Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2011.8.219 I. A törvényes vádnak nem fogalmi ismérve az, hogy a "büntetőtörvénybe ütköző cselekmény" leírása körében a törvényi tényállás jogi fogalmait használja; elégséges, ha a történeti tények leírása oly mértékben konkrét, amelyből - bebizonyítottságot feltételezve - büntetőtörvénybe ütköző cselekményre lehet következtetni [Be. 2. § (2) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Kaposvári Törvényszék Kb.36/2008/22., Fővárosi Ítélőtábla Kbf.82/2009/5., Kúria Bfv.1036/2010/6. (*BH 2011.8.219*)

***********

II. Nem érinti a vád törvényességét az, ha a jelentési kötelezettség megszegésének vétsége miatt emelt vádban - amely egyébkén pontosan körülírja azokat a körülményeket, amelyeknek érdemi jelentősége lehet - szövegszerűen nem szerepel a "fontos szolgálati ügy" kifejezés, mert ez az ügy egyik érdemi jogkérdése [Btk. 350. § (1) bek.].

A megyei bíróság katonai tanácsa ítéletével Sz. J. rendőr alezredest bűnösnek mondotta ki a Btk. 350. §-ának (1) bekezdése szerinti jelentési kötelezettség megszegésének vétségében és ezért megrovásban részesítette.

A terhelt személyi körülményei körében azt rögzítette, hogy 1987-től teljesíti rendőri szolgálatát, 1992-től hivatásos tiszt. időközben tanári diplomát szerzett, és rendőrtiszti főiskolát végzett. A megyei rendőr-főkapitányság állományában előbb kiemelt fővizsgáló, majd kiemelt főnyomozó beosztást látott el, ettől kezdve, 2001. október 1-jétől rendelkezési állományba került, és az egyik rendőr szakszervezet főtitkára. A rendőrség állományából vezényelve van ezen szakszervezethez.

Tényállásként tanács az alábbiakat állapította meg.

Sz. J. terheltnek mint kiemelt főnyomozónak közvetlen elöljárója a mindenkori bűnügyi osztályvezető volt.

A terhelt ellen 2006. évben rágalmazás vétsége miatt magánvádas büntetőeljárás indult. Ennek során a városi bíróság 2006. december 18-án, 2007. január 22-én, 2007. március 21-én, valamint május 21-én vádlottként hallgatta meg.

A terhelt sem elöljárójának, sem nem tett írásos jelentést arról, hogy vele szemben magánvádas bűncselekmény miatt bírósági eljárás intézkedés - vádlottkénti kihallgatás - történt.

Fenti magatartásával megszegte a Rendőrség Szolgálati Szabályzatáról szóló az elkövetéskor hatályban volt 3/1995. (III. 1.) BM rendelet 95. § (2) bekezdés b) pontjában foglalt azon rendelkezést, mely szerint az alárendelt írásban köteles jelenteni elöljárójának, ha bűncselekmény vagy szabálysértés miatt vele szemben bármilyen intézkedés történt. Ezt a rendelkezést egyébként a Rendőrség Szolgálati Szabályzatáról szóló jelenleg hatályos 62/2007. (XII. 23.) IRM rendelet 102. § (2) bekezdésének d) pontja változatlan szöveggel fenntartotta.

A katonai tanács ítélete ellen - melyet az ügyész tudomásul vett - a terhelt és védője fellebbezett az eljárás megszüntetése, másodsorban a terhelt felmentése érdekében.

Az ítélőtábla katonai tanácsa végzésével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A Legfelsőbb Bíróság a tényállás részének tekintette a másodfokú bíróság által a bizonyítékok értékelése körében tett azon ténymegállapítást is, miszerint a terhelt rendelkezési állományba helyezése 2007. július 30-án kelt paranccsal, visszamenőleges hatállyal történt; 2006. december 18. és 2007. május 21. napjai között a terhelt még nem volt rendelkezési állományban.

A jogerős határozatok ellen a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) és c) pontjára hivatkozva a terhelt védője élt felülvizsgálati indítvánnyal, elsősorban a büntetőeljárás törvényes vád hiányában megszüntetése, másodsorban a terhelt felmentése érdekében.

Elsősorban arra utalt, hogy a bíróságok a feltárt bizonyítékokat nem értékelték kellő körültekintéssel. A terhelt védekezésének elfogadásával ugyanis - mivel ennek ellenkezője kétséget kizáróan nem nyert bizonyítást - tényállásként kellett volna megállapítani, hogy az ellene indult magánvádas eljárásról, amely egyébként jogerősen felmentéssel fejeződött be, a terhelt elöljárójának szóban jelentést tett.

Arra is hivatkozott, hogy a terhelttel szemben előterjesztett vád a törvényes vád követelményének nem felelt meg, miután a cselekmény csupán fegyelmi vétség. Álláspontja szerint ezt megerősíti, hogy az elöljáró a cselekményt fegyelmi vétségként elbírálta, továbbá, hogy a tényállási elemet alkotó fontos szolgálati ügy megjelölést az ügyész sem a vádiratban, sem a perbeszédében nem hívta fel.

Egyébként anyagi jogszabálysértés is történt, mert a cselekmény fontos szolgálati ügyet a fentiekre figyelemmel nem érinthetett. Ezen túlmenően a terhelt ellen rágalmazás vétsége miatt folyamatban volt magánvádas eljárásban, a szolgálati úton történő idézésekből az elöljáró megfelelően tudomást szerzett arról, hogy a terheltet a bíróság milyen ügyben, mely napokra idézte meg vádlottként. A Szolgálati Szabályzat rendelkezései szerint a rendőr jelentése csak arra terjed ki, hogy vele szemben milyen intézkedés történt. Az intézkedés jelen esetben a vádlottkénti megidézést jelentette. Mindebből következik, hogy hiányzott a cselekményének társadalomra veszélyessége. Mellesleg tévedésben is volt cselekménye (mulasztása) társadalomra veszélyességének felismerésében, miután alappal feltételezhette, hogy a fenti módon történt megidézésre tekintettel elöljárója minden információnak a birtokában van.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!