Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

459/2024. (XII. 30.) Korm. rendelet

az energiahatékonyságról szóló törvény végrehajtásáról szóló 122/2015. (V. 26.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény 44. § g), i), m), q), t) és z) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § Az energiahatékonyságról szóló törvény végrehajtásáról szóló 122/2015. (V. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ehat Vhr.) II. fejezete a következő 9/A. alcímmel egészül ki:

"9/A. Az adatközpontok európai adatbázisába történő adatszolgáltatás tartalma

12/A. § Az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény 21/F. §-a szerinti, az adatközpontok európai adatbázisába történő adatszolgáltatás tartalmát a 13. melléklet tartalmazza."

2. § Az Ehat Vhr. 13. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki:

"(9) Az energetikai auditálásra kötelezett gazdálkodó szervezet az energetikai auditokból származó ajánlások alapján konkrét és megvalósítható végrehajtási tervet dolgoz ki. A végrehajtási tervben meg kell határozni az audit egyes ajánlásainak végrehajtására irányuló intézkedéseket, amennyiben az műszakilag, illetve gazdaságilag megvalósítható. A végrehajtási tervet be kell nyújtani a gazdálkodó szervezet vezető tisztségviselője részére. A végrehajtási tervben szereplő intézkedések felülvizsgálatára az energetikai auditálásra kötelezett gazdálkodó szervezet költségszakértőt bízhat meg. Az energetikai auditálásra kötelezett gazdálkodó szervezet a végrehajtási tervekről és az ajánlások végrehajtási arányáról éves jelentést készít, amelyet a tárgyévet követő év március 31-ig honlapján közzétesz."

3. § Az Ehat Vhr. 27/A. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A hitelesített energiamegtakarítások szervezett piacán (a továbbiakban: szervezett piac) a hitelesített energiamegtakarítások átruházására vonatkozóan ügyletet az köthet, aki megfelel a szervezett piaci szabályzatban előírt feltételeknek (a továbbiakban: piaci szereplő)."

4. § Az Ehat Vhr. 17/A. alcíme a következő 28/C. §-sal egészül ki:

"28/C. § E rendeletnek az energiahatékonyságról szóló törvény végrehajtásáról szóló 122/2015. (V. 26.) Korm. rendelet módosításáról szóló 459/2024. (XII. 30.) Korm. rendelettel módosított 7. melléklet 3.2. pontját a 2025. január 1-je előtt indított alternatív szakpolitikai intézkedésekre nem kell alkalmazni."

5. § Az Ehat Vhr. 29. §-a a következő e) és f) ponttal egészül ki:

(Ez a rendelet)

"e) az energiahatékonyságról és az (EU) 2023/955 rendelet módosításáról szóló, 2023. szeptember 13-i 2023/1791 európai parlamenti és a tanács irányelvnek,

f) az épületek energiahatékonyságáról szóló, 2024. április 24-i (EU) 2024/1275 európai parlamenti és a tanácsi irányelvnek"

(való megfelelést szolgálja.)

6. § (1) Az Ehat Vhr. 7. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

(2) Az Ehat Vhr. 8. melléklete a 2. melléklet szerint módosul.

(3) Az Ehat Vhr. 9. melléklete helyébe a 3. melléklet lép.

(4) Az Ehat Vhr. 11. melléklete helyébe a 4. melléklet lép.

(5) Az Ehat Vhr. az 5. melléklet szerinti 13. melléklettel egészül ki.

7. § Az Ehat Vhr. 12. mellékletében foglalt táblázat A:3 mezőjében az "Alapképzésben szerzett energetikai mérnök, vagy gépészmérnök, vagy villamosmérnök, vagy építészmérnök, vagy építőmérnök, vagy előzőekkel egyenértékű" szövegrész helyébe a "11. melléklet szerinti alapképzésben szerzett" szöveg lép.

8. § Hatályát veszti az Ehat Vhr.

a) 7/B. § (1) bekezdésében és 7/E. § (1) bekezdésében a "vagy azzal egyenértékű képesítéssel" szövegrész,

b) 22. § (1) bekezdésében a "vagy azzal egyenértékű" szövegrész.

9. § (1) Ez a rendelet - a (2) és (3) bekezdésben foglalt kivétellel - 2025. január 1-jén lép hatályba.

(2) Az 1. § és a 6. § (5) bekezdése 2025. január 16-án lép hatályba.

(3) A 2. § 2026. január 1-jén lép hatályba.

10. § (1) E rendelet 1. §-a, 2. §-a, 6. § (1) bekezdése és 1. melléklete az energiahatékonyságról és az (EU) 2023/955 rendelet módosításáról szóló, 2023. szeptember 13-i (EU) 2023/1791 európai parlamenti és a tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

(2) E rendelet 6. § (1) bekezdése és 1. melléklete az épületek energiahatékonyságáról szóló, 2024. április 24-i (EU) 2024/1275 európai parlamenti és a tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

1. melléklet a 459/2024. (XII. 30.) Korm. rendelethez

1. Az Ehat Vhr. 7. melléklet 2.5-2.11. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek, és a melléklet a következő 2.12. és 2.14. ponttal egészül ki:

"2.5. A termékek, berendezések, közlekedési rendszerek, járművek és üzemanyagok, épületek és épületelemek, folyamatok vagy piacok energiahatékonysági szintjének növelését ösztönző célú szakpolitikák megengedettek, a következő szakpolitikai intézkedések kivételével:

2.5.1. a fosszilis tüzelőanyaggal működő önálló kazánok telepítéséhez történő pénzügyi ösztönzők nyújtása 2025. január 1-jétől, kivéve azokat, amelyeket 2025 előtt választottak ki beruházásra, az (EU) 2021/241 rendelettel, az (EU) 2021/1058 rendelet 7. cikke (1) bekezdése h) pontja i. alpontjának harmadik bekezdésével, valamint az (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendelet 73. cikkével összhangban;

2.5.2. a fosszilis tüzelőanyagok közvetlen égetésén alapuló azon technológiák használata, amelyek végrehajtására 2026. január 1-jét követően újonnan kerül sor;

2.5.3. a fosszilis tüzelőanyagok közvetlen égetésén alapuló technológiák lakóépületekben történő használatának támogatása 2026. január 1-jétől.

2.6. A fosszilis tüzelőanyagok közvetlen égetésének termékekben, berendezésekben, közlekedési rendszerekben, járművekben, épületekben vagy építési beruházásokban történő alkalmazására vonatkozó, újonnan végrehajtott szakpolitikai intézkedések eredményeként elért energiamegtakarítások nem számítanak bele a végfelhasználási energiamegtakarítási kötelezettség teljesítésébe. A technológiák kombinációját előmozdító szakpolitikai intézkedések esetében a fosszilis tüzelőanyagok égetésén alapuló technológiával összefüggő energiamegtakarítás részaránya nem vehető figyelembe.

2.7. A 2.6. ponttól eltérően, a 2030. december 31-ig tartó időszakban a fosszilis tüzelőanyagok közvetlen égetésén alapuló technológiákból eredő, az ipari ágazatban működő, a tárgyévet megelőző három évben (az összes energiahordozót együttvéve) a 10 TJ-os éves átlagot meghaladó energiafelhasználású gazdálkodó szervezetek energiahatékonyságát javító energiamegtakarítást csak a következő feltételek együttes teljesítése esetén lehet 2030. december 31-ig energiamegtakarításnak tekinteni:

2.7.1. a gazdálkodó szervezet az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény 22. §-a alapján ISO 50001 energiairányítási rendszert működtet, és vizsgálja a 2.7.1.1-2.7.1.4. pont szerinti dekarbonizációs törekvéseket, vagy energetikai auditot végzett, és végrehajtási tervet készített, amely a következőket tartalmazza:

2.7.1.1. az ötéves vagy annál rövidebb megtérülési idejű összes költséghatékony energiahatékonysági intézkedés áttekintése, amely az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény 22. §-a szerinti energetikai audit eredményeként ajánlott és a végrehajtási tervben szereplő egyszerű megtérülési időszakra vonatkozó, vagyis a befektetés nyeresége és költségei különbözetének és a befektetés költségeinek hányadosa által meghatározott gazdasági mutatót alkalmazó módszertan alapján kiszámított,

2.7.1.2. valamennyi ajánlott, ötéves vagy annál rövidebb megtérülési idejű költséghatékony energiahatékonysági intézkedés végrehajtásának időkerete,

2.7.1.3. az ajánlott energiahatékonysági intézkedésekből származó várható energiamegtakarítás kiszámítása, és

2.7.1.4. a fosszilis tüzelőanyagok közvetlen égetésén alapuló technológiák alkalmazásához kapcsolódó energiahatékonysági intézkedések, az alábbiakhoz szükséges releváns információkkal:

2.7.1.4.1. annak bizonyítása, hogy az azonosított intézkedés nem növeli a szükséges energiamennyiséget vagy a létesítmény kapacitását,

2.7.1.4.2. annak indokolása, hogy a fenntartható, nem fosszilis tüzelőanyag-technológiák alkalmazása műszakilag nem megvalósítható,

2.7.1.4.3. annak bizonyítása, hogy a fosszilis tüzelőanyagok közvetlen égetésén alapuló technológia megfelel a kibocsátási teljesítményre vonatkozó uniós jogszabályoknak, és a klímasemleges alternatív, nem fosszilis tüzelőanyagokkal és technológiákkal való jövőbeli kompatibilitás biztosításával megakadályozza a technológiai bezáródási hatásokat;

2.7.2. a fosszilis tüzelőanyagokon alapuló közvetlen technológiák alkalmazásának folytatása olyan energiahatékonysági intézkedés, amelynek célja az energiafogyasztás csökkentése ötéves vagy annál rövidebb megtérülési időszakkal, az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény 22. §-a szerinti energetikai audit eredményeként ajánlott és a végrehajtási tervben szereplő egyszerű megtérülési időszakra vonatkozó módszertan alapján kiszámított;

2.7.3. a fosszilis tüzelőanyagokon alapuló közvetlen technológiák használata megfelel a kibocsátási teljesítményre vonatkozó uniós jogszabályoknak, nem vezet technológiai bezáródási hatásokhoz, és biztosítja a klímasemleges alternatív üzemanyagokkal és technológiákkal való jövőbeli kompatibilitást;

2.7.4. a fosszilis tüzelőanyagokon alapuló közvetlen technológiák alkalmazása a vállalkozásban nem vezet az energiafogyasztás növekedéséhez vagy az adott vállalkozásban a létesítmény kapacitásának növekedéséhez;

2.7.5. bizonyított, hogy nem volt műszakilag megvalósítható alternatív, fenntartható nem fosszilis tüzelőanyagon alapuló megoldás;

2.7.6. a fosszilis tüzelőanyagokon alapuló közvetlen technológiák alkalmazása ellenőrizhető, mérhető vagy megbecsülhető végfelhasználási energiamegtakarítást eredményez, amelyet e melléklettel összhangban számítanak ki;

2.7.7. a 2.7.1-2.7.6. pontban foglaltakat az energetikai auditálásra kötelezett gazdálkodó szervezet a honlapján közzétette.

2.8. A kis léptékű, fogyasztásközeli megújulóenergia-technológiák épületekbe való beépítését vagy épületekre való felszerelését támogató intézkedéseket figyelembe lehet venni az energiamegtakarítási kötelezettség teljesítése tekintetében, feltéve, hogy ellenőrizhető, és mérhető vagy becsülhető energiamegtakarítást eredményeznek. A megtakarítások kiszámításának meg kell felelnie az e mellékletben foglalt követelményeknek.

2.9. A naphőenergia-technológiák épületekbe való beépítését vagy épületekre való felszerelését támogató intézkedéseket be lehet számítani az energiamegtakarítási kötelezettség teljesítése tekintetében, feltéve, hogy ellenőrizhető és mérhető vagy felbecsülhető végfelhasználási energiamegtakarítást eredményeznek. A napsugárzásból naphőenergia-technológiákkal előállított hő kihagyható azok végfelhasználási energiafogyasztásából.

2.10. A hatékonyabb termékek és járművek elterjedésének felgyorsítására irányuló szakpolitikák tekintetében teljes jóváírás igényelhető, feltéve, hogy az említett elterjedés bizonyítottan a termék vagy a jármű átlagos várható élettartamának lejárta előtt valósul meg, vagy azt megelőzően, hogy a terméket vagy a járművet normál esetben lecserélnék, és az energiamegtakarítást a lecserélendő termék vagy jármű átlagos várható élettartamának lejártáig tartó időszakra jelentik be.

2.11. Az energiahatékonysági intézkedések elterjedésének előmozdítása terén gondoskodni kell a termékekre, szolgáltatásokra és az intézkedések végrehajtására vonatkozó minőségi előírások fenntartásáról, továbbá ha nincsenek ilyen előírások, gondoskodni kell azok bevezetéséről és nyilvánosságra hozataláról. Amennyiben az ilyen előírások bevezetésének jogszabályi háttere nem biztosított, az intézkedés energiamegtakarításként nem számolható el.

2.12. A régiók közötti éghajlati eltérések figyelembevétele érdekében az energiamegtakarítás mértéke hozzáigazítható egy standard értékhez, vagy a különböző megtakarítások egyeztethetőek a régiók közötti hőmérsékleti ingadozással.

2.13. A piacok energiahatékonysági szintjének növelését ösztönző célú intézkedések közül az az energiahatékonysági beruházások költségei miatti vagy más, a felhasználó és a kötelezett kereskedő megállapodása következtében előálló energiaegységár-növekmény energiamegtakarítása elszámolható, amely az energia végső felhasználói fogyasztásának csökkentését eredményezi.

2.14. Az energiamegtakarítás kiszámítása során figyelembe kell venni az intézkedés élettartamát és azt, hogy idővel milyen arányban csökkennek a megtakarítások. Ezt a számítást az egyes egyéni fellépés által a végrehajtási időpont és 2030. december 31. között elért megtakarítás összeadásával kell elvégezni. Ehelyett alkalmazható más olyan, az integrált nemzeti energia- és klímatervben rögzített módszer is, amely a becslések szerint legalább ugyanolyan teljes megtakarítás-mennyiséget eredményez. Más módszer használata esetén az adott módszerrel kiszámított energiamegtakarítás teljes mennyisége nem haladhatja meg az egyes egyéni fellépések által a végrehajtásuk időpontja és 2030. december 31. között elért megtakarítás összegét."

2. Az Ehat Vhr. 7. melléklet 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. Az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény 13. § (1) bekezdés a)-g) pontja szerinti szakpolitikai intézkedéseket az alábbi követelmények figyelembevételével kell kidolgozni:

3.1. a szakpolitikai intézkedéseknek és az egyéni fellépéseknek ellenőrizhető végfelhasználási energiamegtakarítást kell eredményeznie;

3.2. az európai uniós forrásból megvalósított, lakó-, vállalati és középületek energiahatékony felújítását célzó alternatív szakpolitikai intézkedések esetén elő kell írni, hogy a kiinduló állapothoz képest legalább 30 százalék primerenergia-megtakarítást kell elérni épületenként;

3.3. az esettől függően az egyes részt vevő felek, megbízott felek vagy a végrehajtó állami hatóság felelősségét egyértelműen meg kell határozni;

3.4. az elért vagy az elérendő energiamegtakarítást átlátható módon kell meghatározni;

3.5. a szakpolitikai intézkedések által előírt vagy elérendő energiamegtakarítás mennyiségét végsőenergiafelhasználásban kell meghatározni, a 6. melléklet szerinti átváltási tényezők figyelembevételével;

3.6. az energiamegtakarítás kiszámítása során a jelen mellékletben meghatározott módszereket és elveket kell alkalmazni;

3.7. éves jelentést kell készíteni és közzétenni a megbízott felek, a részt vevő felek és a végrehajtó hatóságok által elért energiamegtakarításról és az energiamegtakarítás terén érvényesülő éves tendenciákkal kapcsolatos adatokról;

3.8. az eredményeket nyomon kell követni, és megfelelő intézkedéseket kell hozni, ha az előrehaladás nem kielégítő;

3.9. olyan ellenőrzési rendszert kell létrehozni, amely magában foglalja az energiahatékonyság-javítási intézkedések egy statisztikailag jelentős részének független ellenőrzését is;

3.10. az egyéni fellépésből származó energiamegtakarítást nem jelentheti be egynél több fél;

3.11. a részt vevő fél, a megbízott fél vagy a végrehajtó hatóság tevékenységeinek meg kell felelnie az addicionalitási és lényegességi kritériumnak a bejelentett energiamegtakarítás elérésében;

3.12. a szakpolitikai intézkedésként meghatározott, energiára és szén-dioxidra kivetett adóra a 3.9. pont nem alkalmazandó."

2. melléklet a 459/2024. (XII. 30.) Korm. rendelethez

Az Ehat Vhr. 8. melléklet III. része helyébe a következő rendelkezés lép:

"III. rész: Az egyes alternatív szakpolitikai intézkedések, a megvalósításukért felelős végrehajtó hatóságok, és az egyes szakpolitikai intézkedésekből eredő halmozott energiamegtakarítás célértékei a 2021-2030-as időszakban

ABCD
1.Szakpolitikai intézkedésekNevesített részintézkedésekVégrehajtó hatóságHalmozott
célértékek, PJ
2.Operatív programokból
megvalósuló támogatások
és a gazdaság újraindítása
érdekében kapott források
felhasználásával indított
energiahatékonysági célú,
közvetlen támogatást nyújtó
programok
Elsődlegesen energiahatékonysági célú,
operatív programokból megvalósuló
támogatások [különösen KEHOP (Plusz),
TOP (Plusz), VEKOP, GINOP, VP]
a mindenkori irányító
hatósági feladatokat
ellátó, valamennyi
érintett szervezet
79,3
3.Elsődlegesen nemenergiahatékonysági
célú, operatív programokból megvalósuló
támogatások [különösen TOP (Plusz),
VEKOP, EFOP (Plusz), IKOP (Plusz), KEHOP
(Plusz), VP]
a mindenkori irányító
hatósági feladatokat
ellátó, valamennyi
érintett szervezet
4.Gazdaság újraindítása érdekében
kapottforrások felhasználásával indított
energiahatékonysági célú, közvetlen
támogatást nyújtó programok (különösen
RRF forrásból indított programok)
a mindenkori irányító
hatósági feladatokat
ellátó, valamennyi
érintett szervezet
(RRF források esetén:
Nemzeti Hatóság)
5.Egyéb energiahatékonyságú
célhoz kötött forrás
felhasználásokból indított
nemzeti programok
Kvótabevételekre alapozott pályázati
programok
energiapolitikáért
felelős miniszter
21
6.Állami Zöld Kötvény program bevételeire
alapozott energiahatékonysági célú
közvetlen pályázati programok
Magyar Nemzeti Bank
7.EGT és Norvég finanszírozási
mechanizmusok keretei között indított
közvetlen támogatást nyújtó pályázati
programok
európai uniós
fejlesztési források
felhasználásáért
felelős miniszter
8.Ágazati fejlesztési programok (Egészséges
Budapest Program + Kisfaludy Program)
- Egészséges
Budapest Program:
belügyminiszter
- Kisfaludy Program:
Magyar Turisztikai
Ügynökség Zrt.
9.Egyéb nemzeti
végfelhasználási
energiamegtakarítást
közvetlenül támogató
nemzeti költségvetési
programok
Vállalati normatív adókedvezmény
energiahatékonysági intézkedések
érdekében
adópolitikáért felelős
miniszter
28
10.CSOK otthonteremtési támogatás
és Falusi CSOK fejlesztési támogatás
(elsődlegesen nem energiahatékonysági
célú program) integrált eredményei
gazdaságfejlesztésért
felelős miniszter
11.Energia-racionalizálási pályázati program
a Belügyminisztérium intézményei részére
belügyminiszter
12.Költségvetési intézmények
energiahatékonysági beruházásai
[232/2015. (VIII. 20.) Korm. rendelet]
energiapolitikáért
felelős miniszter
13.A szakképzésért és felnőttképzésért
felelős miniszter által alapított és
fenntartott szakképzési centrumok
tagintézményeiben történő
világításkorszerűsítési feladatok elvégzése
[239/2019. (X. 16.) Korm. rendelet]
NEG Nemzeti
Energiagazdálkodási
Zrt.
14.A "Fényes Okos Intézmények Program"
[192/2020. (V. 8.) Korm. rendelet]
NEG Nemzeti
Energiagazdálkodási
Zrt.
15.Kormányhatározatokban megállapított
egyéb egyedi támogatói döntések
energiapolitikáért
felelős miniszter
16.Lakás-előtakarékossági rendszer
megtakarításaiból megvalósított
energiahatékonysági fejlesztések
gazdaságfejlesztésért
felelős miniszter
17.Otthonfelújítási támogatásMagyar Államkincstár
18.Gyármentő ProgramHIPA Nemzeti
Befektetési Ügynökség
Nonprofit Zrt.
19.Járműipari Beszállító-fejlesztési ProgramMGFÜ Közhasznú
Nonprofit Kft.
20.Versenyképesség Növelő Támogatási
Program
HIPA Nemzeti
Befektetési Ügynökség
Nonprofit Zrt.
21.Önkormányzati fókuszú
energiahatékonysági
fejlesztési intézkedések
rendszere
Modern Városok Program keretében,
költségvetési támogatással megvalósuló
energiahatékonyságot javító intézkedések
építési és közlekedési
miniszter
46
22.Magyar Falu Program
energiahatékonysági elemei:
1. Épületenergetikai fejlesztések
2. Közlekedési fejlesztések
3. Szemléletformálás
építési és közlekedési
miniszter
23.Felzárkózó települések hosszú távú
programja energiahatékonysági elemei
építési és közlekedési
miniszter
24.Önkormányzatok önálló
energiahatékonysági célú intézkedései
energiapolitikáért
felelős miniszter
25.Gazdaság újraindítása érdekében
önkormányzatok részére biztosított
új energiahatékonysági fejlesztési
programok
energiapolitikáért
felelős miniszter
26.VET pénzeszközök és egyéb
piacfejlesztő intézkedések,
piacszabályozás
Zöld Hitel TőkeprogramMagyar Nemzeti Bank6
27.Közlekedés
energiahatékonyság
javítását szolgáló központi
intézkedések
Összetett hatású közlekedésfejlesztési
programok energiahatékonyság javító
hatása (útdíjrendszerek fenntartása,
behajtási övezetek, parkolási
zónák létesítése, vasúthálózat-
fejlesztés, kerékpáros létesítmények
fejlesztése, öko-vezetés elterjesztése,
sebességcsökkentés gyorsforgalmi
utakon, gépkocsihasználat
elszámolásának alakítása, intelligens
közlekedési rendszerek fejlesztése)
építési és közlekedési
miniszter
47
28.Közösségi közlekedés fejlesztésének
állami támogatása
építési és közlekedési
miniszter
29.Elektromobilitás elősegítése
(Jedlik Ányos Terv) és Magyarország új
buszstratégiai koncepciójának, valamint
a Zöld Busz Program megvalósítása
HUMDA Magyar
Mobilitás-fejlesztési
Ügynökség Zrt.
30.Országos és vármegyebérletek (OBVB)
bevezetése
MÁV Magyar
Államvasutak Zrt.
31.Tanácsadási és szakmai
képességfejlesztő
információs és motivációs
intézkedések
Energetikai szakreferens kötelező
alkalmazása (***)
Hivatal14
32.Almérő felszerelésére vonatkozó kötelezésHivatal
33.Nemzeti Energetikusi Hálózat -
Középületek energiahatékony
használatának elősegítése (****)
Hivatal
34.Magyar Mérnöki Kamara által biztost
tanácsadási tevékenységek a lakossági,
valamint a kis- és középvállalkozási
szektorban (****)
Magyar Mérnöki
Kamara
35.Összetett piaci fejlesztésekAz energiahatékonysági piac erősítésével
(pl. innovációs támogatásokkal) biztosított
összetett piacfejlesztő intézkedések
energiapolitikáért
felelős miniszter
8

"

3. melléklet a 459/2024. (XII. 30.) Korm. rendelethez

"9. melléklet a 122/2015. (V. 26.) Korm. rendelethez

Az Európai Bizottság felé teljesítendő tájékoztatási kötelezettség esetkörei és teljesítésük részletszabályai

ABCD
1.Tájékoztatási kötelezettség alapjaA kötelezettség
teljesítéséért felelős
szervezet
A kötelezettség teljesítésének módjaA kötelezettség teljesítésének
határideje
2.A nagy és kis hatásfokú
kapcsolt energiatermelésen
keresztüli nemzeti
villamosenergia- és
hőtermelésről és
annak a teljes hő- és
villamosenergia-termeléshez
viszonyított arányáról szóló
statisztika
Hivatala nagy hatásfokú, hasznos
hőenergiával kapcsoltan termelt
villamos energia és a hasznos hő
mennyisége megállapításának
számítási módjáról szóló rendelet
szerinti módszertan alapján
a tárgyévet követő 2. év
április 30.
3.Éves statisztikai
jelentés a kapcsolt
energiatermelésből
származó hő- és
villamosenergia-
kapacitásról és a kapcsolt
energiatermeléshez
használt tüzelőanyagokról,
valamint a távfűtés/
távhűtés-előállításról és
-kapacitásról, a teljes hő- és
villamosenergia-termelés és
-kapacitás arányában
Hivatala statisztikát tartalmazó
dokumentum
a tárgyévet követő 2. év
április 30.
4.A kapcsolt
energiatermeléssel
elért primerenergia-
megtakarításról szóló
statisztikai jelentés
Hivatala nagy hatásfokú, hasznos
hőenergiával kapcsoltan termelt
villamos energia és a hasznos hő
mennyisége megállapításának
számítási módjáról szóló
rendelet szerinti módszertan
alapján elkészített dokumentum
a tárgyévet követő 2. év
április 30.
5.A fűtés és hűtés
hatékonysági potenciáljának
átfogó értékelése
energiapolitikáért
felelős miniszter
3. melléklet szerint2020. december 31.
6.Energiatermelő
létesítmények és
hulladékhőt termelő
ipari létesítmények
költség-haszon elemzésében
foglaltak megvalósítása
alóli kivételt megállapító
határozat
Hivatala Hivatal határozataa határozathozatalt
követően legkésőbb
3 hónapon belül
7.Az energiahatékonyság-
javító alternatív szakpolitikai
intézkedések bejelentése
energiapolitikáért
felelős miniszter
az energiahatékonyságról szóló
2015. évi LVII. törvény 13. § (6) és
(7) bekezdése alapján
az integrált nemzeti
energia- és klímaterv
megvalósításáról szóló
jelentés részeként
8.Az energiahatékonyságról
szóló 2015. évi LVII. törvény
17. §-a szerinti kötelezettség
alóli kivételek és azok
változása
energiapolitikáért
felelős miniszter
a kivételt megállapító jogszabály
szövege
a szabályozás
kihirdetését követően
haladéktalanul
9.Az energiahatékonyságról
szóló 2015. évi LVII. törvény
10/A. §-a szerinti
kötelezettség
energiapolitikáért
felelős miniszter
a közbeszer-
zésekért felelős
miniszter,
a gazdaság-
fejlesztésért
felelős miniszter
és az építés-
gazdaságért
felelős miniszter
bevonásával
az integrált nemzeti energia- és
klímaterv részeként
Első alkalommal
2025. március 15., ezt
követően kétévente
az integrált nemzeti
energia- és klímaterv
részeként
10.A nemzeti tanúsítási, vagy
az azzal egyenértékű
képesítési rendszerek
értékelése
energiapolitikáért
felelős miniszter
a Magyar
Mérnöki Kamara
és a Hivatal
bevonásával
az (EU) 2018/1999 rendelet
28. cikkével összhangban
létrehozott e-platformon
keresztül
Első alkalommal
2025. június 30., ezt
követően négyévente

"

4. melléklet a 459/2024. (XII. 30.) Korm. rendelethez

"11. melléklet a 122/2015. (V. 26.) Korm. rendelethez

Az energetikai auditálási tevékenység folytatásához szükséges képesítési követelmények

ABCD
1.Képzési terület
megnevezése
Alapképzési szak
megnevezése
Mesterképzési szak /
osztatlan szak megnevezése
Alapképzésben/mesterképzésben /
osztatlan képzésben szerzett szakképzettségek
megnevezése
2.MűszakiEnergetikai
mérnöki
Energetikai mérnökienergetikai mérnök, okleveles
energetikai mérnök
3.GépészmérnökiGépészmérnökigépészmérnök, okleveles gépészmérnök
4.VillamosmérnökiVillamosmérnökivillamosmérnök, okleveles
villamosmérnök
5.-Építészokleveles építész
6.ÉpítészmérnökiÉpítészmérnökiépítészmérnök, okleveles építészmérnök
7.ÉpítőmérnökSzerkezet-építőmérnökiépítőmérnök, okleveles
szerkezet-építőmérnök
8.-Létesítménymérnöki,
épületenergetika
szakirány
okleveles létesítménymérnök
9.-Épületgépészeti
és eljárástechnikai
gépészmérnöki
okleveles épületgépészeti és
eljárástechnikai gépészmérnök
10.-Kohómérnöki
energiagazdálkodási
szakirány
okleveles kohómérnök
11.-Bánya- és geotechnika
mérnöki
okleveles bánya- és geotechnikai
mérnök
12.AgrárMezőgazdasági és
élelmiszeripari
gépészmérnöki
Mezőgazdasági
és élelmiszeripari
gépészmérnöki
mezőgazdasági és élelmiszeripari
gépészmérnök, okleveles mezőgazdasági
és élelmiszeripari gépészmérnök

"

5. melléklet a 459/2024. (XII. 30.) Korm. rendelethez

"13. melléklet a 122/2015. (V. 26.) Korm. rendelethez

Az adatközpontok európai adatbázisába történő adatszolgáltatás tartalma

1. Az adatközpontok európai adatbázisával közlendő adatok:

1.1. Az adatszolgáltató adatközpontra vonatkozó információk:

1.1.1. az adatközpont neve;

1.1.2. az adatközpont tulajdonosának és üzemeltetőjének neve és elérhetősége;

1.1.3. az adatközpont székhelye;

1.1.4. az adatközpont típusa;

1.1.5. az adatközpont működése megkezdésének dátuma.

1.2. Az adatszolgáltató adatközpont működésére vonatkozó információk:

1.2.1. az elektromos infrastruktúra redundanciájának foka a nagyfeszültségű és kisfeszültségű (összekapcsolt) hálózatok és az egyes szerverszekrények szintjén;

1.2.2. a hűtési infrastruktúra redundanciájának foka az egyes helyiségek és szerverszekrények szintjén.

2. Az adatközpontok európai adatbázisával közlendő fő teljesítménymutatók:

2.1. Energetikai és fenntarthatósági mutatók:

2.1.1. a telepített információtechnológia teljesítményigénye kW-ban kifejezve;

2.1.2. az adatközpont teljes hasznos alapterülete négyzetméterben megadva;

2.1.3. az adatközpont-gépterem alapterülete négyzetméterben megadva;

2.1.4. az adatszolgáltató adatközpont teljes energiafogyasztása kWh-ban kifejezve;

2.1.5. az információtechnológiai berendezések teljes energiafogyasztása kWh-ban kifejezve;

2.1.6. az elektromos hálózat funkciói;

2.1.7. az átlagos akkumulátorkapacitás kW-ban kifejezve;

2.1.8. a teljes vízbevitel köbméterben kifejezve;

2.1.9. a teljes ivóvízbevitel köbméterben kifejezve;

2.1.10. az újrahasznosított hulladékhő kWh-ban kifejezve;

2.1.11. a hulladékhő átlagos hőmérsékletét Celsius-fokban kifejezve;

2.1.12. az információtechnológiai berendezések által felhasznált levegő átlagos beállítási hőmérséklete Celsius-fokban kifejezve;

2.1.13. a hűtőközegtípusok;

2.1.14. a hűtési foknapok száma foknapokban kifejezve;

2.1.15. a teljes megújulóenergia-fogyasztás kWh-ban kifejezve;

2.1.16. a származási garanciával rendelkező megújulóenergia-fogyasztás összesített értéke kWh-ban kifejezve;

2.1.17. az energiavásárlási megállapodásokból származó megújulóenergia-fogyasztás összesített értéke kWh-ban kifejezve;

2.1.18. a helyszíni megújuló energiaforrásokból származó megújulóenergia-fogyasztás összesített értéke kWh-ban kifejezve.

2.2. Az információs és kommunikációs technológiai (IKT) kapacitás mutatói:

2.2.1. a szerverek IKT-kapacitása;

2.2.2. az adattárolók IKT-kapacitása

az adatszolgáltatási év december 31. napján a helyszínen lévő érintett berendezésekre vonatkozóan.

3. Adatforgalmi mutatók:

3.1. a bejövő adatforgalom sávszélessége gigabájt/másodpercben kifejezve;

3.2. a kimenő adatforgalom sávszélessége gigabájt/másodpercben kifejezve;

3.3. a bejövő adatforgalom exabájtban kifejezve;

3.4. a kimenő adatforgalom exabájtban kifejezve."

Tartalomjegyzék