416/2022. (X. 26.) Korm. rendelet

a beruházás ösztönzési célelőirányzat felhasználásáról szóló 210/2014. (VIII. 27.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány az Alaptörvény 15. cikk (3) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § A beruházás ösztönzési célelőirányzat felhasználásáról szóló 210/2014. (VIII. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 2. § (1) bekezdése a következő d)-f) ponttal egészül ki:

[E rendelet alapján]

"d) az általános csoportmentességi rendelet 38. cikke szerinti energiahatékonysági intézkedésekhez nyújtott beruházási,

e) az általános csoportmentességi rendelet 41. cikke szerinti megújuló energia támogatására irányuló beruházási,

f) az Európai Bizottságnak az "Állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes válságkezelési keret a gazdaságnak Oroszország Ukrajna elleni agresszióját követő támogatása céljából" című, 2022/C 131 I/01 számú közleménye (a továbbiakban: közlemény) 2.1. szakaszában, valamint az Európai Bizottság vonatkozó támogatási programot jóváhagyó és az azt módosító határozataiban foglalt feltételek szerinti korlátozott összegű"

[támogatás (a továbbiakban: támogatás) a Kormány egyedi döntésével nyújtható.]

2. § (1) A Rendelet 3. §-a a következő 11a. ponttal egészül ki:

(E rendelet alkalmazásában)

"11a. energiahatékonysági beruházás megkezdése: egy tárgyi eszköz vagy a kivitelezési munkák megrendelésére irányuló első visszavonhatatlan kötelezettségvállalás időpontja, azzal, hogy nem minősül megkezdett beruházásnak, ha a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtása előtt rendelkezik a beruházás helyszínére szóló energetikai audittal, beruházási műszaki vagy kiviteli tervvel vagy a beruházás megvalósításához szükséges előzetes engedélyekkel;"

(2) A Rendelet 3. §-a a következő 11b. ponttal egészül ki:

(E rendelet alkalmazásában)

"11b. energetikai audit: az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény 15/A. § (1) bekezdése szerinti energetikai audit;"

(3) A Rendelet 3. §-a a következő 18a. ponttal egészül ki:

(E rendelet alkalmazásában)

"18a. megújuló energia termelési beruházás megkezdése: egy tárgyi eszköz vagy a kivitelezési munkák megrendelésére irányuló első visszavonhatatlan kötelezettségvállalás időpontja, azzal, hogy nem minősül megkezdett beruházásnak, ha a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtása előtt rendelkezik beruházási műszaki vagy kiviteli tervvel vagy a beruházás megvalósításához szükséges előzetes engedélyekkel;"

3. § A Rendelet a következő IV/B-IV/D. fejezettel egészül ki:

"IV/B. FEJEZET

AZ ENERGIAHATÉKONYSÁGI BERUHÁZÁSI TÁMOGATÁSRA VONATKOZÓ SPECIÁLIS RENDELKEZÉSEK

26/Q. § Az e rendeletben foglaltakat az energiahatékonysági beruházási támogatás esetében az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

15/L. Az energiahatékonysági beruházási támogatásban részesíthetők köre, az energiahatékonysági beruházási támogatás területi hatálya

26/R. § (1) Az energiahatékonysági beruházási támogatás (e fejezet alkalmazásában a továbbiakban: támogatás) Magyarországon székhellyel, fiókteleppel vagy telephellyel rendelkező, olyan nagyvállalkozásnak minősülő gazdasági társaság részére nyújtható, amely a 26/Z. § (2) bekezdése szerinti regisztrációkor legalább egy lezárt üzleti évvel rendelkezik.

(2) A támogatás Magyarország egész területén igénybe vehető.

15/M. A támogatható tevékenységek köre

26/S. § (1) A támogatás kizárólag a 2. mellékletben meghatározott tevékenységekhez kapcsolódó, egyetlen gazdasági társaság által megvalósítandó beruházáshoz nyújtható.

(2) Az Ávr. 81. §-ában meghatározottakon túl nem nyújtható támogatás a 26/D. § (1) bekezdésében foglalt esetekben.

(3) Nem nyújtható támogatás az általános csoportmentességi rendelet 38. cikk (2) bekezdése szerinti esetben, ha a beruházás végrehajtásának célja már elfogadott - ideértve a még hatályba nem lépett - uniós szabványoknak való megfelelés.

15/N. Az energiahatékonysági beruházási támogatás célja és szempontrendszere

26/T. § A támogatás a magasabb energiahatékonysági szint elérése érdekében végrehajtott, a 2. mellékletben szereplő tevékenységekhez kapcsolódó beruházásokhoz vehető igénybe.

26/U. § A támogató a támogatás összegét az alábbi főbb szempontok figyelembevételével állapítja meg:

a) a beruházás iparága,

b) a megtartott munkahelyek száma,

c) a kedvezményezett energiafelhasználásának és árbevételének egymáshoz viszonyított mértéke,

d) a beruházás megvalósításával elérni tervezett éves végső energiamegtakarítás mértéke, amit az energiahatékonyságról szóló törvény végrehajtásáról szóló 122/2015. (V. 26.) Korm. rendelet 6. mellékletében foglalt átváltási tényezők és 7. melléklet 1. és 2. pontjában foglalt számítási elvek figyelembevételével kell megállapítani,

e) az energiaköltségek átháríthatóságának lehetősége,

f) a beruházás helyszíne,

g) a kedvezményezett vállalat nemzetgazdasági jelentősége.

15/O. Az energiahatékonysági beruházási támogatás mértéke

26/V. § (1) A támogatási intenzitás nem haladhatja meg az elszámolható költségek 45%-át, Budapesten a 30%-át.

(2) A támogatási intenzitás kiszámítása során valamennyi felhasznált számadatot az adók vagy egyéb illetékek levonása előtt kell figyelembe venni.

(3) A támogatás mértéke egy - 26/Z. § (2) bekezdése szerinti - regisztrációs időszakban nem haladhatja meg kedvezményezettenként a 15 millió eurónak megfelelő forintösszeget, azzal, hogy a támogatás mértékének megállapításakor a IV/C. és a IV/D. fejezet alapján megítélt támogatás mértékét is bele kell számítani.

(4) A (3) bekezdésben foglaltak figyelembevételével meghatározott összeg forintra történő átszámítása során a támogatási kérelem benyújtását megelőző hónap utolsó munkanapján érvényes, a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hivatalos devizaárfolyamot kell figyelembe venni.

15/P. Az elszámolható költségek köre

26/W. § (1) A támogatás keretében kizárólag az alábbi kategóriákba tartozó, a magasabb energiahatékonysági szint eléréséhez közvetlenül kapcsolódó, az Sztv. 47-51. §-ában és az IAS 16, valamint az IAS 38 standardban meghatározott költségek számolhatók el:

a) meglévő épület energiahatékonyságának növelését célzó épületszigetelési munkák költsége,

b) egyéb energiahatékonysági célokat szolgáló, eszközcserére vagy eszközkorszerűsítésre irányuló beruházás esetén a beruházás költségeinek és egy azonos funkciójú, de alacsonyabb energiahatékonyságú beruházás költségeinek különbsége.

(2) A támogatás keretében csak az irányadó energetikai és műszaki szabványoknak, valamint hatályos jogszabályoknak megfelelő beruházáshoz kapcsolódó eszközök költségei vehetők figyelembe elszámolható költségként.

(3) Nem minősül elszámolható költségnek

a) a 18. § (2) bekezdésében felsorolt költség,

b) az ingatlanvásárlás költsége,

c) a beruházás megkezdése előtt felmerült költség,

d) a saját kivitelezésben, a kedvezményezett által gyártott eszközök felhasználásával készült beruházás költségei,

e) közúti forgalomban való részvételre alkalmas járművek beszerzése vagy átalakítása, ideértve a telekhatáron belüli árumozgatás céljára használt járműveket is,

f) bérleti vagy lízingköltségek.

(4) A támogatás alapja a beruházás ÁFA nélkül számított nettó összköltsége.

(5) A támogatott beruházás kapcsán beszerzett eszköznek számviteli szempontból újnak kell lennie, valamint az egy vállalatcsoporton belülről beszerzett új eszközök esetén az elszámolható költség alapja nem haladhatja meg az eladó könyveiben nyilvántartott összeget.

15/Q. Az energiahatékonysági beruházási támogatás nyújtásának feltételei

26/X. § (1) A beruházás időtartama nem haladhatja meg a 24 hónapot, azzal, hogy indokolt esetben a kedvezményezett kérelmére ezt a támogató további 12 hónappal meghosszabbíthatja.

(2) A támogatás feltétele, hogy a kedvezményezett

a) legalább 500 ezer eurónak megfelelő forintösszegű beruházást valósítson meg, azzal, hogy e feltétel akkor is teljesül, ha

aa) az e fejezet és a IV/C. fejezet,

ab) az e fejezet és a IV/D. fejezet vagy

ac) az e fejezet, a IV/C. fejezet és a IV/D. fejezet

szerinti támogatást a kedvezményezett egyidejűleg igényli, és a tervezett beruházásainak összköltsége eléri az 500 ezer eurónak megfelelő forintösszeget,

b) a beruházás befejezését követő üzleti évben a 2022. évi átlagos állományi létszámának legalább 90%-át fenntartsa,

c) a beruházás befejezését követő üzleti évben a támogatott eszközöket fenntartsa és a könyveiben szerepeltesse.

(3) A kedvezményezett tudomásul veszi azt, hogy a támogató előírhatja a kedvezményezett számára a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (a továbbiakban: MEKH) felé történő beszámolási kötelezettséget. 26/Y. § (1) Azonos vagy részben azonos azonosítható elszámolható költségek esetében a támogatás más, helyi, regionális, államháztartási vagy európai uniós forrásból származó állami támogatással halmozható - a készpénztámogatás kivételével -, ha az nem vezet a csoportmentességi rendeletekben vagy az Európai Bizottság jóváhagyó határozatában meghatározott legmagasabb támogatási intenzitás túllépéséhez.

(2) A támogatás különböző azonosítható elszámolható költségek esetében halmozható más, helyi, regionális, államháztartási vagy uniós forrásból származó állami támogatással.

15/R. Az energiahatékonysági beruházási támogatás igénylése és a támogatási döntés

26/Z. § (1) A támogatást kizárólag jogi személyenként lehet igényelni a lebonyolító szerv részére megküldött, cégszerűen aláírt támogatási kérelem benyújtásával.

(2) Támogatási kérelmet csak az nyújthat be, aki a lebonyolító szerv által működtetett online felületen sikeresen regisztrált az ott feltüntetett adatok megadásával. Egy regisztrációs időszak a regisztráció megnyitásától annak felfüggesztéséig tart. A támogatási kérelem benyújtására legkésőbb a regisztráció napját követő négy hónapig van lehetőség, ha a támogatás nyújtásának feltételei még fennállnak. A sikeres regisztráció nem jelenti a támogatási feltételeknek történő megfelelést és nem minősül támogatási döntésnek.

(3) A támogatási kérelem különösen a következő adatokat tartalmazza:

a) a vállalkozás neve, székhelye és telephelyei, mérete, adószáma, cégjegyzékszáma és szöveges bemutatása,

b) a beruházás ismertetése, kezdetének és befejezésének tervezett időpontja,

c) a beruházás helyszíne,

d) az elszámolható költségek jegyzéke,

e) az igényelt támogatás mértéke,

f) a tervezett beruházás szöveges bemutatása,

g) a kedvezményezett nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy igényelt-e azonos elszámolható költségek vonatkozásában más állami támogatást,

h) a megtartott munkahelyek száma,

i) a társaság legutolsó üzleti éve szerinti árbevétele és

j) a vállalkozás nyilatkozata arról, hogy a saját forrás rendelkezésre áll-e.

(4) A támogatási kérelemhez mellékelni kell

a) a beruházás megkezdését megelőző állapotot rögzítő, a beruházással érintett helyszínről és a tervezett beruházásról készült energetikai auditot és a támogatási kérelem mellékletét képező igazolást, melyeket a MEKH által vezetett energetikai auditorok vagy auditáló szervezetek névjegyzékében szereplő személy állít ki,

b) meglévő gyártóeszköz vagy technológia energiahatékonysági célú cseréje vagy korszerűsítése esetén pedig műszaki szakvéleményt vagy az a) pont szerinti energetikai auditot.

(5) A támogatási eljárásban a kérelmező a lebonyolító szerv rendelkezésére bocsátja a támogatáshoz szükséges valamennyi adat, tény és információ igazolásához szükséges okiratot és dokumentumot.

26/ZA. § (1) A támogatási kérelmet a lebonyolító szerv megvizsgálja, és nem megfelelő vagy hiányos benyújtás esetén egy alkalommal hiánypótlásra hívja fel a kérelmezőt.

(2) A lebonyolító szerv szakmai javaslata alapján a támogató dönt a támogatás mértékéről, melyet feltételes támogatási ajánlat vagy elutasító döntés formájában a lebonyolító szerv megküld a kérelmező részére. A feltételes támogatási ajánlat nem minősül kötelezettségvállalásnak.

(3) Ha a kérelmező a feltételes támogatási ajánlatban meghatározott határidőig azt írásban nem fogadja el, az ajánlat érvényessége megszűnik, a támogatási folyamat pedig lezárul.

(4) A támogatási szerződés megkötésére az ajánlat elfogadását és a kormány egyedi határozatát követően kerül sor.

(5) A támogatási szerződés az abban foglalt felfüggesztő feltételek teljesítésének napján lép hatályba.

(6) A támogatásra vonatkozó közérdekű adatoknak a jogszabályi előírásoknak megfelelő nyilvánosságra hozataláról - ideértve különösen az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény szerinti, a támogatási szerződésnek az üzleti titok és a személyes adatok tiszteletben tartásával történő hozzáférhetővé tételére vonatkozó kötelezettséget - a támogató gondoskodik.

15/S. Az energiahatékonysági beruházási támogatás biztosítékai

26/ZB. § A kedvezményezett az Ávr. 84. § (2) bekezdés a) pontja szerinti biztosíték rendelkezésre bocsátására köteles.

15/T. Az energiahatékonysági beruházási támogatás folyósítása

26/ZC. § (1) A támogatást - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - az elszámolható költségek felmerülése alapján utólag, teljesítésarányosan, forintban kell kifizetni.

(2) A támogatási szerződés hatálybalépését követően a kedvezményezett a támogatás 50%-ának megfelelő összegű előlegre jogosult.

(3) A támogatás kifizetésének ütemezését a támogatási szerződés határozza meg.

15/U. Beszámolás, visszakövetelés

26/ZD. § (1) A kedvezményezett kizárólag a támogatott tevékenység időtartama alatt felmerült költségeket számolhatja el.

(2) A beruházás költsége elkülönítetten nyilvántartott és az elszámolható költségeket részletesen tartalmazó számviteli bizonylatok alapján számolható el.

(3) A támogatási szerződésben kell rendelkezni a kedvezményezett rendeltetésszerű támogatás-felhasználásról szóló beszámolási és bejelentési kötelezettségeiről, valamint a beszámolók benyújtásának határidőiről.

(4) A beszámoló a támogatási szerződésben meghatározott feltételeknek megfelelően tartalmazza a befejezett beruházás műszaki, szakmai és pénzügyi adatait és a benyújtandó mellékleteket. A beszámolóhoz mellékelni kell a beruházás befejezését követő állapotot rögzítő, a MEKH által vezetett energetikai auditorok vagy auditáló szervezetek névjegyzékében szereplő személy által kiállított energetikai auditot és a támogatási kérelem mellékletét képező igazolást, kivéve, ha a beruházás tárgya meglévő gyártóeszköz vagy technológia energiahatékonysági célú cseréje vagy korszerűsítése volt, melyet a támogatási kérelem benyújtásakor műszaki szakvéleménnyel igazolt a kedvezményezett.

26/ZE. § (1) Ha a munkahelyfenntartás, az energiamegtakarítás vagy a beruházás nem vagy csak részben a támogatási szerződésben foglaltak szerint valósul meg, a támogató az e rendeletben vagy a támogatási szerződésben meghatározottak szerint jogosult a támogatási szerződéstől elállni, vagy a támogatás részleges vagy teljes visszafizetését elrendelni, és amennyiben annak feltételei fennállnak, a kedvezményezett visszafizetésre irányuló eredménytelen felszólítását követően a támogatási szerződés szerinti biztosítékokat érvényesíteni.

(2) A támogató elállhat a támogatási szerződéstől, ha

a) a kedvezményezett a támogatói döntést érdemben befolyásoló valótlan, hamis adatot szolgáltatott a támogatási igény benyújtásakor, vagy utólagosan olyan körülmény áll be, mely alapján nem lett volna jogosult támogatásra,

b) a kedvezményezett részéről nyújtott biztosíték megszűnik, illetve megsemmisül, vagy értéke számottevően csökken, és a kedvezményezett a támogató írásbeli felszólítása ellenére sem gondoskodik új biztosíték nyújtásáról,

c) a kedvezményezett a támogatási szerződés megkötésének feltételeként nyújtott nyilatkozatokat visszavonja, illetve a támogatási szerződés módosításával egyidejűleg a módosítással érintett nyilatkozatokat a támogató írásbeli felszólítása ellenére nem teszi meg,

d) a kedvezményezett a 26/X. § (2) bekezdésében meghatározott kötelezettségét nem teljesíti,

e) a kedvezményezett a támogató írásbeli felszólítása ellenére sem nyújtja be a támogatási szerződés szerinti ütemezésnek megfelelő beszámolót.

(3) A támogatási szerződés a (2) bekezdésben meghatározottakon túl, a támogatási szerződés megszegése esetén alkalmazandó egyéb jogkövetkezményeket, illetve további elállási okokat is meghatározhat. A támogatási szerződésben felmondási ok nem határozható meg.

(4) A kedvezményezett a támogatási szerződéstől annak hatálya alatt bármikor indokolás nélkül elállhat, ebben az esetben azonban köteles a számára folyósított támogatásnak a jogszabályban vagy a támogatási szerződésben meghatározott kamattal megnövelt összegét a támogatónak visszafizetni.

IV/C. FEJEZET

A MEGÚJULÓ ENERGIA TERMELÉSI BERUHÁZÁSI TÁMOGATÁSRA VONATKOZÓ SPECIÁLIS RENDELKEZÉSEK

26/ZF. § Az e rendeletben foglaltakat a megújuló energia termelési beruházási támogatás esetében az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

15/V. A megújuló energia termelési beruházási támogatásban részesíthetők köre, a megújuló energia termelési beruházási támogatás területi hatálya

26/ZG. § (1) A megújuló energiatermelési beruházási támogatás (e fejezet alkalmazásában a továbbiakban: támogatás) Magyarországon székhellyel, fiókteleppel vagy telephellyel rendelkező olyan nagyvállalkozásnak minősülő gazdasági társaság részére nyújtható, amely a 26/ZO. § (2) bekezdése szerinti regisztrációkor legalább egy lezárt üzleti évvel rendelkezik.

(2) A támogatás Magyarország egész területén igénybe vehető.

15/W. A támogatható tevékenységek köre

26/ZH. § (1) A támogatás kizárólag a 2. mellékletben meghatározott tevékenységhez kapcsolódó, egyetlen gazdasági társaság által megvalósítandó beruházáshoz nyújtható.

(2) Az Ávr. 81. §-ában meghatározottakon túl nem nyújtható támogatás a 26/D. § (1) bekezdésében foglalt esetekben.

(3) Nem nyújtható támogatás

a) ellátási vagy bekeverési kötelezettség hatálya alatt álló bioüzemanyagokhoz,

b) a 2000/60/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben meghatározott feltételeket nem teljesítő vízerőművekhez, valamint

c) az általános csoportmentességi rendelet 41. cikkében meghatározott kizárt esetekben.

15/X. A megújuló energia termelési beruházási támogatás célja és szempontrendszere

26/ZI. § A támogatás megújuló energia termelésére, vagy megújuló energia termelésére és tárolására irányuló, a 2. mellékletben szereplő tevékenységekhez kapcsolódó beruházásokhoz vehető igénybe.

26/ZJ. § A támogató a támogatás összegét az alábbi szempontok figyelembevételével állapítja meg:

a) a beruházás iparága,

b) a megtartott munkahelyek száma,

c) a kedvezményezett energiafelhasználásának és árbevételének egymáshoz viszonyított mértéke,

d) az energiaköltségek átháríthatóságának lehetősége,

e) a beruházás helyszíne és az, hogy a beruházás helyszíne azonos-e az energiafelhasználás helyszínével,

f) a megújuló energiatermelő technológia időjárás-függősége,

g) a beruházáshoz kapcsolódik-e energiahatékonysági beruházás,

h) a beruházás megvalósításával mekkora részét fedezi a vállalkozás a saját energiaigényének,

i) a kedvezményezett vállalat nemzetgazdasági jelentősége.

15/Y. A megújuló energiatermelési beruházási támogatás mértéke

26/ZK. § (1) A támogatási intenzitás nem haladhatja meg az elszámolható költségek 45%-át, Budapesten a 30%-át.

(2) A támogatási intenzitás kiszámítása során valamennyi felhasznált számadatot az adók vagy egyéb illetékek levonása előtt kell figyelembe venni.

(3) A támogatás mértéke egy - 26/ZO. § (2) bekezdése szerinti - regisztrációs időszakban nem haladhatja meg kedvezményezettenként a 15 millió eurónak megfelelő forintösszeget, azzal, hogy a támogatás mértékének megállapításakor a IV/B. és a IV/D. fejezet alapján megítélt támogatás mértékét is bele kell számítani.

(4) A (3) bekezdésben foglaltak figyelembevételével meghatározott összeg forintra történő átszámítása során a támogatási kérelem benyújtását megelőző hónap utolsó munkanapján érvényes, a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hivatalos devizaárfolyamot kell figyelembe venni.

15/Z. Az elszámolható költségek köre

26/ZL. § (1) A támogatás keretében kizárólag megújuló energia termeléséhez, vagy megújuló energia termeléséhez és tárolásához közvetlenül kapcsolódó, az Sztv. 47-51. §-ában és az IAS 16, valamint az IAS 38 standardban meghatározott költségek számolhatók el.

(2) A támogatott beruházás által megtermelt energia mennyisége nem lépheti túl a beruházás üzembe helyezésekor számított önellátáshoz szükséges mértéket, figyelemmel a (4) bekezdés g) pontjára.

(3) A támogatás keretében csak az irányadó energetikai és műszaki szabványoknak, valamint hatályos jogszabályoknak megfelelő beruházáshoz kapcsolódó eszközök költségei vehetők figyelembe elszámolható költségként.

(4) Nem minősül elszámolható költségnek

a) a 18. § (2) bekezdésében felsorolt költség - ide nem értve a 18. § (2) bekezdés 27. pontját -,

b) az ingatlanvásárlás költsége,

c) a beruházás megkezdése előtt felmerült költség,

d) a saját kivitelezésben, a kedvezményezett által gyártott eszközök felhasználásával készült beruházás költségei,

e) a közúti forgalomban való részvételre alkalmas járművek beszerzése vagy átalakítása, ideértve a telekhatáron belüli árumozgatás céljára használt járműveket is,

f) a bérleti vagy lízing költségek,

g) az önellátást meghaladó mértékű energiatermelő beruházás arányos költsége.

(5) A támogatás alapja a beruházás ÁFA nélkül számított nettó összköltsége.

(6) A támogatott beruházás kapcsán beszerzett eszköznek számviteli szempontból újnak kell lennie, és az egy vállalatcsoporton belülről beszerzett új eszközök esetén az elszámolható költség alapja nem haladhatja meg az eladó könyveiben nyilvántartott összeget.

15/ZA. A megújuló energiatermelési beruházási támogatás nyújtásának feltételei

26/ZM. § (1) A beruházás időtartama nem haladhatja meg a 24 hónapot, azzal, hogy indokolt esetben a kedvezményezett kérelmére ezt a támogató további 12 hónappal meghosszabbíthatja.

(2) A támogatás feltétele, hogy a kedvezményezett

a) legalább 500 ezer eurónak megfelelő forintösszegű beruházást valósítson meg, azzal, hogy e feltétel akkor is teljesül, ha

aa) e fejezet és a IV/B. fejezet,

ab) e fejezet és a IV/D. fejezet vagy

ac) e fejezet, a IV/B. fejezet és a IV/D. fejezet

szerinti támogatást a kedvezményezett egyidejűleg igényli, és a tervezett beruházásainak összköltsége eléri az 500 ezer eurónak megfelelő forintösszeget,

b) a beruházás befejezését követő üzleti évben a 2022. évi átlagos állományi létszámának legalább 90%-át fenntartsa, és

c) a beruházás befejezését követő üzleti évben a támogatott eszközöket fenntartsa, és a könyveiben szerepeltesse.

(3) A kedvezményezettnek a támogatási szerződésben nyilatkozik, hogy tudomásul veszi azt, hogy a támogató előírhatja a kedvezményezett számára a MEKH felé történő beszámolási kötelezettséget.

26/ZN. § (1) Azonos vagy részben azonos azonosítható elszámolható költségek esetében a támogatás más, helyi, regionális, államháztartási vagy európai uniós forrásból származó állami támogatással halmozható - a készpénztámogatás kivételével -, ha az nem vezet a csoportmentességi rendeletekben vagy az Európai Bizottság jóváhagyó határozatában meghatározott legmagasabb támogatási intenzitás túllépéséhez.

(2) A támogatás különböző azonosítható elszámolható költségek esetében halmozható más, helyi, regionális, államháztartási vagy uniós forrásból származó állami támogatással.

15/ZB. A megújuló energia termelési beruházási támogatás igénylése és a támogatási döntés

26/ZO. § (1) A támogatás kizárólag jogi személyenként igényelhető a lebonyolító szerv részére megküldött, cégszerűen aláírt támogatási kérelem benyújtásával.

(2) A támogatási kérelem benyújtására az jogosult, aki a lebonyolító szerv által működtetett online felületen sikeresen regisztrált az ott feltüntetett adatok megadásával. Egy regisztrációs időszak a regisztráció megnyitásától annak felfüggesztéséig tart. A támogatási kérelem benyújtására legkésőbb a regisztráció napját követő négy hónapig van lehetőség, ha a támogatás nyújtásának feltételei még fennállnak. A sikeres regisztráció nem jelenti a támogatási feltételeknek történő megfelelést, és nem minősül támogatási döntésnek.

(3) A támogatási kérelem különösen a következő adatokat tartalmazza:

a) a vállalkozás neve, székhelye és telephelyei, mérete, adószáma, cégjegyzékszáma és szöveges bemutatása,

b) a beruházás ismertetése, kezdetének és befejezésének tervezett időpontja,

c) a beruházás helyszíne és az energiafelhasználásának helyszíne,

d) az elszámolható költségek jegyzéke,

e) az igényelt támogatás mértéke,

f) a tervezett beruházás szöveges bemutatása,

g) a kedvezményezett nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy igényelt-e azonos elszámolható költségek vonatkozásában más állami támogatást,

h) a megtartott munkahelyek száma,

i) a vállalkozás legutolsó üzleti éve szerinti árbevétele, és

j) a vállalkozás nyilatkozata arról, hogy a saját forrás rendelkezésre áll-e.

(4) A támogatási kérelemhez mellékelni kell a tervezett beruházásnak a Magyar Mérnöki Kamara megfelelő tagozatában tagsággal rendelkező személy által készített műszaki tervet tartalmazó, érvényes kivitelezői árajánlatot. A műszaki tervnek ki kell térnie arra is, hogy az energiatermelő beruházás és a fogyasztási hely közötti elektromos kapcsolat megfelelően biztosítható-e.

(5) A támogatási eljárásban a kérelmező a lebonyolító szerv rendelkezésére bocsátja a támogatáshoz szükséges valamennyi adat, tény és információ igazolásához szükséges okiratot és dokumentumot.

26/ZP. § (1) A támogatási kérelmet a lebonyolító szerv megvizsgálja, és nem megfelelő vagy hiányos benyújtás esetén egy alkalommal hiánypótlásra hívja fel a kérelmezőt.

(2) A lebonyolító szerv szakmai javaslata alapján a támogató dönt a támogatás mértékéről, melyet feltételes támogatási ajánlat vagy elutasító döntés formájában a lebonyolító szerv megküld a kérelmező részére. A feltételes támogatási ajánlat nem minősül kötelezettségvállalásnak.

(3) Ha a kérelmező a feltételes támogatási ajánlatban meghatározott határidőig azt írásban nem fogadja el, az ajánlat érvényessége megszűnik, a támogatási folyamat pedig lezárul.

(4) A támogatási szerződés megkötésére az ajánlat elfogadását és a kormány egyedi határozatát követően kerül sor.

(5) A támogatási szerződés az abban foglalt felfüggesztő feltételek teljesítésének napján lép hatályba.

(6) A támogatásra vonatkozó közérdekű adatoknak a jogszabályi előírásoknak megfelelő nyilvánosságra hozataláról - ideértve különösen az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény szerinti, a támogatási szerződésnek az üzleti titok és a személyes adatok tiszteletben tartásával történő hozzáférhetővé tételére vonatkozó kötelezettséget - a támogató gondoskodik.

15/ZC. A megújuló energia termelési beruházási támogatás biztosítékai

26/ZQ. § A kedvezményezett az Ávr. 84. § (2) bekezdés a) pontja szerinti biztosíték rendelkezésre bocsátására köteles.

15/ZD. A megújuló energia termelési beruházási támogatás folyósítása

26/ZR. § (1) A támogatást - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - az elszámolható költségek felmerülése alapján utólag, teljesítésarányosan, forintban kell kifizetni.

(2) A támogatási szerződés hatálybalépését követően a kedvezményezett a támogatás 50%-ának megfelelő összegű előlegre jogosult.

(3) Az energia termelési beruházási támogatás kifizetésének ütemezését a támogatási szerződés határozza meg. 15/ZE. Beszámolás, visszakövetelés

26/ZS. § (1) A kedvezményezett kizárólag a támogatott tevékenység időtartama alatt felmerült költségeket számolhatja el.

(2) A beruházás költsége elkülönítetten nyilvántartott és az elszámolható költségeket részletesen tartalmazó számviteli bizonylatok alapján számolható el.

(3) A támogatási szerződésben kell rendelkezni a kedvezményezett rendeltetésszerű támogatás-felhasználásról szóló beszámolási és bejelentési kötelezettségeiről, valamint a beszámolók benyújtásának határidőiről.

(4) A beszámoló a támogatási szerződésben meghatározott feltételeknek megfelelően tartalmazza a befejezett beruházás műszaki, szakmai és pénzügyi adatait. A beszámolóhoz mellékelni kell a szerződésben meghatározott engedélyeket is.

26/ZT. § (1) Ha a munkahelyfenntartás vagy a beruházás nem, vagy csak részben a támogatási szerződésben foglaltak szerint valósul meg, a támogató az e rendeletben vagy a támogatási szerződésben meghatározottak szerint jogosult a támogatási szerződéstől elállni, vagy a támogatás részleges vagy teljes visszafizetését elrendelni, és amennyiben annak feltételi fennállnak, a kedvezményezett visszafizetésre irányuló eredménytelen felszólítását követően a támogatási szerződés szerinti biztosítékokat érvényesíteni.

(2) A támogató elállhat a támogatási szerződéstől, ha

a) a kedvezményezett a támogatói döntést érdemben befolyásoló valótlan, hamis adatot szolgáltatott a támogatási igény benyújtásakor, vagy utólagosan olyan körülmény áll be, mely alapján nem lett volna jogosult támogatásra,

b) a kedvezményezett részéről nyújtott biztosíték megszűnik, illetve megsemmisül, vagy értéke számottevően csökken, és a támogató írásbeli felszólítása ellenére sem gondoskodik új biztosíték nyújtásáról,

c) a kedvezményezett a támogatási szerződés megkötésének feltételeként nyújtott nyilatkozatokat visszavonja, illetve a támogatási szerződés módosításával egyidejűleg a módosítással érintett nyilatkozatokat a támogató írásbeli felszólítása ellenére nem teszi meg,

d) a kedvezményezett a 26/ZM. § (2) bekezdésében meghatározott kötelezettségét nem teljesíti,

e) a kedvezményezett a támogató írásbeli felszólítása ellenére sem nyújtja be a támogatási szerződés szerinti ütemezésnek megfelelő beszámolót.

(3) A támogatási szerződés a (2) bekezdésben meghatározottakon túl, a támogatási szerződés megszegése esetén alkalmazandó egyéb jogkövetkezményeket, illetve további elállási okokat is meghatározhat. A támogatási szerződésben felmondási ok nem határozható meg.

(4) A kedvezményezett a támogatási szerződéstől annak hatálya alatt bármikor indokolás nélkül elállhat, ebben az esetben azonban köteles a számára folyósított támogatásnak a jogszabályban vagy a támogatási szerződésben meghatározott kamattal megnövelt összegét a támogatónak visszafizetni.

IV/D. FEJEZET

A KORLÁTOZOTT ÖSSZEGŰ TÁMOGATÁSRA VONATKOZÓ SPECIÁLIS RENDELKEZÉSEK

26/ZU. § Az e rendeletben foglaltakat a korlátozott összegű támogatás esetében az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

15/ZF. A korlátozott összegű támogatásban részesíthetők köre, a támogatás területi és időbeli hatálya

26/ZV. § (1) A korlátozott támogatás az EUMSz 107. cikk (1) bekezdése szerinti állami támogatásnak minősül, és a közlemény 2.1. szakaszának szabályaival összhangban, a jelen alcím szerinti támogatási programot jóváhagyó európai bizottsági határozat elfogadását követően nyújtható.

(2) A támogatás Magyarországon székhellyel, fiókteleppel, vagy telephellyel rendelkező olyan nagyvállalkozásnak minősülő gazdasági társaság részére nyújtható, amely a regisztrációkor legalább egy lezárt üzleti évvel rendelkezik, és érintett az Ukrajna elleni orosz agresszió, a bevezetett szankciók vagy a válaszként hozott megtorló ellenintézkedések által. Az érintettségről a vállalkozás a támogatás odaítélését megelőzően nyilatkozni köteles.

(3) A támogatás Magyarország egész területén igénybe vehető.

(4) A támogatás a közlemény 41. pont c) alpontjában meghatározott határidőig ítélhető oda.

15/ZG. A korlátozott összegű támogatható tevékenységek köre

26/ZW. § (1) A támogatás feltétele a közlemény 2.1. szakaszában meghatározott feltételeken túl az, hogy a kedvezményezett e fejezetben meghatározott olyan beruházást valósítson meg, amely a 2. mellékletben meghatározott tevékenységéhez kapcsolódik. A kérelemben megjelölt beruházást egyedül valósíthatja meg a vállalkozás.

(2) Az Ávr. 81. §-ában meghatározottakon túl nem nyújtható támogatás a 26/D. § (1) bekezdésében foglalt esetekben, azzal, hogy a közlemény alapján a nehéz helyzetben lévő vállalkozásoknak is nyújtható az e fejezet szerinti korlátozott mértékű támogatás.

(3) Nem részesülhet támogatásban a közlemény 8-14. pontjában felsorolt jogi aktusokban meghatározott szankciók, valamint a közlemény elfogadását követően az Európai Unió szervei által Oroszország Ukrajna elleni agressziójára tekintettel bevezetett egyéb szankciók hatálya alá tartozó vállalkozás, így különösen nem részesülhet támogatásban a szankciókat bevezető jogi aktusokban kifejezetten megnevezett jogalany, valamint az ilyen jogalany meghatározó befolyása alatt lévő vállalkozás.

(4) Nem nyújtható támogatás a (3) bekezdés szerinti szankciókkal érintett ágazatokban folytatott tevékenységhez, ha a támogatás veszélyeztetné a szankciók célkitűzéseit.

(5) A támogatásnak nem lehet feltétele, hogy a kedvezményezett a gazdasági tevékenységét áthelyezze az EGT-n belül egy másik országból Magyarország területére.

15/ZH. A korlátozott összegű támogatás célja és szempontrendszere

26/ZX. § A támogatás a 26/T. §-ban és a 26/ZI. §-ban megjelölt célokra vehető igénybe.

26/ZY. § A támogató a támogatás összegét a 26/U. §-ban és a 26/ZJ. §-ban megjelölt szempontok figyelembevételével állapítja meg.

15/ZI. A korlátozott összegű támogatás mértéke

26/ZZ. § (1) A támogatási intenzitás nem haladhatja meg a beruházás elszámolható költségeinek 45%-át, Budapesten a 30%-át.

(2) A támogatási intenzitás kiszámítása során valamennyi felhasznált számadatot az adók vagy egyéb illetékek levonása előtt kell figyelembe venni.

(3) A támogatás mértéke a közlemény 2.1. szakasza alapján nyújtott egyéb támogatásokkal együtt vállalkozásonként - az adott tagállamban lévő vállalkozás kapcsolt vállalkozásait is figyelembe véve - nem haladhatja meg a közlemény 41. pontjában szereplő euróban meghatározott összegnek megfelelő forintösszeget.

(4) A (3) bekezdésben foglaltak figyelembevételével meghatározott összeg forintra történő átszámítása során a támogatási kérelem benyújtását megelőző hónap utolsó munkanapján érvényes, a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hivatalos devizaárfolyamot kell figyelembe venni.

15/ZJ. Az elszámolható költségek köre

26/ZZA. § (1) A támogatás keretében kizárólag a magasabb energiahatékonysági szint eléréséhez közvetlenül kapcsolódó, megújuló energia termeléséhez és megújuló energia tárolásához közvetlenül kapcsolódó, az Sztv. 47-51. §-ában és az IAS 16, valamint az IAS 38 standardban meghatározott költségek számolhatók el, azzal, hogy a megújuló energia tárolására irányuló beruházás önmagában nem támogatható.

(2) A támogatott beruházás által megtermelt energia mennyisége nem lépheti túl a beruházás üzembe helyezésekor számított önellátáshoz szükséges mértéket, figyelemmel a (4) bekezdés g) pontjára.

(3) A támogatás keretében csak az irányadó energetikai és műszaki szabványoknak, valamint hatályos jogszabályoknak megfelelő beruházáshoz kapcsolódó eszközök költségei vehetők figyelembe elszámolható költségként.

(4) Nem minősül elszámolható költségnek

a) a 18. § (2) bekezdésében felsorolt költség - ide nem értve a 18. § (2) bekezdés 27. pontját -,

b) az ingatlanvásárlás költsége,

c) a beruházás megkezdése előtt felmerült költség,

d) a saját kivitelezésben, a kedvezményezett által gyártott eszközök felhasználásával készült beruházás költségei,

e) a közúti forgalomban való részvételre alkalmas járművek beszerzése vagy átalakítása, ideértve a telekhatáron belüli árumozgatás céljára használt járműveket is,

f) a bérleti vagy lízing költségek,

g) az önellátást meghaladó mértékű energiatermelő beruházás arányos költsége.

(5) A támogatás alapja a beruházás ÁFA nélkül számított nettó összköltsége.

(6) A támogatott beruházás kapcsán beszerzett eszköznek újnak kell lennie, valamint az egy vállalatcsoporton belülről beszerzett számviteli szempontból új eszközök esetén az elszámolható költség alapja nem haladhatja meg az eladó könyveiben nyilvántartott összeget.

15/ZK. A korlátozott összegű támogatás nyújtásának feltételei

26/ZZB. § (1) A beruházás időtartama nem haladhatja meg a 24 hónapot, azzal, hogy indokolt esetben a kedvezményezett kérelmére ezt a támogató további 12 hónappal meghosszabbíthatja.

(2) A támogatás feltétele, hogy a kedvezményezett

a) legalább 500 ezer eurónak megfelelő forintösszegű beruházást valósítson meg, azzal, hogy e feltétel akkor is teljesül, ha

aa) e fejezet és a IV/B. fejezet,

ab) e fejezet és a IV/C. fejezet vagy

ac) e fejezet, a IV/B. fejezet és a IV/C. fejezet

szerinti támogatást a kedvezményezett egyidejűleg igényli, és a tervezett beruházásainak összköltsége eléri az 500 ezer eurónak megfelelő forintösszeget,

b) a beruházás befejezését követő üzleti évben a 2022. évi átlagos állományi létszámának legalább 90%-át fenntartsa, és

c) a beruházás befejezését követő üzleti évben a támogatott eszközöket fenntartsa és a könyveiben szerepeltesse.

(3) A kedvezményezett tudomásul veszi azt, hogy a támogató előírhatja a kedvezményezett számára a MEKH felé történő beszámolási kötelezettséget.

26/ZZC. § (1) Azonos vagy részben azonos elszámolható költségek esetén a támogatás abban az esetben halmozható más állami támogatással - a készpénztámogatás kivételével -, ha az nem vezet az Atr. 2. § 2a. pontja szerinti csoportmentességi rendeletekben vagy az Európai Bizottság jóváhagyó határozatában meghatározott legmagasabb támogatási intenzitás vagy összeg túllépéséhez.

(2) Ha a támogatás mellett a kedvezményezett az Atr. 2. § 1. pontja szerinti rendeletekben meghatározott csekély összegű támogatásban is részesül, az igénybe veendő vagy igénybe vett csekély összegű támogatás nem csökkenti a támogatás 26/ZZ. § (3) bekezdése szerinti legmagasabb mértékét. Ha a támogatás mellett a kedvezményezett azonos vagy részben azonos elszámolható költségek vonatkozásában csekély összegű támogatást is igénybe vesz, a támogatáshalmozás nem vezethet a támogatás 26/ZZ. § (3) bekezdése szerinti legmagasabb mértékének túllépéséhez.

(3) A támogatás akkor halmozható az EUMSz 107. cikk (2) bekezdés b) pontja szerinti támogatással, ha az nem vezet a kedvezményezett által elszenvedett kár túlkompenzációjához.

15/ZL. A korlátozott összegű támogatás igénylése és a támogatási döntés

26/ZZD. § (1) A támogatást kizárólag jogi személy igényelheti a lebonyolító szerv részére megküldött, cégszerűen aláírt támogatási kérelem benyújtásával.

(2) A támogatási kérelmet csak az nyújthat be, aki a lebonyolító szerv által működtetett online felületen sikeresen regisztrált az ott feltüntetett adatok megadásával. Egy regisztrációs időszak a regisztráció megnyitásától annak felfüggesztéséig tart. A támogatási kérelem legkésőbb a regisztráció napját követő négy hónapig nyújtható be, ha a támogatás nyújtásának feltételei még fennállnak. A sikeres regisztráció nem jelenti a támogatási feltételeknek történő megfelelést és nem minősül támogatási döntésnek.

(3) A támogatási kérelem különösen a következő adatokat tartalmazza:

a) a vállalkozás neve, székhelye és telephelyei, mérete, adószáma, cégjegyzékszáma és szöveges bemutatása,

b) a beruházás ismertetése, kezdetének és befejezésének tervezett időpontja,

c) a beruházás helyszíne és megújuló energiatermelés esetén az energiafelhasználás helyszíne,

d) az elszámolható költségek jegyzéke,

e) az igényelt támogatás mértéke,

f) a tervezett beruházás szöveges bemutatása,

g) a kedvezményezett nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy igényelt-e azonos elszámolható költségek vonatkozásában más állami támogatást,

h) a megtartott munkahelyek száma,

i) a társaság legutolsó üzleti éve szerinti árbevétele és

j) a vállalkozás nyilatkozatát arról, hogy a saját forrás rendelkezésre áll-e.

(4) A támogatási kérelemhez mellékelni kell

a) az energiahatékonysági beruházás esetén a 26/Z. § (4) bekezdésében meghatározott dokumentumokat,

b) a megújuló energiatermelési beruházás esetén a 26/ZO. § (4) bekezdésében meghatározott dokumentumokat.

(4) A támogatási eljárásban a kérelmező a lebonyolító szerv rendelkezésére bocsátja a támogatáshoz szükséges valamennyi adat, tény és információ igazolásához szükséges okiratot és dokumentumot.

26/ZZE. § (1) A támogatási kérelmet a lebonyolító szerv megvizsgálja, és nem megfelelő vagy hiányos benyújtás esetén egy alkalommal hiánypótlásra hívja fel a kérelmezőt.

(2) A lebonyolító szerv szakmai javaslata alapján a támogató dönt a támogatás mértékéről, melyet feltételes támogatási ajánlat vagy elutasító döntés formájában a lebonyolító szerv megküld a kérelmező részére. A feltételes támogatási ajánlat nem minősül kötelezettségvállalásnak.

(3) Ha a kérelmező a feltételes támogatási ajánlatban meghatározott határidőig azt írásban nem fogadja el, az ajánlat érvényessége megszűnik, a támogatási folyamat pedig lezárul.

(4) A támogatási szerződés megkötésére az ajánlat elfogadását és a kormány egyedi határozatát követően kerül sor.

(5) A támogatási szerződés az abban foglalt felfüggesztő feltételek teljesítésének napján lép hatályba.

(6) A támogatásra vonatkozó közérdekű adatoknak a jogszabályi előírásoknak megfelelő nyilvánosságra hozataláról - ideértve különösen az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény szerinti, a támogatási szerződésnek az üzleti titok és a személyes adatok tiszteletben tartásával történő hozzáférhetővé tételére vonatkozó kötelezettséget - a támogató gondoskodik.

15/ZM. A korlátozott összegű támogatás biztosítékai

26/ZZF. § A kedvezményezett az Ávr. 84. § (2) bekezdés a) pontja szerinti biztosíték rendelkezésre bocsátására köteles.

15/ZN. A korlátozott összegű támogatás folyósítása

26/ZZG. § (1) A támogatást - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - az elszámolható költségek felmerülése alapján utólag, teljesítésarányosan, forintban kell kifizetni.

(2) A támogatási szerződés hatálybalépését követően a kedvezményezett a támogatás 50%-nak megfelelő összegű előlegre jogosult.

(3) A korlátozott összegű támogatás kifizetésének ütemezését a támogatási szerződés határozza meg. 15/ZO. Beszámolás, visszakövetelés

26/ZZH. § (1) A kedvezményezett kizárólag a támogatott tevékenység időtartama alatt, valamint a beruházáshoz kapcsolódó, 2022. szeptember 17-ét követően felmerült előkészítő munkáknak minősülő tanulmányok, tervek beszerzésének költségeit számolhatja el, függetlenül attól, hogy ezek a beruházás megkezdésének minősülő első tárgyi eszköz, vagy a kivitelezési munkák megrendelését megelőzően merültek-e fel.

(2) A beruházás költsége elkülönítetten nyilvántartott és az elszámolható költségeket részletesen tartalmazó számviteli bizonylatok alapján számolható el.

(3) A támogatási szerződésben kell rendelkezni a kedvezményezett rendeltetésszerű támogatás-felhasználásról szóló beszámolási és bejelentési kötelezettségeiről, valamint a beszámolók benyújtásának határidőiről.

(4) A beszámoló a támogatási szerződésben meghatározott feltételeknek megfelelően tartalmazza a befejezett beruházás műszaki, szakmai és pénzügyi adatait. A beszámolóhoz mellékelni kell a szerződésben meghatározott engedélyeket, valamint - energiahatékonysági beruházási elemek esetén - a 26/ZD. § szerinti dokumentumokat is.

26/ZZI. § (1) Ha a munkahelyfenntartás vagy a beruházás nem, vagy csak részben a támogatási szerződésben foglaltak szerint valósul meg, a támogató az e rendeletben vagy a támogatási szerződésben meghatározottak szerint jogosult a támogatási szerződéstől elállni, vagy a támogatás részleges vagy teljes visszafizetését elrendelni, és amennyiben annak feltételei fennállnak, a kedvezményezett visszafizetésre irányuló eredménytelen felszólítását követően a támogatási szerződés szerinti biztosítékokat érvényesíteni.

(2) A támogató elállhat a támogatási szerződéstől, ha

a) a kedvezményezett a támogatói döntést érdemben befolyásoló valótlan, hamis adatot szolgáltatott a támogatási igény benyújtásakor, vagy utólagosan olyan körülmény áll be, mely alapján nem lett volna jogosult támogatásra,

b) a kedvezményezett részéről nyújtott biztosíték megszűnik, illetve megsemmisül, vagy értéke számottevően csökken és a támogató írásbeli felszólítása ellenére sem gondoskodik új biztosíték nyújtásáról,

c) a kedvezményezett a támogatási szerződés megkötésének feltételeként nyújtott nyilatkozatokat visszavonja, illetve a támogatási szerződés módosításával egyidejűleg a módosítással érintett nyilatkozatokat a támogató írásbeli felszólítása ellenére nem teszi meg,

d) a kedvezményezett a 26/ZZB. § (2) bekezdésében meghatározott kötelezettségét nem teljesíti,

e) a kedvezményezett a támogató írásbeli felszólítása ellenére sem nyújtja be a támogatási szerződés szerinti ütemezésnek megfelelő beszámolót.

(3) A támogatási szerződés a (2) bekezdésben meghatározottakon túl, a támogatási szerződés megszegése esetén alkalmazandó egyéb jogkövetkezményeket, illetve további elállási okokat is meghatározhat. A támogatási szerződésben felmondási ok nem határozható meg.

(4) A kedvezményezett a támogatási szerződéstől annak hatálya alatt bármikor indokolás nélkül elállhat, ebben az esetben azonban köteles a számára folyósított támogatásnak a jogszabályban vagy a támogatási szerződésben meghatározott kamattal megnövelt összegét a támogatónak visszafizetni.

15/ZP. A korlátozott összegű támogatással kapcsolatos közzététel és egyéb kötelezettségek

26/ZZJ. § (1) A támogatást nyújtó az Atr. 18/C. § (3) bekezdésében meghatározott határidők szerint továbbítja az állami támogatások európai uniós versenyszempontú vizsgálatáért felelős szervezet részére a támogatásoknak az Atr. 6. melléklete szerinti adatait az Atr. 18/D. § (1) bekezdés e) pontja szerinti közzététel céljából.

(2) A támogatást nyújtó az Atr. 34. § (1) bekezdésére figyelemmel minden év április 30-áig beszámolót készít a megelőző évben nyújtott támogatásokról az állami támogatások európai uniós versenyszempontú vizsgálatáért felelős szervezet részére.

(3) A támogatást nyújtó és a kedvezményezett a támogatással kapcsolatos iratokat a támogatás odaítélésétől számított tíz évig megőrzi.

(4) A közlemény 58. pontjára figyelemmel a támogatást nyújtó átadja az állami támogatások európai uniós versenyszempontú vizsgálatáért felelős szervezet részére az Európai Bizottság megkeresésének megválaszolásához szükséges összesített adatokat."

4. § A Rendelet 30. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"30. § Ez a rendelet

a) a Szerződés 107. és 108. cikke alkalmazásában bizonyos támogatási kategóriáknak a belső piaccal összeegyeztethetővé nyilvánításáról szóló, 2014. június 17-i 651/2014/EU bizottsági rendelet 14., 25., 31., 38. és 41. cikke szerinti,

b) az Európai Bizottság egyedi határozatának hatálya alá tartozó, előzetes egyedi bejelentési kötelezettség alá eső, a Szerződés 107. cikk (3) bekezdés a) és c) pontja szerinti, továbbá

c) az Európai Bizottságnak az "Állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes válságkezelési keret a gazdaságnak Oroszország Ukrajna elleni agresszióját követő támogatása céljából" című, 2022/C 131 I/01 számú közleménye 2.1. szakaszában, valamint az Európai Bizottság vonatkozó határozatában foglalt feltételek szerinti

támogatást tartalmaz."

5. § A Rendelet az 1. melléklet szerinti 2. melléklettel egészül ki.

6. § A Rendelet 5. § (3) bekezdésében a "befektetésösztönzési" szövegrész helyébe a "befektetésösztönzési, képzési és beruházás támogatási" szöveg lép.

7. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

8. § Ez a rendelet

a) a Szerződés 107. és 108. cikke alkalmazásában bizonyos támogatási kategóriáknak a belső piaccal összeegyeztethetővé nyilvánításáról szóló, 2014. július 17-i 651/2014/EU bizottsági rendelet 38. és 41. cikke szerinti,

b) az Európai Bizottság egyedi határozatának hatálya alá tartozó, előzetes egyedi bejelentési kötelezettség alá eső, a Szerződés 107. cikk (3) bekezdés a) és c) pontja szerinti, továbbá

c) az Európai Bizottságnak az "Állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes válságkezelési keret a gazdaságnak Oroszország Ukrajna elleni agresszióját követő támogatása céljából" című, 2022/C 131 I/01 számú közleménye 2.1. szakaszában, valamint az Európai Bizottság vonatkozó határozatában foglalt feltételek szerinti

támogatást tartalmaz.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

1. melléklet a 416/2022. (X. 26.) Korm. rendelethez

"2. melléklet a 210/2014. (VIII. 27.) Korm. rendelethez

Az energiahatékonysági beruházási, a megújuló energiatermelési beruházási és a korlátozott összegű támogatásban részesíthető tevékenységek felsorolása TEÁOR'08 kód szerint

1.101 Húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása
2.102 Halfeldolgozás, -tartósítás
3.103 Gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósítás
4.104 Növényi, állati olaj gyártása
5.105 Tejfeldolgozás
6.106 Malomipari termék, keményítő gyártása
7.107 Pékáru, tésztafélék gyártása
8.108 Egyéb élelmiszer gyártása
9.109 Takarmány gyártása
10.110 Italgyártás
11.120 Dohánytermék gyártása
12.131 Textilszálak fonása
13.132 Textilszövés
14.133 Textilkikészítés
15.139 Egyéb textiláru gyártása
16.141 Ruházat gyártása (kivéve: szőrmeruházat)
17.142 Szőrmecikk gyártása
18.143 Kötött, hurkolt cikk gyártása
19.151 Bőr, szőrme kikészítése; táskafélék, szíjazat gyártása
20.152 Lábbeligyártás
21.161 Fűrészárugyártás
22.162 Fa-, parafatermék, fonottáru gyártása
23.171 Papíripari rostanyag, papír gyártása
24.172 Papírtermék gyártása
25.181 Nyomdai tevékenység
26.182 Egyéb sokszorosítás
27.191 Kokszgyártás
28.192 Kőolaj-feldolgozás
29.201 Vegyi alapanyag gyártása
30.202 Mezőgazdasági vegyi termék gyártása
31.203 Festék, bevonóanyag gyártása
32.204 Tisztítószer, testápolási cikk gyártása
33.205 Egyéb vegyi termék gyártása
34.206 Vegyi szál gyártása
35.211 Gyógyszeralapanyag-gyártás
36.212 Gyógyszerkészítmény gyártása
37.221 Gumitermék gyártása
38.222 Műanyag termék gyártása
39.231 Üveg, üvegtermék gyártása
40.232 Tűzálló termék gyártása
41.233 Kerámia, agyag építőanyag gyártása
42.234 Porcelán, kerámiatermék gyártása
43.235 Cement-, mész-, gipszgyártás
44.236 Beton-, gipsz-, cementtermék gyártása
45.237 Kőmegmunkálás
46.239 Egyéb csiszolótermék és nemfém ásványi termék gyártása m.n.s.
47.241 Vas-, acél-, vasötvözet-alapanyag gyártása
48.242 Acélcsőgyártás
49.243 Egyéb kohászati termék gyártása acélból
50.244 Nem vas fém alapanyag gyártása
51.245 Fémöntés
52.251 Fémszerkezet, -épületelem gyártása
53.252 Fűtési kazán, radiátor, fémtartály gyártása
54.253 Gőzkazán gyártása
55.254 Fegyver-, lőszergyártás
56.255 Fémalakítás, porkohászat
57.256 Fém felületkezelése, megmunkálása
58.257 Evőeszköz, szerszám, általános fémáru gyártása
59.259 Egyéb fémfeldolgozási termék gyártása
60.261 Elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása
61.262 Számítógép, perifériás egység gyártása
62.263 Híradás-technikai berendezés gyártása
63.264 Elektronikus fogyasztási cikk gyártása
64.265 Műszer-, óragyártás
65.266 Elektronikus orvosi berendezés gyártása
66.267 Optikai eszköz gyártása
67.268 Mágneses, optikai információhordozó gyártása
68.271 Villamos motor, áramfejlesztő, áramelosztó, -szabályozó készülék gyártása
69.272 Akkumulátor, szárazelem gyártása
70.273 Vezeték, kábel, szerelvény gyártása
71.274 Villamos világítóeszköz gyártása
72.275 Háztartási készülék gyártása
73.279 Egyéb villamos berendezés gyártása
74.281 Általános rendeltetésű gép gyártása
75.282 Egyéb általános rendeltetésű gép gyártása
76.283 Mezőgazdasági, erdészeti gép gyártása
77.284 Szerszámgépgyártás
78.289 Egyéb speciális rendeltetésű gép gyártása
79.291 Közúti gépjármű gyártása
80.292 Gépjármű-karosszéria, pótkocsi gyártása
81.293 Közúti jármű alkatrészeinek gyártása
82.301 Hajó, csónak gyártása
83.302 Vasúti, kötöttpályás jármű gyártása
84.303 Légi, űrjármű gyártása
85.304 Katonai harcjármű gyártása
86.309 Egyéb jármű gyártása
87.310 Bútorgyártás
88.321 Ékszergyártás
89.322 Hangszergyártás
90.323 Sportszergyártás
91.324 Játékgyártás
92.325 Orvosi eszköz gyártása
93.329 M.n.s. egyéb feldolgozóipari tevékenység
94.331 Ipari gép, berendezés, eszköz javítása
95.332 Ipari gép, berendezés üzembe helyezése

"

Tartalomjegyzék