Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

7/2018. (VII. 26.) ITM rendelet

a vasúti közlekedés biztonságával összefüggő munkakört betöltő munkavállalók szakmai képzésének és vizsgáztatásának, a vasúti vizsgaközpont és képzőszervezetek működésének, a képzési engedély kiadásának, továbbá a vasúti járművezetői gyakorlat szabályairól szóló 19/2011. (V. 10.) NFM rendelet módosításáról

A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény 88. § (2) bekezdés 13. pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 116. § 18. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § A vasúti közlekedés biztonságával összefüggő munkakört betöltő munkavállalók szakmai képzésének és vizsgáztatásának, a vasúti vizsgaközpont és képzőszervezetek működésének, a képzési engedély kiadásának, továbbá a vasúti járművezetői gyakorlat szabályairól szóló 19/2011. (V. 10.) NFM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a a következő 18-20. ponttal egészül ki:

(E rendelet alkalmazásában)

"18. különleges kötöttpályás közlekedési szakmai oktató: az alapképzésben vagy az időszakos oktatáson a különleges kötöttpályás közlekedés biztonságával összefüggő témaköröket oktató személy;

19. vizsgáztató szervezet: a vasúti vizsgaközpont (a továbbiakban: vizsgaközpont), valamint a típusismeret, a vonal- és az állomásismeret modulok esetében a vizsgaközpont irányításával a vasúti társaság, a különleges kötöttpályás közlekedési rendszerek esetében - a különleges kötöttpályás üzemvezető, a turisztikai hajtány üzemvezető, a különleges kötöttpályás közlekedési szakmai oktató, a vasúti járművezető, a forgalmi szolgálattevő munkakörök, valamint az általános forgalmi és az önállósító forgalmi vizsga kivételével - a különleges kötöttpályás közlekedési rendszer üzemvezetője;

20. vasúti társasági vizsga: a vasúti társaság vagy különleges kötöttpályás közlekedési rendszer üzemvezetője mint vizsgáztató szervezet által lebonyolított vizsga."

2. § Az R. 6. § (2)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) Az alapképzéshez a képzőszervezet a vizsgáztató szervezet által jóváhagyott képzési programot alkalmazza.

(3) Ha az adott alapképzésre a vizsgáztató szervezet nem határozott meg képzési programot, a képzőszervezet az általa, más képző szervezet vagy vasúti társaság által meghatározott és a vizsgáztató szervezet által jóváhagyott képzési programot alkalmazza. A vonal- és állomásismereti képzési programok jóváhagyásához a pályahálózat működtetőjének nyilatkoznia kell arról, hogy a képzési program a valós állapotoknak megfelelő adatokat tartalmazza. A pályahálózat működtetőjének nyilatkozatát a jóváhagyás iránti kérelemhez csatolni kell.

(4) A (3) bekezdés szerinti esetben a képzési program készítője a képzési programot évente felülvizsgálja, és az időközben bekövetkezett változásokat figyelembe véve aktualizálja. A módosítás alkalmazásához a 11. melléklet szerinti szempontrendszer alapján a vizsgáztató szervezet jóváhagyása szükséges."

3. § (1) Az R. 8. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdés b) és d) pontjától eltérően

a) a csak gyakorlati képzést végző oktató érettségi végzettséggel,

b) a saját célú vasúti pályahálózaton, iparvágányon, közúti villamos vasúti pályahálózaton és a különleges kötöttpálya-hálózaton csak gyakorlati képzést végző oktató középfokú végzettséggel,

c) a saját célú vasúti pályahálózaton, iparvágányon, közúti villamos vasúti pályahálózaton és a különleges kötöttpálya-hálózaton elméleti képzést végző oktató érettségi végzettséggel

is kérheti az oktatói nyilvántartásba való felvételét, ha a vasútforgalmi vagy a képzés tartalmának megfelelő legalább 5 éves szakmai gyakorlattal rendelkezik."

(2) Az R. 8. §-a a következő (7) és (8) bekezdéssel egészül ki:

"(7) A Nemzetközi Vasúti Fuvarozási Egyezmény (COTIF) módosításáról Vilniusban elfogadott, 1999. június 3-án kelt Jegyzőkönyv C Függeléke Mellékletének kihirdetéséről, valamint a belföldi alkalmazásának egyes kérdéseiről szóló 179/2017. (VII. 5.) Korm. rendelet 2. mellékletében foglalt, a Veszélyes Áruk Nemzetközi Vasúti Fuvarozásáról szóló Szabályzat (a továbbiakban: RID) Mellékletének 1.3 fejezete szerinti oktatásokat - az iparvágány nélküli feladóknál és címzetteknél végzett oktatások kivételével - a RID oktatói minősítést szerzett veszélyes áru szállítási biztonsági tanácsadó tarthatja.

(8) A RID oktatói minősítést az arra irányuló tanfolyam és vizsga keretében kell megszerezni."

4. § (1) Az R. 13. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) A képzések és vizsgák megnevezését a vizsgaközpont határozza meg."

(2) Az R. 13. §-a a következő (5a) bekezdéssel egészül ki:

"(5a) A vasúti társaság vagy a különleges kötöttpályás közlekedési rendszer üzemvezetője a vasúti társasági vizsgák esetében az alap- és időszakos vizsgára is kiterjedő, a hatóságnak is megküldött vizsgáztatási utasítást készít."

5. § (1) Az R. 17. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az alapvizsgát az alapképzés utolsó napját követő tizennégy napon belül kell megkezdeni. Az egyes vizsgatevékenységek között legfeljebb két munkanap telhet el. Ettől eltérő vizsgaidőpontot - a vasúti társasági vizsgák kivételével - a vizsgaközpont állapíthat meg."

(2) Az R. 17. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A vasúti társasági vizsgák esetében a vizsgaeredményeket a vizsgáztatást végzőnek a vizsgaközpont nyilvántartási rendszerében a vizsga utolsó napján rögzítenie kell."

6. § Az R. 18. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"18. § (1) A képzésben részt vevő akkor bocsátható alapvizsgára, ha a képzőszervezet őt a vizsgáztató szervezetnek vizsgára bejelentette és a vizsgadíja megfizetésre került.

(2) A vizsgabejelentésnek a vizsga tervezett időpontja előtt legkésőbb a 10. munkanapig kell beérkeznie a vizsgaközpontba, a vizsgabejelentés beérkezését követő 9 munkanapon belüli időpontra vizsgaidőpont nem jelölhető ki. A vizsgabejelentéssel kapcsolatos módosítások a vizsga tervezett időpontját megelőző 5. munkanapig kérhetők, amelyeket a vizsgaközpont új bejelentésként kezel. A vizsga törlése a vizsga tervezett időpontját megelőző 5. munkanapig - az eltérés alapvizsga kivételével az alapképzést követő első alapvizsga esetén a vizsga tervezett időpontját megelőző 2. munkanapig - kérhető.

(3) A képzőszervezet akkor jelentheti be a képzésben részt vevőt vizsgára, ha a képzésben részt vevő:

a) a képzési programban előírt beszámolási kötelezettségét, a számonkérések és gyakorlatok követelményeit a vizsga tervezett időpontját megelőző 3. munkanapig - az eltérés alapvizsga esetén a vizsga tervezett időpontját megelőző 10. munkanapig - teljesíti,

b) megfelelt a 12. §-ban meghatározott képzésben való részvétel feltételeinek.

(4) Ha a vizsgázó a vizsga tervezett időpontját megelőző 3. munkanapig a (3) bekezdésben előírt feltételeket nem teljesíti, a képzőszervezetnek a vizsga tervezett időpontját megelőző 2. munkanapig a vizsga törlését kell kérnie.

(5) A vasúti társasági vizsgák esetében a bejelentéseket a képzőszervezetnek a vizsgaközpont nyilvántartási rendszerében a vizsgabiztos feltüntetésével a vizsga időpontját megelőző 5. munkanapig rögzítenie kell.

(6) Az alapvizsga egyes részei alóli felmentésre való jogosultságot a vizsgaközpont állapítja meg.

(7) Az alapvizsga alól mentesítés nem adható.

(8) A képzésben részt vevő indokolt esetben az alapvizsga halasztását kérheti. A halasztás iránti kérelmet a vizsgaközpont akkor fogadja el, ha a képzésben részt vevő rajta kívülálló okból vagy egyéb méltányolható körülmény alapján kéri a halasztást. Az engedélyezett halasztás időtartama az egy évet nem haladhatja meg."

7. § Az R. 21. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A képzésben részt vevő legfeljebb 3 alkalommal, a sikertelen alapvizsga napjától számított 10. munkanapot követően, de legfeljebb az első sikertelen alapvizsgától számított 3 hónapon belül tehet javítóvizsgát."

8. § Az R. 26. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az oktatási ütemtervet az oktatási tevékenységet kezdő regisztrált szervezet az első oktatás napját megelőző 10. munkanapig, a tárgyévre vonatkozó éves oktatási ütemtervet a tárgyévet megelőző év december 15-éig, míg azok módosítását a hatálybalépését megelőző 5. munkanapig megküldi a hatóságnak és a vizsgaközpontnak. Az oktatási ütemtervhez csatolni kell a megbízó vasúti társaság nyilatkozatát arról, hogy a regisztrált szervezetet megbízta a munkavállalói időszakos oktatásával. Ha a megbízó vasúti társaság és a regisztrált szervezet által kötött szerződés megszűnik, a megbízó vasúti társaság a szerződés megszűnésének időpontjától számított 3 munkanapon belül köteles a hatóságot írásban tájékoztatni, hogy a munkavállalói időszakos oktatásával melyik regisztrált szervezetet bízza meg."

9. § Az R. 30. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A vasúti társasági vizsgák esetében a bejelentéseket a regisztrált szervezetnek a vizsgaközpont nyilvántartási rendszerében a vizsgabiztos feltüntetésével a vizsga időpontját megelőző 5. munkanapig rögzítenie kell."

10. § (1) Az R. 31. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A munkavállalónak soron kívüli időszakos vizsgát kell tennie, ha az (5) bekezdésben előírt időben sikertelen javítóvizsgát tett, vagy az elmulasztott vizsgát nem pótolta. A munkavállaló a sikertelen vagy az elmulasztott soron kívüli vizsga napjától számított 5. munkanap után, legfeljebb 3 hónapon belül pótolhatja az elmulasztott vizsgát vagy 3 alkalommal tehet javítóvizsgát."

(2) Az R. 31. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki:

"(9) A vasúti társasági vizsgák esetében a vizsgaeredményeket a vizsgáztatást végzőnek a vizsgaközpont nyilvántartási rendszerében az időszakos vizsga utolsó napján rögzítenie kell."

11. § Az R. 33. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az alapvizsgát és időszakos vizsgát tett munkavállalók nyilvántartása a vizsgáztató szervezet adatszolgáltatása alapján a hatóság és az alkalmazó vasúti társaság feladata. A vizsgázók, valamint az alap- és időszakos vizsgák adatait tartalmazó nyilvántartások, anyakönyvek nem selejtezhetők, és elektronikus úton is nyilvántarthatók."

12. § Az R. 35/A. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A vasúti társaság, amelynek munkavállalói számára az új vasúti pályahálózat-ismeret a munkavégzés feltétele, az előképzési program alapján megszervezi a vizsgabiztosok, a vasútszakmai oktatók, a különleges kötöttpályás közlekedési szakmai oktatók és a munkavállalók részére a vasúti pályahálózat-ismeretre vonatkozó elméleti képzést. Az elméleti képzést az előképzési program alapján bármely vasútszakmai oktató vagy különleges kötöttpályás közlekedési szakmai oktató is megtarthatja, akinek általános vasúti pályahálózat-ismereti vagy forgalmi képesítése van."

13. § Az R. VI. fejezete a következő 30/C. alcímmel egészül ki:

"30/C. Egyéb vasúti hatósági képzések

35/F. § A vasúti és a különleges kötöttpályás közlekedés biztonságával összefüggő egyéb vasúti hatósági képzéseket a 10. melléklet tartalmazza. Az egyéb vasúti hatósági képzések a hatóság által a 11. melléklet szerinti szempontrendszer alapján jóváhagyott képzési program alapján végezhetők."

14. § Az R. 37. § (14) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(14) A vasúti közlekedés biztonságával összefüggő munkakört betöltő munkavállalók szakmai képzésének és vizsgáztatásának, a vasúti vizsgaközpont és képzőszervezetek működésének, a képzési engedély kiadásának, továbbá a vasúti járművezetői gyakorlat szabályairól szóló 19/2011. (V. 10.) NFM rendelet módosításáról szóló 7/2018. (VII. 26.) ITM rendelettel megállapított, a vizsgáztató szervezetre, valamint a vasúti társasági vizsgára vonatkozó rendelkezéseket 2019. január 1-jétől kell alkalmazni."

15. § (1) Az R. 1. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

(2) Az R. 2. melléklete helyébe a 2. melléklet lép.

(3) Az R. 3. melléklete helyébe a 3. melléklet lép.

(4) Az R. 5. melléklete helyébe a 4. melléklet lép.

(5) Az R. 9. melléklete helyébe az 5. melléklet lép.

(6) Az R. a 6. melléklet szerinti 10. melléklettel egészül ki.

(7) Az R. a 7. melléklet szerinti 11. melléklettel egészül ki.

16. § Az R.

1. 1. § a) és d) pontjában, 2. § 1. és 2. pontjában, 3. alcím címében, 3. § (1) és (2) bekezdésében, 6. § (1) és (4a) bekezdésében, 12. § (2) bekezdésében, 13. § (1) bekezdésében, 22. § (3) bekezdésében, 33. § (5) bekezdésében, 34. § (4) bekezdésében a "vasúti közlekedés" szövegrész helyébe a "vasúti és a különleges kötöttpályás közlekedés" szöveg,

2. 1. § b) pontjában a "vasútszakmai oktatók (a továbbiakban: oktatók)" szövegrész helyébe a "vasútszakmai oktatók és a különleges kötöttpályás közlekedési szakmai oktatók" szöveg,

3. 2. § 3. pontjában a "mozgólépcső üzemvezető munkakörben" szövegrész helyébe a "mozgólépcső üzemvezető, különleges kötöttpályás üzemvezető, turisztikai hajtány üzemvezető munkakörben" szöveg,

4. 2. § 7. és 8. pontjában a "vasúti vizsgaközpont" szövegrész helyébe a "vizsgáztató szervezet" szöveg,

5. 2. § 9. pontjában a "vasútszakmai oktató" szövegrész helyébe a "vasútszakmai oktató vagy különleges kötöttpályás közlekedési szakmai oktató" szöveg,

6. 6. § (4b) bekezdésében, 13. § (2)-(4) bekezdésében, 15. § (1) bekezdésében, 17. § (4) és (5) bekezdésében, 28. § (2) bekezdésében, 30. § (2) és (4) bekezdésében, 31. § (8) bekezdésében, 33. § (2) bekezdésében, 34. § (1a) bekezdésében a "vizsgaközpont" szövegrész helyébe a "vizsgáztató szervezet" szöveg,

7. 6. § (6) bekezdésében a "képzőszervezet nyújtja be a vizsgaközpontnak" szövegrész helyébe a "képzőszervezet készíthet" szöveg,

8. 7. alcím címében a "vasútszakmai oktatók" szövegrész helyébe a "vasútszakmai oktatók, különleges kötöttpályás közlekedési szakmai oktatók" szöveg,

9. 8. § (1) bekezdés a) pontjában, 8. § (5) bekezdés b) pontjában, 14. § (2) bekezdés c) pontjában, 14. § (3) bekezdésében, 22. § (2) bekezdésében a "vasútszakmai oktatói" szövegrész helyébe a "vasútszakmai oktatói vagy különleges kötöttpályás közlekedési szakmai oktatói" szöveg,

10. 8. § (3) bekezdésében a "című, továbbá a 3. melléklet "VI. Elővárosi vasúti pályahálózat" cím "2. Elővárosi vasúti járművezetői alapképzések" táblázat 10. sor "Munkamódszer átadás" című képzések során" szövegrész helyébe a "című képzés során" szöveg,

11. 11. § (1) bekezdésében a "hetedik napig a hatóságnak és a vizsgaközpontnak" szövegrész helyébe a "hetedik napig elektronikus úton a vizsgaközpontnak" szöveg,

12. 15. § (2) bekezdés c) pontjában a "vizsgaközponttal" szövegrész helyébe a "vizsgáztató szervezettel" szöveg,

13. 15. § (3) bekezdésében, 33. § (1) és (3) bekezdésében, valamint 34. § (1) bekezdésében a "vizsgaközpont" szövegrészek helyébe a "vizsgáztató szervezet" szöveg,

14. 15. § (3) bekezdésében a "vizsgaközpontnak" szövegrész helyébe a "vizsgáztató szervezetnek" szöveg,

15. 15. § (4) bekezdésében, 29. § (3) bekezdésében a "vasúti vizsgaközpont" szövegrész helyébe a "vasúti társaság" szöveg,

16. 22. § (3) bekezdésében a "tekintettel soron kívüli" szövegrész helyébe a "tekintettel - a hatósági vizsga megnevezésével - soron kívüli" szöveg,

17. 23. § (1) bekezdésében az "A vasútszakmai oktató" szövegrész helyébe az "A vasútszakmai oktató és a különleges kötöttpályás közlekedési szakmai oktató" szöveg, valamint a "vasúti közlekedés" szövegrészek helyébe a "vasúti és a különleges kötöttpályás közlekedés" szöveg,

18. 23. § (3) bekezdésében a "vasútszakmai oktató" szövegrész helyébe a "vasútszakmai oktató és a különleges kötöttpályás közlekedési szakmai oktató" szöveg,

19. 27. § (2) bekezdésében a "legalább három éves oktatási időkeretnek" szövegrész helyébe a "legalább a távollét utolsó évének megfelelő egy éves oktatási időkeretnek" szöveg,

20. 31. § (3) bekezdésében a "vizsgaközpont előírásai" szövegrész helyébe a "vizsgáztató szervezet előírásai" szöveg,

21. 33. § (1) bekezdésében a "jelentkezéskor - a vizsgaszabályzatban meghatározott esetekben - alapvizsga bejelentőt kell használni" szövegrész helyébe a "jelentkezés szabályait a vizsgaszabályzatban kell meghatározni" szöveg,

22. 34. § (3) bekezdésében a "vagy 2 évet nem meghaladó időtartamra foglalkozásától" szövegrész helyébe a "vagy foglalkozása körében elkövetett bűncselekménye miatt 2 évet nem meghaladó időtartamra foglalkozásától" szöveg,

23. 35/A. § (1) bekezdésében a "követően" szövegrész helyébe a "megelőzően" szöveg,

24. 35/A. § (5) bekezdésében a "vasútszakmai oktató" szövegrészek helyébe a "vasútszakmai oktató, különleges kötöttpályás közlekedési szakmai oktató" szöveg,

25. 35/A. § (7) bekezdésében, 35/B. § (10) bekezdésében, 35/C. § (5) bekezdésében a "képzési program vizsgaközpont általi jóváhagyását" szövegrész helyébe a "vizsgamegnevezés meghatározását" szöveg,

26. 35/B. § (2) és (3) bekezdésében, 35/C. § (2) bekezdésében a "vasútszakmai oktatók" szövegrész helyébe a "vasútszakmai oktatók, különleges kötöttpályás közlekedési szakmai oktatók" szöveg,

27. 35/B. § (2) és (6) bekezdésében, 35/C. § (2) bekezdésében, 35/D. § (2) bekezdésében a "vasútszakmai oktató" szövegrész helyébe a "vasútszakmai oktató, különleges kötöttpályás közlekedési szakmai oktató" szöveg,

28. 35/B. § (4) bekezdésében a "vasútszakmai oktatókat" szövegrész helyébe a "vasútszakmai oktatókat, különleges kötöttpályás közlekedési szakmai oktatókat" szöveg

lép.

17. § Hatályát veszti az R.

a) 19. § (6) bekezdésében a "- ha a vezetési gyakorlat és a típusismereti modul vizsga nem egyszerre kerül lebonyolításra -" szövegrész,

b) 34. § (2) bekezdés b) pontja,

c) 35/A. § (3) bekezdésében, 35/B. § (4) bekezdésében, valamint 35/C. § (3) bekezdésében az "a vizsgaközpontnak és" szövegrész.

18. § Ez a rendelet 2018. augusztus 15-én lép hatályba.

19. § Ez a rendelet a közösségi vasúti rendszereken mozdonyokat és vonatokat működtető mozdonyvezetők minősítéséről szóló, 2007. október 23-i 2007/59/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 25. cikk (1) bekezdés b) pontjának való megfelelést szolgálja.

Dr. Palkovics László s. k.,

innovációért és technológiáért felelős miniszter

1. melléklet a 7/2018. (VII. 26.) ITM rendelethez

1. Az R. 1. melléklet I. Országos jelentőségű vasútvonalak, térségi és saját célú vasúti pályahálózat, iparvágány, kisvasút, múzeumvasút című táblázat címe helyébe a következő rendelkezés lép:

"I. Országos jelentőségű vasútvonalak, térségi- és saját célú vasúti pályahálózat, iparvágány, különleges kötöttpálya-hálózat"

2. Az R. 1. melléklet I. Országos jelentőségű vasútvonalak, térségi és saját célú vasúti pályahálózat, iparvágány, kisvasút, múzeumvasút című táblázat 8. sora helyébe a következő rendelkezés lép:

(SorszámMunkakörFeladatkör
Vasúti pálya üzemeltetésével összefüggő munkakörök)
"
8.Vasútüzem vezető, üzemvezetőA vasúti, a különleges kötöttpályás közlekedési
tevékenység és a turisztikai hajtány szakmai
irányításának ellátása.
"

3. Az R. 1. melléklet I. Országos jelentőségű vasútvonalak, térségi és saját célú vasúti pályahálózat, iparvágány, kisvasút, múzeumvasút című táblázat 40-55. sora helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(SorszámMunkakörFeladatkör
Távközlő, erősáramú és biztosítóberendezés fenntartásával összefüggő munkakörök)
"
40.TEB vezetőmérnökA vasúti pálya - felső-vezeték, vontatási
alállomás, biztosító-berendezés, távközlő-
berendezés - villamos infrastruktúrájának
üzemeltetése (karbantartása, felügyelete)
során a feladatok irányítása, szervezése,
koordinálása, ellenőrzése.
41.TEB szakaszmérnök
42.Technológiai rendszerszakértő
43.Távközlőmester, beosztott távközlőmester
44.Területi távközlő diszpécser
45.Erősáramú mester, erősáramú beosztott mester
46.Erősáramú művezető
47.Elektrikus, Elektrikus diszpécser
48.Felsővezeték szerelő
49.Felsővezeték szerelő különleges körülmények
között: nagy magasságban, 25 kV feszültség
közelében
50.Biztosítóberendezési vonalellenőr
51.Blokkmester, beosztott blokkmester
52.Biztosítóberendezési művezető
53.Biztosítóberendezési műszerész
54.Biztosítóberendezési lakatos
55.Területi biztosítóberendezési diszpécser
"

4. Az R. 1. melléklet Elővárosi vasúti pályahálózat című táblázata a következő 23. sorral egészül ki:

(SorszámMunkakörFeladatkör
Távközlő, erősáramú és biztosítóberendezés fenntartásával összefüggő munkakörök)
"
23.Távközlő diszpécserA távközlő-berendezés műszaki állapotának
előírás szerinti vizsgálata, mérése és
ellenőrzése, a feltárt hiányosságok
megszüntetése.
"

5. Az R. 1. melléklet Elővárosi vasúti pályahálózat című táblázata a következő 27. sorral egészül ki:

(SorszámMunkakörFeladatkör
Távközlő, erősáramú és biztosítóberendezés fenntartásával összefüggő munkakörök)
"
27.Blokkmester,
beosztott blokkmester
A vasúti biztosító-berendezés műszaki
állapotának előírás szerinti vizsgálata,
mérése és ellenőrzése, a feltárt hiányosságok
megszüntetése.
A biztosítóberendezések felügyeletének
ellátása, ellenőrzése, fenntartása,
karbantartása.
"

6. Az R. 1. melléklet II.1. Elővárosi vasúti pályahálózat című táblázat 28-30. sora helyébe a következő rendelkezések lépnek és a következő 31. sorral egészül ki:

(SorszámMunkakörFeladatkör
Távközlő, erősáramú és biztosítóberendezés fenntartásával összefüggő munkakörök)
"
28.Biztosító berendezési művezetőA vasúti biztosító-berendezés műszaki
állapotának előírás szerinti vizsgálata,
mérése és ellenőrzése, a feltárt hiányosságok
megszüntetése.
A biztosítóberendezések felügyeletének
ellátása, ellenőrzése, fenntartása,
karbantartása.
29.Biztosító berendezési műszerész
30.Biztosító berendezési lakatos
31.Biztosító berendezési diszpécser
"

7. Az R. 1. melléklete a következő III. résszel egészül ki:

"III. Egysínű függővasúti pálya

SorszámMunkakörFeladatkör
1.Egysínű függővasúti járművezetőA mozdony üzemeltetése, vezetése,
megindítása, megállítása, felügyelete,
az üzembiztos állapot biztosítása a föld alatti
és a föld feletti pályahálózaton.

"

8. Az R. 1. melléklet IV. része helyébe a következő rendelkezés lép:

"IV. Valamennyi pályahálózat, kivéve a különleges kötöttpálya-hálózat

SorszámMunkakörFeladatkör
1.Vasútszakmai oktatóA képző szervezet, illetve vasúti társaság
megbízásával az alapképzésben és időszakos
oktatásokon oktatói tevékenység végzése,
valamint a vasúti társaság ügykörébe tartozó,
nem hatósági vizsgaköteles témakörök képzési
és vizsgáztatási feladatai.

"

9. Az R. 1. melléklete a következő V. résszel egészül ki:

"V. Különleges kötöttpálya-hálózat

SorszámMunkakörFeladatkör
1.Különleges kötöttpályás közlekedési szakmai
oktató
A képző szervezet, illetve vasúti társaság
megbízásával az alapképzésben és időszakos
oktatásokon oktatói tevékenység végzése,
valamint a vasúti társaság ügykörébe tartozó,
nem hatósági vizsgaköteles témakörök képzési
és vizsgáztatási feladatai.

"

2. melléklet a 7/2018. (VII. 26) ITM rendelethez

"2. melléklet a 19/2011. (V. 10.) NFM rendelethez

Időszakos oktatásra, valamint időszakos vizsgára kötelezett munkavállalók és az időszakos oktatás rendje

ABCDEFGHIJKLM
1.Országos jelentőségű
vasútvonalak
Térségi vasúti
pályahálózat
Saját célú vasúti
pályahálózat,
iparvágány
Elővárosi vasúti
pályahálózat
Helyi, városi vasúti
pályahálózat
Valamennyi
különleges
kötöttpálya-hálózat
2.Éves
oktatási idő
óra-
számban
Gyakoriság
- hónap
Éves
oktatási
idő óra-
számban
Gyakori-
ság
- hónap
Éves
oktatási idő
óraszám-
ban
Gyakori-
ság
hónap
Éves
oktatási
idő óra-
számban
Gya-
kori-
ság
hónap
Éves
oktatási
idő óra-
számban
Gyakoriság
- hónap
Éves
oktatási
idő óra-
számban
Gyakoriság
- hónap
3.Vasúti járművezető munkakörök, feladatkörök303303126126126126
4.Vasúti pálya üzemeltetésével összefüggő
munkakörök - országos pályahálózat -
1. melléklet 15-22. sorszámú munkakörök
303----------
5.Vasúti pálya üzemeltetésével összefüggő
munkakörök - országos pályahálózat -
1. melléklet 1-14; 23-39/B. sorszámú munkakörök
126----------
6.Vasúti pálya üzemeltetésével összefüggő
munkakörök, kivéve országos pályahálózat
--126126126126126
7.Távközlő, erősáramú és biztosítóberendezések
fenntartásával összefüggő munkakörök
612612612612612612
8.Vasúti pálya fenntartásával összefüggő munkakörök612612612612612612
9.Személyszállítási szolgáltatással összefüggő
munkakörök
612612612612612612
10.Áruszállítási szolgáltatással összefüggő munkakörök612612612612612612
11.Járművek üzemeltetésével és fenntartásával
összefüggő munkakörök
612612612612612612

"

3. melléklet a 7/2018. (VII. 26.) ITM rendelethez

"3. melléklet a 19/2011. (V. 10.) NFM rendelethez

A vasúti, a különleges kötöttpályás közlekedés biztonságával összefüggő képzések, a képzésben való részvétel feltételei, az alapképzés témakörei, a hatósági vizsgák vizsgatevékenységei, témakörei, a vizsgáztatás feltételei, a vizsgák megfeleltetése, a képzéssel betölthető munkakörök

1. A képzések és a hatósági vizsgák megnevezése az infrastruktúra - az utasításrendszer - feltüntetésével értelmezendő.

2. A vizsga megfeleltetése: a képzéshez, azonos infrastruktúrához kapcsolódó érvényes, sikeres hatósági vizsga megléte esetén a vizsga megfeleltetésénél felsorolt hatósági alap- és időszakos vizsgákat külön nem kell tenni.

3. Időszakos vizsgán e melléklet táblázataiban meghatározott vizsgabizottság helyett 1 fő vizsgabiztos is kijelölhető.

A vasúti pályahálózat üzemeltetésével, működtetésével kapcsolatos alapképzések

I. Országos jelentőségű vasútvonalak, térségi és saját célú vasúti pályahálózat, iparvágány, különleges kötöttpálya-hálózat

ABCDEFG
1.Képzés és a hozzá
kapcsolódó
hatósági vizsga
megnevezése
A képzésben való
részvétel
feltételei
A képzés témaköreiHatósági vizsga
vizsgatevékenysé
gek, témakörök
Vizsgáztatásra
jogosult
A vizsga megfeleltetéseBetölthető munkakörök
megnevezése
2.Általános forgalmi- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti: Írásbeli,
szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Forgalmi szolgálattevő:
általános forgalmi
- Vonat fel- és átvevő
- Vonali tolatásvezető
- Tolatásvezető
- Kocsirendező
- Vontatási telepi rendező
- Váltókezelő
- Térközőr
- Jelzőőr
- Biztosítóberendezési
forgalmi
- Erősáramú forgalmi
- Egyszerűsített forgalmi:
pálya szakszolgálat
- Egyszerűsített forgalmi:
biztosítóberendezési
szakszolgálat
- Egyszerűsített forgalmi:
erősáramú szakszolgálat
- Egyszerűsített forgalmi:
távközlő szakszolgálat
- Vasúti munkavezető
- Vezető jegyvizsgáló
- Jegyvizsgáló
- Egyszerűsített forgalmi:
személyszállítási
szolgáltatás
- Egyszerűsített forgalmi:
árufuvarozási szolgáltatás
- Egyszerűsített forgalmi:
gépészeti szolgáltatás
- 3., 7-23., 25-30. sorszám
alatt felsorolt
munkakörök,
amennyiben a képzésben
való részvétel feltételei
teljesülnek
- Forgalmi üzemmérnök
- Forgalmi technológus
- Forgalmi technológiai
szakelőadó
- Különleges szabályozást
igénylő
küldemények irányítója
- Állomáskezelő
- Mozdonyfelvigyázó
- Villamos-fűtési lakatos
- Különleges kötöttpálya-
hálózaton
vonatkísérő,
Gyermekvasúti
vonatkísérő
3.Forgalmi
szolgálattevő:
általános forgalmi
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Váltókezelő
- Térközőr
- Jelzőőr
12-14. sorszám alatt
felsorolt munkakörök
4.Önállósító
forgalmi
Általános forgalmi
vizsga
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
3. Gyakorlati ismeretek:160 óra oktató
forgalmi szolgálattevő felügyelete
melletti gyakorlati munkavégzés
Kiegészítő témakörök:
- Biztosítóberendezés ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Általános forgalmi
- Forgalmi szolgálattevő:
általános forgalmi
- Forgalmi szolgálattevő:
Önállósító forgalmi
- Vonat fel- és átvevő
- Vonali tolatásvezető
- Tolatásvezető
- Kocsirendező
- Vontatási telepi rendező
- Váltókezelő
- Térközőr
- Jelzőőr
- Biztosítóberendezési
forgalmi
- Erősáramú forgalmi
- Egyszerűsített forgalmi:
pálya szakszolgálat
- Egyszerűsített forgalmi:
biztosítóberendezési
szakszolgálat
- Egyszerűsített forgalmi:
erősáramú szakszolgálat
- Egyszerűsített forgalmi:
- 2-4., 7-23., 25-30.
sorszám alatt felsorolt
munkakörök,
amennyiben a képzésben
való részvétel feltételei
teljesülnek
- Forgalmi csomóponti
vezető
- Forgalmi koordinátor
- Állomásfőnök I-III.
- Térfőnök
- Hálózati fő-
üzemirányító
- Tervező főirányító
- Területi fő-üzemirányító
- Rendkívüli helyzeteket
kezelő irányító
- Forgalmi vonalirányító
- KÖFI irányító
- KÖFE irányító
- Forgalmi szolgálattevő
- Külső forgalmi
szolgálattevő
- Naplózó forgalmi
távközlő szakszolgálat
- Vasúti munkavezető
- Vezető jegyvizsgáló
- Jegyvizsgáló
- Egyszerűsített forgalmi:
személyszállítási
szolgáltatás
- Egyszerűsített forgalmi:
árufuvarozási szolgáltatás
- Egyszerűsített forgalmi:
gépészeti szolgáltatás
- Mozdonyfelvigyázó
- Különleges kötöttpálya-
hálózaton vonatkísérő,
Gyermekvasúti
vonatkísérő
- Villamos-fűtési lakatos
szolgálattevő
- MEFI irányító
- MERÁFI irányító
- Forgalmi ügyeletes tiszt
- Gyermekvasúti forgalmi
állomásfőnök
5.Forgalmi
szolgálattevő:
önállósító forgalmi
Általános forgalmi
vizsga: forgalmi
szolgálattevők
részére
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
3. Gyakorlati ismeretek: 160 óra oktató
forgalmi szolgálattevő felügyelete
melletti gyakorlati munkavégzés
Kiegészítő témakörök:
- Biztosító-berendezés ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Forgalmi szolgálattevő:
általános forgalmi
- Váltókezelő
- Térközőr, Jelzőőr
- 3., 12-14. sorszám alatt
felsorolt munkakörök
- Forgalmi szolgálattevő
- Külső forgalmi
szolgálattevő
- Naplózó forgalmi
szolgálattevő
- KÖFI irányító
6.Vasútüzem vezető- Általános
forgalmi vizsga
- Biztosító-
berendezés
üzemeltetése
esetén: Önállósító
forgalmi vizsga
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök
1. Üzemeltetési ismeretek
Kiegészítő témakörök
- Jogi ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Üzemeltetési
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Üzemvezetői
munkakörök, kivéve
mozgólépcső
üzemvezető
7.Vonat fel- és
átvevő
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Vonat fel- és átvevő
8.Vonali
tolatásvezető
- Betöltött 18.
életév
- 320 óra igazolt
kocsirendezői
gyakorlat
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés,
gurítódombi berendezés és villamos
felsővezetéki berendezés ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Tolatásvezető
- Kocsirendező
- Jelzőőr
- Vontatási telepi
rendező
- 9., 10. sorszám alatt
felsorolt munkakörök
- Vonali tolatásvezető
- Jelzőőr
- Vonat fel- és átvevő
9.Tolatásvezető- Betöltött 18.
életév
- 320 óra igazolt
kocsirendezői
gyakorlat
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés,
gurítódombi berendezés és villamos
felsővezetéki berendezés ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Kocsirendező
- Jelzőőr
- Vontatási telepi
rendező
- 10. sorszám alatt
felsorolt munkakörök
- Forgalmi kocsimester
- Tolatásvezető
- Gurításvezető
- Jelzőőr
10.Kocsirendező- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Jelzőőr
- Vontatási telepi
rendező
- Vonali kocsirendező
- Kocsirendező
- Saruzó
- Fékező: tolatásnál,
gurításnál
- Vágányfék kezelő
- Vontatási telepi
rendező
- Vontatási telepi
váltókezelő
- Szállítmánykísérő
- Jelzőőr
11.Vontatási telepi
rendező
Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Kocsirendező
- Vonali kocsirendező
- Jelzőőr
- Vontatási telepi
rendező
- Kocsirendező
- Vonali kocsirendező
- Jelzőőr
12.Váltókezelő- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Jelzőőr- Váltókezelő
- Vezető váltókezelő
- Gyermekvasúti vezető
váltókezelő
- Jelzőőr
- Útsorompókezelő
13.Térközőr- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Jelzőőr- 14. sorszám alatt
felsorolt munkakör
- Térközőr
- Útsorompókezelő
- Vonatjelentőőr
14.Jelzőőr- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Jelzőőr
15.Biztosító-
berendezési
forgalmi
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Jelzőőr- 14. sorszám alatt
felsorolt munkakör
- Biztosítóberendezési
műszerész
- Biztosítóberendezési
lakatos
16.Erősáramú
forgalmi
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Jelzőőr- 14. sorszám alatt
felsorolt munkakör
- Felsővezeték szerelő
- Felsővezeték szerelő
különleges körülmények
között: nagy
magasságban, 25 kV
feszültség közelében
17.Egyszerűsített
forgalmi:
pálya
szakszolgálat
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Jelzőőr
- Vasúti munkavezető
- 14. és 21. sorszám alatt
felsorolt munkakörök
- Pályás vezetőmérnök
- Pályás szakaszmérnök
- Főpályamester
- Pályamester
- Vonalkezelő
- Pályás technikus
- Pályás diszpécser
18.Egyszerűsített
forgalmi:
biztosító-
berendezési
szakszolgálat
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Jelzőőr,
- Biztosítóberendezési
forgalmi
- 14-15. sorszám alatt
felsorolt munkakörök,
amennyiben a képzésben
való részvétel feltételei
teljesülnek
- Biztosítóberendezési
Vezetőmérnök
- Biztosítóberendezési
szakaszmérnök
- Biztosítóberendezési
technológiai
rendszerszakértő
- Biztosítóberendezési
vonalellenőr
- Blokkmester, beosztott
blokkmester
- Területi
biztosítóberendezési
diszpécser
- Biztosítóberendezési
művezető
- Biztosítóberendezés
technikus
19.Egyszerűsített
forgalmi:
erősáramú
szakszolgálat
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Jelzőőr
- Erősáramú forgalmi
- 14., 16. sorszám alatt
felsorolt munkakörök,
amennyiben a képzésben
való részvétel feltételei
teljesülnek
- Erősáramú
vezetőmérnök
- Erősáramú
szakaszmérnök
- Erősáramú technológiai
rendszerszakértő
- Erősáramú mester,
erősáramú beosztott
mester
- Erősáramú művezető
- Elektrikus, elektrikus
diszpécser
- Erősáramú technikus
20.Egyszerűsített
forgalmi:
távközlő
szakszolgálat
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztosJelzőőr- 14. sorszám alatt
felsorolt munkakörök
- Távközlő vezetőmérnök
- Távközlő szakaszmérnök
- Távközlő
technológiai
rendszerszakértő
- Távközlőmester,
beosztott távközlőmester
- Területi távközlő
diszpécser
- Távközlő technikus
21.Vasúti
munkavezető
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Vasúti munkavezető
- Vonalgondozó
- Előmunkás
- Jelzőőr
22.Vezető
jegyvizsgáló
- Betöltött 18.
életév
- 3 hónap
jegyvizsgálói
gyakorlat
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Jegyvizsgáló- Vezető jegyvizsgáló:
belföldi, nemzetközi
- 23. sorszám alatt
felsorolt munkakörök
23.Jegyvizsgáló- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
- Általános ismeret a személyszállító
járművekre
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Belföldi, nemzetközi
jegyvizsgáló
- vonatkezelő-levelező,
kirakó
24.Kocsivizsgáló- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Járműszerkezeti ismeretek
2. Műszaki kocsiüzemeltetési
ismeretek
3. Jelzési ismeretek
4. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
3. Járműszerkezeti
ismeretek
Gyakorlati:
1. Műszaki kocsi-
üzemeltetési
ismeretek
Vizsgabizottság:
1 fő vizsgabiztos -
a vizsga elnöke,
forgalmi -,
1 fő vizsgabiztos
- műszaki -
- Villamos-fűtési lakatos- 30. sorszám alatt
felsorolt munkakörök
- Kocsivizsgáló
- Féklakatos
- Kocsivizsgáló művezető
- Tengelyátszerelő
25.Egyszerűsített
forgalmi:
személyszállítási
szolgáltatás
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Személyszállítási
főirányító
- Személyszállítási
üzemeltetési vezető
- Személyszállítási
technológus.
- Területi vontatási
szolgáltatási
központvezető
- Vontatási szolgáltatási
telephelyvezető
- Területi vontatási vezető
- Vontatási-telepvezető
- Vontatási technológus
- Vontatási reszortos
- Vontatási gépészeti
vonalellenőr
- Vontatási vezetőmérnök
- Területi vontatási
főirányító
26.Egyszerűsített
forgalmi:
árufuvarozási
szolgáltatás
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Raktárnok
- Árufuvarozási főnök
- Árufuvarozási állomási
operatív koordinátor
- Árutovábbítási
üzemirányító
- Területi vontatási
szolgáltatási
központvezető
- Vontatási szolgáltatási
telephelyvezető
- Területi vontatási vezető
- Vontatási-telepvezető
- Vontatási technológus
- Vontatási reszortos
- Vontatási gépészeti
vonalellenőr
- Vontatási vezetőmérnök
- Területi vontatási
főirányító
- Hálózati árufuvarozási
vontatási főirányító,
irányító
- Árutovábbítási vontatási
irányító
27.Egyszerűsített
forgalmi:
gépészeti
szolgáltatás
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Villamos-fűtési lakatos- 30. sorszám alatt
felsorolt munkakörök,
- Járműfenntartási
vezető,
- Járműfenntartási
vezetőmérnök,
- Kocsivizsgálati vezető
- Kocsivizsgálati
vezetőmérnök
28.Mozdony-
felvigyázó
- Betöltött 20.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési Ismeretek.
2. Forgalmi Ismeretek.
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Mozdonyfelvigyázó
- Külsős
mozdonyfelvigyázó
- Gépészeti diszpécser
29.Különleges
kötöttpálya-
hálózaton
vonatkísérő,
Gyermekvasúti
vonatkísérő
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési Ismeretek
2. Forgalmi Ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Vonatvezető:
különleges kötöttpálya-
hálózaton
- Fékező: különleges
kötöttpálya-hálózaton
- Gyermekvasúti
vonatvezető
- Gyermekvasúti vezető
jegyvizsgáló
- Jelzőőr
30.Villamos-fűtési
lakatos
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési Ismeretek.
2. Forgalmi Ismeretek.
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő- és villamos felsővezetéki
berendezés ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Villamos-fűtési lakatos,
szerelő
31.Egyszerűsített
forgalmi
tolatásvezető
- Betöltött 18.
életév
- 24 óra igazolt
kocsirendezői
gyakorlat
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés,
gurítódombi berendezés és villamos
felsővezetéki berendezés ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Kocsirendező- Kocsirendező
- Sajátcélú vasúti
pályahálózaton,
iparvágányon
tolatásvezető, ha az éves
kocsi forgalom 365 kocsit
és a tolatási napok száma
az éves 60 napot nem
haladja meg
- Vontatási telepi
rendező
- Vontatási telepi
váltókezelő
- Vontatási telepen a
Vontatási telepi rendező,
valamint a Vontatási
telepi váltókezelő
munkakört csak akkor
töltheti be, ha a
mozdonynak minősülő
járművek tolatását vezeti

II. Elővárosi, helyi és városi vasúti pályahálózat

II.1. Elővárosi vasúti pályahálózat

ABCDEFG
1.Képzés és a hozzá
kapcsolódó
hatósági vizsga
megnevezése
A képzésben
való részvétel
feltételei
A képzés témaköreiHatósági vizsga
vizsgatevékenysé
gek, témakörök
Vizsgáztatásra
jogosult
A vizsga
megfeleltetése
Betölthető
munkakörök
megnevezése
2.Általános forgalmi- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Váltókezelő
- Térközőr
- Tolatásvezető
- Vezető-jegyvizsgáló
- Vonatvezető
- Egyszerűsített
forgalmi: távközlő-,
villamos felsővezetéki-,
biztosítóberendezési-,
pálya szakszolgálat
- Vasúti munkavezető
- Jelzőőr
- Egyszerűsített
forgalmi:
általános vasútüzemi
- 4-12. sorszám alatt
felsorolt munkakörök,
amennyiben a képzésben
való részvétel feltételei
teljesülnek
- Forgalmi főmérnök
- Üzemvezető
- Szakszolgálat-vezető
- Forgalmi csoportvezető
- Naplózó
3.Önállósító forgalmi- Általános
forgalmi vizsga
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
3. Gyakorlati ismeretek: 160 óra
oktató forgalmi szolgálattevő
felügyelete melletti gyakorlati
munkavégzés
Kiegészítő témakörök:
- Biztosítóberendezés ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Általános forgalmi
- Váltókezelő
- Térközőr
- Tolatásvezető
- Vezető-jegyvizsgáló
- Vonatvezető
- Egyszerűsített
forgalmi: távközlő-,
villamos felsővezetéki-,
biztosítóberendezési-,
pálya szakszolgálat
- Vasúti munkavezető
- Jelzőőr
- Egyszerűsített
forgalmi:
általános vasútüzemi
- 2., 4-12. sorszám alatt
felsorolt munkakörök,
amennyiben a képzésben
való részvétel feltételei
teljesülnek
- Üzemegységi
diszpécser
- Központi
forgalomirányító
- Forgalmi szolgálattevő,
jelenlétes forgalmi
szolgálattevő
4.Váltókezelő- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
-Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
-Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Váltókezelő
5.Térközőr- Betöltött 18
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Jelzőőr- Sorompókezelő
- Térközőr
- Vonatjelentő-őr
- Szükség vonatjelentő-őr
- Jelzőőr
- Biztosítóberendezési
műszerész
- Biztosítóberendezési
lakatos
- Távközlő műszerész
6.Tolatásvezető- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Tolatásvezető
- Kocsirendező
7.Vezető-jegyvizsgáló- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Vezető-jegyvizsgáló
- Jegyvizsgáló
Kiegészítő témakörök:
-Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki ismeretek
8.Vonatvezető- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Vonatvezető
- Műszaki irányító
9.Egyszerűsített
forgalmi:
pálya, távközlő-,
erősáramú-,
biztosítóberendezési
szakszolgálat
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Távközlőmester
- Blokkmester, beosztott
blokkmester
- Biztosítóberendezési
művezető
- Elektrikus
- Pályamester
- Pályás szakszolgálat,
készenlétes
- Pályás szakszolgálat,
művezető
- Biztosítóberendezési
diszpécser
- Távközlő diszpécser
- Energia diszpécser
- Energia operátor
- Pályás szakszolgálat
szolgálatvezető
- Pályás szakszolgálat
üzemvezető
- Pályás szakszolgálat
technikus
10.Vasúti munkavezető- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
-Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Jelzőőr- Vasúti munkavezető
- Vonalgondozó
- Előmunkás
- Jelzőőr
11.Jelzőőr- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
-Tűzvédelmi ismeretek
-Egészségügyi ismeretek
-Környezetvédelmi ismeretek
-Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Jelzőőr
12.Egyszerűsített
forgalmi:
általános vasútüzemi
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Vasútüzemi technológiák:
forgalomszabályozás,
forgalombiztonság, munkamódszer
és közlekedésbiztonsági
alapismeretek
2. Jelzési és forgalmi ismeretek
3. Vasúti pályákra vonatkozó
alapismeretek
4. Vasúti járművekkel kapcsolatos
alapismeretek
Kiegészítő témakörök
- Általános munkabiztonsági
ismeretek
- Elsősegélynyújtás
- Tűzvédelmi alapismeretek
- Környezetvédelmi alapismeretek
- Jogi alapismeretek
Elméleti:
Írásbeli és szóbeli
1. Vasútüzemi
technológiák:
forgalomszabályoz
ás,
forgalombiztonság,
munkamódszer és
közlekedésbiztonsá
gi alapismeretek
2. Jelzési és
forgalmi ismeretek,
3. Vasúti pályákra
vonatkozó
alapismeretek
4. Vasúti
járművekkel
kapcsolatos
alapismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Jegyvizsgáló
- Vasúti munkavezető
- Vonalgondozó
- Előmunkás

II.2. Helyi és városi vasúti pályahálózat

II.2.1. Közúti vasúti - villamos - pályahálózat

ABCDEFG
1.Képzés és a hozzá
kapcsolódó
hatósági vizsga
megnevezése
A képzésben való
részvétel
feltételei
A képzés témaköreiHatósági vizsga
vizsgatevékenysé
gek, témakörök
Vizsgáztatásra
jogosult
A vizsga megfeleltetéseBetölthető munkakörök
megnevezése
2.Forgalmi
diszpécser
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
3. Közlekedési ismeret: KRESZ
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
3. Közlekedési
ismeretek: KRESZ
1 fő vizsgabiztos- Váltóőr
- Vonatvezető
- Kísérő
- 3., 4., 5. sorszám alatt
felsorolt munkakörök,
amennyiben a képzésben
való részvétel feltételei
teljesülnek
- Forgalmi diszpécser
- Forgalmi főmérnök
- Üzemvezető
- Szakszolgálat-vezető
- Forgalmi csoportvezető
3.Váltóőr- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
3. Közlekedési ismeret: KRESZ
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő- és biztosítóberendezés
ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
3. Közlekedési
ismeretek:
KRESZ
1 fő vizsgabiztos-- Váltóőr,
- Tabulátorkezelő
- Jelzőőr
4.Vonatvezető- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
3. Közlekedési ismeret: KRESZ
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-berendezés ismeretek
Elméleti
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
3. Közlekedési
ismeret: KRESZ
1 fő vizsgabiztos- Kísérő- 5. sorszám alatt
felsorolt munkakörök,
amennyiben a képzésben
való részvétel feltételei
teljesülnek
- Vonatvezető
5.Kísérő- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
3. Közlekedési ismeret: KRESZ
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-berendezés ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
3. Közlekedési
ismeret:
KRESZ
1 fő vizsgabiztos-- Kísérő
6.Egyszerűsített
forgalmi: távközlő-
, erősáramú-,
biztosító-
berendezési
szakszolgálat
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő berendezés ismeretek,
kivéve távközlő szakszolgálat
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Távközlőmester,
műszerész
- Blokkmester, beosztott
blokkmester
- Biztosítóberendezési
művezető
- Biztosítóberendezési
műszerész
- Biztosítóberendezési
lakatos
- Biztosítóberendezési
diszpécser
- Távközlő diszpécser
- Elektrikus
- Energia diszpécser
- Energia operátor
- Felsővezeték szerelő
7.Egyszerűsített
forgalmi: pálya
szakszolgálat
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
3. Közlekedési ismeret: KRESZ
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-berendezés ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
3. Közlekedési
ismeret:
KRESZ
1 fő vizsgabiztos-- Szolgálatvezető
- Üzemvezető
- Pályamester
- Technikus
- Készenlétes
- Művezető
8.Vasúti
munkavezető
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
3. Közlekedési ismeret: KRESZ
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-berendezés ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
3. Közlekedési
ismeret: KRESZ
1 fő vizsgabiztos-- Vasúti munkavezető
- Vonalgondozó
- Előmunkás
- Pályamunkás

II.2.2. Földalatti vasúti pályahálózat - Metró -

ABCDEFG
1.Képzés és a hozzá
kapcsolódó
hatósági vizsga
megnevezése
A képzésben való
részvétel
feltételei
A képzés témaköreiHatósági vizsga
vizsgatevékenységek,
témakörök
Vizsgáztatásra
jogosult
A vizsga megfeleltetéseBetölthető munkakörök
megnevezése
2.Utasforgalom-
irányító
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
3. Mozgólépcső ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő berendezés ismeret
- Általános járműismeret
- Utasforgalom irányítási
gyakorlat: vasútszakmai oktató
felügyelete alatti munkavégzés
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
3. Mozgólépcső
ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Egyszerűsített forgalmi:
a távközlő-, erősáramú-,
biztosító- berendezési- és
pálya szakszolgálatok
részére
- Vasúti munkavezető
- Az 5., 6. sorszám alatt
felsorolt munkakörök,
amennyiben a képzésben
való részvétel feltételei
teljesülnek,
- Központi utasforgalom-
irányító diszpécser
- Műszaki diszpécser
- Állomási utasforgalom
irányító, diszpécser
- Központi forgalmi
menetirányító
megbízottja
- Peronőr
3.Vonatforgalom
irányító
- Betöltött 20.
életév
- Utasforgalom
irányítói vizsga
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosító-
berendezés és harmadik sínes
villamos berendezés ismeret
- Általános járműismeret
- Vonatforgalom irányítási
gyakorlat: vasútszakmai oktató
felügyelete alatti munkavégzés
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Utasforgalom-irányító
- Tolatásvezető
- Egyszerűsített
forgalmi: a távközlő-,
erősáramú-, biztosító-
berendezési- és pálya
szakszolgálatok részére
- Vasúti munkavezető
- A 2., 4., 5., 6. sorszám
alatt felsorolt
munkakörök,
amennyiben a képzésben
való részvétel feltételei
teljesülnek
- Forgalmi főmérnök
- Üzemvezető
- Szakszolgálat-vezető
- Forgalmi csoportvezető
- Járműtelepi forgalmi
operátor
- Járműtelepi forgalmi
szolgálattevő
- Központi forgalmi
menetirányító
- Központi forgalmi
operátor
- Állomási forgalmi
szolgálattevő
- Műszakvezető
diszpécser
- Kocsiszíni diszpécser
4.Tolatásvezető- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosító-
berendezés és harmadik sínes
villamos berendezés ismeret
- Általános járműismeret
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Egyszerűsített forgalmi:
a távközlő-, erősáramú-,
biztosító-berendezési- és
pálya szakszolgálatok
részére
- Vasúti munkavezető
- Az 5., 6. sorszám alatt
felsorolt munkakörök,
amennyiben a képzésben
való részvétel feltételei
teljesülnek
- Tolatásvezető
5.Egyszerűsített
forgalmi:
távközlő-,
erősáramú-,
biztosító-
berendezési- és
pálya
szakszolgálat
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosító-
berendezés és harmadik sínes
villamos berendezés ismeret
Elméleti
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Vasúti munkavezető- A 6. sorszám alatt
felsorolt munkakörök,
amennyiben a képzésben
való részvétel feltételei
teljesülnek
- Biztosítóberendezési
művezető, műszerész
- Biztosítóberendezési
diszpécser, lakatos
- Blokkmester, beosztott
blokkmester
- Elektrikus
- Energia diszpécser
- Energia operátor
- Műszaki ügyeletes
- Távközlő műszerész,
diszpécser
- Pályafenntartási
Szolgálatvezető
- Pályafenntartási
Üzemvezető
- Pályamester
- Pályafenntartási
Technikus
- Pályafenntartási
Készenlétes
- Pályafenntartási
Művezető
- Központi forgalmi
menetirányító
megbízottja
6.Vasúti
munkavezető
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő- és harmadik sínes
villamos berendezés ismeret
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Vasúti munkavezető
- Vonalgondozó
- Előmunkás
- Jelzőőr

II.2.3. Millenniumi földalatti vasút

ABCDEFG
1.Képzés és a
hozzá
kapcsolódó
hatósági
vizsga
megnevezése
A képzésben
való részvétel
feltételei
A képzés témaköreiHatósági
vizsga
vizsgatevéken
ységek,
témakörök
Vizsgáztatásra
jogosult
A vizsga
megfeleltetése
Betölthető munkakörök megnevezése
2.Vonat és
utasforgalom
irányító
- Betöltött 20.
életév
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő- és
biztosítóberendezés, villamos
felsővezetéki berendezés és
pályaismeret
- Általános járműismeret
- Vonat és utasforgalom irányítási
gyakorlat, felügyelet alatti
munkavégzés
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő
vizsgabiztos
- Tolatásvezető
- Peronőr
- Egyszerűsített
forgalmi: a távközlő-,
erősáramú-,
biztosító-
berendezési- és pálya
szakszolgálatok
részére
- A 3., 4., 5. sorszám alatt felsorolt munkakörök,
amennyiben a képzésben való részvétel
feltételei teljesülnek
- Forgalmi főmérnök
- Üzemvezető
- Szakszolgálat-vezető
- Forgalmi csoportvezető
- Központi menetirányító
- Forgalmi szolgálattevő
- Térfelvigyázó
- Központi utasforgalom- irányító diszpécser
- Műszakvezető diszpécser
3.Tolatásvezető- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés
és felsővezetéki villamos
berendezés ismeret
- Általános járműismeret
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő
vizsgabiztos
-- Tolatásvezető
4.Peronőr- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő- és villamos
felsővezetéki berendezés ismeret
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő
vizsgabiztos
-- Peronőr
5.Egyszerűsített
forgalmi:
távközlő-,
erősáramú-,
biztosító-
berendezési- és
pálya
szakszolgálat
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő- és villamos
felsővezetéki berendezés ismeret
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési
ismeretek
2. Forgalmi
ismeretek
1 fő
vizsgabiztos
-- Biztosítóberendezési művezető, műszerész l
- Biztosítóberendezési lakatos, diszpécser
- Blokkmester, beosztott blokkmester
- Elektrikus
- Energia diszpécser
- Energia operátor
- Felsővezetékes művezető
- Felsővezetékes csoportvezető
- Műszaki diszpécser
- Műszaki ügyeletes
- Távközlő műszerész, diszpécser
- Pályafenntartási Szolgálatvezető
- Pályafenntartási Üzemvezető
- Pályamester
- Pályafenntartási Technikus
- Pályafenntartási Készenlétes
- Pályafenntartási Művezető
- Központi menetirányító helyszíni megbízottja
6.Vasúti
munkavezető
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi
ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Szakterületre vonatkozó
üzemeltetési szabályzat:
szolgálati utasítás
- Távközlő- és villamos
felsővezetéki berendezés
ismeret
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
1 fő
vizsgabiztos
-- Vasúti munkavezető
- Vonalgondozó
- Előmunkás
- Jelzőőr

II.2.4. Fogaskerekű vasút

ABCDEFG
1.Képzés és a hozzá
kapcsolódó
hatósági vizsga
megnevezése
A képzésben való
részvétel
feltételei
A képzés témaköreiHatósági vizsga
vizsgatevékenysége
k, témakörök
Vizsgáztatásra
jogosult
A vizsga megfeleltetéseBetölthető munkakörök
megnevezése
2.Forgalmi
diszpécser
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő-, biztosítóberendezés és
villamos felsővezetéki berendezés
ismeret
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
1 fő vizsgabiztos- Tolatásvezető
- Váltóállító
- Jelzőőr
- A 3., 4., 5. sorszám alatt
felsorolt munkakörök,
amennyiben a képzésben
való részvétel feltételei
teljesülnek
- Forgalmi főmérnök
- Üzemvezető
- Szakszolgálat-vezető
- Forgalmi csoportvezető
- Forgalmi diszpécser
3.Tolatásvezető- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő berendezés ismeret
- Járműismeret
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Művezető
- Művezető megbízottja
- Kapcsolást végző
műszaki dolgozó
4.Váltóállító- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő- és biztosítóberendezés
ismeret
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Váltóállító
5.Jelzőőr- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő berendezés ismeret
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Jelzőőr
6.Egyszerűsített
forgalmi:
távközlő-,
erősáramú-,
biztosító-
berendezés
szakszolgálat
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő berendezés ismeret,
kivéve távközlő szakszolgálat
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Távközlőmester,
műszerész
- Blokkmester, beosztott
blokkmester
- Biztosítóberendezési
művezető
- Biztosítóberendezési
műszerész
- Biztosítóberendezési
lakatos
- Biztosítóberendezési
diszpécser
- Távközlő diszpécser
- Elektrikus
- Energia diszpécser
- Energia operátor
7.Egyszerűsített
forgalmi: pálya
szakszolgálat
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő berendezés ismeret
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Szolgálatvezető
- Üzemvezető
- Pályamester
- Technikus
- Készenlétes
- Művezető
8.Vasúti
munkavezető
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
- Távközlő berendezés ismeret
Elméleti
Írásbeli, szóbeli
1. Jelzési ismeretek
2. Forgalmi ismeretek
1 fő vizsgabiztos-- Vasúti munkavezető
- Vonalgondozó
- Előmunkás

III. Mozgólépcső, mozgójárda, tolópad és fordítókorong

ABCDEFG
1.Képzés és a hozzá
kapcsolódó
hatósági vizsga
megnevezése
A képzésben való
részvétel
feltételei
A képzés témaköreiHatósági vizsga
vizsgatevékenységek,
témakörök
Vizsgáztatásra
jogosult
A vizsga megfeleltetéseBetölthető munkakörök
megnevezése
2.Mozgólépcső,
mozgójárda kezelő
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök
1. Műszaki alapismeretek
2. Villamossági ismeretek
3. Gépészeti-berendezési
ismeretek
4. Fék- és biztosító-berendezési
ismeretek
5. Az üzemeltetési szabályzat:
szolgálati utasítás ismeret
6. Hibakeresés és hibaelhárítás
7. Kezelési gyakorlat
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Az üzemeltetési
szabályzat: szolgálati
utasítás ismeret
2. Gépészeti-berendezési
ismeretek
3. Fék- és biztosító-
berendezési ismeretek
Gyakorlati:
1. Kezelési gyakorlat
2. Hibakeresés és
hibaelhárítás
1 fő vizsgabiztos-- Mozgólépcső
üzemvezető
- Mozgólépcső,
mozgójárda kezelő
3.Fordítókorong-
kezelő, tolópad-
vezető
- Betöltött 18.
életév
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Műszaki alapismeretek
2. Villamossági ismeretek
3. Gépészeti-berendezési
ismeretek
4. Fék- és biztosítóberendezési
ismeretek
5. Az üzemeltetési szabályzat:
szolgálati utasítás ismeret
6. Hibakeresés és hibaelhárítás
7. Kezelési gyakorlat
Kiegészítő témakörök:
- Tűzvédelmi ismeretek
- Egészségügyi ismeretek
- Környezetvédelmi ismeretek
- Munkavédelmi ismeretek
Elméleti
Írásbeli, szóbeli
1. Az üzemeltetési
szabályzat: szolgálati
utasítás ismeret
2. Gépészeti-berendezési
ismeretek
3. Fék- és biztosító-
berendezési ismeretek
Gyakorlati:
1. Kezelési gyakorlat
2. Hibakeresés és
hibaelhárítás
1 fő vizsgabiztos-- Fordítókorong-kezelő
- Tolópad-vezető

IV. Vasúti oktatók képzése

ABCDEFG
1.Képzés és a hozzá
kapcsolódó
hatósági vizsga
megnevezése
A képzésben való
részvétel
feltételei
A képzés témaköreiHatósági vizsga
vizsgatevékenységek,
témakörök
Vizsgáztatásra
jogosult
A vizsga megfeleltetéseBetölthető munkakörök
megnevezése
2.Vasútszakmai
oktató: elméleti,
gyakorlati oktató
Elméleti oktatói
szak esetén:
- legalább 3 éves
szakmai gyakorlat
Gyakorlati oktatói
szak esetén:
- 5 év szakmai
gyakorlat
- vasúti
járművezetői
képzés esetén:
vasúti
járművezetői
képesítés
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök
Elméleti szak:
1. Vasútszakmai ismeretek
elmélete és oktatásának
módszertana
2. Vasútszakmai ismeretek
oktatásának módszertana
Gyakorlati szak
1. Vasútszakmai ismeretek
oktatásának módszertana
2. Gyakorlati oktatás
módszertana
Kiegészítő témakörök
- Pedagógiai, andragógiai
alapismeretek
- Felnőttképzés pszichológiája
- Oktatástechnológia,
oktatástechnika
- Munkavédelem, tűzvédelem
- Oktatási gyakorlat
- A képzés dokumentumai
Elméleti:
Írásbeli, szóbeli
1. Oktatástechnológia,
oktatástechnika
2. Vasútszakmai
ismeretek oktatásának
módszertana
3. Munkavédelem,
tűzvédelem
Gyakorlati:
1. Vizsgatanítás
Vizsgabizottság:
1 fő vizsgabiztos -
a vizsga elnöke -,
1 fő vizsgabiztos
- vasútszakmai -
-- Vasútszakmai oktató
- Különleges kötöttpályás
közlekedési szakmai
oktató

V. Vasúti járművezető alapképzések

1. A vasúti járművezető alapképzés moduláris szerkezetű, amely Általános szakmai ismeretek, Vasúti járműismereti és Vasúti pályahálózat ismereti, valamint Vezetési gyakorlat részekből áll.

2. A táblázatok tartalmazzák a vasúti járművezetői engedélyről és a vasúti járművezetői tanúsítványról szóló miniszteri rendeletben meghatározott mozdonyvezetői engedélyhez és a tanúsítványhoz szükséges ismereteket, vizsgákat.

3. A Vasúti járműismereti és a Vasúti pályahálózat ismereti moduloknál feltüntetett gyakorlati időket modulonként külön-külön kell teljesíteni. A vezetési gyakorlat modul felügyelet alatti utazása a típusismeret modul felügyelet alatti utazásával egyidejűleg is lebonyolítható.

4. Kizárólag saját célú vasúti pályahálózathoz, iparvágányhoz, különleges kötöttpálya-hálózathoz kapcsolódó alapképzés kivételével valamennyi járművezető alapképzés esetén közvetlenül a képzés megkezdésekor a jelentkezőnek orientációs utazási gyakorlatot kötelező teljesíteni, amely legalább 8 óra - nappali és éjszakai körülmények között - a szükséges munkabiztonsági oktatás után.

5. Az országos jelentőségű vasútvonalakra érvényes vasúti járművezetői engedély - mozdonyvezetői engedély - megszerzéséhez szükséges alapképzések**:

a) Általános szakmai ismeretek modul

b) Vezetési gyakorlat modul*

6. A térségi, elővárosi, helyi, városi vagy saját célú vasúti pályahálózatra, iparvágányra, különleges kötöttpálya-hálózatra érvényes vasúti járművezetői engedély -mozdonyvezetői engedély - megszerzéséhez szükséges alapképzések**:

a) Általános szakmai ismeretek modul

b) Vezetési gyakorlat modul*

7. A tanúsítvány megszerzéséhez szükséges alapképzések**:

a) Kategória modul

b) Típusismereti modul

c) Infrastruktúra modul

d) Vonal- és állomásismereti modul

* Emberi erővel hajtott hajtány esetében külön vezetési gyakorlat modul végrehajtása nem szükséges, az engedély megszerzéséhez típusismereti modul szükséges.

** Az okmányok kiállításához a felsorolt modulok mindegyike szükséges.

8. Betölthető munkakörök

8.1. A munkakör betöltéséhez a munkavállalónak rendelkeznie kell a szükséges, érvényes vasúti járművezetői engedéllyel és tanúsítvánnyal.

8.2. A betölthető munkakörök felsorolása:

a) Az 1. mellékletben a Vasúti járművezető munkakörök, feladatkörök cím alatt felsorolt munkakörök,

b) Járművezető instruktor,

c) Főinstruktor,

d) Pilóta,

e) Kocsiszíni diszpécser,

f) Térfelvigyázó,

g) Váltóőr,

h) Tabulátorkezelő,

i) Kísérő,

j) Városi közúti vasúti - villamos - pályahálózaton: Jelzőőr,

k) Elővárosi vasúti pályahálózaton: műszaki irányító, forgalmi üzemvezető, forgalmi csoportvezető,

l) Mozdonyfelvigyázó,

m) Külsős mozdonyfelvigyázó,

n) Gépészeti diszpécser.

9. Integrált közúti-vasúti kétéltű vasúti járművezető képzés és vizsga

A közúti-vasúti kétéltű vasúti járművezető képzés egységes, integrált képzési program alapján - a modulok összevonásával - is végezhető, amely képzés összevont, integrált vizsgával zárul. Az okmányok megszerzésére vonatkozóan azokat a modulokat lehet figyelembe venni, amelyeket az integrált képzési program és az ahhoz kapcsolódó hatósági vizsga magában foglal.

1. Általános szakmai ismeretek modulok

ABCDEFG
1.Képzés-modul és a
hozzá kapcsolódó
hatósági vizsga
megnevezése
A képzésben való részvétel
feltételei
A képzés témaköreiHatósági vizsga
vizsgatevékenységei,
témakörök
Vizsgáztatásra
jogosult
Az elméleti és
gyakorlati
képzés
minimális ideje
összesen
óraszámban
Ebből az előírt
gyakorlatok
minimális
ideje *
óraszámban
2.Országos jelentőségű
vasútvonalakra
érvényes általános
szakmai ismeretek
- A vizsga időpontjáig
betöltött 20. életév
- Középfokú végzettség
- A magyar nyelv ismerete
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. A mozdonyvezetői munka,
a munkakörnyezet, a
mozdonyvezető szerepe és
felelőssége a
vasútüzemeltetésben, a
mozdonyvezetői feladatok
ellátásának szakmai és személyi
kívánalmai
2. Vasúti technológiák, köztük
az üzemeltetési szabályok
alapjául szolgáló és
rendelkezések ismerete
3. A vasúti infrastruktúra
alapelvei
4. Az üzemeltetési
kommunikáció alapelvei
5. A vonatok és összeállításuk,
valamint a vontatójárművek, a
teherkocsik, a személyszállító
kocsik és egyéb járművek
műszaki előírásai
6. A vasút-üzemeltetéssel járó
általános kockázatok
7. Fizikai alaptörvények
Kiegészítő témakörök
- Általános munkabiztonsági
ismeretek
- Elsősegélynyújtás
- Tűzvédelmi alapismeretek
- Környezetvédelmi
alapismeretek
- Jogi alapismeretek
Írásbeli, szóbeli
1. Általános műszaki,
elektrotechnikai ismeretek
2. Vasútüzemi technológiák:
forgalomszabályozás,
forgalombiztonság,
munkamódszer és
közlekedésbiztonsági
alapismeretek
3. Vasúti pályákra vonatkozó
ismeretek
4. Vasúti fékberendezések,
féktechnikai alapismeretek
5. Általános vontatójármű
ismeretek
6. Általános üzemeltetési
ismeretek
7. Vontatott jármű ismeretek
1 fő vizsgabiztos24040
3.Térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy saját
célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-hálózatra
érvényes általános
szakmai ismeretek
- A vizsga időpontjáig
betöltött 20. életév
- Alapfokú iskolai végzettség
- A magyar nyelv ismerete
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Általános műszaki,
elektrotechnikai ismeretek
2. Vasútüzemi technológiák:
forgalomszabályozás,
forgalombiztonság,
munkamódszer és
közlekedésbiztonsági
alapismeretek
3. Vasúti pályákra vonatkozó
ismeretek
4. Vasúti fékberendezések,
féktechnikai alapismeretek
5. Általános vontatójármű
ismeretek
6. Általános üzemeltetési
ismeretek
7. Vontatott jármű ismeretek
Kiegészítő témakörök
- Általános munkabiztonsági
ismeretek
- Elsősegélynyújtás
- Tűzvédelmi alapismeretek
- Környezetvédelmi
alapismeretek
- Jogi alapismeretek
Írásbeli, szóbeli
1. Általános mű szaki,
elektrotechnikai ismeretek
2. Vasútüzemi technológiák:
forgalomszabályozás,
forgalombiztonság,
munkamódszer és
közlekedésbiztonsági
alapismeretek
3. Vasúti pályákra vonatkozó
ismeretek
4. Vasúti fékberendezések,
féktechnikai alapismeretek
5. Általános vontatójármű
ismeretek
6. Általános üzemeltetési
ismeretek
7. Vontatott jármű ismeretek
1 fő vizsgabiztos6010
* Az előírt gyakorlatok óraszáma az elméleti és gyakorlati képzés összes idejének 50 %-át nem haladhatja meg.

2. Vasúti járműismereti modulok

2.1. Kategória modulok

ABCDEFG
1.Képzés-modul és a
hozzá kapcsolódó
hatósági vizsga
megnevezése
A képzésben való
részvétel feltételei
A képzés témaköreiHatósági vizsga
vizsgatevékenységei,
témakörök
Vizsgáztatásra
jogosult
Az elméleti és
gyakorlati
képzés
minimális ideje
összesen
óraszámban
Ebből az előírt
gyakorlatok minimális
ideje * óraszámban
2.Normál, széles és
keskeny
nyomtávolságú
gőzmozdony,
gőzakkumulátoros-
mozdony
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a 6.
melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Gépszerkezettan
2. Kazánismeretek
3. Járműszerkezet
4. Fékberendezések,
fékezési ismeretek
5. Üzemeltetési ismeretek
6. Vezetéstechnikai
ismeretek
Szóbeli
1. Gépszerkezettan
2. Kazánismeretek
3. Járműszerkezet
4. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
5. Üzemeltetési ismeretek
6. Vezetéstechnikai ismeretek
1 fő vizsgabiztos290Kazánfűtői gyakorlat: 130
3.Normál, széles és
keskeny
nyomtávolságú
villamosmozdony:
váltakozó feszültségű,
több áramnemű
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a 6.
melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
A vasúti közlekedés
biztonságával összefügg ő
témakörök:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek
gépészeti berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések,
fékezési ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai
ismeretek
Szóbeli:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai ismeretek
1 fő vizsgabiztos20040
4.Normál, széles és
keskeny
nyomtávolságú
villamosmozdony:
egyenfeszültségű
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek
a 6. melléklet
3. pontjában
A vasúti közlekedés
biztonságával összefügg ő
témakörök:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek
gépészeti berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések,
fékezési ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai
ismeretek
Szóbeli:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai ismeretek
1 fő vizsgabiztos20040
meghatározott
szintű ismerete
5.Villamos meghajtású
elővárosi vasúti jármű
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy saját
célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-hálózatra
érvényes általános
szakmai ismeretek
modul vizsga, vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a magyar
nyelvnek a 6.
melléklet 3. pontjában
meghatározott szintű
ismerete
- Vezetéstechnikai
gyakorlat
megkezdéséhez a
kategóriának és
pályahálózatnak
megfelelő
infrastruktúra
alapvizsga
A vasúti közlekedés
biztonságával összefügg ő
témakörök:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek
gépészeti berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai
ismeretek
Szóbeli:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai ismeretek
1 fő vizsgabiztos20040
6.Villamos meghajtású
közúti vasúti jármű
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
A vasúti közlekedés
biztonságával összefügg ő
témakörök:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek
gépészeti berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések,
Szóbeli:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
1 fő vizsgabiztos17040
hálózatra érvényes
általános
szakmai ismeretek
modul vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a 6.
melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
fékezési ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai
ismeretek
7. Vezetéstechnikai ismeretek
7.Villamos meghajtású
földalatti - metró -
vasúti jármű
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a 6.
melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
A vasúti közlekedés
biztonságával összefügg ő
témakörök:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek
gépészeti berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések,
fékezési ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai
ismeretek
Szóbeli:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai ismeretek
1 fő vizsgabiztos20040
8.Villamos meghajtású
földalatti - metró -
vasúti jármű
- segédvezető -
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
A vasúti közlekedés
biztonságával összefügg ő
témakörök:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek
gépészeti berendezései
3. Erőátviteli berendezések
Szóbeli:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
1 fő vizsgabiztos20040
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a 6.
melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések,
fékezési ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
5. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
9.Villamos meghajtású
millenniumi földalatti
vasúti jármű
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a 6.
melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
A vasúti közlekedés
biztonságával összefügg ő
témakörök:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek
gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések,
fékezési ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai
ismeretek
Szóbeli:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai ismeretek
1 fő vizsgabiztos20040
10.Villamos meghajtású
fogaskerekű vasúti
jármű
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek
Szóbeli:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
1 fő vizsgabiztos17040
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a 6.
melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
gépészeti berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések,
fékezési ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai
ismeretek
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai ismeretek
11.Normál, széles és
keskeny
nyomtávolságú
dízelmozdony
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a 6.
melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
A vasúti közlekedés
biztonságával összefügg ő
témakörök:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek
gépészeti berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések,
fékezési ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai
ismeretek
Szóbeli:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai ismeretek
1 fő vizsgabiztos20040
12.Normál, széles és
keskeny
nyomtávolságú
karbantartó, építő
vasúti jármű,
vágánygépkocsi, saját
géperejű vasúti
munkagép
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a 6.
melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
A vasúti közlekedés
biztonságával összefügg ő
témakörök:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek
gépészeti berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések,
fékezési ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai
ismeretek
Szóbeli:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai ismeretek
1 fő vizsgabiztos20040
13.Normál, széles és
keskeny
nyomtávolságú
közúti-vasúti kétéltű
jármű
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek
a 6. melléklet
A vasúti közlekedés
biztonságával összefügg ő
témakörök:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek
gépészeti berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések,
fékezési ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai
ismeretek
Szóbeli:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai ismeretek
1 fő vizsgabiztos144
3. pontjában
meghatározott
szintű ismerete -
mezőgazdasági
vontató vezetésére
jogosító vezetői
engedély
14.Normál, széles és
keskeny
nyomtávolságú
motoros hajtány
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a 6.
melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek
gépészeti berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések,
fékezési ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai
ismeretek
Szóbeli:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai ismeretek
1 fő vizsgabiztos8020
15.Normál, széles és
keskeny
nyomtávolságú
hajtány
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
A vasúti közlekedés
biztonságával összefügg ő
témakörök:
1. Járműszerkezetek
2. Erőátviteli berendezések
3. Fékberendezések,
fékezési ismeretek
4. Üzemeltetési ismeretek
5. Vezetéstechnikai
ismeretek
Szóbeli:
1. Járműszerkezetek
2. Erőátviteli berendezések
3. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
4. Üzemeltetési ismeretek
5. Vezetéstechnikai ismeretek
1 fő vizsgabiztos388
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a 6.
melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
16.Keskeny
nyomtávolságú
villamosmozdony
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a 6.
melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek
gépészeti berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések,
fékezési ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai
ismeretek
Szóbeli:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai ismeretek
1 fő vizsgabiztos20040
17.Keskeny
nyomtávolságú
dízelmozdony
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
A vasúti közlekedés
biztonságával összefügg ő
témakörök:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek
gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
Szóbeli:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések, fékezési
1 fő vizsgabiztos20040
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a 6.
melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések,
fékezési ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai
ismeretek
ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai ismeretek
18.Egysínű függővasúti
dízelmozdony
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga, vagy -
valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a 6.
melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek
gépészeti berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések,
fékezési ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai
ismeretek
Szóbeli:
1. Járműszerkezetek
2. Vontató járművek gépészeti
berendezései
3. Erőátviteli berendezések
4. Vezérlő szabályozó és
biztonsági berendezések
5. Fékberendezések, fékezési
ismeretek
6. Üzemeltetési ismeretek
7. Vezetéstechnikai ismeretek
1 fő vizsgabiztos20040
* Az előírt gyakorlatok óraszáma az elméleti és gyakorlati képzés összes idejének 50 %-át nem haladhatja meg.

2.2. Típusismereti modulok

ABCDEFG
1.Képzés-modul és
a hozzá
kapcsolódó
hatósági vizsga
megnevezése
A képzésben való
részvétel
feltételei
A képzés témaköreiHatósági vizsga
vizsgatevékenységei,
témakörök
Vizsgáztatásra
jogosult
Az elméleti
képzés
minimális ideje
órában
megadva
Előírt gyakorlatok
óraszámban
2.Típusismeret:
járműtípus
megjelöléssel
- A típusnak
megfelelő
kategória vizsga
A vezetési
gyakorlathoz:
- A vezetési
gyakorlatnál
használt
infrastruktúrára
vonatkozó vizsga
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Berendezések elhelyezkedése
a járművön
2. Berendezések kezelése
3. Vezetési és működtetési
sajátosságok
4. Vezetéstechnikai ismeretek
Szóbeli:
1. Berendezések elhelyezkedése
a járművön
2. Berendezések kezelése
3. Vezetési és működtetési
sajátosságok
4. Vezetéstechnikai ismeretek
Gyakorlati:
1. Üzemeltetési és vezetési
gyakorlat
1 fő vizsgabiztos10Jármű-ismereti gyakorlat:
10*
Felügyelet alatti vezetési
gyakorlat: 24
3.Földalatti -metró
- vasúti
segédvezetői
típusismeret:
járműtípus
megjelöléssel
- A típusnak
megfelelő
kategória vizsga
- A vezetési
gyakorlatnál
használt
infrastruktúrára
vonatkozó vizsga
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Berendezések elhelyezkedése
a járművön
2. Berendezések kezelése
3. Vezetési és működtetési
sajátosságok
Szóbeli:
1. Berendezések elhelyezkedése
a járművön
2. Berendezések kezelése
3. Vezetési és működtetési
sajátosságok
Gyakorlati:
1. Segédvezetői gyakorlat
1 fő vizsgabiztos10Jármű-ismereti gyakorlat:
10
Felügyelet alatti segéd
vezetői gyakorlat: 24
* Közúti-vasúti kétéltű járműnél a jármű-ismereti gyakorlat ideje 5 óra.

3. Vasúti pályahálózat ismereti modulok

3.1. Infrastruktúra modulok

ABCDEFG
1.Képzés-modul és
a hozzá
kapcsolódó
hatósági vizsga
megnevezése
A képzésben való
részvétel
feltételei
A képzés témaköreiHatósági vizsga
vizsgatevékenységei,
témakörök
Vizsgáztatásra
jogosult
Az elméleti és
gyakorlati
képzés
minimális ideje
összesen
óraszámban
Ebből az előírt
gyakorlatok minimális
ideje * óraszámban
2.Országos
jelentőségű
vasútvonalakon
személy vagy
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra
érvényes általános
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Vasútvonalak és jellemzőik,
Írásbeli, szóbeli:
1. Vasútvonalak és jellemzőik,
valamint a pályamenti
berendezések általános
1 fő vizsgabiztos30050
áruszállítás és
tolatás:
Infrastruktúra
megjelöléssel
szakmai ismeretek
modul vizsga és
érettségi
végzettség vagy
- Valamely EGT
államban kiadott,
területi korlátozást
nem tartalmazó
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a
6. melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete és
érettségi
végzettség
valamint a pályamenti
berendezések általános ismerete
2. Jelzési, forgalmi ismeretek
3. Fékezési ismeretek
4. Közlekedésbiztonsági
ismeretek
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
ismerete
2. Jelzési, forgalmi ismeretek
3. Fékezési ismeretek
4. Közlekedésbiztonsági
ismeretek
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
3.Országos
jelentőségű
vasútvonalakon
munkavégzés,
karbantartás,
építés és tolatás:
Infrastruktúra
megjelöléssel
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra
érvényes általános
szakmai ismeretek
modul vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott,
területi korlátozást
nem tartalmazó
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a
6. melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Vasútvonalak és jellemzőik,
valamint a pálya menti
berendezések általános ismerete
2. Jelzési, forgalmi ismeretek
3. Fékezési ismeretek
4. Közlekedésbiztonsági
ismeretek
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
Írásbeli, szóbeli:
1. Vasútvonalak és jellemzőik,
valamint a pálya menti
berendezések általános
ismerete
2. Jelzési, forgalmi ismeretek
3. Fékezési ismeretek
4. Közlekedésbiztonsági
ismeretek
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
1 fő vizsgabiztos25050
4.Országos
jelentőségű
vasútvonalakon
tolatás:
Infrastruktúra
megjelöléssel
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra
érvényes általános
szakmai ismeretek
modul vizsga és
érettségi
végzettség vagy
- Valamely EGT
államban kiadott,
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Szolgálati helyek és
jellemzőik, valamint a
pályamenti berendezések
általános ismerete
2. Jelzési, forgalmi ismeretek
3. Fékezési ismeretek
4. Közlekedésbiztonsági
Írásbeli, szóbeli:
1. Szolgálati helyek és
jellemzőik, valamint a
pályamenti berendezések
általános ismerete
2. Jelzési, forgalmi ismeretek
3. Fékezési ismeretek
4. Közlekedésbiztonsági
ismeretek
5. Rendkívüli helyzetekben
1 fő vizsgabiztos12030
területi korlátozást
nem tartalmazó
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a
6. melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete és
érettségi
végzettség
ismeretek
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
követendő eljárások
5.Saját célú, térségi
és különleges
kötöttpálya
pályahálózaton,
iparvágányon
közlekedés:
Infrastruktúra
megjelöléssel
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra
vagy térségi,
elővárosi, helyi,
városi vagy saját
célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a
6. melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Vasútvonalak és jellemzőik,
valamint a pályamenti
berendezések általános ismerete
2. Jelzési, forgalmi ismeretek
3. Fékezési ismeretek
4. Közlekedésbiztonsági
ismeretek
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
Írásbeli, szóbeli:
1. Vasútvonalak és jellemzőik,
valamint a pályamenti
berendezések általános
ismerete
2. Jelzési, forgalmi ismeretek
3. Fékezési ismeretek
4. Közlekedésbiztonsági
ismeretek
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
1 fő vizsgabiztos8010
6.Elővárosi
pályahálózaton
személyszállítás:
Infrastruktúra
megjelöléssel
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Vasútvonalak és jellemzőik,
valamint a pálya-menti
berendezések ismerete
2. Jelzési, forgalmi ismeretek
3. Fékezési ismeretek
Írásbeli, szóbeli:
1. Vasútvonalak és jellemzőik,
valamint a pálya-menti
berendezések ismerete
2. Jelzési, forgalmi ismeretek
3. Fékezési ismeretek
4. Közlekedésbiztonsági
1 fő vizsgabiztos15030
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga, vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a
6. melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
4. Közlekedésbiztonsági
ismeretek
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
ismeretek
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
7.Elővárosi
pályahálózaton nem
személyszállítás:
Infrastruktúra
megjelöléssel
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra vagy
térségi, elővárosi,
helyi, városi vagy
saját célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga, vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a
6. melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Vasútvonalak és jellemzőik,
valamint a pálya-menti
berendezések ismerete
2. Jelzési, forgalmi ismeretek
3. Fékezési ismeretek
4. Közlekedésbiztonsági
ismeretek
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
Írásbeli, szóbeli:
1. Vasútvonalak és jellemzőik,
valamint a pálya-menti
berendezések ismerete
2. Jelzési, forgalmi ismeretek
3. Fékezési ismeretek
4. Közlekedésbiztonsági
ismeretek
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
1 fő vizsgabiztos15030
8.Helyi, városi
pályahálózaton
személyszállítás:
Infrastruktúra
megjelöléssel
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra
vagy térségi,
elővárosi, helyi,
városi vagy saját
A vasúti közlekedés
biztonságával összefügg ő
témakörök:
1. Vasútvonalak és jellemzőik,
valamint a pálya menti
berendezések általános ismerete
Írásbeli, szóbeli:
1. Vasútvonalak és jellemzőik,
valamint a pálya menti
berendezések általános
ismerete
2. Jelzési, forgalmi ismeretek
1 fő vizsgabiztos15030
célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a
6. melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
2. Jelzési, forgalmi ismeretek
3. Fékezési ismeretek
4. Közlekedésbiztonsági
ismeretek
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
6. KRESZ ismeret közúti vasúti
jármű esetén
3. Fékezési ismeretek
4. Közlekedésbiztonsági
ismeretek
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
6. KRESZ ismeret közúti vasúti
jármű esetén
9.Helyi, városi
pályahálózaton
nem
személyszállítás:
Infrastruktúra
megjelöléssel
- Országos
jelentőségű
vasútvonalakra
vagy térségi,
elővárosi, helyi,
városi vagy saját
célú vasúti
pályahálózatra,
iparvágányra,
különleges
kötöttpálya-
hálózatra érvényes
általános szakmai
ismeretek modul
vizsga vagy -
valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély és a
magyar nyelvnek a
6. melléklet 3.
pontjában
meghatározott
szintű ismerete
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Vasútvonalak és jellemzőik,
valamint a pályamenti
berendezések általános ismerete
2. Jelzési, forgalmi ismeretek
3. Fékezési ismeretek
4. Közlekedésbiztonsági
ismeretek
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
6. KRESZ ismeret közúti vasúti
jármű esetén
Írásbeli, szóbeli:
1. Vasútvonalak és jellemzőik,
valamint a pályamenti
berendezések általános
ismerete
2. Jelzési, forgalmi ismeretek
3. Fékezési ismeretek
4. Közlekedésbiztonsági
ismeretek
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
6. KRESZ ismeret közúti vasúti
jármű esetén
1 fő vizsgabiztos15030
* Az előírt gyakorlatok óraszáma az elméleti és gyakorlati képzés összes idejének 50 %-át nem haladhatja meg.

3.2. Vonal- és állomásismereti modulok

ABCDEFG
1.Képzés-modul és
a hozzá
kapcsolódó
hatósági
vizsgamegnevez
ése
A képzésben való
részvétel
feltételei
A képzés témaköreiHatósági vizsga
vizsgatevékenységei,
témakörök
Vizsgáztatásra
jogosult
Az elméleti
képzés
minimális ideje
órában
megadva
Előírt gyakorlatok
óraszámban
2.Vonalismeret:
vonal, vonalrész
megjelöléssel
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély,
valamint az adott
vonalnak
megfelelő
infrastruktúra
vizsga vagy
- Munkamódszer
átadás képzésben
való részvétel
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Szolgálati helyek, általános és
különleges előírások,
közlekedési korlátozások,
útvonalkönyv
2. Követési rendek
3. Lejt viszonyok
4. Értekezési lehetőségek
Szóbeli:
1. Szolgálati helyek, általános és
különleges előírások,
közlekedési korlátozások,
útvonalkönyv
2. Követési rendek
3. Lejt viszonyok
4. Értekezési lehetőségek
1 fő vizsgabiztos1Felügyelet alatti vezetési
gyakorlat vagy a
járművezető mellett
legfeljebb 1 fő utazási
gyakorlat* útvonalanként:
legalább 3 oda vissza út
3.Állomásismeret:
szolgálati hely,
tolatási körzet
megjelöléssel
- Valamely EGT
államban kiadott
Mozdonyvezetői
engedély,
valamint az adott
szolgálat helynek
megfelelő
infrastruktúra
vizsga vagy
- Munkamódszer
átadás képzésben
való részvétel
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Szolgálati helyek, általános és
különleges előírások,
közlekedési korlátozások,
útvonalkönyv
2. Helyi ismeretek
3. Lejt viszonyok
4. Értekezési lehetőségek
Szóbeli:
1. Szolgálati helyek, általános és
különleges előírások,
közlekedési korlátozások,
útvonalkönyv
2. Helyi ismeretek
3. Lejt viszonyok
4. Értekezési lehetőségek
1 fő vizsgabiztos1Felügyelet alatti vezetési
gyakorlat, vagy a
járművezető mellett
legfeljebb 1 fő utazási
gyakorlat* szolgálati
helyenként:
legalább 2x8 óra, tolatási
körzetenként legalább
2x4 óra
* A vonal- és az állomásismereti képzések utazási gyakorlata felügyelet alatti munkavégzésnek minősül.

4. Vezetési gyakorlat modulok

ABCDEFG
1.Képzés-modul és
a hozzá
kapcsolódó
hatósági
vizsgamegnevez
ése
A képzésben való
részvétel
feltételei
A képzés témaköreiHatósági vizsga
vizsgatevékenységei,
témakörök
Vizsgáztatásra
jogosult
Az elméleti
képzés
minimális ideje
órában
megadva
Előírt gyakorlatok
óraszámban
2.Országos
jelentőségű
vasútvonalakon
személy, illetve
áruszállítás és
tolatás:
infrastruktúra és
kategória
megjelöléssel
- Kategória vizsga
és befejezett
típusismereti
elméleti képzés,
valamint az adott
vonalnak
megfelelő
infrastruktúra
vizsga
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Elindulás, megállás, gyorsítás,
lassítás, sebességtartás
2. Jelzések figyelése,
végrehajtása, szabályok
alkalmazása
3. Utastéri ajtók működtetése
4. Járműre járás
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
Gyakorlati:
1. Elindulás, megállás, gyorsítás,
lassítás, sebességtartás
2. Jelzések figyelése,
végrehajtása, szabályok
alkalmazása
3. Utastéri ajtók működtetése
4. Járműre járás
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
1 fő vizsgabiztosFelügyelet alatti vezetési
gyakorlat - első kategória:
320*, ebből 120 tolatás -
további kategória: 100*,
ebből 30 tolatás
3.Országos
jelentőségű
vasútvonalakon
munkavégzés,
karbantartás,
építés és tolatás:
infrastruktúra és
kategória
megjelöléssel
- Kategória vizsga
és befejezett
típusismereti
elméleti képzés,
valamint az adott
vonalnak
megfelelő
infrastruktúra
vizsga
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Elindulás, megállás, gyorsítás,
lassítás, sebességtartás
2. Jelzések figyelése,
végrehajtása, szabályok
alkalmazása
3. Járműre járás
4. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
Gyakorlati:
1. Elindulás, megállás, gyorsítás,
lassítás, sebességtartás
2. Jelzések figyelése,
végrehajtása, szabályok
alkalmazása
3. Járműre járás
4. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
1 fő vizsgabiztosFelügyelet alatti vezetési
gyakorlat: 320*, ebből 120
tolatás, Közúti-vasúti
kétéltű járműnél 50 óra
4.Országos
jelentőségű
vasútvonalakon
tolatás:
infrastruktúra és
kategória
megjelöléssel
- Kategória vizsga
és befejezett
típusismereti
elméleti képzés,
valamint az adott
vonalnak
megfelel ő
infrastruktúra
vizsga
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Elindulás, megállás, gyorsítás,
lassítás, sebességtartás
2. Jelzések figyelése,
végrehajtása, szabályok
alkalmazása
3. Utastéri ajtók működtetése
4. Járműre járás
Gyakorlati:
1. Elindulás, megállás, gyorsítás,
lassítás, sebességtartás
2. Jelzések figyelése,
végrehajtása, szabályok
alkalmazása
3. Utastéri ajtók működtetése
4. Járműre járás
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
1 fő vizsgabiztosFelügyelet alattivezetési
gyakorlat
-első kategória: 120*
- további kategória: 50*
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
5.Saját célú, térségi
és különleges
kötött pálya
pályahálózaton,
iparvágányon
közlekedés:
infrastruktúra és
kategória
megjelöléssel
- Kategória vizsga
és befejezett
típusismereti
elméleti képzés,
valamint az adott
vonalnak
megfelel ő
infrastruktúra
vizsga
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Elindulás, megállás, gyorsítás,
lassítás, sebességtartás
2. Jelzések figyelése,
végrehajtása, szabályok
alkalmazása
3. Utastéri ajtók működtetése
4. Járműre járás
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
Gyakorlati:
1. Elindulás, megállás, gyorsítás,
lassítás, sebességtartás
2. Jelzések figyelése,
végrehajtása, szabályok
alkalmazása
3. Utastéri ajtók működtetése
4. Járműre járás
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
1 fő vizsgabiztos-Felügyelet alattivezetési
gyakorlat: 50*
6.Elővárosi
pályahálózaton
személyszállítás:
infrastruktúra és
kategória
megjelöléssel
- Kategória vizsga és
befejezett
típusismereti
elméleti képzés,
valamint az adott
vonalnak megfelelő
infrastruktúra vizsga
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Elindulás, megállás, gyorsítás,
lassítás, sebességtartás
2. Jelzések figyelése, végrehajtása,
szabályok alkalmazása
3. Utastéri ajtók működtetése
4. Járműre járás
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
Gyakorlati:
1. Elindulás, megállás, gyorsítás,
lassítás, sebességtartás
2. Jelzések figyelése,
végrehajtása, szabályok
alkalmazása
3. Utastéri ajtók működtetése
4. Járműre járás
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
1 fő vizsgabiztos-Felügyelet alatti vezetési
gyakorlat: 50*
7.Elővárosi
pályahálózaton
nem
személyszállítás:
infrastruktúra és
kategória
megjelöléssel
- Kategória vizsga és
befejezett
típusismereti
elméleti képzés,
valamint az adott
vonalnak megfelelő
infrastruktúra vizsga
A vasúti közlekedés biztonságával
összefüggő témakörök:
1. Elindulás, megállás, gyorsítás,
lassítás, sebességtartás
2. Jelzések figyelése, végrehajtása,
szabályok alkalmazása
3. Járműre járás
4. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
Gyakorlati:
1. Elindulás, megállás, gyorsítás,
lassítás, sebességtartás
2. Jelzések figyelése,
végrehajtása, szabályok
alkalmazása
3. Járműre járás
4. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
1 fő vizsgabiztos-Felügyelet alatti vezetési
gyakorlat: 50*
8.Helyi, városi
pályahálózaton
személyszállítás:
infrastruktúra és
kategória
megjelöléssel
- Kategória vizsga
és befejezett
típusismereti
elméleti képzés,
valamint az adott
vonalnak
A vasúti közlekedés
biztonságával összefüggő
témakörök:
1. Elindulás, megállás, gyorsítás,
lassítás, sebességtartás
2. Jelzések figyelése,
Gyakorlati:
1. Elindulás, megállás, gyorsítás,
lassítás, sebességtartás
2. Jelzések figyelése,
végrehajtása, szabályok
alkalmazása
1 fő vizsgabiztos-Felügyelet alatti vezetési
gyakorlat: 50*
megfelelő
infrastruktúra
vizsga
végrehajtása, szabályok
alkalmazása
3. Utastéri ajtók működtetése
4. Járműre járás
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
3. Utastéri ajtók működtetése
4. Járműre járás
5. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
9.Helyi, városi
pályahálózaton
nem
személyszállítás:
infrastruktúra és
kategória
megjelöléssel
- Kategória vizsga
és befejezett
típusismereti
elméleti képzés,
valamint az adott
vonalnak
megfelelő
infrastruktúra
vizsga
A vasúti közlekedés
biztonságával összefügg ő
témakörök:
1. Elindulás, megállás, gyorsítás,
lassítás, sebességtartás
2. Jelzések figyelése,
végrehajtása, szabályok
alkalmazása
3. Járműre járás
4. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
Gyakorlati:
1. Elindulás, megállás, gyorsítás,
lassítás, sebességtartás
2. Jelzések figyelése,
végrehajtása, szabályok
alkalmazása
3. Járműre járás
4. Rendkívüli helyzetekben
követendő eljárások
1 fő vizsgabiztos-Felügyelet alatti
vezetési gyakorlat: 50*
* A vezetési gyakorlat modul felügyelet alatti utazása a típusismeret modul felügyelet alatti utazásával egyidejűleg is lebonyolítható. Emberi erővel hajtott hajtány esetében külön vezetési gyakorlat
modul nem szükséges.

5. Járművezetői gyakorlat

A képzés szükségességét a munkavállalót alkalmazó vasúti társaság dönti el.

ABCD
1.Képzés megnevezéseA képzésben való részvétel feltételeiA képzés témaköreiAjánlott gyakorlatok óraszámban
2.Munkamódszer-átadás- Vezetési gyakorlat vizsgaAz alapvizsgának megfelelő járművön és
infrastruktúrán más járművezető kísérete mellett
végzett járművezetés
50

"

4. melléklet a 7/2018. (VII. 26.) ITM rendelethez

"5. melléklet a 19/2011 (V. 10.) NFM rendelethez

Okmányok

1. Az alapképzéshez tartozó okmányok

1.1. Képzési jelentkezési lap

1.1.1. Tartalmazza:

1.1.1.1. a képzésben részt vevő személyes adatait,

1.1.1.2. a képzésben részt vevővel szerződő vasúti társaság, szervezet adatait,

1.1.1.3. érvényes vasúti alap- és időszakos vizsgáit,

1.1.1.4. a képzés megjelölését.

1.2. Képzési napló

1.2.1. Tartalmazza:

1.2.1.1. A képzés adatait - a képzési program, a képzőszervezet, oktatók névsora az oktatott tantárgy feltüntetésével, a képzés helyszíne, kezdete és vége -,

1.2.1.2. a megtartott elméleti és gyakorlati órák számát a tantárgy és a témák megnevezésével, az oktató aláírását,

1.2.1.3. a képzésben részt vevők névsorát - a felmentett, valamint a mentesített képzésben részt vevők neveit is -, a feleletek, beszámolók, dolgozatok érdemjegyeit képzésben részt vevőnként és tárgyanként, végül azok átlagát,

1.2.1.4. a hiányzásokat és azok pótlásának nyilvántartását.

1.3. A gyakorlati képzés személyi naplója - vasúti járművezető vezetési gyakorlat, valamint önállósító forgalmi képzés esetén -

1.3.1. Tartalmazza:

1.3.1.1. A képzésben részt vevő nevét, a képzés adatait.

1.3.1.2. A gyakorlati foglalkozások időpontját, idejét, helyét, útvonalát, a gyakorlati foglalkozás témáját, az oktató nevét és aláírását, az oktató megjegyzését.

1.3.1.3. A gyakorlati foglalkozások idejének összesítését, valamint az oktatók összegzett véleményét a képzésben részt vevő vizsgára bocsáthatóságáról.

2. Az alapvizsgához tartozó okmányok

2.1. Vizsgajegyzőkönyv

2.1.1. A vizsgajegyzőkönyv tartalmazza a vizsgázó adatait, a vizsga megnevezését, valamint a "megfelelt", "nem felelt meg" vagy "nem jelent meg" minősítést.

2.2. Anyakönyv

2.2.1. A vizsgajegyzőkönyvek adatait, a kiadott vizsgaigazolások sorszámát, a foglalkozástól történő eltiltás és a soron kívüli vizsgára kötelezés tényét az anyakönyvben kell rögzíteni.

2.3. Vizsgaigazolás

2.3.1. A vizsgaeredményről a vizsgaközpont vizsgaigazolást állít ki a vizsgázó részére.

3. Az időszakos oktatáshoz tartozó okmányok

3.1. Oktatási napló

3.1.1. Az oktatott anyagot szakterületenként részletesen, valamint a képzésben részt vevők (a továbbiakban: munkavállalók) névsorát az oktatás megkezdése előtt be kell írni. A munkavállalók - az oktatás befejezése után - aláírásukkal igazolják az oktatáson való részvételüket. Az utolsó aláírást követő sorban az oktató aláírásával záradékolja az oktatási naplót és feltünteti a megjelentek létszámát, valamint kihúzással megjelöli a záradékolás sorát követő üresen maradt sort vagy sorokat. A regisztrált szervezetnek az oktatási naplókat évenként január 1-jétől december 31-ig folytatólagosan kell sorszámoznia. Az oktatási napló eredeti példányát az időszakos oktatásra kötelezett munkavállalókat alkalmazó vasúti társaság, egy másolati példányát a regisztrált szervezet 6 évig köteles megőrizni.

3.2. Az időszakos oktatások személyi adatlapja

3.2.1. Tartalmazza a munkáltató megnevezését, a munkavállaló nevét, munkakörét, az időszakos oktatásokon való megjelenés időpontjait és azon oktatási napló sorszámait, amelyen a munkavállaló aláírásával igazolta az oktatáson való részvételét.

A személyi adatlapot a vasúti társaság köteles vezetni és 6 évig megőrizni.

3.3. A vasúti társaság köteles az időszakos oktatást végző regisztrált szervezetekről nyilvántartást vezetni.

3.3.1. A nyilvántartásnak az alábbi adatokat kell tartalmaznia:

3.3.1.1. a regisztrált szervezet nevét,

3.3.1.2. az oktatási napló sorszámát,

3.3.1.3. az oktatás helyszínét,

3.3.1.4. az oktatás dátumát, időpontját órától-óráig,

3.3.1.5. az oktatás témakörét.

3.3.2. A nyilvántartást a vasúti társaság köteles az oktatási ütemtervében meghatározottakkal összhangban folyamatosan és napra készen vezetni évenként január 1-jétől december 31-ig.

A nyilvántartást a vasúti társaság 6 évig köteles megőrizni.

4. Az időszakos vizsgához tartozó okmányok

4.1. Időszakos vizsgabejelentő

4.1.1. A munkavállaló időszakos vizsgára történő bejelentése.

4.2. Vizsgajegyzőkönyv az időszakos vizsgáról

4.2.1. A vizsgajegyzőkönyv tartalmazza a vizsga megnevezését, a vizsgázó adatait, valamint a vizsgán elért minősítést."

5. melléklet a 7/2018. (VII. 26.) ITM rendelethez

"9. melléklet a 19/2011. (V. 10.) NFM rendelethez

E rendelet hatálya alá tartozó OKJ képzések a vasúti ágazatban

1. Megfeleltetési táblázat OKJ-s végzettség esetén

ABCDE
1.SzintTanulmányi
terület
SorszámOKJ-s végzettségE rendelet 3. melléklet szerinti vizsga
2.5452504Dízelmotoros vasúti jármű
szerelője
• Dízelmozdony kategória modul
• Karbantartó, építő vasúti jármű
3.5452511Vasúti jármű dízelmotor- és
hajtásszerelő
kategória modul
• Keskeny nyomtávolságú
dízelmozdony kategória modul
4.6252102Mozgólépcső ellenőr• Mozgólépcső, mozgójárda
kezelő
5.3352101Mozgólépcső karbantartó-szerelő• Mozgólépcső, mozgójárda
kezelő
6.5484105Vasútforgalmi szolgálattevő• Általános forgalmi
7.5452507Vasúti villamos jármű szerelője• Villamosmozdony kategória
8.5452513Vasúti jármű villamos
rendszereinek szerelője
modul
• Villamos meghajtású elővárosi
vasúti jármű kategória modul
• Villamos meghajtású közúti
vasúti jármű kategória modul
• Villamos meghajtású földalatti
- metró - vasúti jármű kategória
modul
• Villamos meghajtású földalatti
- metró - vasúti jármű
- segédvezető - kategória modul
• Villamos meghajtású
millenniumi földalatti vasúti
jármű kategória modul
• Villamos meghajtású
fogaskerekű vasúti jármű
kategória modul
• Keskeny nyomtávolságú
villamosmozdony kategória
modul
9.5452509Kocsivizsgáló• Kocsivizsgáló

2. Megfeleltetési táblázat munkakörhöz vagy tevékenységhez kapcsolódó végzettség esetén

ABCD
1.Szakközépiskolai ágazatMunkakörhöz vagy tevékenységhez
kapcsolódó végzettség: FEOR-'08 alapján
E rendelet 3. melléklet szerinti vizsga
2.XXI.Közlekedés5231/6 Jegyvizsgáló- Jegyvizsgáló

"

6. melléklet a 7/2018. (VII. 26.) ITM rendelethez

"10. melléklet a 19/2011. (V. 10.) NFM rendelethez

Egyéb vasúti hatósági képzések

1. Kazánbiztosi képzés

2. Veszélyes áruk fuvarozásába bevont vasúti kocsik műszaki vizsgálata képzés

3. Vasútszakmai oktatók pedagógiai, andragógiai továbbképzése

4. Különleges kötöttpályás közlekedési szakmai oktatók pedagógiai, andragógiai továbbképzése

5. Vasúti hatósági vizsgabiztosok pedagógiai, andragógiai továbbképzése

6. Felsőfokú kiegészítő hatósági vasúti jármű vizsgabiztosi képzés

7. Felsőfokú kiegészítő hatósági műhely részterületi vezetői képzés"

7. melléklet a 7/2018. (VII. 26.) ITM rendelethez

"11. melléklet a 19/2011. (V. 10.) NFM rendelethez

Képzési programok jóváhagyásának szempontjai

1. Megfelel a vizsgaközpont által meghatározott és honlapján közzétett formai követelményeknek.

2. Tartalma megfelel az 1. mellékletben meghatározott munkakör betölthetőségének és a feladatkör elláthatóságának. A képzési program tartalmazza:

2.1. a bemeneti feltételeket;

2.2. a képzéssel megszerezhető kompetenciákat;

2.3. a szaktudás elsajátításához szükséges ajánlott és kötelező irodalmat;

2.4. a tanfolyam témaköreit, tantárgyait;

2.5. a témakörökhöz, tantárgyakhoz tartozó óraszámot;

2.6. a képzés során az elmélet és gyakorlat óráinak szétbontását;

2.7. a képzés meghatározott ismeretanyagát;

2.8. a képzés során alkalmazott módszertanokat, eszközöket;

2.9. a képzés során alkalmazott ellenőrző kérdéseket;

2.10. a visszakérdezés módját;

2.11. annak egyértelmű meghatározását, hogy a képzési program mire jogosít;

2.12. a vizsgakérdéseket;

2.13. a vizsga módszertanát;

2.14. a "Megfelelt" minősítésű vizsgára vonatkozó követelményeket;

2.15. a sikertelen vizsgára vonatkozó következményeket;

2.16. a vizsga dokumentációját;

2.17. a különleges tudnivalókat, valamint azok fellelhetőségét;

2.18. a képzéshez kapcsolódó utasítások/rendeletek nevét, számát;

2.19. a vonalismeretre vonatkozó képzési program esetén a szolgálati helyek felsorolását;

2.20. részképzés lehetősége esetén annak ismertetését;

2.21. elővizsga, részvizsga lehetősége esetén annak ismertetését;

2.22. a megengedett hiányzás mértékét;

2.23. a hiányzások pótlásának módját;

2.24. az oktatókkal szemben támasztott követelményeket;

2.25. a kiegészítő témakör és a vasúti közlekedés biztonságával összefüggő témakör elkülönítését.

3. A szükséges dokumentumok csatolása megtörtént.

4. Díjfizetés, valamint az erről szóló dokumentum csatolása megtörtént."

Tartalomjegyzék