Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

793/2021. (XII. 27.) Korm. rendelet

a világörökségi területté jelölés hazai eljárásrendjéről, a világörökségi kezelési tervek tartalmi követelményeiről és elkészítésük rendjéről, a gondnokságokról, valamint a világörökségi területen az államot megillető elővásárlási jogról szóló 335/2019. (XII. 23.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a világörökségről szóló 2011. évi LXXVII. törvény 14. § (1) bekezdés a)-d), f) és g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § A világörökségi területté jelölés hazai eljárásrendjéről, a világörökségi kezelési tervek tartalmi követelményeiről és elkészítésük rendjéről, a gondnokságokról, valamint a világörökségi területen az államot megillető elővásárlási jogról szóló 335/2019. (XII. 23.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 4. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A 2. melléklet szerinti felterjesztési dokumentációt a miniszter a Szakbizottság véleményének kikérésével, a Lechner Tudásközpont Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: Lechner Nonprofit Kft.) közreműködésével készíti elő."

2. § Az R. a következő 1/A. alcímmel egészül ki:

"1/A. Magyar Világörökségi Tanács

6/A. § (1) A Magyar Világörökségi Tanács (a továbbiakban: Tanács) a miniszter Vötv. 6. §-a szerinti, kiemelkedő elméleti és gyakorlati ismeretekkel rendelkező tagokból álló, javaslattevő, véleményező és döntés-előkészítő testülete.

(2) A Tanács elnökből, ügyvezető elnökből, valamint a 7. mellékletben meghatározott 1-1 küldöttből, összesen 24 szavazati joggal rendelkező tagból áll.

(3) A tagok delegálása 4 éves határozott időre szól.

(4) A Tanács elnöke a miniszter, ügyvezető elnöke a miniszter világörökségi, valamint világörökségi várományos területekkel kapcsolatos, a Vötv.-ben, a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvényben és azok végrehajtási rendeleteiben meghatározott feladatok ellátásáért felelős helyettes államtitkár.

6/B. § (1) A Tanács közreműködik a miniszter Vötv. 4. § (2) bekezdésében és 5. §-ában meghatározott feladatainak ellátásában.

(2) A Tanács munkáját az ügyvezető elnök szervezi és koordinálja a Tanács által jóváhagyott ügyrend szerint.

(3) A Tanács szükség szerinti gyakorisággal és a napirend tematikájához igazodó összetételben ülésezik, a döntéseit egyszerű szavazattöbbséggel hozza meg.

(4) Az elnök vagy ügyvezető elnök meghívása alapján a Tanács ülésén tanácskozási joggal bárki részt vehet.

(5) A Tanács titkársági feladatait a miniszter által vezetett minisztérium látja el."

3. § Az R. 8. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A (2) bekezdés b) pontja szerinti szakképzettségnek minősül:

1. okleveles építészmérnök,

2. műemlékvédelmi szakmérnök,

3. okleveles városépítési-városgazdasági szakmérnök,

4. terület- és településfejlesztési menedzser,

5. okleveles tájépítészmérnök,

6. okleveles településmérnök,

7. kulturális örökség-menedzser,

8. tájrendező és kertépítő mérnök,

9. kertészmérnök,

10. erdőmérnök,

11. természetvédelmi mérnök,

12. környezetmérnök,

13. geográfus,

14. okleveles régész,

15. jogász vagy

16. az 1-15. pontban meghatározott szakképzettséggel egyenértékű szakirányú felsőfokú szakképzettség."

4. § Az R. 3. alcíme a következő 12/A. §-sal egészül ki:

"12/A. § A kezelési terv végrehajtását a világörökségi terület épített és természeti értékeinek alapulvételével megalkotott, az építési tevékenységek és egyéb környezetalakítások (a továbbiakban együtt: beavatkozások) tekintetében a kiemelkedő egyetemes érték megőrzését szolgáló javaslatokat és a beavatkozások során követendő jó példákat szöveges és képi megjelenítés formájában összegző, a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 2/A. § (2) bekezdése szerinti, miniszter által közzétett arculati kézikönyv (a továbbiakban: világörökségi arculati kézikönyv) segíti elő. A világörökségi arculati kézikönyv készítése során a világörökségi tervtanács véleményét ki kell kérni."

5. § Az R. a következő 3/A. alcímmel egészül ki:

"3/A. A világörökségi komplex hatásvizsgálati dokumentáció

12/B. § (1) A világörökségi területen eljáró örökségvédelmi hatóság (a továbbiakban: hatóság) a világörökségi helyszín kiemelkedő egyetemes értékét érintő beavatkozás engedélyezési eljárásában világörökségi komplex hatásvizsgálati dokumentáció (a továbbiakban: hatásvizsgálati dokumentáció) készítését írja elő, ha

a) a tervezett beavatkozás kiemelkedő egyetemes értékre gyakorolt hatása a kezelési terv, a kialakult gyakorlat és az eljárás során rendelkezésre bocsátott dokumentáció alapján nem ítélhető meg, illetve

b) a hatások elkerüléséhez, csökkentéséhez vagy ellensúlyozásához szükséges intézkedések köre a rendelkezésre álló adatok alapján nem határozható meg, és

c) a kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 87. § (3) bekezdése szerinti véleménykérésre került sor, és a miniszter a véleményében hatásvizsgálati dokumentáció elkészítését javasolta.

(2) A hatásvizsgálati dokumentációt az engedély iránti kérelmet benyújtónak 30 napon belül kell elkészíttetni és a hatóság részére megküldeni.

(3) A hatóság a beérkezett hatásvizsgálati dokumentációt minden esetben megküldi a miniszter részére.

(4) Ha a hatásvizsgálati dokumentáció hiányos, a hatóság a miniszter véleményében foglaltak figyelembevételével 15 napon belül 10 napos határidő tűzésével hiánypótlásra hívja fel a kérelmezőt.

12/C. § Egyes beavatkozások engedélyezését jogszabály hatásvizsgálati dokumentáció készítéséhez kötheti.

12/D. § (1) A hatásvizsgálati dokumentációt a 8. melléklet szerinti tartalommal, a Műemlékek és Műemlékhelyszínek Nemzetközi Tanácsa (a továbbiakban: ICOMOS) www.vilagorokseg.e-epites.hu honlapon közzétett útmutatója alapján kell elkészíteni.

(2) A hatásvizsgálati dokumentációhoz mellékelni kell a földmérési és térképészeti tevékenységről szóló 2012. évi XLVI. törvény szerinti állami alapadatok adatbázisainak felhasználásával, térbeli mérések nagy pontosságú elvégzésére alkalmas térinformatikai szoftverben és EOV koordinátarendszerben elkészített láthatósági hatásvizsgálatot, amely a megvalósítani tervezett beavatkozást a már létező terepi objektumokat is feltüntető, előre meghatározott nézőpontokból, szemmagasságból felvett, nappali és éjszakai fényviszonyokat egyaránt bemutató, fotorealisztikus látványképek alapján értékeli.

(3) A hatásvizsgálati dokumentáció készítőjének vagy a vele munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló személynek meg kell felelnie a 8. § (2) és (3) bekezdésében foglalt feltételeknek.

12/E. § (1) A 12/B. §-ban meghatározott hatásvizsgálati dokumentációt a beruházó az engedélyezési eljárást megelőzően is elkészíttetheti. Az előzetesen elkészített és 6 hónapnál nem régebbi hatásvizsgálati dokumentációt a hatóság az eljárása során figyelembe veszi, ha az a jogszabályi követelményeknek megfelel, és a vizsgált területen a dokumentáció megállapításait befolyásoló más beavatkozás az elkészítése óta nem történt.

(2) Indokolt esetben, így különösen ha a Világörökség Bizottság az adott világörökségi helyszín tekintetében állapotmegőrzési jelentés benyújtását írta elő, a hatásvizsgálati dokumentációt a miniszter is elkészítheti, amelynek során az érintettek együttműködni kötelesek.

12/F. § A hatásvizsgálati dokumentációt a miniszter a Központ részére küldendő jelentésekben és adatszolgáltatások során felhasználhatja."

6. § (1) Az R. 14. § k) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A világörökségi gondnokság a Vötv. 7. §-ában meghatározott feladatai keretében)

"k) együttműködik a világörökségi helyszín kiemelkedő egyetemes értékének megőrzésével, bemutatásával, valamint a terület turizmusának fejlesztésével foglalkozó szervezetekkel;"

(2) Az R. 14. §-a a következő m) ponttal egészül ki:

(A világörökségi gondnokság a Vötv. 7. §-ában meghatározott feladatai keretében)

"m) közreműködik a világörökségi tervtanács munkájában."

7. § Az R. 17. § (1) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A Lechner Tudásközpont a www.e-epites.hu honlapon közzéteszi)

"b) a világörökségi terület kezelési tervét megállapító kormányrendeletet, valamint az annak végrehajtását elősegítő világörökségi arculati kézikönyvet,"

8. § Az R. 20. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az (1) bekezdés szerinti megkeresés megérkezettnek minősül a miniszter által vezetett minisztérium központi iktatórendszerében történő érkeztetéssel. A határidő számításának kezdőnapjáról az illetékes minisztérium elektronikus úton a tulajdonosnak vagy képviselőjének tájékoztatást küld"

9. § (1) Az R. az 1. melléklet szerinti 7. melléklettel egészül ki.

(2) Az R. a 2. melléklet szerinti 8. melléklettel egészül ki.

10. § Az R.

1. 3. § (1) bekezdésében az "az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságáról szóló kormányrendeletben meghatározott testületnek (a továbbiakban: Szakbizottság)" szövegrész helyébe az "a miniszter a világörökségről szóló 2011. évi LXXVII. törvény (a továbbiakban: Vötv.) 6. §-a szerinti, 1/A. alcím alatt meghatározott tanácsadó testületének (az alcím vonatkozásában a továbbiakban: testület)" szöveg,

2. 3. § (2) bekezdésében a "Szakbizottság feladata a világörökségről szóló 2011. évi LXXVII. törvény (a továbbiakban: Vötv.)" szövegrész helyébe a "testület feladata a Vötv." szöveg,

3. 3. § (3) bekezdésében a "Szakbizottság" szövegrész helyébe a "testület" szöveg,

4. 3. § (4) bekezdésében a "Szakbizottság" szövegrész helyébe a "testület" szöveg,

5. 3. § (6) bekezdésében a "Szakbizottság" szövegrész helyébe a "testület" szöveg,

6. 4. § (1) bekezdésében a "Szakbizottság" szövegrész helyébe a "testület" szöveg,

7. 4. § (4) bekezdésében a "Szakbizottság" szövegrész helyébe a "testület" szöveg,

8. 6. § (1) bekezdés d) pontjában a "Vötv. 4. § (2) bekezdés l) pontja" szövegrész helyébe a "Vötv. 4. § (2) bekezdés m) pontja" szöveg,

9. 7. § (4) bekezdésében a "Szakbizottság" szövegrész helyébe a "Tanács" szöveg,

10. 8. § (6) bekezdés h) pontjában a "Szakbizottságot" szövegrész helyébe a "Tanácsot" szöveg,

11. 14. § e) pontjában a "kihat" szövegrész helyébe a "hatással lehet" szöveg,

12. 17. § (1) bekezdésében a "Tudásközpont" szövegrész helyébe a "Nonprofit Kft." szöveg és a "www.e-epites.hu" szövegrész helyébe a "vilagorokseg.e-epites.hu" szöveg,

13. 17. § (2) bekezdésében a "Tudásközpont" szövegrész helyébe a "Nonprofit Kft." szöveg,

14. 18. § (1) bekezdésében a "Vötv. 4. § (2) bekezdés l) pontja" szövegrész helyébe a "Vötv. 4. § (2) bekezdés m) pontja" szöveg,

15. 22. § (1) bekezdésében a "2021. december 31-ig" szövegrész helyébe a "2023. december 31-ig" szöveg,

16. 22. § (2) bekezdésében a "Vötv. 4. § (2) bekezdés l) pontja szerinti nyilvántartásban, 2022. december 31-ig" szövegrész helyébe a "Világörökségi Várományos Helyszínek Jegyzékében, 2023. december 31-ig" szöveg,

17. 5. mellékletében foglalt táblázat A:5 mezőjében az "Ófalu" szövegrész helyébe az "ófalu" szöveg

lép.

11. § Hatályát veszti az R.

a) 8. § (6) bekezdés g) pontjában a "Tájegységi" szövegrész,

b) 15. § (2) bekezdése.

12. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) A 2. §, a 9. § (1) bekezdése, a 10. § 1-7., 9. és 10. pontja, valamint az 1. melléklet 2022. január 1-jén lép hatályba.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

1. melléklet a 793/2021. (XII. 27.) Korm. rendelethez

"7. melléklet a 335/2019. (XII. 23.) Korm. rendelethez

A Tanácsba tagot delegáló személyek és szervezetek

1. a kulturális örökség védelméért felelős miniszter,

2. az építésügyi szabályozásért és építéshatósági ügyekért felelős miniszter,

3. a településfejlesztésért és településrendezésért felelős miniszter,

4. az agrárpolitikáért felelős miniszter,

5. a természetvédelemért felelős miniszter,

6. a köznevelési oktatásért felelős miniszter,

7. a külpolitikáért felelős miniszter,

8. a turizmusért felelős miniszter

9. a kultúráért felelős miniszter,

10. az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság,

11. az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság,

12. az IUCN Magyar Nemzeti Bizottság,

13. a Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata,

14. a Magyar Tudományos Akadémia,

15. a világörökségi gondnokság"

2. melléklet a 793/2021. (XII. 27.) Korm. rendelethez

"8. melléklet a 335/2019. (XII. 23.) Korm. rendelethez

A hatásvizsgálati dokumentáció tartalmi követelményei

1. Áttekintés (a tervezési terület alapadatai, jelentősége, funkciója, a tervezett beavatkozás rövid ismertetése, a hatásvizsgálat eredménye),

2. Módszertan ismertetése (adatforrások, elvégzett vizsgálatok, a hatásvizsgálat módszertana),

3. A helyszín bemutatása (a kiemelkedő egyetemes érték és az azt hordozó attribútumok, a tervezett beavatkozással érintett helyszín, épületek és környezet: történeti bemutatás és a jelenlegi állapot),

4. A tervezett beavatkozás bemutatása,

5. A tervezett beavatkozás összhatásának ismertetése és értékelése,

6. A hatások elkerülése, csökkentése vagy ellensúlyozása érdekében meghozott intézkedések, hatáscsökkentési javaslatok bemutatása,

7. Összegzés és következtetések,

8. Felhasznált irodalom,

9. Mellékletek."

Tartalomjegyzék