AVI 2013.7.77 Közvetített szolgáltatás esetén az adóalany vevője és nyújtója is a szolgáltatásnak [1990. évi C. tv. 52. §]
Kapcsolódó határozatok:
Debreceni Törvényszék K.30074/2009/7., Kúria Kfv.35336/2009/5. (*AVI 2013.7.77*)
***********
A felperes több biztosító társasággal határozatlan időre szóló együttműködési megállapodást kötött, amelyek a biztosítók termékeinek, szolgáltatásainak terjesztéséről, az alkusz, és a biztosító jogairól és kötelezettségeiről, a díjazás feltételeiről, az ügyrendi megállapodásról szóltak.
A felperes különböző társaságokkal és egyéni vállalkozókkal is kötött határozatlan időre szóló megbízási szerződéseket a biztosító társaságok ajánlatainak értékesítésére. E megbízási szerződések rögzítették, hogy a megbízottak munkájukat minden esetben a felperes irányításával végzik.
A felperes ez utóbbiak részükre kifizetett jutalékot közvetített szolgáltatásként számolta el, amellyel csökkentette az iparűzési adó alapját.
Az adóhatóság a felperesnél 2002-2006. évekre helyi iparűzési adónemben bevallások utólagos ellenőrzésére irányuló vizsgálatot végzett.
A revízió eredményeként hozott elsőfokú határozatban a felperes terhére 664 200 Ft adóhiánynak minősülő adókülönbözetet írt elő, kötelezte adóbírság megfizetésére, késedelmi pótlék felszámításától eltekintett.
A felperes fellebbezése alapján eljárt alperes határozatában az elsőfokú határozatot helybenhagyta.
Az alperes érdemi döntését a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (továbbiakban: Htv.) 39. § (1) bekezdésében, 52. § 40. pontjában, a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 89. §-ában, a biztosítókról és a biztosítási tevékenységről szóló 2003. évi LX. törvény, valamint az annak hatályba lépését megelőzően érvényes 1995. évi XCVI. törvény (továbbiakban: Bit.) szabályaira alapította.
Az alperes határozatát azzal indokolta, hogy a biztosítás közvetítői tevékenységnél nem lehet beszélni eredménykötelemről, a vállalkozási szerződés pedig eredménykötelem. A felperes megrendelőjével és alvállalkozójával nem állt vállalkozási szerződéses kapcsolatban, a közvetített szolgáltatás három részt vevős kapcsolatot feltételez (megrendelő, vállalkozó, megbízott). A biztosítási konstrukciónál a megrendelő a biztosítást kötő fél, aki a felperesnél egyáltalán nem jelenik meg szerződő félként. A felperes számláiban közvetítői jutalék, jutalék, és biztosítás közvetítés szerepel. A jutalék azonban egyfajta teljesítménybér, és nem olyan szolgáltatás, amit változatlan formában közvetíteni lehetne. A felperes által csatolt szerződésekből és számlákból megállapíthatóan nincs olyan szolgáltatás, amely változatlan formában továbbszámlázottnak minősülhetne, és közvetített szolgáltatás jogcímén adóalap csökkentő tételként elfogadható lenne. A számlák egyébként is csak 2005. január hónaptól tartalmazzák a "közvetített szolgáltatást tartalmaz" megjegyzést, ami eleve kizárja az ezt megelőző időszaki elszámolhatóságot.
Az alperes hivatkozott arra is, hogy az elsőfokú adóhatóság a 2003. évi XCII. törvény 1. § (7) bekezdésének megfelelően minősítette a gazdasági eseményeket.
A felperes a keresetében az alperes határozatának megváltoztatását, a terhére 2005-2006. évre előírt 245 700 Ft adóhiánynak minősülő adókülönbözet, és az ehhez kapcsolódó adóbírság törlését kérte. Azzal érvelt, hogy az iparűzési adó alapját jogszerűen csökkentette a közvetített szolgáltatások ellenértékével. Az alperes tévesen állapította meg a jogügyletben szereplő feleket, és ezek minőségét, és arra hivatkozott, hogy a biztosító, a közte és az alvállalkozók között létrejött jogviszony megalapozta elszámolásának helyességét. Hivatkozott a Ptk. 389. § g) pontjára azzal, hogy jelen ügyben az eredmény a biztosítás közvetítése volt a biztosító felé. A közte és alvállalkozói közötti szerződés pedig tartalmazta mindazokat a feltételeket, amelyek lényegesek (szolgáltatás tárgya, díjazás összege, teljesítés). Kifejtette, hogy az alvállalkozó, a biztosító és közte létre jött hármas ügyletben a szolgáltatásért jár a díjazás, közöttük egy speciális eredménykötelem állt fenn. A szerződés valódi tartalma pedig nem a biztosítási jogviszony nyújtása, hanem a biztosítási jogviszonyt kötni szándékozók felkutatása, és ezen személyek biztosítók felé történő közvetítése volt. Jogi álláspontjának alátámasztásaként hivatkozott az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (továbbiakban: Áfa. tv.) 86. § (1) bekezdésére is.
Az alperes ellenkérelmében a felperes keresetének elutasítását kérte.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!