Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2016.11.M24 A kormányzati szolgálati jogviszonyt felmentéssel meg kell szüntetni, ha a kormánytisztviselő vezetőjének bizalmát elveszti, azaz nem a vezetői iránti szakmai lojalitással látja el feladatait. A vezetője bizalmát elvesztette felmentési indok a kormánytisztviselő magatartásában vagy munkájában megnyilvánuló és bizonyítható objektív tényen alapulhat. A munkáltatónak a felmentés indokának valósága mellett annak okszerűségét is bizonyítania kell. Nem okszerű a bizalomvesztésre alapított felmentés, ha arra a bizonyított és megismert magatartás tanúsítását követően hónapokkal később kerül sor [2011. évi CXCIX. törvény 63. § (3) bekezdés, 66. § (1)-(2) bekezdés 76. § (2) bekezdés].

Tényállás

[1] A felülvizsgálati eljárásban irányadó tényállás szerint a felperes 2002-től állt közszolgálati jogviszonyban. 2013. január 1-jétől a felperes okmányirodai ügyintéző munkakört látott el, és a járási hivatalokat érintő szervezeti és működési szabályzat, valamint a vonatkozó belső szabályzat kiadásáig megbízták a kiadmányozási jogkör gyakorlásával. A felperes közvetlen felettese 2013. január 1-jétől 2013. február 27-éig a hivatal vezetője, Dr. G. I. volt, majd ezt követően e jogkört a jogviszony keletkeztetésére, megszűnésére, módosítására vonatkozóan továbbra is ő, míg a többi munkáltatói jogkört közvetlen munkahelyi felettese gyakorolta felette.

[2] A hivatalvezető 2013. június 6-án kelt intézkedésével bizalomvesztésre hivatkozva felmentéssel megszüntette a felperes kormánytisztviselői szolgálati viszonyát. A felperes a határozatot sérelmezve a Kormánytisztviselői Döntőbizottsághoz fordult, amely panaszát elutasította.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[3] Ezt követően a felperes keresetet nyújtott be, melyben az ügyében hozott kormánytisztviselői döntőbizottsági határozat megváltoztatását és 24 havi átlagilletményének megfelelő összeg megfizetését kérte arra figyelemmel, hogy a határozat jogellenes, a munkáltató rendeltetésellenesen gyakorolta jogát. Másodlagosan annak megállapítását kérte, hogy kormánytisztviselői jogviszonya az ítélet jogerőre emelkedésekor szűnik meg és elmaradt illetmény, valamint kártérítés megfizetésére tartott igényt. Álláspontja szerint a felmentés indoka nem volt valós és nem álltak fenn a bizalomvesztés megállapíthatóságának feltételei.

Az első- és másodfokú ítélet

[4] A közigazgatási és munkaügyi bíróság a felperes keresetét elutasította. Ítélete indokolásában kifejtette, hogy a felperest a kiadmányozás joga mellett a vezetési feladatokkal is megbízták, így köteles lett volna tájékoztatni a vezetőjét, hogy hozzátartozó ügyében kellene eljárnia. Az összeférhetetlenségi körülményre fel kellett volna hívnia a vezetője figyelmét, ezt azonban elmulasztotta. Az együttműködési kötelezettségéből fakadóan ugyancsak fel kellett volna hívnia a figyelmét a hivatalvezetőnek, hogy egy gépjárművel kapcsolatos ügyben büntetőeljárás indult. Bár ezt a korábbi munkáltatójánál megtette, elvárható lett volna tőle az, hogy mindezt az új munkáltatói jogkör gyakorlója esetében is megismételje figyelemmel arra, hogy a büntetőeljárás megindítására az ügyintéző munkájával kapcsolatban került sor. Mindezek alapján megállapította, hogy a felmentés oka világos, valós és okszerű volt.

[5] A felperes fellebbezése folytán eljárt törvényszék ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Ítélete indokolásában kifejtette, hogy a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény (a továbbiakban: Kttv.) 76. § (2) bekezdésében meghatározott jogsértés minősül bizalomvesztésnek, míg a 76. § (1) bekezdés a)-e) pontjában felsorolt kötelezettségek a bizalomvesztés alapjául nem szolgálnak. Erre figyelemmel önmagában az a felmentési indok, hogy a felperes a közlekedési ügyintézés során a P. rendszámos ügyekben a vonatkozó jogszabályi előírásokkal ellentétes eljárásrendet alakított ki, nem szolgálhat a bizalomvesztés alapjául.

[6] A másik két felmentési indok vonatkozásában a törvényszék megállapította, hogy azok megalapozzák a bizalomvesztésen alapuló felmentés jogszerűségét. A felperes kiadmányozási jogával nem élt, de nem tájékoztatta felettesét arról, hogy hozzátartozója ügyében kell eljárni, megszegve ezzel a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 43. §-ában rögzített eljárási rendet.

[7] A harmadik felmentési indok vonatkozásában megállapította, hogy a vezetővel való együttműködési kötelezettség megsértését jelentette az a felperesi magatartás, hogy nem tájékoztatta a hivatal vezetőjét egy gépjárművel kapcsolatos büntetőeljárás tényéről, s erről a munkáltató csak 2013. május 15-én értesült, ez alapján okkal rendült meg a bizalom a felettesében. A bizalomvesztésen alapuló felmentés közlése nincs határidőhöz kötve, így az a tény, hogy a felmentésre csak 2013. június 6-án került sor, nem alapozza meg a felmentés jogellenességét.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[8] A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben kérte, hogy a Kúria az elsőfokú határozatra is kiterjedően azt helyezze hatályon kívül és keresetének adjon helyt. Álláspontja szerint a jogerős ítélet sérti a Kttv. 63. §-a (3) bekezdését, mivel a felmentés indoka nem volt valós és okszerű, a Kttv. 76. §-a (2) bekezdésében rögzített kötelezettségeinek maradéktalanul eleget tett, így az intézkedés a Kttv. 66. §-ába és a 63. § (2) bekezdésének e) pontjába is ütközik.

[9] A felmentési indok vonatkozásában előadta, hogy amennyiben ilyen kötelezettségszegés történt, az alperesnek fegyelmi eljárást kellett volna indítania, így az nem lehetett volna a bizalomvesztés alapja. A kifogásolt ügyben a férje által képviselt cég azért kapta meg az engedélyt, mivel megfelelt a jogszabályi előírásoknak. Személyesen az ügyben nem járt el és a kiadmányozási jogot sem gyakorolta, hanem aláírásra a hivatalvezetőnél hagyta az aktát. Együttműködési kötelezettségét nem szegte meg és a cselekmény semmiképpen nem tekinthető olyan súlyúnak, ami a felmentést megalapozná.

[10] Arra is hivatkozott, hogy az ismeretlen tettes ellen indult ügyben 2012. október 16-án tanúként idézték két kollégájával együtt. Erről a tényről írásban értesítette akkori felettesét, a címzetes főjegyzőt. Az eljárás további részéről nem volt tudomása, s a jogutódlás időpontjában a két hivatali vezető feladata volt az ügyek átadása, átvétele. Maga a hivatalvezető is akként nyilatkozott, hogy a büntetőeljárásról hivatalból nem kellett tudomással bírnia és nem minősült olyan személynek, akit értesítenie kellett volna a bűnüldöző szerveknek.

[11] Vitatta továbbá a felmentés időszerűségét. Előadta, hogy kiadmányozási jogát 2013. február 22-én visszavonták és a második felmentési indokkal kapcsolatban már 2013. február 18-án meghallgatták, a jogviszonya megszüntetésére azonban csak 2013. június 6-án került sor. Ekkor a hivatalvezetővel nem állt közvetlen munkakapcsolatban, közvetlen felettese M. F. volt, aki tanúként úgy nyilatkozott, hogy munkájával elégedett. Ennek megfelelően iratellenesen állapította meg a másodfokú bíróság, hogy közvetlen munkahelyi felettese volt a munkáltatói jogkör gyakorlója, amikor a bizalom megrendülésére került sor. E körülményt a rendeltetésellenes joggyakorlás vonatkozásában sem az első-, sem a másodfokú bíróság nem értékelte.

A Kúria döntése és jogi indokai

[12] A felperes felülvizsgálati kérelme a következők szerint megalapozott.

[13] Az alperes a Kttv. 63. §-a (2) bekezdése e) pontjára hivatkozva felmentéssel szüntette meg a felperes kormánytisztviselői jogviszonyát, s a felmentés indokolása e körben három okot jelölt meg. Elsőként arra hivatkozott, hogy a felperes a közlekedési igazgatási ügyintézés során a P. rendszámos ügyekben a vonatkozó jogszabályi előírásokkal ellentétes eljárási rendet alakított ki. E felmentési indok tekintetében a törvényszék azt állapította meg, hogy a Kttv. 76. § (2) bekezdésében meghatározott jogsértés minősül bizalomvesztésnek, a Kttv. 76. § (1) bekezdése a)-e) pontjában felsorolt kötelezettségszegések nem szolgálhatnak a bizalomvesztés alapjául, így ezen felmentési indok nem lehetett az alapja a bizalomvesztésnek. Ennek megfelelően a munkáltatói intézkedés jogszerűsége felülvizsgálatából e felmentési okot a törvényszék kizárta. Erre figyelemmel nem volt jelentősége annak a körülménynek, hogy a másodfokú bíróság a tényállást e körben megfelelően állapította-e meg.

[14] Az alperes a felmentés második okaként azt határozta meg, hogy a felperes a vele szemben fennálló kizárási okról az előírásoknak megfelelően nem tájékoztatta vezetőjét. Ezzel kapcsolatban a másodfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a Ket. 42. § (3) bekezdésében meghatározott kizárási ok a Ket. 43. § (7) bekezdése alapján a kiadmányozási jogkörrel rendelkező felperessel szemben is fennállt, s azt vezetőjének be kellett volna jelentenie. Az az eljárásmód, amelyet a felperes az ügyben tanúsított - miszerint a hivatalvezető titkárságán adta le az iratot és ahhoz nem fűzött magyarázatot - a vezetővel való együttműködési kötelezettség megszegését is megvalósította.

[15] A Kttv. 155. § (1) bekezdése rendelkezik arról, hogy fegyelmi vétséget követ el a kormánytisztviselő, ha kormányzati szolgálati jogviszonyból eredő kötelezettségét vétkesen megszegi. A Kttv. 76. § (1) bekezdésében szereplő kötelezettségek vétkes megszegése esetén ennek megfelelően kötelező a fegyelmi eljárás megindítása, ezért nem vonhat maga után "a vezetője bizalmát elvesztette" jogcímen felmentést. Kiüresítené a fegyelmi eljárásra vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket, ha a munkáltató a kormányzati szolgálati jogviszonyból eredő kötelezettségek megszegését bizalomvesztésként értékelné, s erre tekintettel felmentéssel szüntetné meg a kormánytisztviselő jogviszonyát [3/2016. (III. 23.) KMK vélemény 5. pont].

[16] A munkáltatói jogkör gyakorlója már 2013 februárjában tudomást szerzett arról, hogy a felperes egy olyan ügyben, melyben a hozzátartozója is érintett volt, nem gyakorolta kiadmányozási jogát, hanem az iratot a titkárságon hagyta, ahhoz azonban külön magyarázatot nem fűzött. E körben 2013. február 18-án meghallgatták a felperest. Amennyiben a munkáltató felperes magatartását úgy értékelte volna, hogy azzal vétkesen megszegte kormányzati szolgálati jogviszonyából eredő kötelezettségét, úgy a Kttv. 156. § (1) bekezdése szerint 3 hónapon belül meg kellett volna indítania vele szemben a fegyelmi eljárást, erre azonban nem került sor. Mindezekből megállapítható, hogy a felmentés második indokaként megjelölt felperesi magatartás sem szolgálhatott a felperes kormányzati szolgálati viszonyának bizalomvesztésre alapított felmentése indokául.

[17] A felmentés harmadik indokaként azt rótta a munkáltató a felperes terhére, hogy a perbeli gépjárművel összefüggő jogtalan forgalomba helyezés ügyében az okmányiroda ügyintézőjével szemben indult büntető eljárásról nem tájékoztatta vezetőjét.

[18] Helytállóan hivatkozott a felperes felülvizsgálati kérelmében arra, hogy 2012. október 16-án az ismeretlen tettes ellen indult ügyben a felperest tanúként hallgatták meg, s e tényről írásban haladéktalanul tájékoztatta akkori felettesét, a címzetes főjegyzőt. Az alperes sem vitatta az eljárás során, hogy a felperesnek hivatalból nem kellett tudomással bírnia arról, hogy kollégájával szemben büntetőeljárás indult, s erről külön értesítést nem adtak számára. Az a körülmény, hogy a felperes e tényről külön nem tájékoztatta a jogutódlást követően akkori felettesét, a hivatalvezetőt, nem szolgálhat a kormánytisztviselői jogviszony bizalomvesztés címén történő megszüntetésére.

[19] A Kttv. 63. § (3) bekezdése szerint a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy a felmentés indoka valós és okszerű. A bizalomvesztés, mint felmentési indok nem lehet személyes szimpátia vagy antipátia kérdése. Így csak a kormánytisztviselő magatartásában vagy munkájában megnyilvánuló és bizonyítható objektív tényeken alapulhat (BH 2002.116.). Az a körülmény, hogy a felperes a jogutódlást követően nem tájékoztatta a hivatalvezetőjét, annak valósága ellenére több hónappal később nem lehet okszerű indoka a kormánytisztviselői jogviszonya felmentéssel történő megszüntetésének, arra is tekintettel, hogy a korábbi felettes tájékoztatása nem vitatottan megtörtént, és a felmentés közlésének időpontjában, 2013. június 6-án hónapok óta nem a hivatalvezető volt a felperes felettese.

[20] Mindezekre tekintettel a Kúria azt állapította meg, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg, a felperes kormánytisztviselői jogviszonyát.

[21] A Kúria közbenső ítéletével a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján a jogszabálysértő jogerős határozatot az elsőfokú ítéletre is kiterjedően hatályon kívül helyezte, a Pp. 359/A. §-a (2) bekezdése alapján a Kormánytisztviselői Döntőbizottság határozatát megváltoztatta. Mivel a Kúria a rendelkezésére álló adatok alapján csak a felperesi követelés jogalapjáról tudott dönteni, az összegszerű kereseti követelés vonatkozásában az eljárást folytatni kell.

(Kúria Mfv. II. 10.018/2016.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

Az ügy száma: Mfv. II. 10.018/2016/3.

A tanács tagjai: Dr. Tálné dr. Molnár Erika a tanács elnöke

Sipőczné Dr. Tánczos Rita előadó bíró

Dr. Stark Marianna bíró

A felperes:

A felperes képviselője: Sipos és Moskovits Ügyvédi Iroda

ügyintéző: dr. Moskovits Károly ügyvéd

Az alperes: Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal

Az alperes képviselője: dr. Török Judit jogtanácsos

A per tárgya: kormánytisztviselői döntőbizottság határozatának felülvizsgálata

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: felperes

A felülvizsgálni kért jogerős határozat:

Nyíregyházi Törvényszék 4.Mf.20.533/2015/5.

Az elsőfokú bíróság határozata:

Nyíregyházi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 3.M.820/2013/17.

R e n d e l k e z ő r é s z

A Kúria a Nyíregyházi Törvényszék 4.Mf.20.533/2015/5. számú ítéletét hatályon kívül helyezi, a Nyíregyházi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 3.M.820/2013/17. számú ítéletét a Kormánytisztviselői Döntőbizottság VI-KD/93/23/2013. számú határozatára is kiterjedően megváltoztatja és megállapítja, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes közszolgálati tisztviselői jogviszonyát. Az elsőfokú bíróságot az összegszerű kereseti kérelem vonatkozásában új eljárás lefolyatására és új határozat hozatalára utasítja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 50.000 (ötvenezer) forint és 13.500 (tizenháromezer-ötszáz) forint áfa felülvizsgálati eljárási költséget.

A felülvizsgálati eljárásban felmerült 422.040 forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

A közbenső ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

Tényállás

A felülvizsgálati eljárásban irányadó tényállás szerint a felperes 2002-től állt a Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalánál közszolgálati jogviszonyban, 2011. április 15-étől az Okmányiroda vezetője volt. A járások kialakításáról, valamint ezzel összefüggő törvények módosításáról szóló 2012. évi XCIII. törvény rendelkezése folytán a felperes 2013. január 1-jei hatállyal a jogutód alperesi munkáltatóhoz került és közszolgálati tisztviselői jogviszonya a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 229. §-a (3) bekezdése alapján szintén e nappal kormányzati szolgálati jogviszonnyá alakult át. 2013. január 1-jétől a felperes okmányirodai ügyintéző munkakört látott el, és a járási hivatalokat érintő szervezeti és működési szabályzat, valamint a vonatkozó belső szabályzat kiadásáig megbízták a kiadmányozási jogkör gyakorlásával. A felperes közvetlen felettese 2013. január 1-jétől 2013. február 27-éig a hivatal vezetője, Dr. G. I. volt, majd ezt követően e jogkört a jogviszony keletkeztetésére, megszűnésére, módosítására vonatkozóan továbbra is ő, míg a többi munkáltatói jogkört közvetlen munkahelyi felettese gyakorolta felette.

A hivatalvezető 2013. június 6-án kelt intézkedésével bizalomvesztésre hivatkozva felmentéssel megszüntette a felperes kormánytisztviselői szolgálati viszonyát. Intézkedését a következőkkel indokolta: „a Kttv. 76. § (2) bekezdésének súlyos megszegése különösen amiatt, hogy a közlekedési igazgatási ügyintézés során a P. rendszámos ügyekben a vonatkozó jogszabályi előírásokkal ellentétes eljárásrendet alakított ki, a kiadmányozási jog jogosultjaként az önnel szemben fennálló kizárási okról az előírásoknak megfelelően nem tájékoztatta vezetőjét. A gépjárművel összefüggő jogszerűtlen forgalomba helyezés ügyében az okmányiroda ügyintézőjével szemben indult büntető eljárásról nem tájékoztatta a vezetőjét”. A felperes a határozatot sérelmezve a Kormánytisztviselői Döntőbizottsághoz fordult, amely panaszát elutasította.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

Ezt követően a felperes keresetet nyújtott be, melyben az ügyében hozott kormánytisztviselői döntőbizottsági határozat megváltoztatását és 24 havi átlagilletményének megfelelő összeg megfizetését kérte arra figyelemmel, hogy a határozat jogellenes, illetve a munkáltató rendeltetésellenesen gyakorolta jogát. Másodlagosan annak megállapítását kérte, hogy kormánytisztviselői jogviszonya az ítélet jogerőre emelkedésekor szűnik meg és elmaradt illetmény és kártérítés megfizetésére tartott igényt. Álláspontja szerint a felmentés indoka nem volt valós és nem álltak fenn a bizalomvesztés feltételei. A rendeltetésellenesség körében kifejtette, hogy az alperes férje foglalkoztatása miatt szüntette meg jogviszonyát és folyamatos nyomás alatt tartotta.

Az alperes a kereset elutasítását kérte arra hivatkozva, hogy intézkedése jogszerű volt.

Az első- és másodfokú ítélet

A Nyíregyházi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította és 255.094 forint perköltség megfizetésére kötelezte. Ítélete indokolásában kifejtette, hogy a felperest a kiadmányozás joga mellett a vezetési feladatokkal is megbízták, így köteles lett volna tájékoztatni a vezetőjét, hogy hozzátartozó ügyében kellene eljárnia. Az összeférhetetlenségi körülményre fel kellett volna hívnia a vezetője figyelmét, ezt azonban elmulasztotta. Az együttműködési kötelezettségéből fakadóan ugyancsak fel kellett volna hívnia a figyelmét a hivatalvezetőnek, hogy a gépjárművel kapcsolatos ügyben büntető eljárás indult. Bár ezt a korábbi munkáltatójánál megtette, elvárható lett volna tőle az, hogy mindezt az új munkáltatói jogkör gyakorlója esetében is megismételje figyelemmel arra, hogy a büntető eljárás megindítására az ügyintéző munkájával kapcsolatban került sor. Mindezek alapján megállapította, hogy a felmentés oka világos, valós és okszerű volt.

Nem találta megalapozottnak az elsőfokú bíróság a felperes azzal kapcsolatos kifogását sem, hogy a munkáltató rendeltetésellenesen gyakorolta jogát. Kifejtette, hogy az a körülmény, hogy a munkáltató fegyelmi, illetve büntető eljárás megindítását helyezi kilátásba nem megfelelő munkavégzés esetén, a rendeltetésellenes joggyakorlást nem valósítja meg. Annak sem tulajdonított jelentőséget, hogy a gépjárművel összefüggő jogszerűtlen forgalomba helyezés ügyében indult büntető eljárás felmentéssel zárult.

A felperes fellebbezése folytán eljárt Nyíregyházi Törvényszék ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta és 50.000 forint perköltség megfizetésére kötelezte a felperest. Ítélete indokolásában kifejtette, hogy a Kttv. 76. §-a (2) bekezdésében meghatározott jogsértés minősül bizalomvesztésnek, míg a 76. § (1) bekezdés a)-e) pontjában felsorolt kötelezettségek a bizalomvesztés alapjául nem szolgának. Erre figyelemmel önmagában az a felmentési indok, hogy a felperes a közlekedési ügyintézés során a P. rendszámos ügyekben a vonatkozó jogszabályi előírásokkal ellentétes eljárásrendet alakított ki, nem szolgálhat a bizalomvesztés alapjául.

A másik két felmentési indok vonatkozásában a törvényszék megállapította, hogy azok megalapozzák a bizalomvesztésen alapuló felmentés jogszerűségét. A felperes kiadmányozási jogával nem élt, de nem tájékoztatta felettesét arról, hogy hozzátartozója ügyében kell eljárni, megszegve ezzel a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 43. §-ában rögzített eljárási rendet.

A harmadik felmentési indok vonatkozásában megállapította, hogy a vezetővel való együttműködési kötelezettség megsértését jelentette az a felperesi magatartás, hogy nem tájékoztatta a hivatal vezetőjét a gépjárművel kapcsolatos büntető eljárás tényéről, s erről a munkáltató csak 2013. május 15-én értesült, ez alapján okkal rendült meg a bizalom a felettesében. Mind a bizalomvesztésen alapuló felmentés közlése nincs határidőhöz kötve, így az a tény, hogy a felmentésre csak 2013. június 6-án került sor, nem alapozza meg a felmentés jogellenességét. Egyetértett a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság rendeltetésellenes joggyakorlás vonatkozásában kifejtett álláspontjával is.

Nem találta megalapozottnak a másodfokú bíróság sem a felperes azzal kapcsolatos kifogását, hogy az alperes eljárása sértette a 2010. évi CXXVI. törvény 20/D. §-ában írtakat, mivel a hivatalvezető 2013. május 27-én tájékoztatta a felmentésről a kormánymegbízottat, aki a felmentéshez hozzájárulását adta, így nem kellett kivárni a döntésre biztosított 15 napos határidőt.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben kérte, hogy a Kúria az elsőfokú határozatra is kiterjedően azt helyezze hatályon kívül és keresetének adjon helyt. Álláspontja szerint a jogerős ítélet sérti a Kttv. 63. §-a (3) bekezdését, mivel a felmentés indoka nem volt valós és okszerű, a Kttv. 76. §-a (2) bekezdésében rögzített kötelezettségeinek maradéktalanul eleget tett, így az intézkedés a Kttv. 66. §-ába és 63. §-a (2) bekezdés e) pontjába is ütközik. Ezen túl változatlanul fenntartotta azt az álláspontját, hogy a felmentés sérti a 2010. évi CXXVI. törvény 20/D. §-ában, valamint a Kttv. 19. §-a (1) bekezdésében foglaltakat, továbbá a Kttv. 10. §-a (1) bekezdését, mivel az alperes rendeltetésellenesen gyakorolta a jogát. Kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest a peres eljárással kapcsolatban felmerült költségei megfizetésére is. Előadta továbbá, hogy az elsőfokú bíróság széles körben lefolytatta a bizonyítási eljárást, a bizonyítékokat azonban tévesen és iratellenesen értékelte, mérlegelése okszerűtlen, így mind az első-, mind a másodfokú bíróság ítélete sérti a Pp. 206. §-át és 221. §-át.

Álláspontja szerint a munkáltató alaptalanul jutott arra a következtetésre, hogy a közlekedési ügyek intézése során a P. rendszámos ügyekben a vonatkozó jogszabályi előírásokkal ellentétes eljárási rendet alakított ki. A kialakított eljárási rend megfelelt a jogszabályoknak, s e körben még akkor sem tartalmazhat iratellenes megállapításokat az ítélet, ha annak nem tulajdonít jelentőséget a másodfokú bíróság.

A második felmentési indok vonatkozásában előadta, hogy amennyiben ilyen kötelezettségszegés történt, az alperesnek fegyelmi eljárást kellett volna indítania, így az nem lehetett volna a bizalomvesztés alapja. A kifogásolt ügyben a férje által képviselt cég azért kapta meg az engedélyt, mivel megfelelt a jogszabályi előírásoknak. Személyesen az ügyben nem járt el és a kiadmányozási jogot sem gyakorolta, hanem aláírásra a hivatalvezetőnél hagyta az aktát. Együttműködési kötelezettségét nem szegte meg és a cselekmény semmiképpen nem tekinthető olyan súlyúnak, ami a felmentést megalapozná.

A harmadik felmentési indok vonatkozásában arra hivatkozott, hogy az ismeretlen tettes ellen indult ügyben 2012. október 16-án tanúként idézték két kollégájával együtt. Erről a tényről írásban értesítette akkori felettesét a címzetes főjegyzőt. Az eljárás további részéről nem volt tudomása, s a jogutódlás időpontjában a két hivatali vezető feladata volt az ügyek átadása, átvétele. Maga a hivatalvezető is akként nyilatkozott, hogy a büntető eljárásról hivatalból nem kellett tudomással bírnia és nem volt olyan személy, akit értesítenie kellett volna a bűnüldöző szerveknek.

Vitatta továbbá a felmentés időszerűségét. Előadta, hogy kiadmányozási jogát 2013. február 22-én visszavonták és a második felmentési indokkal kapcsolatban már 2013. február 18-án meghallgatták, a jogviszonya megszüntetésére azonban csak 2013. június 6-án került sor. Ekkor a hivatalvezetővel nem állt közvetlen munkakapcsolatban, közvetlen felettese Márton Ferenc volt, aki tanúként úgy nyilatkozott, hogy munkájával elégedett. Ennek megfelelően iratellenesen állapította meg a másodfokú bíróság, hogy közvetlen munkahelyi felettese volt a munkáltatói jogkör gyakorlója, amikor a bizalom megrendülésére került sor. E körülményt a rendeltetésellenes joggyakorlás vonatkozásában sem az első-, sem a másodfokú bíróság nem értékelte.

Kifogásolta továbbá, hogy az alperes eljárása során nem tartotta meg a 2010. évi CXXVI. törvény 20/D. §-ában előírtakat, miszerint felmentésére csak a kormánymegbízott véleményének kikérését követően kerülhetett volna sor. Álláspontja szerint az eljárás során bemutatott okirat nem felel meg a Kttv. 19. § (1) bekezdésében rögzített követelményeknek, mivel alkalmatlan arra, hogy igazolja a hozzájárulás időbeliségét. Nem állapítható meg a nyilatkozata megtételének pontos időpontja, s az okiraton nem szerepel kormánymegbízotti bélyegző sem.

Fenntartotta azzal kapcsolatos álláspontját is, hogy az alperes rendeltetésellenesen gyakorolta a jogát, a felmentésére azért került sor, mert férje gépjármű-kereskedő és ez nem tetszett a munkáltatói jogkör gyakorlójának, emiatt folyamatos zaklatásnak volt kitéve.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében kérte, hogy a Kúria a jogerős ítéletet hatályában tartsa fenn, mivel az megfelel a jogszabályoknak és marasztalja a felperest a felülvizsgálati eljárással kapcsolatban felmerült költségekben.

A Kúria döntése és jogi indokai

A felperes felülvizsgálati kérelme a következők szerint megalapozott.

Az alperes a Kttv. 63. §-a (2) bekezdése e) pontjára hivatkozva felmentéssel szüntette meg a felperes kormánytisztviselői jogviszonyát, s a felmentés indokolása e körben három okot jelölt meg. Elsőként arra hivatkozott, hogy a felperes a közlekedési igazgatási ügyintézés során a P. rendszámos ügyekben a vonatkozó jogszabályi előírásokkal ellentétes eljárási rendet alakított ki. E felmentési indok vonatkozásában a törvényszék azt állapította meg, hogy a Kttv. 76 § (2) bekezdésében meghatározott jogsértés minősül bizalomvesztésnek, így a Kttv. 76. § (1) bekezdése a)-e) pontjában felsorolt kötelezettségszegések nem szolgálhatnak a bizalomvesztés alapjául, így ezen felmentési indok nem lehetett az alapja a bizalomvesztésnek. Ennek megfelelően a munkáltatói intézkedés jogszerűsége felülvizsgálatából e felmentési okot a törvényszék kizárta. Erre figyelemmel nem volt jelentősége annak a körülménynek, hogy a másodfokú bíróság a tényállást e körben megfelelően állapította-e meg.

Az alperes a felmentés második okaként azt határozta meg, hogy a felperes a vele szemben fennálló kizárási okról az előírásoknak megfelelően nem tájékoztatta vezetőjét. Ezzel kapcsolatban a másodfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a Ket. 42. § (3) bekezdésében meghatározott kizárási ok a Ket. 43. § (7) bekezdése alapján a kiadmányozási jogkörrel rendelkező felperessel szemben is fennállt, s azt vezetőjének be kellett volna jelentenie. Az az eljárásmód, amelyet a felperes az ügyben tanúsított – miszerint a hivatalvezető titkárságán adta le az iratot és ahhoz nem fűzött magyarázatot – a vezetővel való együttműködési kötelezettség megszegését is megvalósította.

A Kttv. 155. § (1) bekezdése rendelkezik arról, hogy fegyelmi vétséget követ el a kormánytisztviselő, ha kormányzati szolgálati jogviszonyból eredő kötelezettségét vétkesen megszegi. A Kttv. 76. § (1) bekezdésében szereplő kötelezettségek vétkes megszegése esetén ennek megfelelően kötelező a fegyelmi eljárás megindítása ezért nem vonhat maga után "a vezetője bizalmát elvesztette" jogcímen felmentést. Kiüresítené a fegyelmi eljárásra vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket, ha a munkáltató a kormányzati szolgálati jogviszonyból eredő kötelezettségek megszegését bizalomvesztésként értékelné, s erre tekintettel felmentéssel szüntetné meg a kormánytisztviselő jogviszonyát [3/2016. (III.23.) KMK vélemény 5. pont].

A munkáltatói jogkör gyakorlója már 2013. februárjában tudomást szerzett arról, hogy a felperes egy olyan ügyben, melyben a hozzátartozója is érintett volt, nem gyakorolta kiadmányozási jogát, hanem az iratot a titkárságon hagyta, ahhoz azonban külön magyarázatot nem fűzött. E körben 2013. február 18-án meghallgatták a felperest. Amennyiben a munkáltató felperes magatartását úgy értékelte volna, hogy azzal vétkesen megszegte kormányzati szolgálati jogviszonyából eredő kötelezettségét, úgy a Kttv. 156. § (1) bekezdése szerint 3 hónapon belül meg kellett volna indítania vele szemben a fegyelmi eljárást, erre azonban nem került sor. Mindezekből megállapítható, hogy a felmentés második indokaként megjelölt felperesi magatartás sem szolgálhatott a felperes kormányzati szolgálati viszonyának bizalomvesztésre alapított felmentése indokául.

A felmentés harmadik indokaként azt rótta a munkáltató a felperes terhére, hogy a gépjárművel összefüggő jogtalan forgalomba helyezés ügyében az okmányiroda ügyintézőjével szemben indult büntető eljárásról nem tájékoztatta vezetőjét.

Helytállóan hivatkozott a felperes felülvizsgálati kérelmében arra, hogy 2012 október 16-án az ismeretlen tettes ellen indult ügyben a felperest tanúként hallgatták meg, s e tényről írásban haladéktalanul tájékoztatta akkori felettesét, a címzetes főjegyzőt. Az alperes sem vitatta az eljárás során, hogy a felperesnek hivatalból nem kellett tudomással bírnia arról, hogy kollégájával szemben büntető eljárás indult, s erről külön értesítést nem adtak számára. Az a körülmény, hogy a felperes e tényről külön nem tájékoztatta a jogutódlást követően akkori felettesét, a hivatalvezetőt, nem szolgálhat a kormánytisztviselői jogviszony bizalomvesztés címén történő megszüntetésére.

A Kttv. 63. § (3) bekezdése szerint a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy a felmentés indoka valós és okszerű. A bizalomvesztés, mint felmentési indok nem lehet személyes szimpátia vagy antipátia kérdése. Így csak a kormánytisztviselő magatartásában vagy munkájában megnyilvánuló és bizonyítható objektív tényeken alapulhat (BH 2002.116.). Az a körülmény, hogy a felperes a jogutódlást követően nem tájékoztatta a hivatalvezetőjét, annak valósága ellenére több hónappal később nem lehet okszerű indoka a kormánytisztviselői jogviszonya felmentéssel történő megszüntetésének, arra is tekintettel, hogy a korábbi felettes tájékoztatása nem vitatottan megtörtént, és a felmentés közlésének időpontjában, 2013. június 6-án hónapok óta nem a hivatalvezető volt a felperes felettese.

Mindezekre tekintettel a Kúria azt állapította meg, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg, a felperes kormánytisztviselői jogviszonyát. Nem volt jelentősége annak a körülménynek, hogy a kormánymegbízott pontosan mikor és milyen módon adta hozzájárulását a jogviszony megszüntetéséhez.

Mindezekre figyelemmel a Kúria a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján a jogszabálysértő jogerős határozatot az elsőfokú ítéletre is kiterjedően hatályon kívül helyezte, a Pp. 359/A. §-a (2) bekezdése alapján a Kormánytisztviselői Döntőbizottság határozatát megváltoztatta. Mivel a Kúria a rendelkezésére álló adatok alapján csak a felperesi követelés jogalapjáról tudott dönteni, az összegszerű kereseti követelés vonatkozásában az eljárást folytatni kell.

Z á r ó r é s z

A pervesztes alperes a Pp. 78. §-a (1) bekezdése alapján köteles megfizetni a felperes felülvizsgálati eljárási költségét, míg a felülvizsgálati eljárási illetéket az alperest az 1990. évi XCIII. törvény 5. §-a alapján megillető személyes illetékmentességre figyelemmel a 6/1986. (VI.26.) IM rendelet 14. §-a alapján az állam viseli.

A Kúria a felülvizsgálati kérelmet a 2016. június 29-én megtartott tárgyaláson bírálta el.

Budapest, 2016. június 29.

Dr. Tálné dr. Molnár Erika s.k. a tanács elnöke, Sipőczné dr. Tánczos Rita s.k. előadó bíró, Dr. Stark Marianna s.k. bíró

(Kúria, Mfv. II. 10.018/2016.)