32009R0124[1]
A Bizottság 124/2009/EK rendelete ( 2009. február 10.) a nem céltakarmányokban elkerülhetetlen átvitel következtében jelen lévő kokcidiosztatikumoknak vagy hisztomonosztatikumoknak az élelmiszerekben megengedhető legnagyobb szintjeinek meghatározásáról
A BIZOTTSÁG 124/2009/EK RENDELETE
(2009. február 10.)
a nem céltakarmányokban elkerülhetetlen átvitel következtében jelen lévő kokcidiosztatikumoknak vagy hisztomonosztatikumoknak az élelmiszerekben megengedhető legnagyobb szintjeinek meghatározásáról
(EGT-vonatkozású szöveg)
AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,
tekintettel az élelmiszerekben előforduló szennyező anyagok ellenőrzésére vonatkozó közösségi eljárások megállapításáról szóló, 1993. február 8-i 315/93/EGK tanácsi rendeletre ( 1 ) és különösen annak 2. cikke (3) bekezdésére,
(1)
A kokcidiosztatikumok és hisztomonosztatikumok olyan anyagok, amelyek protozoonok elpusztítására vagy azok növekedésének megakadályozására szolgálnak; használatuk a takarmányozási célra felhasznált adalékanyagokról szóló, 2003. szeptember 22-i 1831/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel ( 2 ) összhangban többek között takarmányadalékként engedélyezett. A kokcidiosztatikumok és hisztomonosztatikumok takarmányadalékként történő használatára vonatkozó engedélyek a használatot bizonyos feltételekhez kötik, például meghatározzák, hogy melyek azok a célállatfajok vagy -kategóriák, amelyeknek az adalékokat szánják.
(2)
Előfordulhat, hogy a takarmányipari vállalkozók egy létesítményen belül takarmányok széles skáláját állítják elő, és ugyanazon a gyártósoron egymás után különböző típusú termékeket gyártanak. Így megeshet az is, hogy egy termék elkerülhetetlen maradványai a gyártósorban maradnak és egy másik takarmányba kerülnek, amikor annak gyártási folyamata elkezdődik. Az anyagoknak az egyik gyártási tételből a másikba történő ezen átjutását "átvitelnek" vagy "keresztszennyeződésnek" nevezzük, és erre például a kokcidiosztatikumok vagy hisztomonosztatikumok engedélyezett takarmányadalékként való felhasználásakor is sor kerülhet. Ennek eredményeként a soron következőként gyártott takarmány szennyeződhet azáltal, hogy az említett anyagok technikailag elkerülhetetlen maradványai bekerülnek a "nem céltakarmányba", azaz abba a takarmányba, amellyel kapcsolatban a kokcidiosztatikumok vagy hisztomonosztatikumok használata nem engedélyezett; ilyenek például az adalékanyag engedélyében fel nem tüntetett állatfajoknak és -kategóriáknak szánt takarmányok. Ez az elkerülhetetlen keresztszennyeződés a takarmánygyártás és -feldolgozás bármely szakaszában, de a takarmány tárolása és szállítása közben is megtörténhet.
(3)
Annak megakadályozására, hogy a tagállamok olyan nemzeti szabályokat fogadjanak el az engedélyezett kokcidiosztatikumoknak vagy hisztomonosztatikumoknak a nem céltakarmányba történő elkerülhetetlen átvitele, valamint ezen anyagoknak a származékos élelmiszerekben való jelenléte tekintetében, amelyek akadályoznák a belső piac működését, harmonizált közösségi szabályokra van szükség.
(4)
Az engedélyezett kokcidiosztatikumoknak és hisztomonosztatikumoknak a nem céltakarmányba elkerülhetetlenül átvitt hatóanyagai a 2002/32/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv ( 3 ) értelmében takarmányokban előforduló nemkívánatos anyagoknak minősülnek, amelyek jelenlétének sem az állatok vagy az emberek egészségét, sem pedig a környezetet nem szabad veszélyeztetnie. Ezért a 2002/32/EK irányelv I. mellékletét módosító 2009/8/EK bizottsági irányelv ( 4 ) megállapítja ezen anyagoknak a takarmányokban megengedhető legnagyobb szintjeit.
(5)
A kokcidiosztatikumoknak és hisztomonosztatikumoknak a nem céltakarmányban való elkerülhetetlen, még a 2002/32/EK irányelvben meghatározott legnagyobb megengedhető szint alatti előfordulása is ahhoz vezethet, hogy ezen szermaradékok jelen lesznek az állati eredetű élelmiszerekben. Ezért a közegészség védelmében és amennyiben - az állati eredetű élelmiszerekben található állatgyógyászati készítmények maximális maradékanyag-határértékeinek megállapítására szolgáló közösségi eljárás kialakításáról szóló, 1990. június 26-i 2377/90/EGK tanácsi rendelet ( 5 ) vagy az 1831/2003/EK rendelet keretében - még nem állapítottak meg maradékanyag-határértéket (MRL-eket) az érintett élelmiszerek tekintetében, az élelmiszerekben előforduló szennyező anyagok ellenőrzésére vonatkozó közösségi eljárások megállapításáról szóló 315/93/EGK rendelet összefüggésében meg kell határozni, hogy a kokcidiosztatikumok és hisztomonosztatikumok hatóanyagai mekkora legnagyobb megengedhető mértékben lehetnek jelen az érintett nem céltakarmányból származó, állati eredetű élelmiszerben.
(6)
A Bizottság kérésére az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (a továbbiakban: hatóság) számos szakvéleményt ( 6 ) fogadott el azokról az állat- és közegészségügyi kockázatokról, amelyek a takarmányadalékként engedélyezett kokcidiosztatikumoknak vagy hisztomonosztatikumoknak a nem céltakarmányba történő, elkerülhetetlen átvitelének következményeként jelentkeznek. A hatóság minden egyes, takarmányadalékként engedélyezett kokcidiosztatikum vagy hisztomonosztatikum értékelése során 2 %, 5 % és 10 %-os feltételezett átviteli arányokat vett számításba, abból kiindulva, hogy az anyagok a megengedett legnagyobb kokcidiosztatikum- és hisztomonosztatikumdózis felhasználásával előállított takarmányból kerülnek az azt követően gyártott nem céltakarmányba.
(7)
Az egyes szakvélemények következtetéseit illetően megállapítható, hogy a hatóság általános következtetése szerint nem valószínű, hogy a takarmányadalékként engedélyezett kokcidiosztatikumoknak és hisztomonosztatikumoknak a nem céltakarmányban való jelenléte - az elkerülhetetlen átvitel eredményeként kialakuló szinteken és valamennyi elővigyázatossági intézkedés figyelembevételével - nem kívánt hatással lenne az állatok egészségére, továbbá elhanyagolható annak a kockázata, hogy károsodik a fogyasztók egészsége a keresztszennyeződött takarmánnyal érintkező állatokból származó termékekben található szermaradékok elfogyasztásával.
(8)
A hatóság szakvéleményeit és a jelenleg a tagállamok által a keresztszennyeződés elkerülésére alkalmazott különböző megközelítéseket figyelembe véve a Bizottság a belső piac megfelelő működésének biztosítása és a közegészség védelme érdekében az élelmiszerek tekintetében megengedhető legnagyobb szintek megállapítását javasolja a rendelet mellékleteiben meghatározottak szerint. A mellékletben előírt rendelkezéseket legkésőbb 2011. július 1-jéig felül kell vizsgálni a tudományos és technikai ismeretekben bekövetkező fejlemények figyelembevétele céljából.
(9)
A rendelet mellékletében meghatározott legnagyobb megengedhető szinteket folyamatosan ki kell igazítani az érintett élelmiszer tekintetében - az állati eredetű élelmiszerekben található állatgyógyászati készítmények maximális maradékanyag-határértékeinek megállapítására szolgáló közösségi eljárás kialakításáról szóló 2377/90/EGK rendelet vagy az 1831/2003/EK rendelet keretében - megállapított maximális maradékanyag-határértékeket érintő változások szerint. Figyelembe véve, hogy az e rendelet mellékletében meghatározott legnagyobb megengedhető szinteknek a módosítások nyomán történő kiigazítása időbe telik, úgy kell tekinteni, hogy az e rendeletben meghatározott szintek nem érintik a kokcidiosztatikumok és hisztomonosztatikumok tekintetében a 2377/90/EGK rendelet vagy az 1831/2003/EK rendelet keretében megállapított maximális maradékanyag-határértékeket.
(10)
Mivel a kokcidiosztatikumoknak vagy hisztomonosztatikumoknak a nem céltakarmányba történő elkerülhetetlen átvitele azt eredményezheti, hogy a származékos élelmiszerekben ezek az anyagok szennyező anyagként jelen vannak, indokolt átfogó és integrált módon megközelíteni ezt a kérdést, mégpedig a rendelettel egyidejűleg a 2009/8/EK irányelv elfogadásával és alkalmazásával, amely meghatározza a kokcidiosztatikumok vagy hisztomonosztatikumok nem céltakarmányba történő elkerülhetetlen átvitelének megengedhető legnagyobb szintjeit.
(11)
Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,
ELFOGADTA EZT A RENDELETET:
1. cikk
(1) Az e rendelet mellékletében felsorolt élelmiszerek nem hozhatók forgalomba, ha olyan mértékben tartalmazzák a mellékletben felsorolt szennyező anyagok valamelyikét, amely meghaladja a mellékletben megadott legnagyobb megengedhető szintet.
Abban az esetben, ha valamely jelentős szermaradéknak a mellékletben megadott legnagyobb megengedhető szint alatti jelenléte megállapításra kerül, indokolt, hogy az illetékes hatóság vizsgálatokat végezzen annak megerősítése céljából, hogy a szermaradék az elkerülhetetlen átvitel következményeként, nem pedig a kokcidiosztatikum vagy hisztomonosztatikum törvénytelen beadása miatt van jelen a takarmányban.
Tilos a mellékletben megadott legnagyobb megengedhető szinteknek megfelelő élelmiszereket olyan élelmiszerekkel keverni, amelyek szermaradékértékei meghaladják a mellékletben szereplő legnagyobb megengedhető szinteket.
(2) Ha az e rendelet mellékletében megadott legnagyobb megengedhető szinteket szárított, hígított, feldolgozott vagy egynél több összetevőből álló élelmiszerekre alkalmazzák, figyelembe kell venni a szennyezőanyag-koncentrációnak a szárítás, hígítás vagy a feldolgozás során bekövetkező változásait, valamint az összetevők relatív arányát a termékben.
(3) Az e rendelet mellékletében megállapított legnagyobb megengedhető szintek nem érintik sem a 2377/90/EGK rendelet által megállapított rendelkezéseket és maximális maradékanyag-határértékeket, sem az 1831/2003/EK rendelet által megállapított maximális maradékanyag-határértékeket.
2. cikk
Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.
Rendelkezései 2009. július 1-jétől alkalmazandók.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
MELLÉKLET
Az élelmiszerekben megengedhető legnagyobb szintek
Anyag | Élelmiszerek | μg/kg-ban (ppb) meghatározott maximális mennyiség, nedves súly |
1. Lazalocid-nátrium | Állati eredetű élelmiszer, amely a baromfitól és a szarvasmarhától különböző állatfajoktól származik: | |
— tej; | 1 | |
— máj, | 50 | |
— vese; | 20 | |
— egyéb élelmiszer. | 5 | |
2. Narazin | Állati eredetű élelmiszer, amely a húshasznú csirkétől különböző állatfajoktól származik: | |
— tojás | 2 | |
— tej | 1 | |
— máj | 50 | |
— egyéb élelmiszer | 5 | |
3. Szalinomicin-nátrium | Állati eredetű élelmiszer, amely a húshasznú csirkétől és a hízónyúltól különböző állatfajoktól származik: | |
— tojás | 3 | |
— máj | 5 | |
— egyéb élelmiszer | 2 | |
4. Monenzin-nátrium | Állati eredetű élelmiszer, amely a húshasznú csirkétől, a pulykától és a szarvasmarhaféléktől (ideértve a tejhasznú szarvasmarhát is) különböző állatfajoktól származik: | |
— máj | 8 | |
— egyéb élelmiszer | 2 | |
5. Szemduramicin | Állati eredetű élelmiszer, amely a húshasznú csirkétől különböző állatfajoktól származik | 2 |
6. Maduramicin | Állati eredetű élelmiszer, amely a húshasznú csirkétől és a pulykától különböző állatfajoktól származik: | |
— tojás; | 12 | |
— egyéb élelmiszer. | 2 | |
7. Robenidin | Állati eredetű élelmiszer, amely a húshasznú csirkétől, a pulykától, valamint a hízó-és tenyésznyulaktól különböző állatfajoktól származik: | |
— tojás | 25 | |
— máj, vese, bőr és zsír | 50 | |
— egyéb élelmiszer | 5 | |
8. Decoquinate | Állati eredetű élelmiszer, amely a húshasznú csirkétől, a szarvasmarhaféléktől és juhféléktől (kivéve a tejhasznú állatokat) különböző állatfajoktól származik | 20 |
9. Halofuginon | Állati eredetű élelmiszer, amely a húshasznú csirkétől, a pulykától és a szarvasmarhaféléktől (kivéve a tejhasznú szarvasmarhát) különböző állatfajoktól származik: | |
— tojás | 6 | |
— máj és vese | 30 | |
— tej | 1 | |
— egyéb élelmiszer | 3 | |
10. Nikarbazin (maradékanyag: 4,4'-dinitro-karbanilid (DNC)) | Állati eredetű élelmiszer, amely a húshasznú csirkétől különböző állatfajoktól származik: | |
— tojás; | 300 | |
— tej; | 5 | |
— máj; | 300 | |
— vese; | 100 | |
— egyéb élelmiszer. | 50 | |
11. Diklazuril | Állati eredetű élelmiszer, amely a húshasznú csirkétől, a húshasznú pulykától, a gyöngytyúktól, a hízó- és tenyésznyulaktól, a kérődzőktől és sertésféléktől különböző állatfajoktól származik: | |
— tojás; | 2 | |
— máj és vese; | 40 | |
— egyéb élelmiszer. | 5 |
( 1 ) HL L 37., 1993.2.13., 1. o.
( 2 ) HL L 268., 2003.10.18., 29. o.
( 3 ) HL L 140., 2002.5.30., 10. o.
( 4 ) Lásd e Hivatalos Lap 19 oldalát.
( 5 ) HL L 224., 1990.8.18., 1. o.
( 6 ) Az élelmiszerláncban előforduló szennyezőanyagokkal foglalkozó tudományos testületnek az Európai Bizottság kérésére készített, a nem céltakarmányoknak a takarmányadalékként engedélyezett lazalociddal való keresztszennyeződésével kapcsolatos szakvéleménye, The EFSA Journal (2007) 553, 1-46.
Az élelmiszerláncban előforduló szennyezőanyagokkal foglalkozó tudományos testületnek az Európai Bizottság kérésére készített, a nem céltakarmányoknak a takarmányadalékként engedélyezett narazinnal való keresztszennyeződésével kapcsolatos szakvéleménye, The EFSA Journal (2007) 552, 1-35.
http://www.efsa.europa.eu/cs/BlobServer/Scientific_Opinion/CONTAM_ej552_narasin_en.pdf?ssbinary=true
Az élelmiszerláncban előforduló szennyezőanyagokkal foglalkozó tudományos testületnek az Európai Bizottság kérésére készített, a nem céltakarmányoknak a takarmányadalékként engedélyezett maduramicinnel való keresztszennyeződésével kapcsolatos szakvéleménye, The EFSA Journal (2008) 594, 1-30.
Az élelmiszerláncban előforduló szennyezőanyagokkal foglalkozó tudományos testületnek az Európai Bizottság kérésére készített, a nem céltakarmányoknak a takarmányadalékként engedélyezett szemduramicinnel való keresztszennyeződésével kapcsolatos szakvéleménye, The EFSA Journal (2008) 593, 1-27.
Az élelmiszerláncban előforduló szennyezőanyagokkal foglalkozó tudományos testületnek az Európai Bizottság kérésére készített, a nem céltakarmányoknak a takarmányadalékként engedélyezett szalinomicinnel való keresztszennyeződésével kapcsolatos szakvéleménye, The EFSA Journal (2008) 591, 1-38.
Az élelmiszerláncban előforduló szennyezőanyagokkal foglalkozó tudományos testületnek az Európai Bizottság kérésére készített, a nem céltakarmányoknak a takarmányadalékként engedélyezett monenzinnel való keresztszennyeződésével kapcsolatos szakvéleménye, The EFSA Journal (2008) 592, 1-40.
Az élelmiszerláncban előforduló szennyezőanyagokkal foglalkozó tudományos testületnek az Európai Bizottság kérésére készített, a nem céltakarmányoknak a takarmányadalékként engedélyezett halofuginon-hidrobromiddal való keresztszennyeződésével kapcsolatos szakvéleménye, The EFSA Journal (2008) 657, 1-31.
Az élelmiszerláncban előforduló szennyezőanyagokkal foglalkozó tudományos testületnek az Európai Bizottság kérésére készített, a nem céltakarmányoknak a takarmányadalékként engedélyezett decoquinate-tal való keresztszennyeződésével kapcsolatos szakvéleménye, The EFSA Journal (2008) 656, 1-26.
Az élelmiszerláncban előforduló szennyezőanyagokkal foglalkozó tudományos testületnek az Európai Bizottság kérésére készített, a nem céltakarmányoknak a takarmányadalékként engedélyezett robenidinnel való keresztszennyeződésével kapcsolatos szakvéleménye, The EFSA Journal (2008) 655, 1-29.
http://www.efsa.europa.eu/cs/BlobServer/Scientific_Opinion/contam_op_ej655_robenidine_en,0.pdf?ssbinary=true
Az élelmiszerláncban előforduló szennyezőanyagokkal foglalkozó tudományos testületnek az Európai Bizottság kérésére készített, a nem céltakarmányoknak a takarmányadalékként engedélyezett nikarbazinnal való keresztszennyeződésével kapcsolatos szakvéleménye, The EFSA Journal (2008) 690, 1-34.
Az élelmiszerláncban előforduló szennyezőanyagokkal foglalkozó tudományos testületnek az Európai Bizottság kérésére készített, a nem céltakarmányoknak a takarmányadalékként engedélyezett diklazurillal való keresztszennyeződésével kapcsolatos szakvéleménye, The EFSA Journal (2008) 716, 1-31.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32009R0124 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32009R0124&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02009R0124-20120730 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02009R0124-20120730&locale=hu