335/2014. (XII. 18.) Korm. rendelet
a felsőoktatási felvételi eljárásról szóló 423/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 110. § (1) bekezdés 4., 8. és 9. pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A felsőoktatási felvételi eljárásról szóló 423/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 5. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A Tájékoztató tartalmazza az elektronikus jelentkezés benyújtásával kapcsolatos adatokat, valamint a Hivatal azon postai címét, ahova a 9. § (1) bekezdés a) pontja szerinti jelentkezési kérelmet be kell küldeni."
2. § (1) A Rendelet 8. § (2a) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2a) A pótfelvételi eljárásban - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - az általános felvételi eljárás szabályai alkalmazandók. A pótfelvételi eljárás - a (7) bekezdésben foglaltak kivételével - elektronikus eljárás."
(2) A Rendelet 8. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A felvételi jelentkezési kérelem határidőig történő benyújtása alatt kell érteni azt az esetet is, amikor a jelentkező a 9. § (1) bekezdés a) pontja szerinti módon történő jelentkezés során az adatokat az (1) bekezdésben meghatározott határidőig rögzíti és 8 napon belül postára adja a kinyomtatott, aláírással hitelesített jelentkezési kérelmet."
(3) A Rendelet 8. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) A magyar felsőoktatási intézmények a határon túli kihelyezett képzéseiket a (3) bekezdésben szabályozott eljárás során hirdetik meg. Ennek során állami ösztöndíjas képzést is hirdethetnek. Ebben az esetben a jelentkezési kérelmet be lehet nyújtani a felsőoktatási intézmények által biztosított papír alapú nyomtatványon, valamint - e rendelet elektronikus ügyintézésre vonatkozó rendelkezéseitől eltérően - papír alapon benyújtható a többi dokumentum is. A felvettekről legkésőbb október 1-jéig értesítik a Hivatalt."
3. § (1) A Rendelet 9. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A jelentkezési kérelmet a Hivatalhoz a Hivatal által e célra biztosított informatikai rendszer segítségével kitöltött elektronikus nyomtatványon,
a) kinyomtatva, aláírva, postai úton beküldve, vagy
b) ügyfélkapun keresztül
lehet benyújtani."
(2) A Rendelet 9. § (2) bekezdés h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A jelentkezési kérelemnek tartalmaznia kell - az Nftv. 3. melléklet II/D. alcímének megfelelően - a jelentkező személyes adatai közül)
"h) az elérhetőségeit [lakóhelye és tartózkodási helye (értesítési) címe, valamint elektronikus levelezési címe],"
(3) A Rendelet 9. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A jelentkezési kérelemnek tartalmaznia kell továbbá legalább egy jelentkezési hely megjelölését a 10. § (2) bekezdés a) pontja szerint, valamint az alap- és kiegészítő díj befizetésének igazolását a készpénz-átutalási megbízás feladóvevényének másolatával vagy a banki átutalás igazolása másolatával."
4. § A Rendelet 11. § (2) bekezdése a következő e) és f) ponttal egészül ki:
(A jelentkezési kérelem hiányos benyújtásának minősül)
"e) a jelentkező által a jelentkezési kérelemben megjelölt, a tanulmányi pontok számításához szükséges középiskolai bizonyítvány megfelelő oldalairól készült másolatok hiánya;
f) ha a benyújtás módja - a 8. § (7) bekezdésében foglaltak kivételével - nem felel meg a 9. § (1) bekezdés a) vagy b) pontjának."
5. § (1) A Rendelet 12. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A jelentkezési kérelem elbírálásához szükséges azon adatokat, igazolásokat, okiratokat, amelyek a jelentkezési kérelem benyújtásakor még nem álltak a jelentkező rendelkezésére, a besorolási döntés időpontját megelőző 50. napig terjedő határidőn belül kell elektronikusan benyújtani. A besorolási döntés időpontját megelőző 14. napig terjedő határidőn belül kell benyújtani a jelentkezési kérelem benyújtását követően megszerzett nyelvvizsgára, érettségi bizonyítványra, érettségi tanúsítványra, oklevélre, szakképzettséget igazoló okiratra, illetve egyéb jogcímekre vonatkozó adatokat, okiratokat, igazolásokat. A keresztféléves felvételi eljárásban és a pótfelvételi eljárásban valamennyi, a jelentkezési kérelem benyújtását követően megszerzett dokumentumot a besorolási döntés időpontját megelőző 14. napig terjedő határidőig kell benyújtani. A külföldi középiskolában érettségiző jelentkező, kérelmére, hiánypótlását ettől eltérő határidővel, de legfeljebb a besorolási döntést megelőző 8. napig teheti meg."
(2) A Rendelet 12. § (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(8) A besorolási döntést megelőző 28. napig az adatfeldolgozó az adatokat feldolgozza. Ugyaneddig a határidőig a Hivatal egységes tájékoztatást küld a jelentkezőknek, amelyben értesít a különböző pontszámítási módokhoz szükséges dokumentumokról, és felhívja a jelentkezőket az általuk kívánt pontszámításhoz szükséges mellékletek benyújtásának ellenőrzésére. A tájékoztatást azon jelentkezőknek is meg kell küldeni, akik hiánypótlásra felszólítást kaptak."
6. § A Rendelet 15. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A felsőfokú végzettséggel rendelkező jelentkezőket - amennyiben alapképzésre, osztatlan képzésre vagy felsőoktatási szakképzésre jelentkeznek - a felsőoktatási intézmények a Tájékoztatóban közzétett módon a felsőfokú végzettséget tanúsító oklevél alapján, az emelt szintű érettségi követelménytől való eltekintéssel is rangsorolhatják. Ebben az esetben az oklevélért adható pontot az oklevél minősítése szerint a 23. § (1) bekezdésében megállapított ponthatár és 400 pont között arányosan kell megállapítani. Az így kapott pontszámhoz a jelentkező által elért összpontszám meghatározása érdekében hozzá kell adni a 20-21. §-ban és a 24. § (1) bekezdésében meghatározott többletpontokat. A jelentkezési kérelem csak akkor minősül a 11. § (2) bekezdés e) pontja szerint hiányosnak, ha a jelentkező az érettségi bizonyítványa és a középiskolai bizonyítványa alapján is kéri a pontszámítás elvégzését."
7. § A Rendelet 16. § (1) bekezdés nyitó szövegrésze helyébe a következő rendelkezés lép:
"A tanulmányi pontokat a jelentkező 9-12. (nyelvi előkészítő esetén 9-13.) évfolyamos középiskolai érdemjegyeiből és a középiskolai tanulmányok lezárásaként megszerzett érettségi bizonyítványban szereplő vizsgatárgyak százalékos eredményeiből a következő módon kell kiszámolni:"
8. § (1) A Rendelet 17. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az érettségi pontokat a képzési területre vagy szakra vonatkozóan meghatározott két érettségi vizsgatárgy, vagy az így meghatározott érettségi vizsgatárgyak listájából a jelentkező számára legkedvezőbb két érettségi vizsgatárgy eredményei alapján kell kiszámolni, ebben figyelembe kell venni a 3. melléklet szerint a jelentkezés meghatározott feltételeként teljesített emelt szintű érettségi vizsga eredményét."
(2) A Rendelet 17. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Ha ugyanabból a tárgyból a jelentkező több, különböző eredménnyel is rendelkezik, a számára legelőnyösebb eredményt kell figyelembe venni az (1) bekezdésben foglaltak figyelembevételével."
9. § A Rendelet 17/A. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A Hivatal az emelt szintűnek el nem ismert, azonos megnevezésű külföldi vagy külföldi rendszerű érettségi vizsgatárgyat automatikusan középszintű érettségi vizsgatárgynak számítja. Eltérő megnevezésű vizsgatárgy esetén a Hivatal a jelentkező kérelmére megvizsgálja a külföldi vagy külföldi rendszerű vizsgatárgy és a magyar rendszerű vizsgatárgy egyezőségét, és ha az egyezőség a tartalmi elemek legalább 50%-ára fennáll, akkor az középszinten teljesített vizsgatárgyként beszámítható. Automatikus a pontszámítás, amennyiben egy adott ország vagy középiskola érettségi vizsgatárgya egy korábbi eljárásban már elismerésre került."
10. § (1) A Rendelet 23. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) Alapképzésre, osztatlan képzésre - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - csak az a jelentkező vehető fel, akinek a 19. §, 20. § és a 21. § (1) bekezdés j) pontja szerint járó többletpontokkal együtt, de más jogcímen adható többletpontok nélkül számított pontszáma eléri vagy meghaladja a 280 pontot.
(2) A levelező munkarendben közszolgálati ösztöndíjas képzésként meghirdetett közigazgatás-szervező alapképzési szakra - a Tájékoztatóban meghatározott létszámban - az a Kormányablakkal összefüggő feladatokat ellátó személyek kiválasztásának és képzésének szabályairól szóló 148/2012. (VII. 6.) Korm. rendelet 11. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott képzésről kiállított bizonyítvánnyal rendelkező jelentkező vehető fel, aki teljesíti a felsőoktatási intézmény által meghatározott felvételi követelményt. Az ilyen jelentkezőt a többletpontok nélkül szerezhető maximális pontszámmal kell figyelembe venni."
(2) A Rendelet 23. §-a a következő (3) és (4) bekezdésekkel egészül ki:
"(3) Alapképzésre, osztatlan képzésre - az (1) bekezdésben foglaltak mellett, a (4) bekezdésben szabályozott kivétellel - az a jelentkező vehető fel, aki
a) legalább B2 szintű, általános nyelvi, komplex nyelvvizsgával vagy azzal egyenértékű okirattal rendelkezik és
b) legalább egy emelt szintű érettségi vizsgát tett vagy felsőfokú végzettséget tanúsító oklevéllel rendelkezik.
(4) A (3) bekezdés b) pontját nem kell alkalmazni a művészet képzési terület képzésére jelentkezőre."
11. § A Rendelet 26. § (1) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:
(A Hivatal a besorolási döntést)
"c) a pótfelvételi eljárás esetén legkésőbb a képzés indítása szerinti év augusztus 28. napjáig"
(hozza meg.)
12. § A Rendelet 34. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A felvételi követelményeket és a rangsorolás módját a felsőoktatási intézmény a szabályzatában határozza meg azzal, hogy csak az a jelentkező vehető fel, akinek a pontszáma a (3) bekezdésben meghatározott pontszám 50 százalékát eléri. Az Nftv. 40. § (4) bekezdése szerinti oklevél és nyelvvizsga meglétét, a hátrányos helyzetet, a fogyatékosságot, a gyermek gondozása céljából fennálló fizetés nélküli szabadságot, a csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban vagy gyermekgondozási díjban való részesülést igazoló dokumentumokat a felsőoktatási felvételi eljárásban a Hivatal vizsgálja."
13. § A Rendelet 41. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A jelentkező az Nftv. 108. § 1a. pontja szerinti képzési területhez tartozó szakra vonatkozó felvételi döntést követően a felsőoktatási intézményhez benyújtott kérelmére, a duális képzésre jogosult felsőoktatási intézmény külön döntése alapján duális képzésben vehet részt."
14. § A Rendelet 48. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"48. § (1) A felsőoktatási felvételi eljárásról szóló 423/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet módosításáról szóló 335/2014. (XII. 18.) Korm. rendelet 6. §-ával módosított 15. § (6) bekezdését először a 2015. évi általános felvételi eljárásban kell alkalmazni.
(2) A 2014. év tekintetében gyakorlatigényesnek minősül a felsőoktatási alap- és mesterképzésről, valamint a szakindítás eljárási rendjéről szóló 289/2005. (XII. 22.) Korm. rendelet 1. és 2. számú mellékletében 2014. április 18-án gyakorlatigényesként megjelölt szak."
15. § A Rendelet a következő 49. §-sal egészül ki:
"49. § Ahol e rendelet csecsemőgondozási díjat említ, azon terhességi-gyermekágyi segélyt kell érteni, ha az ellátásra való jogosultság 2015. január 1-jét megelőzően nyílt meg."
16. § (1) A Rendelet 3. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.
(2) A Rendelet 4. melléklete a 2. melléklet szerint módosul.
17. § A Rendelet
a) 3. § (6) bekezdésében az "A miniszter" szövegrész helyébe az "Az oktatásért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter)",
b) 7. § (2) bekezdésében a "szak, szakképzés" szövegrész helyébe a "képzés",
c) 11. § (1) bekezdésében a "3-áig a" szövegrész helyébe a "3-áig, a",
d) 12. § (2) bekezdésében az "az Educatio Nkft." szövegrész helyébe az "a miniszter által kijelölt szerv (a továbbiakban: adatfeldolgozó)",
e) 16. § (1) bekezdés b) pontjában a "vizsgabizonyítványban" szövegrész helyébe a "bizonyítványban",
f) 17/A. § (3) bekezdésében a "vizsgabizonyítványként" szövegrész helyébe a "bizonyítványként",
g) 19. § (1) bekezdésében az "eredményű érettségi vizsgáért" szövegrész helyébe az "eredményű második érettségi vizsgáért",
h) 20. § (1) bekezdésében a "jelentkező az államilag" szövegrész helyébe a "jelentkező a felvételi követelményen felül teljesített, államilag",
i) 21. § (1) bekezdés j) pontjában az "emelt szintű vagy felsőfokú (54-es vagy 55-ös szakmaszámú) szakképesítésért" szövegrész helyébe az "emeltszintű (54-es szakmaszámú) szakképesítésért vagy emeltszintű (55-ös szakmaszámú) szakképesítés-ráépülésért",
j) 24. § (1) bekezdés c) pontjában a "terhességi-gyermekágyi segélyben" szövegrész helyébe a "csecsemőgondozási díjban",
k) 28/A. § (1) és (2) bekezdésében, 29. § (2) és (3) bekezdésében, 30. § (1) bekezdésében az "Educatio Nkft." szövegrész helyébe az "adatfeldolgozó",
l) 29. § (1) bekezdésében a "végezhetik" szövegrész helyébe a "végzik",
m) 35. §-ában a "lapot" szövegrész helyébe a "kérelmet",
n) 44. § (3) bekezdésében az "A 24. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott" szövegrész helyébe az "A hátrányos helyzetű",
o) 4. mellékletében foglalt táblázatban az "emelt szintű és felsőfokú (54-es vagy 55-ös szakmaszámú) szakképesítések" szövegrész helyébe az "emeltszintű (54-es szakmaszámú) szakképesítések vagy emeltszintű (55-ös szakmaszámú) szakképesítés-ráépülések"
szöveg lép.
18. § (1) Hatályát veszti a Rendelet
a) 8. § (3) bekezdés h) pontjában a "vagy az elutasításról" szövegrész,
c) 10. § (3) bekezdésében a "postai úton vagy" szövegrész,
d) 25. § (1) bekezdésében az "a miniszter," szövegrész,
e) 29. § (1) bekezdésében az "is" szövegrész,
f) 45. § (2) és (3) bekezdése,
g) 4. melléklet A:3 mezőjében a "szakképesítések" szövegrész és
h) 4. melléklet A:16 és A:22 mezőjében a "szakképesítés" szövegrész.
(2) Hatályát veszti a Rendelet 48. § (2) bekezdése.
19. § (1) Ez a rendelet - a (2)-(4) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetése napján 21 órakor lép hatályba.
(2) A 12. §, a 15. §, a 17. § j) pontja és a 18. § (2) bekezdése 2015. január 1-jén lép hatályba.
(3) A 16. § (1) bekezdése 2016. január 1-jén lép hatályba.
(4) A 10. § (2) bekezdése, valamint a 17. § g) és h) pontja 2020. január 1-jén lép hatályba.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
1. melléklet a 335/2014. (XII. 18.) Korm. rendelethez
1. A Rendelet 3. melléklet 2. pontjában a C:6. mező helyébe a következő mező lép:
(C Emelt szintű érettségi követelmény) | |
(6.) | A felsorolt tárgyak közül egyet emelt szinten kell teljesíteni: a szakiránynak megfelelően francia nyelv, olasz nyelv, portugál nyelv, román nyelv, román nyelv és irodalom, spanyol nyelv. |
2. A Rendelet 3. melléklet 2. pontjában a C:9. mező helyébe a következő mező lép:
(C Emelt szintű érettségi követelmény) | |
(9.) | A felsorolt tárgyak közül egyet emelt szinten kell teljesíteni: magyar nyelv és irodalom, történelem, angol nyelv, arab nyelv, francia nyelv, japán nyelv, latin nyelv, német nyelv, olasz nyelv, orosz nyelv, spanyol nyelv, újgörög nyelv. |
3. A Rendelet 3. melléklet 8. pontjában a C:5. mező helyébe a következő mező lép:
(C Emelt szintű érettségi követelmény) | |
(5.) | A felsorolt tárgyak közül egyet emelt szinten kell teljesíteni: angol nyelv, francia nyelv, német nyelv, olasz nyelv, orosz nyelv, spanyol nyelv, magyar nyelv és irodalom, matematika, társadalomismeret, történelem, informatika, informatikai alapismeretek. |
4. A Rendelet 3. melléklete a következő 9. ponttal egészül ki: "9. Természettudomány képzési terület
A Alapképzési szakok | B Osztatlan mesterképzési szakok | C Emelt szintű érettségi követelmény | |
1. | matematika | A felsorolt tárgyak közül egyet emelt szinten kell teljesíteni: biológia, fizika, földrajz, kémia, matematika." |
2. melléklet a 335/2014. (XII. 18.) Korm. rendelethez
A Rendelet 4. mellékletében az A:23. mező helyébe a következő mező lép:
[A Az Országos Képzési Jegyzék szerinti emeltszintű (54-es szakmaszámú) szakképesítések vagy emeltszintű (55-ös szakmaszámú) szakképesítés-ráépülések] | |
(23.) | sportkommunikátor; fitness-wellness instruktor; sportedző; személyi edző, rekreációs mozgásprogram-vezető |