell benyújtani.

(2) Hiányosan benyújtott pályázat esetén a Hivatal a pályázót egy alkalommal 8 munkanapos határidővel hiánypótlásra hívja fel.

(3) A pályázatot el kell utasítani, ha a pályázó a pályázatot határidőn túl nyújtja be, vagy a hiánypótlási felhívásnak határidőben nem vagy nem megfelelően tesz eleget.

(4) A pályázati eljárás - az (5) és a (6) bekezdésben meghatározottak kivételével - megegyezik a 27. § (1)-(6) bekezdése szerinti eljárással.

(5) A Hivatal a döntésről értesíti a pályázókat, elutasítás esetén az értesítés tartalmazza az elutasítás indokát.

(6) Ha a munkáltató részére a pályázatában megjelölt összegnél kevesebb támogatás megállapítására kerül sor, a munkáltató a Hivatal által adott határidőn belül a pályázattól elállhat, vagy a megállapított támogatás keretei között a pályázatot módosíthatja. A megállapított támogatás keretei között módosított pályázatról a bizottság javaslata alapján a miniszter dönt.

28/C. A munkahely-teremtési szerződés szabályai

42/E. § A munkahely-teremtési szerződést a Hivatal köti meg. A szerződésben meg kell határozni

a) a támogatás tárgyát,

b) az új vagy átalakított munkahelyen a rendelkezésre állás időtartama alatt újonnan alkalmazandó megváltozott munkaképességű munkavállalók létszámát,

c) a 42/B. § (2) bekezdésében meghatározott foglalkoztatási kötelezettség teljesítésének a határidejét,

d) a támogatás összegét,

e) a támogatás folyósításának feltételeit és módját,

f) a szerződés megszűnésének és megszüntetésének feltételeit, valamint

g) a támogatás visszafizetésének részletes szabályait.

28/D. A munkahely-teremtési támogatás folyósításának, valamint ellenőrzésének és visszafizetésének szabályai

42/F. § Az elnyert támogatást a munkahely-teremtési szerződésben meghatározott részletekben, előfinanszírozás formájában a Hivatal folyósítja.

42/G. § A munkahely-teremtési támogatás felhasználásának szakmai ellenőrzését a Hivatal, pénzügyi ellenőrzését a Magyar Államkincstár végzi. A támogatás visszafizetésére a 41. §-ban foglaltakat kell alkalmazni azzal, hogy az éves támogatási szerződés alatt a munkahely-teremtési szerződést kell érteni."

25. § Az Mmtr. 48. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"48. § (1) A szociális foglalkoztatás engedélyezéséről és a szociális foglalkoztatási támogatásról szóló 112/2006. (V. 12.) Korm. rendelet, továbbá a megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató munkáltatók akkreditációjáról, valamint a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásához nyújtható költségvetési támogatásokról szóló 327/2012. (XI. 16.) Korm. rendelet módosításáról szóló 335/2013. (IX. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Mr1.) hatálybalépésekor nem munkaviszony vagy megbízási jogviszony, hanem egyéb foglalkoztatásra irányuló jogviszony keretében foglalkoztatott rehabilitációs tanácsadót 2013. október 1-jétől csak munkaviszony vagy megbízási jogviszony keretében lehet foglalkoztatni.

(2) Az Mr1. hatálybalépéséig terjedő időszak tekintetében az Mr1. hatálybalépését megelőző napon hatályos

a) 17. § (3) bekezdés a) és c) pontját, valamint

b) 29. § (5) bekezdés b) pontját

nem kell alkalmazni.

(3) Az Mr1. által megállapított

a) 20. § (2) bekezdés b) pontját 2014. január 1-jétől,

b) 32. § (2) bekezdés f) pontját első alkalommal a 2014. évre vonatkozó éves támogatási szerződések megkötésekor kell alkalmazni.

(4) Az Mr1. által megállapított 20/B. § (4) és (5) bekezdését 2014. január 1-jétől kell alkalmazni.

(5) A 29. § (1) bekezdésében foglaltaktól eltérően a 2014. évre kiírt pályázaton nyertes munkáltatóval a Hivatal 1 évre köt keretszerződést."

26. § (1) Az Mmtr. 1. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

(2) Az Mmtr. 3. melléklete a 2. melléklet szerint módosul.

27. § Az Mmtr.

a) III. Fejezetének címében a "TÁMOGATÁSOK SZABÁLYAI" szövegrész helyébe a "TÁMOGATÁSOK ÁLTALÁNOS SZABÁLYAI" szöveg,

b) 21. § (7) bekezdés b) pontjának nyitó szövegrészében a "kötelességszegésnek" szövegrész helyébe a "kötelességszegés miatti jogszerű elbocsátásnak" szöveg,

c) 26. § (1) bekezdésében a "szeptember 10-éig" szövegrész helyébe a "szeptember 30-áig" szöveg,

d) 26. § (7) bekezdésében a "8 munkanapos" szövegrész helyébe az "5 munkanapos" szöveg,

e) 27. § (1) bekezdésében a "15 munkanapon" szövegrész helyébe a "8 munkanapon" szöveg,

f) 27. § (3) bekezdésében a "javaslatot tesz" szövegrész helyébe a "2 munkanapon belül javaslatot tesz" szöveg,

g) 27. § (6) bekezdésében az "5 munkanapon" szövegrész helyébe a "3 munkanapon" szöveg,

h) 29. § (3) bekezdésében a "november 20-ig" szövegrész helyébe a "november 30-ig" szöveg,

i) 29. § (4) bekezdés b) pontjában az "a szerződésben" szövegrész helyébe az "az éves támogatási szerződésben" szöveg,

j) 32. § (2) bekezdés c) pontjában a "munkavállalók számát," szövegrész helyébe a "munkavállalók számát tartós, illetve tranzit foglalkoztatás szerinti bontásban, valamint" szöveg

lép.

28. § (1) Hatályát veszti az Mmtr.

a) 5. § (3) bekezdés g) pont gd) alpontjában az "az érdekképviseleti szervezet működésének szabályzatával," szövegrész,

b) 5. § (3) bekezdés m) pont mc) és md) alpontja,

c) 6. § (1) bekezdés c) pontja,

d) 6. § (2) bekezdés c) pontja

e) 13. § (2) bekezdés d) pontja,

f) 13. § (5) bekezdésben a "- teljes munkaidőben -" szövegrész,

g) 15. § (1) bekezdés e) pontja,

h) 16. § (7) bekezdése,

i) 17. alcíme,

j) 29. § (5) bekezdés a) pontjában az "a foglalkoztató rehabilitációs foglalkoztatással érintett telephelyeit, telephelyenként" szövegrész,

k) 29. § (5) bekezdés b) pontja,

l) 43. § (5) bekezdésében a "23. § (4) bekezdése és a" szövegrész, valamint az "azzal, hogy a támogatás 2014. január 1-jét megelőző időtartamát a 23. § (4) bekezdés a)-c) pontjának alkalmazása során figyelmen kívül kell hagyni" szövegrész,

m) 49-52. §-a.

(2) Hatályát veszti az Mmtr. 5. § (1) bekezdésében az "elektronikus adathordozón egy példányban vagy" szövegrész.

3. Záró rendelkezések

29. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba, és ez a rendelet 2014. január 2-án hatályát veszti.

(2) A 28. § (2) bekezdése 2013. november 1-jén lép hatályba.

30. § Ez a rendelet a Szerződés 87. és 88. cikke alkalmazásában a támogatások bizonyos fajtáinak a közös piaccal összeegyeztethetőnek nyilvánításáról szóló 2008. augusztus 6-i 800/2008/EK bizottsági rendelet hatálya alá tartozó támogatást tartalmaz.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

1. melléklet a 335/2013. (IX. 20.) Korm. rendelethez

1. Az Mmtr. 1. melléklet 1. pont c) alpontja a következő cn) és co) alponttal egészül ki:

(Képesítési előírások:

Szakirányú továbbképzésen szerzett képzettség:)

"cn) okleveles rehabilitációs szakember,

co) rehabilitációs gazdasági menedzser."

2. Az Mmtr. 1. melléklet 2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. Gyakorlati idő:

Az 1. pont a) alpont ad) alpontja szerinti képesítés esetén további feltétel megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató munkáltatónál humánpolitikai vagy foglalkozási rehabilitációs területen eltöltött, rehabilitációs tanácsadó esetén három év, rehabilitációs mentor esetén egy év szakmai gyakorlat."

2. melléklet a 335/2013. (IX. 20.) Korm. rendelethez

1. Az Mmtr. 3. melléklet a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A negatív értékelőpontok keretei a munkáltatói kötelezettségek megszegésének egyes eseteiben)

"a) a munkaszerződés, a munkaköri leírás, illetve a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 46. §-ában előírt írásbeli tájékoztatás hiánya vagy hiányosságai (1-4 pont),"

2. Az Mmtr. 3. melléklet f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A negatív értékelőpontok keretei a munkáltatói kötelezettségek megszegésének egyes eseteiben)

"f) a foglalkozási rehabilitációs szakmai program vagy a személyes rehabilitációs terv hiánya, illetve e dokumentumokban foglaltak gyakorlati megvalósításának hiányosságai (1-4 pont),"

3. Az Mmtr. 3. melléklete a következő j) és k) ponttal egészül ki:

(A negatív értékelőpontok keretei a munkáltatói kötelezettségek megszegésének egyes eseteiben)

"j) a munkaköri orvosi alkalmassági vélemény hiánya (1-2 pont),

k) a megváltozott munkaképességet igazoló dokumentum hiánya (1-3 pont)."

Tartalomjegyzék