Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

5/2016. (I. 22.) Korm. rendelet

az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának kiadásáról szóló 100/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet, valamint az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának kiadásáról szóló 100/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet módosításáról szóló 36/2015. (III. 6.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 94. § (4) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának kiadásáról szóló 100/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet módosítása

1. § (1) Az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának kiadásáról szóló 100/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R1.) 4. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a § a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A gimnázium és a szakgimnázium a tizenegyedik-tizenkettedik évfolyamon a kötelező közismereti vizsgatárgyból biztosítja, hogy a tanuló - választása szerint - mind a középszintű, mind az emelt szintű érettségi vizsgára fel tudjon készülni. A szakközépiskola az érettségi vizsgára felkészítő évfolyamokon a kötelező közismereti vizsgatárgyból biztosítja, hogy a tanuló a középszintű érettségi vizsgára fel tudjon készülni.

(2a) A szakgimnázium biztosítja, hogy a tanuló

a) képzési ágazatának megfelelő ágazati,

b) ágazaton kívüli

szakmai vizsgatárgya érettségi vizsgájára fel tudjon készülni."

(2) Az R1. 4. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A gimnázium legalább két, a szakgimnázium az ágazati és ágazaton kívüli szakmai vizsgatárgyon kívül legalább egy vizsgatárgyból a helyi tantervében meghatározottak szerint teszi lehetővé az emelt szintű érettségi vizsgára történő felkészülést. E döntéséhez kikéri az iskolai diákönkormányzat véleményét. Az emelt szintre történő felkészítés mellett a kötelező érettségi vizsgatárgyakon kívül gimnáziumban legalább három, szakgimnáziumban legalább kettő vizsgatárgyból lehetővé kell tenni a középszintű vizsgára történő felkészülést. A (2) és (3) bekezdés alkalmazásában az idegen nyelv vizsgatárgyak egy vizsgatárgynak minősülnek."

2. § Az R1. 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. § (1) A vizsgázó - függetlenül attól, hogy a középiskolában milyen szintű vizsgára készült fel - dönt abban a kérdésben, hogy középszinten vagy emelt szinten tesz érettségi vizsgát az egyes vizsgatárgyakból.

(2) Azokból a vizsgatárgyakból, amelyekből a vizsgázó a vizsgaszabályzatban foglaltak alapján érettségi vizsgát tehet, a vizsgatárgy választásának joga nem korlátozott. A vizsgatárgy választásának jogával a vizsgaidőszak rendjéhez, ezen belül a kitűzött vizsganapokhoz igazodva lehet élni.

(3) A vizsgatárgyak az általános és a részletes vizsgakövetelményekre épülnek (a továbbiakban: központi vizsgakövetelményekre épülő vizsgatárgy). Az általános vizsgakövetelmények határozzák meg, hogy a vizsgatárgy milyen vizsgarészekből áll. A vizsgarészek a következők: szóbeli, írásbeli, gyakorlati.

(4) Ha a középiskola központi vizsgakövetelményekre épülő vizsgatárgyból érettségi vizsgára történő felkészítést kíván biztosítani, akkor a felkészítésre a helyi tantervében középszintű érettségi vizsgára történő felkészítés esetén legalább százharmincnyolc órát, emelt szintű érettségi vizsgára történő felkészítés esetén pedig legalább kettőszázhetvenhat órát kell biztosítania.

(5) A magyar nyelv és irodalom vizsgatárgy helyett magyar mint idegen nyelv vizsgatárgyból érettségi vizsgát az tehet, aki

a) nem magyar állampolgár, vagy

b) a középiskolai tanulmányai befejezését megelőző négy tanév közül legalább hármat nem a magyar köznevelési rendszerben végzett.

(6) Magyar mint idegen nyelv vizsgatárgyból kizárólag középszintű érettségi vizsgát lehet tenni.

(7) Ha a vizsgázót - az Nkt. 56. § (1) bekezdése alapján a kötelező és a kötelezően választandó érettségi vizsgatárgynak megfelelő tantárgyból középiskolában - mentesítették az érdemjegyekkel és osztályzatokkal történő értékelés, minősítés alól, akkor az adott tantárgy helyett a vizsgázó egy másik, általa választott vizsgatárgyból tehet érettségi vizsgát. A vizsgázó részére - a szakértői bizottság szakvéleménye alapján - kérelmére engedélyezni kell az írásbeli beszámoló szóbeli beszámolóval vagy a szóbeli beszámoló írásbeli beszámolóval történő felváltását, és biztosítani kell a hosszabb felkészülési időt."

3. § Az R1. 10. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A vizsgaszabályzatban az igazgató számára meghatározott feladatokat és hatásköröket a középiskola vagy a többcélú intézmény vezetője, a kormányhivatal által működtetett vizsgabizottság esetén a köznevelési feladatok ellátásáért felelős szervezeti egység vezetője (a továbbiakban együtt: igazgató) látja el."

4. § (1) Az R1. 12. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Érettségi vizsga a tanulói jogviszony keretében, az érettségi bizonyítvány megszerzése előtt abból a vizsgatárgyból tehető, amelynek a helyi tantervben a jelentkező számára az adott tantárgyra vonatkozóan meghatározott követelményeit az érettségi vizsgára jelentkező teljesítette, tudását osztályzattal értékelték, és ezt bizonyítvánnyal igazolni tudja. Ha a tanuló olyan vizsgatárgyból kíván érettségi vizsgát tenni, amelyből középiskolájának helyi tanterve szerint nem tehet érettségi vizsgát, e vizsgatárgy esetében a jelentkezési feltételt vendégtanulói jogviszonyban, másik középiskolában teljesítheti. Az érettségi bizonyítvány megszerzése, továbbá a tanulói jogviszony megszűnése utáni érettségi vizsgán bármely vizsgatárgyból - idegen nyelv esetén a magyarországi középiskolában tanított nyelvekből - tehető érettségi vizsga."

(2) Az R1. 12. § (4) bekezdés a) és b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Érettségi vizsgára lehet jelentkezni)

"a) tanulói jogviszony fennállása alatt, az érettségi bizonyítvány megszerzése előtt abban a középiskolában, szakképzési centrumban, amellyel a tanulói jogviszony fennáll, vagy, ha az nem szervez érettségi vizsgát, a kijelölt középiskolában, szakképzési centrumban,

b) tanulói jogviszony fennállása alatt, az érettségi bizonyítvány megszerzése után abban a középiskolában, szakképzési centrumban, amellyel a tanulói jogviszony fennáll, vagy, ha az nem szervez érettségi vizsgát, a kijelölt középiskolában, szakképzési centrumban vagy a kormányhivatalban,"

(3) Az R1. 12. §-a a következő (6a) és (6b) bekezdéssel egészül ki:

"(6a) Szakközépiskolában az érettségi vizsgára felkészítő évfolyamokat követő érettségi vizsgára való jelentkezéskor igazolni kell, hogy a jelentkező rendelkezik iskolai rendszerű nevelésben-oktatásban szerzett, államilag elismert szakképesítéssel.

(6b) A vizsgázónak, ha rendes érettségi vizsgáját középiskolai tanulmányainak teljes befejezése után, tanulói jogviszonyon kívül teszi, és iskolai rendszerű nevelésben-oktatásban szerzett, államilag elismert szakképesítéssel rendelkezik, a vizsgára való jelentkezéskor nyilatkoznia kell arról, hogy kötelezően választandó vizsgatárgyból kíván-e érettségi vizsgát tenni. Ezt a nyilatkozatát az adott vizsgaidőszakban nem változtathatja meg."

(4) Az R1. 12. §-a a következő (15a) bekezdéssel egészül ki:

"(15a) Ha a tanuló a középiskola elvégzését követő érettségi vizsgaidőszakban az írásbeli érettségi vizsgaidőszak kezdetéig nem rendelkezik az Nkt. 6. § (4) bekezdésében a közösségi szolgálat teljesítésére meghatározott feltétellel, érettségi vizsgáit nem kezdheti meg, az adott vizsgaidőszakra vonatkozó összes érettségi jelentkezését az igazgató törli."

5. § Az R1. 17/A. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A tantárgyi bizottság a vizsgabizottságtól függetlenül működik. Tagjai a vizsgabizottságnak nem tagjai. A kormányhivatal által a tantárgyi bizottság működési helyszínéül kijelölt állami vagy nemzetiségi önkormányzati fenntartású köznevelési intézmény a tantárgyi bizottság működéséhez szükséges, az érettségi vizsga részletes követelményeiről szóló 40/2002. (V. 24.) OM rendeletnek az egyes vizsgatárgyakra vonatkozó vizsgaleírásaiban felsorolt, a vizsgabizottságot működtető intézmény által biztosítandó és a vizsgán használható segédeszközöket, valamint a vizsgák lebonyolításához szükséges összes tárgyi feltételt térítésmentesen bocsájtja a kormányhivatal rendelkezésére. A tantárgyi bizottság működéséhez szükséges további feltételeket a kormányhivatal biztosítja. A tantárgyi bizottság elnöke és tagja az lehet, aki megfelel a vizsgáztató tanárra megállapított feltételeknek."

6. § Az R1. 18/A. § (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A tételkészítő bizottság az elnök irányításával működik. Az elnök felelős a feladatlapok javítási, értékelési útmutatóinak szakszerű elkészítéséért, azért, hogy azok megfeleljenek a központi vizsgakövetelményeknek, valamint azoknak a Hivatal és a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal vezetője részére történő átadásáért.

(5) A feladatlapokat, valamint a javítási, értékelési útmutatókat a Hivatal vagy a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal vezetője átveszi a tételkészítő bizottság elnökétől."

7. § Az R1. 20. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A vizsgázónak legalább harminc perccel az írásbeli vizsga időpontja előtt meg kell jelennie a vizsga helyszínén. A vizsga kezdete előtt az igazgató, vagy az általa erre írásban kijelölt pedagógus a felügyelő tanár jelenlétében mindegyik vizsgateremben megállapítja a jelenlévők személyazonosságát. Ezt követően az igazgató, vagy az általa erre írásban kijelölt pedagógus ismerteti az írásbeli vizsga szabályait, és azok megszegésének lehetséges következményeit, majd kiosztja a feladatlapokat. A feladatlapok kiosztásakor a vizsgázók közül csak a vizsgázásra kijelölt csoport tagjai lehetnek jelen. A feladatlapok kiosztását követően a felügyelő tanár jelzi, hogy a vizsgázók a munkát megkezdhetik, és ennek időpontját rögzíti a vizsga jegyzőkönyvében. A feladatok kidolgozására rendelkezésre álló időt ezen időponttól kell számítani."

8. § Az R1. 26. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Ha a vizsgabizottság elnöke a (3) bekezdés szerinti dokumentumok vizsgálata során a középszintű vizsgadolgozatokban javítatlan hibát talált, vagy úgy ítéli meg, hogy a szaktanár eltért a javítási, értékelési útmutatótól, az igazgató útján haladéktalanul felhívja a javító szaktanárt az érintett vizsgadolgozatoknak a javítási, értékelési útmutató szerinti újbóli javítására."

9. § Az R1. 28. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vizsgabizottság elnöke ellenőrizheti az érettségi vizsgára történő bocsátás jogszerűségét. Abban az esetben, ha a rendelkezésre álló iratok alapján valószínűsíthető, hogy a vizsgára bocsátás előfeltételei nem álltak fenn, vagy az írásbeli vizsga lebonyolítása során jogszabálysértés történt, és az igazgató, valamint a vizsgázó meghallgatásával sem tisztázható egyértelműen a vizsgára bocsátás jogszerűsége, a jogszabálysértés ténye, úgy a vizsgabizottság elnöke a tájékoztató értekezleten közli a vizsgázóval, hogy a vizsgát folytathatja, de amennyiben később bebizonyosodik, hogy a vizsgára bocsátás előfeltételei nem álltak fenn, vagy a vizsga lebonyolítása során jogszabálysértés történt, a miniszter az érettségi vizsgáját megsemmisítheti. A tájékoztatás megtörténtét a részletes jegyzőkönyvben rögzíteni kell.

(2) Ha a vizsgabizottság megállapítja, hogy a vizsgára bocsátás előfeltételei valamely vizsgatárgyból nem álltak fenn, vagy a vizsga lebonyolítása során jogszabálysértés történt, és a jogszerű állapot helyreállítása nem lehetséges, megsemmisíti az adott vizsgatárgyból addig elért eredményt, és az adott vizsgatárgy vizsgáját határozattal törli."

10. § Az R1. 30. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a § a következő (2a)-(2p) bekezdésekkel egészül ki:

"(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetben az írásbeli vizsgára vonatkozó rendelkezéseket a (2a)-(2p) bekezdésekben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2a) A vizsgázót külön, kizárólag az emelt szintű vizsgán résztvevőkből álló vizsgacsoportba kell beosztani.

(2b) A feladatlapokat a felügyelő tanár - a járási hivatal közreműködésével - veszi át a kormányhivatal megbízottjától, és viszi magával a vizsga helyszínére.

(2c) A vizsgázókat a vizsgacsoporton belül folyamatosan, az arab számokat alkalmazva sorszámmal kell ellátni, a csoport száma törve a vizsgázó sorszámával adja a vizsgázó azonosító jelét.

(2d) A vizsgázókról - vizsgatermenként - vizsgáztatási jegyzéket kell készíteni, a vizsgáztatási jegyzék tartalmazza a vizsga helyét, idejét, a vizsgatárgyat, a vizsgázó nevét, anyja nevét, születési idejét és azonosító jelét.

(2e) A felügyelő tanár az ültetést követően megállapítja a vizsgázók személyazonosságát, ismerteti az írásbeli vizsga szabályait, és azok megszegésének lehetséges következményeit, majd minden vizsgázó részére átad egy-egy borítékot. A borítékon fel kell tüntetni a vizsgázó azonosító jelét, a vizsgatárgyat és a vizsga szintjét. A borítékon a vizsgázó nevét nem szabad feltüntetni. Ezt követően kiosztja a feladatlapokat. A feladatlapok kiosztásakor a vizsgázók közül csak a vizsgázásra kijelölt csoport tagjai lehetnek jelen. A feladatlapok kiosztása után a felügyelő tanár jelzi, hogy a vizsgázók a munkát megkezdhetik és ennek időpontját rögzíti a vizsga jegyzőkönyvében. A feladatok kidolgozására rendelkezésre álló időt ezen időponttól kell számítani. A vizsgázó mindegyik átvett feladatlap minden oldalán, valamint a pótlapokon feltünteti az azonosító jelét, valamint a pótlapokon a vizsganap keltét és a vizsgatárgy nevét. Vázlatot, jegyzetet csak ezeken a lapokon lehet készíteni.

(2f) Az írásbeli munka befejezése után a felügyelő tanár - a vizsgázó jelenlétében - ellenőrzi, hogy a vizsgadolgozaton, a borítékon és a jegyzékben szereplő azonosító jelek megegyeznek-e, továbbá a jegyzéken feljegyzi a befejezés időpontját, és aláírja a jegyzéket.

(2g) A vizsgázó a boríték lezárása után a jegyzék aláírásával igazolja, hogy az azonosító jelek egyeztetése megtörtént.

(2h) A kormányhivatal megbízottja a vizsgázók nevét és azonosító jelét tartalmazó jegyzéket a kidolgozási idő lejártával átveszi a felügyelő tanároktól.

(2i) A lezárt borítékot a kormányhivatal megbízottja és a felügyelő tanár aláírásával, valamint az iskola körbélyegzőjének lenyomatával hitelesíti. A kormányhivatal megbízottja a jegyzéket a vizsgahelyszínen való tárolás időtartama alatt köteles elzárni oly módon, hogy ahhoz illetéktelen személy ne férhessen hozzá.

(2j) A vizsgadolgozatokat tartalmazó borítékokat, valamint a (2i) bekezdés szerint lezárt és hitelesített borítékban az emelt szintű vizsgacsoportok vizsgáztatási jegyzékeit, az írásbeli vizsgának a felügyelő tanár és a kormányhivatal megbízottja által aláírt jegyzőkönyvét, továbbá az esetleges szabálytalanságok kivizsgálásával kapcsolatosan a 23. § (2) bekezdése szerint elkészített jegyzőkönyveket a kormányhivatal által meghatározott időpontban át kell adni a kormányhivatalnak.

(2k) A vizsgadolgozatok kijavítása, értékelése a kormányhivatal által felkért szaktanár feladata.

(2l) A kormányhivatal a vizsgadolgozat kijavítása után a vizsgajegyzék alapján rávezeti a kijavított vizsgadolgozatra a vizsgázó nevét.

(2m) A kormányhivatal a kijavított vizsgadolgozatokat átadja a vizsgabizottságot működtető intézmény igazgatójának.

(2n) A vizsgadolgozatok megtekintésének napját a Hivatal határozza meg. A kormányhivatal tájékoztatja a vizsgázót, hogy a vizsgadolgozatát hol és mikor tekintheti meg.

(2o) Az igazgató a vizsgázónak a kijavított vizsgadolgozatra benyújtott észrevételét a vizsgadolgozattal együtt megküldi a kormányhivatalnak, amely az észrevétellel érintett feladatot egy olyan szaktanárral, aki a dolgozat értékelésében eddig nem vett részt a javítási, értékelési útmutató alapján újraértékelteti. A szaktanár megállapítja az általa javasolt pontszámot, amely a korábbiakban megállapított pontszámtól pozitív és negatív irányban is eltérhet, ezt követően a szaktanár értékelésének eredményét a kormányhivatal megküldi a vizsgabizottságot működtető intézmény igazgatójának.

(2p) Az igazgató a kormányhivatal által megküldött vizsgadolgozatokat és a szaktanári értékeléseket továbbítja a vizsgabizottság elnökének."

11. § Az R1. 31. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az igazgató által megküldött tételsorokat a vizsgabizottság elnöke aláírásával jóváhagyja, megőrzi, és a vizsgabizottság előzetes értekezletén átadja a kérdező tanárnak. Ha a vizsgabizottság elnöke úgy ítéli meg, hogy a középszintű szóbeli tételsor eltér a vizsgatárgy részletes követelményeitől, az igazgató útján azonnal felhívja a kérdező tanárt az érintett szóbeli tételeknek a vizsgakövetelmények szerinti átdolgozására."

12. § Az R1. 36. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szóbeli vizsga megkezdése előtt a vizsgabizottság elnöke meggyőződik a vizsgázó személyazonosságáról. A szóbeli vizsgán a tételt a vizsgázó húzza, és kiválasztja a tétel kifejtéséhez szükséges segédeszközt. A tételben szereplő kérdések megoldásának sorrendjét - ha a részletes vizsgakövetelmények másként nem rendelkeznek - a vizsgázó határozza meg. A kihúzott tétel sorszámát rá kell vezetni az osztályozó ívre."

13. § Az R1. 40/A. § (1) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:

(Ha a vizsgázó emelt szintű érettségi vizsgát tesz, a 31-37. §-ban foglaltakat a következő eltéréssel kell alkalmazni:)

"h) a szóbeli vizsga megkezdése előtt a tantárgyi bizottság elnöke meggyőződik a vizsgázó személyazonosságáról."

14. § (1) Az R1. 45. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Érettségi bizonyítványt kell kiállítani annak, aki teljesítette az érettségi vizsga követelményeit. Az érettségi bizonyítványt az a vizsgabizottság adja ki, amelyik előtt a vizsgázó az érettségi bizonyítvány megszerzéséhez szükséges összes rá vonatkozó feltételt teljesítette."

(2) Az R1. 45. § (3) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:

(Az érettségi bizonyítványban, tanúsítványban fel kell tüntetni,)

"c) ha az érettségi bizonyítvány az Nkt. 6. § (1) bekezdése értelmében a szakképzésre vonatkozó jogszabályokban meghatározottak szerinti munkakör betöltésére képesít, az erre vonatkozó kötelező záradékot."

15. § Az R1. 48. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Azok részére, akik vendégtanulóként tettek érettségi vizsgát, illetve akik pótló vizsgát tehetnek, vagy akiknek javítóvizsgát kell tenniük, valamint akik előrehozott vizsgát, vagy az érettségi bizonyítvány megszerzése előtt szintemelő vizsgát tettek, az érettségi vizsga eredményének kihirdetésekor a vizsgabizottság elnöke törzslapkivonatot ad át. Azok részére, akik pótló vizsgát tehetnek, a törzslapkivonathoz csatolni kell a már teljesített vizsgarészekről készült osztályozó ívet is. Az igazgató törzslapkivonatot állít ki és ad át annak is, aki a törzslapkivonatot elvesztette. A törzslapkivonat kiállításáért - kivéve, ha a vizsga a külön jogszabályban foglaltak szerint ingyenes - a kiállítás napján érvényes kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) tíz százalékának megfelelő díjat kell befizetni a vizsgabizottságot működtető intézmény részére. Az előrehozott vagy az érettségi bizonyítvány megszerzése előtt letett szintemelő érettségi vizsgáról kiállított törzslapkivonat másolatát - ha az érettségi vizsgát nem abban a középiskolában tették le, amellyel a vizsgázó tanulói jogviszonyban áll - meg kell küldeni az érintett iskola igazgatójának."

16. § Az R1. 50. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az érettségi bizonyítvány rovatainak kitöltésekor a vizsgatárgyak felesleges rovatait egy-egy vízszintes vonallal érvényteleníteni kell. A törzslapon és az érettségi bizonyítványban - feltéve, hogy a vizsgázó négy kötelező érettségi vizsgatárgyból tesz érettségi vizsgát - záradékkal kell rögzíteni azt, hogy a vizsgázó az iskolai rendszerű nevelésben-oktatásban szerzett államilag elismert szakképesítéssel rendelkezik."

17. § Az R1.

a) 1. számú melléklete az 1. melléklet,

b) 1. számú melléklete a 2. melléklet,

c) 2. számú melléklete a 3. melléklet

szerint módosul.

18. § Az R1.

1. 1. §-ában a "gimnáziumi és a szakközépiskolai (a továbbiakban a gimnázium és a szakközépiskola együtt: középiskola)" szövegrész helyébe a "középiskolai",

2. 2. §-ában a "szakmai előkészítő vizsgatárgyak" szövegrész helyébe az "a tanuló képzési ágazatának megfelelő ágazati, és a vizsgaszabályzat 2. számú mellékletében foglalt táblázat A oszlopában meghatározott ágazaton kívüli szakmai vizsgatárgy",

3. 2. §-ában a "nemzeti, etnika kisebbséget" szövegrész helyébe a "nemzetiséget",

4. 9. §

a) (3) bekezdésében a "vizsgaidőszakában letett" szövegrész helyébe a "vizsgaidőszakában első alkalommal letett",

b) (9) bekezdésében a "kiadása után iskolai felvételi kérelem elbírálásához vagy más okból" szövegrész helyébe a "kiadása után",

c) (10) bekezdésében az "a Hivatal" szövegrész helyébe az "az Oktatási Hivatal (a továbbiakban: Hivatal)",

5. 10. § (2) bekezdésében a "középiskola, illetve" szövegrész helyébe a "középiskola, szakképzési centrum, vagy",

6. 11. § (6) bekezdésében az "a vizsgabizottságot működtető intézmény vezetője (a továbbiakban: igazgató)" szövegrész helyébe az "az igazgató",

7. 12. §

a) (7) bekezdésében az "a középiskolának az igazgatója" szövegrész helyébe az "a köznevelési intézménynek a vezetője",

b) (9) bekezdésében a "határozatot" szövegrész helyébe a "döntést",

8. 18. § (3) bekezdésében az "A szakmai előkészítő" szövegrész helyébe az "Az ágazati szakmai",

9. 19. § (4) bekezdésében a "feladatlap" szövegrész helyébe a "vizsgatárgy vizsgakövetelménye",

10. 20. § (7) bekezdés b) pontjában a "hogy az iskolai tanulmányok során alkalmazott segédeszközt" szövegrész helyébe a "hogy a szakértői bizottság szakvéleményében előírt, illetve az iskolai tanulmányok során alkalmazott segédeszközt",

11. 21. §

a) (1) bekezdésében a "lapokon, feladatlapokon" szövegrész helyébe a "pótlapokon",

b) (2) bekezdésében az "az iskolának" szövegrész helyébe az "a vizsgaszervező intézménynek",

c) (3) bekezdésében az "az írásbeli válaszok kidolgozásának megkezdése előtt mindegyik átvett feladatlapon feltünteti a nevét, a vizsganap keltét, a vizsgatárgy megnevezését" szövegrész helyébe a "mindegyik átvett feladatlapon, pótlapon feltünteti a nevét, valamint a pótlapokon a vizsganap keltét és a vizsgatárgy nevét",

d) (6) bekezdésében az "áthúzza, a megoldást tartalmazó vizsgadolgozatot az üres feladatlapokkal, a piszkozatot tartalmazó áthúzott lapokkal együtt belehelyezi a nevével ellátott borítékba, és nyitva átadja a felügyelő tanárnak. A felügyelő tanár - a vizsgázó jelenlétében - ellenőrzi, hogy" szövegrész helyébe az "áthúzza, a felhasznált pótlapok számát felírja a vizsgadolgozat címlapjára. A megoldást tartalmazó vizsgadolgozatot, a piszkozatlapokat is tartalmazó áthúzott pótlapokkal együtt belehelyezi a nevével ellátott borítékba, és nyitva átadja a felügyelő tanárnak. A felügyelő tanár - a vizsgázó jelenlétében - ellenőrzi a pótlapok számát, és azt, hogy",

12. 23. § (2) bekezdésében az "az iskola igazgatója" szövegrész helyébe az "az igazgató",

13. 24. § (4) bekezdés b) pontjában a "szóbelivel történő kiváltása" szövegrész helyébe a "szóbeli vizsgarésszel történő pótlása",

14. 31. § (3) bekezdésében az "és az akkreditált vizsgatárgy követelményei" szövegrész helyébe a "követelményei",

15. 35. § (4) bekezdésében a "kérdező tanár" szövegrész helyébe a "vizsgaszervező intézmény",

16. 36. § (5) bekezdésében az "Ez esetben a szóbeli minősítést a póttételre adott felelet alapján kell kialakítani úgy, hogy az elért pontszámot meg kell felezni és egész pontra fel kell kerekíteni, majd a százalékos minősítést és az osztályzatot ennek alapján kell kiszámítani." szövegrész helyébe az "Ez esetben a szóbeli minősítést a póttételre adott felelet alapján kell kialakítani úgy, hogy az elért pontszámot meg kell felezni és egész pontra fel kell kerekíteni, majd a százalékos minősítést és az osztályzatot ennek alapján kell kiszámítani. Ha a vizsgázó a póttétel húzásától elzárkózik, ezt a tényt a jegyzőkönyvben rögzíteni kell.",

17. 37. § (1) bekezdés c) pontjában a "vizsga során" szövegrész helyébe a "vizsga közben a szakvéleményben előírt vagy",

18. 40/A. § (1) bekezdés a) pontjában az "a szakmai előkészítő" szövegrész helyébe az "az ágazati szakmai",

19. 42. § (1) bekezdésében a "befejezése után" szövegrész helyébe a "befejezése után, legkésőbb az azt követő munkanapon",

20. 45. § (5) bekezdés a) és b) pontjában a "ha teljesítette" szövegrész helyébe a "ha a részletes követelményekben meghatározott módon teljesítette",

21. 53. § (8) bekezdésében a "Hivatal" szövegrész helyébe a "kormányhivatal",

22. 54. § (5) bekezdésében a "feltételeknek" szövegrész helyébe a "feltételeknek, és",

23. 54. § (5) bekezdés a) és b) pontjában a "ha teljesítette" szövegrész helyébe az "a részletes követelményekben meghatározott módon teljesítette"

szöveg lép.

19. § Hatályát veszti az R1.

a) 18/A. § (6) bekezdése,

b) 22. § (3) bekezdése,

c) 29. § (3) bekezdés c) pontja,

d) 31. § (1) bekezdés b) pontja,

e) 53. § (7) bekezdése,

f) 2. számú melléklet MÁSODIK RÉSZ cím, AZ ÉRETTSÉGI VIZSGATÁRGYAK ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI alcím

1. EGÉSZSÉGÜGYI ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

2. SZOCIÁLIS ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

3. OKTATÁSI ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

4. MŰVELŐDÉSI ÉS KOMMUNIKÁCIÓS ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

5. GÉPÉSZETI ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

6. ELEKTRONIKAI ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

7. INFORMATIKAI ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

8. VEGYIPARI ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

9. ÉPÍTÉSZETI ÉS ÉPÍTÉSI ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

10. KÖNNYŰIPARI ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

11. FAIPARI ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

12. NYOMDAIPARI ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

13. KÖZLEKEDÉSI ALAPISMERETEK (KÖZLEKEDÉS - ÜZEMVITEL, KÖZLEKEDÉSTECHNIKA) ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

14. KÖRNYEZETVÉDELMI-VÍZGAZDÁLKODÁSI ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

15. KÖZGAZDASÁGI ALAPISMERETEK (ÜZLETI GAZDASÁGTAN, ELMÉLETI GAZDASÁGTAN) ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

16. ÜGYVITELI ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

17. KERESKEDELMI ÉS MARKETING ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

18. VENDÉGLÁTÁS-IDEGENFORGALOM ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

19. RENDÉSZETI ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

20. MEZŐGAZDASÁGI ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja,

21. ÉLELMISZER-IPARI ALAPISMERETEK ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontja.

2. Az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának kiadásáról szóló 100/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet módosításáról szóló 36/2015. (III. 6.) Korm. rendelet módosítása

20. § Hatályát veszti az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának kiadásáról szóló 100/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet módosításáról szóló 36/2015. (III. 6.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R2.) 12. § (4) bekezdésében a "b) és", valamint az "a 2. és" szövegrész.

21. § Nem lép hatályba az R2. 10. § b) pontja és 2. melléklete.

3. Záró rendelkezések

22. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) Az 1. §, a 14. § (2) bekezdése, a 17. § b) és c) pontja, a 18. § 2., 8. és 18. pontja, a 19. § f) pontja, a 2. és a 3. melléklet 2017. január 1-jén lép hatályba.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

1. melléklet az 5/2016. (I. 22.) Korm. rendelethez

1. Az R1. 1. számú melléklet Az érettségi vizsga iratai és záradékai cím II. Záradékok alcím 10. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. A magyar nyelv és irodalom vizsgatárgy helyett - az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának kiadásáról szóló 100/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet 6. § (5)-(6) bekezdése alapján - magyar mint idegen nyelv vizsgatárgyból tett érettségi vizsgát."

2. Az R1. 1. számú melléklet Az érettségi vizsga iratai és záradékai cím II. Záradékok alcíme a következő 16. ponttal egészül ki:

"16. Jelen érettségi bizonyítványt a vizsgázó által bemutatott, iskolai rendszerű nevelésben-oktatásban szerzett, államilag elismert szakképesítésről kiadott bizonyítvány figyelembevételével állították ki."

2. melléklet az 5/2016. (I. 22.) Korm. rendelethez

Az R1. 1. számú melléklet Az érettségi vizsga iratai és záradékai cím II. Záradékok alcíme a következő 17. ponttal egészül ki:

"17. Jelen érettségi bizonyítvány szakmai érettségi végzettséget tanúsít, továbbá ......... FEOR számú ..... munkakör betöltésére képesít."

3. melléklet az 5/2016. (I. 22.) Korm. rendelethez

1. Az R1. 2. számú melléklet ELSŐ RÉSZ cím AZ ÉRETTSÉGI VIZSGA VIZSGATÁRGYAI ÉS A VIZSGA FORMÁI alcímében foglalt táblázat helyébe a következő táblázat lép:

ABCDEF
1.A vizsgatárgy neveA vizsga részei
középszintenemelt szinten
2.Kötelező
vizsgatárgyak
Magyar nyelv és irodalomírásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
3.Nemzetiségi nyelv és
irodalom
írásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
4.Történelemírásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
5.Matematikaírásbeli-írásbeliszóbeli
6.Élő idegen nyelv
vagy
írásbeliszóbeliírásbeli
1. olvasott szöveg
értése
2. nyelvhelyesség
3. hallott szöveg
értése
4. íráskészség
szóbeli
Latin nyelvírásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
7.Választható
közismereti
vizsgatárgyak
Élő idegen nyelvírásbeliszóbeliírásbeli
1. olvasott szöveg
értése
2. nyelvhelyesség
3. hallott szöveg
értése
4. íráskészség
szóbeli
8.Fizikaírásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
9.Kémiaírásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
10.Biológiaírásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
11.Földrajzírásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
12.Ének-zeneírásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
13.Vizuális kultúraírásbeligyakorlatigyakorlatiszóbeli
14.Informatikagyakorlatiszóbeligyakorlatiszóbeli
15.Testnevelésgyakorlatiszóbeligyakorlatiszóbeli
16.Filozófiaírásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
17.Hittan-szóbeliírásbeliszóbeli
18.Természettudományírásbeliszóbeli--
19.Latin nyelvírásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
20.Emberismeret és etikaírásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
21.Társadalomismeretírásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
22.Ember- és
társadalomismeret, etika
írásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
23.Drámaírásbeliszóbeli,
gyakorlati
írásbeliszóbeli,
gyakorlati
24.Mozgóképkultúra és
médiaismeret
írásbeli,
gyakorlati
-írásbeli, gyakorlatiszóbeli
25.Nemzetiségi népismeretírásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
26.Célnyelvi civilizáció-szóbeliírásbeliszóbeli
27.Belügyi rendészeti
ismeretek
írásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
28.Katonai alapismeretekírásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
29.Utazás és turizmusgyakorlatiszóbeli--
30.Gazdasági ismeretekírásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
31.Judaisztika-szóbeli--
32.Bibliaismeret - Hit
Gyülekezete
-szóbeliírásbeliszóbeli
33.Művészettörténetírásbeliszóbeliírásbeliszóbeli
34.Népművészet-szóbeli-szóbeli
35.Pszichológiaírásbeliszóbeli--
36.Ágazati szakmai
érettségi
vizsgatárgyak
Egészségügy ismeretek--írásbeliszóbeli
37.Egészségügyi technika
ismeretek
--írásbeliszóbeli
38.Szociális ismeretek--írásbeliszóbeli
39.Pedagógia ismeretek--írásbeliszóbeli
40.Képző- és iparművészet
ismeretek
--írásbeliszóbeli
41.Hang-, film és
színháztechnika ismeretek
--írásbeliszóbeli
42.Bányászat ismeretek--írásbeliszóbeli
43.Épületgépészet ismeretek--írásbeliszóbeli
44.Gépészet ismeretek--írásbeliszóbeli
45.Kohászat ismeretek--írásbeliszóbeli
46.Villamosipar és elektronika
ismeretek
--írásbeliszóbeli
47.Távközlés ismeretek--gyakorlatiszóbeli
48.Informatika ismeretek--gyakorlatiszóbeli
49.Vegyipar ismeretek--írásbeligyakorlati
50.Vegyész ismeretek--írásbeliszóbeli
51.Építőipar ismeretek--írásbeliszóbeli
52.Könnyűipar ismeretek--írásbeliszóbeli
53.Faipar ismeretek--írásbeliszóbeli
54.Nyomdaipar ismeretek--írásbeliszóbeli
55.Közlekedésépítő ismeretek--írásbeliszóbeli
56.Közlekedés ismeretek--írásbeliszóbeli
57.Közlekedésgépész
ismeretek
--írásbeliszóbeli
58.Környezetvédelem-
vízgazdálkodás ismeretek
--írásbeliszóbeli
59.Közgazdaság ismeretek--írásbeliszóbeli
60.Ügyvitel ismeretek--írásbeliszóbeli
61.Kereskedelem ismeretek--írásbeliszóbeli
62.Vendéglátóipar ismeretek--írásbeliszóbeli
63.Turisztika ismeretek--írásbeliszóbeli
64.Optika ismeretek--írásbeliszóbeli
65.Szépészet ismeretek--írásbeliszóbeli
66.Mezőgazdasági gépész
ismeretek
írásbeliszóbeli
67.Erdészet és vadgazdálkodás
ismeretek
írásbeliszóbeli
68.Mezőgazdaság ismeretek--írásbeliszóbeli
69.Kertészet és parképítés
ismeretek
írásbeliszóbeli
70.Földmérés ismeretek--írásbeliszóbeli
71.Élelmiszeripar ismeretek--írásbeliszóbeli
72.Sport ismeretek--írásbeliszóbeli
Rendészet ismeretek--írásbeliszóbeli
73.
74.Ágazaton kívüli
szakmai érettségi
Egyházzenész ismeretek--írásbeliszóbeli
75.vizsgatárgyakGyakorlatos színész
ismeretek
írásbeliszóbeli
76.Jazz-zenész ismeretek--írásbeliszóbeli
77.Klasszikus zenész ismeretek--írásbeliszóbeli
78.Népzenész ismeretek--írásbeliszóbeli
79.Szórakoztató zenész
ismeretek
írásbeliszóbeli
80.Táncos ismeretek--írásbeliszóbeli
81.Artista ismeretek--írásbeliszóbeli

2. Az R1. 2. számú melléklete a MÁSODIK RÉSZ cím AZ ÉRETTSÉGI VIZSGATÁRGYAK ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI alcím PSZICHOLÓGIA ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI pontját követően a következő rendelkezéssel egészül ki:

"EGÉSZSÉGÜGY ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA

ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

Az egészségügy ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

Az egészségügy ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek. A feladatok megoldására jellemző az igényes felépítés, logikus gondolkodás.

Az egészségügy ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó képes-e

- a munkáját a jogi és etikai normák betartásával végezni,

- az ápolási folyamat megvalósításában részt venni,

- a munkája során biztonságos és minőségi betegellátást megvalósítani,

- alapápolási tevékenységet végezni, az egyén, család és/vagy közösségük szükségleteinek megfelelően,

- humánus magatartást tanúsítani, empatikus szemléletet közvetíteni,

- a vizsgálatoknál, beavatkozásoknál előkészíteni és segédkezni,

- beteg megfigyelő tevékenységet végezni,

- a hatályos jogszabályokat betartva dokumentációs tevékenységet végezni,

- az ápolás eszközeit adekvátan alkalmazni, karbantartani,

- a sürgősségi eseteket felismerni, az életveszélyt jelentő állapotok ellátásában részt venni.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- rendszerező képesség,

- logikus gondolkodás,

- szakszerűség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Egészségügyi alapismeretek
Szakmai etikai és jogi ismeretek
Egészségfejlesztés
Kommunikáció
Az egészségügyi dolgozókkal szemben támasztott etikai
és jogi követelmények.
Az egészségi állapotot befolyásoló tényezők.
Adekvát, kongruens és hiteles kommunikáció a beteggel
és a hozzátartozókkal.
2. Alapápolás
Egészséges ember gondozása
Akadályozott ember gondozása
Csecsemő- és kisgyermekgondozás
Ápolási beavatkozások
Betegmegfigyelés
A csecsemő és kisgyermekgondozás feladatai.
A beteg állapotváltozásai.
Ápolási feladatok.
A gondozási folyamatok életkor szerinti alkalmazása.
Az egészséges életvitel kialakításának lehetőségei.
A tüneteket, tünet-együttesek, szakszerű intézkedés.
A speciális ellátási igényű ember gondozása és
rehabilitációja.
3. Klinikumi ismeretek
Anatómia-élettan
Az emberi test felépítése és működése.
Általános kórtanÖsszefüggések felismerése, ok-okozati összefüggések
elmagyarázása.
Gyógyszertani alapismeretek
Szakszerű elsősegélynyújtás, az elsődleges ellátás.
Belgyógyászat
Segítségnyújtás betegek vizsgálatánál.
Diagnosztikai alapismeretek
A gyógyszerelés irányelvei és szabályai.
Terápiás alapismeretek
Gondozási feladatok ellátása különböző
Elsősegélynyújtás - első ellátáséletszakaszokban, élethelyzetekben.
A beteg megváltozott szükségletei, a beteg megfigyelése
során észlelt tünetek.
Az életet veszélyeztető tünetek, tünet-együttesek, a
szükséges teendők.

EGÉSZSÉGÜGYI TECHNIKA ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

Az egészségügyi technika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

Az egészségügyi technika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

Az egészségügyi technika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az igényes felépítés, az alkalmazás és integrálás összetettsége.

Az egészségügyi technikai ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- megfelelően tájékozott-e a munkakörére jellemző

- munkakörnyezet kialakításáról,

- a munkatevékenységének jogi aspektusairól,

- a vállalkozási és kereskedelmi tevékenység alapjairól,

- készségszinten elvégzi-e a hirtelen egészségi állapotváltozásban lévő embertársa elsősegélyben való részesítését,

- rendelkezik-e elegendő információval a gyógyászati-segédeszköz előállítás anatómiai alapjairól,

- képes-e tudatosan összekapcsolni az anyagismereti és gyártástechnológiai ismereteit,

- térlátása alapján képes-e szabadkézi- és műszaki rajz értelmezésére, reprodukálására,

- képes-e egyszerűbb gyógyászati segédeszközök, fémlemez és sínezet elkészítésére, összeállítására.

A fent felsoroltak tudásmérése során meg kell győződni arról, hogy a vizsgázó a kognitív, valamint manuális készsége mellett milyen szinten rendelkezik az alábbi affektív kompetenciákkal:

- az információforrások kezelése,

- ismeretek helyén való alkalmazása, emlékezőképesség (ismeretmegőrzés),

- gyakorlatias feladatértelmezés, rendszerben való gondolkodás,

- kapcsolatteremtő képesség,

- kézügyesség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Munkahelyi egészség és
biztonság
A munkahelyek kialakításához a biztonságos munkavégzéshez
szükséges munkavédelmi, egészségügyi, ergonómiai és technológiai
szabályzók ismerete, a munkavállalás körülményei, a gyógyászati
segédeszközgyártás folyamata és annak kritériumai.
2. Egészségügyi ellátórendszerAz egészségügyi ellátás területe.
Szakképesítés keretét és rendszerét.
Az egészségügyi rendszer szabályozása, és az egészségügyre
vonatkozó etikai előírások.
3. Egészségügyi ellátásAz egészségügyi kommunikáció formái.
Az ellátás lélektanához kapcsolódó fogalmak és azok tartalma.
Az elsősegélynyújtás szabályai, protokollja és annak végrehajtása.
4. Jogi, kereskedelmi és vállalkozási
ismeretek
A vállalkozási és kereskedelmi folyamatok, a vállalkozás
működtetésének szabályai, dokumentációja, a kereskedelmi
tevékenység elemei, a tisztességes kereskedés és vállalkozás etikai és
minőségügyi keretei.
Az üzletvitelhez szükséges jogszabályok és azok alkalmazása.
A jogforrás fellelhetősége, az adatkezelésre vonatkozó szabályok, azok
érvényesítése a kereskedelmi folyamatokban, az azokra vonatkozó
előírások és szabályok, a kereskedés feltételei és kialakítása, a pénzügyi
és számviteli előírások és azok alkalmazása.
5. Jogi-kereskedelmi és vállalkozási
dokumentációs ismeretek
A kereskedelmi folyamatok szakszerű elvégzése, a kereskedelmi
tevékenységhez kapcsolódó dokumentációk, a nagy- és
kiskereskedelmi áruforgalmi előírások, az értékesítési folyamatok, a
szállítási folyamatok szakszerű elvégzésének előírásai.
A dokumentumok elkészítésének szabályai.
6. Szakmai és anatómiai ismeretekA gyógyászati segédeszközök típusai, feladatai, elkészítési folyamatai,
követelményei a szakmai szabályok és az EU-ajánlások alapján.
A mozgás szervrendszerének, valamint a koponya és a rágószerv
anatómiai, élettani és kórélettani összefüggéseinek alkalmazása a
gyógyászati segédeszközök elkészítése során.
7. AnyagismeretA fém- és műanyag alapanyagok, valamint egyéb segédanyagok fizikai
és kémiai tulajdonságai, a megmunkálhatóság kritériumai, a humán
alkalmazás (biokompatibilitás) lehetőségei és annak szabályai.
8. SzakrajzAz egyszerű gyógyászati segédeszköz anatómiai, szabadkézi és
műszaki ábrázolása.

SZOCIÁLIS ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A szociális ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A szociális ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A szociális ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző a szakmai ismeretek összetettsége és integrált alkalmazása, komplex problémaelemzés és problémamegoldás, valamint a holisztikus szemlélet érvényesítése.

A szociális ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- rendelkezik-e:

- szociális ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy kerettanterv által előírt szakmai ismereteivel, az ismeretanyag belső összefüggéseinek, az egyes témakörök közötti kapcsolatok felismerésének képességével,

- a kerettantervben leírt készségekkel és kompetenciákkal,

- a segítő tevékenység végzéséhez elegendő információval a társadalom működéséről, társadalmi egyenlőtlenségekről, a szegénység kialakulásáról,

- az egyén társadalmi meghatározottságának, a társadalom ártó-védő hatásainak, a társadalmi helyzet és az egészség összefüggéseit értelmező holisztikus szemlélettel,

- a szociális segítés szakszerű ellátásához szükséges alapvető államigazgatási, jogi, szociális, család- és gyermekjogi, valamint szociálpolitikai ismeretekkel,

- a szociális ellátás rendszerére és a megoldásukra hivatott beavatkozás technikáira, eszközeire, formáira vonatkozó tájékozottsággal,

- az emberek és a társadalmi csoportok működésének megértéséhez elegendő pszichológiai ismertekkel, holisztikus szemlélettel és szakmai személyiséggel,

- az együttműködésről, a konfliktusok kialakulásáról és a konfliktuskezelés módszereiről szóló nélkülözhetetlen ismeretekkel,

- a holisztikus egészségszemlélet kialakításához szükséges ismeretekkel, az emberi test felépítéséről, fejlődéséről, az életkori szakaszokról és azok jellemzőiről, a rendellenes fejlődésre utaló, a kóros állapotot jelző tünetek felismeréséhez szükséges tudással.

- tudja-e értelmezni

- a szükséges eljárási szabályokat, módszereket, technikákat,

- a szakmai etikai szabályokat,

- az elsősegélynyújtás szabályait.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- köznyelvi és szakmai szöveg megértése, írásban és szóban való alkalmazása,

- általános ismeretek speciális helyzetekben való alkalmazása,

- információforrások kezelése.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Társadalomismeret elmélete
és gyakorlata
A társadalomban és a szűkebb környezetében érvényesülő társadalmi
szabályok, folyamatok, az előítéletek keletkezésének okai.
A társadalom struktúrája, működésének, mobilitásának jellemzői.
Az egyenlőtlenségek, a szegénység kialakulásának területi és
társadalmi okai, dimenziói, jellemzői és csökkentésük lehetőségei.
A legjellemzőbb társadalmi problémák, a társadalmi integrációt
veszélyeztető jelenségek, valamint az egyenlőtlenség által leginkább
sújtott társadalmi csoportok ismérvei.
A társadalmi egyenlőtlenség újratermelődésének folyamata,
mechanizmusai.
Az egyén társadalmi meghatározottságának összefüggései, a
társadalom ártó-védő hatásai.
A család szerepe, funkciója, történelmi változásai, a családi életciklus,
életút szakaszai, a család szocializációs szerepe, az átörökítés
összefüggései.
A társadalmi helyzet és az egészség összefüggései.
A szociológiai alapfogalmak, a család és életmód, az értékek és a
szocializáció fogalmának ismerete.
A szociológia alapvető technikái és módszerei.
2. Szociálpolitikai, jogi és etikai
ismeretek elmélete és
gyakorlata
A szociálpolitika, mint önálló diszciplína és a társadalmi integráció
megteremtésének és megőrzésének fogalmai, és összefüggései.
A szociálpolitikai intézmények működését meghatározó gyakorlat.
A szociálpolitika alapjai, érdekei és az ideológiák összefüggései.
A szociálpolitika céljai, értékei és dilemmái, a problémának definiált
társadalmi jelenségek és a megoldásukra hivatott állami
beavatkozások technikái, eszközei, formái.
Az alapvető állam- és jogtudományi fogalmak, összefüggések.
A szociális szolgáltatások, a gyermekjólét és gyermekvédelem
területén érvényesülő jogszabályok, az alapvető emberi és
állampolgári jogok, a közigazgatási eljárás szabályai.
A szociális segítés etikája.
3. Pszichológiai és pedagógiai
ismeretek elmélete és
gyakorlata
A pszichológia és a pedagógia alapfogalmai.
Az emberei pszichikum, a személyiség összetettsége.
A személyiségfejlődés és a társas érintkezés alapvető folyamatai,
összefüggései.
A különböző életkori szakaszok testi, lelki, szociális jellemzői.
A pszichológiai és szociálpszichológiai folyamatok és módszerek.
A konfliktusok fajtái és a konfliktuskezelés módszerei.
Az önismeret forrásai, az én-védő technikák.
A kommunikáció csatornái, jellemzői és a segítő beszélgetés jellemzői.
A gyermekek fejlődésének lelki és szociális szakaszainak bemutatása
és jellemezése.
4. Egészségügyi alapismeretekAz egészség holisztikus értelmezése.
A betegmegfigyelés szempontjai.
A különböző betegségek okai és a betegségek tünetei.
A tünetek enyhítésének technikái és módszerei.
Az emberi test felépítése, szerveződése szintjei, a szervrendszerek
felépítése, működése és működésének szabályozási szintjei.
A gyermek biológiai fejlődését meghatározó tényezők, életkori
szakaszok és azok jellemzői, a rendellenes fejlődésre utaló kóros
állapotot jelző tünetek.
A leggyakoribb gyermekbetegségek és azok tünetei.
A gondozás és a betegellátás laikus módszerei.
A közvetlen életveszélyes állapot, az elemi elsősegélynyújtás
módszerei.
5. Népegészségügyi ismeretekAz alapvető népegészségügyi fogalmak, összefüggések.
A társadalmi helyzet és az egészség összefüggései.
Az egészségmegőrzés legfontosabb módszerei és technikái.
A védőoltások jelentősége, a magyarországi oltási rend jellemzői és a
védőoltásokat kísérő tünetek, esetleges szövődmények.

PEDAGÓGIA ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A pedagógia ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A pedagógia ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A pedagógia ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- rendelkezik-e elegendő munkavédelmi alapismerettel,

- tájékozott-e a pedagógiai és a pszichológiai alapfogalmak között,

- ismeri-e a fejlődés életkori szakaszait,

- ismeri-e az alapvető pedagógiai dokumentumokat,

- ismeri-e alapszinten a különleges bánásmódot igénylő gyermekekkel kapcsolatos fogalmakat,

- képes-e alapvető pedagógiai helyzeteket kezelni,

- képes-e segítséget nyújtani gondozási tevékenységekben,

- képes-e segítséget nyújtani tanórai tevékenységekben,

- képes-e segítséget nyújtani tanórán kívüli tevékenységekben,

- tájékozott-e az oktatás szakmacsoportos tárgy ismeretanyagában,

- tudja-e használni a pedagógiai, pszichológiai fogalmakat, a szaknyelvet,

- rendelkezik-e korszerű pedagógiai szemlélet- és gondolkodásmóddal, mely lehetővé teszi számára a különböző életkori szakaszokban felmerülő alapvető testi, lelki, szociális gondozási igények, a nevelés körébe tartozó különböző alapproblémák felismerését,

- képes-e a pedagógiai szituációkban szerzett tapasztalatai és elméleti ismeretei integrálására,

- fel tudja-e használni ismereteit önmaga és mások viselkedésének elemzésére,

- képes-e ismeretei meggyőző kommunikálására, önálló véleményalkotásra, kulturált nyelvhasználattal érvei kifejezésére és megvédésére.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi kompetenciákkal:

- olvasott szakmai szöveg megértése,

- általános taneszközök használata,

- helyzetfelismerés,

- rendszerező képesség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Pedagógia
1.1. Általános pedagógiaA pedagógia tárgya, célja, feladata, felosztása, tudományközi
kapcsolatai, a pedagógia a tudományok rendszerében.
1.2. Általános pedagógia történetA reformpedagógiai mozgalmak hatása.
1.3. NeveléselméletA nevelés fogalma, a nevelési cél, a célok összefüggése, szerepe a
személyiség fejlődésében, a nevelés feladat és eszközrendszere.
A családi nevelés, óvodai és iskolai nevelés.
Többféle vezetési, nevelési stílus ismerete.
A kommunikáció fogalmának, funkcióinak ismerete, kommunikációs
gátak tudatosítása.
A konfliktus fogalma, háttere, a konfliktus fajtái, többféle
konfliktuskezelési stratégiák ismerete.
Alapismeretek az SNI, a HH és a HHH fogalmak kapcsán.
1.4. DidaktikaA didaktika fogalma, tárgya, pedagógiai és didaktika kapcsolata,
didaktika és módszerek kapcsolata.
A didaktika alapfogalmai.
A didaktika alapelvei.
A nevelés, oktatás alapdokumentumai.
A tanítás-tanulás tartalma és folyamata.
A tanítás-tanulás megszervezése, szervezeti formái.
A tanítási órák típusai, felépítésük.
Módszerek és eszközök a tanítási-tanulási folyamatban.
2. Pedagógiai gyakorlatGondozási tevékenységek elemzése pedagógiai/pszichológiai
szempontok alapján.
Gyermektevékenységek elemzése - játék, munka, tanulás -
pedagógiai/pszichológiai szempontok alapján pedagógiai forrásanyag
vagy saját hospitálási élmény felhasználásával.
A gyermek fejlettségének mutatói.
A társas kapcsolatok, a légkör, az aktivitás, nevelési feladatok.
A gyermekek gondozásának, testi szükségleteinek, mozgásigényei
kielégítésének ismerete.
Biztonságos és fejlesztő környezetet megteremtése a mozgásfejlődés
támogatására.
Megfigyelés, szociometria alkalmazásának alapjai.
A játék, munka, tanulás pedagógiai/pszichológiai alapjainak
megfigyelése irányítással.
A viselkedést kiváltó/fenntartó okok, a jelenségek mögött álló tények,
érzelmek elemzése.
2.1. Gondozási tevékenységA gyermek fejlettségének mutatói.
Az életkorának megfelelő fejlettség.
A társas kapcsolatok, a légkör, az aktivitás és beleélés alapján a nevelési
feladatok megoldása.
2.2. A gyermek megismerése,
tevékenységének megfigyelése,
problémahelyzetek elemzése
A megismerés módszerei.
A jelenségek mögött álló tények, érzelmek.
Az intézményen kívüli programok szervezése.
3. Pszichológia
3.1. Általános és személyiséglélektani
ismeretek
A pszichológia ágai, pszichológia a tudományok rendszerében,
történeti gyökerek, módszerek.
Megismerési folyamatok. Kommunikációs alapfogalmak ismertetése.
A motiváció, motivátor, motívum fogalmak ismerete, alkalmazására
lehetőségek az osztályteremben.
A személyiség fogalma, személyiséglélektani alapismeretek.
3.2. A fejlődéslélektan alapjaiA fejlődéslélektan tárgya, módszerei, a filogenezis, ontogenezis, a
pszichikus fejlődés feltételei. Fejlődéslélektani elméletek (Erikson,
Piaget, Freud), életkori szakaszok jellemzői.
3.3. Szociálpszichológia alapjaiA szociálpszichológia, mint tudomány, tárgya, területei. A személyek
egymásra hatása.
Szociális megismerés.
Személyközi viszonyok (versengés, együttműködés, agresszió,
proszocialitás).
Csoport alakulása, jellemzői.
3.4. Pedagógiai pszichológia és
munkalélektan alapjai
A pedagógiai pszichológia tárgya, a személyiségfejlesztés módszerei.
A munkalélektan fogalma, célja, feladata, a munkapszichológia
módszerei.

KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZET ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A képző- és iparművészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A képző- és iparművészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A képző- és iparművészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga feladatai a szakmai ismeretek és gyakorlati tapasztalatok alkalmazási és integrálási képességének mérését célozzák.

A képző- és iparművészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- rendelkezik-e olyan átfogó vizuális ismeretekkel, ábrázolási és szakmai gyakorlattal, amelyek alapján képes alapvető tervezési és kivitelezési munkák elvégzésére a képző- és iparművészet területén,

- rendelkezik-e az önálló véleményalkotáshoz, igényes szakmai munkavégzéshez szükséges művészettörténeti ismeretekkel,

- képes-e a szakmai elméleti ismereteit és gyakorlati tapasztalatait rendszerezni, az adott feladatoknak megfelelően alkalmazni,

- szert tett-e kellő gyakorlati tapasztalatra, amellyel egyszerű tervezési-technológiai feladatokat el tud végezni,

- felkészült-e a további szakmai képzésre vagy felsőoktatásban való részvételre.

A felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- kreativitás, ötletgazdagság,

- művészettörténeti korok, műalkotások elemzése, értelmezése,

- szabadkézi rajzolás, festés, mintázás, térkonstrukciók kialakítása,

- kivitelező eszközök, technikák szakszerű alkalmazása,

- manuális és elektronikus prezentáció.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. MűvészettörténetA művészettörténet főbb területei és stíluskorszakai, építőművészete,
kiemelkedő alkotásai és tárgyi emlékanyaga a XIX. század végéig.
Különböző műfajok, korstílusok felismerése és jellegzetességei.
2. Rajz/festésKülönböző ábrázolási módok és technikák.
Látvány értelmezése és ábrázolása, valamint vizuális elképzelések rajzi
megjelenítése.
Az ábrázolás eszköztára, az arányok, a kompozíció törvényszerűségei.
A színek törvényszerűségei és kifejező ereje.
A fény-árnyék viszonyok megjelenítése, a tónusok, kontraszthatások
ábrázolása.
3. TechnológiaA szakma gyakorlásához szükséges alapanyagok, eszközök és
berendezések.
4. Tervezés, kivitelezésTervezés és probléma-elemzés, tervek, vázlatok, makettek vagy digitális
modellek készítése.
Munkafolyamatok tervezése és időbeli ütemezése.
Szakmai feladatok elkészítése, installálása és bemutatása.
Dokumentálás, archiválás és prezentációkészítés.

HANG-, FILM- ÉS SZÍNHÁZTECHNIKA ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A hang-, film- és színháztechnika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A hang-, film- és színháztechnika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és kompetenciáknak.

A hang-, film- és színháztechnika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga feladataira jellemző az igényes felépítés, az elsajátított tudás alkalmazásának és integrálásának összetettsége.

A hang-, film- és színháztechnika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázónak

- megfelelő-e a jártassága:

- a hallás és látás útján ható művészeti ágak eszközrendszerének gyakorlati és elméleti területén,

- a munkakörnyezet ismeretben,

- a digitális gyakorlatok területén,

- a multimédia gyakorlatok területén,

- képes-e a vizsgázó a megszerzett információkat és tudást a gyakorlati életben is alkalmazni.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi kompetenciákkal:

- szakmai nyelvi- és beszédkészség,

- áttekintő és értelmező képesség,

- körültekintés, elővigyázatosság.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Hangművészeti, zenei alapismeretekA hallás és látás útján ható művészetek, az azokból megszerezhető
információk, zeneelméleti és hangtechnikai alapokban szerzett
ismereteik.
2. Munkakörnyezet ismeretekA munkahelyi környezet gazdasági, technikai és művészeti munkakörei
és hierarchiája.
3. Digitális művészeti gyakorlatokA számítástechnikai eszközökkel a gyakorlati helyzetekben megfelelően
bánás.
Az alapvető szoftverek és programok alkalmazása, amelyek a hang-, film-
és színháztechnika világában a munkavégzéshez elengedhetetlenül
szükségesek.
4. Multimédia gyakorlatokA különféle hangforrások és hangszerek biztos felismerése. A
hangosítási feladatokban megfelelő szintű gyakorlati tapasztalat.

BÁNYÁSZAT ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A bányászat ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A bányászat ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A bányászat ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az ismeretek alkalmazási és integrálási képességének magas szintű mérése.

A bányászat ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó megfelelően tájékozott-e

- a geológiai ismeretek elméleti alapjairól,

- a bányászati ágazatban használt gépekhez, berendezésekhez kötődő gépészeti alapismeretekről,

- a műszaki területekhez kötődő munkahelyi egészségről és biztonságról,

- a műszaki életben alkalmazott szakrajzi megjelenítésekről, ábrázolásokról,

- alapvető gazdaságtani és vállalkozási ismeretekről.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- számolási és matematikai, fizikai alapműveletek alkalmazása,

- képi jellegű műszaki rajzok kivitelezése, olvasása,

- ismeretek helyén való alkalmazása.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1.GeológiaA geológiai alapismeretek.
A földtörténettel és a földtani erőkkel kapcsolatos
fogalmak és összefüggések.
2. SzakrajzA szakmában használatos műszaki rajzok készítése. A rajzi
szabványok és azok használata, a kivitelezés módjai.
Vetületi ábrázolások készítése, gépelemek gyártáshoz
szükséges nézeteiben való bemutatása, bányatérképek
olvasása, a térképek jelöléseinek ismerete.
3. Gépelemek, géptanA legfontosabb bányászati gépek, berendezésekhez
kötődő gépelemek működési elve.
Gépészeti alapmérések elvégzése és erről műszaki
dokumentáció készítése. A szakterülethez kapcsolódó
anyagok, ezek kezelési eljárásai és az ezekhez kapcsolódó
anyagvizsgálati módszerek.
4. Gazdaságtani és vállalkozási alapokEgy vállalkozás működése, működtetése alapvető
szabályainak, valamint a munkaviszony
feltételrendszerének ismerete.
A jogszabályi környezet keretei. Az adózás szabályaiban
való eligazodás.
Az árképzési elvek, a termékkialakítás, értékesítés,
reklámozás és a pénzforgalom szerepe a piacon.
5. Munkahelyi egészség és biztonságA munkavédelem fogalomrendszere, munkahelyek
kialakításának általános szabályai.
A munkahelyi egészség és biztonság jelentősége.
A veszélyforrások, veszélyek felismerése adott
szituációkban.

ÉPÜLETGÉPÉSZET ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

Az épületgépészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

Az épületgépészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

Az épületgépészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az igényes felépítés, az alkalmazás és integrálás összetettsége.

Az épületgépészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- megfelelően tájékozott-e

- az épületgépészeti csővezeték-szerelés ismeretek,

- az épületgépészeti rendszerismeret,

- az épületgépészeti munkabiztonsági és környezetvédelmi feladatok,

- az épületgépészeti elektromos szerelések és irányítástechnikai feladatok

tekintetében,- rendelkezik-e elegendő információval e területekről ahhoz, hogy gyakorlatban részt tudjon venni az épületgépészeti munkák szabályos és szakszerű lebonyolításában,

- tudja-e alkalmazni munkája során az épületgépészeti feladatokat érintő előírásokat, jogszabályokat,

- ismeri-e az ide vonatkozó szakmai szabályokat, és megfelelően tudja-e beépíteni azokat a mindennapos munka során.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- szakmai kifejezőkészség,

- műszaki rajz olvasási/készítési készség,

- gyakorlatias feladatértelmezés,

- körültekintés, elővigyázatosság,

- pontosság, kézügyesség,

- együttműködési hajlandóság.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Csőszerelés előkészítéseA csőszerelés előkészítési és csőszerelési technológiai ismeretei.
A munkavégzéshez szükséges dokumentumok, rajzok készítése,
értelmezése, azok magabiztos elvégzése. Az előkészítéshez
szükséges műszerek, szerszámok, mérőeszközök használata.
2. Vezetékhálózat kialakításaA vezetékek kialakításnak elméleti és gyakorlati ismeretei.
A munkavégzéshez szükséges dokumentumok, rajzok elkészítése
és értelmezése.
A csövezéshez használt anyagok, azok tulajdonságai,
alakíthatóságuk, illetve az ezekhez használt segédeszközök.
3. Csőhálózat üzembe helyezéseA csőhálózatok üzembe helyezésének elmélete és gyakorlati
ismeretei.
A csőhálózat mérési és beszabályozási műveleti alapjai.
Általános tudás a nyomáspróba és a tömörség ellenőrzési
ismereteiről.
Az üzembe helyezés dokumentációs ismeretei és jegyzőkönyvi
formák elkészítése, elvégzése.
4. Épületgépészeti alapfogalmakSzakáganként vízellátás-csatornázásban, gázellátásban, központi
fűtés, hűtés lég- és klímatechnikában, a rendszerek,
rendszerelemek és a készülékek szerelési beépítési előírásainak
alkalmazása és értelmezése.
Az ide vonatkozó alapvető fizikai szabályok.
Számítások elvégzése, a kapott eredményeknek, vagy gyártók
által közölt terméktulajdonságoknak, illetve
gyártmánykatalógusok leírásainak értelmezése.
5. Épületgépészeti dokumentációkA csőhálózati vezetékek, szerelvények, berendezések ábrázolása,
rajzjeleinek bemutatása szakáganként.
Az épületgépészeti dokumentációk tervjelképei, az alaprajzok,
csőtervek.
Műszaki leírás és költségvetés készítése, alkalmazása és
értelmezése.
Munkahelyi dokumentációk elkészítése.
6. Épületgépészeti rendszerelemekA szelepek, csapok, tolóelemek fajtái, részei, működési jellemzői,
beépítési lehetőségei.
A szivattyúzás alapismeretei, a ventilátorok szerkezeti kialakítása,
szabályozása, szerelése.
Különféle tüzelőanyaggal üzemelő, hőtermelő berendezések
elhelyezési előírásai, a levegőellátás és égéstermék elvezetés
előírásai.
7. Épületgépészeti munkabiztonsági és
környezetvédelmi feladatok
Az adott feladat munkavédelmi szempontból való átgondolása, a
helyes munkaeszközök kiválasztása.
A megfelelő munkakörnyezet megteremtése, a biztonságos
munkafolyamatok megtervezéséhez a tűz- és környezetvédelmi
előírások figyelembevételéhez szükséges alapismeretek.
A figyelmetlenségből eredő sérülések, balesetek és
egészségkárosodás megelőzése, illetve a véletlen balesetekből
eredő károk minimalizálásának lehetőségei.
8. ElektrotechnikaAz elektrotechnikai alapfogalmak.
Az épületgépészetben használt elektromos hálózatok,
berendezések, villamos gépek, érintésvédelmi módok felépítése,
működése, beüzemelése, javítása.
9. IrányítástechnikaAz irányítástechnika alapjai, az épületgépészetben használt
vezérlő, szabályozó, folyamatirányító rendszerek felépítésének
működési elvei.

GÉPÉSZET ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A gépészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A gépészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A gépészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az igényes felépítés, az alkalmazás és integrálás összetettségének magas szintű mérése.

A gépészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- rendelkezik-e műszaki szemlélettel és a műszaki műveltség részét képező gépészeti alapismeretekkel,

- képes-e ismereteit a mindennapokban tapasztalt fizikai jelenségekkel, technikai eszközök működésével összekapcsolni,

- elsajátította-e a gépészet alapfogalmaihoz kapcsolódó összefüggések alkalmazását,

- rendelkezik-e a fizikai alapmennyiségek mértékegységeinek és mértékeinek ismeretével, átszámítási mechanizmusával,

- képes-e a gépészet alapvető fontosságú tényeinek, fogalmainak és alaptörvényeinek szabatos definiálására, jellemzésére,

- képes-e megszerzett ismeretei felhasználásával műszaki összefüggéseket megmagyarázni és folyamatokat összehasonlítani,

- képes-e gépészeti jellegű alapszámításokat elvégezni,

- tudja-e a műszaki ábrázolás szabályait és eszközrendszerét helyesen alkalmazni,

- elsajátította-e a speciális szakmai ismeretek tanulásához szükséges műszaki feladatmegoldó képességet,

- tudja-e levezetni, igazolni, ábrázolni és értékelni a gépészeti összefüggéseket és folyamatokat,

- tudja-e a vonatkozó szabványelőírásokat alkalmazni,

- rendelkezik-e az alapfogalmak, a folyamatok, a jelenségek és törvényszerűségek integrálási képességével.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- ismeretek helyén való alkalmazása,

- rendszerező képesség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. MunkavédelemKörnyezetvédelem, ergonómia, munkavédelem, biztonságtechnika,
munkaszervezés, munkavégzés balesetmentes és biztonságos
kialakítása.
A munkahelyi balesetek és foglalkozási megbetegedések
megelőzésének lehetőségei:
- a kockázatok,
- a megelőző intézkedések,
- a vészhelyzeti eljárások,
- a bejelentésekkel kapcsolatos problémák,
- az egyéni védőeszközök,
- a munkaeszközök,
a munkavállaló jogai és kötelezettségei.
Tűzvédelem:
- a tűzveszélyességi osztályok,
- a tűzveszélyes anyagok, azok szállítása, tárolása,
dokumentálása,
- a tűzveszélyes tevékenységek,
- a tű z jelzése,
- a teendők tűz esetén,
- a tű zoltás módjai, eszközei,
- a gépek, berendezések tűzvédelmi előírásai,
- a m ű szaki mentés.
Környezetvédelem:
- a környezetvédelem területei,
- a hulladékok csoportosítása,
- a szelektív hulladékgyűjtés és újrahasznosítás lehetőségei,
- a veszélyes hulladékok kezelése, tárolása, szállítása,
- a környezetszennyezés fajtái.
2. Gépészeti alapozó feladatokA sík- és testmértani alapismeretek, a műszaki ábrázolás módszerei, a
szabványos géprajzi jelrendszer és a gépelemek, gépszerkezetek
ábrázolásával kapcsolatos előírások, a műszaki tevékenység
dokumentációi.
A gépészet számára a fontosabb mennyiségek, ezek mértékegységei, a
mérőeszközök helyes használata, mérési módszerek.
Az anyagok mikroszerkezete, annak kapcsolata a tulajdonságaikkal.
A gépészet területén használatos anyagok csoportosítása,
tulajdonságai, kiválasztásának szempontjai.
A fémek és ötvözetek tulajdonságait meghatározó kristályszerkezetek.
Az egyensúlyi átalakulás alapfogalmai.
Az acélok egyensúlyitól eltérő átalakulásainak folyamatai.
A hőkezelések alapjai.
A gyakorlati jelentőségű szabványos ötvözetek jellemzői,
alkalmazásuk.
A gyártás, feldolgozás, szerelés során az anyagok tulajdonságai, az
üzem közben előforduló igénybevételek reprodukálásával az anyagok
viselkedésének vizsgálata, az adott igénybevétel esetén az anyaghibák
feltárása.
A szerelési dokumentációk összeállítása, a szerelési módszerek, gépek,
a jellegzetes szerelési eljárások technológiája, szerszám, eszköz- és
segédanyag-szükséglet, alkalmazási területek.
Gépek, gépegységek, gépelemek szerelése, javítása.
Előrajzolás síkban és térben.
A kézi forgácsoló műveletek, forgácsolás nélküli technológiák.
A darabolás szerszámai, műveletei.
Az alapvető gépi forgácsolási eljárások (esztergálás, gyalulás, fúrás,
marás, köszörülés) technológiáinak alapjai, gépei, szerszámai,
mozgásviszonyai.
A statika alapfogalmai, alaptételei és szerkesztési, illetve számítási
eljárásai.
A szilárdságtan témaköre, az igénybevételi módok, a méretezési és
ellenőrzési elvek, módszerek.
A gépészet területén alkalmazott kötési módok.
Az alapvető gépelemek, gépszerkezetek felépítése, működése.
A különböző elveken alapuló nyomaték átszármaztató hajtások.

KOHÁSZAT ÁGAZATI ISMERETEK SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A kohászat ágazati ismeretek szakmai érettségi vizsga célja

A kohászat ágazati ismeretek szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A kohászat ágazati ismeretek szakmai érettségi vizsgára jellemző az igényes felépítés, az alkalmazás és integrálás összetettségének magas szintje.

A kohászat ágazati ismeretek szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- rendelkezik-e műszaki szemlélettel és a műszaki műveltség részét képező kohászati alapismeretekkel,

- képes-e ismereteit a mindennapokban tapasztalt fizikai jelenségekkel, technikai eszközök működésével összekapcsolni,

- elsajátította-e a kohászat alapfogalmaihoz kapcsolódó összefüggések alkalmazását,

- rendelkezik-e a fizikai alapmennyiségek mértékegységeinek és mértékeinek ismeretével, átszámítási mechanizmusával,

- képes-e a kohászat alapvető fontosságú tényeinek, fogalmainak és alaptörvényeinek szabatos definiálására, jellemzésére,

- képes-e megszerzett ismeretei felhasználásával műszaki összefüggéseket megmagyarázni és folyamatokat összehasonlítani,

- képes-e kohászati és gépészeti jellegű alapszámításokat elvégezni,

- tudja-e a műszaki ábrázolás szabályait és eszközrendszerét helyesen alkalmazni,

- elsajátította-e a speciális szakmai tantárgyak tanulásához szükséges műszaki feladatmegoldó képességet,

- tudja-e levezetni, igazolni, ábrázolni és értékelni a kohászati és gépészeti összefüggéseket és folyamatokat,

- tudja-e a vonatkozó szabványelőírásokat alkalmazni,

- rendelkezik-e az alapfogalmak, a folyamatok, a jelenségek és törvényszerűségek integrálási képességével,

- képes-e az elsajátított ismereteket a gyakorlatban alkalmazni.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- ismeretek helyén való alkalmazása,

- rendszerező képesség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Anyagvizsgálatok, anyagszerkezet
vizsgálatok
Az anyagvizsgálatok és az anyagszerkezet vizsgálatok elmélete és
gyakorlata.
Az anyagokra jellemző fizikai, technológiai, stb. alapadatok,
mutatószámok.
A gyártás, feldolgozás, szerelés során az anyagok tulajdonságainak
ellenőrzése.
Az üzem közben előforduló igénybevételek reprodukálása, az anyagok
viselkedésének vizsgálata.
Anyaghibák feltárása.
2. Műszaki alapismeretekRajztechnikai ismeretek - szabadkézi rajzolás, axonometrikus ábrázolás,
szerkesztési ismeretek, vetületi ábrázolás, műszaki rajz- és
dokumentációkészítés - szabályai.
A mechanika legfontosabb statikai és szilárdságtani fogalmai,
méretezési, ellenőrzési elvei, módszerei.
Gépészeti alapismeretek, az alapvető gépelemek felépítése, működése.
Irányítástechnikai alapismeretek, pneumatika, hidraulika és
elektrotechnika alapjai.
3. FémtanFémek és ötvözetek tulajdonságait meghatározó kristályszerkezetek, az
egyensúlyi átalakulás alapfogalmai, az acélok egyensúlyitól eltérő
átalakulásai, a hőkezelések alapjai.
Az acélok szövetszerkezete, szemcsenagysága, mechanikai
tulajdonságait befolyásoló meleg- és hidegalakítási technológiák.
Metallográfiai (fémtani) vizsgálatok.
4. Munka- és környezetvédelemA környezetvédelmet, az ergonómiát, a munkavédelmet, a
biztonságtechnikát és a munkaszervezést összekapcsoló szemléletmód
kialakulásáról való meggyőződés. A munkahelyi balesetek és foglalkozási
megbetegedések megelőzésének lehetőségei:
- a kockázatok,
- a megelőző intézkedések,
- a vészhelyzeti eljárások,
- a bejelentésekkel kapcsolatos problémák,
- az egyéni védőeszközök,
- a munkaeszközök,
- a munkavállaló jogai és kötelezettségei.
5. MinőségirányításA minőségirányítás elmélete, folyamatszabályozási ismeretek.
6. VaskohászatA nyersvasgyártással kapcsolatos ismeretek, technológiák, valamint a
nagyolvasztó működése.

VILLAMOSIPAR ÉS ELEKTRONIKA ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA

ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A villamosipar és elektronika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A villamosipar és elektronika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt kompetenciáknak.

A villamosipar és elektronika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az ismeretek alkalmazási és integrálási képességének magas szintű mérése. A villamosipar és elektronika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- rendelkezik-e műszaki szemlélettel és a műszaki műveltség részét képező elektrotechnikai-elektronikai-irányítástechnikai alapismeretekkel,

- képes-e ismereteit a mindennapokban tapasztalt villamos jelenségekkel, egyszerű technikai eszközök működésével összekapcsolni,

- elsajátította-e az elektrotechnika, az elektronika és az irányítástechnika alapfogalmaihoz kapcsolódó összefüggések alkalmazását,

- rendelkezik-e az elektrotechnikai-elektronikai-irányítástechnikai alapmennyiségek mértékegységeinek és mértékeinek ismeretével, átszámítási mechanizmusával, elektrotechnikai, elektronikai és irányítástechnikai alapfeladatok megoldási készségével,

- képes-e az elektrotechnika-elektronika-irányítástechnika alapvető fontosságú tényeinek, fogalmainak és alaptörvényeinek szabatos definiálására, jellemzésére,

- képes-e megszerzett ismeretei felhasználásával elektrotechnikai-elektronikai-irányítástechnikai jelenségeket, összefüggéseket megmagyarázni, és folyamatokat összehasonlítani,

- elsajátította-e a speciális szakmai tantárgyak tanulásához szükséges műszaki feladatmegoldó képességet,

- tudja-e levezetni, igazolni, ábrázolni és értékelni az elektrotechnikai-elektronikai-irányítástechnikai összefüggéseket és folyamatokat,

- képes-e elemezni és méretezni a legfontosabb elektrotechnikai-elektronikai-irányítástechnikai alapáramköröket,

- rendelkezik-e az alapfogalmak, a folyamatok, a jelenségek és törvényszerűségek összehasonlító, integrálási képességével.

A villamosipar és elektronika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatantárgy tartalmi követelményei alapvetően a villamosipar és elektronika ágazat kerettantervének elektrotechnika, elektronika és irányítástechnika alapjait érintő témaköreire épülnek.

A felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- olvasott szakmai szöveg megértése,

- szakmai számolási készség,

- villamos kapcsolási rajzok olvasása, értelmezése.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. ElektrotechnikaAz egyen- és váltakozó áramú áramkörökhöz tartozó alapfogalmak,
alaptörvények és alkalmazásuk.
A villamos áramkörök elemeinek tulajdonságai, jellemzői, felhasználási
lehetőségeik.
Az egyszerű passzív és aktív villamos hálózatok jellemzőinek számításához
szükséges összefüggések ismerete és azok gyakorlati alkalmazása. A
villamos áram hatásai és az elektrotechnika műszaki életben történő
alkalmazási lehetőségei.
A villamos erőtér és a mágneses erőtér jelenségei, jellemzői, törvényei,
kapcsolódó számítások.
Az elektromágneses indukció fogalma, fajtái, összefüggései, gyakorlati
jelentősége.
A villamos áramköri rajzok, ábrák, jelleggörbék.
A többfázisú hálózatok és a legfontosabb villamos gépek jellemzői,
működése.
2. ElektronikaA villamos áramkörök kétpólus és négypólus elmélete, az elektronikában
használt félvezető eszközök működése, jellemzői.
A diszkrét és integrált félvezető eszközökből felépített erősítők
tulajdonságai, a munkapont beállítása és az erősítők váltakozó áramú
méretezése. Az elektronikai eszközök impulzustechnikai alkalmazása és az
impulzustechnikai alapáramkörök működése.
A legfontosabb számrendszerek közötti kapcsolatok és a legalapvetőbb
kódfajták.
A logikai algebra alaptételei és szabályai logikai függvények egyszerűsítése.
A kapuáramkörök típusai, jellemzői és felhasználásuk kombinációs
hálózatok realizálásánál.
Az alapvető szekvenciális hálózatok jellemzői.
3. IrányítástechnikaAz irányítástechnikával kapcsolatos fogalmak, a hatáslánc, a hatásvázlat.
Az irányítási rendszert alkotó szervek feladatai, a segédenergiák fajtái.
A vezérlés és a szabályozás jelképes ábrázolása (működési vázlattal,
szerkezeti vázlattal és hatásvázlattal) és elemzése.
Az egyes szerveket megvalósító eszközök fajtái, azok működése és
jellemzőik.
A tagok és szabályozók felépítése, működése és jellemzői.
Az áram útrajz rajzjelei, tervjelei.
Egyszerű relés kacsolások áram útrajzának elkészítése, mint öntartás,
reteszelés, távvezérlés.

TÁVKÖZLÉS ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: gyakorlati és szóbeli.

A távközlés ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A távközlés ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A távközlés ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó megfelelően tájékozott:

- az elektrotechnikai alapfogalmakban, alaptörvényekben, alapösszefüggésekben és számításokban,

- a távközlésben alkalmazott alapáramkörök működésében, jellemzőiben, az alapelektronikai áramkörök számításaiban,

- a programkészítés alapelveiben és lépéseiben, az adatbázis-kezelés alapjaiban,

- az otthoni, kis- és közepes méretű hálózatok és az internet szolgáltatásokhoz kapcsolódó eszközök és alkalmazások telepítésében, üzemeltetésében,

- a számítógépek hardveregységeinek szerelésében, telepítési, tesztelési, karbantartási eljárásaiban,

- a komplex ismeretek birtokában képes önállóan, távközléshez kapcsolódó feladatokat és az esetlegesen felmerülő problémákat megoldani, hibákat kijavítani.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- logikus gondolkodás,

- önállóság,

- pontosság.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. InformációtechnológiaA számítógépes architektúra alapjainak ismerete.
Megfelelő szoftverismeret, a számítógép beüzemelésén, a
programok telepítésén és konfigurálásán túl a hibajavításig.
Az információtechnológiai biztonság alapjainak ismerete.
A számítógép alapegységeinek, alkatrészeinek ismerete és a
számítógép összeszerelése.
Az operációs rendszerek és a hardverkövetelmények
kapcsolatának ismerete.
A megelőző karbantartás feladatainak ismerete.
2. Adatbázis és szoftverfejlesztésA programkészítés lépéseinek ismerete.
Az adattípusok, a vezérlési szerkezetek, a programozási tételeknek
és az alapvető adatstruktúráknak ismerete.
Az objektumorientált programozás alapjainak ismerete. Egy
programozói környezet használata.
3. Hálózati ismeretekAz otthoni, kis- és közepes vállalati hálózatok jellemzőinek,
felépítésének ismerete.
Ezen hálózatokban jellemzően előforduló eszközök és azok
feladatainak ismerete.
A hálózatokban leggyakrabban használt átviteli közegek és az
internet szolgáltatásainak ismerete.
A hálózati eszközök beállítása, konfigurálása és hibák keresése,
elhárítása.
4. ElektrotechnikaVillamos alapfogalmaknak, villamos hálózatok alaptörvényeinek,
összefüggéseinek ismerete.
Számítások végzése egyenáramú és váltakozó áramú
hálózatokban.
A villamos és mágneses erőtér, valamint az elektromágneses
hullám jellemzőinek ismerete.
Egyen- és váltakozó áramú alapmérések elvégzése.
5. Távközlés-elektronikai alaptevékenységElektronikai eszközök felépítésének, működésének, jellemzői.
Erősítők típusai, alapkapcsolásai.
A villamos jel alapfogalmai, teljesítmény- és feszültségszint
számolása.
Alapkapcsolások ismerete. Műveleti erősítő méretezése.
Az oszcillátorok, tápegységek felépítésének, jellemzőinek
ismerete.
A digitális technika alapfogalmai, áramkörei, logikai függvények
egyszerűsítése és realizálása.
Az elektronikai eszközök főbb jellemzőinek, paramétereinek a
mérése.
Alapáramkörök vizsgálata, jellemzői méréssel.
Digitális technikai alapmérések.

INFORMATIKA ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: gyakorlati és szóbeli.

Az informatika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

Az informatika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

Az informatika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- rendelkezik-e átfogó ismeretekkel az informatikai eszközökről és technológiákról,

- képes-e munkája során megfelelően kiválasztani és alkalmazni az informatikai eszközöket és technológiákat,

- képes-e az otthoni, kis- és közepes méretű hálózatok és az internet szolgáltatásokhoz kapcsolódó eszközök és alkalmazások telepítésére, üzemeltetésére,

- képes-e egy szoftver alkalmazás fejlesztését előkészíteni, az alkalmazást elkészíteni és tesztelni,

- elsajátította-e az adatbázis-kezelés alapjait és ezen ismeretek birtokában képes-e egyszerűbb adatbázisok létrehozására, adatok feltöltésére, kezelésére,

- a komplex ismeretek birtokában képes-e önállóan, feladatokat és az esetlegesen felmerülő problémákat megoldani, hibákat kijavítani,

- rendelkezik-e a megfelelő szakmai informatikai ismeretekkel a tanulmányai folytatása esetén.

Az informatika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- precizitás,

- önállóság,

- logikus gondolkodás.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. InformációtechnológiaA számítógépes architektúra alapjainak ismerete.
Megfelelő szoftverismeret, a számítógép beüzemelésén, a
programok telepítésén és konfigurálásán túl a hibajavításig.
Az információtechnológiai biztonság alapjainak ismerete.
A számítógép alapegységeinek, alkatrészeinek ismerete és a
számítógép összeszerelése.
Az operációs rendszerek és a hardverkövetelmények
kapcsolatának ismerete.
A megelőző karbantartás feladatainak ismerete.
2. Adatbázis és szoftverfejlesztés elmélete és
gyakorlata
A programkészítés elveinek, lépéseinek és az algoritmusleíró
eszközöknek az ismerete.
Egy programozói környezet használata.
A legfontosabb egyszerű és összetett adattípusok és
adatstruktúrák ismerete és alkalmazása.
A vezérlési szerkezetek és programozási tételek alkalmazása.
Az objektum orientált programozás alapjainak ismerete. Egyszerű
objektum orientált alkalmazás elkészítése. Állományok
kezelésének ismerete.
A programtervezés alapjainak ismerete.
Az adatbázis-kezelés alapjainak ismerete.
Az SQL nyelv legfontosabb utasításainak ismerete, ezek
alkalmazása egy SQL szerver használata során.
A WEB-programozás alapjainak ismerete, dinamikus weblapok
készítése és formázása CSS stílusokkal.
3. Hálózati ismeretekAz otthoni, kis- és közepes vállalati hálózatok jellemzőinek,
felépítésének ismerete.
Ezen hálózatokban jellemzően előforduló eszközök és azok
feladatainak ismerete.
A hálózatokban leggyakrabban használt átviteli közegek és az
internet szolgáltatásainak ismerete.
A hálózati eszközök beállítása, konfigurálása és hibák keresése,
elhárítása.

VEGYIPAR ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és gyakorlati.

A vegyipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A vegyipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A vegyipar ismeretek ágazati szakmai érettségi követelményekben meghatározott feladatokra jellemző az elméleti kérdések esetében a pontos fogalmazás, a gyakorlati feladatban a korrekt célkitűzés.

A vegyipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- megfelelően tájékozott-e

- a makromolekulák kémiájával, a műanyagok és a gumi tulajdonságaival kapcsolatban,

- a méréstechnikai ismeretekben,

- a mérések elvégzésében, kiértékelésében,

- a mintavételezésben,

- a méréstechnikai műszerek alkalmazásában,

- a fizikai mérések alapjait és azok gyakorlati alkalmazását illetően,

- a szakmában használatos gépi berendezések, működésével, kezelésével biztonságtechnikai előírásaival kapcsolatban,

- a műszaki dokumentáció készítésében;

- rendelkezik-e a választott szakmához szükséges elméleti ismeretekkel és gyakorlattal ahhoz, hogy

- a feladatot és a feladat megoldásához szükséges számításokat elvégezze,

- a mérési feladatok elvégzése során betartsa a biztonságos laboratóriumi munka szabályait.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- ismeretek helyén való alkalmazása,

- megbízhatóság,

- problémamegoldó képesség,

- módszeres munkavégzés.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. MéréstechnikaA méréstechnikai alapfogalmak, a gumi- és műanyagipari műszerek
felépítése, működési elve, karbantartására vonatkozó előírások.
A mintavétel szabályainak, a mintavételnél és a méréseknél előforduló
leggyakoribb hibák, valamint ezek elkerülésének módja.
A mért értékekből az előírt viszonyszámok és mutatószámok
meghatározása.
2. Anyagvizsgálatok gyakorlat I.Előírásnak megfelelő mintavétel, a fizikai mérések szakszerű
végrehajtása, próbatest készítése.
A kapott eredmények értelmezése, az eredmények az alapanyag/termék
min ősítése.
Az elvégzett munka dokumentálása és szóbeli bemutatása.
3. Anyagvizsgálatok gyakorlat II.Megfelelő mintavétel, a mechanikai és reológiai vizsgálatok szakszerű
végrehajtása.
A kapott eredményeket értelmezése, az eredmények alapján az
alapanyag/termék minősítése.
Az elvégzett munka dokumentálása és szóbeli bemutatása.
4. Gépészeti alapismeretekA műszaki dokumentáció értelmezése, berendezések működési elvét
bemutató vázlatrajzok értelmezése, egyszerű folyamatábrák készítése.
A leggyakoribb kötésmódok, kötő gépelemek, csapágytípusok, hajtások
ismerete és bemutatása.
A folyadékok, gázok, ömlesztett szilárd anyagok, darabáruk szállítására,
tárolására alkalmas berendezések bemutatása. Az ipari adagoló és
bemérő rendszerek működési elvének bemutatása.
Az energiaellátó rendszerek funkciójának, a kapcsolódó energia átalakító
berendezések működési elvének, szabályozási lehetőségének
bemutatása.
5. Gyártás-előkészítés berendezései
gyakorlat
A vizsgázó ismerje és képes legyen bemutatni a raktár gazdálkodási,
raktározási elveket, az anyagmozgatás eszközeit, aprító, daraboló,
granuláló berendezések működési elvét, a szilárd és plasztikus anyagok
keverésére alkalmas berendezéseket.
6. Gyártó berendezések gyakorlatAz extruderek, kalanderek, sajtoló gépek, préselő gépek, fröccsöntő
gépek működésének, a berendezésben lejátszódó fő folyamatok
bemutatása.
A termékkiszerelő, csomagoló gépek felépítésének, működési elvének
bemutatása.
7. MakromolekulákA makromolekulák kémiája, a polimerek fizikai és kémiai tulajdonságai,
gyártástechnológiájuk fő lépései, a polimerek jellemző kémiai reakciói.
8. ReológiaAz alapvető reológiai jellemzők, az ideális és a reális ömledék
viselkedése.
A rugalmas tulajdonságok hatása a gyártástechnológiára.
9. Anyag- és gyártmányismeret
gyakorlat
A gumi- és műanyag-feldolgozás jellemző alapanyagai és azok
tulajdonságai, az alkalmazott adalékanyagok hatása a feldolgozás
technológiájára és a termékre.
A receptúra kidolgozásának az elve, a műanyagok újrahasznosításának
lehetőségei.

VEGYÉSZ ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A vegyész ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A vegyész ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatantárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt vegyipari ismereteknek, szakmai készségeknek, vegyész ágazatra jellemző szakmai, személyes, társas- és módszer kompetenciáknak és képességeknek.

A vegyész ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző a jól átgondolt, pontos megfogalmazás az elméleti ismeretek terén, a gyakorlati ismeretek alkalmazásszintű számonkérés. A vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó megfelelően tájékozott-e

- a kémiai laboratóriumi ismeretekben,

- a vegyipari folyamatok jellegében,

- a fontosabb kémiai számítások körében,

- a recept alapján történő vizsgálati eredmények értékelésében,

- a fizikai és kémiai változások alapjait illetően,

- a környezetünkben, háztartásban előforduló anyagok tulajdonságaival, veszélyeivel kapcsolatban,

- az anyagok szerkezete és tulajdonságai közötti összefüggésekben,

- az alapvető fontosságú természettudományos tények, szabályok, törvények magyarázatában,

- a vegyiparban előforduló leggyakoribb anyagok fizikai, kémiai tulajdonságaiban,

- a vegyiparban használatos szakkifejezések, műszaki nyelvezet terén,

- a biztonságos munkavégzés szabályai terén,

- a környezetvédelmi előírások területén,

- a mérési, számítási adatok megfelelő pontossággal való kezelése terén.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- szakmai szöveg megértése írásban és szóban,

- szakmai számolási készség, egyenletek megoldása,

- rendszerező képesség,

- absztrakt (elméleti) gondolkodás.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Vegyipari ismeretekA vegyszerek biztonságos kezelése, tárolása.
A fizikai alapmennyiségek mérésének elvi alapjai.
Oldatkészítési számítások.
Szakmai számítások termékekre és alapanyagok.
Laboratóriumi műveletek elméleti alapjai.
Kémiai elválasztó műveletek elvi alapjai.
Szervetlen preparátumok készítésének elvi alapjai.
Szervetlen ionok kimutatásának elvi alapjai.
Titrimetriás meghatározások elméleti alapjai és számításai.
Gravimetriával kapcsolatos számítások.
2. Szakmai kémiaAz anyagi halmazok kölcsönhatásai.
A kémiai reakciók energiaváltozásai, a reakciók csoportosítása és
általános jellemzése.
A fémes és nemfémes elemek és vegyületeik.
A szénhidrogének.
Az oxigéntartalmú szénvegyületek.
A légköri gázok.
A víz környezeti és ipari jelentősége.
A szerves kémiai anyagok.
3. Műszaki ismeretekA szilárd, a folyékony és a gáz halmazállapotú anyagok tárolása.
Az alapanyagok előkészítése.
Az anyagok melegítése vagy hűtése.
4. Fizikai kémiaA gáz, a folyadék és a szilárd halmazállapot.
A halmazállapot-változások.
A homogén többkomponensű rendszerek jellemzői.
A kémiai egyensúlyok.
5. Laboratóriumi alapgyakorlatA fizikai alapmennyiségek és a jellemzők mérése.
Oldatkészítés szilárd anyagból.
6. Szervetlen laboratóriumi gyakorlatA szervetlen anyagok előállítása.
A kvalitatív vizsgálatok.
7. Analitikai gyakorlatTömeg szerinti elemzés.
Térfogatos analízis.
8. Laboratóriumi gyakorlatA szerves laboratóriumi szerelések.
A szerves laboratóriumi munka előkészítés.
A szerves preparatív feladatok kivitelezése.
Összetett vizsgálatok.
Az egyszerű műszeres vizsgálatok.

ÉPÍTŐIPAR ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

Az építőipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

Az építőipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

Az építőipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga feladataira jellemző az ismeretek alkalmazási és integrálási képességének magas szintű mérése.

Az építőipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja, annak megállapítása, hogy a vizsgázó:

- megfelelően tájékozott-e

- a statika,

- az építési ismeretek,

- az építésszervezési alapismeretek,

- a kitűzési ismeretek,

- a kitűzési gyakorlat,

- az építési gyakorlat,

- az építőanyagok gyakorlat,

- az építőanyagok,

- az ábrázoló geometria,

- a műszaki ábrázolás gyakorlat,

- a CAD alapismeretek gyakorlat,

- a munka- és környezetvédelem,

témaköröket illetően;

- rendelkezik-e elég információval e területekről, ahhoz, hogy a gyakorlatban részt tudjon venni különböző építőipari tevékenységek szabályos és szakszerű lebonyolításában,

- tudja-e alkalmazni munkája során az építőipari tevékenységet érintő jogszabályokat.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- felelősségtudat,

- visszacsatolási készség,

- rendszerező képesség,

- saját döntési körén keresztül rendelkezik-e megfelelő döntési képességgel, helyzetfelismeréssel.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. StatikaA statikai alapfogalmak, erőrendszerek ismerete.
Az eredő erő és az egyensúlyozó erők nagyságának
meghatározása.
Különféle tartók, támaszerők nagyságának meghatározása.
A rácsos tartók rúderői.
A tartók helyzeti állékonyságának különböző esetei, vizsgálatai,
feladatai.
Az igénybevételek nagyságának meghatározása és azok jellemző
ábrákon történő bemutatása.
Keresztmetszeti jellemzők meghatározása.
2. Építési ismeretekA rajzi ábrázolás alapfogalmai.
Az építészeti alapfogalmak.
Az épületszerkezetek rendszerezése.
A különféle talajok, földmunkák, dúcolások ismerete.
A különböző alapozási és alépítményi víz- és hőszigetelési
megoldások ismerete.
A különböző függőleges, vízszintes, íves és ferde teherhordó
szerkezetek ismerete.
A különböző hő- és hangszigetelések ismerete.
A felsorolt szerkezeteket ábrázoló rajzfeladatok, részletrajzok
elkészítése.
3. Építésszervezési alapismeretekAz építés előkészítésének folyamata, résztvevői és kapcsolatuk.
A kivitelezés előkészítésének, és az építés folyamatának lépései,
sorrendje, résztvevői és kapcsolatuk.
4. Kitűzési ismeretekA geodéziai alapfogalmak ismerete.
A vízszintes mérések fajtái, az alkalmazott eszközök, a mérések
folyamata.
A magasságmérések fajtái, az alkalmazott eszközök, a mérések
folyamata.
A különböző térképek és helyszínrajzok, ábrázolási módszerek.
5. Kitűzési gyakorlatA kitűzési ismeretek elmélete.
Egyszerű kitűzési feladatok elvégzése.
Különféle vízszintes és magasságmérési feladatok elvégezése.
Épületek és építmények kitűzése.
6. Építési gyakorlatFöldmunkák, alapozási, alépítményi víz- és hőszigetelései munkák
végzése. Függőleges, vízszintes, íves és ferde teherhordó-
szerkezetek kivitelezése.
7. Építőanyagok gyakorlatAz építőanyagok különböző gyártástechnológiái.
A felhasznált alapanyagok és vizsgálati módszerek.
A késztermékek fajtái és vizsgálati lehetőségei.
8. ÉpítőanyagokAz építési anyagok tulajdonságai.
A természetes építőanyagok fajtái, tulajdonságai, jellemzői.
A mesterséges építőanyagok fajtái, tulajdonságai, jellemzői.
9. Ábrázoló geometriaA különböző síkmértani szerkesztések.
A térmértani alapfogalmak.
Térelemek, testek ábrázolása, szerkesztési feladatok elvégzése.
Különböző ábrázolási módok.
10. Műszaki ábrázolás gyakorlatKülönböző szabadkézi rajzi feladatok elvégzése, kapcsolódó
fogalmak.
Építészeti tervdokumentációk fajtái.
Különböző léptékű rajzfeladatok megrajzolása, az elkészítésre
vonatkozó előírások.
11. CAD alapismeretek gyakorlatA tervezőprogramok felépítésének és használatának ismerete.
12. Munka- és környezetvédelemA munkavédelem fogalomkörei, különböző munkafolyamatok
biztonságtechnikája, munkavédelmi feladatok.
A tűzvédelem és a környezetvédelem fogalomkörei.

KÖNNYŰIPARI ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A könnyűipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A könnyűipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A könnyűipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga feladataira jellemző az igényes felépítés, az ismeretek alkalmazásának és integrálásának összetett, magas szintű mérése.

A könnyűipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- megfelelően tájékozott-e

- a könnyűipari termékek gyártástechnológiájában,

- a termékgyártáshoz szükséges alapanyagok, kellékek, gépek, eszközök kiválasztásában,

- a könnyűipari munkahelyre előírt gyártási munkamódszerek, munkakörülmények szervezésében,

- a termelési egységben dolgozók tevékenységének összehangolásában, munkabeosztásuk elkészítésében,

- a termelő üzemek közötti kapcsolattartásban,

- a számítógéppel támogatott gyártáselőkészítő rendszerek alkalmazásában,

- az informatikai eszközök kezelésében, termelési adatok rögzítésében, költségbecslések, nyilvántartások és beszámolók készítésében,

- a biztonságos munkavégzés feltételeinek biztosításában;

- rendelkezik-e elegendő információval e területekről ahhoz, hogy a gyakorlatban részt tudjon venni

- a vevő igényeinek megfelelő terméktervezési, gyártmány- és gyártáselőkészítési folyamatban,

- egy könnyűipari üzem részegységében a termelési folyamat, az ott dolgozók és más, a termelésben részt vevők tevékenységének irányításában, összehangolásában, felügyeletében és ellenőrzésében.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv megértése és használata,

- információforrások kezelése,

- elemi számolási készség,

- szervezőkészség, irányítási készség,

- rendszerező és áttekintő képesség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. TermeléstervezésA vevői elvárásoknak megfelelő, korszerű, új termék kialakítása
manuálisan és számítógéppel támogatott tervez ő-rendszer segítségével
is.
A könnyűiparban alkalmazott alapvető CAD technológiai rendszerek
egyikének ismerete és használata.
Műszaki leírást készítése, technológiai utasítás értelmezése.
Új termékhez alapanyag, kellékek, gépek és eszközök hozzárendelése.
A megfelelő munkamódszerek, munkakörülmények szervezési ismeretek
birtokában ésszerűségi szempontok alapján adott technológiához
munkahely kialakítása.
Az alapvető anyaghányad számítási módszerek alkalmazása. A
folyamatszervezésben alkalmazható informatikai eszközök és rendszerek
használata.
A könnyűiparban alkalmazott alapvető CAM technológiai rendszerek
egyikének ismerete és használata.
Alkalmazási szintű termelési feladatok ütemezése.
A biztonságos munkavégzés feltételeinek biztosítása.
2. GyártásszervezésA gyártásszervezés alapjai, az alapanyagok és kellékek logikus
rendszerezése, raktározása, a készletgazdálkodás.
A feldolgozandó anyagok átvétele.
A különböző bevizsgálási módszerek, tárolási módok, a helytelen
tárolásból adódó károk ismerete.
Az ésszerű munkahely kialakítása, a mozgászónák és formák
összehangolása.
A termék előállításához szükséges műveletek megfelelő sorrendjének
kialakítása a minőségbiztosítás valamint a munka- és környezetvédelmi
szabályok figyelembevételével, betartásával.
3. Könnyűipari anyagok tulajdonságai,
anyagvizsgálatok
Alkalmazási szintű ismeret a textilipari nyersanyagok (szálasanyagok,
fonalak, cérnák, szövetek, kelmék, bőrök, nem szőtt textíliák) fajtáiról,
általános jellemzőiről, tulajdonságairól.
Az előállítási és kikészítési módok, felhasználási területeik.
A termékek anyagösszetétel meghatározása az alapvető vizsgálati
módszerek ismeretében.
A könnyűipari alapanyagok generációi, fejlesztés irányzatai, a funkcionális
és intelligens textíliák, termékek alkalmazási előnyei, lehetőségei.
A megfelelő vizsgálati módszerekkel textilipari nyersanyagok, szövetek,
kelmék összetételének meghatározása.
A kezelési útmutató jelképeinek értelmezése és kezelési útmutató
készítése önállóan.
A konfekcionálás (varrás-, ragasztás-technológia) különböző vizsgálati
módszerei, az eredmények és a feldolgozás összefüggései.

FAIPAR ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A faipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A faipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy, amely követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismeretek, készségek és képességek.

A faipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az ismeretek alkalmazási és integrálási képességének mérése, a feladatok nehézségének az emelt szintű érettségihez igazított szintje.

A faipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- megfelelően tájékozott-e

- a faipari szakrajz alapfogalmait,

- a fakötéseket,

- az élő fa szerkezetét, a fa makroszkópiáját,

- a faanyag nedvességtartalmát,

- az iparban használt legfontosabb fafajokat,

- a fa hibáit és betegségeit,

- a fából készült fontosabb ipari választékokat,

- a forgácsolás elméletét,

- a fa és fahelyettesítő anyagok megmunkálását,

- az fűrészáru természetes és mesterséges szárítását,

- az egyszerű bútorok szerkezeteit

illetően,

- rendelkezik-e elegendő információval e területekről ahhoz, hogy gyakorlatban részt tudjon venni faipari alapszerkezetek, egyszerű bútorok elkészítésében,

- alkalmazni tudja-e munkája során a megszerzett ismereteket.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- szakmaspecifikus ábrázolási ismeretek,

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- célirányos műszaki feladatmegoldó képesség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Faipari alapanyag ismeret
1.1. Faanyagismeret I.-II.A fa szerkezete (bél, évgyűrű, kambium, háncs, kéreg, geszt-szíjács).
A faanyag makroszkopikus szerkezete (bütü-, sugár- és húrmetszet).
A magyar iparban használt tűlevelű és lombos fák makroszkopikus
jellemzői, felhasználási lehetőségei.
A fatörzs alaki, fejlődési rendellenességei és kezelési (helytelen
technológia, helytelen szállítás és tárolás okozta) hibái.
A leggyakoribb farontó rovarok, gombák, ezek faipari szaknyelvi
megnevezései.
Fűrészipari termékek, furnérok (hámozott, hasított), rétegelt lemezek,
bútor-, forgácslapok és farostlemezek fogalma és felhasználási
területei.
1.2. Szárítás-gőzölésA fa nedvességtartalmának előfordulási formái és megoszlása
fatesten belül.
Jellemző nedvességtartalmi fokok.
A faanyag nedvességtartalmának változása következtében a
faanyagban fellépő méret- és alakváltozások (zsugorodás, dagadás).
A nedvességtartalom változása okán várható méretváltozás mértéke,
számítása.
Természetes szárítás lehetőségei, máglyázási módok, a
máglyanyilvántartás fogalma. Ismeri a mesterséges szárítás
definícióját.
Gőzölési eljárások.
1.3. LaptermékekFurnéralapú rétegelt termékek fajtái, jellemzői.
Rétegelt lemez tulajdonságai, felhasználási területe. Bútorlapok
tulajdonságai, felhasználási területe. Farostlemez fogalma.
MDF lemez jellemzői, felhasználási területe.
HDF lemez jellemzői, felhasználási területe.
Forgácslap fogalma.
Forgácslapok csoportosítása, jellemzői.
Forgácslapok felhasználási területe.
OSB lapok jellemzői, felhasználási területe.
2. Bútoripari szakrajz
2.1. Ábrázoló geometria-szakrajzEgyszerű mértani testek vetületei (síklapú testek, forgástestek
vetületei).
Axonometrikus ábrázolási módok.
Egyszerű mértani testek axonometrikus ábrázolása.
Csonkított és összetett testek vetületei és axonometrikus ábrázolása.
Axonometrikus ábráknak vetületi képekkel való egyeztetése.
Rajzolvasás, rajzolvasási feladatok.
Síkmetszés, a metszősík fogalma és jelölése, a sík nyomvonalai.
A valódi nagyság meghatározása, ferde helyzetű egyenesek és
alkatrészek valódi alakja, ferdén csonkított mértani testek vetületei,
ferde lap valódi alakja (hasáb, henger, gúla, kúp).
Metszet fogalma, metszet képzése, metszetfelületek jelölése.
Metszetek csoportosítása (teljes metszet, félmetszet-félnézet, kitörés,
összetett metszet, lépcsős metszet, befordított metszet, befordított
lépcsős metszet, kiterített metszet).
Ábrázolás metszetekkel, anyagjelölésekkel (függőleges-, vízszintes-,
homlokmetszet) készítése.
Csomóponti vagy részletrajz fogalma.
Darabjegyzék és műhelyrajz.
2.2. Fakötések, alapszerkezetekA faipari szakrajzban alkalmazott ábrázolási rendszerek, rajzfajták.
A faiparban alkalmazott legfontosabb fakötések, a faipari szakrajz
anyagjelölései, méretezés szabályai, megfelelő vonalfajták,
vonalvastagságok.
2.3. Bútor szerkezettan-szakrajz I.-II.Alapvető bútorszerkezetek rajzai (egyszerű kávás asztal, konyhai
ülőke, kávaszerkezetű szekrényke, fiókos konyhai ülőke, fiókos
szekrényke, természetes faanyagokból).
A bútorok fő méretei, rövid műszaki leírása és látványterve,
jellegrajza megfelelő számú vetületben, illetőleg a szükséges vagy
előírt számú szerkezeti csomópontok (M1:1) megszerkesztése.
3. Bútorgyártástan
3.1. Faipari gépek és szerszámokAz egyenes és körpályán mozgó forgácsolószerszámok jellemzői, a
forgácsolás jellemző szögei (jellemző szögek hatása a felületi
finomságra, a forgácsolás során szükséges mozgások: főmozgás,
mellékmozgás).
A forgácsolás jellemzői, a forgácsolás folyamán fellépő jelenségek, a
forgácsolószerszámra ható erők, a forgácsoló erő fogalma.
A forgácsolás kinetikája és ezek alapvető számításai.
A forgácsolás jellemzői és a forgácsolt felület finomsága közti
összefüggések.
A fajlagos forgácsoló erő, a fajlagos forgácsolási ellenállás, a forgács
leválasztásához szükséges mechanikai teljesítmény, forgácsolási és
előtolási sebesség, egy élre eső előtolás és a forgácsteljesítmény.
A faiparban előforduló egyes megmunkálásokhoz szükséges
optimális műszaki paraméterek meghatározása.
3.2. Bútorgyártás ismeret I-II.A faanyag megmunkálásának fogalma, fajtái, a forgácsoló és
forgácsmentes alakítások közti különbségek, az egyes megmunkálási
módok rendszerezése.
A ragasztás fogalma, a bútoriparban alkalmazott ragasztóanyagok
fajtái, tulajdonságai, felhasználási területei.
A bútoripari (mozgatást, zárást biztosító) szerelvények, valamint a
kötőelemek fajtái, tulajdonságai, felhasználási területei.
4.Bútoripari gyakorlat
4.1. Faikari gép- és szerszám
gyakorlat
Kézi szerszámok, gépek használata.
4.2. Bútorgyártás gyakorlat I.Szerkezeti kötések, alapszerkezetek készítése.
4.3 . Bútorgyártás gyakorlat II.Szekrények, asztalok gyártása.
5. Biztontágos munkavégzés alakjai
5.1. Munka- és tűzvédelemA munkavédelem célja, feladata, területei, szervezete és fontosabb
jogszabályai.
5.2. Környezetvédelmi és
technológiai szabályok
Ökológiai alapismeretek.
A környezet- és természetvédelem fogalma, jelentősége.
Környezetvédelem eszközei, módszerei.
5.3. Faipari alapgépek, szerszámok,
eszközök biztonságtechnikája
Biztonságtechnika a faiparban.
6. Biztonságos munkavégzés
gyakorlata
6.1. Faikari szerszámok, eszközök
biztonságtechnikája
Kézi szertzámok, eszközök biztontágos használata.
6.1. Faipari alapgépek
biztonságtechnikája
Faipari gépek biztonságos üzemeltetése, karbantartása.
6.2. MunkabiztonságMunkavégzéssel kapcsolatos biztonsági szabályok.

NYOMDAIPAR ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A nyomdaipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A nyomdaipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A nyomdaipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga feladataira jellemző az igényes felépítés, az alkalmazás és integrálás összetettségének magas szintű mérése.

A nyomdaipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

− rendelkezik-e műszaki szemlélettel és a műszaki műveltség részét képező nyomdászati alapismeretekkel,

− elsajátította-e a nyomdászat alapfogalmaihoz kapcsolódó összefüggések alkalmazását,

- képes-e megszerzett ismeretei felhasználásával műszaki összefüggéseket megmagyarázni és folyamatokat összehasonlítani,

- tudja-e alkalmazni a munkahelyi egészség és biztonság előírásait, a munkajogi alapismereteket,

- képes-e a gyártáselőkészítés és minőségügy értelmezésére és gyakorlására,

- rendelkezik-e az önfejlesztés, szervezőkészség, kapcsolatteremtő, határozottság, információgyűjtés készségeivel,

- elsajátította-e az ismereteket a vállalkozás létrehozásáról és működtetéséről,

- elsajátította-e az ismereteket a nyomdaiparban alkalmazott anyagok tulajdonságáról,

- elsajátította-e az ismereteket a színkezelés (color-management) alkalmazásáról,

- rendelkezik-e az alapfogalmak, a folyamatok, a jelenségek és törvényszerűségek integrálási képességével,

- képes-e az elsajátított ismereteket a gyakorlatban alkalmazni.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- ismeretek helyén való alkalmazása,

- rendszerező képesség,

- számítógépes és speciális nyomdaipari szoftverek alkalmazása,

- vállalkozói készség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Munkahelyi egészség és
biztonság
A munkahelyi egészség és biztonság, mint érték, a munkabalesetek és foglalkozási
megbetegedések hátrányos következményei, a munkavédelem fogalomrendszere,
szabályozása, a munkahelyek kialakításának alapvető szabályai, a munkavégzés
általános személyi és szervezési feltételei. A munkahelyen alkalmazott
munkaeszközök, munkavédelmi feladatok. A munkavédelmi szakemberek feladatai a
munkahelyeken és a munkahelyi munkavédelmi érdekképviselet.
2. Munkajog,
munkabiztonság,
munkavédelem
A különböző vállalkozási formák jellemzői, jogi alapfogalmak, a jog különböző ágai.
A tanulói jogok és kötelességek, a szerződéskötéshez kapcsolódó szabályok,
előírások.
A munkavédelmi előírások, egészség- és balesetvédelmi előírások, tűzvédelmi
előírások, katasztrófavédelmi előírások, környezetvédelmi előírások.
A munkajogi szabályok, dokumentációk és adminisztráció.
3. Gyártáselőkészítés,
minőségügy elmélete és
gyakorlata
A tipográfiai szabályok, a nyomdatermékek fajtái, a nyomdatermékek jellemzői, a
nyomtatvány típusok elemei, a szerzői jogi szabályok, a kiadványszerkesztés
szabályai, a nyomdai eredetik, az adathordozók.
A formakészítés technológiai lehetőségei, a nyomtatás technológiai lehetőségei, a
kötészet technológiái.
A szakmai számítások és a kapcsolódó szoftverek, a termelésprogramozás és
anyaggazdálkodás, ügyfélkezelés.
4. Anyagismeret elmélete és
gyakorlata
A nyomathordozók csoportosítása, alapanyagai, a szabványos papírméretek. A papír-
és műanyagalapú nyomathordozók és a fémfóliák tulajdonságai, a tulajdonságok
vizsgálati módszerei.
A nyomdafestékek, a lakkok fajtái, tulajdonságai, kezelése, a tulajdonságok vizsgálati
módszerei.
A nyomtatási eljárások nyomóformái, készítésük technológiai folyamatai.
A ragasztók és az egyéb segédanyagok fajtái, rendszerezése, alkalmazásának módjai,
tulajdonságainak vizsgálata.
5. Színkezelés (Color-
management) elmélete és
gyakorlata
Fénytani és színtani alapismeretek.
A képfeldolgozás eszközei, a képfeldolgozó programok lehetőségei.
A színvisszaadás technikai mechanizmusának, a különböző be- és kimeneti eszközök,
műszerek és anyagok szabvány szerinti összehangolásának módszerei.
Az analóg és digitális próbanyomatok készítésének folyamatai, a próbanyomatok
lehetőségei, korlátai.

KÖZLEKEDÉSÉPÍTŐ ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A közlekedésépítő ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A közlekedésépítő ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A közlekedésépítő ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az ismeretek alkalmazási és integrálási képességének magas szintű mérése.

A közlekedésépítő ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó megfelelően elsajátította-e:

- a közlekedésépítés alapfogalmait,

- az egyszerű rajzkészítés (alaprajz, metszet), tervolvasás, térlátás készségét,

- az építőanyagok és talajok helyes kiválasztásának, alkalmazásának, minőség-meghatározásának, gyakorlati tapasztalatait,

- a közlekedésépítés (híd-, út-, vasútépítés) kapcsolatrendszerét, összefüggéseit,

- a statika, szilárdságtan és vasbetonszerkezetek alapismereteit,

- az egyszerű geodéziai mérések elméleti és gyakorlati alkalmazását.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai képességekkel, kompetenciákkal:

- térlátás, pontosság,

- elemi számolási készség,

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Műszaki rajz elmélete és gyakorlataEgyszerű alaprajzok, metszetek készítése és értelmezése.
A vízszintes és magassági vonalvezetés, a keresztszelvények rajzolási és
térlátási feladatainak értelmezése.
Pontos, precíz rajzolás módszere.
2. Építőanyagok elmélete és
gyakorlata
Az építőanyagok helyes kiválasztásának, alkalmazásának, minőség-
meghatározásának elméleti és gyakorlati, tapasztalatai.
A jegyzőkönyvek alapján következtetések levonása, a mérési
eredmények értékelése.
3. Talajmechanika elmélete és
gyakorlata
A talajok fizikai jellemzőinek, vízmozgásainak, feszültségeinek,
alakváltozásainak elméleti és gyakorlati tapasztalatai.
A jegyzőkönyvek alapján következtetések levonása, a mérési
eredmények értékelése.
4. Statika és szilárdságtanEgyszerű tartók támaszerői, igénybevételei, alakváltozásai és ezek
számítása. Az erők - hatások - alakváltozások, a tartók anyaga - tartók
mérete közötti összefüggések.
5. Közlekedésépítés elmélete és
gyakorlata
Az út-, híd-, vasútépítés összefüggésrendszere.
6. Geodézia alapjai elmélete és
gyakorlata
A földméréstan szerepe a közlekedésépítés mindhárom ágazatában.
Egyszerű mérési módszerek, kész jegyzőkönyvek elemezése, azokból
következtetések levonása.
7. VasbetonszerkezetekEgyszerű tartók méretezése.
Tervolvasás.
A vasbeton létesítmények fajtái.

KÖZLEKEDÉS ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A közlekedés ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A közlekedés ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A közlekedés ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az ismeretek alkalmazási és integrálási szintjének magas szintű mérése.

A közlekedés ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- megfelelően tájékozott-e

- a közlekedési ismeretek elméleti és gyakorlati alapjait,

- a közlekedési földrajzot,

- a közlekedés üzemviteli ismereteket,

- a közlekedésgazdasági és jogi ismeretek alapjait illetően,

- rendelkezik-e elegendő információval e területekről ahhoz, hogy gyakorlatban részt tudjon venni a közlekedés szabályos és szakszerű lebonyolításában,

- tudja-e alkalmazni munkája során a közlekedést érintő jogszabályokat.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- elemi számolási készség,

- rendszerező képesség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Közlekedési alapismeretekA közlekedés kialakulása, a közlekedési alapfogalmak, az egyes
közlekedési ágak technikája és üzemvitele.
Az egységrakomány képzés és a kombinált fuvarozás ismerete.
2. Közlekedési földrajzAz általános közlekedési földrajzi ismeretek, és az egyes közlekedési
ágak pályái által alkotott hálózatok jellemzői.
3. Közlekedés üzemvitelA díjszabás alapjai, az egyes közlekedési ágak járművei, azok
igénybevételének feltételei és azok díjszabásai, a közlekedés
teljesítményei, és a jellegzetes üzemtani mutatószámai.
4. Közlekedésgazdasági és jogi
ismeretek
Statisztikai és a közlekedés gazdaságtani módszerek segítségével a
közlekedési vállalatok egyes gazdasági tevékenységeinek elemzése.
A fontosabb gazdasági és statisztikai alapfogalmak, módszerek.
Magyarország Alaptörvényének ismerete és a közlekedési szakma
gyakorlásához szükséges jogi alapismeretek.
5. Közlekedési alapismeretek gyakorlatA szükséges szakszámítások elvégzése.
6. Közlekedés üzemvitel
gyakorlat
A különböző közlekedési ágak menetrendjei, a személyszállítás és az
árufuvarozás díjszabása.
7. Közlekedésgazdasági és jogi
ismeretek gyakorlat
Statisztikai alapfeladatok megoldása.

KÖZLEKEDÉSGÉPÉSZ ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A közlekedésgépész ágazati ismeretek szakmai érettségi vizsga célja

A közlekedésgépész ágazati ismeretek szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A közlekedésgépész ágazati ismeretek érettségi vizsgára jellemző az ismeretek alkalmazási és integrálási képességének magas szintű mérése.

A közlekedésgépész ágazati ismeretek szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- megfelelően tájékozott-e

- a közlekedési alapfogalmakat, a közlekedés technikai elemeit,

- a műszaki ábrázolás, a jelképes ábrázolás és a villamos kapcsolási rajzok sajátosságait,

- a közlekedésgépészetben leggyakrabban előforduló gépelemek funkcióját és a hajtásláncok, mechanizmusok felépítését,

- a technológiai alapismereteket,

- a mechanikai alapismereteket,

- elektronikai, elektrotechnikai ismereteket, villamos mérési ismereteket és alapméréseket,

illetően,

- rendelkezik-e elegendő információval e területekről ahhoz, hogy részt tudjon venni a mechanikai gépek összeszerelésében,

- tudja-e alkalmazni munkája során a közlekedést érintő jogszabályokat, szabványokat és előírásokat.

A fent felsoroltakról történő tudásmérés során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- gépészeti dokumentációk olvasása, értelmezése, készítése,

- elektromos dokumentációk olvasása, értelmezése, készítése,

- pontosság,

- megbízhatóság.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Közlekedési ismeretekA közlekedési alágazatok történeti áttekintése, technikai jellemzői, a
közlekedésbiztonságot befolyásoló tényezőket, a pálya és a jármű
kapcsolata, a vonóerőigény, a teljesítmény-szükséglet.
2. Műszaki rajzA gépszerkezetek elemeinek egyszerűsített, egyezményes és
jelképes ábrázolási módjai. Egy alkatrész legyártásához alkalmas,
szabványosan beméretezett, tűrésezett és illesztéssel ellátott,
megfelelő vázlat, vagy műszaki rajz készítése. Metszeti ábrázolás,
méretmegadás, felületminőség, tűrések és illesztések. Jelképes
ábrázolás.
3. MechanikaMerev testek általános statikája, alapfogalmai, síkbeli erőrendszerek.
Síkbeli egyensúlyi szerkezetek, kényszerek fajtái, kéttámaszú tartók.
Szilárdságtan, igénybevételek hatására ébredő feszültségek,
egyszerűbb és összetett igénybevételek. Kinematika-kinetika.
4. Gépelemek-géptanKötőgépelemek, kötések, biztosítások. Hajtások, hajtóművek,
mechanizmusok.
5. Technológiai alapismeretekTechnológiai alapfogalmak, fémes és nemfémes szerkezetek.
Öntészet, melegalakítások, hőkezelések, kötések, forgácsolás nélküli
alakítások. Forgácsolás, felújítási technológiák, anyag- és hibakereső
vizsgálatok, szereléstechnológia.
6. Elektrotechnika-elektronikaVillamos alapfogalmak, passzív és aktív villamos hálózatok. Vegyi
elektromos folyamatok. A villamos és mágneses tér. Váltakozó áramú
áramkörök, transzformátor. Villamos gépek és felvezetők.
Impulzustechnikai és digitális áramkörök

KÖRNYEZETVÉDELEM-VÍZGAZDÁLKODÁS ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA

ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A környezetvédelem-vízgazdálkodás ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A környezetvédelem-vízgazdálkodás ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A környezetvédelem-vízgazdálkodás ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga feladataira jellemző az elméleti ismeretek és azok alkalmazásának az összekapcsolása.

A környezetvédelem-vízgazdálkodás ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak mérése, hogy a vizsgázó

- milyen szinten ismeri

- a környezetvédelem és a vízgazdálkodás elméleti alapjait,

- a környezettechnikai eljárások főbb csoportjait, alapvető berendezéseit és működési elvüket,

- a minták típusait, a mintavétel szabályait,

- a vízügyi szakterületen alkalmazott mérések alapelveit, mérőeszközeit.

- képes-e részismereteit olyan módon integrálni és alkalmazni, hogy a gyakorlatban is részt tudjon venni a képzettségi szintjének megfelelő vízügyi szakterületi munkákban és környezet-ellenőrző vizsgálatokban.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- olvasott szakmai szövegek megértése,

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- logikus gondolkodás,

- megbízhatóság.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Ökológiai alapfogalmakA környezetvédelem ökológiai alapjainak ismerete.
2. A természetvédelem alapjaiA természetvédelem fogalma, a környezetvédelem és a
természetvédelem kapcsolata.
A természeti értékek csoportosítása, a védett természeti értékek és
területek jellemzése.
Hazánk védett természeti értékeinek és területeinek ismerete.
3. A víz, mint környezeti elemA víz minőségét meghatározó jellemzők.
A leggyakoribb vízszennyezéshez köthető jelenségek, azok hátterének
és következményeinek ismerete.
A vízminták típusai, a mintavétel szabályai.
4. A levegő és a talaj, mint környezeti
elem
A talaj képződésében és a talaj degradációban szerepet játszó tényezők,
a talajok jellemző tulajdonságai.
A légkör szerkezete, a levegő összetétele, a levegőtisztaság-védelem
alapjai, a légszennyezéshez köthető jelenségek, azok háttere és
következményei.
A talajminták típusai, a mintavétel szabályai.
Az ülepedő por mintavételi módja és mennyiségének meghatározása.
5. Település környezetvédelmeA településekhez kapcsolódó környezeti problémák, azok okai.
A zaj, a radioaktív sugárzás jellemzői, valamint a hulladékgazdálkodás
alapjai.
6. Hidrometeorológia és vízkészlet-
gazdálkodás
A hidrometeorológiai jellemzők, a víz körforgásának folyamata, a
vízkészlet változásának összefüggései.
7. Hidrológia-hidraulikaA felszíni- és a felszín alatti vizek hidrológiai jellemzői.
A hidrosztatika és a hidrodinamika alapvető összefüggései, a gravitációs-
és a nyomás alatti vízmozgások állapothatározói és az azok közötti
kapcsolatok.
8. VízméréstanA vízállás és a vízhozam mérésének alapelvei, módszerei, mérőeszközei.
9. GeodéziaA vízszintes és a magassági geodéziai mérési eljárások, a
végrehajtásukhoz szükséges eszközök, műszerek.
10. A fizikai eljárások alapelveiA sűrűség- és a méretkülönbség elvén működő környezettechnikai
eljárások témaköreiben való tájékozottság (ülepítés, felúszás, flotáció,
szűrés).
Az egyéb fizikai eljárások (levegőztetés, adszorpció, membrán eljárások).
11. Kémiai eljárások, műveletekA környezettechnikában használt kémiai eljárások alapelvei,
berendezései és azok működési módja [közömbösítés, vízlágyítás,
oxidáció (fertőtlenítési), derítés, ioncsere].
12. Biológiai eljárások alapjaiA biológiai eljárások mikrobiológiai alapjai, a mikroszervezetek
életműködési sajátosságai, azok szerepe az egyes környezettechnikai
eljárásokban.
Az aerob- és anaerob elven működő berendezések, működési módjuk.

KÖZGAZDASÁG ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A közgazdaság ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A közgazdaság ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A közgazdaság ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az igényes felépítés, az ismeretek és azok alkalmazásának összetettsége, magas szintű mérése.

A közgazdaság ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó megfelelően felkészült-e

- a gazdaság különböző területeihez kapcsolódó fogalmak megértése és helyes használata,

- a vállalkozás indításának, megszűnésének alapvető kérdései,

- a különböző gazdasági tevékenységek és szereplők közötti kapcsolatrendszer elemei és kölcsönhatásai, a vállalkozás gazdálkodásának elméleti alapjai,

- a gazdasághoz kapcsolódó alapvető jogi folyamatok,

- a gazdasági és társadalmi élet számokkal történő elemzése, értelmezése,

- az alapvető pénzügyi szolgáltatások és az azokhoz kapcsolódó intézményrendszer,

- a magyar adórendszer működése, a főbb adónemek,

- az alapvető számviteli ismeretek

tekintetében.

A közgazdaság ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgán szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- olvasott és hallott szakmai szöveg megértése,

- precizitás (pontosság),

- kapcsolatteremtő készség,

- áttekintő és rendszerező képesség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Gazdasági és jogi alapismeretekA gazdaság különböző területeihez kapcsolódó fogalmak, azok
értelmezése és helyes használata.
A gazdasági élet szereplői közötti kapcsolatrendszer, az állam és a piac
gazdasági szerepe.
A piac elemei, működése.
Különböző piaci formák és összehasonlításuk.
Vállalkozás eredményének, vagyonának kimutatása és a működés,
gazdaságosság szempontjából történő elemzése.
A nemzetgazdaság legfontosabb mutatói és összefüggései.
A jogalkotás hierarchikus rendszere.
A gazdaság és a jog közötti viszony, a jogrend szerepe a gazdaságban.
Vállalkozási formák és azok létesítésének és megszűnésének
legfontosabb kérdései.
A gazdasággal összefüggő alapvető polgári jogi és társasági jogi
szabályok.
A szerződésekkel kapcsolatos jogi szabályozás.
A marketing jelentősége és eszközei, gazdasági szerepe.
2. Általános statisztika és statisztika
gyakorlat
A legfontosabb statisztikai alapfogalmak.
Statisztikai mutatók és értelmezésük.
Adatforrásokból egyszerű statisztikai kimutatások készítése (statisztikai
sor és tábla, grafikus ábrázolás).
Alapvető statisztikai számítási módszerek (viszonyszám, középérték,
index).
3. Pénzügyi alapismeretekA bankrendszer működése, a jegybank szerepe.
A pénz fogalma, funkciói.
A pénzforgalom általános szabályai.
A különböző fizetési módok.
A pénzügyi szolgáltatások köre, a vállalkozás pénzmozgásához
illeszkedő legalkalmasabb pénzügyi intézmény és szolgáltatások.
A Magyarországon működő pénzügyi intézmények felügyelete és a
befektetők védelmét szolgáló intézmények, a legfontosabb nemzetközi
pénzügyi szervezetek.
A finanszírozás lehetséges forrásai.
A pénzügyi piacok jellemzői, megtakarítási lehetőségek, pénzpiaci
termékek alapvető tulajdonságai, kockázataik és előnyeik.
Biztosítási alapfogalmak.
A biztosítási szerződés lényege.
4. Pénzügy gyakorlatA pénzforgalom lebonyolításának eszközei (bankszámla, bankkártya,
átutalás, netbank).
A pénz időértéke.
A deviza és a valuta árfolyam értékek.
A megfelelő biztosítási forma kiválasztása.
5. Adózási alapismeretekAz államháztartás alrendszerei, az adótörvények általános szabályai a
legfontosabb adónemek tekintetében (szja, áfa, helyi adók).
Az adó fogalma.
A legfontosabb adónemek és alkalmazási területük.
6. Adózás gyakorlatA személyi jövedelemadó, az általános forgalmi adó és a helyi adó
törvények általános szabályai és alkalmazásuk.
7. Számviteli alapismeretekA vállalkozás vagyonának számbavétele és értelmezése analitikus és
főkönyvi szinten.
Alapvető gazdasági műveletek könyvelése bizonylatok és
megfogalmazott gazdasági események alapján a felsorolt
ismeretkörökben: tárgyi eszköz elszámolása, vásárolt készletek
elszámolása, jövedelem elszámolás, a saját termelésű készletek
elszámolása, termékértékesítés elszámolása.
A számviteli törvény alapvető követelményei (beszámoló készítés,
számviteli politika, számviteli elvek).
8. Számvitel gyakorlatEgyszerű gazdasági események bizonylatainak elkészítése. A bizonylatok
tartalmi és formai követelményei, a javítás módja.

ÜGYVITEL ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA

ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

Az ügyvitel ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

Az ügyvitel ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

Az ügyvitel ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az ismeretek alkalmazási és integrálási képességének magas szintű mérése.

Az ügyvitel ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- megfelelően tájékozott-e

- a számítógép és perifériáinak alkalmazói szintű használatát,

- a szövegszerkesztő programok kezelését,

- a dokumentumok típusait, készítésük, szerkesztésük szabályait,

- a hivatalos iratok, levelek fajtáinak tartalmi, formai, nyelvi jellemzőit,

- a táblázatkészítés műveleteit,

- az adatbázis készítésének műveleteit,

- a sablonok készítésének, használatának szabályait,

- a levelezés hagyományos és digitális formáit,

- az iratkezelés, -tárolás szabályait, dokumentumainak készítését,

- az irodai munkavégzés alapvető követelményeit,

- az adatkezelés és adatvédelem alapvető szabályait,

- a kommunikációs formákat és technikákat,

- a nyelvhelyességi, nyelvhasználati szabályokat,

- az üzleti magatartást, annak etikai és protokoll szabályait,

- a munkahelyi viselkedéskultúrát,

- a gazdálkodó szervezetek más gazdasági szereplőkkel fennálló kapcsolatait,

- a gazdaság alapelemeit, működési mechanizmusát,

- az alapvető jogi normákat (a tulajdonjog, kötelmi jog, gazdasági jog, állampolgári jogok, közjog, munkajog területén) és a jogérvényesítés lehetőségeit,

- a munkavégzéshez kapcsolódó jogszabályok alkalmazását,

- a szerződéses jogviszonyokat,

- az Európai Unió főbb szerveit és feladatait, valamint az EU-tagság előnyeit és hátrányait,

- a vállalkozások gazdasági tevékenységét, nyilvántartását és dokumentálását

illetően,

- rendelkezik-e elegendő információval e területekről ahhoz, hogy a gyakorlatban részt tudjon venni az ügyviteli feladatok lebonyolításában,

- alkalmazni tudja-e munkája során az ügyviteli tevékenységet érintő jogszabályokat, előírásokat, magatartási normákat.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- precíz, gyors, megbízható munkavégzés,

- jó kommunikációs képesség szóban és írásban.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Gépírás és iratkezelés gyakorlatA tízujjas vakírás szabályos technikája. Minimum 150 leütés/perc
sebességgel különböző forrásanyagból adatbeviteli tevékenység
(másolás nyomtatott szövegről) végezése.
Dokumentumkészítési, szövegszerkesztési, táblázatkezelési,
adatbázis-kezelési ismeretek.
2. Levelezési ismeretek és gyakorlatAz iratok készítésének alapvető követelményei (tartalmi, nyelvi,
formai). A belső iratok és a külső levelek tartalmi, formai
követelményei. Levélsablon létrehozása, alkalmazása. Az
adatvédelem és a biztonságos adathasználat szabályai.
Különböző nyomtatványok, űrlapok, sablon jellegű iratfajták.
A hivatali, az üzleti és a magánlevelezéssel kapcsolatos szabályok,
hasonlóságok és különbségek. Levelezés különböző partnerekkel
(hagyományos és digitális formában), az írásbeli kapcsolattartáshoz
szükséges információk megkeresése, feldolgozása és továbbítása az
adatvédelmi szabályok betartásával.
Egyszerűbb szóróanyagok, ismertetők, programleírások, meghívók,
stb. tervezése, összeállítása.
Az iratkezelés és -tárolás teendői, dokumentumai.
Irodai körülmények, az egészséges és biztonságos munkavégzés
szabályai.
3. Kommunikáció alapjai, az üzleti
kommunikáció gyakorlata
A kommunikáció elemei, folyamata és különböző formái, az üzleti
kommunikáció fontossága. A protokoll, az etikett és az etika,
valamint a nyelvhelyesség és nyelvhasználat szabályai különböző
üzleti kommunikációs helyzetekben.
Az álláskeresés klasszikus és korszerű lehetőségei.
4. Gazdasági alapismeretekA gazdaság működési mechanizmusát, a gazdaság alapelemei, a
piaci folyamatok, a nemzetgazdaság ágazati szerkezete, az állam
szerepe a piacgazdaságban.
A pénz fogalma, funkciói, a magyar bankrendszer felépítése,
feladatai, szerepe, a pénzintézetek funkciói, főbb szolgáltatásai, a
pénzforgalom lebonyolítási módjai, technikái.
A gazdasági társaságok, a háztartások, az állam gazdálkodási
tevékenysége, a különböző adófajták.
5. Jogi ismeretekJogi alapfogalmak, jogforrások, a jogágak alapvető jellemzői, az EU
legfontosabb szervezetei, feladatai.
A szerződések fajtái, a szerződéskötés és érvényességének szabályai,
a szerződésszegés jogkövetkezményei, különös tekintettel az
adásvételi és a munkajogi szerződésekre. A pályázati dokumentációk.
6. Vállalkozási ismeretekA vállalkozások jellemzői, szervezeti formái, a vállalkozás
alapításának, működésének és megszüntetésének dokumentumai.
A vállalkozások erőforrásai, a működésükkel kapcsolatos teendők és
dokumentumok.
A közbeszerzés alapfogalmai, az eljárások általános szabályai.

KERESKEDELEM ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A kereskedelem ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A kereskedelem ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek, és képességeknek.

A kereskedelmi ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az ismeretek alkalmazási és integrálási képességének magas szintű mérése.

A kereskedelem ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- megfelelően tájékozott-e

- a marketing tevékenység elméleti alapjait és a marketing kereskedelemben történő gyakorlati alkalmazását,

- a beszerzés, a készletgazdálkodás és az értékesítés kereskedelmi összefüggésrendszerét,

- az áru minőségét, minőségének, állagának megóvását,

- a költségekhez, a bevételhez és az eredményhez kapcsolódó gazdasági mutatókat,

- az üzleti levelek tartalmi és formai követelményeit, a kereskedelemben használatos levéltípusokat, dokumentumokat,

- az adózási alapismereteket,

- a humán erőforrás gazdálkodás alapjait,

- a vezetés funkcióit, módszereit

illetően,

- rendelkezik-e elegendő információval e területekről ahhoz, hogy részt tudjon venni az áruforgalom szabályos és szakszerű lebonyolításában,

- alkalmazni tudja-e munkája során a kereskedelmet érintő jogszabályokat.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai képességekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- elemi számolási készség,

- megbízhatóság.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. A marketing alapjaiA marketing jelentősége, gazdasági szerepe, történeti kialakulása, a
kereskedelmi marketing lényege, eszközei.
A marketing-kommunikáció fogalma, jelentősége, a marketingen
belül elfoglalt helye, a kommunikáció közvetlen, közvetett
eszközeivel kapcsolatos ismeretek. Az imázs fogalma, fajtái,
szükségessége, a vállalati arculat lényege, kialakításának fontossága,
tartalmi és formai elemei.
2. Marketing a gyakorlatbanA piackutatás, kérdőív-készítés, új termék bevezetése.
A reklám- és PR eszközök alkalmazása.
3. Az üzleti tevékenység tervezése,
elemzése
A beszerzés, a készletgazdálkodás és az értékesítés kereskedelmi
összefüggésrendszere.
Az adózás rendszere.
Elemzés statisztikai és közgazdasági módszerek segítségével.
A kereskedelmi vállalkozások gazdasági tevékenysége, a bevétel, a
költség, a profit eredménykimutatásban szereplő kategóriái.
Következtetések a vállalkozás gazdálkodására vonatkozóan a
könyveléstől kapott információk és/vagy az általuk végzett alapvető
gazdasági számítások alapján.
A pénz- és áruforgalom bizonylatai, valamint a kitöltésükre
vonatkozó szabályok.
Az irodatechnikai eszközök szerepe, használata, az iratkezelés
szabályai.
4. Vezetési ismeretekA vezetés alapfogalmai, funkciói, a vezetéselméletekből származó
vezetési módszerekkel kapcsolatos ismeretek. A modellek és a
munkahelyről szerzett tapasztalatok összehasonlítása.
Egy kereskedelmi vállalat munkafolyamatainak feltérképezése, és az
ehhez kapcsolódó hatékony munkaerő gazdálkodás és a munkajog
alapvető szabályainak alkalmazása.
5. Üzleti tevékenység a gyakorlatbanAz áruforgalomhoz, pénzkezeléshez, pénzügyi tranzakciókhoz
kapcsolódó bizonylatok, üzleti levelek.
Statisztikai mutatószámok a forgalom, a készletek, a beszerzés
alakulása, összetétele, valamint a vállalkozás tevékenységének
eredményessége.
A kiszámított és rendelkezésre álló mutatók alapján következtetések
levonása.
6. ÁruforgalomAz árurendszerek, a minőségbiztosítás és minőségtanúsítás teendői,
a csomagolás szerepe.
Az áruforgalmi folyamat egyes szakaszai, a beszerzés, a készletezés
és az értékesítés lebonyolításának folyamata, az ezekben ellátandó
kereskedői feladatok, a különböző értékesítési módok.
7. Áruforgalom gyakorlataAz áruforgalmi folyamat egyes szakaszaiban jelentkező gyakorlati
feladatok megoldásához szükséges eljárások, szabályok ismerete,
ezek alkalmazása, az optimális döntés, meghozatala az egyes
szakaszokhoz kapcsolódó bizonylatok kitöltése, helyességük
ellenőrzése.

VENDÉGLÁTÓIPAR ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A vendéglátóipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A vendéglátóipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A vendéglátóipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az ismeretek alkalmazási és integrálási képességének magas szintű mérése.

A vendéglátóipar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- ismeri-e a gazdálkodás elemeit, a vendéglátás alapjait,

- képes-e jellemezni a vendéglátó üzletköröket és üzlettípusokat, azok tárgyi és személyi feltételeit,

- rendelkezik-e az alapvető adózási ismeretekkel, ismeri-e az adózással kapcsolatos alapfogalmakat, a finanszírozás formáit,

- rendelkezik-e a szakmai számításokhoz szükséges ismeretekkel, meg tudja-e oldani az alapvető szakmai számításokat,

- tisztában van-e a viszonyszámokkal,

- képes-e az árképzéssel, a bevételekkel, a készletgazdálkodással, az elszámoltatással, a létszám- és bérgazdálkodással és a jövedelmezőséggel kapcsolatos ismeretek alkalmazására, feladatok megoldására,

- ismeri-e a piac elemzésének módszereit, az eredmények gyakorlati alkalmazásának lehetőségeit, a marketing-mix meghatározását, a marketingkommunikáció jelentőségét, a vendéglátásban alkalmazandó viselkedéskultúrát,

- elsajátította-e az élelmiszer ismerettel kapcsolatos tudnivalókat, mint például ismeri-e az állati és a növényi eredetű élelmiszereket, az édesítőszereket és édesipari termékeket, a koffeintartalmú élvezeti árukat, a fűszereket és ízesítőket, az italokat, valamint a higiéniai és fogyasztóvédelmet,

- be tudja-e mutatni a termelés üzemi ismereteit, a magyar konyha jellemzőit,

- ismeri-e konyhatechnológiai műveleteket, a főzelékek, köretek, saláták, levesek, mártások, meleg- és hideg előételek fajtáit, jellemzőit, készítésük folyamatát,

- ismeri-e az értékesítés fajtáit, eszközeit, folyamatát, be tudja-e mutatni a vendégtípusokat, a célszerű bánásmódokat, a hazai és nemzetközi étkezési szokásokat,

- elsajátította-e az értékesítés higiéniájával, az üzleti árukezeléssel kapcsolatos ismereteket, ismeri-e a pultosként kiszolgálandó termékek értékesítésének folyamatát, szabályait,

- rendelkezik-e az alapfogalmak, a folyamatok és a jelenségek integrálási képességével a vendéglátásra vonatkozóan,

- képes lenne-e az elsajátított ismereteket a gyakorlatban alkalmazni.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- rendszerező képesség,

- logikus gondolkodás,

- gyakorlatias feladatelemzés képessége,

- elemi számolási készség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Vendéglátó gazdálkodásA gazdálkodás elemei, a vendéglátás alapjai. A vendéglátó üzletkörök és
üzlettípusok, azok tárgyi és személyi feltételei. Adózással kapcsolatos
ismeretek (adók csoportosítása, a tevékenységhez kapcsolódó befizetési
kötelezettségek). A vállalkozás eszközei és forrásai, a finanszírozás
formái.
2. Szakmai számításokAlapvető matematikai készségek, alapvető szakmai számítások
elvégzése. Statisztikai alapismeretek, viszonyszámokkal kapcsolatos
feladatok számolása. Az árképzéssel, a bevételekkel, a
készletgazdálkodással, az elszámoltatással, a létszám- és
bérgazdálkodással, valamint a jövedelmezőséggel kapcsolatos
fogalmak. Az árképzéssel, a bevételekkel, a készletekkel, az
elszámoltatással, a létszám- és bérgazdálkodással, valamint a
jövedelmezőséggel kapcsolatos feladatok megoldása.
3. Marketing és kommunikáció a
gyakorlatban
A marketing fogalma, a marketingtevékenység részfolyamatai. A piac
elemzésének módszerei, azok alkalmazása a vendéglátásban. A
marketing-mix lényege, marketingkommunikáció a vendéglátásban. A
vendéglátásban szükséges viselkedéskultúra.
4. ÉlelmiszerismeretAz állati és növényi eredetű élelmiszerek, azok felhasználási lehetőségei.
Az édesítőszerek és édesipari termékek, koffeintartalmú élvezeti áruk.
Fűszerek, ízesítők, zamatosítók és állományjavítók. Az italok,
csoportosításuk, készítési módjaik. A higiéniai és fogyasztóvédelmi
szabályok.
5. Termelés elméleteA termelés tárgyi feltételei, technológiai folyamatai a beszerzéstől az
értékesítésig. A magyar konyha jellemzői, konyhatechnológiai
műveletek. A főzelékek, köretek, saláták, öntetek, levesek, levesbetétek,
mártások, meleg- és hideg előételek fajtái, jellemzői, készítésük
folyamata. A reggeli és uzsonna ételek és italok fajtái, készítésük
folyamata. A gyorséttermi ételek fajtái, jellemzői, készítésük folyamata.
6. Értékesítés elméleteAz értékesítés fajtái, jellemzői, tárgyi feltételei, folyamata. Az értékesítés
etikett és protokoll szabályai. A vendégtípusok. A hazai és nemzetközi
étkezési szokások, vallási előírások. Az értékesítés higiéniája, valamint az
üzleti árukezelés szabályai.

TURISZTIKA ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A turisztika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A turisztika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A turisztika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az igényes felépítés, az alkalmazás és integrálás összetettségének magas szintje.

A turisztika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- rendelkezik-e turisztikai szemlélettel és a szakmai műveltség részét képező turisztikai alapismeretekkel,

- képes-e a megszerzett ismeretei felhasználásával a turisztikai trendeket felismerni,

- elsajátította-e a turizmus szakmai nyelvezetét, és képes-e a szakkifejezések pontos használatára,

- képes-e a fogalmak szabatos magyarázatára,

- rendelkezik-e a turisztikai piac szereplőinek és működési mechanizmusának ismeretével,

- képes-e a hazai kulturális és természeti értékek, vonzerők bemutatására és ajánlására,

- jártas-e a hazai borvidékek kínálatában,

- tájékozott-e különböző turizmus ágak tekintetében,

- tisztában van-e a turisztikai szereplők feladataival és kapcsolatrendszerével,

- meg tudja-e különböztetni az eltérő profilú és minőségű vendéglátó üzleteket és szálláshelyeket,

- elsajátította-e az interperszonális kommunikáció írott és íratlan szabályait, és képes-e ezek alkalmazására,

- tisztában van-e a turizmusmarketing sajátosságaival és eszközeivel,

- tudja-e használni piackutatási ismereteit alapvető információk gyűjtésére,

- képes-e egyszerűbb ügyviteli feladatok elvégzésére, statisztikai adatok értelmezésére és adatszolgáltatásra,

- ismeri-e a jelentősebb helyfoglalási rendszereket és ezek működését,

- képes-e az internet alapú szoftverek, weblapok és közösségi portálok használatára,

- rendelkezik-e az alapfogalmak, a folyamatok, a jelenségek és törvényszerűségek integrálási képességével,

- képes-e az összefüggések magyarázatára,

- képes-e az elsajátított ismereteket a gyakorlatban alkalmazni.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- rendszerező képesség,

- logikus gondolkodás,

- gyakorlatias feladat értelmezés képessége,

- kommunikációs rugalmasság.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TÉMAKÖRÖKKÖVETELMÉNYEK
1. Turizmus alapjaiA turisztikai piac alapkategóriái, szereplői és azok sajátosságai.
A hazai kínálati és keresleti szereplők (szakmai irányítás intézmény
rendszere, turisztikai szolgáltatók, és a kereslet motivációi,
viselkedése), a köztük lévő kapcsolatok.
A hazai turisztikai értékek, adottságok, termékek és ezek bemutatása,
ajánlása, értékesítése.
A jelentősebb európai turisztikai vonzerők. Kapcsolatrendszer
kiépítése a turisztikai szolgáltatókkal (szálláshelyek, vendéglátó
egységek, utazásszervezők és -közvetítők, programszolgáltatók, stb.)
és a szakmai szervezetekkel.
A hazai és nemzetközi turizmus jelentősége és tendenciái.
2. Kultúr- és vallástörténetMagyarország kulturális hagyományai és kultúrtörténeti értékei.
A hagyományok szerepe a turisztikai programok ajánlásakor.
A hagyományőrző és egyéb kulturális rendezvények tartalma.
A világvallások - turisztikai szempontból fontos - sajátosságai.
3. Vendéglátás és szálláshely ismeretekAz eltérő vendéglátó profilok és szálláshely típusok jellemzői.
A hazai tájegységek gasztronómiai sajátosságai. Hungarikumok és
azok bemutatása.
A hazai borvidékek kínálata és ezek turisztikai jelentősége.
4. Üzleti kommunikáció gyakorlataA társalgási protokoll szabályai és ezek alkalmazása a különböző
partnerekkel történő kapcsolattartás során. Hivatalos levél írása és az
infokommunikációs eszközök használata.
5. Marketing alapjaiA vállalkozások marketing tevékenységének célja, feladatai és
eszközei. A turizmus marketing sajátosságai, jellemző piackutatási
módszerei és piacbefolyásolási eszközrendszere.
A vállalati és országimázs fontossága, kialakításának eszközei.
6. Ügyviteli ismeretekAz ügyviteli folyamatok és tevékenységek fajtái, dokumentumai.
Egyszerűbb adatgyűjtési, adatszolgáltatási és adatellenőrzési feladatok
elvégzése.
A pénzügyi tranzakciók alapfogalmai, fajtái, bizonylatai.
7. Informatika a turizmusbanAz ügyviteli munkafolyamatokhoz kapcsolódó informatikai
programok.
8. Levelezési ismeretekA hivatalos levelezés hagyományos és digitális formája.
A formai és tartalmi elvárások alkalmazása az üzleti levél és egyszerű
statisztikai kimutatások készítésekor.

OPTIKA ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

Az optika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

Az optika ismeretek ágazati vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismeretek, készségek és képességek.

A feladatok megoldására jellemző az igényes felépítés, az alkalmazás és integrálás összetettsége.

- Az optika ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó megfelelően tájékozott-e a különböző fotográfiai eszközök technikai jellemzőit, működésük módjait és a fotótechnika történetét illetően,

- megfelelően tájékozott-e a szaktörténeti fogalmakat, valamint szakrajzi feladatokat illetően, tudja-e munkája során a fotótörténet és a fotóesztétika megfelelő alkalmazását hasznosítani, a fotótörténeti és fotóesztétikai ismeretei képessé teszik-e arra, hogy munkáját igényesen lássa el,

- képes-e kiválasztani a megfelelő eszközöket saját mondanivalójának kifejezése, vagy az alkalmazott fotográfiai feladat érdekében,

- kellő megalapozottsággal rendelkezik-e a szaktörténet elsajátításával kapcsolatban úgy, hogy a későbbiekben szakmai munkáját magas színvonalon végezze el,

- képes-e elképzeléseit, koncepcióját digitális eszközöket használva megjeleníteni, továbbá kiállítást tervezni, rendezni, digitális prezentációt készíteni.

A fent felsoroltakról történő felmérés során szükséges meggyőződni, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- ismeretek helyén való alkalmazása,

- precizitás.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Fotográfiai ismeretekA komponálás alapeseteinek, a mélységélességnek és a bemozdulásnak
az ismerete.
Fénymérési módok, a tónusterjedelem, a dinamikai tartomány
értelmezése.
A fotográfia nyelv ismerete, önálló értelmezése.
2. Fotográfiai ismeretek gyakorlataAz analóg laborálás ismerete.
A digitális felvételek kidolgozására szolgáló eszközök használatának
ismerete.
A számítógépek és perifériái használata.
Képfeldolgozó programok használata.
Digitális felvételek megtekintésére szolgáló berendezések használata.
3. Művészettörténeti alapismeretekJelentős alkotók és kiemelkedő alkotásaik ismerete.
Az időszaki kiállítások és a kortárs alkotók ismerete.
A komponálás szabályai.
A színek törvényszerűségei és kifejezőerejük.
A fény-árnyék viszonyok megjelenítései, kontraszthatások - a
tónusképzés lehetőségei.
A látvány egyszerű rögzítését meghaladó ábrázolási formák, az
átlényegítés, az absztrakció.
4. Szakrajz gyakorlatA komponálás szabályainak ismerete.
A fény-árnyék viszonyok megjelenítése, kontraszthatások - a
tónusképzés lehetőségei.
A látvány egyszerű rögzítését meghaladó ábrázolási formák, az
átlényegítés, az absztrakció.
Az analóg és a digitális képalkotó eszközök alkalmazása.
A számítógépes képfeldolgozás módjainak ismerete.

SZÉPÉSZET ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A szépészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A szépészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményeinek részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A szépészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az ismeretek alkalmazási és integrálási képességének magas szintű mérése. A szépészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó-megfelelően tájékozott-e

- a szépségszalon üzemeltetése,

- a szolgáltatást megalapozó anatómiai, szakmai és anyagismeretek, valamint

- a kézápolás vonatkozásában;

- rendelkezik-e elegendő információval e területekről ahhoz, hogy részt tudjon venni a szépészeti szolgáltatóegység üzemeltetésében,

- tudja-e alkalmazni a munkája során a szépészeti szolgáltatást érintő jogszabályokat.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- ismeretek alkalmazása,

- szakmai nyelvezetű beszédkészség,

- logikus gondolkodás.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
Diagnosztizálási ismeretek alapján a szolgáltatást kizáró és
befolyásoló tényezők felismerése, a szolgáltatás megtervezése a
tapasztaltak alapján kezelési terv elkészítése.
1. Kézápoló szakmai ismeretekA szolgáltatás előkészítéséhez szükséges anyagok, eszközök
körének meghatározása, azok biztonságos használatának módja,
tulajdonságai.
A különböző manikűrtechnológiák, azok lépéseinek, anyagainak,
eszközeinek ismerete.
A különböző kézápolási, köröm-, és bőrdíszítési módok ismerete,
javallatai, ellenjavallatai.
Szakszerű tanácsadás a házi ápolásra vonatkozóan.
2. Munka- és környezetvédelemA szépségszalon üzemeltetése során felmerülő munka-, környezet-
és tűzvédelmi feladatok ellátása az egészséget nem veszélyeztető
biztonságos munkavégzés érdekében.
Ismeretek
- az elsősegélynyújtó kötelességeinek,
- az elsősegélyt igénylő helyzetek,
- az elsősegélynyújtás szabályainak,
- a tűzvédelmi előírások
köréből.
A tűz megelőzésének lehetőségeinek, továbbá tűz esetén teendők
ismerete.
3. Szépészeti szakmai ismeretekA szolgáltatást megalapozó biológiai fogalmak ismerete.
Az emberi szervezet felépítésének, működésének ismerete, különös
tekintettel a bőr felépítésére és élettanára, kóroki vonatkozásaira.
A masszázs szépészeti szakmára vonatkozó alkalmazásainak
ismerete.
4. Szépészeti általános anyagismeretA szolgáltatást megalapozó legfontosabb kémiai alapfogalmak
ismerete.
A szolgáltatáshoz használt készítmények alap-, segéd-, és
hatóanyagainak, valamint azok legfontosabb jellemzőinek ismerete.
A kozmetikumokkal kapcsolatos egyszerű kémiai számítások
elvégzése.
5. Divattörténeti ismeretekAz általános és szakmai műveltség szempontjából fontosnak tartott
alapvető művészeti ismeretek.
A szépészeti szakmák fejlődésének történetének ismerete.
A fénytan és a színelmélet alapjainak, a természetes fény élettani
hatásainak ismerete.

MEZŐGAZDASÁGI GÉPÉSZ ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli

A mezőgazdasági gépész ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A mezőgazdasági gépész ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A mezőgazdasági gépész ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az igényes felépítés, az alkalmazás és integrálás összetettségének magas szintű mérése.

A mezőgazdasági gépész ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- megfelelően tájékozott-e

- az agrárműszaki alapok (géprajz, gépelemek, mechanika és anyagismeret) elméleti alapjait,

- az agrárműszaki erőgépek szerkezeti felépítését, működését, beállítását és karbantartását, javítását, valamint a közlekedésben való részvétel műszaki és jogi előírásait,

- a mezőgazdasági munkagépek szerkezeti felépítését, működését, beállítását, üzemeltetésre történő előkészítését,

- a mezőgazdaságban alkalmazott gépek, gépkapcsolatok üzemeltetésnek, elméleti alapjait,

- a mezőgazdasági ismereteket illetően,

- rendelkezik-e elegendő információval e területekről ahhoz, hogy gyakorlatban részt tudjon venni az adott munkafolyamatok szakszerű végzésében,

- alkalmazni tudja-e munkája során a munka- és tűzvédelmet, a közúti közlekedést és környezetvédelmet érintő jogszabályokat.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- elemi számolási készség,

- megbízhatóság,

- önállóság, rendszerező képesség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Géprajz, gépelemek, mechanikaSíkmértani szerkesztések, géprajzi alapfogalmak és ábrázolási módok.
Kötőgépelemek, tengelyek, csapágyak, csapágyazások, tengelykapcsolók,
fékek, vezetékelemek és kötéseik feladata, csoportosítása, kialakítása, a
gépelemek igénybevételi módja.
Az erő felbontásának és a síkbeli erőrendszerek eredőjének szerkesztéssel
történő meghatározási módja.
A kéttámaszú és befogott tartók egyensúlya, valamint a különböző módon
terhelt tartók reakcióerőinek számítása, és nyomatéki, valamint nyíróerő
ábráinak szerkesztése.
2. AnyagismeretA vas-szén állapotábra, az acélok és öntött vasak csoportosítása, jellemző
tulajdonságaik és felhasználási területeik.
A legfontosabb vas-, réz-, alumínium- és egyéb fémötvözetek csoportosítása,
jellemző tulajdonságaik és felhasználásuk, tüzelő és kenőanyagok
csoportosítása, tulajdonságai.
Hőkezelési eljárások, az acélok és öntöttvasak hőkezelési előírásai.
3. Agrárműszaki alapok gyakorlatAz öntés, a képlékenyfém, valamint a szilárdfém alakítás módjai, a fémalakító
szerszámok, fémek kézi és egyszerű gépi alakítási lehetőségei.
Az egyes alapműveletek célja, szerszámai, a munka folyamata, a munkadarab
rögzítésnek módja, az ellenőrző eszközök használata (élvonalzó, derékszög,
sugármérő, sablonok, stb.).
A hegesztési eljárások, a gépi forgácsolás technológiája.
4. Agrárműszaki erőgépek elmélete
és gyakorlata
A motorok szerkezeti felépítése, működése, beállítása.
Az Otto- és a dízelmotorok tüzelőanyag- és levegő-ellátó, valamint kipufogó
rendszereinek csoportosítása, működésük jellemzői.
A szabályozással kapcsolatos alapfogalmak, az automatikus szabályozók
kialakítása, működése, valamint a kenési és hűtési rendszerek megoldásai és
működése.
A mechanikus és hidraulikus teljesítmény-átvitelek szerkezeti felépítése,
működése és beállításai.
A tengelykapcsolók, sebességváltók, osztóművek, kiegyenlítőművek,
véglehajtások és a teljesítmény-leadó tengelyek kialakítása, működése.
A hidrosztatikus (hidraulikus) és hidrodinamikus teljesítmény-átviteli rendszerek
alapelvei, szerkezeti felépítése, működése és beállítása.
A járművek futómű megoldásai, kerékfelfüggesztése, rugózása,
lengéscsillapítása, kormányzása.
5. Mezőgazdasági munkagépek
elmélete és gyakorlata
A tápanyag-visszapótló gépek (híg-, istálló- és műtrágya kijuttatók) szerkezeti
felépítése.
A kijuttató gépek előkészítése, beállítása.
A talajművelő gépek, vetés ültetés gépei, növényvédelem és növényápolás,
szálastakarmány betakarító gépek, gabonabetakarító gépek, burgonya,
cukorrépa betakarító gépek szerkezeti felépítése, működése, vonóerő
szükséglete.
Ezen munkagépek előkészítése, beállítása.
6. Mezőgazdasági gépek
üzemeltetése
A tápanyag visszapótlás, a talajművelő gépek, a vetés ültetés, a növényápolás, a
szálastakarmány betakarítás, a gabona-betakarítás gépeinek üzemeltetéséhez
szükséges számítások elvégzése, az erőgép, munkagép kapcsolat kialakítása.
7. Mezőgazdasági ismeretekA növények életműködése, a talajtan, talajművelés és trágyázás alapjai.
A vetőmagok tulajdonságai, előkészítése.
A termesztési és betakarítási módok.
A fontosabb haszonállatok jellemzői.

ERDÉSZET ÉS VADGAZDÁLKODÁS ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

Az erdészet és vadgazdálkodás ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

Az erdészet és vadgazdálkodás ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

Az erdészet és vadgazdálkodás ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga feladataira jellemző az ismeretek alkalmazási és integrálási képességének magas szintű mérése.

Az erdészet és vadgazdálkodás ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- megfelelően tájékozott-e

- az állattani ismereteket,

- növénytani ismereteket,

- termőhely-ismerettant,

- műszaki ismereteket,

- gazdasági és szervezési ismereteket illetően, valamint

- kellően felkészült-e ahhoz, hogy gyakorlatban részt tudjon venni az erdészet és vadgazdálkodás munkáinak szakszerű és szabályos lebonyolításában,

- képes-e követni az erdészet és vadgazdálkodás szakmai változásait, képes-e a folyamatos fejlődésre,

- tudja-e alkalmazni munkája során az erdészetet és vadgazdálkodást érintő jogszabályokat.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- rendszerező képesség,

- megbízhatóság.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. ÁllattanAz erdő- és vadgazdálkodás számára jelentőséggel bíró állatfajok, a
fajok rokonsági kapcsolatai, a fontosabb fajok életmódja,
viselkedése, erdőben betöltött szerepe, valamint azok morfológiai és
anatómiai sajátosságai.
Az erdőben élő állatok élőhelyük, életmódjuk és jelentőségük
alapján.
A vadászható, a gyakoribb erdei károsító és a gyakoribb védett
állatok alaktani tulajdonságai, ökológiai igénye.
2. NövénytanAz erdei növényvilág, a fás növények termőhelyi igénye, jelentősége,
társulásképessége.
Az erdei növények termőhelyi igénye, elterjedése és jelentősége.
Gyakoribb erdőtársulás-csoportok.
Gyakoribb erdei társulást jelző és védett növények, ezek
vízgazdálkodást és talajkémhatást jelző tulajdonságai.
3. Termőhely-ismerettanA termőhelyet meghatározó tényezők.
A földrajzi fekvés és a domborzat szerepe a termőhely értékelésében.
A klimatikus tényezők, ezek hatásai, a klíma szerepe a termőhely
értékelésében.
A talajok fizikai és kémiai tulajdonságai, a genetikai talajosztályozás,
az erdészetileg fontosabb genetikai talajtípusok.
A hidrológiai viszonyok szerepe a termőhely értékelésében.
Magyarország erdőgazdasági tájai.
A termőhelytípus, altípus és változat meghatározása.
Az optimális hozamot biztosító célállomány a termőhelytípus
alapján.
A talaj hibáit és a talajok javításának lehetőségei.
4. Műszaki alapismeretekA géprajzi ábrázolások, az anyagismeret, a gépelemek és a motorok
működésének, szerkezeti felépítésének, mechanikai
törvényszerűségeinek szabályai.
A gépészeti alapanyagok, azok jellemzői és felhasználásuk.
A gépelemek, járműtechnikai alapfogalmak.
A gépüzemeltetési alapfogalmak.
5. Vállalkozási és szervezési ismeretekGazdasági alapfogalmak.
A vállalkozásra vonatkozó alapvető törvények, rendeletek.
Vállalkozási formák, a vállalkozás létrehozásának feltételei, lépései, a
vállalkozás működtetése, pénzügyei, a vállalkozás adminisztratív
feladatai, megszüntetésének formái, gyakorlati teendői.
A piac működésének szabályai.
Üzleti terv készítése, üzleti levél írása.

MEZŐGAZDASÁG ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A mezőgazdaság ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja:

A mezőgazdaság ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek. A feladatok megoldására jellemző az igényes felépítés, az alkalmazás és integrálás összetettsége.

A mezőgazdaság ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó:

- megfelelően tájékozott-e

- a mezőgazdaság nemzetgazdasági szerepét,

- az állattenyésztési, a takarmányozási és állategészségügyi ismeretek elméleti alapjait és azok kapcsolódási pontjait,

- a gazdálkodási ismereteket és azok alkalmazását illetően,

- rendelkezik-e elegendő szakmai tudással a mezőgazdasági gazdálkodás (elsősorban állattenyésztés) területén ahhoz, hogy önálló feladatellátásra legyen képes, illetve munkacsoportot irányítson.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- megbízhatóság,

- szakmai ismeretek alkalmazása.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Állattenyésztés I.Állattenyésztési alapfogalmak.
Az állattenyésztés nemzetgazdasági és mezőgazdasági jelentősége és
ágazatai. Alapvető általános állattenyésztési ismeretek.
A gazdasági állatok elhelyezési módjai, ápolása.
A ló szaporítása, felnevelése, takarmányozása, ápolása, elhelyezésének
módjai.
A tejre vonatkozó alapismeretek (jelentőség, tulajdonság, összetétel,
mikrobák, tejhibák).
A tejkezelés alapvető módszerei.
2. Anatómia és élettan I.A gazdasági állatok (ló, szarvasmarha, juh, sertés, baromfi) anatómiája és
az egészséges állati szervezet élettani működése.
Az állatok szaporodása és a gazdaságos termék-előállítás folyamata.
3. TakarmányozástanA takarmányozási alapfogalmak, a takarmány alapanyagok,
adalékanyagok és azok csoportosítása.
A takarmány előkészítés módjai, eszközei, a takarmányozási
technológiák, a takarmányadag összeállítás elméleti és gyakorlati
szempontjai, a keveréktakarmányt gyártó üzemre vonatkozó ismeretek.
4. Takarmánynövény
termesztés
A szántóföldön termesztett takarmánynövények termesztéséhez
szükséges alapvető ismeretek.
Talajművelő gépek, végzett munkájuk jellemzése.
A szaporítóanyaggal szemben támasztott kritériumok, a vetés módjai,
elvégzésének szakmai és minőségi követelményei.
A növényápolás során végzett feladatok, azok szakmai és jogszabályi
feltételrendszerének alapjai.
A növények betakarítási ideje, módjai és technológiái, az egyes
takarmánytípusok tárolásának szakmai követelményei.
5. Állatok egészségvédelme I.Az állattartás és -tenyésztés optimális környezeti feltételeinek kialakítása,
a gazdasági állatok elhelyezése, gondozása, jólétük biztosítása,
egészségük megőrzése, és ezáltal a gazdaságos termék-előállítás
megvalósítása.
Az állatvédelmi nemzeti és uniós törvényi előírások.
6. Gazdálkodási alapismeretekA különböző vállalkozási formák létrejöttének, átalakulásának,
megszüntetésének és adminisztrációjának elméleti teendői.
A munka világát szabályozó előírások, az alapvető munkajogi, adózási
szabályok.
Alapvető marketing, valamint európai uniós ismeretek.
7. Gazdálkodási alapgyakorlatokA gazdálkodáshoz szükséges alapvető gyakorlati tudnivalók. Vállalkozás
önálló indítása, működtetése, adatközlések megtétele.
A bizonylatkitöltés szabályai, pénzforgalommal kapcsolatos
alapbizonylatok önálló kitöltése.
A pályázatírás alapjai.

KERTÉSZET ÉS PARKÉPÍTÉS ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A kertészet és parképítés ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A kertészet és parképítés ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A kertészet és parképítés ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az igényes felépítés, az alkalmazás és integrálás összetettsége.

A kertészet és parképítés ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- ismeri-e

- a kertészeti ismeretek elméleti alapjait és a kertfenntartás gyakorlati alkalmazását,

- az egyes növényfajok jellemzőit és a dísznövényfajtákat,

- a kertészet és kertfenntartás műszaki alapjait,

- az alapvető gazdasági összefüggéseket és a kapcsolódó gazdasági mutatókat,

a kertészeti munkához kapcsolódó alapismereteket illetően,

- rendelkezik-e elegendő információval e területekről ahhoz, hogy gyakorlatban részt tudjon venni a parkfenntartás munkálatainak szabályos és szakszerű lebonyolításában,

- képes-e követni a kertészet szakmai változásait, tájékozódni a kertfenntartás fejlődésének lehetőségeiről,

- alkalmazni tudja-e a munkája során az ágazatot érintő jogszabályokat.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- kommunikációs rugalmasság,

- ismeretek helyén való alkalmazása,

- rendszerező képesség,

- megbízhatóság.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. A növények külső, belső felépítése,
növényrendszertan
A gyökér, a szár, a levél (fogalma, feladata, típusai, módosulásai). A virág,
virágzat (fogalma, részei).
A termés (fogalma, típusa, valódi és áltermés).
A sejt élő részei.
A sejt élettelen részei.
A növényi szövetek.
A növényi szervek működése.
Történeti áttekintés.
A rendszerezés alapjai: mesterséges, természetes rendszer, rendszertani
kategóriák, faj, fajta, változat fogalma, kettős nevezéktan.
A kertészetben jelentős törzsek, osztályok, családok ismerete: mohák,
harasztok, nyitvatermők, zárvatermők.
Fontosabb két- és egyszikű növénycsaládok.
2. A kertészeti termesztés tárgyi
feltételei, talajművelés
A kertészeti termesztésben előforduló termesztő berendezések, kiegészítő
építmények (tárolók), termesztőedények, kertészeti szerszámok,
infrastruktúra, szaporítási módok ismertetése.
A talajművelés célja és alapelvei.
Talajművelési eljárások, azok eszközei, gépei: szántás, tárcsázás, kultivátorozás,
boronálás, simítózás, hengerezés, a talajmaró és a mélylazító használata.
Talajművelési rendszerek kialakítása.
3. Trágyázás és öntözés,
növényvédelem
A trágyázás célja.
A trágyafélék csoportosítása: szerves trágyák, műtrágyák jellemzői,
használatuk lehetőségei és tárolásuk.
A szervestrágyázás és a műtrágyázás hatásának összefüggései,
környezetvédelmi vonatkozásai.
Az öntözés jelentősége.
Az öntözés célja.
Az öntözővíz tulajdonságai.
Öntözési módok.
Az öntözés időpontjának és az öntözővíz mennyiségének meghatározása.
A növényvédelem jelentősége, tárgya, rövid története, feladata.
Legfontosabb, a növényeket károsító élő szervezetek életfeltételei, károsításuk
megjelenési formái.
A kertészeti kultúrák legfontosabb gyomnövényei.
Növényvédő hatóanyagok ismerete, felhasználása, tárolása.
A növényvédelem módjai, előrejelzés, megelőzés, védekezés.
A környezetvédelem szerepe a növényvédelemben.
Komplex és integrált növényvédelem.
4. A termesztés, növényápolás
gépei, üzemeltetésük
A talajművelő gépek.
Az ekék feladata, típusai, az ágyeke fő részei, működése, beállítása.
A boronák feladatai, típusai, működésük.
A tárcsák, kultivátorok felépítése, működése, beállítása.
A lazítók és a hengerek.
A talajmarók.
Az ásógép.
Magágykészítők.
Az istállótrágyaszóró felépítése, működése, szabályozása.
A hígtrágya.
A műtrágyaszórók felépítése, működése, szabályozása.
A növényvédő gépek csoportosítása, cseppképzési módok. Hidraulikus
porlasztású gépek, légporlasztásos gépek és szállítólevegős gépek fő részei,
működése.
Szórószerkezetek, a ködpermetezés gépei.
A porozógépek, csávázók.
Háti permetezők.
A permetezőgépek automatikái.
Permetlé összetétel számítása, növényvédelmi gépek beállítása, üzemeltetése,
karbantartása, környezetvédelmi hatások.
A szállítás, rakodás gépei.
Biztonsági előírások a szállítás, rakodás gépeire.
Az öntözési módok, az öntözőberendezések fő egységei stabil, félstabil
öntözőtelep és eszközeik.
Tápanyag-utánpótlás öntözéssel, mikroöntözés.
5. A gazdálkodás alapismereteiA termelés erőforrásainak felsorolása.
A termelés eszközrendszere (befektetett eszközök, forgóeszközök, termőföld,
munkaerő).
A termelés ráfordításai és költségei, a termelés eredménye. Fedezeti
hozzájárulás.
A termelés reálszférája.
Beszerzés.
Termelés.
Készletezés.
Minőségellenőrzés.
Értékesítés.
A termelés pénzügyei.
A pénz szerepe a piacgazdaságban.
Pénzintézeti rendszer, pénzintézetek tevékenysége.
Pénzforgalom típusai, jellemzői.
Hitelezés.
Értékpapírok és tőzsde.
6. A zöldfelületek csoportosítása, a
zöldfelületi növénycsoportok
fenntartása, a városi zöldfelületek
jelentősége
A parkfenntartásban használt mértékegységek.
A zöldfelület, kert, park, zöldövezet fogalma.
Zöldfelület gazdálkodás fogalma.
Városi zöldfelületek történeti áttekintése.
Zöldterületek csoportosítása; kerttípusok.
Tervezés, építés, fenntartás kapcsolata; zöldterületek gazdasági jelentősége.
Zöldfelületek osztályozása.
Zöldfelületek fenntarthatósága, fenntartástervezés.
Zöldfelület védelem.
A zöldfelületek növénycsoportjainak fenntartása.
7. Gépek, kézi eszközök
üzemeltetése, karbantartása,
munkavédelem a
kertfenntartásban
A kertfenntartás gépeinek, kézi eszközeinek üzemeltetése.
Főbb karbantartási tevékenységek.
Gépek, eszközök tisztítása.
Tűzvédelmi eszközök és használatuk.
Egyéni védőeszközök és használatuk.
Közösségi védőeszközök és használatuk.
8. NövényismeretKettős nevezéktan (binominális nomenklatúra).
Faj feletti rendszertani egységek.
Faj alatti és természetes és mesterséges rendszertani egységek. A fajták
elnevezésének szabályai.
Növények származása - a növényföldrajz alapjai.
A gyomnövények jellemzői.
A dísznövények csoportosítása.
A növényfajok és fajták felismerése.

FÖLDMÉRÉS ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A földmérés ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A földmérés ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek. és képességeknek.

A földmérés ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az igényes felépítés.

A földmérés ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó ismeri-e

- a geodézia elméleti alapjait, azok gyakorlati alkalmazását,

- a geodéziai alapszámításokat,

- az alappont-sűrítési módszereket,

- a térképi ábrázolás alapjait,

- a domborzatábrázolás módszereit,

- a földmérési, topográfiai és tematikus térképek készítésének módszereit,

- a fotogrammetria alapjait,

- az államigazgatási, jogi és ingatlan-nyilvántartási alapismereteket,

- a térinformatika alapjait,

- CAD-alapismereteket,

- rendelkezik-e elegendő tudással a fent felsorolt területekről ahhoz, hogy gyakorlatban részt tudjon venni geodéziai felmérési és feldolgozási folyamatokban,

- tudja-e alkalmazni a földmérési szabályzatok és jogszabályok előírásait munkája során.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel:

- szakmai nyelvhasználat,

- számolási készség,

- megbízhatóság.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Geodézia alapjaiA geodéziai alapok, a geodézia fogalma, feladata, helye a tudományágak
között.
A geodéziai és térképi alapszámítások, a vízszintes mérés egyszerű
eszközei és módszerei, a szintezés elve és a szintezőműszer használata, a
vetületi és alappont-hálózati ismeretek, a vízszintes és magassági
szögmérés műszer, a teodolit, a mérés végrehajtása, a mérőállomás
működése és használata, a műholdas helymeghatározás alapjai, a
navigációs és a geodéziai helymeghatározás.
2. TérképismeretA térképek fajtái és a térképi ábrázolás jellemzői, a jelkulcsozás.
A földmérésben használatos mértékegységek.
A katonai felmérések.
3. TopográfiaA terepfelszín idomai és a magasságábrázolás módszerei, különös
tekintettel a szintvonalas és a kótált pontokkal történő ábrázolásra.
4. Geodéziai alapszámítások,
geodézia gyakorlat
Alapvető számítási feladatok elvégzése: az I. és II. geodéziai
alapfeladatok, a földmérésben használatos mértékegységek közötti
átváltások, szögekkel végezhető alapműveletek, az alapvető alappont-
sűrítési módszerek vízszintes és magassági értelemben, a szabályos
alakzatok területosztása, szabálytalan alakzatok numerikus
területszámítása.
5. Digitális térképkezelésiA hagyományos és számítógépes térképkészítési technológiák, a
hagyományos térképek digitális átalakítása.
A helyrajzi számozás lényege, és az ingatlan-nyilvántartás rendszerében
meghatározandó területi adatok.
A topográfiai és tematikus térképek.
6. FotogrammetriaA fotogrammetria fogalma, feladata, módszerei, termékei és alapjai.
A hagyományos fénykép és a digitális kép, a mérőkép jellemzői.
7. Jogi és ingatlan-nyilvántartási
ismeretek
Az államigazgatás rendszere és működése, az államigazgatási eljárás
általános szabályai, a földügyi szakigazgatás rendszere, a jogszabálytani
ismeretek.
Az ingatlan-nyilvántartási eljárás alapjai.
8. TérinformatikaA térinformatika és a térinformatikai rendszer alapjai, az
adatbázismodellek, a térinformatikában használatos térbeli
adatmodellek, az adatminőség jellemzői és a meta adatok szerepe.
9. CAD ismeretekA CAD-programok alapszolgáltatásai, felépítése, beállítási lehetőségei, a
szerkesztés során alkalmazható lehetőségek és a használható geometriai
alapelemek.
10. Munkahelyi egészség és
biztonság
A munkahelyi egészség és biztonság jelentősége, a munkahelyi
környezeti hatások, valamint a munkavédelem szabályrendszere.

ÉLELMISZERIPAR ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

Az élelmiszeripar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

Az élelmiszeripar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

Az élelmiszeripar ismeretek ágazati érettségi vizsgára jellemző az igényes felépítés, az alkalmazás és integrálás összetettségének magas szintű mérése.

Az élelmiszeripar ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó - megfelelő élelmiszeripari szemlélettel és kellő mértékű ismerettel rendelkezik-e

- az élelmiszeripari műveletek, az élelmiszeripari gépek, berendezések,

- a középszintű műszaki ábrázolás,

- az élelmiszer-kémia és mikrobiológia területén,

- az élelmiszeriparban használt nyersanyagokkal és az azokat feldolgozó iparágakkal,

- a vállalkozások indításával, működtetésével kapcsolatban, valamint

- megfelelően tájékozott laboratóriumi vizsgálatok elvégzésében és kiértékelésében.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- rendszerező képesség,

- analitikus gondolkodás.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Élelmiszeripari műveletek és gépekA közegáramlás törvényei, közegáramlással kapcsolatos műveletek
jellemzői.
Közegáramlás gépei és berendezései.
A szétválasztó műveletek elméleti háttere, gépei és berendezései.
A homogenizálás élelmiszeripari műveletének elméleti háttere, a
gyakorlati megvalósítás gépei és berendezései.
A szemcsés anyagokkal végezhető élelmiszeripari műveletek.
A kalorikus műveletek elméleti háttere és gyakorlati végrehajtása.
Az élelmiszeripari kalorikus műveletek gépei és berendezései.
Élelmiszeripari anyagátadási műveletek.
Élelmiszeripari anyagátadási műveletek gépei és berendezései.
2. Műszaki alapismeretekGéprajzi és műszaki dokumentáció olvasása, értelmezése.
3. Laboratóriumi alapismeretekA laboratóriumban használt anyagok, eszközök, számítások, az
élelmiszeriparban használt alapvető laboratóriumi vizsgálatok.
A vizsgálatok iparági besorolása.
4. Élelmiszeripari anyagismeretAz élelmiszer előállítás anyagai: alapanyagok, segédanyagok és
adalékanyagok, alkalmazásuk területei.
A növényi és az állati eredetű nyersanyagok feldolgozási módszerei.
5. Élelmiszeripari technológiákA malomipar, sütőipar, cukrászipar, tartósítóipar, tejipar, bor- és
pezsgőgyártás, cukorgyártás, édesipar, erjedésipar, húsipar,
baromfiipar technológiáinak alapjai és legfőbb jellemzői.
Gépek és berendezések.
6. Élelmiszer-kémiaA nitrogéntartalmú szerves vegyületek, enzimek, szénhidrátok,
lipidek szerkezete és tulajdonságaik.
A fentiek élelmiszeriparban előforduló biokémiai reakciói, az
élelmiszeripari folyamatok során bekövetkező változásai.
Élelmiszertechnológiai adalékok.
7. MikrobiológiaA mikroorganizmusok hasznos és káros tevékenységei, valamint a
mikroorganizmusok életműködésének irányítási lehetőségei az
élelmiszeriparban.
8. Élelmiszeripari vállalkozások
működtetése
Vállalkozási formák és lehetőségek.
A vállalkozások működtetésének gyakorlati feladatai.

SPORT ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A sport ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A sport ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményei részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A sport ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyra jellemző az ismeretek alkalmazási és integrálási képességének magas szintű mérése.

A sport ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- rendelkezik-e

- felelősségtudattal és tapasztalattal a munkakörnyezet és munkavégzés egészséggel összefüggő hatásai tekintetében,

- felelősségérzettel arra vonatkozóan, hogy az egészségkultúra-prevenció és az alkalmazkodás területén hozott döntései miként befolyásolják a teljesítményét,

- megfelelő erkölcsi-akarati tulajdonságokkal az edzéstervezés és az edzések dokumentálása tekintetében,

- felelősségtudattal az edzésvezetés és a gimnasztika szerepével kapcsolatban,

- ismeri-e

- az emberi szervezet anatómiáját, felépítését, működését és szabályozásainak folyamatát,

- az aktív és passzív mozgatórendszer ismeretanyagából kiindulva a mozgások funkcionális tulajdonságait, működéseit,

- a motoros képességek mérésének és fejlesztésének céljait, módszereit, eszközeit,

- a gimnasztika céljait, alapvető testhelyzeteit, mozdulatait, szakkifejezéseit és rajzírását,

- képes-e

- felismerni az életmód, a sport és az egészségi állapot hármas egységének egymásra utaló összefüggéseit,

- a gyakorlatban alkalmazni a teljesítményfokozás módszereit és eszközeit különböző életkorú és képességű személyeken,

- a motoros képességeket fejleszteni megfelelő eszközökkel és módszerekkel,

- a gimnasztikai gyakorlatokat alkalmazni általános és speciális hatású képességfejlesztő gyakorlatok összeállításánál,

- elsajátította-e azokat a teszteket, eszközöket, módszereket, amelyekkel megismerhető az emberi szervezet fizikai állapota,

- megszerezte-e azokat a gyakorlati elsősegélynyújtási ismereteket, melynek során alkalmazni tudja a biztonságos életmentő vagy az egészségi állapot romlását megelőző beavatkozásokat,

- tájékozott-e az edzéselmélet és motoros képességek alapfogalmairól és egymáshoz való viszonyukról.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- rendszerező és elemző képesség,

- precizitás, részletekre ügyelés és kiemelés képessége.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Egészségügy és elsősegélynyújtásAz edzések és sportfoglalkozások tervezésénél a szervezet anatómiai és
élettani sajátosságainak és működésének figyelembevétele.
A rendszeres testedzés, sportolás, helyes táplálkozás egészségre
gyakorolt kedvező hatása mellett való érvelés, az ép és a
fogyatékossággal élő emberek számára egyaránt.
Az edzések tervezésekor és vezetésekor a sportsérülések és az
edzésártalmak megelőzése (prevenció).
A megengedett teljesítményfokozás eszközeinek szakszerű használata.
A tiltott teljesítményfokozás veszélyeinek ismerete, meggyőző érvelés a
fair play szabályainak betartása mellett.
2. Edzéselmélet és gimnasztikaA résztvevők életkorának, edzettségi (fittségi) állapotának
figyelembevételével az edzés és egyéb sportfoglalkozások céljának, a
terhelési tényezőknek a meghatározása.
Edzésprogram összeállítása.
Az adott motoros képesség fejlesztését célzó gyakorlatok és módszerek
ismerete.
Az edzés és más sportfoglalkozások feladatához igazodó bemelegítés és
levezetés szakszerű lefolytatása.

RENDÉSZET ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A rendészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy követelményinek részét képezik az ágazati szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A rendészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgára jellemző az igényes fellépés, a megfelelő háttértudás, az alkalmazás és integrálás összetettségének magas szintű mérése.

A rendészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja

A rendészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- megfelelően tájékozott

- a magyarországi rendvédelmi szervek (rendőrség, katasztrófavédelem, büntetés-végrehajtás), és a személy- és vagyonvédelem rendeltetésében, feladataiban, fellépéseiben, intézkedéseiben és szolgálatellátásában,

- a rendőrség, a katasztrófavédelem, a büntetés-végrehajtás, valamint a személy- és vagyonvédelem szolgálatellátására vonatkozó jogszabályokban és egyéb szabályzókban,

- a rendőrség, a katasztrófavédelem, a büntetés-végrehajtás, valamint a személy- és vagyonvédelem erőiben és eszközeiben,

- a rendvédelmi szervek és a személy- és vagyonvédelem feladatrendszeréhez kapcsolódó egyéb tudnivalókban,

- képes-e

- a rendvédelmi szervekhez és a személy- és vagyonvédelemhez kapcsolódó szolgálati intézkedéseket és fellépéseket szakszerűen ismertetni,

- a személy- és vagyonvédelemhez kapcsolódó jogszabályi előírásokat, szabályokat ismertetni,

- a rendvédelmi szervek hivatásos állományába és a személy- és vagyonvédelemhez tartozó személyek részére rendszeresített eszközöket és berendezések ismertetni, illetve azok használatát bemutatni.

A rendészet ismeretek ágazati szakmai érettségi vizsgán szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi készségekkel, kompetenciákkal:

- szakmai szókincs, beszédkészség, kommunikáció,

- ismeretek helyes és megfelelő alkalmazása,

- szabálytudat és szabálykövető magatartás,

- együttműködési készség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Intézkedések, fellépések és a
szolgálatellátás alapjai
A rendvédelmi szervek alapvető tevékenysége.
A rendvédelmi szervek intézkedései a közigazgatási jogalkalmazás
rendszerében.
Speciális munka-, baleset- és környezetvédelmi szabályok.
A rendőrség által alkalmazható személyi szabadságot korlátozó és nem
korlátozó intézkedések. Általános szolgálati ismeretek és alkalmazásuk.
A szolgálatellátás általános szabályai.
Tűzoltó, tűzmegelőzési, polgári védelmi és iparbiztonsági, tűzvédelmi és
katasztrófavédelmi hatósági alapismeretek.
Büntetés-végrehajtási nevelésre, intézkedésre és fellépésre vonatkozó
alapismeretek.
Közlekedésrendészeti intézkedésre és fellépésre, határrendészeti
intézkedésre és fellépésre vonatkozó alapismeretek.
A személy- és vagyonvédelmi intézkedésre és fellépésre vonatkozó
ismeretek.
2. Jogszabályi és egyéb szabályzó
előírások
Az állam-, alkotmány- és nemzetközi jogi alapismeretek, a polgári jogi alapok.
A büntetőjog általános és a rendvédelmi szervekhez kapcsolódó része.
A szabálysértés rendvédelmi szervek munkájához kapcsolódó
alapismeretei.
A helyszíni bírságra és egyes szabálysértésekre vonatkozó tudnivalók és
alkalmazásuk lehetőségei.
A büntetőeljárási jog rendőrségi munkában betöltött szerepe.
A büntetőeljárás és büntetés-végrehajtási jog rendvédelmi szervek
feladatellátásához kapcsolódó alapismeretei.
Közigazgatási alapismeretek, a közigazgatási hatósági eljárás lényege,
menete.
A rendvédelmi, valamint a személy- és vagyonvédelmi szervekre
vonatkozó legfontosabb jogszabályok előírásai.
Az általános vagyonvédelmi és szolgálati ismeretek, azok gyakorlata.
Személyek és gépjárművek be- és kiléptetésének szabályai, a recepciós
és bolti szolgálat ellátásának szabályai.
A szállítmányok kísérésének és a járőrszolgálat ellátásának szabályai, a
készenléti (kivonuló) járőrszolgálat ellátásának szabályai, valamint a
speciális őrzés és védelem.
3. A rendvédelemben, a személy- és
vagyonvédelemben alkalmazható
eszközök
Kényszerítő- és a támadáselhárító eszközök és az alkalmazásukra
vonatkozó alapkövetelmények.
A rendőrségnél rendszeresített eszközök, berendezések, alkalmazásuk.
A katasztrófavédelmi szerveknél rendszeresített eszközök, berendezések.
A büntetés-végrehajtás rendelkezésére álló eszközök, berendezések.
A rendvédelmi szerveknél, a személy- és vagyonvédelemnél
rendszeresített informatikai, számítástechnikai eszközök és használatuk.
A közigazgatás informatikai támogatása.
Híradástechnikai eszközök és alkalmazásuk.
Fegyvertechnikai és lövészeti alapismeretek.
A testi kényszer lényege és alapfogásai.
A fizikai erő fenntartásának és fejlesztésének módjai.
A kommunikációs alapismeretek szellemében a fegyveres szervek
sajátos kommunikációját használó hatékony kommunikáció.
Szociológiai és pszichológiai alapismeretek, az összefüggések elemzése.
A szociálpszichológia alapfogalmai; a személyiségfejlődés alapjai, az
önismeret lényege.
4. A rendvédelemhez, a személy- és
vagyonvédelemhez kapcsolódó egyéb
ismeretek
Kriminalisztika alapjai.
Kriminológiai alapjai.
A magyarországi fegyveres rendvédelmi szervek és magánbiztonsági
szervezetek története.
Egy modern rendvédelmi testület felépítés-modelljének bemutatása és
elemzése.
A rendvédelmi szervek etikai szabályzatának előírásai.

EGYHÁZZENÉSZ ISMERETEK ÁGAZATON KÍVÜLI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

Az egyházzenész ismeretek szakmai érettségi vizsga célja

Az egyházzenész ismeretek szakmai érettségi vizsga a szakképzési kerettanterv által előírt ismeretekre, készségekre és képességekre építi követelményeit.

Az egyházzenész ismeretek szakmai érettségi vizsgára jellemző az igényes felépítés, az alkalmazás és integrálás magas szintű összetettsége.

Az egyházzenész ismeretek szakmai érettségi vizsga azt hivatott megállapítani, hogy a vizsgázó

- elsajátította-e a zenei műveltség részét képező zenetörténeti alapismereteket,

- birtokában van-e azoknak az ismereteknek, melyek segítségével a zenetörténeti korszakokban, a különböző stílusokban, műfajokban tájékozódni tud,

- ismeri-e a legjelentősebb egyházzene történeti folyamatokat és azok liturgiai vonatkozásait,

- ismeri-e az egyházi zene legjellegzetesebb műfajait és azok formai sajátosságait,

- tudja-e az elsajátított ismereteit (a tanulmányi szintjétől elvárható módon) az egyéb (közismereti és zenei) tantárgyak tanulása során szerzett ismereteivel összekapcsolni,

- képes-e az egyes zenetörténeti korszakok zenéinek liturgiába való integrálódását, és annak eltérő fokozatait egymástól megkülönböztetni,

- képes-e felvétel alapján zeneművet egy-egy jellegzetes részletéről felismerni,

- rendelkezik-e a műelemzéshez szükséges szempontokkal és technikákkal,

- képes-e az egyházzene történeti elméleti és gyakorlati ismereteit integráltan alkalmazni,

- képes-e a liturgikus kívánalmaknak megfelelően kiválasztani a zeneműveket, és azokat adekvát módon beilleszteni az istentiszteleti keretek közé.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- a zenefelismerés,

- az emlékezőkészség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Zenetörténeti és egyházzene-irodalmi
ismeretek
A zenetörténet periódusainak, legfontosabb történéseinek,
ismerete.
A legfontosabb zeneszerzők élettörténetének és munkásságának
bemutatása.
Egy-egy alkotó, mű jelentőségének átfogó szemlélete, a művek
kortársakra és az utókorra gyakorolt hatása. Zeneművek
bemutatása zenetörténeti összefüggésükben.
Az egyházzene történetének legfontosabb eseményeinek,
történéseinek, azok liturgiai vonatkozásainak, az énekes és
(kisebb részben hangszeres) egyházi zene adott korszakokra
jellemző műfajainak, azok formai sajátosságainak ismerete.
A régebbi kottaírások ismerete.
A művek helyesen beillesztése a liturgikus keretekbe.
2. MűelemzésHallás és/vagy kottakép alapján zeneművek részleteinek
elemzése, az azokban foglalt műfaji és egyéb stílusjegyek
felismerése, a zenei összefüggésekre való rámutatás, a felmerülő
zenetörténeti hasonlóságokra példák sorolása.
A műelemzéshez szükséges szempontok és technikák ismerete és
gyakorlati alkalmazása.
Egyházi művek szóbeli elemzése esetén művek (vagy részleteik)
élő megszólaltatása. Az elemzés során az egyházzenei
szakkifejezések alkalmazása.
3. ZenehallgatásA különböző zenetörténeti korszakokra jellemző hangzásvilág
ismerete, ezek térben és időben való elhelyezése.
Zeneművek felismerése egy-egy jellegzetes részletük alapján, az
alkotás szerzőjének, címének, műfajának felismerése és
megnevezése.
Egyházzenei műveknél azok liturgikus helyének, vallásos
alkalmazási lehetőségének felismerése.

GYAKORLATOS SZÍNÉSZ ISMERETEK ÁGAZATON KÍVÜLI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA

ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A gyakorlatos színész ismeretek szakmai érettségi vizsga célja

A gyakorlatos színész ismeretek szakmai érettségi vizsgatárgy követelményeiben hangsúlyosan szerepelnek a szakképzési kerettantervben leírt ismeretek, készségek és képességek.

A gyakorlatos színész ismeretek szakmai érettségi vizsgára jellemző az igényes felépítés, meghatározásuk az alkalmazás és integrálás összetettségét tartja szem előtt. A feladatok nehézségi fokának kialakításakor az emelt szintű érettségi vizsga általános elvárási szintje az irányadó.

A gyakorlatos színész ismeretek szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- rendelkezik-e a színészi tevékenységhez szükséges előadói készségekkel, technikai adottságokkal és ismeretekkel, koncentráló és kontrolláló képességekkel,

- elsajátította-e a színészi munka személyes feltételrendszerének (önismeret, empátia, kreativitás, koncentrálóképesség), valamint a szerepelemzési és szerepépítési technikáinak alapismereteit,

- birtokában van-e a színházművészet és színházelmélet, a drámairodalom főbb korszakaira, jelentős alkotásaira, valamint azok elemzésére, feldolgozására vonatkozó alapismereteknek,

- képes-e szöveges művészi alkotások vizsgálatán keresztül bemutatni a műelemzéshez szükséges alapfogalmakat, stratégiákat, szöveg-, helyzet- és szerepelemzési módszereket,

- fel tudja-e használni műelemző ismereteit a szépirodalmi verses, prózai és párbeszédes formájú szövegek tagolt, árnyalt és kifejező előadásakor, színpadi gyakorlata során,

- képes-e beszédszervei, valamint a színpadi középhangja tudatos és helyes használatának alkalmazására, fejlesztésére,

- fel tudja-e használni beszédtechnikai ismereteit a különböző szerkezetű, stílusú, műfajú szövegek (vers, monológ, dialóg) érzelmi, gondolati tartalmainak színpadi előadásakor,

- elsajátította-e, és képes-e előadásában alkalmazni a színpadi éneklés technikájának (helyes légzés-, hangképzés, a beéneklés technika) alapjait,

- képes-e a kifejező színpadi szerepformáláshoz szükséges test-használatra; a testtartás, a testhelyzet, a helyváltoztatás, test- és arcjáték kifejező, karakterábrázoló alkalmazására.

A követelményekben

- hangsúlyosan szerepelnek a színészi ismeretekre és képességekre vonatkozó követelmények, valamint azon elemzési szempontok és elméleti ismeretek, amelyek ezek kibontakoztatásához szükségesek,

- nagy figyelmet kapnak a művészeti ág jellemzői, az alkotó tevékenység folyamatai, illetve azon ismeretek, amelyek a különböző szöveges, énekes, mozgásos szerepfeladatok igényes, alkotó szemléletű színészi bemutatásához, megformálásához szükségesek,

- fontos szerep jut a különböző elméleti és gyakorlati ismeretek szintetizáló, komplex jellegű alkalmazásának.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, szakmai módszerkompetenciákkal:

- előadói képességek,

- kreativitás, ötletgazdagság,

- figyelem-összpontosítás,

- emlékezőképesség, ismeretmegőrzés.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Színészmesterség gyakorlataSzöveg nélküli helyzetgyakorlatok, etűdök alkotása.
Szöveges helyzetgyakorlatok, etűdök alkotása.
Zenés helyzetgyakorlatok, etűdök alkotása.
Különböző hangulatú, egyszerű szerkezetű jelenetek előadása.
2. Vers- és prózamondás gyakorlataEgyszerű szerkezetű, hangulat- és tájfestő lírai
művek elemzése és előadása.
Összetett szerkezetű, különböző verselésű lírai
művek elemzése és előadása.
Párbeszédes szerkezetű szövegek elemzése és
előadása.
Prózai szövegek elemzése és előadása.
3. Beszédtechnika gyakorlataLazító és koncentrációs gyakorlatok
bemutatása.
Légzőgyakorlatok bemutatása.
A hangadás (zönge, hangerő,
hangmagasság) gyakorlatainak bemutatása.
Artikulációs és hangzójavító gyakorlatok
bemutatása.
Ritmus-, tempógyakorlatok bemutatása.
4. Ének- és hangképzés gyakorlataLégzéstechnikai alapismeretek.
Hangadási, valamint skála-gyakorlatok bemutatása.
Népdalok, népdalfeldolgozások, virágénekek
előadása.
Sanzonok, táncdalok, duettek előadása.
5. Színpadi mozgás gyakorlataSzínpadi mozgás-tréning, koordinációs gyakorlatok bemutatása.
Testtudat kialakítását célzó technikák bemutatása.
6. Színházi, drámai, szépirodalmi
műalkotások története, elemzése, esztétikája
Irodalmi, poétikai és dramaturgiai alapismeretek.
Szöveg- és műelemzési ismeretek.
Jelentős művelődés- és művészettörténeti korszakok jellemzői.
Jelmez-, viselet- és divattörténeti alapismeretek.
A színházművészet elméletének, esztétikájának alapismeretei.
Egyetemes színháztörténet.
Magyar színháztörténet.
Egyetemes drámatörténet.
Magyar drámatörténet.

JAZZ-ZENÉSZ ISMERETEK ÁGAZATON KÍVÜLI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A jazz-zenész ismeretek szakmai érettségi vizsga célja

A jazz-zenész ismeretek szakmai érettségi vizsga követelményei részét képezik a szakképzési kerettanterv által előírt ismereteknek, készségeknek és képességeknek.

A jazz-zenész ismeretek szakmai érettségi vizsgára jellemző az igényes felépítés, az alkalmazás és integrálás összetettségének magas szintű mérése.

A jazz-zenész ismeretek szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- rendelkezik-e a zenei műveltség részét képező általános és jazztörténeti alapismeretekkel,

- tájékozódik-e az általános zenetörténeti korszakokban, a különböző stílusokban, műfajokban,

- ismeri-e a jazztörténet korszakait és a rájuk jellemző stílusjegyeket, műfaji sajátosságokat,

- képes-e felvétel alapján zeneművet egy-egy jellegzetes részletéről felismerni és kielemezni,

- elsajátította-e a műelemzéshez szükséges tudásanyagot, zenei szakkifejezéseket, jeleket,

- fel tudja-e használni a legjelentősebb zeneszerzők életműveinek ismeretét.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi szakmai készségekkel, kompetenciákkal:

- kottaolvasási készség,

- áttekintő képesség,

- emlékezőképesség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Zenei műszavak, jelek, kifejezések
értelmezése
A klasszikus és a jazz zene kottaképének, jelrendszerének,
szakkifejezéseinek ismerete, valamint ezek készségszintű
alkalmazása.
2. Műelemzés, transzkripcióelemzésHallás és kottakép alapján zeneművek, transzkripciók
részleteinek kielemzése, az azokban foglalt műfaji és egyéb
stílusjegyek felismerése.
A zenei összefüggések ismerete.
Zenetörténeti hasonlóságokra példákat felhozni.
3. Egyetemes zenetörténeti korszakokAz egyetemes zenetörténet nagy korszakainak ismerete,
bemutatása, azok műfaji, történelmi sajátosságai.
Az adott korszakhoz tartozó jelentős zeneszerzők és
kompozíciók.
4. Jazztörténeti korszakokA jazztörténet nagy korszakai, azok műfaji, történelmi
sajátosságai.
Az adott korszakhoz tartozó jelentős komponisták,
zenekarok és azok meghatározó kompozíciói.
5. Komponisták, zenekarok, előadók
munkássága
Az egyetemes és a jazztörténet legjelentősebb zeneszerzői,
zenekarai, előadói munkásságuk, pályájuk legfontosabb
állomásai.

KLASSZIKUS ZENÉSZ ISMERETEK ÁGAZATON KÍVÜLI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A klasszikus zenész ismeretek szakmai érettségi vizsga célja

A klasszikus zenész ismeretek szakmai érettségi vizsgatárgy a szakképzési kerettanterv által előírt ismeretekre, készségekre és képességekre építi követelményeit.

A klasszikus zenész ismeretek szakmai érettségi vizsgára jellemző az igényes felépítés, az alkalmazás és integrálás összetettsége.

A klasszikus zenész ismeretek szakmai érettségi vizsga azt hivatott megállapítani, hogy a vizsgázó

- elsajátította-e a zenei műveltség részét képező általános zenetörténeti alapismereteket,

- birtokában van-e azoknak az ismereteknek, amelyek segítségével a zenetörténeti korszakokban, a különböző stílusokban, műfajokban megbízhatóan tájékozódni tud,

- tudja-e az elsajátított ismereteit (a tanulmányi szintjétől elvárható módon) az egyéb (közismereti és zenei) tantárgyak tanulása során szerzett ismereteivel összekapcsolni,

- képes-e felvétel alapján zeneművet (zeneműrészletet) egy-egy jellegzetes részletéről felismerni,

- rendelkezik-e a műelemzéshez szükséges szempontokkal és technikákkal,

- fel tudja-e használni a megszerzett ismereteket saját hangszeres repertoárjának egy szélesebb zenei és művészeti kontextusba helyezésére.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- szakmai nyelv- és szóhasználat, beszédkészség,

- zenefelismerés képessége,

- emlékezőképesség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Zenetörténeti ismeretekA zenetörténet kerettantervben meghatározott periódusainak,
legfontosabb történéseinek, eseményeinek ismerete.
A legfontosabb zeneszerzők élettörténetének és
munkásságának bemutatása.
Egy-egy alkotó, mű jelentőségének, hatásának átfogó
szemlélete a kortársakra, az utókorra.
Zeneművek összefüggésükben történő bemutatása.
2. MűelemzésHallás és/vagy kottakép alapján zeneművek részleteinek
kielemzése, az azokban foglalt műfaji és egyéb stílusjegyek
felismerése, a zenei összefüggésekre való rámutatás.
A felmerülő zenetörténeti hasonlóságokra példák hozatala.
A műelemzéshez szükséges szempontok és technikák ismerete
és gyakorlati alkalmazása.
3. ZenehallgatásA különböző zenetörténeti korszakokra jellemző hangzásvilág
felismerése, ezek térben és időben való behatárolása.
Zeneművek egy-egy jellegzetes részletük alapján való
felismerése, az alkotás szerzőjének, címének, műfajának
megnevezése.

NÉPZENÉSZ ISMERETEK ÁGAZATON KÍVÜLI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA

ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A népzenész ismeretek szakmai érettségi vizsga célja

A népzenész ismeretek szakmai érettségi vizsga azt hivatott megállapítani, hogy a vizsgázó

- rendelkezik-e a zenei műveltség részét képező általános- és népzenetörténeti, népzeneelméleti alapismeretekkel,

- birtokában van-e azoknak az ismereteknek, melyek segítségével a zenetörténeti korszakokban, a különböző klasszikus és népzenei stílusokban, műfajokban tájékozódni tud,

- tudja-e az elsajátított ismereteit az egyéb közismereti és zenei tantárgyak tanulása során szerzett ismereteinek figyelembevételével értelmezni,

- képes-e autentikus népzenei felvétel alapján az elhangzott dallamról népzeneelméleti megállapításokat tenni,

- elsajátította-e a népdalelemzéshez, lejegyzések értelmezéséhez szükséges ismereteket,

- fel tudja-e használni főtárgyi ismereteit egy szélesebb művészeti kontextusban.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- a néprajzi, népzenei és klasszikus zenei alapfogalmak helyes használata,

- a zenefelismeréshez kapcsolódó ismeretek,

- emlékezőképesség.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Zenetörténeti ismeretekAz egyetemes zenetörténet nagy korszakainak, történelmi
sajátosságainak, jellegzetes műfajainak ismerete és bemutatása.
Az adott korszakhoz tartozó jelentős szerzők, művek felsorolása.
2. Népzenetörténeti ismeretekA népzenekutatás történeti korszakainak,
rendszerezéstörténetének, jelentős népzenekutatók
munkásságának ismerete.
Jelentős adatközlők, zenekarok és azok repertoárjának
kiemelkedő dallamai.
3. Népzeneelméleti ismeretekA magyar népzene stílusrétegei, műfajai, területi
jellegzetességei, hangszerei.
A zenealkalmak, jeles napok, az emberélet fordulói.
A népzene és műzene kapcsolata.
4. ZenefelismerésHangfelvételről a zeneirodalom jelentős alkotásainak
felismerése egy-egy jellegzetes részletről.
Autentikus népzenei hangfelvételről a dallam stílusának,
stílusrétegének, tájegységi besorolásának, hangszer
összeállításának bemutatása.
5. NépdallejegyzésAutentikus felvétel többszöri lejátszás utáni lejegyzése a
népzenei lejegyzés jelrendszerének alkalmazásával,
szabályainak betartásával.

SZÓRAKOZTATÓ ZENÉSZ ISMERETEK ÁGAZATON KÍVÜLI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A szórakoztató zenész ismeretek szakmai érettségi vizsga célja

A szórakoztató zenész ismeretek szakmai érettségi vizsga követelményei részét képezik a zenetörténet-zeneelmélet vizsgatárgy kerettanterv által előírt ismereteknek.

A szórakoztató zenész ismeretek szakmai érettségi vizsgára jellemző az átfogó zenetörténeti alapismeretek követelményeinek mérése az emelt szintű érettségihez igazított szinten.

A szórakoztató zenész ismeretek szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- rendelkezik a szakiránynak megfelelő zenetörténeti alapműveltséggel,

- tájékozódik-e az általános zenetörténeti korszakokban, a különböző stílusokban, műfajokban,

- képes-e felvétel alapján zeneművet egy-egy jellegzetes részletéről felismerni és kielemezni,

- rendelkezik-e megfelelő mértékben kiművelt és megbízható zenei hallással,

- képes-e az elsajátított ismereteket alkalmazni.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- megbízható és kiművelt zenei hallás, illetve emlékezőképesség,

- kottaírási és olvasási készség,

- figyelem-összpontosítás-pontosság-önállóság,

- kommunikációra való hajlam és rugalmasság.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Zenetörténeti ismeretekA legjelentősebb zeneszerzők, előadóművészek, munkásságuk,
illetve műveik.
A zenetörténeti korszakokban stílusok és műfajok.
Kiművelt zenei hallás és emlékezőképesség.
2. MűelemzésA zenei jelenségek, szakkifejezések, előadási jelek és utasítások.
A zenetörténeti korszakok, stílusok és műfajok felismerése, műfaji
sajátosságainak, jellegzetességeinek ismerete.
3. ZenehallgatásFelvétel alapján zeneművek felismerése, annak egy-egy
jellegzetes részletéről.
4. Könnyűzene történet (csak rock-pop, tánczene
műfajban)
A legjelentősebb zeneszerzők, előadóművészek ismerete, azok
munkássága és jelentősebb művei.
5. Népzene történet (csak népi-cigányzene,
szalonzene műfajban)
A zenetörténeti korszakokban, stílusokban és műfajokban való
tájékozódás, azok műfaji sajátosságainak, jellegzetességeinek
ismerete.
6. Jazz történetA legjelentősebb zeneszerzők, előadóművészek, azok
munkássága és jelentősebb művei.

TÁNCOS ISMERETEK ÁGAZATON KÍVÜLI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

A táncos ismeretek szakmai érettségi vizsga célja

A táncos ismeretek szakmai érettségi vizsga azt hivatott megállapítani, hogy a vizsgázó:

- rendelkezik-e a történeti (tánctörténeti) gondolkodásmód kialakulásához szükséges alapokkal,

- birtokában van-e az alapvető tánctörténeti korszakok szemléleteit és fordulópontjait meghatározó tényeknek,

- birtokában van-e a tánctörténet fejlődését meghatározó személyek (előadók, alkotók, stb.) életének, munkásságának tényeivel,

- tudja-e használni a tánctörténeti fogalmakat, a szaknyelvet,

- képes-e a tánctörténeti forrásokat - legyenek akár eredeti források, akár a múltról szóló feldolgozások - vizsgálni és elemezni, a múlt emberének táncéletét reálisan elképzelni,

- képes-e ismereteit szóban és írásban előadni,

- képes-e tánctörténeti ízlését a megszerzett tánctörténeti ismeretekkel nyitottá tenni,

- elsajátította-e azokat a képességeket és ismereteket, melyekkel a tánctörténeti ismereteit történeti alapismeretibe ágyazva, valamint művészettörténeti ismereteivel összekapcsolva át tudja tekinteni,

- fel tudja-e használni tánctörténeti ismereteit arra, hogy a jelenkor táncéletét és annak jelenségeit értelmezze,

- fel tudja-e használni tánctörténeti ismereteit arra, hogy azt a társművészetekkel összekapcsolja,

- képes-e a tánctörténeti ismeretekkel alátámasztott, árnyalt és tényszerű tánctörténeti értékeléseket előnyben részesíteni a leegyszerűsítő (giccs, sznobizmus, stb.) véleményekkel szemben.

A táncos ismeretek szakmai érettségi vizsgán

- hangsúlyosan szerepelnek a képesség jellegű követelmények, valamint azok az elemzési szempontok és tánctörténeti ismeretek, amelyek a jelen kor táncéletének megértéséhez, rendszerezéséhez szükségesek,

- nagy figyelmet kapnak a tánctörténeti folyamatok, korszakok, alkotók egymásra hatása, illetve azok a készségek és ismeretek, amelyek az egyes tánctörténeti korszakok komplex, életszerű bemutatásához szükségesek és kialakítják a tánctörténeti rálátást,

- nagy figyelmet kapnak azok a társadalmi változások, amelyek generálták a táncélet, táncművészet fejlődését,

- fontos szerep jut a politika- és eseménytörténet mellett a társadalom-, a gazdaság- és a művelődéstörténetnek.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- tánctörténeti források használata és értékelése,

- a szaknyelv alkalmazása,

- tánctörténeti tájékozódás térben és időben,

- a tánctörténeti eseményeket alakító tényezők feltárása,

- tánctörténeti események és jelenségek problémaközpontú bemutatása.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. A tánc keletkezésétől a reneszánsz
táncok világáig
Mágia és rítus az őskorban.
A tánc keletkezése.
A tánc társadalmi funkciója.
Az ókori birodalmak táncélete.
Táncélet Európában a középkortól a reneszánszon át az udvari
balettig.
A magyar táncélet a reneszánszban.
2. Az udvari balett kialakulásától a
reformkori magyar táncéletig.
Udvari balett.
A felvilágosodás hatása a táncművészetre, Noverre cselekményes
balettje és a "Levelek...".
A romantikus balett.
A Magyar táncélet az Operaház megnyitásáig.
3. A romantika másodvirágzásától az
újítókig
A balett klasszicizálódása Oroszországban.
Orosz klasszika.
George Balanchine és a neoklasszikus stílusú balett megszületése.
4. A XX. század első felének táncéleteGyagilev és az Orosz Balett.
Az újítók megjelenése a táncművészetben.
Néptánc mozgalmak és hivatásos néptánc együttesek
Magyarországon.
Az operaház és a vidéki magyar balettegyüttesek története a XX.
század közepéig.

ARTISTA ISMERETEK ÁGAZATON KÍVÜLI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEI

A vizsga formája

Emelt szinten: írásbeli és szóbeli.

Az artista ismeretek ágazaton kívüli szakmai érettségi vizsga célja

Az artista ismeretek ágazaton kívüli szakmai érettségi vizsgatárgy követelményeiben hangsúlyosan szerepelnek a szakképzési kerettantervben leírt ismeretek, készségek és képességek.

Az artista ismeretek ágazaton kívüli szakmai érettségi vizsgára jellemző az igényes felépítés, meghatározásuk az alkalmazás és integrálás összetettségét tartja szem előtt.

Az artista ismeretek ágazaton kívüli szakmai érettségi vizsga célja annak megállapítása, hogy a vizsgázó

- rendelkezik-e az artista tevékenységhez szükséges előadói készségekkel, technikai és erőnléti adottságokkal és ismeretekkel, koncentráló és kontrolláló képességekkel,

- elsajátította-e az artista hivatás gyakorlásához szükséges zenei ismereteket, zeneelméleti alapismereteket, skála- és hangköztant, egyszerűbb zenei akkordok felépítését és jelölését, általános zenei jelölések, rövidítések, kifejezések, zenei ritmusok megfelelő alkalmazását,

- elsajátította-e az artista hivatás gyakorlásához szükséges társművészetek jelzésrendszerét,

- birtokában van-e az artista hivatás szakmai kifejezéseinek és azok megfelelő használatának képességével,

-elsajátította-e (a tanulmányi szintjétől elvárható módon) a választott szakiránynak megfelelő mozgásformák gyakorlatait.

A fent felsoroltak tudásmérése során szükséges meggyőződni arról, hogy a vizsgázó rendelkezik-e az alábbi képességekkel, kompetenciákkal:

- kockázatvállalás,

- kapcsolatteremtő készség,

- fejlődőképesség, önfejlesztés,

- elhivatottság, elkötelezettség,

- önfegyelem,

- kreativitás, ötletgazdagság.

Tartalmi követelmények

EMELT SZINT

TémakörökKövetelmények
1. Cirkuszi elemek mozgásanyagaMozgáselemek szakkifejezései.
Bemelegítő-, rávezető-, fizikai képességfejlesztő
mozgásanyag.
Akrobata, légtornász, egyensúlyozó, zsonglőr, bohóc
mozgásanyag.
2. Társművészetek ismeretanyagaTánc-, zene-, színművészet-, pantomim szakkifejezések.
Tánc-, pantomim, színpadi mozgás gyakorlatanyaga.
Testtudat kialakítását célzó technikák bemutatása.
Zeneelméleti ismeretek, hangtani ismeretek.
3. SzakmatörténetA hagyományos cirkusz kora és stílusa.
A modern cirkusz kora és stílusa.
Új cirkusz, cirkuszszínház.
Neves magyar és külföldi cirkuszok, cirkusz dinasztiák.
4. ZeneelméletA zenei hang tulajdonságai, az énekhang fajtái.
Zeneelméleti alapismeretek: egyszerűbb zenei akkordok
felépítése és jelölése, skála- és hangköztan, általános
zenei jelölések, rövidítések, leggyakoribb zenei
szakkifejezések, kifejezések, zenei ritmusok,
ritmusképletek, ütemfajták.
5. CirkuszelméletSzakmai irányzatok.
Cirkuszi produkciók szerepkörei.
Hagyományos- és modern cirkuszműsor szerkezete.
Filmben, tv-ben alkalmazott artistaművészet
Társ- és összművészeti bemutatókban alkalmazott
artistaművészet.
6. Jelmez- és divattörténetA különböző korok, országok divatja, a különböző
társadalmi osztályok viseletei, a kosztüm, paróka, jelmez
és arcfestés (smink) alakulása.

Tartalomjegyzék