Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

41/2022. (XII. 22.) SZTFH rendelet

a szerkezetátalakítási szakértők működésével kapcsolatos egyes kérdésekről

A szerkezetátalakításról és egyes törvények jogharmonizációs célú módosításáról szóló 2021. évi LXIV. törvény 66. § (3) bekezdés a) és b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságáról szóló 2021. évi XXXII. törvény 13. § n) és x) pontjában foglalt feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

I. FEJEZET

A SZERKEZETÁTALAKÍTÁSI SZAKÉRTŐK SZERKEZETÁTALAKÍTÁSI ALAP- ÉS TOVÁBBKÉPZÉSE

1. A szerkezetátalakítási alap- és továbbképzés célja

1. § (1) A szerkezetátalakításról és egyes törvények jogharmonizációs célú módosításáról szóló 2021. évi LXIV. törvény (a továbbiakban: Szát.) 23. § (5) bekezdésében meghatározott, a Szát. 24. § (2) bekezdése szerinti szerkezetátalakítási szakértők listájára történő felvételhez szükséges, a szerkezetátalakítási szakértői feladatokra kijelölt személyre vonatkozó szerkezetátalakítási alap-, illetve továbbképzés célja, hogy a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 27/C. §-a szerinti felszámolási és vagyonfelügyeleti szakirányú szakképzettséggel rendelkező személy szervezett keretek között a szerkezetátalakítási szakértői tevékenység megkezdéséhez, illetve folyamatos végzéséhez szükséges képzésben részesüljön a szakmai felkészültség, valamint az egységes jogalkalmazáshoz szükséges ismeretek megszerzése és fenntartása érdekében.

(2) A Szát. 24. § (1) bekezdés b) pontja szerinti természetes személy (a továbbiakban: képzésre kötelezett) - a Cstv. 27/C. § (4) bekezdés h) pontja szerinti tény felszámolói névjegyzékben történő feltüntetése feltételeként - a szerkezetátalakítási szakértői tevékenység megkezdéséhez szükséges szerkezetátalakítási alapképzésen (a továbbiakban: alapképzés) vesz részt, és az alapképzés eredményes elvégzését igazoló tanúsítványt az alapképzési kötelezettség teljesítését követő 30 napon belül bemutatja az őt foglalkoztató szerkezetátalakítási szakértőnek.

(3)[1] A képzésre kötelezett - az alapképzést követően - a szerkezetátalakítási szakértői tevékenység folytatásához szükséges ismeretei frissítése érdekében kétévente továbbképzésben vesz részt, és a továbbképzés eredményes elvégzését igazoló tanúsítványt a továbbképzési kötelezettség teljesítését követő 30 napon belül bemutatja az őt foglalkoztató szerkezetátalakítási szakértőnek.

(4) A szerkezetátalakítási szakértőt nyilvántartó Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (a továbbiakban: Hatóság) az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény szerinti hatósági ellenőrzés keretében vizsgálja a szerkezetátalakítási szakértőnél a (2) és (3) bekezdés szerinti kötelezettség teljesítését.

2. Az alapképzés és a továbbképzés megszervezése és tartalma

2. § (1) Az igazságügyért felelős miniszter - az Igazságügyi Minisztérium Igazságügyi Szolgálatok Jogakadémiája (a továbbiakban: Jogakadémia) útján - ellátja a képzésre kötelezett személyek alap- és továbbképzésével kapcsolatos feladatokat, valamint az alap- és továbbképzés feletti szakmai felügyeletet. Az alap- és továbbképzés megszervezése és lebonyolítása, ideértve a tanfolyamon előadást tartó személy felkérését, a Jogakadémia feladatkörébe tartozik.

(2) A Jogakadémia évente legalább egy alkalommal alapképzést szervez, ha a jelentkezők száma eléri az 5 főt.

3. § (1) Az alapképzés, valamint a továbbképzés tematikáját a Jogakadémia határozza meg.

(2) Az alapképzésnek ki kell terjednie a szerkezetátalakítási szakértői tevékenység végzéséhez szükséges elméleti és gyakorlati ismeretekre. A továbbképzés a szerkezetátalakítási szakértői tevékenységet érintő jogszabályi változásoknak, valamint a bírósági és hatósági jogalkalmazói tevékenység időszerű kérdéseinek ismertetésére terjed ki.

(3) Az alapképzés és a továbbképzés programját - így a képzés témaköreit és időtartamát - a Jogakadémia határozza meg.

(4) A továbbképzés teljesítésére nyitva álló kétéves határidő minden második év szeptember 1-jén kezdődik.

(5) A továbbképzés lebonyolítása kreditrendszerben történik. A továbbképzési kötelezettség teljesítéséhez a továbbképzési időszak során 16 kreditpont megszerzése szükséges. A továbbképzési időszakban a képzés eredményes teljesítéséhez szükséges kreditponton felül megszerzett kreditpontok a következő továbbképzési időszakban nem vehetőek figyelembe. Nem vehető figyelembe továbbá a felszámolási és vagyonfelügyeleti szakirányú szakképzettséggel rendelkező személyek kötelező szakmai továbbképzésének szabályairól szóló 17/2021. (X. 29.) SZTFH rendelet szerint teljesített továbbképzésen megszerzett kreditpont sem.

(6) A továbbképzés során az egyes előadásokon való részvétellel megszerezhető kreditpontok számát a Jogakadémia állapítja meg.

(7) Az alapképzést és a továbbképzést a Jogakadémia zárt rendszerű távoktatási képzésmenedzsment rendszer formájában is biztosíthatja.

3. Jelentkezés az alapképzésre és a továbbképzésre

4. § A Jogakadémia az alapképzésről és a továbbképzésről legkésőbb az alapképzés vagy a továbbképzés kezdő napját megelőző 30. napon a honlapján tájékoztatót tesz közzé, amely tartalmazza különösen[2]

a) a képzés lebonyolításával kapcsolatos általános és technikai információkat;

b) a képzésre történő jelentkezés módját, határidejét, a jelentkezéshez csatolandó igazolások és dokumentumok listáját;

c) a képzés részvételi díját, a díj befizetésének módját és határidejét;

d) a képzés programját - így különösen a képzés témaköreit, időtartamát, a 3. § (5) bekezdése alapján megszerzendő kreditpontok számát - és formáját;

e) a jelenléti és a távoktatásra vonatkozó tudnivalókat; valamint

f) a képzés eredményes elvégzésének követelményeit.

5. § (1) Az alap- és továbbképzésre történő jelentkezés a Jogakadémia képzésszervezést támogató informatikai rendszere útján vagy a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló törvényben szabályozott elektronikus úton nyújtható be.

(2) A Jogakadémia a képzésre kötelezettet a jelentkezés beérkezését követően a képzésszervezést támogató informatikai rendszeren keresztül, a jelentkezési feltételek ellenőrzését és azok teljesítését követően haladéktalanul értesíti a jelentkezés elfogadásáról.

(3) A Jogakadémia legkésőbb az alapképzés vagy a továbbképzés napját megelőző 15. napon a képzésszervezést támogató informatikai rendszere útján újabb értesítést küld a képzésre kötelezett részére, amelyben tájékoztatja a képzés részletes szabályairól és a technikai feltételekről.

4. Az alap- és továbbképzés teljesítésének igazolása

6. § (1) A Jogakadémia az alapképzésen való részvételről az (1a) bekezdés szerinti adattartalommal, a továbbképzési kötelezettség teljesítéséről az (1b) bekezdés szerinti adattartalommal tanúsítványt állít ki.

(1a) Az alapképzésen való részvételről a Jogakadémia által kiállított tanúsítvány tartalmazza

a) a képzésre kötelezett személy

aa) nevét,

ab) születési helyét és idejét,

b) az alapképzési kötelezettség teljesítésének tényét és időpontját,

c) a tanúsítvány kiállításának időpontját és

d) a Jogakadémia elektronikus hitelesítését.

(1b)[3] A továbbképzési kötelezettség teljesítéséről a Jogakadémia által kiállított tanúsítvány tartalmazza

a) a képzésre kötelezett személy

aa) nevét,

ab) születési helyét és idejét,

b) a továbbképzési időszak kezdetét és végét,

c) a továbbképzési kötelezettség teljesítésének tényét és időpontját,

d) a tanúsítvány kiállításának időpontját és

e) a Jogakadémia elektronikus hitelesítését.

(2)[4] A Jogakadémia a tanúsítványt az alapképzés, illetve a továbbképzés utolsó napjától számított 15 napon belül állítja ki, és teszi letölthetővé a képzésszervezést támogató informatikai rendszerben a képzésre kötelezett számára. A tanúsítvány a képzésre kötelezett kifejezett kérelme esetén elektronikus úton, elektronikusan aláírt teljes bizonyító erejű magánokirat formájában is megküldhető.

(3) A Jogakadémia minden alap- és továbbképzési időszak utolsó napját követő 30 napon belül írásban tájékoztatja a Hatóságot azokról az alap- és továbbképzésre kötelezett személyekről, akiknek a részére tanúsítványt bocsátott ki, valamint a továbbképzésre kötelezett személyek esetében az általuk megszerzett kreditpontokról.

II. FEJEZET

A SZERKEZETÁTALAKÍTÁSI SZAKÉRTŐ ELEKTRONIKUS KIVÁLASZTÁS IGÉNYBEVÉTELÉVEL TÖRTÉNŐ BÍRÓSÁGI KIJELÖLÉSE ÉS KIRENDELÉSE, VALAMINT A KIJELÖLÉS ÉS A KIRENDELÉS MEGSZÜNTETÉSE

5. A szerkezetátalakítási szakértő bírósági kirendelése

7. § (1) A Szát. szerinti bírósági szerkezetátalakítási eljárásban a bíróság az Országos Bírósági Hivatal (a továbbiakban: OBH) által vezetett szerkezetátalakítási szakértők listájáról rendeli ki a szerkezetátalakítási szakértőt.

(2) Ha a szerkezetátalakítási szakértők listáján közzétett adat hibás, annak kijavítása iránt a Hatóság küld értesítést az OBH-nak. A hibajavítást az érintett szerkezetátalakítási szakértő a Hatóságnál kezdeményezi.

8. § (1) A Szát. 28. § (2) bekezdése szerinti kijelölés és a Szát. 12. alcíme szerinti hivatalból történő kirendelés (a továbbiakban együtt: kirendelés) során, ha a Szát. 27. §-ában és 29. § (5) bekezdésében foglaltakat nem kell alkalmazni, a bíróság az elektronikus, véletlenszerű kiválasztás elvét alkalmazó - a Hatóság által fejlesztett és működtetett - informatikai rendszer (a továbbiakban: informatikai alkalmazás) felhasználásával választja ki a szerkezetátalakítási szakértők listájáról az adott szerkezetátalakítási eljárásban eljáró szerkezetátalakítási szakértőt, és ennek megfelelően hoz végzést a kirendeléséről.

(2) A 10. §-ban és a 11. §-ban meghatározott eseteket kivéve egy szerkezetátalakítási eljárásban az (1) bekezdés szerinti kiválasztást kizárólag egy alkalommal lehet elvégezni.

(3) A bíróság a kiválasztási művelet befejezésekor az informatikai alkalmazás által generált kiválasztási okiratot elektronikusan elmenti, és az ügyiratokhoz csatolja.

9. § A bíróság a szerkezetátalakítási szakértő részvételének a Szát. 27. § (6) bekezdése szerinti jóváhagyása esetén a jóváhagyó végzésben megjelölt szerkezetátalakítási szakértő kijelölésének tényét az informatikai alkalmazásban haladéktalanul rögzíti, a művelet befejezésekor az informatikai alkalmazás által generált okiratot elektronikusan elmenti, és az ügyiratokhoz csatolja.

10. § (1) Ha az informatikai alkalmazás felhasználásával kiválasztott szerkezetátalakítási szakértővel vagy a nevében eljáró szerkezetátalakítási szakértő természetes személlyel szemben kizáró vagy összeférhetetlenségi ok áll fenn, és ezért ez a szerkezetátalakítási szakértő nem rendelhető ki, vagy a kirendelését a bíróság megszünteti, akkor az informatikai alkalmazás igénybevételével másik szerkezetátalakítási szakértőt kell kiválasztani, és annak kirendeléséről végzést hozni.

(2) A Szát. 60. § (1) bekezdése szerinti esetben a bíróság a 8. §-ban foglaltak alkalmazásával választja ki a másik szerkezetátalakítási szakértőt, és hoz végzést annak kirendeléséről.

11. § Ha a bíróság a szerkezetátalakítási szakértő kirendelését megszüntette, de a Szát. 31. § (7) bekezdése alapján az eljárásban másik szerkezetátalakítási szakértőt kell kirendelni - a Szát. 27. § (5) bekezdése és 29. § (5) bekezdése szerinti eseteket kivéve -, a bíróság a 8. § alkalmazásával választja ki az új szerkezetátalakítási szakértőt, és hoz végzést annak kirendeléséről.

6. Az elektronikus kijelölést támogató informatikai alkalmazás

12. § (1) A Hatóság az informatikai alkalmazást a felszámolók, a vagyonfelügyelők és az ideiglenes vagyonfelügyelők elektronikus kijelölésének szabályairól szóló 15/2021. (X. 29.) SZTFH rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 1. § (1) bekezdése szerinti számítógépes elektronikus kijelölő program (a továbbiakban: számítógépes program) almoduljaként üzemelteti. A Hatóság az üzemeltetés keretében közvetlenül ellátja az alkalmazásüzemeltetési és alkalmazásfejlesztői feladatokat az informatikai alkalmazás tekintetében. Az informatikai alkalmazás üzemeltetését és ellenőrzését a Hatóság a számítógépes program üzemeltetése és ellenőrzése keretében végzi a Rendeletben foglaltak szerint az e §-ban foglalt eltérésekkel.

(2) A Hatóság az informatikai alkalmazás által kezelt adatbázisba (a továbbiakban: adatbázis) a szerkezetátalakítási szakértők listáján szereplő valamennyi szerkezetátalakítási szakértőt felveszi. Az adatbázisban a szerkezetátalakítási szakértőket nevük és hatósági nyilvántartási számuk alapján azonosítja.

(3) Az informatikai alkalmazás adatbázisa adatainak aktualizálását a Hatóság mint üzemeltető végzi.

(4) A szerkezetátalakítási szakértő véletlenszerű kiválasztására a program a sorban következő szerkezetátalakítási szakértő kiválasztásával tesz javaslatot oly módon, hogy az adatbázisból egyenletes eloszlás szerint választ.

(5) Az informatikai alkalmazás a kijelölés minden műveletét, azok minden adatát és a kiválasztási művelet elvégzésének időpontját is naplózza, és a naplózás adatait 3 évig megőrzi. A naplózás adatairól a Hatóság jogi érdek igazolása esetén ad tájékoztatást.

(6) Az informatikai rendszer - a szerkezetátalakítási szakértőt kirendelő, valamint a kirendelést megszüntető jogerős bírósági végzések, valamint a Szát. 27. § (6) bekezdése szerinti bírósági jóváhagyások összesített adatai alapján - az egyenletes ügyelosztás elvének megfelelő kiválasztás érdekében nyilvántartja az egyes szerkezetátalakítási szakértők részvételével folyamatban lévő szerkezetátalakítási eljárások számát.

7. A szerkezetátalakítási szakértő kirendelésének megszüntetése

13. § A Szát. 31. § (1) bekezdés c) pontjára hivatkozó kérelem esetén a bíróság a döntése meghozatalakor mérlegeli a szerkezetátalakítási szakértő kötelezettségszegésének, mulasztásának jellegét, súlyosságát, a kötelezettségszegéssel, mulasztással az adósnak és a hitelezőknek okozott hátrányt vagy többletköltséget, a mulasztás, késedelem időtartamát, esetleges ismétlődését, más személyek közrehatását, valamint a szerkezetátalakítási szakértő együttműködését az általa okozott hátrányok csökkentésében.

14. § A bíróság az informatikai alkalmazásban haladéktalanul rögzíti annak tényét, hogy

a) a szerkezetátalakítási szakértő kirendelése megszűnt,

b) a Szát. 27. § (6) bekezdése szerint jóváhagyott szerkezetátalakítási szakértő kijelölése megszűnt, vagy

c) a szerkezetátalakítási eljárás befejeződött.

III. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

8. Hatályba léptető rendelkezés

15. § Ez a rendelet 2023. január 1-jén lép hatályba.

9. Átmeneti rendelkezések

16. § (1) A 8. § (1) bekezdése szerinti informatikai alkalmazást 2023. március 1. napjával kell üzembe helyezni.

(2) Az informatikai alkalmazás üzembe helyezését megelőzően a bíróság a szerkezetátalakítási szakértők listájáról a hatósági nyilvántartási szám növekvő sorrendjét követve választja ki az adott eljárásban eljáró szerkezetátalakítási szakértő szervezetet akként, hogy az egyenletes ügyelosztás elvét is figyelembe kell vennie, így a szerkezetátalakítási szakértő részvételét jóváhagyó végzésben megjelölt szerkezetátalakítási szakértőkről vezetett lista adatait is figyelembe véve kell kiválasztani a sorrendben következő, a legkevesebb folyamatban lévő eljárással rendelkező szerkezetátalakítási szakértőt.

(3) A (2) bekezdésben foglaltakat a 10. §-ban és a 11. §-ban foglalt esetekben is alkalmazni kell akkor, ha egyébként az informatikai alkalmazás alkalmazásával történő kiválasztást kellene elvégezni.

(4) A bíróság a (2) bekezdés szerinti kiválasztási művelet eredményéről és elvégzésének időpontjáról hivatalos feljegyzést készít, azt elektronikusan elmenti, és az ügyiratokhoz csatolja.

(5) A (2) bekezdés szerinti kiválasztási művelet céljára a bíróság - a szerkezetátalakítási szakértőt kirendelő, a szerkezetátalakítási szakértő eljárásban való részvételét a Szát. 27. § (6) bekezdése szerint jóváhagyó, valamint a kirendelést megszüntető és a szerkezetátalakítási eljárást befejező, illetve megszüntető jogerős bírósági végzések összesített adatai alapján - nyilvántartja, hogy az egyes szerkezetátalakítási szakértők hány folyamatban lévő szerkezetátalakítási eljárásban vesznek részt.

17. § A szerkezetátalakítási szakértők továbbképzésének szabályairól szóló 10/2022. (IV. 29.) NVTNM rendelet szerinti, a szerkezetátalakítási szakértők listájára történő felvételhez szükséges továbbképzés teljesítése az 1. § (2) bekezdése szerinti alapképzés teljesítésének minősül. A továbbképzési kötelezettség ezen személyek számára 2023. szeptember 1-jén kezdődik.

10. Jogharmonizációs záradék

18. § Ez a rendelet

a) a belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006. december 12-i 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek, valamint

b) a megelőző szerkezetátalakítási keretekről, az adósság alóli mentesítésről és az eltiltásokról, valamint a szerkezetátalakítási, fizetésképtelenségi és adósság alóli mentesítési eljárások hatékonyságának növelését célzó intézkedésekről és az (EU) 2017/1132 irányelv módosításáról szóló, 2019. június 20-i (EU) 2019/1023 európai parlamenti és tanácsi irányelv (Szerkezetátalakítási és fizetésképtelenségi irányelv) 26. cikk (1) bekezdés a) és b) pontjának

való megfelelést szolgálja.

Dr. Biró Marcell s. k.,

elnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 23. § a) pontja. Hatályos 2025.01.01.

[2] A nyitó szövegrészt módosította a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 23. § b) pontja. Hatályos 2025.01.01.

[3] Beiktatta a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 22. § (2) bekezdése. Hatályos 2025.01.01.

[4] Megállapította a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2025.01.01.

Tartalomjegyzék