Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

53/2004. (XII. 10.) AB határozat

Siófok Város Önkormányzatának a Siófok város helyi építési szabályzatáról szóló 12/1999. (IV. 23.) számú rendelete 39. § (2) bekezdése alkotmányellenességének utólagos megállapítására irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendelet alkotmányellenessége megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítvány tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Siófok Város Önkormányzatának a Siófok város helyi építési szabályzatáról szóló 12/1999. (IV. 23.) számú rendelete 39. § (2) bekezdése alkotmányellenes, ezért azt megsemmisíti.

Az Alkotmánybíróság ezt a határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

A Somogy Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője Siófok Város Önkormányzatának a Siófok város helyi építési szabályzatáról szóló 12/1999. (IV. 23.) számú rendelete (a továbbiakban: Ör.) 39. § (2) bekezdése alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését kezdeményezte. Az indítványozó a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 99. § (2) bekezdés a) pontja alapján fordult az Alkotmánybírósághoz, mivel az Ör. 39. § (2) bekezdésével kapcsolatos törvényességi felhívásában foglaltakkal a képviselő-testület nem értett egyet.

Az indítványozó az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Ét.), valamint a telekalakítási és építési tilalom elrendeléséről szóló 3/1998. (II. 11.) KTM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) előírásait sértőnek tartja az Ör. azon előírását, amely - néhány kivétellel - megtiltja az építési tevékenységet a nyári időszakban. A képviselő-testület álláspontjával ellentétben, mely szerint "az Ét. 38-43. §-ai-ban szabályozott építőipari kivitelezési tevékenység - környezetvédelmi és idegenforgalmi célú - időleges korlátozásáról van szó", az indítványozó szerint "az építési munkák nyári időszakban való megtiltása tartalmilag építési tilalmatjelent, aminek azonban... nincsenek meg az ... [Ét.] 20. § (1) bekezdésében írt anyagi feltételei, és az elrendelés az Ét. 20. § (3) bekezdése szerinti eljárási, formai szabálynak sem felel meg". Az Ör. 39. § (2) bekezdése ezért az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésébe ütközik, továbbá korlátozza az Alkotmány 13. § (1) bekezdésében foglalt tulajdonhoz való jogot.

II.

1. Az Alkotmány rendelkezései:

"13. § (1) A Magyar Köztársaság biztosítja a tulajdonhoz való jogot."

"44/A. § (2) A helyi képviselő-testület a feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal."

2. Az Ét. érintett rendelkezései:

"20. § (1) A településrendezési feladatok megvalósítása, továbbá a természeti, környezeti veszélyeztetettség megelőzése érdekében az érintett területre változtatási, telekalakítási, illetőleg építési tilalom (a továbbiakban együtt: tilalom) rendelhető el.

(3) A településrendezési feladatok megvalósulása érdekében önkormányzati rendelettel elrendelt tilalmat vagy annak megszüntetését - a változtatási tilalom kivételével az első fokú építésügyi hatóság az érintettekkel határozattal közli.

(4) A természeti, környezeti veszélyeztetettség megelőzése érdekében törvényben meghatározott esetekben az arra illetékes államigazgatási szerv megkeresésére, az építésügyi hatóságnak határozattal el kell rendelnie a telekalakítási, illetőleg építési tilalmat.

(5) A határozatban meg kell jelölni azt az érdeket, amelynek érvényre juttatását a tilalom szolgálja, továbbá azt, akinek az érdekében a tilalmat elrendelik.

"62. § (2) Felhatalmazást kap a miniszter arra, hogy a) a telekalakítás, a telekalakítási és építési tilalom elrendelése, továbbá a cseretelekadás részletes szakmai szabályait, rendelettel állapítsa meg."

3. Az Ör. indítvánnyal támadott rendelkezése: "39. § (2) A Balaton-part és a 7-es főút közötti területen július 1. és augusztus 31. között - az élet- és balesetveszély-, valamint a hibaelhárítási, továbbá a halaszthatatlan városrekonstrukciós munkák kivételével - építési tevékenységet folytatni nem szabad."

III.

Az indítvány megalapozott.

1. Az Alkotmánybíróság az indítvány elbírálásához először a vitatott rendelkezés jelentését tisztázta. Az indítványozó az alkotmányellenességet arra alapította, hogy a támadott rendelkezés - tartalma alapján - építési tilalom. Az önkormányzat érvelése szerint azonban ebben az esetben nem építési tilalomról, hanem kizárólag "az Ét. 38-43. §-aiban szabályozott építőipari kivitelezési tevékenység - környezetvédelmi és idegenforgalmi célú - időleges korlátozásáról van szó".

Az Ét. az építési munka mint gyűjtőfogalom alatt a következő tevékenységeket érti: telekalakítás, építmény, építményrész, épületegyüttes megépítése, átalakítása, bővítése, felújítása, helyreállítása, korszerűsítése, lebontása, elmozdítása, illetve használatbavétele, fennmaradása vagy a rendeltetésének megváltoztatása [34. § (1) bekezdése]. Az Ét. taxatíve meghatározza azt is, hogy az építési tilalom alá eső területeken - a tilalom ellenére - milyen építési munkák végezhetők el mégis. Ezek: a jövőbeni rendeltetésnek megfelelő terület-előkészítő építési; a bontási; az építészeti örökség védelme, a régészet, illetőleg a környezet- vagy a természetvédelem érdekében szükséges építési; a meglévő építménynek állagmegóvási, valamint a területjövőbeni rendeltetésének megfelelő átalakításával, korszerűsítésével, bővítésével kapcsolatos építési munkák; továbbá a meglévő lakóépület új, önálló lakást nem eredményező átalakítása, legfeljebb egy alkalommal 25 m2-rel történő bővítése és felújítása [22. § (2) bekezdése].

Az Alkotmánybíróság értelmezésében az Ör. érintett rendelkezése, amely az élet- és balesetveszély, valamint a hibaelhárítási, továbbá a halaszthatatlan városrekonstrukciós munkák kivételével megtilt mindenféle más építési tevékenységet, tartalmát tekintve építési tilalomnak minősül. Az Alkotmánybíróság szerint ebből a szempontból irreleváns, hogy a tilalom elrendelésének mi a célja és milyen időtartamra szól.

2. Az önkormányzat jogalkotási hatáskörét az Alkotmány, a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény (a továbbiakban: Jat.) és az Ötv. szabályozza. Az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdése rögzíti, hogy a helyi képviselő-testület a feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal. A Jat. meghatározza a jogforrási hierarchiát [1. § (1)-(2) bekezdése] és megállapítja az önkormányzati rendeletalkotás kereteit is, miszerint az önkormányzat törvény, törvényerejű rendelet felhatalmazása alapján, illetve a magasabb szintű jogszabályban nem szabályozott társadalmi viszonyok rendezésére alkothat rendeletet (10. §) . Az Ötv. 16. § (1) bekezdése lényegében ez utóbbi szabályozást ismétli meg.

Az indítvány alapján az Alkotmánybíróság a továbbiakban azt vizsgálta, hogy a támadott rendelkezéssel érintett tárgykörben van-e törvényi vagy más magasabb jogforrási szintű szabályozás; illetőleg annak megalkotására az önkormányzatnak volt-e felhatalmazása. Az Alkotmánybíróság megállapította: törvény, illetőleg miniszteri rendelet rendezi azokat a társadalmi viszonyokat, amelyeket az önkormányzati rendelet is szabályoz. Az Ét. kimondja ugyanis, hogy településrendezési feladatok megvalósítása és természeti, környezeti veszélyeztetettség megelőzése érdekében rendelhető el - egyebek mellett - az építési tilalom [20. § (1) bekezdés]. Az Ét. értelmében az építési tilalmat - beleértve a településrendezési feladatok megvalósulása érdekében önkormányzati rendelettel elrendelt tilalmat is - határozattal kell közölni, illetőleg elrendelni [20. § (3) és (4) bekezdései]. Az Ét. - miként az Alkotmánybíróság a fentiekben már idézte - azt is meghatározza, hogy az építési tilalom alá eső területen milyen építési munkák végezhetők [22. § (2) bekezdés a)-e) pontok]. Az Ét. felhatalmazza a minisztert, hogy az építési tilalom elrendelése részletes szakmai szabályait rendeletben állapítsa meg [62. § (2) bekezdése]. E felhatalmazás alapján került kiadásra a Rendelet. A Rendelet - egyebek mellett - meghatározza az építési tilalom elrendelése ügyében első és másodfokon eljáró szerveket [1. § (2) bekezdés], a tilalom érvényességét (2. §), kérelemre induló eljárás esetén a kérelem tartalmát és mellékleteit (3. §), a tilalmat elrendelő határozat tartalmát (4. §) és az értesítendők körét (5. §), valamint a tilalom megszüntetése esetén követendő eljárást (6. §) . Az önkormányzatok az Ét.-ben kizárólag arra kaptak jogalkotói felhatalmazást, hogy településrendezési feladatok megvalósulása érdekében rendeljenek el meghatározott területen építési tilalmat [20. § (3) bekezdés].

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság megállapította: Siófok Város Önkormányzata az Ör. 39. § (2) bekezdésében a környezetvédelmi és idegenforgalmi célból, az Ét. és a Rendelet előírásaitól eltérő építési tilalom kimondásával túllépte a Jat. 10. §-ában és az Ötv. 16. § (1) bekezdésében szabályozott rendeletalkotási jogkörét. A törvényi felhatalmazás nélkül, magasabb szintű jogszabályokkal ellentétes önkormányzati rendeleti rendelkezés az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésébe ütközik, ezért az Ör. 39. § (2) bekezdését az Alkotmánybíróság megsemmisítette.

3. Tekintettel arra, hogy az Alkotmánybíróság az indítvánnyal érintett rendelkezést az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésének megsértése miatt megsemmisítette, eddigi gyakorlatát követve [31/1991. (VI. 5.) AB határozat, ABH 1991, 133, 136.; 27/1993. (IV. 29.) AB határozat, ABH 1993, 444, 451.; 4/1996. (II. 23.) AB határozat, ABH 1996, 37, 44.; 61/1997. (XI. 19.) AB határozat, ABH 1997, 361, 364.; 15/2000. (V. 24.) AB határozat, ABH 2000, 420, 423.; 21/2001. (VI. 21.) AB határozat, ABH 2001, 231, 236.], annak az Alkotmány 13. § (1) bekezdésével való összefüggését már nem vizsgálta.

Az Alkotmánybíróság a Magyar Közlönyben történő közzétételt az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény 41. §-a alapján rendelte el.

Dr. Erdei Árpád s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Strausz János s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Tersztyánszkyné dr. Vasadi Éva s. k.,

alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 535/H/2000.

Tartalomjegyzék